تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
رشته اتاق عمل بدون کنکور

رشته اتاق عمل بدون کنکور 1401 + شرایط جدید | ایران تحصیل

رشته اتاق عمل بدون کنکور
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

رشته اتاق عمل یکی از پر متقاضی ترین رشته های پیراپزشکی گروه آزمایشی تجربی می باشد. سالانه داوطلبان بسیاری برای ثبت نام و تحصیل در این رشته تلاش کرده و  به دنبال راه های کسب نمره قبولی برای تحصیل در رشته اتاق عمل می گردند. از این رو در این مقاله به طور کامل به شرح این رشته خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که امکان تحصیل رشته اتاق عمل بدون کنکور در حال حاضر وجود ندارد و تنها در بازه زمانی سال 1394 الی 1397 این امکان برای داوطلبان فراهم گردید و پس از آن نیز مجددا لغو شده و تنها امکان تحصیل در این رشته از طریق شرکت در کنکور سراسری ممکن شد. در ادامه این مقاله رشته های مشابه اتاق عمل را نیز بیان خواهیم کرد که امکان تحصیل در این رشته ها بر اساس سوابق تحصیلی وجود دارد.

 

توجه توجه:

 به اطلاع کلیه داوطلبان محترم می رسانیم، سازمان سنجش و آموزش کشور در سال 1401 هیچ نوع اطلاعیه ای مبنی بر پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی و پیراپزشکی براساس سوابق تحصیلی منتشر ننموده است و پذیرش دانشجوی پزشکی و پیرا پزشکی به هیچ عنوان به صورت بدون کنکور قابل انجام نخواهد بود و اطلاعیه ارائه شده در زیر در خصوص دفترچه سال 94 ، 96 و 97 بوده است که به سال 1401 مربوط نمی شود.

 

قبولی تضمینی اتاق عمل بدون کنکور

 

معرفی کامل رشته اتاق عمل

یکی از رشته‌ هایی که نزد داوطلبین تجربی محبوبیت زیادی دارد، رشته اتاق عمل بدون کنکور است. دانشجویان رشته اتاق عمل با انواع ابزار ها  و فناوری های مربوط به اتاق عمل و جراحی آشنا می‌شوند و در عین حال می‌آموزند که چگونه از بیمار قبل از عمل، بعد از عمل و در حین عمل مراقبت نمایند. 

فارغ التحصیلان رشته اتاق عمل همراه با تیم پزشکی در اتاق عمل حضور می‌ یابند و در بخش‌ های اتاق عمل بیمارستان به پزشکان در انجام عمل جراحی موفق کمک می‌ نمایند. هدف از ایجاد رشته اتاق عمل تربیت نیروی متخصص و متعهد است که بتواند به‌ صورت حرفه‌ ای و اصولی انجام وظیفه نماید. این افراد با به روز ترین اصول اتاق عمل و تخصصی ترین فناوری های جراحی آشنا می شوند و در رابطه با نحوه بند آوردن خونریزی، اصول صحیح پوزیشن دادن به بیمار و استریل و ضدعفونی کردن وسایل جراحی اطلاعات تخصصی به دست می آورند.

کارشناس اتاق عمل در برخی از جراحی های حساس و اورژانسی، به بیمار نزدیک نمی شود و تنها ملزومات اتاق عمل را فراهم می کند.

 

معرفی کامل رشته اتاق عمل

 

برای مطالعه مقاله رشته هوشبری بدون کنکور بر روی لینک کلیک کنید.

 

دروس رشته اتاق عمل 

در مقطع کارشناسی رشت اتاق عمل به صورت کلی 130 واحد خواهید داشت که از این تعداد، 22 واحد درس عمومی، 74 واحد دروس پایه و تخصصی و 18 واحد کارآموزی و 16 واحد کارآموزی در عرصه می باشد. بهتر است پیش از انتخاب رشته اتاق عمل در رابطه با دروس این رشته تحقیق کرده و متناسب بودن آن ها را با روحیه، توانایی و مهارت های خود بسنجید. فراموش نکنید که در نهایت در شغلی موفق خواهید بود که به آن علاقه داشته و استعداد و مهارت کافی را داشته باشید. در جداول زیر لیستی از دروس پایه و تخصصی و کارآموزی رشته اتاق عمل را در مقطع کارشناسی ارائه داده ایم. با ما همراه باشید.

دروس پایه و تخصصی رشته اتاق عمل –  مقطع کارشناسی
تشریح فیزیولوژی بیوشیمی باکتریولوژی و انگل شناسی
آسیب شناسی و بافت شناسی خون شناسی و انتقال خون ایمونولوژی آمار حیاتی
روش تحقیق در اتاق عمل فناوری اطلاعات در اتاق عمل فیزیک پزشکی و الکتریسیته و رباتیم و کاربرد آن در اتاق عمل روان شناسی عمومی
داروشناسی اصطلاحات پزشکی زبان تخصصی بهداشت روان در اتاق عمل
بهداشت در اتاق عمل اصول و فنون مهارت های بالینی اصول و فنون عملکرد فرد سیار و اسکراب تغذیه در جراحی
اصول استیریلیزاسیون و ضدعفونی آشنایی با وسایل و تجهیزات اتاق عمل مقدمه ای بر تکنولوژی اتاق عمل آشنایی با بیماری های داخلی و مراقبت های آن
تکنولوژی اتاق عمل – گوارش و غدد و مراقبت های آن تکنولوژی اتاق عمل زنان و اورولوژی (ادراری – تناسلی) و مراقبت های آن تکنولوژی اتاق عمل توراکس، قلب و عروق و مراقبت های آن تکنولوژی اتاق عمل اعصاب و مراقبت های آن
تکنولوژی اتاق عمل ارتوپدی و مراقبت های آن تکنولوژی اتاق عمل ENT، فک و صورت، دهان و دندان و مراقبت ها آن تکنولوژی اتاق عمل اطفال و نوزادان و مراقبت های آن تکنولوژی اتاق عمل چشم و مراقبت های آن
تکنولوژی اتاق عمل ترمیمی، پلاستیک، پوست و سوختگی و مراقبت های آن تکنولوژی اتاق عمل در اورژانس، تروما و بحران ها و حوادث غیر مترقبه و مراقبت های آن بیهوشی و مراقبت های آن روش احیای قلبی ریوی و اصول مراقبت های آن
روش های احیای قلبی ریوی و اصول مراقبت های آن اصول مراقبت در اتاق بیهوشی فوریت های پزشکی مدیریت در اتاق عمل
اخلاق حرفه ای در اتاق عمل آشنایی با کلیات تصاویر رادیولوژی رایج در اتاق عمل

 

واحد های کارآموزی اتاق عمل – مقطع کارشناسی
کارآموزی مهارت های بالینی کارآموزی رفتار در اتاق عمل کارآموزی بخش استریل مرکزی کارآموزی اصول و فنون عملکرد فرد سیار
کارآموزی تکنیک اتاق عمل کارآموزی روش های احیای قلبی ریوی کارآموزی اصول مراقبت در اتاق بهبودی کارآموزی در اتاق عمل اورژانس
کارآموزی مدیریت در اتاق عمل

دروس کارآموزی عرصه –  کارشناسی رشته اتاق عمل
کارآموزی در عرصه اورولوژی (ادراری ـ تناسلی) اتاق عمل جراحی پلاستیک و ترمیمی کارآموزی در عرصه ارتوپدی کارآموزی در عرصه جراحی گوارش و غدد
کارآموزی در عرصه توراکس کارآموزی در عرصه فک و صورت کارآموزی در عرصه قلب و عروق کارآموزی در عرصه ENT
کارآموزی در عرصه اطفال کارآموزی در عرصه اتاق عمل اعصاب کارآموزی در عرصه چشم کارآموزی در عرصه زنان
کار آموزی در عرصه در یک حیطه جراحی (انتخابی)

 

 

رشته اتاق عمل تضمینی بدون کنکور

 

شرایط پذیرش رشته اتاق عمل بدون کنکور

به دلیل متقاضی زیادی که در رشته تجربی وجود دارد بسیاری از افرادی که در کنکور این رشته موفق عمل نمی کنند به دنبال ورود به رشته های بدون کنکور پزشکی و پیراپزشکی هستند، یکی از این رشته ها رشته اتاق عمل بدون کنکور می باشد.

در بسیاری از رشته های شاخه های نظری ما شاهد وجود دانشگاه هایی با پذیرش بدون کنکور و تنها بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب هستیم و این موضوع با پدید آمدن دانشگاه های پردیس بین الملل در مورد رشته تجربی هم صدق می کرد. اما با گذشتن هر سال شرایط اعلامی برای متقاضیان به طرز متفاوتی از سوی سایت خبری دانشگاه آزاد اعلام می شد اما حقیقتی که باید در مورد شرایط فعلی و امروزی به آن پرداخت عدم امکان پذیر بودن ثبت نام رشته های پیراپزشکی می باشد.

اما اگر علاقمند به رشته اتاق عمل هستید و دوست ندارید که در کنکور سراسری شرکت کنید، می توانید رشته های مشابه اتاق عمل را انتخاب نمایید و تنها با ارائه سوابق تحصیلی خود، پذیرش تحصیلی را کسب کرده و مشغول به تحصیل شوید. در ادامه لیست این رشته ها را ارائه خواهیم داد.

توجه به نکات زیر نیز حائز اهمیت است چرا که لازم است بدانید حتی در شرایطی که امکان تحصیل در رشته اتاق عمل بدون کنکور فراهم بود، همه متقاضیان نمی توانستند در این رشته ثبت نام کنند. محدودیت و شرایطی را برای متقاضیان ثبت نام در رشته های بدون کنکور در نظر گرفته اند که عبارتند از:

حداقل سن مجاز داوطلبان 18 و حداکثر 25 (حداکثر 27 برای داوطلبان آقای سربازی رفته)
حداقل معدل کتبی دیپلم و پیش دانشگاهی 16 (معدل داوطلب باید به حد نصاب اعلامی توسط دانشگاه پذیرنده نیز رسیده باشد.)
انجام تعهد خدمت به مدت سه برابر طول تحصیل پس از فارغ التحصیلی
بومی مناطق محرومی باشید که شامل این مصوبه می باشند.

پس همانطور که مشاهده کردید چنانچه ساکن شهر های غیر محروم باشید و بومی آن مناطق نیز نباشید، همچنان می بایست برای تحصیل در این رشته ها در کنکور سراسری شرکت کرده و رتبه مورد نیاز برای قبولی را کسب می کردید.

 

شرایط تحصیل رشته اتاق عمل بدون کنکور در خارج از کشور

پس از اعلام نتایج کنکور سراسری چنانچه موفق به کسب نمره قبولی برای تحصیل در این رشته نشدید و نیز قصد شرکت مجدد در کنکور سراسری را نداشته باشید، می توانید از گزینه تحصیل در خارج از کشور استفاده کنید. لازم به ذکر است که امکان ثبت نام در رشته اتاق عمل بدون کنکور در خارج از کشور فراهم می باشد و داوطلب می تواند بدون تحمل استرس و اضطراب کنکور مجدد تحصیل خود را در خارج از کشور آغاز نماید. 

فراموش نکنید که داشتن تمکن مالی مناسب و مدرک زبانی معتبر، از اولین نکاتی است که باید برای تحصیل در خارج از کشور به آن توجه کنید. دانشگاه های بزرگی در سراسر دنیا وجود دارند که با در نظر گرفتن شرایطی خاص اقدام به پذیرش دانشجو با ملیت های مختلف می کنند و در صورتی که فرد تمکن مالی داشته باشد بهترین گزینه برای وی تحصیل رشته اتاق عمل بدون کنکور در خارج از کشور می باشد. در اکثر دانشگاه های خارج از کشور برای دریافت پذیرش نیازی به شرکت در آزمون ورودی نمی باشد و فرد متقاضی پس از پرداخت پول می تواند شروع به تحصیل کرده و پس از پایان تحصیلات خود با شرکت در آزمونی جامع، مدرک تحصیلی خود را دریافت نماید.

 

قبولی تضمینی در رشته های پزشکی بدون کنکور

 

هزینه تحصیل در رشته اتاق عمل بدون کنکور در خارج از کشور

به قطع ورود به دانشگاه های خارج از کشور و زندگی در یک کشور خارجی در طول مدت تحصیل هزینه های به خصوصی خواهد داشت که داوطلبان تحصیل می بایست پیش از اقدام از آن ها اطلاع داشته باشند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی رشته اتاق عمل بدون کنکور و در خارج از کشور (بسته به کالج، دانشگاه و یا موسسه ی مقصد) می بایست محصل ۵۰۰ ساعت آموزش را پشت سر بگذارد که ممکن است بین ۱۲ ماه الی ۴ سال زمان ببرد. هم چنین هزینه سالانه تحصیل نیز از ۱۳,۵۰۰ تا ۲۴,۰۰۰ دلار متغیر خواهد بود.

ارزان تری کشوری که تحصیل در آن برای علاقه مندان به رشته اتاق عمل امکان پذیر است ترکیه می باشد، قیمت مناسب ارز این کشور موجب شده تا افراد ایرانی با هزینه مناسب تری بتوانند در این کشور تحصیل کنند.

کشور انگلیس هم با حداقل هزینه ۸۵ هزار پوند بالاترین هزینه تحصیلی در این رشته را دارد و به قطع که اعتبار مدرک دریافتی از انگلیس به مراتب از ترکیه بیشتر می باشد.

هزینه تحصیل برای مقطع کارشناسی ارشد این رشته نیز به طور میانگین ۲۰ الی ۲۵ هزار دلار خواهد بود.

 

شرایط تحصیل رشته اتاق عمل بدون کنکور در خارج از کشور

 

برای کسب اطلاهات بیشتر ازتحصیل در پرستاری بدون کنکوربر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

ثبت نام اتاق عمل بدون کنکور در دانشگاه علمی و کاربردی

در ابتدای مقاله از رشته های مشابه به اتاق عمل گفتیم که علاقمندان می توانند بدون شرکت در کنکور سراسری در این رشته ها ثبت نام کرده و تحصیل خود را آغاز کنند. در این بخش یکی از این رشته ها را معرفی می کنیم که تحت عنوان مهندسی فناوری تجهيزات پزشكی – اتاق عمل در دانشگاه علمی و کاربردی وجود دارد. به دلیل شباهت زیاد این رشته با رشته اتاق عمل، گاه برخی از متقاضیان آن را با رشته اتاق عمل اشتباه می گیرند. به همین دلیل نیز چنانچه علاقمند به شرکت در کنکور سراسری نیستید یا نمره قبولی کافی را کسب نکرده اید، ما به شما این رشته را پیشنهاد می دهیم. امکان تحصیل در دو مقطع کاردانی و کارشناسی با توجه به سوابق تحصیلی داوطلب وجود دارد.

ثبت نام اتاق عمل بدون کنکور در دانشگاه علمی و کاربردی

داوطلبان با تحصیل در رشته مهندسی فناوری تجهيزات پزشكی – اتاق عمل، قابليت و مهارت های لازم را برای نگهداری، كالیبراسیون، تشخيص و برطرف كردن ایراد و مشکلات تجهيزات اصلی اتاق های عمل را كسب می کنند. این مهندسان در بخش های اتاق عمل، ارتباط مناسبی را ميان تجهيزات پزشكی و كادر درمانی به وجود می آورند.
 مهندسان فناوری تجهيزات پزشكی – اتاق عمل می توانند در بخش های مختلفی از مراکز، بیمارستان ها و شرکت های مشغول به کار شوند. بازار کار این افراد عبارت است از:

 • كلیه اتاق عمل های عمومی و تخصصی، بیمارستانی و مراكز درمانی
 • شركت های تولید كننده، وارد كننده و خدمات دهنده تجهیزات اتاق عمل
 • مسئول فنی، مهندسی نصب، نگهداری و تعمیرات تجهیزات پزشکی اتاق عمل
 • کارشناس خدمات پس از فروش شرکت های وارد کننده تجهیزات اتاق عمل
 • مشاوره فنی انتخاب و خرید تجهیزات پزشکی اتاق عمل

 

مدت دوره تحصیلی رشته اتاق عمل بدون کنکور

چنانچه در مقطع کارشناسی رشته اتاق عمل بدون کنکور امکان پذیرش وجود داشته باشد مانند همه رشته‌ های کارشناسی 4 سال و یا نهایتا 5 سال به طول می‌ انجامد تا شما در رشته اتاق عمل بدون کنکور فارغ التحصیل شوید. تعداد واحد هایی که باید در رشته اتاق عمل بدون آزمون بگذرانید همانند رشته های با آزمون تعداد واحد های عمومی و تخصصی می‌باشند.

 

 

برای اطلاع از رشته های بدون کنکور زیر گروه پزشکی مقاله رشته پزشکی بدون کنکور را مطالعه نمایید.

 

تحصیل در رشته اتاق عمل بدون آزمون در سال های گذشته

اصلی ترین راهی که برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد در رشته اتاق عمل بدون آزمون در سال های گذشته وجود داشت دانشگاه های پردیس بین الملل بودند، این دانشگاه ها با هدف جذب دانشجوی خارجی شروع به فعالیت کردند و دانشجو های ایرانی علاقه مند هم فرصت را غنیمت شمردند.

در حال حاضر به دلیل عدم موفقیت دانشگاه های پردیس بین الملل در جذب دانشجوی خارجی و توقف فعالیت آن ها راهی به غیر از شرکت در کنکور سراسری برای داوطلبان باقی نمی ماند، مگر اینکه فرد اقدام به ثبت نام در دانشگاه های آزاد خارج از کشور را کند که برای اینکار هزینه زیادی باید پرداخت کند.

 

تذکر ویژه:

پذیرش در رشته اتاق عمل در سال های جاری تنها از طریق شرکت در کنکور سراسری امکان پذیر است.

 

بازار کار و درآمد رشته اتاق عمل

آینده شغلی رشته اتاق عمل را می توان خوب ارزیابی کرد. ذکر این نکته برای داوطلبانی که قصد شرکت در اتاق عمل بدون آزمون را دارند ضروری است؛ فرقی نمی‌کند شما در رشته اتاق عمل بی آزمون و یا با آزمون دانشگاه‌ ها پذیرفته شده باشید. در هر دو صورت امکان ادامه تحصیل در ایران وجود نخواهد داشت. شما می‌توانید پس از دریافت مدرک کارشناسی خود در رشته اتاق عمل، در بیمارستان‌ها و یا مراکز سیار مشغول به کار شوید. با توجه به این که فرد چه میزان مهارت، تخصص و توانمندی هایی در این رشته دارد و دارای چه میزان سابقه کاری است، حقوق متفاوتی را دریافت خواهد کرد. به طور معمول میزان حقوق ماهانه افراد حداقل 2 تا 5 میلیون تومان خواهد بود. پس از پایان تحصیلات خود می توانید در بیمارستان ها، درمانگاه ها، اورژانس، بخش های جراحی، اتاق عمل، ریکاوری، مراکز آندوسکوپی و رادیولوژی مشغول به کار شوید.

وظایف کارشناس اتاق عمل

وظایف کارشناس اتاق عمل:

برای داشتن آینده شغلی موفق لازم است تا با وظایف کارشناس اتاق عمل آشنا شوید و بدانید که لازم است تا چه مهارت هایی داشته باشید تا بتوانید برای هر چه بهتر شدن مهارت و توانایی های خود تلاش کنید. در نهایت تبدیل به کارشناسی متخصص و حرفه ای خواهید شد. وظایف یک کارشناس اتاق عمل عبارت است از:

 • یک کارشناس اتاق عمل باید دستورات کار را از سرپرست خود دریافت کند، لوازم و ابزار جراحی را چک کرده و از وجودشان اطمینان حاصل کند.
 • یک کارشناس اتاق عمل لوازم جراحی را طبق لیست آماده می کند.
 • پیش از عمل لازم است تا اطلاعات مربوطه به بیمار داده شود و او را برای جراحی آماده کرد. این وظیفه به عهده کارشناس اتاق عمل می باشد.
 • سالم بودن ابزار و دستگاه های اتاق عمل اهمیت بالایی دارد تا پزشک بداند که آن ابزار ها کارایی لازم را حین جراحی خواهند داشت یا خیر. وظیفه بررسی این دستگاه و ابزار و ارائه گزارش در زمانی که هر کدام دچار مشکل و یا خرابی باشند، به عهده کارشناس اتاق عمل است. 
 • اتاق عمل محیطی بسیار پاکیزه و استریلیزه می باشد تا بیمار دچار عفونت نگردد. استریلیزه کردن وسایل جراحی با روش های مخصوص نیز به عهده کارشناس اتاق عمل است. 
 • انتقال نمونه های آزمایشگاه با حفظ و مراقبت ویژه، به آزمایشگاه 
 • کمک به پانسمان نهایی و استریل بیمار نیز از وظایف یک کارشناس اتاق عمل است.
 • کارشناس اتاق عمل، اتاق عمل را به لحاظ روشنایی، درجه حرارت و رطوبت، ایمنی و سیستم برق رسانی کنترل می کند.
 • کارشناس بیمار را در پوزیشن صحیحی برای عمل قرار می دهد.
 • کامل بودن مدارک پزشکی بیمار اهمیت بسیاری دارد و کارشناس می بایست پیش از جراحی پرونده بیمار را کنترل کند.
 • در روند هموستازی به جراح کمک می کند تا خونریزی بیماری بند آید. 
 • بیماران را به اتاق ریکاوری منتقل می کند.
 • کارشناس اتاق عمل می بایست از روند جراحی گزارشی کامل ارائه دهد.

 

دانشگاه های ارائه دهنده رشته اتاق عمل

در این قسمت از مقاله لیست کاملی را از دانشگاه های ارائه دهنده رشته اتاق عمل ارائه داده ایم. پس از قبولی درکنکور سراسری می توانید یکی از دانشگاه های بیان شده در لیست زیر را انتخاب کرده و تحصیلات خود را آغاز نمایید.

دانشگاه شاهد تهران دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی ایران
دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران دانشگاه علوم پزشکی البرز – کرج دانشگاه علوم پزشکی ایلام دانشگاه علوم پزشکی بابل دانشگاه علوم پزشکی بم دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور – اهواز
دانشگاه علوم پزشکی جهرم دانشگاه علوم پزشکی جیرفت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی – بجنورد دانشگاه علوم پزشکی دزفول دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان دانشگاه علوم پزشکی زابل
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی زنجان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دانشگاه علوم پزشکی سمنان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی فسا دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی قم دانشگاه علوم پزشکی کاشان
دانشگاه علوم پزشکی کردستان – سنندج دانشگاه علوم پزشکی کرمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی گیلان – رشت دانشگاه علوم پزشکی گناباد دانشگاه علوم پزشکی گلستان – گرگان
دانشگاه علوم پزشکی لرستان – خرم آباد دانشگاه علوم پزشکی مازندران – ساری دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دانشگاه علوم پزشکی یزد
دانشگاه علوم پزشکی آبادان دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر دانشگاه علوم پزشکی بهبهان دانشگاه علوم پزشکی خمین دانشگاه علوم پزشکی خوی دانشگاه علوم پزشکی ساوه
دانشگاه علوم پزشکی شوشتر دانشگاه علوم پزشکی گراش دانشگاه علوم پزشکی لارستان دانشگاه علوم پزشکی مراغه دانشگاه علوم پزشکی نیشابور

 

تحصیل در مقاطع بالاتر رشته اتاق عمل

همانطور که پیش تر مطالعه کردید، برای تحصیل در مقطع کارشناسی رشته اتاق عمل نیازمند شرکت در کنکور سراسری خواهید بود و در حال حاضر امکان تحصیل رشته اتاق عمل بدون کنکور وجود ندارد. به همین طریق برای تحصیل در مقاطع بالاتر رشته اتاق عمل نیز، نیازمند شرکت در کنکور سراسری و کسب نمره قبولی خواهید بود. با توجه به اینکه تقریبا این رشته در ایران جدید می باشد، گرایش های کمتری برای مقاطع بالاتر آن (کارشناسی ارشد، دکتری) ارائه شده است و حتی در سال های اولیه گرایشی برای تحصیل در آن وجود نداشت و به همین ترتیب در آینده و به مرور زمان امکان افزایش تعداد گرایش های این رشه وجود دارد. در جدول زیر می توانید گرایش های مقطع ارشد و دکتری رشته اتاق عمل را مشاهده کنید. 

تحصیل در مقاطع بالاتر رشته اتاق عمل

گرایش های رشته اتاق عمل در مقاطع تحصیلات تکمیلی
کارشناسی ارشد
اتاق عمل تکنولوژی گردش خون
ارگونومی فیزیولوژی
دکتری
آموزش پزشکی پزشکی مولکولی
بهداشت حرفه ای علوم اعصاب
ارگونومی علوم بیومدیکال مقایسه ای
کار درمانی علوم تغذیه
مهندسی پزشک (بیوالکتریک) علوم سلولی کاربردی
مهندسی پزشکی (رباتیک پزشکی) فیزیولوژی
نانو فناوری پزشکی فیزیولوژی ورزشی
بیولوژی تولید مثل مطالعات اعتیاد
مهندسی بافت

 

توجه داشته باشید که گرایش های ارائه شده در مقطع دکتری به این علت از تعداد گرایش های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد بیشتر است که گرایش های مقطع دکتری فقط مختص رشته اتاق عمل نمی باشد. این جمله به این معنا است که ممکن است سایر داوطلبان رشته های پیراپزشکی نیز برای تحصیل در مقطع دکتری این گرایش های دکتری را انتخاب نمایند.

 

اخبار مرتبط با رشته اتاق عمل

اختصاص ۵ درصد سهمیه بهیاری‌ ها به رشته‌ های اتاق عمل و هوشبری:

دکتر منصور کبگانیان، قائم مقام و دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، در گزارش جلسه ۱۶۵ شورای ستاد راهبری و اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: این جلسه در خصوص بحث اهمیت مصوبه افزایش ظرفیت دستیار تخصصی پزشکی بود.

کبگانیان در خصوص مصوبه‌ ای در مورد بهیار ها گفت: پیش از این در برخی استان‌ های محروم، در رشته‌ های پرستاری مصوبه‌ ای داشتیم. در ارتباط با رشته‌ های اتاق عمل و هوشبری نیز چون نیاز بیشتری در مناطق محروم وجود دارد، با درخواست وزارت بهداشت و چند دستگاه دیگر، ۵ درصد سهمیه بهیاری‌ ها به اتاق عمل و هوشبری اختصاص پیدا خواهد کرد.

 

افزایش دانشجویان در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی مورد تاکید دولت است:

آیت‌ الله رئیسی با مهم توصیف کردن مسأله عدالت آموزشی در حوزه بهداشت و درمان، گفت: افزایش دانشجویان در رشته‌ های پزشکی و پیراپزشکی با هدف تامین نیاز های کشور در این حوزه مورد تاکید و توجه دولت است که باید ضمن توجه به اقتضائات مربوطه و حفظ کیفیت خدمات آموزشی، در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به نقش دولت در هدایت، حمایت و نظارت جامعه پزشکی، تصریح کرد: بخش خصوصی، تعاونی‌ ها و مجموعه‌ های مختلفی که در این حوزه فعال هستند، فعالیت خود را مضاعف کنند و بدانند دولت از همه کسانی که در حوزه سلامت مردم گام برمی‌ دارند، حمایت خواهد کرد.

رئیس جمهور افزود: این حمایت‌ ها هم حقوقی و مالی و هم در قالب تضمین فروش و تجاری‌ سازی محصولات ساخته شده از سوی فعالان جامعه پزشکی خواهد بود.

 

ورود تضمینی پزشکی بدون کنکور

 

خلاصه مطلب

رشته اتاق عمل یکی از رشته های پر متقاضی، کاربردی و پر اهمیت است که سالانه متقاضیان زیادی برای ثبت نام در این رشته تلاش کرده و با یکدیگر رقابت می کنند. افراد با تحصیل در این رشته اتاق عمل وظایف مختلفی را مانند استریلیزه کردن اتاق عمل، بررسی سالم بودن ابزار ها و دستگاه های اتاق عمل، کمک به بند آوردن خونریزی بیمار و… بر عهده می گیرند. اگر متقاضی تحصیل در رشته اتاق عمل بدون کنکور هستید، لازم است بدانید که در حال حاضر این امکان برای شما وجود ندارد و تنها داوطلبانی می توانند در این رشته مشغول به تحصیل شوند که نمره قبولی مناسب را در کنکور سراسری کسب کرده باشند. با مطالعه این مقاله اطلاعات جامع و کاملی از رشته اتاق عمل، دانشگاه های ارائه دهنده، گرایش های این رشته در مقاطع بالاتر، هزینه تحصیل رشته اتاق عمل بدن کنکور در خارج از کشور و … کسب خواهید کرد.

پس از مطالعه این مقاله در صورتی که با اشکال و یا سوالی مواجه شدید می توانید با کارشناسان ما در ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید برای ما کامنت بگذارید. مشاوران ما در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی کامنت شما خواهند بود.

 

برای دانلود پی دی اف کامل مقاله رشته اتاق عمل بدون کنکور بر روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

 

 

4/5 - (3 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا امکان تحصیل در رشته اتاق عمل بدون کنکور در دانشگاه آزاد موجود است؟

خیر؛ در گذشته ثبت نام بدون کنکور برای رشته اتاق عمل  ممکن بود ولی در حال حاضر نمی توان رشته اتاق عمل را بدون آزمون در دانشگاه آزاد و یا سراسری انتخاب کرد. 

آیا راه میانبری برای انتخاب رشته اتاق عمل بدون کنکور وجود دارد؟

بله؛ راه های متفاوتی از جمله تحصیل در خارج از کشور و یا شرکت در کنکور لیسانس به پزشکی ممکن است.

شهریه رشته اتاق عمل بدون کنکور در خارج از کشور چقدر است؟

با توجه به نوسان قیمت ها نمی توان قیمت ثابتی را در نظر گرفت. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید و یا برای ما کامنت بگذارید.

نظرات

 1. Mitra
  ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۵

  سلام امسال کرمانشاه اتاق عمل و هوشبری بدون کنکور داشت
  من با معدل کتبی ۱۹/۳۰و معدل کل ۱۸/۷۶ بومی استان امکان داره پذیرش بشم ۲۱ سالمه دشتم کارودانش نظام جدید بوده لطفا جوتبمو بدین مهمه

  • mohammadi
   ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۱

   سلام وقت به خیر
   حداقل معدلی تعین نشده اما هرچه معدل بالاتر احتمال قبولی بیشتر است.

  • Mah
   ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۸

   کنکور شرکت کردین؟
   میگن دعوت به مصاحبه داره شما دعوت شدین یا الکی میگن؟

 2. آتوسا
  ۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۲۸

  سلام
  پذیرش با سوابق تحصیلی برای رشته فنی و حرفه ای هم تصویب شده یانه لطفا جواب بدین🙏

  • hedayati
   ۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۸

   سلام وقت بخیر
   یک سری رشته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی فنی و حرفه ای وجود دارد

  • javadi
   ۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۸

   سلام روزبخیر

   برای رشته های علوم پزشکی؟؟

 3. Mah
  ۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۷

  سلام صفحه ۱۰۵ دفترچه انسانی رشته اتاق عمل با سوابق برای مناطق محروم زده واقعا پذیرش داره یا الکیه؟؟؟ خاهش میکنم جواب بدین

  • javadi
   ۶ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۰

   سلام روزبخیر
   بله این رشته برای داوطلبان علوم انسانی هم ارایه شده.

 4. Amir
  ۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۰۱

  سلام وقت بخیر ببخشید این اعلام مصاحبه برای دانشگاه ها برای کسانی که رشته اتاق عمل بدون کنکور یعنی کنکور شرکت نکردن براساس سوابق تحصیلی نوشتن شامل میشع؟؟ یا بعداز اتمام ثبت نام ۶شهریور ب بعد

  • javadi
   ۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۸

   سلام روزبخیر
   دوست عزیز
   لیست رشته هایی که مصاحبه دارن تو سایت سنجش اعلام شده.

  • Mah
   ۴ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۳۹

   مگه اینام مصاحبه دارن؟؟

 5. آتوسا
  ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۸

  از طریق چه رشته هایی از مدرسه میتونیم بریم؟

  • gholizadegan
   ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۹

   سلام روزتون بخیر از طریق انسانی و تجربی و انسانی و یا فنی حرفا ای و کارو دانش

 6. آتوسا
  ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۲

  سلام
  اتاق عمل برای چه رشته هایی هست

  • mohammadi
   ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۴

   سلام وقت به خیر
   رشته تکنولوژی اتاق عمل یکی از رشت های پیراپزشکی در مقطع کارشناسی است.

مطالب مرتبط

ایران تحصیل
تماس با مشاور