ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

سربازی برم یا دانشگاه؟ 12 تجربه سرنوشت ساز | ایران تحصیل

  • دسته بندی:
  • دیدگاه ها: ۰
  • تاریخ بروزرسانی: ۱۱ تیر ۱۴۰۳
سربازی برم یا دانشگاه؟ 12 تجربه سرنوشت ساز | ایران تحصیل
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

یکی از سوال‌های اساسی پسران پس از دریافت دیپلم، سربازی برم یا دانشگاه؟ است. پسران وقتی که به سن قانونی می‌رسند و برای اخذ دیپلم خود اقدام می‌کنند می‌کنند، بر سر یک دو راهی سخت قرار می‌گیرند. اینکه به خدمت سربازی بروند و یا برای ادامه تحصیل در دانشگاه ثبت نام کنند. سربازی از جمله موضوعات مهم و پر بحث در کشورهای مختلف است. در واقع این فرآیند که به عنوان یک وظیفه اجباری برای آقایان در بسیاری از کشورها در نظر گرفته شده است، تاثیر قابل توجهی بر شخصیت و تحول فردی افراد دارد.

در این مقاله، به بررسی اهمیت سربازی، تجربه‌های سربازان و تأثیر آن بر رشد و توسعه شخصیتی آنان خواهیم پرداخت تا با مطالعه این مطالب بتوانید در پاسخ به سوال سربازی برم یا دانشگاه؟ تصمیم درستی برای این مرحله از زندگی بگیرید.

خدمت سربازی برم یا دانشگاه؟

خدمت سربازی در ایران به عنوان یک وظیفه اجباری برای پسران است. مراحل ورود به خدمت توسط نظام وظیفه انجام می‌‌شود. در ادامه، فرآیند خدمت سربازی در ایران را توضیح می‌دهیم:

ثبت نام

پس از تکمیل ۱۸ سال، پسران موظف هستند به دفتر خدمت سربازی نزدیک‌ترین ناحیه نظام وظیفه مراجعه و ثبت نام کنند.

بررسی پزشکی

پس از ثبت نام، پسران باید به مرکز بهداشتی نظام وظیفه مراجعه کرده و بررسی‌های پزشکی را انجام دهند که شامل بررسی جسمانی، آزمایش خون، اندازه‌گیری قد و وزن و بررسی سلامت روانی است.

انتخاب نیروی نظامی

بر اساس نتایج بررسی پزشکی، پسران دریکی از نیروهای نظامی ایران، شامل ارتش، نیروی دریایی و نیروی هوایی آماده به خدمت می‌‌شوند. این انتخاب بر اساس نیازهای نظامی و قوانین مربوطه صورت می‌‌گیرد.

سربازی برم یا دانشگاه؟

آموزش نظامی

پس از انتخاب نیروی نظامی، سربازان به مراکز آموزش نظامی منتقل می‌‌شوند. در اینجا، آموزش های نظامی شامل آموزش تئوری و عملی نظامی، آموزش تکتیک‌های نظامی، آموزش فنون نظامی و آموزش فیزیکی ارائه می‌‌شود.

خدمت عمومی

پس از پایان دوره آموزش نظامی، سربازان به خدمت عمومی ارجاع داده می‌‌شوند که شامل خدمت در نقاط مختلف ایران است، مانند پاسداری از مرزها، خدمت در نیروگاه‌ها، خدمت در بخش بهداشت و درمان و غیره.

پایان خدمت

معمولا مدت خدمت سربازی در ایران دو سال است. پس از پایان مدت خدمت، افراد ترخیص می‌شوند و به زندگی معمولی خود باز می‌‌گردند.

 

اگر سربازی نروم چه اتفاقی می افتد؟

اگر بر سر دوراهی سربازی برم یا دانشگاه؟ مانده‌اید و حالا تصمیم دارید به خدمت سربازی نروید و یا می‌خواهید بدانید اگر سربازی نروید چه اتفاقی می‌افتد؟ در ادامه مطالب به جواب این سوال خود می‌‎رسید. همانطور که گفته شد، سربازی خدمتی اجباری است که اگر در آن شرکت نکنید، برخی کارها را نمی‌توانید انجام دهید. از جمله این کارها می‌توان به:

✔ نگرفتن گذرنامه و محرومیت از رفتن به سفرهای خارجی

✔ محرومیت از امضای هرگونه سند رسمی مانند سند ماشین، خانه و غیره

✔ عدم استخدام در ادارات دولتی

✔ عدم دریافت مجوز کسب و کار

موارد ذکر شده فقط شامل افرادی می‌شود که در خدمت سربازی غایب بوده‌اند و بدون اینکه معافیتی داشته باشند از رفتن به این خدمت منصرف شده‌اند. افرادی که دارای معافیت دائم و یا معافیت موقت هستند، می‌توانند از موارد گفته شده بهره مند شوند.

برای آشنایی با معافیت سربازی کلیک کنید.

12 تجربه سرنوشت ساز درباره سربازی

اگر شما جز افرادی هستید که در پی پاسخ به سوال سربازی برم یا دانشگاه؟ هستید، بهتر است این 12 تجربه سرنوشت ساز را مطالعه کنید.

تجربه های سرنوشت ساز از سربازی

✔ تجربه آموزش نظامی

سربازی می‌‌تواند به شما آموزش‌‌های نظامی، تنظیم برنامه و تربیت روحی و جسمی بدهد.

✔ تجربه همکاری و کار تیمی

در سربازی با افراد مختلف در زمینه‌‌ها و فرهنگ‌‌های مختلف همکاری می‌‌کنید و می‌‌توانید مهارت‌های تیمی خود را تقویت کنید.

✔ تجربه رهبری

در سربازی ممکن است فرصتی برای تجربه رهبری و مدیریت داشته باشید.

✔ تجربه پیوند با سربازان دیگر

در سربازی ممکن است با افرادی آشنا شوید که به عنوان دوستان و همکاران خود در طول زندگی با آنها خواهید بود.

✔ تجربه استقلال

در سربازی شما استقلال فردی و همچنین استقلال مالی را تجربه خواهید کرد.

در کل با رفتن به سربازی شما می توانید از سایر کارهای اداری استفاده کنید و مشکل قانونی نخواهید داشت.

برای مشاهده سایت تمدید خدمت سربازی کلیک کنید.

سربازی برم یا دانشگاه؟ 12 تجربه سرنوشت ساز | ایران تحصیل

تجربه های سرنوشت ساز از ادامه تحصیل

✔ تحصیلات عالی

دانشگاه به شما فرصتی برای یادگیری و توسعه دانش و مهارت‌‌های تخصصی در زمینه‌ های مورد علاقه می‌‌دهد.

✔ تجربه محیط آموزشی

دانشگاه‌‌ها معمولا محیط‌‌های آموزشی  و تحقیقاتی را فراهم می‌کنند که می‌‌توانید در آن‌ها با اساتید و دانشجویان دیگر همکاری کنید.

✔ تجربه استقلال

در دانشگاه ممکن است فرصتی برای استقلال و خود مختاری در انتخاب رشته تحصیلی و برنامه‌ریزی زندگی داشته باشید.

✔ فرصت‌های شغلی

دانشگاه می‌‌تواند به شما فرصت‌‌های شغلی و حرفه‌ای در آینده ارائه دهد.

شرکت در آزمون‌های استخدامی ( آزمون های استخدامی، شرط داشتن کارت پایان خدمت را لحاظ می‌کنند.)

 

برای اطلاع از مشاوره معافیت سربازی کلیک کنید.

چه کسانی شامل معافیت از سربازی می شوند؟

در بسیاری از کشورها، افراد به علت شرایط خاص، معافیت از خدمت سربازی دریافت می‌‌کنند. این شرایط ممکن است در هر کشور متفاوت باشد، اما در اکثر جوامع، معافیت از سربازی به دلایل زیر اعطا می‌‌شود:

✔ مشکلات جسمی

افرادی که دارای معلولیت جسمی یا ناتوانی هستند و قادر به انجام وظایف نظامی نیستند، معمولا معافیت از سربازی دریافت می‌کنند.

✔ مشکلات روانی

افرادی که دارای مشکلات روانی هستند و نمی‌توانند با محیط نظامی سازگار شوند، ممکن است معافیت از سربازی دریافت کنند. این قانون شامل افرادی با اختلالات روانی مانند افسردگی شدید، اضطراب شدید، اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روانی جدی است.

✔ تحصیلات

افرادی که در حال تحصیل در دانشگاه هستند و نیاز به ادامه تحصیل دارند، ممکن است معافیت از سربازی دریافت کنند که شامل دانشجویان دانشگاه و دانش آموزانی است که در مقطع تحصیلی مهمی قرار دارند و به آن معافیت تحصیلی می‌گویند که موقتی است و بعد از پایان تحصیل باید به سربازی بروند.

✔ خدمت در سایر نیروها

افرادی که در نیروهای دیگری مانند پلیس، آتش نشانی یا نیروهای امنیتی خدمت می‌کنند، معافیت از سربازی دریافت می‌کنند. در واقع بخشی از کارشان را به عنوان گذراندن خدمت سربازی در نظر می گیرند و به آن‌ها کارت پایان خدمت می‌دهند.

معافیت از سربازی

✔ معافیت سربازی کفالت

اگر فردی، پدری بالای 75 سال دارد و برادر دیگری نداشته باشد و یا شرایط خانوادگی به گونه ای باشد که با رفتن پسر، شرایط زندگی خانواده تغییر کند، آن فرد از سربازی معاف می‌شود. این موارد را باید به طور دقیق در آیین نامه خدمت سربازی مطالعه کنید.

✔ سن

در بعضی کشورها، سن حداکثر برای خدمت سربازی تعیین شده است و افرادیه از این سن عبور کرده‌اند، معافیت از سربازی دریافت می‌کنند. لطفا توجه داشته باشید که این فهرست تنها شامل برخی از شرایط معافیت از سربازی است و هر کشور میتواند قوانین و مقررات مربوط به خود را داشته باشد.

برای دریافت مشاوره سربازی کلیک کنید.

چه کسانی جزء غایبین سربازی محسوب می شوند؟

تا اینجا در مورد سربازی برم یا دانشگاه؟ صحبت کردیم. اکنون می‌خواهیم بررسی کنیم اگر فرد چه کارهایی انجام دهد، شامل غائبین سربازی محسوب می‌شود. اگر فردی شرایط معافیت از سربازی را نداشته باشد و درسش هم تمام شده باشد. اما نسبت به ثبت نام و گرفتن دفترچه سربازی اقدام نکند، به عنوان فرد غائب از سربازی شناخته می‌شود که به دلیل اجباری بودن این خدمت، بایستی جریمه آن را پرداخت کند.

غیبت و فرار از سربازی چه جریمه ای دارد؟

اگر فرد نسبت به دریافت دفترچه سربازی اقدام نکند، جز غائبین سربازی شناخته می‌شود. همچنین اگر به سربازی رفته است و در حال سپری کردن مرخصی است و بعد از پایان مرخضی به خدمت باز نگردد، این فرد به عنوان سرباز فراری شناخته می‌شود و باید مدت سربازی بیشتری نسبت به سایر افراد بگذراند. فرد غائب از سربازی علاوه بر پرداخت جریمه نقدی از گرفتن تسهیلات بانکی، استخدام ادارات دولتی، گرفتن گواهینامه و تمدید آن و مواردی از این قبیل منع می‌شود.

اگر فردی جزء سرباز فراری محسوب شود، شامل اضافه خدمت می‌شود. به این معنا که باید مدتی را بیشتر از افراد عادی در خدمت سربازی بماند. در این مدت اگر در غیبت اولیه 3 ماه غیبت داشته باشد، به مدت 3 ماه اضافه خدمت می خورد و در صورتی که 6 ماه تا یکسال غیبت کند، به مدت 6 ماه اضافه خدمت را شامل می‌شود.

 

 برای اطلاع از مشاوره سربازی نظام وظیفه کلیک کنید.

 

سربازی برم یا دانشگاه؟ 12 تجربه سرنوشت ساز | ایران تحصیل

در مورد سربازی برم یا دانشگاه؟ چگونه تصمیم گیری خوبی داشته باشیم؟

قبل از اینکه شما به سوال سربازی برم یا دانشگاه؟ پاسخ دهید، بهتر است اطلاعات دقیقی از سربازی رفتن و همچنین دانشگاه رفتن کسب کنید، هرچه اطلاعاتی که کسب می‌کنید بهتر و جامع تر باشد، می‌توانید راحت‌تر تصمیم بگیرید. همچنین باتوجه به اجباری بودن خدمت سربازی، علاوه بر مطالبی که ما در این مقاله برای عواقب سربازی نرفتن گفتیم، می‌توانید به سایت سازمان نظام وظیفه رجوع کنید و قوانین کامل‌تر را آنجا مطالعه کنید.

به هرحال سربازی یکی از مراحل زندگی پسران است که باید آن را بگذرانند، پس اگر به قصد فرار از سربازی، می‌خواهید تن به درس خواندن دهید، باید بگوییم فرصت خود را از دست ندهید و عمر خود را تباه نکنید. بهتر است هرچه زودتر این خدمت را نیز مانند سایر مراحل زندگی پشت سر بگذارید.

آیا می توان سربازی را خرید؟

بسیاری از پسران نوجوان ایرانی در پاسخ به سوال سربازی برم یا دانشگاه؟ به این فکر می‌افتند که آیا می‌شود خدمت سربازی را خرید یا نه؟ طبق قانون نظام وظیفه، پسران با تمام شدن 18 سال و وارد شدن به 19 سالگی، موظف هستند خود را برای رفتن به خدمت سربازی آماده کنند. این قانون برای تمامی مشمولان نظام وظیفه اجباری است. مدت زمان سربازی برای مناظق بومی 24 ماه و برای مناطق غیربومی 21 ماه در نظر گرفته شده است.

در این میان برخی افراد به دلیل مشکلاتی که دارند و یا اینکه متاهل هستند، این سوال در ذهنشان نقش می‌بندد که آیا می‌توان سربازی را خرید؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم طبق قانون جدید سازمان نظام وظیفه در سال 1403، امکان خرید سربازی به طور کامل لغو شده است. اما طبق قانونی که  در سال 1394 وضع شد، غائبینی که بیش از 8 سال از غیبت آن‌ها می‌گذرد با پرداخت جریمه نقدی می‌توانند کارت پایان خدمت خود را دریافت کنند.

 

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی در مورد سربازی و شرایط مختلف آن بدهیم تا شما بتوانید برای دو راهی سربازی برم یا دانشگاه؟ تصمیم درستی اتخاذ کنید. همانطور که گفته شد خدمت سربازی اجباری است و شما باید این مرحله از زندگی را نیز پشت سر بگذارید، پس بهتر است اگر فقط بخاطر فرار از سربازی، می‌خواهید ادامه تحصیل بدهید، از این کار منصرف شوید و عمر خود را هدر ندهید.

 

برای مشاهده پی دی اف این صفحه کلیک کنید.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا می‌توان همزمان با سربازی، ادامه نحصیل داد؟

خیر. در سال های اخیر قرار بود دانشگاه علمی کاربردی این امکان را در برخی استان ها فراهم کند که هنوز شرایط از سوی این دانشگاه اعلام نشده است و داوطلبان باید منتظر اطلاعیه باشند.

تا کدام مقطع می توان از معافیت تحصیلی استفاده کرد؟

در قانون نظام وظیفه این امکان برای افراد فراهم شده است که تا هر مقطع علاقه دارند به تحصیل بپردازند و به آنها معافیت تحصیلی داده می شود.

آیا امکان دارد خرید سربازی دوباره فراهم شود؟

با توجه به اینکه در سال 1403 این موضوع به طور کلی لغو شده است، بنابراین امکان وضع قانون جدید خرید سربازی خیلی کم خواهد بود.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور