تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور 

شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور 1400

شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور 
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور 1400 مشخص شد. آن دسته از دانشجویانی که به هر دلیلی مایل به ترک تحصیل در این دانشگاه هستند، می توانند با ارائه فرم و مدارک انصراف از دانشگاه پیام نور برای این امر اقدام نمایند. البته، دانشجویان گرامی متقاضی بایستی توجه داشته اند باشند که بدین منظور متحمل جریمه انصراف از پیام نور خواهند شد و می بایست مبلغ مشخصی را پرداخت کنند. در ادامه در مورد تمامی قوانین انصراف از پیام نور و سربازی ، و یا سایر جنبه های آن توضیحات کامل را ارائه خواهیم داد.

اما چنانچه در این زمینه با هرگونه ابهامی مواجه شدید، از طریق کارشناسان می توانید همه راهنمایی های لازم را اخذ کرده و در اسرع وقت پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

 

 

برای اطلاع از شرایط و مدارک لازم برای انصراف از دانشگاه پیام نور از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

اهمیت اطلاع از شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور

 

مدارک و فرم انصراف از دانشگاه پیام نور

 

 

دانشگاه پیام نور که یکی دانشگاه های شهریه پرداز محسوب می شود، در کشور ما دارای طرفداران زیادی است و هر ساله دانشجویان بسیاری را در رشته های مختلف جذب می کند.

در این میان، ممکن است برخی از دانشجویان پس از پذیرش و ورود به رشته یا دانشگاه مورد نظر، به دلایل مختلفی تصمیم بگیرند که از تحصیل انصراف دهند. البته این مسئله ممکن است برای هر کدام از دانشگاه های آزاد و سراسری صدق کند، اما به دلیل سهولت بیشتردر اخذ انصراف و مشکلات کمتری که برای تحصیل مجدد دانشجویان دانشگاه پیام نور وجود دارد، میزان تقاضا در آن بیشتر به نظر می رسد.

به همین دلیل، این سوال برای بسیاری از دانشجویان مطرح می شود که مدارک  و شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور چیست و برای این منظور چه فرایندی لازم است که طی شود؟ همچنین، برای برخی مهم است که بدانند جریمه یک یا دو بار انصراف از پیام نور به چه نحوی می باشد؟ در ادامه به این سوالات و مسائلی همچون انصراف از پیام نور و سربازی خواهیم پرداخت.

 

 

اگر می خواهید بدانید که دانشگاه پیام نور بهتر است یا غیرانتفاعی وارد لینک مربوطه شوید.

 

 

شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور چیست؟

 • اگر دانشجو بدون هیچ اطلاع و اجازه دانشگاه، ترک تحصیل نماید، به منزله انصراف بوده و دیگر حق ادامه تحصیل را نخواهد داشت.

 

 • چنانچه دانشجو معتقد باشد که دلیل ترک تحصیل وی موجه بوده است، بایستی دلایل خود را همراه با مدارک موثق نهایتا تا شروع ثبت نام نیم سال بعدی به دانشگاه ارجاع دهد. اگر شورای آموزشی مرکز تشخیص دهد که دلایل ارائه شده موجه هستند، ترم تحصیلی که فرد غایب بوده است را به عنوان مرخصی در نظر گرفته می شود. اما پرداخت شهریه ثابت جزء مرخصی تحصیلی او خواهد بود.

 

 • دانشجویان متقاصی انصراف از تحصیل، می بایست فرم انصراف از دانشگاه پیام نور خود را به صورت شخصی و کتبی به اداره آموزش مرکز ارائه دهند. چنانچه فرد قصد داشته باشد که تقاضای انصراف خود را پس بگیرد، حداکثر تا یک ماه پس از ارائه مدارک انصراف از دانشگاه پیام نور خود، مهلت دارد. در غیر این صورت، بعد از اتمام مهلت مذکور، حکم انصراف صادر شده و دیگر امکان ادامه تحصیل برای وی نخواهد بود.

 

 • دانشجویی که از دانشگاه پیام نور انصراف دهد، از طریق شرکت در آزمون سراسری یا دوره های فراگیر می تواند مجددا مشغول به تحصیل شود.

 

 • دانشجویانی که شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور برخوردار بوده و منصرف به تحصیل محسوب می شوند، بایستی به همه تعهدات دوران تحصیل عمل نمایند.

 

 

جهت اطلاع از شرایط ضوابط و زمان ثبت نام غیرحضوری دانشگاه پیام نور روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

 

مراحل ارائه فرم انصراف از دانشگاه پیام نور و اخذ آن

 

جریمه انصراف از پیام نور

 

افراد متقاضی که از شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور ذکر شده در بالا برخوردار هستند، یک سری از مراحل لازم است طی گردد تا با درخواست آن ها موافقت شود. برای رفاه حال دانشجویان عزیز در زیر، این مراحل را به ترتیب شرح می دهیم.

 

 • دانشجو باید به واحد آموزش دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه و پس از دریافت فرم انصراف از دانشگاه پیام نور آن را به صورت دستی تکمیل نماید.

 

 • در مرحله بعد بایستی با ورود به سامانه جامع آموزش گلستان، به قسمت انصراف از تحصیل رفته و فرم موجود را پر کند.

 

 • دانشجو در زمان اعلام شده، شخصا با کارشناسان آموزش صحبت کرده و با ارائه مدارک انصراف از دانشگاه پیام نور ، دلیل یا دلایل این درخواست را توضیح می دهد.

 

برای اطلاع از نحوه ورود به سامانه درسا دانشگاه امام رضا darsa.imamreza.ac.ir بر روی لینک کلیک کنید.

 

 • اقدامات لازم جهت تسویه با سلف دانشگاه، خوابگاه، کتابخانه و … قدم بعدی می باشد.

 

 • کارت دانشجویی باید به مسئولان مربوطه تحویل داده شود.

 

 • آموزش دانشگاه، حکم انصراف را تا یک ماه مورد بررسی قرار می دهند و چنانچه مشکلی وجود نداشته باشد یا دانشجو تقاضای خود را در این مدت پس نگیرد، تایید خواهد شد.

 

 

برای اطلاع از شهریه پایان نامه دانشگاه پیام نور وارد لینک مربوطه شوید.

 

 

شرایط لغو انصراف از دانشگاه پیام نور

در مواردی دیده می شود که پس از از ارائه فرم انصراف از دانشگاه پیام نور ، دلایل انصراف دانشجو مرتفع شده و تصمیم بگیرد که مجددا به تحصیل بازگردد. در این صورت چنانچه دارای شرایط لغو انصراف از دانشگاه پیام نور ذکر شده در زیر باشند، انصراف لغو خواهد شد.

 

 • دانشجو مدرک کاردانی را اخذ نکرده باشد. برای دانشجویانی که در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند و با گذراندن 70 واحد مدرک کاردانی را می گیرند، مجاز به لغو انصراف نخواهند بود.

 

 • درخواست لغو انصراف خود را حداکثر تا 30 روز پس از ارائه مدارک انصراف از دانشگاه پیام نور تسلیم واحد آموزش دانشگاه دهد.

 

 • دانشجویانی مشمول انصراف از پیام نور و سربازی بوده و بعد از انصراف، معافیت تحصیلی شان لغو شده است، برای لغو انصراف خود باید خدمت سربازی را به پایان به برسانند.

 

 • دانشجو از سوی ارگان ها و سازمان ها معرفی نامه ایی مبنی بر تایید انصراف اخذ نکرده باشد. اگر هم چنین امری اتفاق افتاده باشد، از ارگان یا نهاد مربوطه، نامه موافقت با لغو انصراف را ارائه دهد.

 

 • از سوی محل اشتغال یا سایر سازمان های مجاز موردی از نظر ممنوعیت ادامه تحصیل وجود نداشته باشد.

 

 • به ازای 15 واحد درسی باقیمانده در مقطع کاردانی و کارشناسی یک ترم سنوات مجاز وجود داشته باشد.

 

 • دانشجویی که مشمول لغو انصراف شده باشد، مدت وقفه تحصیلی وی جزء سنوات تحصیلی محسوب می شود. این فرد باید شهریه ثابت و اخذ مرخصی تحصیلی را بپردازد.

 

 • شورای آموزش استان مسئول پذیرش یا عدم پذیرش انصراف از دانشگاه می باشد.

 

 

برای اطلاع از شهریه پایان نامه دانشگاه پیام نور وارد لینک مربوطه شوید.

 

 

جریمه انصراف از پیام نور

 

انصراف از پیام نور و سربازی

 

همه دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو متحمل هزینه هایی می شوند و از سوی دیگر با قبولی هر فرد، فرصت از یک متقاضی گرفته شده است، حتی اگر حائز همه شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور باشد، بایستی جریمه ایی معین را برای این بابت بپردازد.

میزان جریمه انصراف از پیام نور مطابق با قوانین موجود، یک و نیم  (1/5) برابر شهریه ثابت خواهد بود و همه متقاضیان انصراف از تحصیل می بایست آن را تسویه کنند.

 

 

به منظور ورود به  سامانه گلستان دانشگاه پیام نور لینک قرمز را لمس کنید

 

 

انصراف از پیام نور و سربازی

اگر بگوییم که یکی از متداول ترین دلایل انصراف از تحصیل در دانشگاه پیام نور به خدمت سربازی آقایان مربوط می شود، خلاف واقع نیست. اما نکته مهم این است که قوانین انصراف از پیام نور و سربازی با دیگر دانشگاه ها تفاوتی نداشته و حوزه نظام وظیفه تعیین کننده شرایط لازم است. البته، میزان جریمه انصراف از پیام نور با سایر دانشگاه ها دارای تفاوت هایی که برای اطلاع از آن می توانید با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرید.

بر اساس ضوابط موجود، مشمولان خدمت سربازی که برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری پذیرفته می شوند، به ترتیب پنج، سه و شش سال معافیت از تحصیل را کسب خواهند کرد. همچنین، این مشمولان در طول مدت تحصیل از دیپلم تا دکتری تنها یک بار می توانند از تحصیل انصراف دهند و دو بار انصراف از پیام نور برای آن ها مجاز نیست.

این افراد چنانچه مجددا در دانشگاه پذیرفته شوند، به چهار شرط زیر می توانند به تحصیل مشغول شوند.

 • بیشتر از یک سال از تاریخ انصراف نگذشته باشد.
 • انصراف دانشجو به قبل از اتمام سنوات تحصیلی مصوب مربوط باشد و شامل سنوات ارفاقی محسوب نشود.
 • انصراف از تحصیل وی با اخذ مدرک تحصیلی پایین تر نباشد.
 • مقطعی که قصد تحصیل در آن را دارد، تکراری نبوده و فرد قبلا در آن فارغ التحصیل نشده باشد.

 

 

برای اینکه از رشته های جدید پیام نور بدون کنکور بیشتر بدانید، کلیک کنید.

 

 

شرایط استفاده از مرخصی تحصیلی دانشگاه پیام نور

در برخی از موارد به جای اینکه دانشجو یک یا دو بار انصراف از پیام نور را اخذ کند، می تواند از گزینه دیگری همچون مرخصی استفاده نماید. این کار برای افرادی که به طور موقت مجبور به ترک تحصیل هستند، مناسب می باشد. البته مسلما شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور با شرایط مرخصی متفاوت است. برای اطلاع بیشتر شرایط اخذ مرخصی را ذکر خواهیم کرد.

به  طور کلی دانشجویانی که مجاز به اخذ مرخصی دانشگاه پیام نور هستند، به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند.

 • افراد مشمول خدمت وظیفه عمومی و مجاز به استفاده از معافیت تحصیلی: دانشجویان آقا مشمول خدمت سربازی برای مقطع کاردانی می توانند یک ترم و برای مقطع کارشناسی دو ترم مرخصی بگیرند.
 • افرادی که مشمول خدمت وظیفه عمومی نیستند: این دانشجویان با ارائه درخواست کتبی مبنی بر مرخصی تحصیلی در دوره کاردانی یا کار شناسی ناپیوسته، تا 3 ترم و برای دوره کارشناسی تا 6 ترم مرخصی بگیرند.
 • افرادی که به دلیل شغل همسر و یا خودشان نیازمند مرخصی تحصیلی هستند: برای دانشجویانی که مامور دولت، همسر یکی از کارکنان یا همسر یکی ا زدانشجویان بورسیه تحصیل خارج از کشور به شمار می روند. این افراد نهایتا 4 سال مرخصی بدون احتساب سنوات تحصیلی به تایید شورای آموزشی استان دریافت خواهند کرد.

 

 

برای اطلاع از نحوه و شرایط ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه پیام نور وارد لینک قرمز شوید

 

 

دلایل رایج انصراف دانشگاه پیام نور

گرچه نمی توان برای همه افرادی که فرم انصراف از دانشگاه پیام نور را پر می کنند، نمی توان دلیل مشترکی آورد، اما به طور معمول برخی از دلایل در بین همه متقاضیان انصراف از تحصیل این دانشگاه رایج تر از سایرین است. اگر بخواهیم به این موارد اشاره کنیم، می توان علت زیر را بیان کرد.

 

 • نداشتن علاقه یا شناخت قبلی نسبت به رشته ایی که در آن پذیرفته شده اند.
 • نبود امکاناتی همچون خوابگاه یا سرویس دانشجویی برای افرادی که در دانشگاه های دور از محل زندگی پذیرفته شده اند.
 • بالا بردن شهریه ها و عدم توانایی پرداخت آن
 • سختی امتحانات و دروس تخصصی. به ویژه برای آن دسته از دانشجویانی که به صورت دورخوان تحصیل می کنند و بدون حضور در کلاس مجبور به کسب نمره بالا جهت قبولی می باشند. به طوریکه گاها حاضر به پرداخت جریمه انصراف از پیام نور نیز می شوند.
 • تردید در مورد آینده شغلی و تحصیلی و علاقه به تحصیل در دانشگاه های سطح بالاتر

با تمام این تفاسیر پیشنهاد می کنیم که قبل از هر گونه اقدام برای انتخاب رشته و ورود به دانشگاه، ابتدا در مورد رشته مورد نظر و شرایط حاکم بر موقعیت های تحصیلی و شغلی آتی آن تحقیقات لازم را انجام دهید تا بعدا مجبور به یک یا دو بار انصراف از پیام نور نشوید.

 

 

به منظور اطلاع از زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته دانشگاه پیام نور با کنکور لینک مربوطه را انتخاب کنید

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله ضمن توضیحات کامل در خصوص شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور ، تلاش کردیم تا جنبه های مختلف آن را مورد بررسی قرار دهیم.

چنانچه شما نیز به هر دلیلی مایل به ارائه مدارک و فرم انصراف از دانشگاه پیام نور یا هر کدام از دانشگاه های روزانه، غیر انتفاعی، خودگردان یا آزاد بودید، می توانید دقیق ترین مشاوره را از همکاران ما اخذ نمایید. برای این منظور، کافی است که از طریق شماره های درج شده در جدول زیر از ساعت 8 صبح الی 1 شب در همه روزهای هفته با ما در تماس باشید.

 

 

به منظور آگاهی از نحوه برخورداری از شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

زمان برگزاری آزمون ارشد فراگیر پیام نور

گرایش های روانشناسی با مدرک دکتری

سیستم بازیابی و تغییر رمز عبور سیستم گلستان پیام نور

شهریه کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور 

مشاوره دانشگاه پیام نور 

به این پست امتیاز دهید

شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور چیست؟

در این مقاله می توانید همه شرایط لازم برای موافقت با درخواست انصراف از دانشگاه پیام نور را مطالعه فرمایید.

جریمه انصراف از پیام نور چقدر است؟

میزان جریمه انصراف از پیام نور مطابق با قوانین موجود، یک و نیم  (1/5) برابر شهریه ثابت خواهد بود و همه متقاضیان انصراف از تحصیل می بایست آن را تسویه کنند.

فرم انصراف از دانشگاه پیام نور را از کجا باید تهیه کرد؟

برای تهیه فرم انصراف دانشگاه می بایست به واحد آموزش دانشگاه مراجعه شود.

قوانین مربوط به مشمولان خدمت سربازی وانصراف از دانشگاه پیام نور چیست؟

برای اطلاع از این موضوع، به مقاله حاضر مراجعه فرمایید .

مطالب مرتبط

نظرات

 1. میثم
  ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۲۸

  ثبت نام بدون کنکور ارشد مجازی پیام نور کی شروع میشه؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۲

   سلام وقت به خیر اطلاعیه ارشد فراگیر پیام نور معمولا اواخر مهرماه اعلام می شود.و معمولا 2 ماه بعد از زمان ثبت نام آزمون برگزار می شود.

 2. محمد
  ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۲۷

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من امسال سال سوم هست که میخوام پشت کنکور بشینم
  بعد واسه سال سوم گفتن که باید داشنگاه پیام نور ثبت نام کنم ترم غیر حضوری که مرخصی سربازی و واسم رد کنن
  الان دو ماه هست که پیگیرم اما میگن مهلت ثبت نام ترم های غیر حضوری نرسیده
  اگه زحمتی نیست میشه راهنمایی کنید

  • کارشناس ارشد
   ۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۰

   سلام وقت به خیر از نظر نظام وظیفه شما 2 بار حق شرکت در کنکور را دارید.برای ثبت نام غیر حضوری در دانشگاه پیام نور به دلیل بسته شدن سایت به یکی از واحد های این دانشگاه به صورت حضوری مراجعه نمایید و کارهای ثبت نام خود را انجام دهید.

 3. علیرضا
  ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۵۰

  سلام وقت بخیر
  با مدرک دیپلم کار و دانش برق میتونم در دانشگاه مجازی پیام نور ثبت نام کنم ؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۰

   سلام
   باید مقطع مورد نظر بررسی شود .در صورتی که نظام جدید هستید بله
   اما در صورتی که نظام قدیم هستید.برای ورود به مقطع کارشناسی پیوسته نیاز به مدرک کاردانی دارید

  • کارشناس ارشد
   ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۴

   سلام وقت بخیر اگر نظام جدید هستید میتوانید و در صورتی که نظام قدیم هستید باید مدرک پیش دانشگاهی برای پذیرش در دانشگاه غیر حضوری پیام نور بگیرید.

 4. میثم
  ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۱۸

  سلام ثبت نام بدون کنکور دانشکاه مجازی کی شروع میشع؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۶

   سلام وقت بخیر.
   برای مقطع کارشناسی به پایان رسیده است.

  • میثم
   ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۶

   منظورم ارشد بودش

 5. ساینا
  ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۱

  سلام من ارشد پیام نور از طریق کنکور شرکت کردم و قبول شدم وحالا در شهر مشهد هستم وه شهر ساری را برای تحصیل انتخاب کردم،چون رشته من را تو این شهرداره،میتونم میان ترم و پایان ترم را تو شهر خودم آزمون بدم آیا امکانش هست،چون رفت و آمد برام مقدور نیست

  • کارشناس ارشد
   ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۴۵

   سلام وقتتون بخیر …در صورتی که دانشگاه موافقت کنه بله میشود

 6. فاطمه
  ۸ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۵۲

  سلام ببخشید من مدرک دیپلم فنی کامپیوتر دارم، آیا میتونم مجازی در مقطع کاردانی اوامه تحصیل بدم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۵۲

   سلام وقت به خیر دانشگاه پیام نور تنها در مقطع کارشناسی پیوسته دانشجو میپذیرد.اگر دیپلم نظام آموزشی 6-3-3 را دارید مشکلی از جهت ثبت نام در مقطع کارشناسی پیوسته در دانشگاه پیام نور ندارید.

 7. افشین
  ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۹

  سلام من در رشته حسبداری بدون کنکور ثبت نام کردم و حضوری ایا امکانش هست غیر حصوری در خود دانشگاه انجام بدم ایا راهی دارد .

  • کارشناس ارشد
   ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۲

   سلام وقت بخیر دوست عزیز برای رشته حسابداری دانشگاه پیام نور میتوانید غیر حضوری اقدام به تحصیل کنیئ موفق باشید

ایران تحصیل
تماس با مشاور