ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

سن ورود به پیش دبستانی 1403 + امسال متولدین چه سالی؟

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۴
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۰ خرداد ۱۴۰۳
سن ورود به پیش دبستانی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس با مشاوران ثبت نام پیش دبستانی

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

سن ورود به پیش دبستانی مهم‌ترین شرط لازم برای ثبت نام در مراکز آموزشی و آمادگی قبل از ورود به دبستان است. به همین خاطر ثبت نام در این دوره قبل از اینکه نوآموز برای مقطع اول ابتدایی نام نویسی کند، ضرورت دارد. به علاوه قبل از سال اول ابتدایی، نوآموزان 4 تا 6 سال باید یک سری آمادگی‌های آموزشی و مهارتی، قبل ازشروع اولین سال تحصیلی کسب کنند تا دچار مشکلات متعدد نشوند.

با وجود اینکه ثبت نام در پیش دبستانی اجباری نیست؛ اما اهمیت بسیار بالایی به منظور آشنایی نوآموز با جو محیط‌های آموزشی و ارتباط با هم‌سن و سالان خود دارد. سن ورود به پیش دبستانی نیز از جمله موضوع‌هایی است که اولیا باید پیگیر آن باشند تا به موقع کودک خود را در دوره پیش دبستانی ثبت نام کنند.

زمان ثبت نام دوره پیش دبستانی

سایت ثبت نام دوره پیش دبستانی از سامانه پادا به مای مدیو به نشانی اینترنتی my.medu.ir تغییر پیدا کرده است. به این ترتیب برخلاف سال‌های گذشته که اولیا برای نام نویسی نوآموز خود باید به سامانه پادا مراجعه می‌کردند در سال جدید اولیا می‌توانند برای ثبت نام به مای مدیو یا سامانه مراکز آموزشی پیش دبستانی مراجعه کنند.

در صورتی که سن ورود به پیش دبستانی نوآموز شما بین 4 تا 6 سال باشد، علاوه بر ثبت نام غیرحضوری امکان ثبت نام حضوری از طریق مدارس یا مراکز آموزشی نیز فراهم شده است. اولیا برای نام نویسی فرزند خود می‌توانند فرم ثبت نام را در زمان مقرر شده از سوی آموزش و پرورش، دریافت کنند و پس از تکمیل آن مجدد فرم را به مدیر مرکز آموزشی پیش دبستانی تحویل دهند.

زمان ثبت نام دوره پیش دبستانی از نیمه دوم اردیبهشت سال 1403 شروع شده و تا پایان مرداد ماه ادامه پیدا خواهد داشت. هر سال به منظور ادامه نام نویسی جامانگان دوره پیش دبستانی، آموزش و پرورش مهلت مجددی را اعلام خواهد کرد تا اولیا برای ثبت نام کودک خود در دوره پیش دبستانی، اقدامات لازم را انجام دهند.

در حال حاضر ثبت نام در دوره پیش دبستانی برای ورود به دبستان ضروری است. به این ترتیب بعد از اینکه نوآموز شما وارد سن ورود به دوره پیش دبستانی شد، ابتدا باید مدرک طرح سنجش سلامت را نیز دریافت کنید و بعد به همراه مابقی مدارک خواسته شده آن را تحویل مدیر مدرسه دهید. همچنین لازم به ذکر است که با شرکت در طرح سنجش، نوآموز برای ورود به پایه اول نیازی به شرکت در این طرح نخواهد داشت.

زمان ثبت نام دوره پیش دبستانی

 

حداقل و حداکثر سن ورود به پیش دبستانی

دوره پیش دبستانی شامل دو دوره پیش دبستانی 1 و 2  است. برای ثبت نام به این نکته دقت داشته باشید که سن شناسنامه‌ای کودک اولویت دارد و براساس آن تصمیم‌گیری می‌شود. در واقع زمانی که کودکان شش سالگی خود را به اتمام رسانده باشند؛ قبل از ورود به مدرسه می‌توانند وارد دوره‌های آموزشی لازم شوند و باتوجه به مباحثی که در دوره پیش دبستانی 2 وجود دارد، از آموزش‌های لازم بهره‌مند شوند.

حداقل و حداکثر سن ورود به پیش دبستانی

متولدین نیمه دوم سال 98 می‌توانند برای ثبت نام در دوره پیش دبستانی اقدام کنند. همچنین در خصوص حداقل و حداکثر سن ورود به پیش دبستانی که آموزش و پرورش آن را تعیین کرده است، ابتدا باید تصمیم بگیرید که قصد ثبت نام در کدام یکی از دوره‌های پیش دبستانی را دارید. دوره اول پیش دبستانی برای سن 4 تا 5 سال و دوره دوم پیش دبستانی برای سن 5 تا 6 سال مناسب است.

مشاوره 24 ساعته

مشاوره 24 ساعته

 

جدول سن ورود به پیش دبستانی

در خصوص اینکه بهترین سن ورود به پیش دبستانی چه زمانی است، هیچ سن دقیقی از سوی آموزش و پرورش اعلام نشده است. این موضوع بستگی به نوآموز و آمادگی او برای ورود به یک محیط آموزشی دارد. به طور مثال برخی از روانشناسان کودک، بهترین سن ثبت نام در دوره پیش دبستانی را قبل از ورود به مدرسه تشخیص داده‌اند. این سن برای کودکان، 6 سالگی است.

با این حال برای برخی کودکان بهتر است از 4 سالگی؛ یعنی زمان شروع پیش دبستانی 1 وارد دوره آمادگی شوند. در ادامه این بخش برای اطلاع از حداقل سن ورود به پیش دبستانی و حداکثر سن ورود به دوره آمادگی، جدولی قرار داده‌ایم:

جدول سن ورود به پیش دبستانی
دوره سن
نوباوه از سن 3 تا 4 سالگی
پیش دبستانی دوره یک از سن 4 تا 5 سالگی
پیش دبستانی دوره دو از سن 5 تا 6 سالگی

 

جدول سن ورود به پیش دبستانی

قانون جدید نیمه دومی‌ها برای ثبت نام در مدرسه

ثبت نام نیمه دومی‌ها همیشه یکی از مواردی است که والدین در مورد آن سوال دارند. در واقع محاسبه سن نیمه دومی‌ها یکی از موارد مورد بحث و رایجی است که در مورد آن ابهامات زیادی وجود دارد. در خصوص محاسبه سن نیمه دومی‌ها باید گفت از آنجایی که آغاز سال تحصیلی در مهر ماه است، باید برای محاسبه سن نیز این ماه معیار در نظر گرفته شود.

افرادی که نیمه دوم سال متولد شده‌اند و در مهر ماه به 6 سال نرسیده‌اند، نمی‌توانند در مقطع اول ابتدایی ثبت نام کنند. البته در یک قانون جدید برای نیمه دومی‌ها، تخفیف دو روزه در نظر گرفته شده و متولدین نیمه اول و دوم مهر ماه می‌توانند زودتر برای شروع سال تحصیلی ثبت نام کنند.

مناسبترین سن برای پیش دبستانی

مناسبترین سن برای دوره پیش دبستانی، چه سنی است؟ کودکانی که شش سال آن‌ها تمام نشده است از نظر رشد ماهیچه‌ و توانایی تمرکز و همچنین آمادگی یادگیری، امکان حضور در دوره پیش دبستانی را خواهند داشت. به این ترتیب سن ورود به پیش دبستانی از  4 تا 6 سال است و نوآموزان می‌توانند به راحتی برای یادگیری مطالب جدید و آموزشی آمادگی لازم را پیدا کنند.

البته تفاوت‌های فردی در بین کودکان وجود دارد و بهترین سن برای ورود به پیش دبستانی برای تمامی کودکان کشور تعیین نشده است؛ اما با توجه به اینکه قوانین برای تمام افراد به صورت یکسان در نظر گرفته خواهد شد، پیروی از سن حدودی ورود به پیش دبستانی ضروری است.

همچنین تصمیماتی در رابطه با امکان ثبت نام و ورود دانش آموزان و کودکان نیمه دوم در همان ابتدای سال گرفته شده و این تصمیمات به شورای عالی آموزش و پرورش ارجاع پیدا کرده است؛ اما تا زمان بررسی آن و همچنین تبدیل این تصمیم به یک قانون، اطلاعات خاصی برای اطلاع‌رسانی وجود ندارد.

به این ترتیب، باتوجه به قوانین موجود، امکان ثبت نام کودکان نیمه دوم در پیش دبستانی یا مقطع اول ابتدایی(در صورتی که سن آن‌ها مطابق با سن در نظر گرفته شده آموزش و پرورش نباشد) امکان‌پذیر نیست.

مناسبترین سن برای پیش دبستانی

مزایای شرکت در دوره پیش دبستانی

مطابق با تحقیقات انجام شده، کودکانی که بعد سن ورود به دوره پیش دبستانی؛ این دوره آمادگی مهارتی را بگذرانند، می‌توانند به مرور زمان شاهد مزایای زیر باشند:

 • افزایش اعتماد به نفس کودکان در برخورد با هم‌سن و سالان خود از مزایای تحصیل در سن ورود به مدارس پیش دبستانی
 •  توانایی برقراری ارتباط با سایر هم‌سن و سالان خود
 •  تقویت توانایی مهارتی و استعدادهای کودکان
 •  کاهش وابستگی به خانه و خانواده و آمادگی برای ورود به محیط جدید

برای دانلود pdf مقاله سن ورود به پیش دبستانی کلیک کنید.

4.6/5 - (5 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس با مشاوران ثبت نام پیش دبستانی

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

سن ورود به پیش دبستانی چه سنی است؟

در حال حاضر از سن 4 تا 6 سالگی سن ورود به پیش دبستانی است.

سن مناسب کودکان برای پیش دبستانی در هر سال متفاوت باشد؟

با توجه به دوره اول و دوم، حداقل و حداکثر سن پیش دبستانی می‌تواند در هر سال متفاوت باشد.

مناسبترین سن برای پیش دبستانی چه سنی است؟

باتوجه به قوانین تعیین شده از سوی وزارت آموزش و پروش، سن شش سالگی، بهترین سن ورود به پیش دبستانی است.

 

 

 

نظرات

4 دیدگاه دربارهٔ «سن ورود به پیش دبستانی 1403 + امسال متولدین چه سالی؟»

 1. Avatar photo مهسا گفت:

  دختر من متولد ۹۷ آبان هست امسال پیش دو یا همون آمادگی باید بره؟؟

  1. Avatar photo ranjbar گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای امسال باید پیش دبستانی شرکت کند و سال اینده مقطع اول ابتدایی را به منظور برسی تخصصی تر با توجه به شرایط ویژه شما این امکان را دارید با کارشناس ارشدخانم طهماسبیداخلی 108 در ساعات 8.30 الی 17.30روزهای شنبه تا پنج شنبه با شماره ۹۰۹۹۰۷۵۳۰۷ بدون پیش شماره از طریق تلفن ثابت تماس بگیرید تا تمامی اطلاعات را در اختیارتان قرار دهند

 2. Avatar photo پرهام گفت:

  سلام آیا شرط سنی خاصی برای ورود به پیش دبستانی وجود دارد؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   حداقل 4 – 5 سال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • حداقل معدل لازم برای رشته انسانی نهم به دهم

  حداقل معدل لازم برای رشته انسانی نهم به دهم ۱۴۰۳ + راهنما

  کسب معدل لازم برای رشته انسانی اهمیت زیادی برای دانش آموزان متقاضی آن دارد چراکه سرنوشت‌سازترین تصمیم‌گیری در مسیر تحصیلی و شغلی در آینده آن‌ها به شمار می‌آید. بسیاری از رشته‌های پرطرفدار مانند حقوق، حسابداری، روانشناسی و مدیریت از این...
 • Irtextbook.com + ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان

  سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان 1403 + ورود irtextbook

  در چندین سال اخیر، نحوه خرید کتاب کاملاً متفاوت شده است و دانش‌آموزان باید از طریق سامانه ثبت نام کتاب درسی به آدرس irtextbook نسبت به تهیه کتاب اقدام کنند. این سامانه، برای تسهیل فروش و توزیع مواد آموزشی و...
 • انتخاب رشته دبیرستان

  مشاوره انتخاب رشته دبیرستان ۱۴۰۳ + تست استعداد شما!

  انتخاب رشته دبیرستان از جمله مهم ترین و چالش برانگیزترین انتخاب هایی است که پیش روی دانش آموزان مقطع متوسطه قرار دارد. اینجاست که دریافت مشاوره  انتخاب رشته دبیرستان اهمیت زیادی پیدا می کند. با دریافت مشاوره انتخاب رشته دبیرستان...
 • شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع

  شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع + شیوه نامه 1403

  شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع با دانش ‌آموزان ایرانی متفاوت است. این دسته از دانش ‌آموزان می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ای که سازمان آموزش و پرورش معرفی کرده است، در پایه‌های ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم ثبت...
تماس با مشاور