ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

دیپلم تجربی بزرگسالان 1403 + شرایط، مراحل، زمان و هزینه

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
دیپلم تجربی بزرگسالان
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

اگر به هر دلیلی موفق به اخذ دیپلم رسمی آموزش و پرورش نشده‌اید، اصلاً جای نگرانی نیست. در حال حاضر شرایط دیپلم تجربی مدارس بزرگسالان فراهم است و افرادی که نتوانسته اند دیپلم خود را دریافت کنند یا مایل به ترمیم معدل و نمرات خود هستند، می‌توانند پس از برآورد هزینه دیپلم تجربی بزرگسالان، برای دریافت دیپلم مجدد اقدامات لازم را انجام دهند.

لازم به ذکر است که دیپلم مجدد فقط از طریق رشته‌های غیر متناظر با رشته دوره دبیرستان امکان پذیر است. افرادی که متقاضی دریافت دیپلم مجدد در رشته تجربی هستند، می‌توانند با داشتن شرایط اعلام شده از سوی اداره آموزش و پرورش جهت ثبت درخواست خود اقدام کنند.

آشنایی با دیپلم مجدد

دیپلم مجدد در واقع دریافت مدرک دیپلم سازمان آموزش و پرورش برای بار دوم است و افرادی که در شاخه‌های نظری، فنی حرفه‌ای و کاردانش تمایل دارند حداقل برای بار دوم دیپلم رسمی آموزش و پرورش را دریافت کنند، می‌توانند برای اخذ این مدرک به صورت مجدد پس از بررسی بخشنامه دیپلم مجدد نظام جدید اقدام نمایند.

به طور مثال افرادی که در شاخه نظری، دیپلم ریاضی فیزیک را کسب کرده‌اند، می‌توانند در شاخه کاردانش یا فنی حرفه‌ای نیز دیپلم مجددی را دریافت نمایند. بسیاری از افرادی که جز دیپلم‌های نظام قدیم هستند، علاقمند به دریافت یک دیپلم در رشته‌ای غیر از رشته تحصیلی در مقطع متوسطه دوم هستند. آن دسته از افرادی که مایل به دریافت دیپلم بزرگسالان در رشته تجربی می باشند، باید در رشته‌ای غیر از رشته تحصیلی در دوره دبیرستان در آزمون نهایی شرکت کنند.

آشنایی با دیپلم مجدد

شرایط دیپلم تجربی مدارس بزرگسالان

افرادی که متقاضی دریافت مجدد مدرک دیپلم در رشته تجربی هستند، باید قبل از هر چیز اطلاعات کافی را در خصوص شرایط دیپلم مجدد کسب نمایند، چرا که ممکن است این افراد با وجود تلاش‌های بسیار به نتیجه مطلوب نرسند. مهمترین شرایط دیپلم تجربی مدارس بزرگسالان شامل موارد زیر است:

فردی که در رشته تجربی تحصیل کرده است، برای اینکه بتواند مجدداً مدرک دیپلم دریافت کند به هیچ عنوان نمی‌تواند دیپلم خود را در رشته متناظر اخذ کند.

فرصت دریافت مجدد مدرک دیپلم برای رشته‌های غیر از رشته تحصیلی متقاضی امکان پذیر است. افراد متقاضی برای دریافت دیپلم تجربی بزرگسالان باید به اداره آموزش و پرورش شهرستان، منطقه یا ناحیه محل تحصیل خود مراجعه کنند و پس از تطبیق دروس مشترک خود با نظام آموزشی جدید در آزمون همه دروس شرکت کنند.

دانش آموزان باید به مدارس دولتی بزرگسالان مراجعه نموده و به صورت داوطلب آزاد در آزمون‌های دروس غیر مشترک شرکت کنند و در آخر در صورت کسب نمره قبولی دیپلم مجدد خود را در رشته انتخابی دریافت نمایند.

داوطلبان مردی که دوره خدمت سربازی را طی نکرده و کارت پایان خدمت ندارند، مجاز به اسم نویسی برای اخذ دیپلم مجدد غیرمتناظر در رشته تجربی نیستند. این افراد می‌توانند پس از گذراندن دوران نظام وظیفه و دریافت گواهی پایان خدمت برای دیپلم مجدد اقدام کنند.

شرایط دیپلم تجربی مدارس بزرگسالان

برای مشاهده کد منطقه برای سوابق تحصیلی وارد لینک شوید.

مراحل دریافت دیپلم تجربی بزرگسالان

بر اساس نمونه برگ کارنامه‌ تطبیق داوطلبان دریافت دیپلم مجدد در رشته‌ علوم تجربی، افراد دارنده دیپلم نظام جدید و نظام قدیم آموزشی (دوره 6 ساله/ 4 ساله/ سه ساله ترمی داحدی/ سه ساله سالی واحدی) که واجد شرایط اخذ دیپلم مجدد (در رشته‎‌ غیرمتناظر) هستند، باید برای دریافت دیپلم در رشته‌ علوم تجربی به صورت مجدد، دروسی که در جدول زیر ذکر شده را اخذ و در امتحانات (داخلی / نهایی) این رشته شرکت کنند.

ردیف نام درس ردیف نام درس
1 تعلیمات دینی (دینی، اخلاق و قرآن) 3 8 سلامت و بهداشت
2 عربی، زبان قرآن 3 9 مدیریت خانواده و سبک زندگی
3 فارسی 3 10 علوم اجتماعی
4 نگارش 3 11 زیست شناسی 3
5 زبان خارجی 3 12 ریاضی 3
6 تربیت بدنی 3 13 فیزیک 3
7 شیمی 3 14

مراحل دریافت دیپلم تجربی بزرگسالان

زمان ثبت نام دیپلم تجربی بزرگسالان

متقاضیان برای دریافت دیپلم مجدد در رشته تجربی باید در زمان تعیین شده که اوایل مهر ماه می‌باشد به ادارات مربوطه مراجعه کند و مدارک مورد نیاز را برای تطبیق دروس ارائه کنند. مهلت ثبت نام مدارس بزرگسالان برای دریافت دیپلم مجدد در رشته‌های غیر منتظر از اول مهر و همزمان با بازگشایی مدارس آغاز می‌شود و تا اواخر آبان ماه ادامه خواهد داشت.

داوطلبانی که متقاضی تحصیل در رشته‌های دانشگاهی غیر از مدرک دیپلم هستند، می‌توانند با دریافت مدرک مرتبط با رشته تحصیلی هنگام اخذ دیپلم مجدد با طی کردن مراحل لازم، برای دریافت دیپلم مجدد تجربی و شرکت در امتحانات این رشته اقدام کنند.

داوطلبانی که این شرایط را ندارند که در آزمون سراسری شرکت کنند، می‌توانند براساس سوابق تحصیلی و بدون آزمون در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند. اما برای افزایش شانس قبولی در رشته‌های بدون آزمون داوطلبان می‌توانند برای دریافت دیپلم مجدد در رشته غیر متناظر اقدام نمایند.

جهت اطلاع از شرایط شرکت در کنکور تجربی با دیپلم ریاضی بر روی لینک کلیک کنید.

مدارک لازم برای اخذ دیپلم تجربی بزرگسالان

داوطلبانی که قصد دریافت دیپلم تجربی بزرگسالان را دارند، باید با در دست داشتن مدارک تحصیلی خود به ادارات مربوط مراجعه کرده و مراحل اسم نویسی را انجام دهند. در جدول زیر مدارک لازم برای دریافت دیپلم در این رشته ارائه شده است.

مدارک لازم جهت دریافت دیپلم مجدد تجربی
 کارنامه فارغ التحصیلی ( آخرین وضعیت تحصیلی داوطلب)
ارائه اصل مدرک گواهی موقت دیپلم

متقاضیان باید کارنامه و اصل مدرک گواهی موقت دیپلم خود را به کارشناسی اداره آموزش و پرورش تحویل داده و با گذراندن مراحل متفاوت و تطبیق دروس مشترک در امتحانات دروس تخصصی متفاوتی که قصد اخذ مدرک آن را دارند، شرکت کنند.

جهت آشنایی با کد رهگیری تاییدیه دیپلم وارد لینک شوید.

هزینه دیپلم تجربی بزرگسالان

متقاضیان برای دریافت دیپلم مجدد در رشته تجربی برای ثبت نام و شرکت در آزمون‌های مربوطه باید هزینه دیپلم تجربی بزرگسالان را از طریق کارت بانک عذر شتاب پرداخت نمایند هزینه اخذ دیپلم بزرگسالان در رشته‌های غیر متناظر متفاوت است.

به همین دلیل متقاضیان برای اطلاع از میزان مبلغ پرداختی باید به اداره مربوط مراجعه کرده و پس از اطلاع از هزینه برای شرکت در امتحانات انتخاب شده برای اخذ دیپلم اقدام کنند. پیش بینی می‌شود که حداقل هزینه‌ دیپلم تجربی بزرگسالان که از افراد دریافت می‌شود بین ۵ تا ۷ میلیون تومان باشد.

اطلاعیه

برای اطلاع دقیق از هزینه دیپلم مجدد تجربی متقاضیان می‌توانند به اداره آموزش و پرورش محل سکونت خود مراجعه کنند.

هزینه دیپلم تجربی بزرگسالان

خلاصه مطالب

افرادی که به دلایل مختلف از جمله‌ ترمیم معدل نیازمند دریافت مجدد در رشته تجربی هستند، می‌توانند از طریق مراجعه به اداره آموزش و پرورش اقدامات لازم را انجام دهند. یکی از مهمترین شرایط دیپلم تجربی مدارس بزرگسالان این است که افراد نمی‌توانند در رشته متناظر خود اقدام به ادامه تحصیل و دریافت دیپلم مجدد نمایند. برای اینکه افراد بتوانند در امتحانات نهایی دیپلم تجربی بزرگسالان شرکت کنند، باید مدارک را به آموزش و پرورش ارائه کرده و هزینه شرکت در این دوره را نیز بپردازند.

از آنجا که هزینه دیپلم تجربی بزرگسالان هر ساله تغییر خواهد کرد، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً به آموزش و پرورش محل سکونت خود مراجعه کنید. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات لازم را در خصوص زمان اخذ دیپلم تجربی بزرگسالان در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در صورت داشتن هرگونه سؤال و ابهام می‌توانید با آکادمی ایران تحصیل تماس بگیرید تا مشاوران مجرب این مجموعه شما عزیزان در این زمینه به خوبی راهنمایی کنند.

 

برای دانلود pdf مقاله کلیک کنید.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط دیپلم تجربی بزرگسالان چیست؟

یکی از مهمترین شرایط دریافت دیپلم تجربی بزرگسالان ادامه تحصیل یا دریافت دیپلم در رشته‌های غیر متناظر می‌باشد.

 زمان شرکت در امتحانات دیپلم تجربی بزرگسالان چه تاریخی است؟

 افراد برای شرکت در امتحانات می‌توانند از مهرماه تا آبان ماه اقدام کنند.

 هزینه دیپلم تجربی بزرگسالان چقدر است؟

 هزینه دریافتی برای دیپلم مجدد هر سال متغیر است. برای کسب اطلاعات می‌توانید به اداره آموزش و پرورش محل سکونت خود مراجعه نمایید.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • غیبت در امتحان ترمیم معدل

  گزینش غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل + شرایط و قوانین 1403 | ایران تحصیل

  ممکن است این سوال برای شما پیش آید که غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل چه عواقبی دارد؟  افرادی که مایلند در آزمون سراسری شرکت کنند و معدل آنها از حداقل معدلی که اعلام شده پایین‌تر است، می‌توانند مجدداً در امتحانات...
 • تغییر رشته در سال دهم متوسطه

  تغییر رشته در سال دهم متوسطه 1403 + شرایط و مراحل

  برخی از دانش آموزان با پس از ورود به مقطع دهم نسبت به رشته انتخابی خود دچار شک و تردید می‌شوند و نمی‌توانند دروس را به درستی فراگیرند. وزارت آموزش و پرورش برای این دسته از دانش آموزان امکان تغییر...
 • تغییر رشته از پرستاری به داروسازی

  تغییر رشته از پرستاری به داروسازی + بخشنامه 1403

  آیا تغییر رشته از پرستاری به داروسازی امکان‌پذیر است؟ چگونه می‌توان از رشته پرستاری به رشته‌های دیگر مانند داروسازی تغییر رشته داد؟ برای این تغییر رشته باید چه شرایطی داشت؟ آیا تغییر رشته در این زمینه تصمیم درستی است؟ در...
 • شرایط تغییر رشته دبیرستان

  شرایط تغییر رشته دبیرستان + بخشنامه جدید 1403 | ایران تحصیل

  اطلاع از شرایط تغییر رشته دبیرستان به دانش آموزان متوسطه مقطع دوم فرصت دوباره ای می دهد تا در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند. گاهی پیش می آید برخی از دانش آموزان تصور خاصی از یک رشته تحصیلی داشته...
تماس با مشاور