ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

شرایط شرکت در آزمون وکالت + شرایط سنی و معدل | ایران تحصیل

شرایط شرکت در آزمون وکالت۱
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط شرکت در آزمون وکالت خدمت داوطلبان و متقاضیان دریافت پروانه وکالت و اشتغال به عنوان یک وکیل در دفترچه ثبت نام اعلام خواهد شد. کلیه داوطلبان می‌توانند بعد از اطلاع از شرایط شرکت در آزمون وکالت، اقدامات لازم را برای ثبت نام و شرکت در این آزمون انجام دهند؛ بنابراین در صورتی که فرد دارای شرایط سنی، شرایط عمومی و شرایط اختصاصی آزمون وکالای قوه قضاییه یا کانون وکلا باشد، می‌تواند برای دریافت پروانه وکالت و گذراندن دوره کارآموزی اقدام نماید.

آیا آزمون وکالت شرط معدل دارد ؟ بله؛ اما گفتنی است این شرایط متغیر است و امکان تغییر آن وجود دارد. به همین خاطر داوطلبان آزمون وکالت باید ابتدا دفترچه ثبت نام را دانلود کنند و بعد از ارزیابی شرایط تصمیم به نام نویسی در آزمون بگیرند. دوره کارآموزی بعد از قبولی آزمون وکالت، حدود دو سال است.

اهمیت اطلاع از شرایط شرکت در آزمون وکالت

آزمون وکالت یکی از مهم‌ترین آزمون‌هایی است که هر فرد دانش آموخته رشته حقوق برای گرفتن پروانه کار و شروع فعالیت رسمی خود باید در آزمون وکالت شرکت کند؛ اما در این راستا به این نکته مهم توجه داشته باشید که شرکت در آزمون وکالت تنها در صورتی میسر است که داوطلب از شرایط شرکت در آزمون وکالت و زمان ثبت نام آزمون وکالت اطلاع داشته باشد.

پس، اطلاع از شرایط شرکت در آزمون وکالت در واقع شانس ثبت نام داوطلب در این آزمون سراسری است که از چند جهت اهمیت زیادی دارد. در ادامه به دلایل اهمیت شرایط شرکت در آزمون وکالت، خواهیم پرداخت:

 • عدم اتلاف وقت و هزینه

عدم آگاهی از شرایط و ضوابط ثبت نام آزمون وکالت، منجر به اتلاف وقت و هزینه برای متقاضیان می‌شود. به این ترتیب اگر داوطلب یکی از شرایط اختصاصی، عمومی و یا شرایط سنی را نداشته باشد و بدون اطلاع بخواهد ثبت نام کند، با ضرر مالی و اتلاف وقت روبه‌رو می‌شود. در صورتی که اگر افراد به موقع دفترچه ثبت نام را دانلود کنند و شرایط آن را مورد ارزیابی قرار دهند، از ضرر مالی جلوگیری می‌کنند.

 • شانس قبولی در آزمون

اگر داوطلبان به موقع برای دانلود دفترچه ثبت نام و شرایط شرکت در آزمون وکالت اقدام کنند، در صورتی که جز واجدین شرایط باشند می‌توانند برنامه‌ریزی کنند و برای منابع تخصصی، زمان مشخصی معین کنند. با بالا رفتن تمرکز و سرعت مطالعه دروس تخصصی آزمون وکالت؛ ممکن است شانس قبولی داوطلبان بیشتر شود.

 • تصمیم‌گیری درست طبق مقررات

با مطالعه و بررسی شرایط عمومی و اختصاصی دفترچه ثبت نام آزمون وکالت، داوطلبان می‌توانند به یک تصمیم درست و نهایی دست یابند. به طوری که برخی از داوطلبان با برر سی شرایط تصمیم بگیرند در آزمون وکالت قوه قضاییه شرکت کنند؛ بنابراین اطلاع از شرایط می‌تواند در انتخاب مسیر داوطلبان تاثیرگذار باشد. همچنین آگاهی از شرایط و مقررات آزمون وکالت در نظم ثبت نام، برگزاری آزمون و اعلام نتایج کمک می‌کند.

 

بنر کال تو اکشن

شرایط شرکت در آزمون وکالت ۱۴۰۳

بررسی شرایط شرکت در آزمون وکالت در فرآیند دریافت کارت ورود به جلسه آزمون وکالت موثر است. به این ترتیب کلیه متقاضیان باید از شرایط عمومی، اختصاصی و شرایط سنی آزمون اطلاع داشته باشند و باتوجه به دارا بودن یا نبودن شرایط، اقدام به ثبت نام نمایند. البته گفتنی است شرایط شرکت در آزمون وکالت، هر سال توسط مراجع ذیصلاح اعلام می‌شود؛ بنابراین داوطلبان باید برای آگاهی از شرایط، اطلاعیه‌های مربوطه که در سایت کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلای قوه قضائیه قرار دارد را مطالعه کنند و بعد مراحل ثبت نام را به ترتیب انجام دهند.

همچنین به غیر از شرایط عمومی و اختصاصی، متقاضیان باید از شرایط سنی هر استان اطلاع داشته باشند؛ یعنی ممکن است در بعضی از استان‌ها، شرط سنی شرکت در آزمون وکالت متفاوت باشد. در ضمن داوطلبان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط شرکت در آزمون وکالت کانون وکلا و قوه قضاییه، اطلاعیه‌های مربوط به سال گذشته را بررسی کنند تا با نحوه برگزاری آزمون و شرایط عمومی و اختصاصی آشنا شوند. در ضمن شرایط ازمون وکالت طلاب با شرایط آزمون وکالت قوه قضاییه یکسان است.

شرایط عمومی شرکت در آزمون وکالت

شرایط عمومی شرکت در آزمون وکالت برای کانون وکلاتی دادگستری و قوه قضاییه یکسان است، از این رو در ادامه قصد داریم شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام را بررسی کنیم تا در صورت دارا بودن شرایط عمومی برای ثبت نام اقدام نمایید. شرایط عمومی ازمون وکالت قوه قضاییه و دادگستری به شرح زیر است:

 • داشتن سلامت جسم و روح
 • داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایرانی
 • عدم داشتن سو سابقه کیفری
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان‌ها
 • عدم اشتغال در مشاغل دولتی و قضایی
 • عدم فساد اخلاقی و دشمنی با جمهوری اسلامی ایران
 • کارت معافیت از خدمت و یا گواهی پایان خدمت آقایان
 • عدم محکومیت به انفصال از خدمات دولتی و قضایی
 • عدم عضویت در گروهک‌های تروریستی

شرایط اختصاصی آزمون وکلای دادگستری

به غیر از داشتن شرایط عمومی آزمون وکالای دادگستری، داشتن شرایط اختصاصی آزمون وکلای دادگستری از الزامات است. ارائه مدرک کارشناسی در رشته حقوق و یا حتی مدرکی بالاتر از آن؛ یعنی کارشناسی ارشد و یا دکتری برای داوطلبان ضرورت دارد. همچنین به این موضوع دقت داشته باشید در صورتی که مدرک تحصیلی خود در از خارج از کشور اخذ کرده باشید، باید اعتبار آن دانشگاه را در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم بررسی نمایید.

دومین مورد از شرایط اختصاصی آزمون وکلای دادگستری، مدرک کارشناسی ارشد در رشته حقوق و یا فقه و مبانی حقوق است؛ بنابراین اگر رشته دوران کارشناسی شما به عنوان داوطلب، رشته دیگری به غیر از حقوق و فقه باشد، به هیچ وجه نمی‌توانید در آزمون وکلای دادگستری شرکت کنید.

سومین مورد از شرایط اختصاصی آزمون وکلای دادگستری، مدرک معادل حوزوی است. اگر تمایل به شرکت در آزمون وکالت را دارید، باید مدرک شما به تأیید وزارت علوم و فناوری رسیده باشد.

اگر مدرک کارشناسی ناپیوسته حقوق دارید تنها در صورتی امکان شرکت در آزمون وکالت را دارید که در طول زمان تحصیل در دوره کاردانی واحدهای مقطع کارشناسی را نیز پاس کرده باشید. همچنین ثبت نام در وکلای دادگستری و حتی کارآموزی در صورتی که فرد عضو کانون دیگری باشد، امکان‌پذیر نیست.

یکی دیگر از شرایط شرکت در آزمون وکالت، وضعیت پایان خدمت است. متقاضیان آقا باید وضعیت پایان خدمتشان مشخص شده و دارای گواهی خدمت باشند تا بتوانند در این آزمون شرکت نمایند. در غیر این صورت اجازه نام نویسی در آزمون را نخواهند داشت.

حداقل شرایط سنی آزمون وکالت داوطلبان در سال جاری برداشته شده است. به طوری که در سالهای پیش، حداقل سن مجاز 24 بوده و قبل از این سن داوطلبان نمی‌توانستند در آزمون شرکت کنند. همچنین حداکثر سن مجاز برای شرکت در آزمون وکالت برای اخذ پروانه کارآموزی در استان تهران، 40 سال و برای سایز حوزه‌های قضایی 50 سال تمام است.شرایط شرکت در آزمون وکالت

 

شرایط اختصاصی آزمون وکالت قوه قضاییه

شرایط اختصاصی آزمون وکالت قوه قضاییه با شرایط اختصاصی وکلای دادگستری متفاوت است. متقاضیانی که می‌خواهند در آزمون وکالت قوه قضاییه شرکت کنند، می‌بایست شرایط این آزمون را مطالعه کنند و در صورت دارا بودن آن برای ثبت نام اقدام نمایند. شرایط اختصاصی آزمون وکالت قوه قضاییه، به شرح زیر است:

آیا آزمون وکالت شرط معدل دارد ؟ بله، داوطلبانی که مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری را دارند از شرط معدل معاف هستند؛ اما افرادی که با مدرک کارشناسی می‌خواهند در آزمون وکالت قوه قضاییه شرکت کنند، بایستی حداقل با معدل 16 فارغ‌التحصیل شده بانشد.

مدرک تحصیلی داوطلبان آزمون وکالت قوه قضاییه می‌بایست کارشناسی یا بالاتر از آن، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته حقوق و فقه و مبانی باشد.

کارآموزان وکالت نمی‌توانند در این آزمون شرکت کنند. همچنین کسانی که پروانه وکالت قوه قضاییه یا وکلای دادگستری را دارند، نمی‌توانند مجدد در آزمون وکالت شرکت نمایند.

داوطلبان شرکت در ازمون وکالت قوه قضاییه، نباید در دفترخانه‌ها، شرکت‌های دولتی، شهرداری، خدمات عمومی و نهادهای انقلابی مشغول به فعالیت باشند.

افرادی که مدرک کارشناسی آن‌ها رشته دیگری است و فقط در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، رشته حقوق یا فقه و مبانی را گذرانده‌اند، مجاز به شرکت در آزمون وکالت قوه قضاییه نیستند.

شرایط سنی ثبت نام در آزمون وکالت 1403

طبق اطلاعیه‌های منتشر شده در وب‌سایت‌های مربوط به آزمون وکلای دادگستری و قوه قضاییه، شرط سنی آزمون وکالت تابع دو دسته شده است. حداقل سن و حداکثر سن برای شرکت در آزمون وکالت از اهمیت ویژه‌ای دارد. در سال‌های گذشته حتی تا سال 1402، حداقل سن برای شرکت در ازمون وکالت 24 سال تمام بوده است.

در حالی که شرط حداقل سن در سال 1403 برداشته شده و داوطلبان می‌توانند در آزمون وکلای دادگستری و قوه قضاییه، به راحتی شرکت کنند. حداکثر سن مجاز برای شرکت در آزمون وکالت نیز کمتر از قبل شده و متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت دادگستری باید 40 سال تمام داشته باشند. همچنین حداکثر سن مجاز برای داوطلبان پروانه کارآموزی قوه قضاییه، محدودیت بیشتری پیدا کرده و 50 سال تمام است.

شرایط شرکت در آزمون وکالت با مدرک علمی کاربردی

رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلا، درباره شرایط شرکت در آزمون وکالت با مدرک علمی کاربردی توضیحاتی ارائه داد. برخلاف شایعاتی مبنی بر عدم پذیرش فارغ‌التحصیلان علمی کاربردی، افرادی که از این دانشگاه فارغ‌‌التحصیل شده باشند نیز می‌توانند در آزمون وکالت شرکت کنند؛ اما همانطور که گفتیم رعایت شرایط سنی و داشتن مدرک حقوق یا فقه و مبانی اسلام برای شرکت در آزمون وکالت ضروری است.

کسانی که مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری خود را تمام کرده باشند می‌توانند در آزمون وکالت با مدرک علمی کاربردی شرکت کنند. البته دانشجویان علمی کاربردی با این سوال مواجه هستند که آیا آزمون وکالت شرط معدل دارد ؟  در جواب باید گفت که بله آزمون وکالت علمی کاربردی؛ همانند سراسری و آزاد داری شرط معدل است.

کال تو اکشن تماس

ظرفیت پذیرش متقاضیان آزمون وکالت 1403

افراد متقاضی قبل از ثبت نام  باید شرایط شرکت در آزمون وکالت را بررسی نمایند و در صورت داشتن شرایط لازم و همچنین مشاهده ظرفیت هر استان، برای ثبت نام اقدام نمایند زیرا ممکن است فرد تمامی شرایط شرکت در آزمون وکالت را داشته باشد اما ظرفیت پذیرش در استان خود  را نداشته و ثبت نام نماید. همان طور که گفتیم امکان تغییر کانون پس ا انتخاب امکان پذیر نمی باشد. ظرفیت پذیرش متقاضیان آزمون وکالت در سال گذشته به شرح زیر می باشد که به محض انتشار دفترچه این ظرفیت برای سال جاری به روز رسانی خواهد شد. ظرفیت پذیرش متقاضیان آزمون وکالت سال گذشته به شرح زیر است:

نام کانون ظرفیت پذیرش متقاضیان آزمون وکالت به صورت  آزاد ظرفیت پذیرش متقاضیان آزمون وکالت برای  ایثارگران تعداد کل
 مرکز 1400 600 2000
 آذربایجان شرقی 105 45 150
 فارس و کهگیلویه و بویراحمد 88 38 126
 اصفهان 152 65 217
 آذربایجان غربی 73 32 105
 مازندران 77 33 110
 خراسان رضوی، شمالی و جنوبی 98 42 140
 گیلان 70 30 100
 قزوین 77 33 110
 خوزستان 101 44 145
 کرمانشاه 42 18 60
 همدان 49 21 70
 قم 21 9 30
 کردستان 42 18 60
 گلستان 42 18 60
 اردبیل 31 14 45
 مرکزی (اراک) 52 23 75
 چهارمحال و بختیاری 17 7 24
 ایلام 42 18 60
 کرمان 91 39 130
یزد 56 24 80
 خراسان شمالی 31 14 45
 بوشهر 63 27 90
 زنجان 63 12 90
 لرستان 46 19 65
 البرز 80 35 115

 

ظرفیت پذیرش متقاضیان آزمون وکالت

افرادی که مجاز به شرکت در آزمون وکالت نیستند

در حال حاضر، افرادی که مجاز به شرکت در آزمون وکالت دادگستری و قوه قضاییه نیستند، عبارت است از:

داوطلبانی که تابعیت جمهوری اسلامی ایران را ندارند.

افرادی که فارغ‌التحصیل رشته‌های حقوق و فقه و مبانی اسلام نیستند.

متقاضیانی که سن آن‌ها بیشتر از حداکثر سن مجاز تعیین شده از سوی وکلای دادگستری و قوه قضاییه است.

آقایانی که غیبت سربازی دارند و یا موفق به دریافت گواهی پایان خدمت/معافیت از خدمت نشده‌اند.

کارآموزان وکالت و یا کسانی که در حال حاضر پروانه وکالت را دارند، نمی‌توانند مجدد در آزمون وکالت شرکت کنند.

محکومینی که حق استفاده از خدمات دولتی و قضایی را ندارند.

افرادی که اعتیاد به مواد مخدر و یا روان‌گردان‌ها را داشته و یا جز گروهک‌های تروریستی هستند.

داوطلبانی که از لحاظ جسمی یا روانی، مشکل جدی دارند و نمی‌توانند در آزمون وکالت شرکت کنند.

نتایج آزمون وکالت چه زمانی منتشر می‌شود؟

به جز بحث نحوه ثبت نام در صورت دارا بودن شرایط شرکت در آزمون وکالت، زمان و یا دریافت کارت ورود به جلسه، کسب اطلاعاتی همچون زمان اعلام نتایج آزمون وکالت نیز مهم است. در رابطه با زمان اعلام نتایج آزمون وکالت دادگستری باید خدمت شما داطلبان عزیز عرض کنیم که در سال گذشته شاهد اعلام نتایج این آزمون در دی ماه بوده‌ایم.

در صورتی که زمان اعلام نتایج آزمون، هرسال متفاوت است و از طریق وب‌سایت‌های رسمی وکلای دادگستری و قوه قضاییه، منتشر و اعلام می‌شود. متقاضیان با استفاده از پکیج آموزشی آزمون وکالت می‌توانند شانس قبولی خود را در آزمون افزایش دهند. چراکه درصد قبولی داوطلبان با سهمیه در آزمون وکالت؛ مانند فرزندان و همسران جانبازان و شهدا بیشتر از شرکت‌کنندگان بدون سهمیه است.

اخبار پیرامون شرایط شرکت در آزمون وکالت

 زمان ثبت نام آزمون کارآموزی وکالت ۱۴۰۳ مشخص شد

بر اساس آخرین اخبار رسمی از سایت اختبار، زمان ثبت نام آزمون ورودی کارآموزی وکالت سال ۱۴۰۳ در آبان ماه خواهد بود. طبق این خبر به احتمال زیاد، آزمون وکالت دادگستری و قوه قضاییه در آبان ماه برگزار می‌شود. تعیین تاریخ دقیق برگزاری آزمون، برعهده سازمان سنجش و آموزش کشور است.

خلاصه مقاله شرایط شرکت در آزمون وکالت

متقاضیان با بررسی شرایط شرکت در آزمون وکالت می‌توانند در صورت واجد شرایط بودن اقدام به ثبت نام نمایند. شرایط عمومی، اختصاصی و شرایط سنی مربوط به آزمون وکالت قوه قضاییه یا دادگستری، به صورت جداگانه از طریق دفترچه ثبت نام اعلام می‌شود. داوطلبان بایستی با رعایت شرایط سنی برای ثبت نام اقدام نمایند تا از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری شود.

در صورتی که فرد بدون بررسی شرایط بخواهد در آزمون شرکت کند، امکان رد شدن داوطلب در آزمون بالا است. به این ترتیب، اطلاع از شرایط، ظرفیت پذیرش و حتی سهمیه‌های موثر در قبولی آزمون وکالت نقش موثر دارد. همچنین شرایط ازمون وکالت طلاب در سال جاری ممکن است کمی متفاوت باشد.

 برای دریافت و مطالعه فایل PDF شرایط شرکت در آزمون وکالت کلیک نمایید.

4.2/5 - (5 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط شرکت در آزمون وکالت شامل چه مواردی است؟

از جمله شرایط شرکت در آزمون وکالت می‌توان به شرایط سنی اشاره کرد. همچنین داشتن شرایط عمومی و اختصاصی قوه قضاییه یا وکلای دادگستری ضروری است.

شرکت داوطلبان بدون داشتن مدرک کارشناسی در آزمون وکالت امکان‌پذیر است؟

در صورتی که داوطلب مدارک بالاتر از کارشناسی رشته‌های مذکور در این مقاله را داشته باشد؛ اما مدرک کارشناسی را نداشته باشد، اجازه شرکت در آزمون وکالت را نخواهد داشت.

شرایط آزمون وکالت طلاب به چه صورت است؟

شرایط آزمون وکالت طلاب به طور کلی مطابق با شرایط آزمون وکالت قوه قضاییه و دادگستری است.

نظرات

10 دیدگاه دربارهٔ «شرایط شرکت در آزمون وکالت + شرایط سنی و معدل | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo ویسی گفت:

  من شرایط شرکت در آزمون رو دارم فقط تنها مشکلم اینه که مدرکم هنوز نیومده
  میشه اقدام کرد ولی بعدا برد؟

  1. Avatar photo مشاور عیسائی گفت:

   سلام وقت بخیر
   اگر مدرک موقت داشته باشید امکان پذیر میباشد .

 2. Avatar photo ایاز گفت:

  ایا شرایط شرکت در آزمون وکالت محدودیت سنی هم داره؟

  1. Avatar photo مشاور عیسائی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله

 3. Avatar photo سامان. گفت:

  سلام شرایط شرکت در آزمون وکالت را مطالعه کردم . من شرایط هر دو قوه قضاییه و دادگستری را دارم به نظر شما کدام بهتره شرکت کنم … لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر

  1. Avatar photo rezai گفت:

   سلام وقت بخیر . مرکز وکلای دادگستری خیلی بهتراست هم از لحاظ مزایا و ….. اما قبولی سخت تری به نسبت قوه قضاییه دارد

 4. Avatar photo بنیادی گفت:

  سلام برای شرکت در آزمون وکالت قوه قضاییه هم همین شرایط برقراره؟

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   کمی در شرایط سنی تفاوت هایی وجود دارد

 5. Avatar photo امیرحسین گفت:

  من تا خردلد لیسانسم رو میگیرم شرایط شرکت تو آزمون وکالت رو دارم؟

  1. Avatar photo مشاور صادقی گفت:

   سایر شرایط تون هم باید بررسی بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور