تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
معافیت موقت چیست؟

شرایط اخذ معافیت موقت چیست؟

معافیت موقت چیست؟
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

معافیت های سربازی به طور کلی به سه دسته معافیت دائم، معافیت موقت و معافیت از رزم تقسیم می شود. حال برای بسیاری سوال است که شرایط اخذ معافیت موقت چیست؟ و یا اینکه آیا معافیت موقت جز خدمت حساب میشه؟ اول از هر چیز باید بگوییم معافیت موقت پزشکی در حین خدمت و معافیت موقت کفالت مادر از جمله مهم ترین انواع معافیت موقت هستند. در ادامه همه چیز درباره معافیت موقت را به همراه شرایط و مراحل اخذ را نیز بررسی می کنیم.

 

 

برای دریافت اطلاعات کامل در مورد اینکه شرایط اخذ معافیت موقت چیست؟ – زمان دقیق مراجعه، مدارک مورد، مراحل درخواست و رسیدگی با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952 – تماس از سراسر کشور

9099072952 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

 

آیا می دانید معافیت موقت چیست؟

 

 

آیا می دانید معافیت موقت چیست؟

آیا می دانید معافیت موقت چیست؟

 

همه می دانیم که خدمت سربازی، یک دوره اجباری در کشور ما محسوب می شود. اما چرا گاهی سازمان نظام وظیفه برای برخی از مشمولان معافیت در نظر می گیرد؟ چرا برخی معافیت دائم می گیرند و برخی موقت؟ اصلا فلسفه معافیت موقت چیست؟ حقیقت آن است که گاهی شرایطی برای مشمولان عزیز به وجود می آید که ممکن است حضور در خدمت برای یک دوره ایی به زندگی یا سلامت آن ها آسیب جدی وارد نماید.

به همین دلیل سازمان نظام وظیفه انواع معافیت های سربازی را متناسب با شرایط مشمولان در نظر گرفته است که برخی تنها در دسته معافیت موقت قرار می گیرند. اما شرایط اخذ معافیت موقت چیست؟ مسلما شرایط این قانون به یک یا دو مورد ختم نمی شود و می تواند بسیار گسترده باشد. برای مثال، مطمئنا نحوه اخذ معافیت موقت پزشکی در حین خدمت با معافیت موقت پزشکی در حین خدمت دارای تفاوت هایی است. 

یک سوال عمده برای بسیاری از مشمولان این است که تفاوت معافیت دائم و معافیت موقت چیست؟ همانطور که از نام آن بر می آید، معافیت موقت برای یک دوره خاص در نظر گرفته می شود که پس از اتمام آن فرد مشمول موظف دوره خدمت خود را طی کند. حال طول دروه معافیت بسته به شرایط مختلف، می تواند متغیر باشد و برای عده ایی طولانی یا کوتاه مدت تر باشد. البته تشخیص مدت زمان و شرایط اخذ معافیت موقت بر اساس صلاحدید سازمان نظام وظیفه است.

 

 

همه چیز درباره معافیت موقت را به همراه شرایط و مراحل اخذ

 

همه چیز درباره معافیت موقت را به همراه شرایط و مراحل اخذ

همه چیز درباره معافیت موقت را به همراه شرایط و مراحل اخذ

 

بسیاری از مشمولان که به دنبال اخذ این نوع از معافیت ها هستند، سوالات مختلفی برایشان پیش می آید. مثلا اینکه آیا معافیت موقت جز خدمت حساب میشه؟ و یا پرسش هایی از این دست. مشاوره رایگان نظام وظیفه به همین منظور در نظر گرفته شده است و همه چیز درباره معافیت موقت را به همراه شرایط و مراحل اخذ را در اختیار مشمولان عزیز قرار می دهد. برای برخوردری از این مشاوره می توانید با شماره های مندرج در جدول با ما در تماس باشید.

 

شرایط اخذ معافیت موقت

همانطور که گفته شد معافیت موقت در صورت چند مورد امکان پذیر است. برای مثال، بیماری های جسمی یا روحی، کفالت، تحصیلی، ایثارگران، نخبگان و …. که هر کدام به مدارک خاص خود نیازمندند و ممکن است طول معافیت متفاوتی داشته باشند. اما در این میان، یکی از مهم ترین شرایط اخذ معافیت موقت این است که شما دارای غیبت سربازی نباشید.

بنابراین توصیه می کنیم که اگر قصد دارید از تسهیلات موجود در نظام وظیفه برخوردار شوید، به هیچ وجه غیبت نکنید و به موقع جهت معرفی و گرفتن دفترچه خدمت وظیفه اقدام نمایید. اصل ماهیت معافیت موقت این است که در مراحلی که برای سرباز مشکلات جدی پیش می آید، بتواند آن را سامان بدهد و بعد از بهبود اوضاع دوباره وظیفه ضروری خود را انجام دهد. در ادامه بیشتر در این مورد توضیح خواهیم داد.

 

معافیت معافیت موقت کفالت مادر

در برخی از موارد فرد مجبور است به دلایل مختلفی از مادر خود سرپرستی کرده و به اصطلاح کفیل او باشد. در اینجا سوال این است که برای مشمولانی با این موقعیت شرایط اخذ معافیت موقت چیست؟ به طور کلی مراحل اخذ معافیت کفالت مادر در کمیسیون معافیت این است که مادر به دلیل فوت همسر یا طلاق، فاقد شوهر بوده و مشمول مورد نظر تنها پسر بالاری ۱۸ سال او باشد.

طبق قانون نظام وظیفه در چنین مواردی معافیت موقت ۳۰ ماه از تاریخ فوت همسر یا طلاق است. اما چنانچه سی ماه از تاریخ فوت شوهر و یا طلاق او گذشته و مادر همچنان مجرد و در قید حیات باشد معافیت موقت به دائم تبدیل خواهد شد. توجه داشته باشید که در این مدت، مادر باید همچنان بدون شوهر باشد و اقدام به ازدواج مجدد نکند. در غیر این صورت معافیت لغو خواهد شد و سرباز بایستی خدمت خود را طبق قانون تکمیل کند.

حال شاید در اینجا سوالاتی پیش بیاد. از قبیل اینکه، اگر 30 ماه از تاریخ فوت یا طلاق گذشته باشد و سپس زمان اعزام مشمولی باشد، آنگاه تکلیف چیست؟ و یا اینکه چنانچه در این مدت، برادر دیگری به سن 18 سال برسد، آیا باز هم معافیت در جای خود باقی خواهد ماند یا خیر؟ پرسش های بسیاری از این دست بسیار مطرح می شود. در  مشاوره معافیت سربازی می توانید همه چیز درباره معافیت موقت را به همراه شرایط و مراحل اخذ را بدانید.

 

معافیت موقت پزشکی در حین خدمت

معافیت موقت پزشکی در حین خدمت

معافیت موقت پزشکی در حین خدمت

 

یک مورد مهم از معافیت ها به معافیت سربازی پزشکیمربوط می شود. در برخی از موارد ممکن است مشمولی قبل از اعزام به سربازی دارای زمینه های بیماری چه از لحاظ جسمی چه از لحاظ روحی بوده باشد. در این صورت برابر با قوانین سازمان و تشخیص شورای پزشکی شامل یکی از معافیتهای دائم موقت و یا معاف از رزم خواهد شد. البته این مورد به شرط آن است که بیماری مورد جزء بیماری های اعلام شده توسط نظام وظیفه باشد.

حال اگر شخصی قبل از اعزام بیماری خفیفی داشته است و حال در حین دوره سربازی مریضی وی شدت بگیرد می تواند از معافیت موقت پزشکی و یا حتی دائم در حین خدمت استفاده کند. علاوه بر این، چنانچه سربازی در حین خدمت خود دچار یک عارضه یا نقص عضو گردد و بعد از معالجه همچنان قادر نباشد که به خدمت برگردد، طبق نظر و تایید شورای پزشکی معافیت موقت پزشکی در حین خدمت وی به معافیت دائم تبدیل خواهد شد.

البته مدت دوره درمان باید از شش ماه کمتر نباشد. البته در صورت بروز چنین مشکلاتی، فرد مذکور بایستی به بهداری و یا درمانگاه محل خدمت خود خبر دهد و فرماندهان مطلع شوند. حال اگر یکی از کارکنان وظیفه در مدت زمین غیبت یا فرار و ارتکاب جرمی دچار مشکلات جسمی همچون بیماری یا نقص عضو گردند، دیگر نه معافیت موقت پزشکی در حین خدمت به او تعلق می گیرد، نه معافیت از رزم یا دائم و دور دوره درمان نیز جزء خدمت وی محسوب نمی شود.

 

 

در دوران تحصیل شرایط اخذ معافیت موقت چیست؟

یکی از رایج ترین معافیت ها در نظام وظیفه که تنها به شکل موقت می باشد، معافیت تحصیلی است. حال چگونه معافیت تحصیلی بگیریم ؟ همانطور که می دانید همه پسران بعد از رسیدن به سن 18 تمام، موظفند که خدمت ضروری سربازی خود را بگذارنند. اما بسیاران از جوانان دوست دارند در تحصیلات عالیه ادامه تحصیل داده و اعزام خود را به عقب بیندازند. سازمان نظام وظیفه برای چنین اشخاصی قانونی تحت عنوان معافیت تحصیلی اتخاذ کرده است.

طبق این آیین نامه، افرادی که قصد تحصیل در مقطع کاردانی را دارند دو یا حداکثر دو سال و نیم، برای مقطع کارشناسی 4 یا 4 سال و نیم می باشد. ذکر این نکته ضروری است که در طی این مدت نیز هر یک سال یک بار باید مدت معافیت تمدید شود. همچنین پس از اتمام تحصیل، فرد مشمول حتما برای رفتن به خدمت باید اقدام کند. البته اگر چه در بالا گفته شد همه انواع معافیت های تحصیلی موقت هستند، اما گاهی تحت شرایط خاصی می توان معافیت دائم گیرفت.

برای مثال درخواست معافیت سربازی در حین تحصیل که به دلایلی مانند مشکلات ناگهانی اعم از فوت پدر یا بردار که موجب شود مشمول به کفیل خانواده تبدیل شود، می تواند به معافیت دائم ختم شود. به طور کلی در این معافیت، سوالات بسیار مطرح می شود. عده زیادی از دوستان می خواهند بدانند که آیا معافیت موقت جز خدمت حساب میشه؟ فرد مشمول تا چه زمانی می تواند تحصیل کند؟ و بسیاری دیگر که در مشاوره قابل پاسخگویی است.

 

 

معافیت موقت جز خدمت حساب میشه؟

 

معافیت موقت جز خدمت حساب میشه؟

معافیت موقت جز خدمت حساب میشه؟

 

یک نکته ابهام آمیز برای مشمولان معافیت موقت آن است که در صورت برخورداری از این تسهیلات مدت سربازی چقدر خواهد بود؟ باید بگوییم که این امر بستگی به مدت زمان معافیت موقت گذارنده شده بستگی دارد. برای مثال ما در بالا توضیح دادیم که گاهی معافیت موقت پزشکی در حین خدمت به دلیل صدمات جسمی ضروری می شود. چنانچه کمتر شش ماه باشد، جزء خدمت محسوب می شود.، و مدت آن کمتر می شود.

در غیر این صورت، اگر معالجه بیشتر به دارازا بکشد و طبق نظر پزشکان، مشمولان به استراحت و درمان بیشتری برای بهبودی کاملی نیاز داشته باشند، آنگاه این مدت به عنوان مرخصی در نظر گرفته شده و فرد باید دوره قانونی را بگذارد. همچنین در صورتی که شدت بیماری، جراحت یا عارضه زیاد باشد و شخص دیگر قادر به برگشت به خدمت نباشد، معافیت دائم به او تعلق می گیرد و دیگر نیازی به سپری کردن دوره سربازی نیست.

البته شاید ذکر یک نکته در اینجا ضروری باشد، اینکه تفاوت مرخصی و معافیت موقت چیست؟ طبق قوانین جدید معافیت سربازی در سال 99، هر سربازی در طول خدمت خود می تواند به تعداد روزهای مشخصی مرخصی بگیرد. این مدت که کوتاه نیز می باشد، جزء خدمت محسوب می شود. اما در مورد معافیت اینگونه نیست. به طور معمول معافیت موقت برای رفع مشکلات شخص داده می شود و سپس وی موظف است آن را تکمیل کند.

 

 

تفاوت معافیت رزم، دائم و معافیت موقت چیست؟

همانطور که از آن نام بر می آید، در معافیت موقت به شخص مشمول یا سرباز یک دوره زمانی مشخص فرصت داده می شود تا شرایط ادامه خدمت را پیدا کند. برای مثال در معافیت تحصیلی، هیچ گاه مدت تحصیل یک شخص تا آخر عمر طول نمی کشد و بالاخره روزی تمام می شود. بنابراین تنها می توان معافیت موقت برای چنین مواردی در نظر گرفت. البته ممکن نوع خدمت این افراد تغییر کند و به صورت امریه و کار در سازمان ها و ادارات انجام شود.

اما در معافیت دائم، سازمان نظام وظیفه تشخیص می دهد که انجام خدمت برای امرار و گذران زندگی فرد مشمول و سرباز مشکلات جدی ایجاد می کند. در این موارد، برای اینکه مسائل جدی زندگی فرد یا خنواده او را تهدید نکند، معافیت دائم بهترین گزینه است. برای مثال شرایط برخورداری از مشاوره معافیت پزشکی در حالت موقت برای کسب سلامت و بهبودی است، اما در  معافیت دائم دیگر سلامت شخص به طور کلی به خطر می افتد.

یک نوع دیگر، معافیت از رزم نام دارد. در این مورد، شخص در پادگان حضور می یابد و موظف است که آن را به اتمام برساند. اما از انجام کارهای سنگینی که برای جسم او تهدید برانگیز و خطرناک است، معاف می شوند. در اینگونه مواقع نیز سرباز دارای بیماری است، اما شدت آن به حدی نیست که به معافیت موقت یا دائم داده شود. 

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله تلاش کردیم تا همه چیز درباره معافیت موقت را به همراه شرایط و مراحل اخذ آن را توضیح دهیم. اگر می خواهید اطلاعات جامعی کسب کنید و بدانید شرایط اختصاصی اخذ معافیت موقت چیست؟ و یا اینکه آیا معافیت موقت جز خدمت حساب میشه؟ می توانید از طریق شماره های مندرج در دفترچه با مشاورین ما تماس گرفته و سوالات خود را درباره معافیت موقت کفالت مادر و پزشکی را در تمامی روزهای هفته مطرح فرمایید.

 

 

مطالب مرتبط

شرایط اخذ معافیت سربازی اعصاب و روان

شرایط ترخیص از خدمت برای تحصیل چیست؟

شرایط خدمت سربازی متاهلین چیست؟

شرایط خرید خدمت سربازی – خرید سربازی بدون غیبت چیست؟

همه چیز درباره معافیت موقت را به همراه شرایط و مراحل اخذ 

معافیت موقت کفالت مادر

فراموشی کد سخا 

معافیت موقت چیست؟

 

5/5 - (1 امتیاز)

شرایط اخذ معافیت موقت چیست؟

اگر می خواهید همه چیز درباره معافیت موقت را به همراه شرایط و مراحل اخذ می توانید از طریق شماره تلفن های 9099072952 (سراسر کشور ) و 9099072952 ( استان تهران) با مشاورین ما در سامانه ایران تحصیل تماس گرفته و همه سوالات خود را مطرح و پاسخ دریافت کنید. 

 

آیا معافیت موقت جز خدمت حساب میشه؟

خیر. طبق قوانین نظام وظیفه معافیت موقت جزء خدمت محسوب نمی شود. البته تحت شرایط خاصیف معافیت موقت پزشکی در حین خدمت و  معافیت موقت کفالت مادر ممکن است به معافیت دائم تبدیل شوند.

 

چه کسانی می توانند معافیت موقت بگیرند؟

معافیت موقت شامل معافیت موقت پزشکی، کفالت، تحصیلی و حین خدمت می شودف که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. 

مطالب مرتبط

نظرات

 1. امیر محمپ
  ۳۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۸

  سلام ببخشید من یه سوال داشتم هرکی یچیز میگه ممنون میشم راهنمایی کنید .
  من الان سربازم و ارشد قبول شدم ، هواستم بدونم میتونم ایست خدمتی بگیرم برم دانشگاه ازاد؟ چون قبلا یکبلر انصراف دادم از مقطع ارشد و رفتم سربازی . خیلیا گفتن یکبار انصراف مشکلی ایجاد نمیکنه . اما از اون ور الان تو اطلاعیه سازمان سنجش زده برای سربازا باید توی دفترچه نزده باشه دانشجوی انصرافی . نمیدونید دقیقا این موضو رو از کجا پیگیری کنم

 2. رضا
  ۳۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۱

  /

  • کارشناس ارشد
   ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۳

   سلام سوالتون چیه

 3. حمید رضا
  ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۲۶

  سلام از زمان اقدام به گرفتن نامه معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد دوره روزانه تا تایید نهایی گرفتن چقد زمانمیبره؟

  • کارشناس ارشد
   ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۶

   سلام بامشاورین مرکزتماس بگیرید

 4. سجاد
  ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۵

  با سلام. ببخشین من یک بار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و الان مجددا دارم کارشناسی حقوق پیام نور میخونم. میخواستم بدونم اگه توی کنکور تجربی شرکت کنم و پزشکی بیارم راهی هست که ادامه تحصیل بدم؟ لطفا کمکم کنین. بهم ایست خدمتی میدن؟

  • کارشناس ارشد
   ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۳

   سلام وقت بخیر خیر امکانش نیست مجدد انصراف بدید

 5. میثم التمار
  ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۵

  اگر در دانشگاه قبول شیم
  ولی دوبار انصراف داده باشیم ، میتونیم اقدام به سربازی واز ایست خدمت استفاده کنیم ؟؟؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۷

   سلام وقت بخیر در شرایط و مراحل ایست خدمت سربازی امکان 1 بار انصراف میباشد

   • کارشناس ارشد
    ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۵

    سلام بله بایکسری شرایط امکان دارد

 6. مهدي
  ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۱۹

  سلام و درود آيا اگر يكبار انصراف داده باشيم در مقطع ارشد و بعد بريم امريه و در حين خدمت كنكور بديم ميشه ايست خدمتي گرفت؟
  بسيار سپاس

  • کارشناس ارشد
   ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۵۵

   سلام باشرایط امکان انجامش فراهمه

   • مهدي
    ۳۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۱

    ببخشيد شرايطش چيه؟

    • کارشناس ارشد
     ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۴

     سلام وقتتون بخیر اگر شما قبولی در کنکور در مقاطع کارشناسی و ارشد و دکترا داشته باشید و در حین خدمت این قبولی را کسب کنید با ارایه قبولیتان به نظام وظیفه نظام وظیفه بع شما ایست خدمتی می دهد می توانید به تحصیل بپردازید

   • مهدي
    ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۵۹

    سلام و عرض ادب فراوان
    ميشه محبت كنيد بفرماييد با چه شرايطي ايست خدمتي با يكيار انصراف وجود دارد؟ بسيار سپاس

    • کارشناس ارشد
     ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۲

     سلام وقت بخیر. شرایط و مراحل ایست خدمتی سربازی متفاوت است. برای اطلاع بیشتر با ما تماس بگیرید.

 7. حسن پی جی
  ۲۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۴:۵۳

  سلام من سرباز اعزامی سال ۹۸هستم ۲سال خدمتم رو انجام دادم و الان در اضافم بخاطر یه مسائلایی منرو تبعید کردن به شهرستان و تور پرونده جدیدم انقطاع خدمتی ایست خدمتی زدن یعنی از نو خدمت کنم باید چیکار کنم کمکم کنید.

  • کارشناس ارشد
   ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۰

   سلام وقت بخیر برای اطلاع از شرایط و مراحل ایست خدمت سربازی با ما تماس بگیرید.

 8. ساسان
  ۱۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۴۰

  سلام آیا میشه برای قبولی در دانشگاه با سوابق تحصیلی ایست خدمتی گرفت؟؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۶

   سلام
   بستگی به فرماندتون دارد اما به طور کل اولویت ایست خدمت با قبولی های دانشگاه سراسری و با ازمون ها ست

 9. Mostafa
  ۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۹

  سلام خسته نباشید من فوق دیپلم از دانشگاه دولتی دارم الان ۱۰ ماهه سربازم وبنا به دلایلی مجبورم ایست خدمت بزنم میشه لطف کنید بگید چطور اقدام کنم سنوات سربازی هم ندارم

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۰

   سلام ایست خدمت سربازی فقط برای پذیرفته شدگان در کنکور یا اینکه بیماری داشته باشید داده میشه

 10. محمدجواد فارسی فراشبندی
  ۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۳۶

  با عرض سلام و احترام خسته نباشید خدمت شما خواستم یه موضوعی مطرح کنم در حال حاضر سرباز هستم و ۵ ماه از خدمت سربازی می‌گذرد ۸ ماه دیگر دارم و مشکل بیماری اعصاب و روان مشکل سردرد میگیرن دارم و این بیماری از ارث به من رسیده است و خیلی هم اذیت میشم آیا راهی برای معافیت دائم دارم یا خیر؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۳

   سلام باید از یگان خدمتی خودت نامه بگیری برای کمیسیون پزشکی و درخواست معافیت دائم یا موقت کنی

 11. علی
  ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۷

  سلام لطفا سوال منم جواب بدین سوال قبلیم رو جواب ندادین تو سایتتون ثبت کردم.سوالی که دارم میخواستم بدونم اگه اعزام سربازیو تمدید کنم یک ماه و از تمدید اقدام کنم آیا تمدید اعزام مانع استفاده از ایست خدمت برای رفتن به دانشگاه میشه یعنی تمدید اعزام رو ایست خدمت تاثیر میذاره؟ممنون

  • کارشناس ارشد
   ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۸

   سلام وقت بخیر دوست عزیز برای ایست خدمتی نظام وظیفه تمدید اعزام مشکلی در ایست خدمت ایجاد نمیکنه موفق باشید

 12. Sf
  ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۳

  سلام وقت بخیر من کنکور ارشد قبول شدم و منتظر نتایج انتخاب رشته هستم می‌خوام ایست خدمتی بگیرم.چهار روز فراری بهم خورده ولی داخل پادگان مونده و دادگاهی نشده ایا این موجب میشه که نتونم ایست خدمتی بگیرم؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۳

   سلام اره اگه فرار از خدمت داشته باشی برای ایست خدمت به مشکل میخوری ولی فرار از خدمت کسانی که بیش از 14 روز غیبت دارند هستند

 13. ابوالفضل
  ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۱

  سلام .برادر من از سال ۹۶ تا ۹۸ در شیروان خدمت کرده و بعدش برای تحصیل در مقطع ارشد در حالی که فقط ۲ ماه از خدمتش مونده بود ایست خدمتی زد…الان میخواد از قانون بعد مسافت(خدمت در شیروان) استفاده کنه و به ازای هرماه خدمت ۴/۵ روز از خدمتش کم کنه اما بهش گفتن تو منفک شدی نمیتونی استفاده کنی!!! علاوه بر این بجای ۲ ماه ۵ ماه باید خدمت کنه (چون خدمت ۲۴ ماه شده) لطفا راهنمایی بفرمایید

  نظر شما بعد از تائید نمایش داده میشود.

  • کارشناس ارشد
   ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۰

   سلام وقت بخیر.
   طبق گفته خود سازمان نظام وظیفه ایشان منفک شدند و درخواستشون مورد پذیرش نیست.

   • محمد جواد
    ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۸

    سلام من مهر ۱۴۰۰ اعرام به خدمت هستم و انتخاب رشته کنکور کردم نتیجه هنوز نیومده اگه قبول شدم میتونم داخل اموزشی ایست خدمتی بزنم یا باید اموزشیم تموم شه بعد اقدام کنم

    • کارشناس ارشد
     ۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۳

     سلام وقت بخیر با توجه به شرایط ایست خدمتی مشکلی برای تحصیل در صورت قبولی نداردی و ایست خدمتی برای شما صادر میشود موفق باشید

     • محمدجواد فارسی فراشبندی
      ۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۰۸

      با عرض سلام و احترام خدمت شما خواستم بگم من سرباز هستم و از خدمت سربازیم ۵ ماه می‌گذرد و با مشکل اعصاب و روان و با بیماری سردرد میگیرن مواجه هستم و این بیماری از ارث به من رسیده و خیلی هم اذیت میشم آیا راهی برای معافیت دائم دارم یا خیر یا آیا با مراجعه به روانپزشک میتوانم کسری از روانپزشک بگیرم ؟!

 14. ابوالفضل
  ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۸

  سلام .برادر من از سال ۹۶ تا ۹۸ در شیروان خدمت کرده و بعدش برای تحصیل در مقطع ارشد در حالی که فقط ۲ ماه از خدمتش مونده بود ایست خدمتی زد…الان میخواد از قانون بعد مسافت(خدمت در شیروان) استفاده کنه اما بهش گفتن تو منفک شدی نمیتونی استفاده کنی!!! علاوه بر این بجای ۲ ماه ۵ ماه باید خدمت کنه (چون خدمت ۲۴ ماه شده) لطفا راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس ارشد
   ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۸

   سلام وقت بخیر.
   طبق آخرین اطلاعیه سازمان نظام وظیفه، همان اطلاعاتی که بهتون دادند درست هستش.

 15. محمد
  ۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۱۳

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من مرداد 99 دیپلم گرفتم ولی قبل از اخذ دیپلم معافیت تحصیلی نگرفتم. و تا اخر ( 31 ) شهریور فرصت دارم و غیبت نمیخورم و بر اساس سوابق تحصیلی انتخاب رشته کردم
  سوالم اینکه که من امسال چجوری میتونم وارد دانشگاه بشم؟

  اگر دانشگاه ثبت نامم نکنه.. میتونم الان برم خدمت و هنگام خدمت سربازی وقتی که نتایج انتخاب رشته اعلام شد برای دانشگاه پیام نور ایست خدمت بگیرم؟
  راهی هست که من من امسال بتونم وارد دانشگاه شم؟؟؟
  و منی که تا 31 شهریور فرصت دارم دانشگاه ثبت نامم میکنه؟یا اگرثبت نامم نمیکنه برم سربازی و و هنگام اعلام نتایج انتحاب رشته برای دانشگاه پیام نور ایست خدمت بگیرم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۵۰

   سلام وقت بخیر برای ایست خدمتی در صورتی که وارد غیبت نشده باشید و قبولی دانشگاه بیاورید میتوانید ایست خدمتی بگیرید موفق باشید

 16. meb
  ۳ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۵

  با سلام. من الان سرباز هستم. میخواستم بدونم در صورت پذیرش دکترا، چه مراحلی برای گرفتن ایست خدمت یا معافیت تحصیلی باید طی کنم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۸

   سلام وقتتون بخیر.
   بعد از گذراندن دوره آموزشی میتونید از ایست خدمتتون استفاده کنید.

   • محمد جواد
    ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۴

    سلام من مهر ۱۴۰۰ اعرام به خدمت هستم و انتخاب رشته کنکور کردم نتیجه هنوز نیومده اگه قبول شدم میتونم داخل اموزشی ایست خدمتی بزنم یا باید اموزشیم تموم شه بعد اقدام کنم

 17. مهدی سیفی
  ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۵

  سلام من یکسال خدمتم و مادرممریض شده و احتیاج به نگهداری داره چطور ایست خدمتی بگیرم یه برادرم دارم مجرده

  • کارشناس ارشد
   ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۲

   سلام وقتتون بخیر چون برادر دارید نمیتونید معافیت بگیرید

 18. حمید
  ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۲

  سلام. لطفا به من کمک کنین من سر در گمم با این سوال. اونایی ک قبلا دوبار انصراف دادن آیا میتونن در حین خدمت کنکور بدن و ایست خدمت بگیرن؟ یه جا میگن میشه و یه جا هم میگن نمیشه. لطفا جواب درستشو بگین

  • moshaverarshad
   ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۸

   سلام حمید
   با این شرایط ن متاسفانه نمیتونید ایست خدمتی بگیرین

 19. علی
  ۲۹ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۱

  سلام من دانشجوی پیام نور بودم و قبل از شروع ترم ده یعنی آخرای ترم ۹ دی ماه ۹۹ انصرافدادم سوالم اینه که اگه کنکور ۱۴۰۰ دانشگاه قبول شم بهم معافیت مجدد برای رشته جدیدی میدن؟ واینکه درصورتی که قبول نشم کنکور ۱۴۰۰ میتونم دفترچع پست کنن برم سربازی و حین خدمت کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و درصورت قبولی ایست خدمت بگیرم فقطم یه بار انصراف دادم ممنون میشم راهنناییم کنید.

  • moshaverarshad
   ۲۹ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۳

   سلام چون یکبار انصراف دادی دیگه نمیتونید انصراف بدید و کنکور شرکت کنید ولی میتونی بری خدمت در حین خدمت کنکور بدی روزانه پذیرش بشی و ایست خدمت بگیری

   • محمد
    ۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۰۶

    سلام وقتتون بخیر.
    ببخشید من مرداد 99 دیپلم گرفتم ولی قبل از اخذ دیپلم معافیت تحصیلی نگرفتم. و تا اخر ( 31 ) شهریور فرصت دارم و غیبت نمیخورم و بر اساس سوابق تحصیلی انتخاب رشته کردم
    سوالم اینکه که من امسال چجوری میتونم وارد دانشگاه بشم؟

    اگر دانشگاه ثبت نامم نکنه.. میتونم الان برم خدمت و هنگام خدمت سربازی وقتی که نتایج انتخاب رشته اعلام شد برای دانشگاه پیام نور ایست خدمت بگیرم؟
    راهی هست که من من امسال بتونم وارد دانشگاه شم؟

    • کارشناس ارشد
     ۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۹

     سلام وقت بخیر برای ایست خدمتی در صورتی که وارد غیبت نشده باشید و قبولی دانشگاه بیاورید میتوانید ایست خدمتی بگیرید موفق باشید

 20. میلاد
  ۱۷ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۹

  باسلام من غیبت ندارم وتاریخ اعزامم اول شهریور1400 میباشد درکنکورسراسری هم حضوریافتم چنانچه فرهنگیان رومجازبشم میتونم ایست خدمت بگیرم اول مهرماه وازخدمت بیام بیرون؟؟؟ممنون میشم جواب بدین

  • moshaverarshad
   ۲۳ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۷

   سلام اره میتونی بری خدمت و وقتی نتایج اعلام شد میتونی در هر مرحله از خدمت ایست بگیری و بیای بری دانشگاه تحصیل کنی

 21. moshaverarshad
  ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۱

  سلام محمد
  شما با توجه به اینک ایست خدمتی زدین مجدد همون اموزشگاه میرین دوره اموزشیتون تموم شد به یگان مربوطه اعزام میشین

 22. سعید
  ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۲

  سلام خسته نباشید.
  من زمانی که خدمت۲۱ماه بود چندماه خدمت کردم و ایست خدمتی زدم.الان که دوباره پست کنم خدمتم۲۴ماه حساب میشه یاهمون۲۱ماه؟

  • moshaverarshad
   ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۵۰

   سلام سعید طبق ایین نامه جدید 24 ماه حساب میشود

 23. Mohsen
  ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۲۰

  سلام من دیپلم دارم ۸ ماه خدمت کردم اگه کنکوربدم قبول شم میتونم ایست خدمت بزنم

  • مشاور ارشد
   ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۸

   سلام بله اگه‌یگان شما قبول کنند می تونید برای ایست خدمتی بعد از قبولی در دانشگاه اقدام نمایید.

 24. محمد امین
  ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۱۴

  سلام خسته نباشید بنده سرباز هستم و میخوام ایست خدمت بزنم و برم دانشگاه ، با توجه به اینکه من قبلا دوبار انصراف دادم ایا برام مشکلی پیش نمیاد؟؟!

  • مشاور ارشد
   ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۴

   سلام متاسفانه شما نمیتونید با توجه به اینک‌ دوبار انصراف دادین

 25. محمد
  ۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۷

  سلام.من تا آخر امسال فارغ التحصیل کارشناسی شبانه میشم.میتونم کنکور بدم برای پزشکی و بعد از اون برم سربازی و موقع ثبت نام از ترخیص خدمت استفاده کنم؟

 26. پویانیک پیک
  ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۸

  سلام جناب من دانشگاه ازاد قبول شدم ایست خدمت هم زدم الان شرایطم یهو جوری شده ک نمیتونم درس بخونم اگه انصراف بدم شنیدم یک سال فرصت معرفی دارم اگه معرفی نکنم فقط غیبت میخورم یا سرباز فراری هم محسوب میشم ایا ارتش میفته دنبالم؟؟؟؟ یا فقط سنوات وغیبت میخورم

  • مشاور ارشد
   ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۵

   سلام پس از انصراف شما ادامه سربازیتونو ادامه ندین به عنوان سرباز فراری شناخته میشین

 27. عرفان
  ۲۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۱

  سلام وقت بخیر من دانشجوی ورودی ۹۵ کارشناسی پیوسته هستم. بهمن ۹۸ تو ترم هفت کاردانیمو گرفتم و اومدم بیرون. کنکور کاردانی به کارشناسی امسال شرکت کردم و قبول شدم الان نظام وظیفه میگه تو حق تحصیل نداری. من نمیدونم واقعا باید چیکار کنم. ایست سربازی شامل من میشه؟

  • مشاور ارشد
   ۲۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۹

   سلام شرایط ایست خدمتی رو با دقت بخون موفق باشی

 28. مجید
  ۲۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۵

  با سلام
  اگر در زمانی ک خدمت ۲۱ ماه بود کمی خدمت کرده و ایست خدمتی بگیریم ، با تپحه به این ک خدمت ۲۴ ماه شده ، مشمول قانون ۲۴ ماه میشویم؟

 29. حسین
  ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۰

  سلام . اگر فارغ التحصیل مقطع کارشناسی باشیم و در کنکور شرکت کنیم و رشته ی پزشکی قبول شیم . میتونیم از ایست خدمت استفاده کنیم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 30. عمران
  ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۵۳

  سلام یه سوال خواهشن جواب بدید ایست خدمت فقط برای کنکور ارشده یا سراسری هم میشه امتحان داد

 31. علی حسینی
  ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۵

  سلام
  من الان حین خدمت سربازی هستم و از طریق استعدادهای درخشان و بدون کنکور برای دکتری دانشگاه امیرکبیر پذیرفته شده ام. می خواستم بدونم میتونم ایست خدمت بزنم یا حتما باید از طریق کنکور باشه این ادامه تحصیل؟

  • dr-naqizade
   ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۷

   سلام و وقت بخیر
   جهت اطلاع از شرایط ایست خدمتی نظام وظیفه 99 با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید.

 32. Jalal feiz
  ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۹

  سلام.من دانشجوی روزانه دولتی هستم و قصد دارم بعد از اتمام درسم دوباره کنکور کارشناسی بدم.باید از ایست خدمتی استفاده کنم؟؟

 33. سجاد
  ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۰

  سلام خسته نباشید
  اگر یکبار از دانشگاه روزانه انصراف داده و در مهلت یکساله ب خدمت سربازی اعزام شویم و بعد در دانشگاه ازاد ثبت نام کرده و ایست خدمتی بگیریم ایا با شرکت مجدد در کنکور میتوتن پزشکی و دارو و… خوند و از دانشگاه آزاد انصراف داد ؟آیا در صورت انصراف مهلت یکساله برای کسانی ک قبلا یکبار انصراف داده اند وجود دارد ؟

  • dr-naqizade
   ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۶

   سلام ممنون
   شما در صورتی که از دانشگاه سراسری قبول بشین و یکسال از انصرافتون تو دانشگاه سراسری گذشته باشد میتونید از ایست خدمتی استفاده نمایید.

ایران تحصیل
تماس با مشاور