ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

شرایط آزمون لیسانس به پزشکی 1402

شرایط آزمون لیسانس به پزشکی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

هر ساله افراد زیادی داوطلب شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی می باشند. این آزمون که توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود، با هدف ایجاد فرصتی دوباره برای علاقه مندان به رشته پزشکی طراحی شده است. آزمون لیسانس به پزشکی هر ساله در دو مرحله کتبی و مصاحبه حضوری برگزار می گردد. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی می توانند در گام نخست با مطالعه دقیق ضوابط و شرایط آزمون لیسانس به پزشکی و کسب اطمینان از واجد شرایط بودن خود نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام نمایند، سپس با مطالعه منابع مشخص شده، خود را برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی آماده کنند. علاوه بر این برای کسب اطلاع از اکان ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی برای خود و شرایط آن در کمترین زمان می توانید از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۹۷۵۳۰۷ تماس بگیرید تا مشاورین ایران تحصیل بسته به شرایط شما تمام موارد را برایتان شرح دهند.

 

 

ضوابط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی 1402

معاونت پزشکی دانشگاه تهران هر ساله اطلاعیه ای را مبنی بر شرایط لازم جهت ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی منتشر می کند. داوطلبان با بررسی کامل این شرایط می توانند از امکان یا عدم امکان ثبت نام خود اطلاع یابند. در ادامه چک لیستی از مهم ترین شرایط آزمون لیسانس به پزشکی آورده شده است:

 

شرایط آزمون لیسانس به پزشکی
☑️  کلیه دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ناپیوسته یا پیوسته در گروه های آزمایشی ریاضی و یا علوم تجربی حق   شرکت در آزمون را دارند.
☑️  داوطلب باید واجد شرايط عمومي تحصيل رايگان در جمهوري اسلامي ايران باشد.
☑️  عدم وجود هیچ منعی برای نظام وظیفه آقایان
☑️  حداکثر سن 25 سال در زمان ثبت نام. ( تبصره: مدت زمان سربازی برای داوطلبان آقا و مدت زمان طرح نیروی انسانی   برای افراد فارغ التحصیل در رشته های دارای طرح، به حداکثر سن اضافه می شود.)
☑️  دارا بودن مدرک زبان انگلیسی معتبر
☑️  دانشجویان و یا فارغ التحصیلان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری (عمومی و تخصصی) امکان ثبت نام در این   آزمون را ندارند.
☑️  معدل کل مدرک دیپلم داوطلب باید 18 و یا بالاتر باشد.
☑️  معدل مدرک کارشناسی داوطلب باید 16 و یا بالاتر باشد. ( به استثناء دانشجویان مشمول آئین نامه استعداد های   درخشان و یا برگزیدگان المپیاد دانشجویی)
☑️  داوطلبانی که مشمول انجام خدمت نظام وظیفه هستند، می توانند به شرط اتمام خدمت تا پیش از نیمسال اول ثبت   نام مشروط انجام دهند.

 

 

برای اطلاع و دریافت  دفترچه آزمون لیسانس به پزشکی کلیک کنید.

 

 

شرط سنی آزمون لیسانس به پزشکی 1402

سؤال بسیار مهمی که معمولاً ذهن داوطلبان شرکت کننده در این آزمون را به خود مشغول می کند این است که آیا شرایط شرکت در آزمون پزشکی با لیسانس شامل شرایط سنی هم می شود؟ بله. همانطور که در جدول بالا نیز ذکر شده است، حداکثر سن داوطلبان در هنگان ثبت نام باید 25 سال باشد؛ البته قابل توجه است که مدت زمان خدمت سربازی و طرح نیروی انسانی نیز برای مشمولین اعمال شده و به حداکثر سن مجاز اضافه می گردد.

 

شرط سنی آزمون لیسانس به پزشکی

 

آیین نامه استعداد درخشان آزمون لیسانس به پزشکی

آیا دانشجویان استعداد درخشان به آسانی می تواند در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت داشته باشند؟ آیا این افراد شرایط لازم را دارند؟ دانشجویانی که مشمول آیین نامه استعداد های درخشان می باشند، از شرط معدل معاف هستند. طبق آیین نامه رسمی منتشر شده، افراد زیر از ارائه مدل برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی معاف می باشند:

 

آيين نامه استعداد های درخشان لیسانس به پزشکی 
🏆  افرادی که در کنکور سراسری در زیرگروه علوم تجربی توانسته باشند رتبه زیر 500 کشوری کسب نمایند.
🏆  افرادی که موفق به کسب مدال طلا، نقره و یا برنز کشوری در المپیاد های علمی شده اند. ( با معرفی وزارت آموزش و   پرورش)
🏆  نفرات اول تا سوم جشنواره رازی، جشنواره های خوارزمی (در حوزه علوم پزشكی) با معرفی وزارت بهداشت درمان و   آموزش پزشكی و گروه غیر پزشكی با معرفی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.
🏆  افرادی که دارای اختراع ثبت شده هستند. (به تایيد معاونت تحقيقات و فن آوری )
🏆  افراد برگزیده المپيادهای علمی دانشجویی  
🏆  دانشجويان پژوهشگر برجسته به تاييد شورای پژوهشی دانشگاه 
🏆  دانشجويان نمونه كشوری گروه پزشكی با معرفی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی و رشته های غير پزشكی با   معرفی وزارت علوم
🏆  افراد دارای مدال طلای المپیاد های دانش آموزی می توانند بدون شرکت در آزمون کتبی وارد مرحله مصاحبه می شوند   و برای افرادی که مدال نقره و برنز به دست بیاورند کسب حداقل 90 درصد آخرین فرد پذیرفته شده در آزمون کتبی،   ضروری می باشد.

 

 

اطلاعیه

براساس بخشنامه جدید سازمان وظیفه عمومی ناجا، ادامه تحصیل مشمولان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی در مقطع دکتری پیوسته پزشکی مجاز بوده و می ­توانند از معافیت تحصیلی استفاده نماید.

 

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی

ثبت نام و شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی به جز رعایت شرایط به تهیه و گردآوری مدارکی نیز نیاز دارد. داوطلبان پس از بررسی شرایط و مقررات باید نسبت به ثبت نام و بارگذاری مدارک در سایت education.tums.ac.ir اقدام نمایند. در ادامه لیست کاملی از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی آورده شده است:

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی
📋  پرداخت الکترونیکی هزینه شرکت در آزمون 
📋  برگ ثبت نام تکمیل شده + الصاق یک قطعه عکس 4*3
📋  بارگذاری مدرک معتبر جهت ارائه معدل کل دیپلم
📋  بارگذاری مدرک معتبر جهت ارائه معدل مقطع کارشناسی
📋  ارائه کارت پایان خدمت و یا معافیت از خدمت نظام وظیفه برای داوطلبان مرد
📋  ارائه مدرک پایان طرح نیروی انسانی و یا معافیت از این خدمت. ( برای افرادی که مشمول گذراندن طرح نیروی انسانی   می باشند.)
📋  ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی.

 

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی

 

مدارک زبان انگلیسی آزمون لیسانس به پزشکی

مدرک زبان انگلیسی یکی از شرایط آزمون لیسانس به پزشکی می باشد .در جدول زیر مدارک مورد پذیرش برای این آزمون همراه با نمره لازم برای قبولی آورده شده است:

 

مدارک زبان انگلیسی آزمون لیسانس به پزشکی

توضیحات  حد نصاب قبولی  نام مدرک زبان
50 MHLE
50 MCHE
50 MSRT
اخذ شده در خارج از کشور یا سازمان سنجش آموزش کشور 480 TOEFL (PBT)
اخذ شده در خارج از کشور یا سازمان سنجش آموزش کشور 60 TOEFL (IBT)
اخذ شده در خارج از کشور یا سازمان سنجش آموزش کشور 5 IELTS
480 TOLIMO
70 MELAB

 

زمان ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 

طبق روال هر سال زمان ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی در دی ماه آغاز می شود و تا یک ماه ادامه دارد و اصولا برای افرادی که از ثبت نام جا مانده اند تا یک هفته فرصت مجدد برای ثبت نام وجود دارد. تا این لحظه زمان دقیق برای آغاز ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1402 اعلام نشده است اما پیش بینی میشود زمان ثبت نام همچون روال همیشگی باشد.

 

برای اطلاع از منابع لیسانس به پزشکی  کلیک کنید.

 

 

منابع آزمون لیسانس به پزشکی

پس از بررسی شرایط و انجام فرآیند ثبت نام، لازم است داوطلبان شروع به کسب اطلاعات در خصوص منابع مورد نیاز آزمون لیسانس به پزشکی کنند و سپس تمرکز خود را بر روی مطالعه دروس و ایجاد آمادگی برای شرکت در این آزمون بگذارند. در ادامه مواد امتحانی و برخی منابع جمع آوری شده است.

 

توجه

با توجه به محدودیت پذیرش دانشجو در آزمون لیسانس به پزشکی، پیشنهاد ما به داوطلبان، دریافت راهنمایی از مشاوران خبره است. شما می توانید از طریق تماس با شماره 9099075307 از نکات کلیدی برای قبولی در این امتحان اطلاع پیدا کنید.

 

 

عنوان درس منابع
آناتومی کتاب آناتومی بالینی اسنل ویرایش 2012

کتاب آناتومی گری برای دانشجویان ( آخرین چاپ)

فیزیولوژی کتاب فیزیولوژی گایتون چاپ 2011
بافت کتاب بافت شناسی جان کوئیرا ترجمه دکتر حسن زاده ویرایش دوازدهم سال 2010
بیوشیمی کتاب بیوشیمی دولین ویرایش 7 چاپ سال 2011
جنین شناسی کتاب جنین شناسی لانگمن 
میکروب شناسی کتاب باکتری شناسی مورای (آخرین ویرایش)

ویروس شناسی جاوتز (آخرین ویرایش)

ژنتیک کتاب اصول ژنتیک امری ترجمه و تالیف دکتر محمد رضا نوری دلوئی ویرایش چهاردهم سال 2012
فیزیک پزشکی کتاب فیزیک پزشکی برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی نوشته دکتر محمد علی عقابیان چاپ چهارم
ایمنی کتاب ایمنی شناسی دکتر وجگانی

کتاب ایمونولوژی ابوالعباس

تفکر نقاد کتاب ذهن فریبکار شما (راهنمای علمی برای مهارت های تفکر نقاد) ترجمه دکتر اکبر سلطانی
روان شناسی کتاب روانشناسی دکتر حمزه گنجی
جامعه شناسی کتاب جامعه شناسی عمومی دکتر منوچهر محسنی
شیمی عمومی کتاب جامع شیمی آلی و عمومی نوشته دکتر رشید قنبری پور

 

 

اخبار پیرامون شرایط آزمون لیسانس به پزشکی

 •  امکان شرکت ۲ گروه جدید دانشجویان در پذیرش پزشکی از لیسانس فراهم شد

به گزارش خبرنگار مهر، دانشگاه علوم پزشکی تهران شرایط جدید برای داوطلبان پانزدهمین دوره پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ را اعلام کرد. در این شرایط جدید آمده است: با توجه به رای ۹ آذرماه ۱۴۰۰ هیات عمومی دیوان عدالت اداری، دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی مجاز به شرکت در آزمون پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی هستند. لذا داوطلبان سال آخر مقطع کارشناسی با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در سال آخر از دانشگاه مربوطه می توانند جهت شرکت در آزمون ثبت نام کنند.

 • برنامه وزارت علوم برای کاهش بیکاری و مهاجرت دانشجویان

معاون آموزشی وزارت علوم ضمن تشریح جزئیات طرح تحول آموزش عالی از برنامه های این وزارتخانه برای کاهش بیکاری و مهاجرت نخبگان خبر داد و گفت: براساس این طرح بخشی از پذیرش دانشجو تغییر خواهد کرد.

 

منابع آزمون لیسانس به پزشکی

 

خلاصه مطلب

آزمون لیسانس به پزشکی هر ساله به وسیله دانشگاه علوم پزشکی تهران برای متقاضیان اجرا می شود. آزمونی بسیار مهم که هر فرد در صورت داشتن شرایط آزمون لیسانس به پزشکی امکان شرکت در آن را دارد. در واقع، شرایط آزمون لیسانس به پزشکی به اندازه ای اهمیت دارند که فرد در صورت عدم برخورداری از آن ها به هیچ وجه نمی تواند در این آزمون شرکت کند.ما در طول مقاله شرایط تغییر رشته به پزشکی را به صورت کامل توضیح دادیم.در نهایت امیدواریم مطالب موجود در این مقاله و اطلاعات در رابطه با شرایط شرکت در آزمون پزشکی با لیسانس بتواند به شما کمک شایانی کند.همچنین اگر سوالی داشتید می توانید در زیر همین مقاله برای ما کامنت کنید.کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخ گوی شما عزیزان می باشند.

 

برای دریافت و مطالعه پی دی اف مقاله شرایط آزمون لیسانس به پزشکی کلیک کنید.

 

 

پادکست صوتی مقاله

3.7/5 - (3 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا شرایط آزمون لیسانس به پزشکی شامل شرایط سنی هم می شود؟ 

بله. هر فرد با هر سنی شرایط تغییر رشته به پزشکی را ندارد؛ حداکثر سن مجاز برای ثبت نام، 25 سال می باشد.

شرایط شرکت در آزمون پزشکی با لیسانس شامل چه مواردی می شود؟ 

شرایط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی شامل مواردی همچون شرط معدل و برخورداری از مدرک زبان انگلیسی می شود.

آیا افراد دارای استعدادهای درخشان هم شامل شرایط آزمون لیسانس به پزشکی می شوند؟ 

بله. این افراد هم امکان شرکت در این آزمون را دارند. نکته مهم این که شرط معدل شامل حال افراد دارای استعداد درخشان نمی شود.

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  Fateme
  ۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۳

  سلام وقت تون بخیر من این ترم که درحال اتمام است ترم ششم بودم.باتوجه به اینکه دانشجویان سال اخر میتوانند درازمون شرکت کنند من برای ازمون ۱۴۰۱_۱۴۰۲واجد شرط هستم? ومیتونم شرکت کنم؟

  • Avatar photo
   hoseini
   ۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۵

   باسلام و احترام طبق آیین نامه پذیرش لیسانس به پزشکی نیازمند است شما فارغ التحصیل مقطع کارشناسی پیوسته باشید

 2. Avatar photo
  فاطمه
  ۳۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۷

  سللم روز بخیر از شرایط آزمون لیسانس به پزشکی گفتیه اید که معدل ۱۸ , تبصره ای برای معدل ۱۷ وجود ندارد و نمیتوان با این معدل شرکت کنم؟

  • Avatar photo
   ariya iranikhah
   ۳۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۶

   سلام متاسفانه از مهم ترین شرایط آزمون لیسانس به پزشکی داشتن حداقل معدل از اهمیت زیادی برخوردار است.

 3. Avatar photo
  داود
  ۳۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۳

  سلام ذوز بخیر نیاز به راهنمایی دارم . من شرایط آزمون لیسانس به پزشکی را در مقاله مطالعه کردم ب نظر شما شرکت در ارشد راحت تر است یا ازمون لیسانس ب پزشکی؟

  • Avatar photo
   rahdar
   ۳۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۵

   سلام وقتتون بخیر.
   بستگی به سطح شما و هدف شما دارد ولی به طور کلی پذیرفته شدن در لیسانس به پزشکی به خاطره طرفیت های پایین سخت تر است.

 4. Avatar photo
  علی
  ۲۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۸

  سلام وقتتون بخیر. من دانشجوی لیسانسم تا اینجا معدلام همه الف بوده اما معدل دیپلمم 17 هست. اگر برای دیپلم مجدد اقدام کنم شامل شرایط آزمون لیسانس به پزشکی میشه؟ ممنون

  • Avatar photo
   مشاور ابراهیمی
   ۲۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۴

   سلام روزتون بخیر
   برای لیسانس به پزشکی معدل کل دیپلم 18 باید باشه و کارشناسی 17. بله می تونید ترمیم معدل انجام بدید

 5. Avatar photo
  حمیدی
  ۲۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۴

  سلام خسته نباشید. ببخشید در صورت قبولی باید از ترم یک وارد رشته شد؟ یا واحد هایی که دوره کارشناسی گذراندیم معادل سازی می شوند؟

  • Avatar photo
   مشاور حمامی
   ۲۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۰

   سلام وقتتون بخیر بستگی به رشته ی انتخابی دارد ولی بله شرایط تطبیق صورت میگیرد

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)