ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

شرایط-سنی-آزمون-وکالت-برای-ایثارگران

شرایط سنی آزمون وکالت در سال 1401

شرایط-سنی-آزمون-وکالت-برای-ایثارگران
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

شرایط سنی آزمون وکالت از مسائل مهمی است که پیش از شرکت در آزمون باید در نظر گرفته شود. این شرط برای شرکت در آزمون وکالت دادگستری در سال 1401 سن حداقل 24 و حداکثر 40 سال در تهران می باشد. همچنین در شهرستان ها حداکثر سن مجاز در زمان کارآموزی 50 سال است. این در حالی است که متقاضیان شرکت در آزمون وکالت باید حداقل سن 24 و حداکثر سن 65 سال در زمان صدور پروانه وکالت را داشته باشند و شرایط سنی آزمون وکالت برای ایثارگران متفاوت اعمال خواهد شد.

در این مقاله به بررسی شرایط سنی آزمون وکالت در سال 1401، شرایط کلی شرکت در آزمون وکالت در بخش های مختلف؛ قوه قضاییه و دادگستری و ظرفیت پذیرش متقاضیان در آزمون وکالت خواهیم پرداخت. در صورت وجود هرگونه سوال و برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ایران تحصیل در ارتباط باشید.

شرط حداقل و حداکثر سن شرکت آزمون وکالت 

هر ساله پیش از برگزاری آزمون وکالت دادگستری و قوه قضاییه آگهی ثبت نام آزمون شامل شرایط و قوانین مرتبط با آن منتشر می شود. در سال های گذشته شرایط سنی آزمون وکالت به این نحو بوده است که کارآموزان پس از قبولی در آزمون و شرکت در دوره کارآموزی آزمون وکالت باید کم تر از 40 سال باشند. اما در سال گذشته تغییراتی در شرایط سنی مجاز داوطلبان به وجود آمد که در ادامه مطلب مورد بررسی قرار می گیرد.

در سال گذشته در حالی که داوطلبان آزمون وکالت برای انتشار آگهی ثبت نام این آزمون انتظار طولانی را تحمل می کردند، همزمان در اردیبهشت همان سال آیین نامه لایحه قانونی استقلال مورد تصویب رییس قوه قضاییه قرار گرفت. در این آیین نامه تغییرات مهمی در شرایط مجاز شرکت در آزمون به وجود آمده بود که شرایط سنی مجاز یکی از این موارد بود.

از جمله تغییراتی که در این آیین نامه ذکر شد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بر اساس تبصره ماده 34 آیین نامه، سن متقاضی در هنگام ثبت نام کارآموزی باید 24 سال تمام باشد. همچنین در مورد حداکثر سن مجاز برای ثبت نام کارآموزی، حداکثر سن در تهران 40 و در شهرستان ها 50 سال می باشد.
 • طبق ماده 24 آیین نامه فوق، دو درس متون فقه و حقوق اساسی به منابع آزمون وکالت اضافه شده است.
 • بر اساس ماده 41 آیین نامه حداقل نمره قبولی در آزمون باید 60 درصد از کل نمره آزمون باشد.

همانطور که می دانید شرکت در آزمون وکالت به جهت دریافت و تمدید وکالت امری ضروری می باشد. داوطلبان پس از شرکت در آزمون و قبولی در آن باید حدود 1.5 تا 2 سال دوره کارآموزی را سپری نمایند. مطابق بند 3 ماده 10 لایحه قانونی استقلال، افراد زیر 25 سال اجازه وکالت ندارند. از این رو شرایط سنی ذکر شده با این قانون مطابقت دارد.

به طور کلی مراحل کسب پروانه وکالت به این نحو است که پس از قبولی در آزمون وکالت دادگستری، لازم است بین 18 ماه الی 2 سال دوره کارآموزی گذرانده شود. کارآموزان وکالت در این دوره قادر به بررسی پرونده و کسب درآمد از این طریق خواهند بود. پس از تکمیل دوره کارآموزی در نهایت با شرکت در آزمون اختبار و قبولی در آن، پروانه وکالت را کسب می نمایند.

 

برای اطلاع از شرایط ثبت نام آزمون وکالت کلیک کنید.

 

شرایط سنی آزمون وکالت برای ایثارگران

شرایط سنی آزمون وکالت قوه قضائیه

همانطور که اشاره کردیم، شرکت در آزمون وکالت چه آزمون دادگستری و چه قوه قضاییه از شروط خاصی پیروی و تبعیت می کند. یکی از مهم ترین و محدود کننده ترین این شرایط، شرط سنی آزمون وکالت قوه قضاییه است. طبق لایحه قانون استقلال کانون وکلا حداقل سن در زمان صدور پروانه وکالت 24 سال و حداکثر سن 65 سال می باشد.

نحوه کسب پروانه وکالت قوه قضاییه به این صورت است که داوطلبان با شرکت در آزمون وکالت قوه قضاییه و کسب نمره قبولی به مصاحبه حضوری دعوت خواهند شد. پس از پذیرش در مصاحبه آزمون وکالت قوه قضاییه مجاز به شرکت در دوره کارآموزی می باشند.

مطابق قانون تا پیش از سال 1398 متقاضیان با پایان کارآموزی، پروانه وکالت پایه 2 دریافت کرده و در نهایت پس از دو سال پروانه پایه 1 به آنها تعلق می گرفت. اما بعد از سال 98 با پایان دوره 18 ماهه کارآموزی، تمام متقاضیان پروانه وکالت پایه 1 دریافت می کنند.

طبق موارد گفته شده هیچ کانونی قادر به امتناع از اعطای پروانه وکالت پایه 1 به متقاضی که به سن 25 سال رسیده و تمام مراحل ضروری اعم از اتمام دوره کارآموزی و قبولی در آزمون اختبار را طی کرده اند، نخواهد بود. اما اشکالاتی بر این شرط سنی حداقلی برای شرکت در آزمون وکالت وارد است.

از جمله اینکه شروع ثبت نام تا زمان برگزاری آزمون وکالت و در نهایت اعلام نتایج چندین ماه به طول خواهد انجامید و پس از اعلام نتایج نیز داوطلب پذیرفته شده می بایست ماه ها در انتظار تصمیم گیری نهایی مراجع قانونی باشد تا کارآموزی خود را آغاز نماید.

از آنجا که دوره کارآموزی به مدت 1.5 سال به طول می انجامد و همچنین چندین ماه نیز در انتظار آزمون و اعلام نتایج آزمون وکالت صرف خواهد شد، در نتیجه نزدیک به 3 سال از تاریخ ثبت نام تا صدور پروانه وکالت پایه 1 زمان خواهد گذشت. به این معنی که فرد شرکت کننده در آزمون با دارا بودن شرط 24 سال سن، زمانی پروانه وکالت پایه 1 را دریافت می کند که 27 سال دارد و این در حالی است که شخص در سن 25 سالگی حق دریافت پروانه وکالت را داراست.

حداکثر سن آزمون وکالت

 

برای اطلاع از شرایط اخذ پروانه وکالت بدون آزمون کلیک کنید.

 

شرایط شرکت در آزمون وکالت

پیش از این در ارتباط با شرایط سنی شرکت در این آزمون توضیحاتی را ارائه دادیم. در اینجا به بررسی شرایط کلی شرکت در آزمون وکالت و دریافت پروانه وکالت خواهیم پرداخت. این شرایط شامل:

 • داشتن تابعیت ایرانی توسط متقاضی
 • دارا بودن شرط سنی حداقل 24 سال و حداکثر 65 سال در زمان صدور پروانه وکالت در آزمون قوه قضاییه
 • عدم سوء پیشینه و شهرت به فسق و فجور
 • تائید صلاحیت شخص مستلزم تائید عدم وجود سابقه کیفری و محرومیت های اجتماعی می باشد.
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر با بررسی پزشکی قانونی تائید می شود.
 • افراد دارای صلاحیت شرکت در آزمون اشخاصی هستند که در هیچ یک از سازمان ها، نهاد های انقلابی، ادارات و شرکت های دولتی، وزارتخانه ها، شهرداری و موسسات خدمات عمومی مشغول به کار نباشند.
 • از مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون وکالت می توان به هر یک از مدارک کارشناسی در رشته های حقوق، فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوق و معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی اشاره کرد.
 • متقاضیانی که مدرک کارشناسی در رشته های غیر مرتبط دارند مجاز به شرکت در این آزمون نمی باشند.
 • متقاضیان دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته، در صورت داشتن مدرک کاردانی مرتبط، مجاز به شرکت در آزمون وکالت هستند.
 • افراد فاقد گواهی خدمت به هیچ عنوان نمی توانند در آزمون شرکت کنند.

از جمله  ایرادات وارد بر شرط سنی 24 سال برای دریافت پروانه وکالت این است که آقایان پس از گذراندن خدمت مقدس نظام وظیفه و تا قبل از 24 سال امکان شرکت در آزمون وکالت را ندارند. آقایانی که معاف از خدمت هستند و یا خانم ها که خدمت نمی روند نیز باید تا سن 24 سالگی صبر کنند.

از سوی دیگر برخی از دانشجویان زود تر از موعد، دوره کارشناسی حقوق خود را به اتمام می رسانند حتی پس از گذراندن خدمت، زودتر از 24 سالگی شرایط شرکت در آزمون را می یابند ولی طبق قانون وضع شده شرایط سنی، باید تا 24 سالگی برای شرکت در آزمون وکالت صبر کنند. این در صورتی است که شرط سنی شرکت در آزمون قضاوت که رشته هم تراز با وکالت به شمار می آید، 22 سال می باشد

سهمیه آزمون های وکالت

تا قبل از سال 95 تنها 25 درصد ظرفیت آزمون وکالت به داوطلبان سهمیه اختصاص داشت . اما از سال 95 کانون های وکلا موظف شدند که 30 درصد ظرفیت را به داوطلبان سهمیه اختصاص دهند که پنج درصد نسبت به قبل افزایش یافت. لازم به ذکر است که شرایط سنی آزمون وکالت برای ایثارگران نیز متفاوت است، به طور کلی آن دسته از داوطلبانی که در دسته بندی ذیل قرار گیرند، به عنوان داوطلبان ظرفیت پذیرش سهمیه به شمار می روند :

 • همسر و فرزندان شهدا
 •  جانبازان با حداقل ده درصد جانبازی و بالاتر
 •  رزمندگان با حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه و بالاتر
 •  همسران و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر
 •  آزادگان با حداقل سه ماه سابقه اسارت و بالاتر
 •  همسر و فرزندان آزادگان با حداقل سه ماه سابقه اسارت و بالاتر
 • فرزندان رزمندگانی که حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه دارند.

 

برای اطلاع از سهمیه در آزمون وکالت کلیک کنید.

 

 حذف شرط سنی آزمون وکالت

شرایط سنی آزمون وکالت برای ایثالرگران

طبق قانون ماده ۵۹ مکرر قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران:

قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی، مرکز وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه، مکلفند سی‌درصد(۳۰%) از سهمیه صدور دفاتر خدمات قضائی و الکترونیک، سردفتری، صدور پروانه وکالت، مجوز کارشناسان رسمی دادگستری را به فرزندان و همسران شهدا، جانبازان با حداقل ده درصد (۱۰%)، آزادگان با داشتن حداقل سه ‌ماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل شش‌ ماه حضور در جبهه و همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد(۲۵%) و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده‌ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، بدون رعایت شرط سنی در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند. تا قبل از سال 95 کانون های وکلای دادگستری موظف بودند 25 درصد از ظرفیت پذیرش خود را به داوطلبان دارای سهمیه ایثارگری اختصاص دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت ایثارگران مراجعه نمایید و شرایط سنی آزمون وکالت برای ایثارگران را مطالعه نمایید.

آخرین اخبار شرایط سنی آزمون وکالت

 • رئیس هیات نظارت مرکز وکلای قوه قضاییه: با توجه به قانون تسهیل، ملاک «نمره» برای تعیین نصاب قبولی آزمون وکالت ارجح است

حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق درباره برگزاری آزمون وکالت و ابهام در ماده قانونی ملاک در جذب کارآموزان وکالت و اینکه «معیار باید نمره باشد یا تراز؟» افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این خصوص یک ابهام قانونی را مطرح کردند و ما هم به این ماده قانونی مراجعه کردیم، اما اینکه برخی از نمایندگان گفتند که این ماده صریح است؛ حرف درستی نیست. این قانون دارای ابهام است و اگر قرار است برداشتی از این قانون شود، برداشت نمره ارجح است تا تراز.

معاون اول قوه قضائیه افزود: البته برطرف کردن این ابهام راه حل قانونی دارد و راه حل این است که این ابهام را از مجلس شورای اسلامی استفسار کنند و مجلس پاسخ دهد، نه اینکه بیانیه امضا کنند، که احتمالا این کار (یعنی استفسار از مجلس) صورت می‌گیرد.

وی گفت: برای مقدمه این کار نیز، قرار شد متولیان امر، این موضوع را از سازمان سنجش استعلام کنند. در این خصوص نظر سازمان سنجش که متولی برگزاری آزمون هاست برای ما محترم است.

 • ملاک قبولی آزمون وکالت، میانگین وزنی نمرات تراز شده است

نمایندگان مجلس در موافقت با طرح استفساریه تعیین کردند که در آزمون وکالت، میانگین وزنی نمرات تراز شده مطابق شاخص‌های آماری در آزمون سراسری که توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعمال می شود،ملاک است.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح امروز (چهارشنبه دوم شهریور ماه) در جلسه علنی مجلس با کلیات طرح استفساریه مواد (۳) و (۴) و (۵) قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار مصوب ۱۴۰۰/۱۲/۲۴ با ۱۷۳ رأی موافق، ۳۶ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ رأی موافقت کردند. همچنین در جریان بررسی متن طرح استفساریه، جزئیات این طرح با ۱۸۴ رأی موافق، ۱۶ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶ رأی مأخوذه به تصویب رسید.

 

برای دانلود این مقاله به صورت PDF کلیک کنید.

 

خلاصه مطالب

در این مقاله به بررسی شرایط سنی آزمون وکالت در سال 1401 پرداخته شد. همانطور که ذکر شد برای شرکت در آزمون وکالت دادگستری در سال 1401 سن حداقل 24 و حداکثر 40 سال در تهران می باشد. همچنین در شهرستان ها حداکثر سن مجاز در زمان کارآموزی 50 سال است. این در حالی است که متقاضیان شرکت در آزمون وکالت باید حداقل سن 24 و حداکثر سن 65 سال در زمان صدور پروانه وکالت را داشته باشند. همچنین شرایط سنی آزمون وکالت برای ایثارگران در نظر گرفته نخواهد شد.

علاوه بر وجود شرایط سنی برای شرکت در آزمون وکالت، شروط دیگری نیز وجود دارد که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. از جمله این شروط می توان به؛داشتن تابعیت ایرانی توسط متقاضی، دارا بودن شرط سنی حداقل 24 سال و حداکثر 65 سال در زمان صدور پروانه وکالت در آزمون قوه قضاییه و عدم سوء پیشینه و شهرت به فسق و فجور اشاره کرد. همچنین تائید صلاحیت شخص مستلزم تائید عدم وجود سابقه کیفری و محرومیت های اجتماعی می باشد. عدم اعتیاد به مواد مخدر با بررسی پزشکی قانونی تائید می شود. لازم یه ذکر است افراد دارای صلاحیت شرکت در آزمون اشخاصی هستند که در هیچ یک از سازمان ها، نهاد های انقلابی، ادارات و شرکت های دولتی، وزارتخانه ها، شهرداری و موسسات خدمات عمومی مشغول به کار نباشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ایران تحصیل در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا داوطلبان سهمیه و داوطلبان آزاد با هم سنجیده می شوند؟

 خیر ، ظرفیت این دو گروه از هم مجزا بوده و هر کدام صرفا با داوطلبان مربوط به گروه خود مورد سنجش قرار می گیرند که در مقاله به طور کامل بررسی شده است. 

حداکثر سن داوطلبان برای شرکت در آزمون وکالت چند سال است؟

این سن برای متقاضبان تهران 50 سال و برای شهرستانی ها 60 سال می باشد.

حداقل سن شرکت در آزمون وکالت چقدر است؟

حداقل سن مجاز برای شرکت در این آزمون 24 سال می باشد.

 

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور