ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

شرایط آزمون لیسانس به پزشکی 1402 {عمومی و اختصاصی}

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۵۶
 • تاریخ بروزرسانی: ۵ تیر ۱۴۰۲
شرایط آزمون لیسانس به پزشکی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

هر ساله افراد زیادی داوطلب شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی می‌باشند. این آزمون که توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود، با هدف ایجاد فرصتی دوباره برای علاقه‌مندان به رشته پزشکی طراحی شده است. آزمون لیسانس به پزشکی هر ساله در دو مرحله کتبی و مصاحبه حضوری برگزار می‌گردد. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی می‌توانند در گام نخست با مطالعه دقیق ضوابط و شرایط آزمون لیسانس به پزشکی و کسب اطمینان از واجد شرایط بودن خود نسبت به ثبت‌نام در این آزمون اقدام نمایند. سپس با مطالعه منابع مشخص شده، خود را برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی آماده کنند.

علاوه بر این برای کسب اطلاع از امکان ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی برای خود و شرایط آن در کمترین زمان می‌توانید از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۹۷۵۳۰۷ تماس بگیرید تا مشاورین ایران تحصیل بسته به شرایط شما تمام موارد را برای شما شرح دهند.

آزمون لیسانس به پزشکی

با توجه به سختی پذیرش در کنکور تجربی و قبولی رشته پزشکی بسیاری از داوطلبان ممکن است این آرزوی خود را دست نیافتنی تصور کنند. همچنین برخی از افراد ممکن است با توجه به دریافت مدرک کارشناسی در رشته‌های مختلفی همچون شیمی و یا رشته‌های فنی مانند مهندسی برق تصور کنند که دیگر نمی‌توانند به همین راحتی‌ها در کنکور تجربی برای قبولی در پزشکی شرکت کنند.  

اما خوشبختانه آزمون لیسانس به پزشکی این فرصت را در اختیار آن‌ها قرار داده که بتوانند شانس خود را بدون شرکت در کنکور تجربی و دردسرهای آن امتحان کنند.

ضوابط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی 1402

معاونت پزشکی دانشگاه تهران هر ساله اطلاعیه‌ای را مبنی بر شرایط لازم جهت ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی منتشر می‌کند. داوطلبان با بررسی کامل این شرایط می‌توانند از امکان یا عدم امکان ثبت نام خود اطلاع یابند. در ادامه چک لیستی از مهم‌ترین شرایط آزمون لیسانس به پزشکی آورده شده است:

 

شرایط آزمون لیسانس به پزشکی
☑️  کلیه دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ناپیوسته یا پیوسته در گروه‌های آزمایشی ریاضی و یا علوم تجربی حق شرکت در آزمون را دارند.
☑️  داوطلب باید واجد شرايط عمومي تحصيل رايگان در جمهوري اسلامي ايران باشد.
☑️  عدم وجود هیچ منعی برای نظام وظیفه آقایان
☑️  حداکثر سن 25 سال در زمان ثبت‌نام. ( تبصره: مدت زمان سربازی برای داوطلبان آقا و مدت زمان طرح نیروی انسانی برای افراد فارغ‌التحصیل در رشته‌های دارای طرح، به حداکثر سن اضافه می‌شود.)
☑️  دارا بودن مدرک زبان انگلیسی معتبر
☑️  دانشجویان و یا فارغ‌التحصیلان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری (عمومی و تخصصی) امکان ثبت نام در این آزمون را ندارند.
☑️  معدل کل مدرک دیپلم داوطلب باید 18 و یا بالاتر باشد.
☑️  معدل مدرک کارشناسی داوطلب باید 16 و یا بالاتر باشد. ( به استثناء دانشجویان مشمول آئین نامه استعدادهای درخشان و یا برگزیدگان المپیاد دانشجویی)
☑️  داوطلبانی که مشمول انجام خدمت نظام وظیفه هستند، می‌توانند به شرط اتمام خدمت تا پیش از نیمسال اول ثبت‌نام مشروط انجام دهند.

 

 

برای اطلاع و دریافت  دفترچه آزمون لیسانس به پزشکی کلیک کنید.

cta medical 3

شرط سنی آزمون لیسانس به پزشکی 1402

سؤال بسیار مهمی که معمولاً ذهن داوطلبان شرکت‌کننده در این آزمون را به خود مشغول می‌کند این است که آیا شرایط شرکت در آزمون پزشکی با لیسانس شامل شرایط سنی هم می‌شود؟ همانطور که در جدول بالا نیز ذکر شد، حداکثر سن داوطلبان در هنگام ثبت‌نام باید 25 سال باشد؛ البته قابل توجه است که مدت زمان خدمت سربازی و طرح نیروی انسانی نیز برای مشمولین اعمال شده و به حداکثر سن مجاز اضافه می‌گردد.

شرط سنی آزمون لیسانس به پزشکی

برای کسب اطلاع در خصوص مصاحبه آزمون لیسانس به پزشکی روی لینک بزنید.

آیین نامه استعداد درخشان آزمون لیسانس به پزشکی

آیا دانشجویان استعداد درخشان به آسانی می‌توانند در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت داشته باشند؟ آیا این افراد شرایط لازم را دارند؟ دانشجویانی که مشمول آیین نامه استعدادهای درخشان می‌باشند، از شرط معدل معاف هستند. طبق آیین نامه رسمی منتشر شده، افراد زیر از ارائه مدل برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی معاف می‌باشند:

 

آيين نامه استعداد های درخشان لیسانس به پزشکی 
🏆  افرادی که در کنکور سراسری در زیرگروه علوم تجربی توانسته باشند رتبه زیر 500 کشوری کسب نمایند.
🏆  افرادی که موفق به کسب مدال طلا، نقره و یا برنز کشوری در المپیادهای علمی شده‌اند. ( با معرفی وزارت آموزش و پرورش)
🏆  نفرات اول تا سوم جشنواره رازی، جشنواره‌های خوارزمی (در حوزه علوم پزشكی) با معرفی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی و گروه غیرپزشكی با معرفی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.
🏆  افرادی که دارای اختراع ثبت شده هستند. (به تایيد معاونت تحقيقات و فناوری )
🏆  افراد برگزیده المپيادهای علمی دانشجویی  
🏆  دانشجويان پژوهشگر برجسته به تاييد شورای پژوهشی دانشگاه 
🏆  دانشجويان نمونه كشوری گروه پزشكی با معرفی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی و رشته‌های غير پزشكی با معرفی وزارت علوم
🏆  افراد دارای مدال طلای المپیادهای دانش‌آموزی می‌توانند بدون شرکت در آزمون کتبی وارد مرحله مصاحبه شوند و برای افرادی که مدال نقره و برنز به دست بیاورند کسب حداقل 90 درصد آخرین فرد پذیرفته شده در آزمون کتبی، ضروری می‌باشد.

 

اطلاعیه

براساس بخشنامه جدید سازمان وظیفه عمومی ناجا، ادامه تحصیل مشمولان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی در مقطع دکتری پیوسته پزشکی مجاز بوده و می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده نماید.

 

کال تو اکشن تماس

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی

ثبت‌نام و شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی به جز رعایت شرایط به تهیه و گردآوری مدارکی نیز نیاز دارد. داوطلبان پس از بررسی شرایط و مقررات باید نسبت به ثبت‌نام و بارگذاری مدارک در سایت education.tums.ac.ir اقدام نمایند. در ادامه لیست کاملی از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی آورده شده است:

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی
📋  پرداخت الکترونیکی هزینه شرکت در آزمون 
📋  برگ ثبت نام تکمیل شده + الصاق یک قطعه عکس 4*3
📋  بارگذاری مدرک معتبر جهت ارائه معدل کل دیپلم
📋  بارگذاری مدرک معتبر جهت ارائه معدل مقطع کارشناسی
📋  ارائه کارت پایان خدمت و یا معافیت از خدمت نظام وظیفه برای داوطلبان مرد
📋  ارائه مدرک پایان طرح نیروی انسانی و یا معافیت از این خدمت. ( برای افرادی که مشمول گذراندن طرح نیروی انسانی می‌باشند.)
📋  ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی.

 

برای آشنایی با رشته های مجاز لیسانس به پزشکی روی لینک کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی

 

مدارک زبان انگلیسی آزمون لیسانس به پزشکی

مدرک زبان انگلیسی یکی از شرایط آزمون لیسانس به پزشکی می‌باشد. در جدول زیر مدارک مورد پذیرش برای این آزمون همراه با نمره لازم برای قبولی آورده شده است:

 

مدارک زبان انگلیسی آزمون لیسانس به پزشکی

توضیحات  حد نصاب قبولی  نام مدرک زبان
50 MHLE
50 MCHE
50 MSRT
اخذ شده در خارج از کشور یا سازمان سنجش آموزش کشور 480 TOEFL (PBT)
اخذ شده در خارج از کشور یا سازمان سنجش آموزش کشور 60 TOEFL (IBT)
اخذ شده در خارج از کشور یا سازمان سنجش آموزش کشور 5 IELTS
480 TOLIMO
70 MELAB

 

زمان برگزاری آزمون لیسانس به پزشکی 1402-1403 در 29 تیر ماه است.

 

زمان ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 

طبق روال هر سال زمان ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی در دی ماه آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد. لازم به ذکر است که اصولا برای افرادی که از ثبت‌نام جا مانده‌اند، تا یک هفته فرصت مجدد برای ثبت‌نام وجود دارد. زمان ثبت‌نام آزمون لیسانس به پزشکی 1402-1403 از تاریخ 1 دی ماه آغاز شده و تا 10 بهمن ماه ادامه داشته است.

 

برای اطلاع از منابع لیسانس به پزشکی کلیک کنید.

 

 

منابع آزمون لیسانس به پزشکی

پس از بررسی شرایط و انجام فرآیند ثبت‌نام، لازم است داوطلبان شروع به کسب اطلاعات در خصوص منابع لیسانس به پزشکی کنند و سپس تمرکز خود را بر روی مطالعه دروس و ایجاد آمادگی برای شرکت در این آزمون بگذارند. در ادامه مواد امتحانی و برخی منابع جمع‌آوری شده است.

توجه

با توجه به محدودیت پذیرش دانشجو در آزمون لیسانس به پزشکی، پیشنهاد ما به داوطلبان دریافت راهنمایی از مشاوران خبره است. شما می‌توانید از طریق تماس با شماره 9099075307 از نکات کلیدی برای قبولی در این امتحان اطلاع پیدا کنید.

 

عنوان درس منابع
آناتومی کتاب آناتومی بالینی اسنل ویرایش 2012

کتاب آناتومی گری برای دانشجویان ( آخرین چاپ)

فیزیولوژی کتاب فیزیولوژی گایتون چاپ 2011
بافت کتاب بافت شناسی جان کوئیرا ترجمه دکتر حسن زاده ویرایش دوازدهم سال 2010
بیوشیمی کتاب بیوشیمی دولین ویرایش 7 چاپ سال 2011
جنین شناسی کتاب جنین شناسی لانگمن 
میکروب شناسی کتاب باکتری شناسی مورای (آخرین ویرایش)

ویروس شناسی جاوتز (آخرین ویرایش)

ژنتیک کتاب اصول ژنتیک امری ترجمه و تالیف دکتر محمدرضا نوری دلوئی ویرایش چهاردهم سال 2012
فیزیک پزشکی کتاب فیزیک پزشکی برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی نوشته دکتر محمد علی عقابیان چاپ چهارم
ایمنی کتاب ایمنی شناسی دکتر وجگانی

کتاب ایمونولوژی ابوالعباس

تفکر نقاد کتاب ذهن فریبکار شما (راهنمای علمی برای مهارت های تفکر نقاد) ترجمه دکتر اکبر سلطانی
روان شناسی کتاب روانشناسی دکتر حمزه گنجی
جامعه شناسی کتاب جامعه شناسی عمومی دکتر منوچهر محسنی
شیمی عمومی کتاب جامع شیمی آلی و عمومی نوشته دکتر رشید قنبری پور

بنر کال تو اکشن

اخبار پیرامون شرایط آزمون لیسانس به پزشکی

 •  امکان شرکت ۲ گروه جدید دانشجویان در پذیرش پزشکی از لیسانس فراهم شد

به گزارش خبرنگار مهر، دانشگاه علوم پزشکی تهران شرایط جدید برای داوطلبان پانزدهمین دوره پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ را اعلام کرد. در این شرایط جدید آمده است: با توجه به رای ۹ آذرماه ۱۴۰۰ هیات عمومی دیوان عدالت اداری، دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی مجاز به شرکت در آزمون پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی هستند. لذا داوطلبان سال آخر مقطع کارشناسی با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در سال آخر از دانشگاه مربوطه می توانند جهت شرکت در آزمون ثبت نام کنند.

 • برنامه وزارت علوم برای کاهش بیکاری و مهاجرت دانشجویان

معاون آموزشی وزارت علوم ضمن تشریح جزئیات طرح تحول آموزش عالی از برنامه های این وزارتخانه برای کاهش بیکاری و مهاجرت نخبگان خبر داد و گفت: براساس این طرح بخشی از پذیرش دانشجو تغییر خواهد کرد.

 

منابع آزمون لیسانس به پزشکی

 

خلاصه مطلب

آزمون لیسانس به پزشکی هر ساله به وسیله دانشگاه علوم پزشکی تهران برای متقاضیان اجرا می شود. آزمونی بسیار مهم که هر فرد در صورت داشتن شرایط آزمون لیسانس به پزشکی امکان شرکت در آن را دارد. در واقع، شرایط آزمون لیسانس به پزشکی به اندازه‌ای اهمیت دارند که فرد در صورت عدم برخورداری از آن ها به هیچ وجه نمی تواند در این آزمون شرکت کند.ما در طول مقاله شرایط تغییر رشته به پزشکی را به صورت کامل توضیح دادیم.در نهایت امیدواریم مطالب موجود در این مقاله و اطلاعات در رابطه با شرایط شرکت در آزمون پزشکی با لیسانس بتواند به شما کمک شایانی کند.همچنین اگر سوالی داشتید می توانید در زیر همین مقاله برای ما کامنت کنید.کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخ گوی شما عزیزان می باشند.

 

برای دریافت فایل PDF مقاله شرایط آزمون لیسانس به پزشکی کلیک کنید.

 

 

پادکست صوتی مقاله

4/5 - (4 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا شرایط آزمون لیسانس به پزشکی شامل شرایط سنی هم می شود؟ 

بله. هر فرد با هر سنی شرایط تغییر رشته به پزشکی را ندارد؛ حداکثر سن مجاز برای ثبت نام، 25 سال می باشد.

شرایط شرکت در آزمون پزشکی با لیسانس شامل چه مواردی می شود؟ 

شرایط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی شامل مواردی همچون شرط معدل و برخورداری از مدرک زبان انگلیسی می شود.

آیا افراد دارای استعدادهای درخشان هم شامل شرایط آزمون لیسانس به پزشکی می شوند؟ 

بله. این افراد هم امکان شرکت در این آزمون را دارند. نکته مهم این که شرط معدل شامل حال افراد دارای استعداد درخشان نمی شود.

نظرات

56 دیدگاه دربارهٔ «شرایط آزمون لیسانس به پزشکی 1402 {عمومی و اختصاصی}»

 1. Avatar photo مریم گفت:

  سلام
  برای ازمون سال ۱۴۰۲_۱۴۰۳ شرایط سنی رو ورداشتن یاخیر؟؟

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   شرط سنی لیسانس به پزشکی از 25 به 27 تغییر پیدا کرده است

 2. Avatar photo محدثه گفت:

  سلام من لیسانس رشته زیست شناسی جانوری دارم میخوام تو تین ازمون شرکت کنم درضمن من ۲۶ سالمه ایا مانعی نداره از نظر سنی؟

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن دیپلم تجربی می توانید در ازمون لیسانس به پزشکی ثبت نام نمایید در حال حاضر خبر جدیدی برای تغییر شرط سنی منتشر نشده است

 3. Avatar photo Bita گفت:

  سلام وقت بخیر من ۲۲ سالمه و کارشناسی روانشناسی از دانشگاه ازاد با معدل ۱۹/۱۴ و دیپلم نظام جدید با معدل ۱۸/۳۰دارم، امکانش هست تو این ازمون شرکت کنم؟

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر بله

 4. Avatar photo زینب گفت:

  باید حتما مدرک زبان داشته باشیم؟ چطوری میتونیم مدرک بگیریم؟

  1. Avatar photo مشاور راهدار گفت:

   سلام تماس بگیرید با مرکز مشاوره پاسخ دقیق تری دریافت کنید

 5. Avatar photo فر گفت:

  سلام
  من شرایطش رو داشتم، 2 بار شرکت کردم ولی قبول نشدم و این 2 سال رو با مدرک لیسانسم تو بخش فنی آزمایشگاه کار کردم و سابقه تامین اجتماعی رو هم دارم. جدیدا که اطلاعیه دادن شرط سن حذف شده، بنظر شما می تونم مجددا شرکت بکنم؟ یعنی محدودیتی در تعداد دفعات شرکت کردن وجود داره یا خیر؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   محدودیتی از جهت شرکت در این آزمون وجود ندارد.

 6. Avatar photo شکوفه جمشیدی گفت:

  سلام خسته نباشید .
  من پرستارم ۲۶سالمه و ۲سال طرح گذروندم والان تمدید طرح دارم و مدرک کارشناسیم مربوط به دانشگاه آزاده با همچین شرایطی میتونم توی آزمونش شرکت کنم؟

  1. Avatar photo مشاور صادقی گفت:

   سلام
   شرایط تون باید بررسی بشودتماس بگیرید

 7. Avatar photo فاطمه گفت:

  سلام وقت به خیر این آزمون طی چند سال اخیر ثبت نامش در دی و بهمن هست کسی که ترم پایانی تحصیلش هست میتونه ثبت نام کنه و در تیر این آزمون شرکت کنه؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر بله میتونه

 8. Avatar photo Saba گفت:

  سلام وقتتون بخیر.ببخشید شرایط سنی برداشته شده برا آزمون لیسانس به پزشکی؟
  و اینکه من همه شرایط رو دارم اما مدرک زبان ندارم.راهکاری دارید برا ارائه مدرک زبان؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بله برداشته شده
   باید حتما مدرک زبان داشته باشین

 9. Avatar photo Saba گفت:

  سلام وقتتون بخیر.ببخشید شرایط سنی برداشته شده برا آزمون لیسانس به پزشکی؟

 10. Avatar photo آتنا گفت:

  کدوم رشته های پیراپزشکی بهتره بریم که بتونیم راحتر تو لیسانس به پزشکی قبول شیم ؟!

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   پرستاری یا هوشبری

 11. Avatar photo سپیده گفت:

  سلام خسته نباشید من دانشجوی سال سوم مامایی دانشگاه آزاد هستم آیا می تونم در آزمون‌ شرکت کنم البته 26 ساله هستم و تمامی شرایط رو دارم؟ دانشگاه آزاد مشکلی نداره و سنم؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر شما مشکلی ندارید

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور