ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مدت خدمت سربازی 1403 + قانون جدید کاهش به 12 ماه | irantahsil

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۳۶۲
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۸ آبان ۱۴۰۲
مدت خدمت سربازی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

جهت آشنایی با تمامی راه‌های معافیت تماس بگیرید.

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

خدمت سربازی مهمترین بخش زندگی پسران در ایران است که بعد از سن ۱۸ سالگی تمام، باید به خدمت سربازی بروند و یا ادامه تحصیل دهند و یا برای معافیت اقدام نموده و وضعیت خدمت سربازی خود را تعیین تکلیف کنند. در سالهای اخیر درباره خدمت سربازی اقدامات مهم زیادی صورت گرفته‌ است که مهمترین این اقدامات کاهش مدت خدمت سربازی، با توجه به عوامل آب‌و‌هوا، مناطق عملیاتی، بومی و غیربومی بودن است.

طول دوره سربازی، از جمله سوالات مهم برای مشمولین سربازی است که طی چند سال اخیر تغییرات زیادی روی آن صورت گرفته و شایعات زیادی درباره آن وجود دارد. مدت خدمت سربازی در سال ۱۴۰۲، با سال گذشته تفاوت خاصی ندارد و فقط تسهیلاتی که شامل حال مشمولین می‌شود تغییر یافته‌است. چنانچه مایل به کسب اطلاع از آخرین تغییرات مدت خدمت سربازی در سال ۱۴۰۲ هستید، می تونید با همکاران ما در اکادمی ایران تحصیل از طریق شماره 9099075307 در ارتباط باشید.

مدت خدمت سربازی در ایران

👈افرادی که به سن خدمت سربازی می‌رسند، معمولاً اطلاعات دقیقی در ارتباط با مدت زمان خدمت ندارند. مدت زمان خدمت سربازی در شرایط خاصی می‌تواند متفاوت باشد. از سال ۱۳۹۱ تغییرات زیادی برای طول مدت سربازی اعمال نشده بود. به طوری که مدت زمان خدمت کارکنان وظیفه و امریه سربازی ۲۴ ماه در نظر گرفته شد.

👈کمترین مدت زمان سربازی مربوط به کارکنان نظام وظیفه در مناطق درگیر بود که در قانون سال‌های گذشته ۱۸ ماه تصویب شده بود. با توجه به تغییرات ایجاد شده در سال ۹۹ کمترین مدت زمان سربازی ۱۷ ماه بود.

کاهش 3 ماهه خدمت نظام وظیفه سربازی

👈در حال حاضر بر اساس ابلاغیه جدید ستاد کل نیروهای مسلح و تصویب فرمانده کل قوا مدت زمان خدمت نظام وظیفه برای سربازان حین خدمت و افراد مشمولی که از این پس اعزام می‌شوند به مدت سه ماه کاهش خواهد یافت. مدت زمان خدمت سربازی از این پس به جای ۲۴ ماه، ۲۱ ماه خواهد بود. لازم به ذکر است که حداقل مدت خدمت سربازی از 17 ماه به 14 ماه کاهش یافته است.

اطلاعیه

در حال حاضر مدت خدمت سربازی عادی با کاهش مدت 3 ماهه، به 21 ماه تغییر کرده است.

آیا خدمت سربازی به 12 ماه کاهش می یابد؟

طبق آخرین خبر نمایندگان مجلس تصویب کردند که ستاد کل نیروهای مسلح نسبت به کاهش خدمت سربازی به میانگین 12 ماه اقدام نماید. لازم به ذکر است که تایید شورای نگهبان و ستاد کل نیروهای مسلح برای اجرای این قانون لازم است. همچنین مشمولان غایب و غیرغایب بالای 30 سال و دارای 2 فرزند یا بیشتر،از خدمت وظیفه عمومی معاف خواهند شد.

بنر کال تو اکشن

طول خدمت کارکنان وظیفه بومی

👈طول مدت خدمت کارکنان وظیفه عمومی در مناطق عادی امریه و غیرنظامی 21 ماه است. مدت زمان خدمت سربازی برای کارکنان وظیفه بومی در مناطق بد آب و هوایی، درگیری مناطق محروم و عملیاتی 18 ماه است. مدت خدمت کارکنان وظیفه بومی در مناطق امنیتی و درگیر نیز 14 ماه است.

مدت زمان خدمت کارکنان وظیفه غیر بومی

👈مدت زمان خدمت نظام وظیفه کارکنان وظیفه غیر بومی در مناطق عادی امریه و غیر نظامی 18 ماه است. در زمان خدمت سربازی کارکنان وظیفه غیر بومی در مناطق درگیر، بد آب و هوا و مناطق محروم به مدت 18 است.

مدت زمان خدمت برای کارکنان وظیفه غیر بومی در مناطق درگیر و امنیتی 14 ماه است.

نوع مناطق مدت خدمت سربازی
افراد بومی در مناطق عادی 21 ماه
افراد غیر بومی در مناطق عادی 18 ماه
افراد بومی‌ مناطق عملیاتی یا بد آب‌و‌هوا 21 ماه
مشمولین غیر بومی مناطق عملیاتی یا بد آب‌و‌هوا 18 ماه
مشمولین بومی و غیربومی در مناطق عملیاتی مرزی 14 ماه

👈البته قابل ذکر است که سربازانی که در مناطق عملیاتی و یا مرزی یا بد آب و هوا خدمت سربازی خود را می‌گذرانند نسبت به سربازانی که در مناطق عادی خدمت می‌کنند حقوق بیشتری هم می‌گیرند.

برای اطلاع از پروژه کسری خدمت سربازی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

مدت خدمت سربازی در ایران

مدت خدمت سربازی متأهلین در سال 1402

👈سربازانی که در حین دوره خدمت سربازی و یا قبل از آن ازدواج کرده‌باشند، طبق اعلام سازمان نظام وظیفه تسهیلات مختلفی مثل کسری خدمت شامل حال آنها می‌شود. طبق اعلام سازمان نظام وظیفه عمومی، مدت خدمت سربازی افراد متأهل با سایر افراد تفاوتی ندارد و این خبر مبنی بر کاهش مدت خدمت سربازی متأهلین صحت ندارد.

👈سربازان متأهل در طول خدمت از حقوق بیشتری نسبت به سایر سربازان دریافت می‌کنند و محل خدمت آنها نیز در نزدیکترین مکان به محل زندگی همسر آنها خواهد بود. علاوه بر این، مشمولین متأهل کسری های خدمت مختلفی دریافت می‌کنند؛ که این کسری خدمت شرایطی دارد که در زیر مطرح می‌کنیم:

✔️ سازمان نظام وظیفه به ازای هر فرزند، سه ماه از سربازی مشمول را کم می‌کند و این قانون شامل مشمولین غایب نیز می‌شود.

✔️کسری خدمت فقط شامل سربازان متأهلی می‌شود که دارای فرزند هستند.

✔️سربازان متأهل می‌توانند ۳۰ روز به مرخصی بروند.

✔️ بر اساس قانون سربازان متأهل حداقل سه روز در هفته می‌توانند مرخصی بگیرند.

✔️تمامی سربازان متأهل در شهر سکونت همسر خود خدمت سربازی خود را می‌گذرانند.

✔️ اولویت آموزش فنی و حرفه‌ای که از طرف نیروهای مسلح برگزار می‌شود، ویژه سربازان متأهل است.

مدت خدمت سربازی متأهلین

برای اطلاع از پیگیری درخواست انتقالی سربازی روی لینک مربوطه کلیک کنید.

قانون جدید خدمت سربازی 1402

👈نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: در طرح اصلاح قانون خدمت سربازی عموماً رویکرد مجلس کاهش مدت خدمت سربازی مشمولین غایب است. البته هنوز این طرح  در کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است و باید ببینیم که در صحن مجلس و با حضور ستاد کل نیروهای مسلح تأئید می‌شود یا خیر.

👈سید علی آقازاده، رئیس کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره آخرین وضعیت تعیین تکلیف مشمولین خدمت سربازی غایب، گفت: بر اساس قانون، محدودیت‌هایی برای مشمولین غایب از جمله ممنوعیت استخدام در سازمان‌های دولتی، ممنوعیت ادامه تحصیل، ممنوعیت در گرفتن گواهینامه رانندگی اعمال شده‌است.

او درباره آخرین وضعیت طرح اصلاح قانون خدمت سربازی در مجلس، اظهار داشت: اگر طرح مشمولین غایب سربازی که متأهل و دارای فرزند هستند به تصویب برسد، مشمولان سربازی متأهل و دارای فرزند که 8 سال از غیبت آنها گذشته‌باشد، اولویت این است که سربازی بروند و در غیر این صورت، بنا به تشخیص ستاد کل نیروهای مسلح تخفیفاتی از جمله معافیت و یا کاهش مدت خدمت سربازی برای آنها در نظر گرفته‌می‌شود.
👈رئیس کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید تمام مشمولین غایب سربازی تعیین تکلیف شوند، البته همه مشمولین باید به سربازی بروند و کسانی که به خدمت سربازی نروند و غیبت کنند، مجرم هستند.
👈آقازاده در پاسخ به این خبر که اصلاحاتی از سوی ستاد کل نیروهای مسلح مطرح شده‌‌‌است که منجر به افزایش سختگیری نسبت به مشمولین غایب می‌شود، مانند اینکه مشمولین غایب نمی‌توانند حساب بانکی داشته‌باشند گفت: قطعاً این موارد اصلاح می‌شود و ممکن است این موضوع از طرح اصلاح قانون خدمت سربازی حذف شود.

کال تو اکشن تماس

کسری دوره خدمت سربازی 1402

👈شرایط کسری دوره خدمت سربازی مانند سالهای گذشته است که شامل موارد مختلفی می‌شود که هر فرد به نوع شرایط خود می‌تواند از آنها بهره‌مند شود. در زیر انواع مختلف کسری مدت خدمت سربازی و نحوه محاسبه آن را گردآوری کرده‌ایم:

انواع کسر خدمت سربازی مدت کسری خدمت سربازی
کسر خدمت نخبگان پروژه های تحقیقاتی این قشر از مشمولین توسط هیئت داوران بررسی و ارزیابی می‌شود و در صورت تأئید، فرد مشمول شامل امتیازاتی مانند کسری خدمت سربازی می شود و یا پس از طی دوره آموزش، کارت پایان خدمت خود را دریافت می‌کند.
کسر خدمت فرزند  به ازای هر فرزند ۳ ماه کسری خدمت دریافت می‌کنند.
کسر خدمت ایثارگران  به ازای هر درصد جانبازی یا هر ماه اسارت و  رزمندگی در جبهه ۱۲ روز کسری خدمت شامل حال وی می‌شود.
کسر خدمت مناطق عملیاتی، محروم و بد آب‌و‌هوا  سربازان غیر بومی مناطق امنیتی و مرزی با احتساب قوانین کسری خدمت، ۱۷ ماه خدمت خواهند کرد. همچنین سربازان غیر بومی در مناطق محروم و بد آب و هوا با در نظر گرفتن ضوابط کسری خدمت سربازی، ۱۸ ماه خدمت خواهند کرد.
کسر خدمت مشمولین جانباز  به ازای هر درصد جانبازی ۶۳ روز کسری خدمت دریافت می‌کنند.

برای مطالعه کسری خدمت سربازی متأهلین روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

طرح جدید مجلس برای خدمت سربازی

مدت خدمت سربازی در دوران آموزشی

👈مشمولان خدمت سربازی قبل از اعزام باید دوره آموزشی سربازی را که بخشی از خدمت نظام وظیفه و اولین مرحله سپری کنند. طول مدت آموزشی سربازی ۴۵ روز است. گرچه مدت زمان آموزشی در این شرایط کرونا نیز کاهش پیدا کرده بود، اما این مدت زمان به حالت قبلی بازگشته است.

👈دوران آموزشی برای همه سربازان اجباری است. برای اینکه مدت زمان آموزشی یکی از دوره های سخت به شمار می‌رود، افراد می‌توانند از مرخصی‌های این دوره استفاده کنند. مرخصی‌های دوران سربازی متنوع است و در اوایل دوره آموزشی ۲ الی ۶ روز و در اواسط دور ۳ الی ۷ روز است که به عنوان مرخصی میان دوره نیز شناخته می‌شود. در آخر نیز به برخی از مشمولان مرخصی پایان دوره تعلق می‌گیرد.

چه عواملی باعث کاهش خدمت دوران سربازی می‌شود؟

👈کاهش مدت خدمت سربازی در واقع کسری خدمت است که براساس قوانین تصویب شده می‌توان یک یا چند حالت زیر به صورت همزمان استفاده کرد:

✔️سابقه عضویت در بسیج فعال

✔️برخورداری از سابقه ایثارگری یکی از اعضای درجه یک خانواده

✔️برخورداری از درصد جانبازی یکی از اعضای درجه یک خانواده

✔️برخورداری از مدرک مهارت آموزی مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای یا یگان خدمتی

✔️عضویت حداقل یک ساله در جمعین هلال احمر

✔️عضویت در سایت سرباز ماهر

✔️تأهل فرد مشمول

✔️داشتن فرزند مشمول

✔️انجام دادن پروژه های کسری خدمت سربازی

✔️خدمت در مناطق محروم

✔️خدمت در مناطق عملیاتی

✔️گذراندن خدمت بعنوان سرباز غیر بومی

✔️شرکت در طرح پروژه جایگزین خدمت

✔️گذراندن دوران خدمت در یکی از جزایر کشور

با وجود همه شرایطی که وجود دارد، همه مشمولان خدمت سربازی با شرایط مختلف می‌توانند حداقل یکی از این امتیازات کسی خدمت را داشته باشند.

سربازان غایب نمی‌توانند از کسری خدمت یا پروژه جایگزین سربازی بهره‌مند شوند. علاوه بر این سربازان فراری برای استفاده از هرکدام از این شرایط باید حتماً از طریق یگان خدمت خود اقدام کنند، در غیر این صورت سازمان نظام وظیفه کسری آنها را تایید نمی‌کند.

عوامل تاثیرگذار در کاهش خدمت سربازی

مدت اضافه خدمت برای غایبین سربازی

بر اساس قوانین سازمان خدمت نظام وظیفه، سربازان غایب نسبت به کسانی که به موقع خود را به خدمت اعزام می‌کنند، بین ۳ تا ۶ ماه اضافه خدمت خواهند خورد. به این اضافه خدمت پشت دفترچه ای یا اضافه خدمت سنوات گفته می‌شود. در تابستان ۱۴۰۲ با قبول فرماندهی کل قوا و عفو رهبری همه مشمولین در صورت معرفی خود از بخشش کامل اضافه خدمت بهره‌مند می‌شوند و در حالت معمول مدت خدمت سربازی خدمت خواهند کرد.


خلاصه مطلب

مدت خدمت سربازی از جمله دغدغه های اصلی مشمولین سربازی است که همواره سوالات زیادی در رابطه با آن ذهن مشمولین سربازی را به خود مشغول کرده‌است. بر همین اساس، مدت خدمت سربازی نیروهای بومی در مناطق عادی 21 ماه، نیروهای غیربومی 18 ماه، مناطق محروم 15 ماه و مناطق عملیاتی درگیر 14 ماه می باشد.

ما در این مقاله تلاش کردیم که شما را از جزئیات مدت خدمت سربازی در سال ۱۴۰۲ و تغییرات آن آگاه کنیم؛ مشاورین مجرب ما در این مجموعه، مشاوره دقیقی از آخرین اخبار نظام وظیفه به شما ارائه خواهند کرد. داشتن کارت پایان خدمت برای هر مرد ایرانی بالای ۱۸ سال تمام یک ضرورت است. جهت استخدام در دستگاههای دولتی، خروج از کشور، گرفتن مجوز و خدمات دیگر داشتن کارت پایان خدمت ضروری می‌باشد.

برای دانلود pdf مقاله مدت خدمت سربازی کلیک کنید.

3.6/5 - (48 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

جهت آشنایی با تمامی راه‌های معافیت تماس بگیرید.

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

مدت خدمت سربازی افراد متأهل در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

مدت خدمت سربازی متأهلین با سایر افراد تفاوتی ندارد، فقط تسهیلاتی مثل کسری خدمت و میزان حقوق بیشتری شامل حال آنها می‌شود.

میزان خدمت افراد در مناطق عادی چقدر است؟

میزان خدمت افراد در مناطق عادی ۲۱ ماه می‌باشد.

چه عواملی باعث کاهش دوران خدمت می شود؟

شرکت در پروژه های کسری خدمت، عضویت در بسیج و ... باعث کاش مدت خدمت سربازی می شود. در متن مقله به طور کامل به را های کاهش خدمت اشاره کرده ایم.

 

نظرات

362 دیدگاه دربارهٔ «مدت خدمت سربازی 1403 + قانون جدید کاهش به 12 ماه | irantahsil»

 1. Avatar photo امیر گفت:

  سلام اگه خدمت بشه 12ماه آیا کسری های ایثار گری سرجا خود هست من 10ماه از طرف پدرم کسری ایثارگری دارم

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله کسری ها لحاظ میشود ولی هنوز مدت خدمت به تصویب نرسیده و همین طوذر شما 2 ماه اموزشی را دارید حتما

 2. Avatar photo ‌kenzo گفت:

  سلام وقت بخیر
  در خصوص کسری مدرک مورد تایید فنی حرفه‌ای، نوع مدرک و میزان ساعت آموزش مدرک در گرفتن کسری تاثیر گذاره؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر نوع مدرک باید قابل استعلام باشه

 3. Avatar photo یاسر گفت:

  من عضو بسیج فعال هستم چند ماه از مدت خدمت سربازیم کسر میشه؟

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام به ازای هرسال سابقه فعال بسیج یکماه کسری به شما تعلق میگیرد

 4. Avatar photo بهنام گفت:

  سلام من سرباز فراری هستم و دو ساله که ازدواج کردم مدت خدمت سربازی برای متاهلا چند ماهه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام خدمت سربازی 21 ماه اعلام شده و برای متاهلین کسر سه ماه را شامل میشود

 5. Avatar photo میلاد گفت:

  سلام
  چقدر طول میکشه مصوبه 12 ماه شدن سربازی توسط شورای نگهبان تأیید بشه؟

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام هنوز معلوم نیست ولی احتمالا تا پایان سال اعلام خواهد شد

 6. Avatar photo ابوالفضل گفت:

  سلام ببخشید من اعزامی یک آذر 1402 هستم و آموزشی افتادم پادگان محمد رسول الله بیرجند چند ماه کسری سرباز غیر بومی بهم میدن؟
  و اینکه من افتادم مرزبانی بیرجند بعدش یگان کجاها احتمال داره بیوفتم؟ یگان من باید با این شرایط چند ماه خدمت کنم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر در حالت کلی برای سربازان غیر بومی 18 ماه خدمت مشخص شده است

 7. Avatar photo مهرداد گفت:

  سلام من اعزامی برج ۱۱هستم سرباز امریه هستم مناطق محروم زندگی میکنیم آیا کسری خدمت بهم تعلق میگیره ؟ بعد خدمت دوازده ماهه واسه امریه هم حساب میشه؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   خیر امریه هیچ گونه کسری ندارد.

 8. Avatar photo Reza گفت:

  سلام وقت بخیر سربازی ۱ ساله تصویب شد؟

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر

 9. Avatar photo دایان گفت:

  سلام کسری به ازای هر ماه راه دوری چقدر است؟
  من یازده ماه تهران خدمت کردم بعد انتقالی گرفتم به اصفهان.

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   به شرط فاصله 200 کیلومتر از شهر محل سکونت امکان انتقالی دارید

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور