تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
شرایط دکتری بدون آزمون

شرایط دکتری بدون آزمون 1400

 • دسته بندی
 • دیدگاه ها ۰
شرایط دکتری بدون آزمون
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

شرایط دکتری بدون آزمون دانشگاه های سراسری و آزاد 1400 اعلام شد. بر این اساس، متقاضیان مقطع دکتری که به هر دلیلی مایل به شرکت در آزمون نیستند، می توانند در صورت دارا بودن شرایطی که در این مقاله ذکر می شود، در زمان های مقرر نسبت به ثبت نام دکتری بدون آزمون 1400 و تکمیل مدارک لازم اقدام نمایند.

با توجه به اینکه قوانین پذیرش دکتری بدون آزمون در دانشگاه های روزانه، پیام نور، علمی کاربردی، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و آزاد تفاوت های بزرگ و کوچکی دارند، کارشناسان ایران تحصیل آمادگی کامل جهت راهنمایی در این زمینه را دارند.

 

به منظور دریافت جدیدترین اخبار در مورد میزان شهریه، ظرفیت پذیرش و شرایط دکتری بدون آزمون همه دانشگاه های کشور از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

شرایط دکتری بدون آزمون دانشگاه سراسری

پذیرش دکتری بدون آزمون در دانشگاه های سراسری اعم از روزانه، پیام نور، غیرانتفاعی، علمی کاربردی و غیره به صورت غیرمتمرکز می باشد.

در نتیجه، هر دانشگاه با توجه به ظرفیت های موجود خود جهت پذیرش دانشجو، در زمان های خاصی لیست رشته ها و تعداد افراد مجاز جهت ورود را درج کرده و داوطلبان بایستی نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام نمایند.

البته هر کدام از موسسات آموزش عالی ممکن است برای پذیرش دکتری بدون آزمون شرایط متفاوتی داشته باشند، اما مطابق با آخرین بخشنامه صادر شده در این زمینه، مهم ترین شرایط دکتری بدون آزمون به شرح زیر می باشد:

 

 1. داشتن مدرک کارشناسی با حداقل معدل 16
 2. برخورداری از مدرک کارشناسی ارشد با حداقل معدل 17/5 (فارغ از نمره پایان نامه)
 3. اقدام جهت ثبت نام تا حداکثر دو سال بعد از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد. (برای استعدادهای درخشان)
 4. داشتن حداقل امتیاز 70 در زمینه های آموزشی، پژوهشی، و مصاحبه ایی که ملاک تاثیر هر کدام در جدول ارزشیابی ذکر گردیده است.
 5. اخذ حداقل نمره 50 در آزمون زبان که پیش از آزمون برگزار می شود.
 6. کسب حداقل نمره 17 برای پایان نامه. گفتنی است که برای دانش آموختگانی که ژیان نامه آن ها توصیفی بوده است نیز، ملاک “خوب” به بالا در نظر گرفته شده است.
 7. متناجس بودن رشته مورد تقاضا با رشته تحصیلی در مقطع فارغ التحصیلی
 8. به همراه داشتن همه مقالات، پژوهش ها، کتاب ها و سایر دستاوردهای علمی در هنگام مراجعه برای مصاحبه. (توجه داشته باشید که برخورداری از مقالات ISI و ISC امتیاز بالایی دارد و لازم است که در هنگام مصاحبه حتما آن ها را ارائه دهید.)

 

برای دانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری بر روی لینک کلیک کنید.

 

مدارک لازم برای ثبت نام در دکتری بدون آزمون

 

شرایط ثبت نام دکتری بدون آزمون

 

 • عکس اسکن شده جدید و با کیفیت از داوطلب و تمام رخ باشد. فرمت بارگذاری بایستی JPG بوده و حجم آن از 300×400 پیکسل بالاتر و از 200×300 کمتر نباشد. همچنین، حجم آن نباید از 70 کیلوبایت فراتر رود و حاشیه های آن گرفته شود. ترجیحا عکس رنگی و داری زمینه سفید باشد
 • بارگذاری اسکن صفحه اول شناسنامه و کارت ملی. دقت داشته باشید که اطلاعات وارد شده در فرم باید با اطلاعات صفحات اسکن شده تطابق داشته باشد.
 • اسکن ریز نمرات دوره کارشناسی ارشد با فرمت jpg
 • داوطلبان مرد، بایستی شرایط دکتری بدون آزمون را از نظر وضعیت نظام وظیفه داشته باشند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد کلیک کنید.

 

جدول ارزشیابی متقاضیان دکتری بدون کنکور

 

نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی (حداکثر 40 امتیاز)
ردیف نوع فعالیت حداقل امتیاز حداكثر امتیاز نحوه ارزیابی (طبق نظر كمیته مصاحبه كننده)
1 ١-١: مقالات علمی- پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با پایان نامه 7 امتیاز 40 امتیاز هرمقاله تا 7 امتیاز
١-٢: گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران گواهی ثبت اختراع بین المللی تا 7 و داخلی تا 5 امتیاز
١-٣: برگزیدگی درجشنواره های علمی معتبر بین المللی، خوارزمی، فارابی، رازی و ابن سینا برگزیدگی داخلی تا 3 و بین المللی تا 7 امتیاز
2 مقالات علمی- ترویجی مرتبط با پایان نامه ــ 6 امتیاز هر مقاله تا 3 امتیاز
3 مقالات چاپ شده در كنفرانس های معتبر(داخلی یا خارجی) ــ 4 امتیاز خارجی تا 2 و داخلی 1 امتیاز
4 تالیف یا ترجمه كتاب مرتبط با رشته تحصیلی ــ 4 امتیاز ــ
5 كیفیت پایان نامه كارشناسی ارشد ــ 4 امتیاز عالی تا 4 امتیاز و بسیار خوب تا 2 امتیاز
حداقل و حداكثر امتیاز قابل محاسبه 7 40

 

 

نحوه محاسبه امتیازات آموزشی
ردیف نوع فعالیت حداكثر امتیاز نحوه ارزیابی
6 میانگین کل و كیفیت دانشگاه محل تحصیل‌ دوره كارشناسی ( پیوسته و ناپیوسته ) 6 امتیاز مطابق با دستورالعمل اجرایی شورای تحصیلات تكمیلی دانشگاه
7 میانگین كل و كیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره كارشناسی ارشد ناپیوسته ( بدون احتساب نمره پایان نامه) 5 امتیاز مطابق با دستورالعمل اجرایی شورای‌ تحصیلات تكمیلی دانشگاه
8 طول مدت تحصیل در دوره كارشناسی 3 امتیاز بیش از 8 نیمسال كارشناسی پیوسته بیش از 4 نیمسال كارشناسی نا پیوسته امتیاز ندارد.
9 طول مدت تحصیل در دوره كارشناسی ارشد ناپیوسته 3 امتیاز بیش از 5 نیمسال امتیازی ندارد
10 برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی 5 امتیاز رتبه١تا٣، ٥ امتیاز- رتبه٤ تا ٦، ٤ امتیاز- رتبه ٧تا٩، ٣ امتیاز-رتبه ١٠تا١٢، ٢ امتیاز و رتبه ١٣تا ١٥، امتیاز
11 داشتن مدرك زبان معتبر 8 امتیاز طبق جدول شماره 4
جمع 30

 

 

امتیازات مصاحبه در شرایط دکتری بدون آزمون
ردیف شاخص ارزیابی حداكثر امتیاز
12 تسلط در تجزیه و تحلیل مسائل علمی و پاسخگویی به سؤالات 3 امتیاز
13 وسعت نظر، نوآوری و كارآفرینی 3 امتیاز
14 شخصیت، متانت و نحوه تعامل 3 امتیاز
15 نگرش و اطلاعات فناورانه مرتبط با رشته تحصیلی 3 امتیاز
16 توانایی فن بیان و انتقال مطالب 3 امتیاز
17 همراستایی زمینه پژوهشی داوطلب با اولویت‌های علمی اعضای گروه 15 امتیاز
جمع

 

30

 

برای اطلاع از نحوه ویرایش انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

 

نحوه ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه سراسری 

 

نحوه ثبت نام دکتری بدون آزمون

 

همانطور که در بالا نیز ذکر شد، تاریخ و جزئیات یکسانی برای ثبت نام و شرایط دکتری بدون آزمون دانشگاه سراسری وجود ندارد و هر دانشگاه متناسب با نیازها و ظرفیت های موجود، فراخوان هایی را در سامانه خود برای جذب استعدادهای درخشان منتشر می نماید. 

نکته مهم در این باره آن است که البته دانشگاه های سراسری، ثبت نام بدون کنکور را در طی دو مرحله و به صورت حضوری و اینترنتی انجام می دهند. یعنی در مرحله اول، مدارک و اطلاعات لازم را در سایت دانشگاه مربوطه بارگذاری کرده و در مرحله دوم با مراجعه حضوری همه مدارک لازم را ارائه و نام نویسی را تکمیل می نمایند.

به دلیل آنکه زمان و نحوه فراخوان دانشگاه های مختلف مشخص نیست، به طور معمول داوطلبان دچار سردرگمی می شوند. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد شرایط دکتری بدون آزمون هر کدام موسسات عالی مورد نظر خود می توانید با سامانه ایران تحصیل تماس بگیرید.

جهت اطلاع از تغییرات ثبت نام آزمون دکتری بر روی لینک کلیک کنید.

 

شرایط دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد از جمله دانشگاه های محبوب در میان دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی است. در این میان، دوره دکتری بدون آزمون نیز در این دانشگاه دانشجویان نسبتا زیادی را جذب می کند که البته بر اساس آزمون استعدادهای درخشان می باشد.

شرایط دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد مطابق با آیین نامه جامع پذیرش بدون آزمون استعدادهای برتر و فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه آزاد بر اساس زیر می باشد:

1. معدل تراز متقاضیان استعدادهای درخشان دکتری بدون آزمون متناسب با ظرفیت و رتبه بندی هر واحد دانشگاهی، برای همه رشته ها باید 17 باشد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که گزینش نهایی بر اساس امتیاز نهایی محاسبه شده در بر شاخص های پژوهشی-آموزشی و مصاحبه قید شده در شیوه نامه اجرایی باشد. 20 درصد از ظرفیت هر یک از رشته های انتخابی برای گزینش و مصحبه انتخاب می شود.

 • رشته های دامپزشکی: 17
 • رشته های علوم انسانی: 18/5
 • سایر رشته ها: 17/5

2. اخذ حداقل نمره 17 برای پایان نامه در همه رشته ها. برای رشته هایی که پایان نامه آن ها توصیفی می شود، برای ثبت نام از مقطع کارشناسی ارشد ملاک درجه خوب به بالا ملاک می باشد.

3. رشته انتخابی برای دوره دکتری بدون آزمون استعدادهای درخشان بایستی با رشته مقطع کارشناسی ارشد متقاضی متناجس باشد.

4. نفرات برتر و استعدادهای درخشان هر رشته می توانند حداکثر تا 5 سال بعد از فارغ التحصیلی دوره ارشد، از تسهیلات استعدادهای درخشان جهت ورود به دوره دکتری بدون آزمون استفاده نمایند.

5. برخورداری از این سهمیه تنها به صورت مازاد بر ظرفیت رشته ها و مقاطع می باشد.

6. دانشگاهی که فرد از آن فارغ التحصیل شده است، باید مورد تایید و از یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی باشد.

7. لازم است که دعوت شدگان برای مصاحبه، از تمام مقالات و دست آوردهای علمی پژوهشی خود در همه مجلات ISI و سایر مجلات داخلی و خارجی نسخه با فرمت اعلام شده ارائه دهند.

8. مربیان رسمی شاغل در دانشگاه ازاد اسلامی، سهمیه ایی جداگانه به منظور پذیرش نخواهند داشت.

 

برای دریافت سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

 

راهنمای ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

 

شرایط دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

همانند روال سال های گذشته، افرادی که از شرایط دکتری بدون آزمون برخوردار می باشند برای ثبت نام باید به صورت اینترنتی اقدام کنند. برای این منظور لازم است که در زمان های اعلام شده، پس از مراجعه به سایت ثبت نام الکترونیکی مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی به نشانی www.azmoon.org، ابتدا دفترچه مربوطه را دانلود و مطالعه نموده و آنگاه فرم های نام نویسی را تکمیل نمایند. همچنین، متقاضیان لازم است که هزینه ایی بابت خرید کارت اعتباری پرداخت کنند.

گفتنی است که بر اساس جدیدترین اخبار اعلام شده، زمان ثبت نام دکتری بدون ازمون دانشگاه آزاد 1400، از تاریخ 1 لغایت 8 اردیبهشت می باشد و افرادی که شرایط دکتری بدون آزمون استعدادهای درخشان دانشگاه آزاد را دارند، می توانند به سامانه مذکور جهت ثبت نام مراجعه کنند. 

 

جهت آشنایی با دکتری بدون آزمون سراسری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

خلاصه مطالب

در این مقاله به توضیح و بررسی شرایط دکتری بدون آزمون دانشگاه های سراسری و آزاد پرداختیم و دیدیم که نحوه ارزشیابی و ثبت در هر کدام به چه نحوی است.

با این حال، همواره سوالات زیادی از سوی متقاضیان در مورد تاریخ دقیق نام نویسی، اعلام نتایج، ظرفیت های پذیرش و میزان شهریه دکتری بدون کنکور مطرح می گردد که نیاز به دریافت اطلاعات از یک منبع به روز و موثق دارد. سامانه ایران تحصیل به همین منظور، با در نظر گرفتن شماره تلفن های درج شده در جداول این مقاله، شرایطی را فراهم کرده است تا داوطلبان عزیز بتوانند سوالات خود را به آسانی بپرسند. همکاران ما در همه روزهای کاری هفته از ساعت 8 صبح الی 1 شب آماده پاسخگویی به همه عزیزان می باشند. 

 

برای اطلاع از منابع، نحوه نام نویسی و شرایط دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد و سراسری از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

لیست رشته های دکتری دانشگاه آزاد

 دریافت مشاوره انتخاب رشته دکتری

راهنمای تاثیر مقاله در آزمون دکتری

منابع آزمون دکتری وزارت بهداشت

 تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری 

شرایط دکتری بدون آزمون

4.5/5 - (6 امتیاز)

شرایط دکتری بدون آزمون دانشگاه سراسری چیست؟

در این مقاله توضیحات لازم در مورد شرایط ثبت نام استعدادهای درخشان دکتری دانشگاه های سراسری ذکر شده است.

آیا زمان ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد مشخص شده است؟

بله. متقاضیان می توانند از تاریخ 1 الی 8 اردیبهشت برای ثبت نام اقدام نمایند.

در چه صورت می توان از تاریخ دقیق فراخوان دکتری بدون آزمون دانشگاه های سراسری مطلع شد؟

داوطلبان عزیز می توانند برای اطلاع از زمان دقیق ثبت نام، با کارشناسان سامانه ایران تحصیل تماس بگیرند.

ارزشیابی دواطلبان دکتری بدون کنکور به چه نحوی است؟

جداول ارزشیابی داوطلبان دکتری بدون آزمون را می توانید در این مقاله مطالعه فرمایید.

مطالب مرتبط

نظرات

 1. مینا
  ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۲۰

  سلام ارشد روانشناسی تربیتی دارم می تونم دکترای روانشناسی عمومی شرکت کنم در
  بدون آزمون دانشگاه پیام نور

  • کارشناس ارشد
   ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۳

   سلام منتظر اراِیه دفترچه بدون کنکور باشید

 2. hadi
  ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۵۶

  سلام . این شماره تلفن فقط بوق اشغال میخوره
  چطوری باهاتون در ارتباط باشم؟

  • moshaverarshad
   ۱ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۰

   سلام هادی
   شماره 9099072952
   با تلفن ثابت بدون پیش شماره وارد کنید میگیره

ایران تحصیل
تماس با مشاور