ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری {لینک دانلود pdf 1403} | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری 1403 منتشر شد. پس از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، یکی از مهم‌ترین فرآیندی که داوطلبان باید آن را با حساسیت انجام دهند، انتخاب رشته دکتری است. به این ترتیب قبول شدگان پیش از انتخاب رشته باید دفترچه را از سایت سنجش sanjesh.org دانلود کنند تا با اولویت‌ها و کد رشته محل‌ها نیز آشنا شوند.

هر سال سازمان سنجش و آموزش کشور قبل از آغاز مراحل انتخاب رشته، دستورالعملی را به عنوان دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری در درگاه اطلاع رسانی خود انتشار می‌دهد تا داوطلبین بتوانند با بررسی و مطالعه بخش های مختلف آن انتخاب استاندارد و اصولی داشته باشند. چرا که انتخاب رشته صحیح می‌تواند باعث موفقیت فرد در این مرحله پس از آزمون دکترا شود.

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری 1403

بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، افرادی که در آزمون کتبی قبول شده‌اند، بایستی پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری  از طریق سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org وارد سامانه شده و آن را دریافت کنند.

مطالعه و بررسی دفترچه انتخاب رشته و همچنین استخراج کد رشته‌های مورد نظر و ثبت آن‌ها براساس اولویت در سامانه انتخاب رشته آزمون دکتری، از مهم ترین فرایندهایی است که داوطلبان باید آن را انجام دهند.

بنابراین با اعلام زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری، افراد می‌‌توانند برای بررسی شرایط و ضوابط دفترچه را دانلود کنند. گفتنی است دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری، چند هفته پس از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری منتشر می‌شود و تاریخ دقیقی برای انتشار آن وجود ندارد.

از این رو قبول شدگان باید بعد از اینکه نتایج آزمون دکتری اعلام شد، اطلاعیه‌های سازمان سنجش را پیگیری کنند.  علاوه بر این امکان اصلاح کد انتخابی تا پایان زمان انتخاب رشته وجود دارد و داوطلبان می‌توانند برای مشاهده جزئیات آن به قسمت ویرایش انتخاب رشته دکتری سراسری مراجعه نمایند. اما در ادامه به نحوه دانلود دفترچه و بخش ‌های مختلف آن خواهیم پرداخت.

بنر کال تو اکشن

دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری 1403

داوطلبانی که در دانشگاه‌های سراسری اعم از دوره‌های روزانه و شبانه نوبت دوم، پردیس خودگردان، دانشگاه پیام نور و موسسات غیرانتفاعی مجاز به انتخاب رشته، می‌توانند برای دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته از سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org مراجعه کنند تا از ضوابط و مقررات مربوط به فرایند انتخاب رشته و دیگر جزئیات آگاهی یابند.

همچنین داوطلبین آزمون دکتری سراسری که در یکی از دانشگاه‌های دولتی، روزانه یا شیانه و پردیس خودگردان قبول شده‌اند، باید برای دریافت دفترچه دکتری سراسری به سامانه سنجش و اموزش کشور مراجعه کنند. این در حالی است که قبول شدگان آزمون دکتری دانشگاه آزاد بایستی مابقی مراحل را در سایت دانشگاه آزاد طی کنند.

توجه داشته باشید که هنگام انتخاب رشته در سال ۱۴۰۳ حداکثر می‌‎توانید ۵۰ کد رشته محل را در سایت سازمان سنجش کشور ثبت کنید. البته داوطلبینی که آزمون دکتری آزاد قبول شه‌اند تا 80 کد رشته نیز حق انتخاب دارند.  اکنون برای دسترسی آسان به دفترچه در ادامه فایل pdf دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری ۱۴۰۳ درج شده است.

دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری سال گذشته
لینک دانلود

آشنایی با مندرجات دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری 1403

مندرجات دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری شامل شرایط، ضوابط، کد رشته محل‌ها و پیشنویس انتخاب رشته است که پذیرفته شدگان باید آن را از سایت سنجش دانلود کرده و بعد از بررسی موارد و نکات مهم آن، انتخاب رشته کنند. دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری شامل سه بخش است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

بخش 1: دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری

کلیات که شامل: مقدمه _ اهداف و تعاریف _ سهميه‌ها _ شرايط عمومی و اختصایی داوطلبان _ شرايط و ضوابط ثبت نام اتباع خارجی _ مقررات وظيفه عمومی _  مقررات آموزشی (Ph.D)  _ شرايط اختصاصی ويژه بورس خارج از كشور.

بخش 2: دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری

مراحل آزمون دکتری _ امتحانات و نحوه پذيرش دانشجو _ مدارک لازم برای ثبت نام و شركت در آزمون دکتری _ تكاليف متقاضیان براي شركت در آزمون و نحوه تكميل تقاضانامه ثبت نام اينترنتی.

بخش 3: دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری

رشته‌ها و مواد امتحانی در كليه گروه های آزمايشی _ كد و نام استان‌ها _ رشته‌ها و مواد امتحانی در كليه گروه‌های آزمايشی _ ضرايب دروس مواد آزمونی رشته های امتحانی.

آشنایی با مندرجات دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری

نکات مهم دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری 1403

داوطلبانی که برای آزمون دکتری شرکت کرده‌اند و پس از نتایج انتخاب رشته دکتری می‌خواهند انتخاب رشته کنند، باید علاوه بر آشنایی با مواردی که در دفترچه آمده است، به نکات مهم آن اشراف کامل داشته باشند. در ادامه به این نکات به صورت مفصل پرداخته‌ایم:

 1. متقاضیان شرکت در آزمون دکتری سراسری باید توجه داشته باشند که در درج مشخصات شناسنامه، كد ملی، نام خانوادگی، ارسال عكس، تعیین رشته امتحانی مورد نظر، نام شهرستان و تمامی اطلاعات لازم ديگر دقت و توجه كافی به عمل آورند. در صورتی که در اعلام و ارسال هرگونه اطلاعات اشتباهی رخ دهد، با داوطلب به عنوان متخلف برخورد خواهد شد.
 2.  داوطلبان در انتخاب كدرشته امتحانی و اطلاعات شخصی و محل امتحان باید دقت کنند، زیرا پس از پايان مهلت ثبت نام دیگر نمی‌توان اطلاعات را ویرایش کرد.
 3. پذیرش دانشجو در آزمون دکتری 1403 به صورت نیمه متمرکز در دوره های روزانه و شبانه در دانشگاه‎‌‌های آزاد، سراسری، غیر انتفاعی، پردیس خودگردان، و موسسات آموزش عالی صورت خواهد گرفت.
 4. داوطلبان پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری 1403 و تكميل شرایط ثبت نام دکتری 1403 و دريافت شماره پرونده و كد پيگيری بهتر است یک نسخه پرينت از تقاضانامه تهيه کنند و پس از مطالعه تقاضانامه را نگه دارند.
 5. فارغ التحصيلان برای  اطلاع از نحوه ی درج معدل كل مقطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و يا دكترای حرفه‌ای و دانشجويان سال آخر مقطع كارشناسی ارشد و يا دكترای 1401 توضيحات مربوط به معدل را مطالعه کنند یا می‌توانند در صورت تمایل با مشاوران مرکز مشاوره ایران تحصیل در تماس باشند تا از نحوه درج معدل آگاهی لازم را کسب کنند.

در صوررتی که این نکات را پیش از انتخاب رشته نخوانده‌اید و اکنون می‌خواهید برخی از اطلاعات خود را تغییر دهید، ضروری است از زمان ویرایش انتخاب رشته سراسری مطلع شده و برای اصلاح آن در سامانه سنجش اقدامات لازم را انجام دهید.

شیوه پذیرش ثبت نام آزمون دکتری 1403

مطابق اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش کشور پذیرش دانشجو صرفا براساس یکی از شیوه‌های آموزشی که شامل شیوه (آموزشی – پژوهشی) و (پژوهش محور) است، بنابراین به توضیحات زیر توجه فرمایید:

 • دکتری آموزشی ـ پژوهشی:

پذیرش برای ورود به پایه ی دکتری ناپیوسته آموزشی ـ پژوهشی بر اساس معیار های زیر انجام می‌گردد:
آزمون متمرکز (۵۰  درصد )، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (۲۰  درصد ) و مصاحبه علمی و سنجش عملی (۳۰  درصد )

 • دکتری پژوهش محور:

سنجش و پذیرش برای پایه  دکتری ناپیوسته پژوهش محور بر اساس موارد زیر دانشجو پذیرش می‌کند:
آزمون متمرکز (۳۰  درصد )، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری ( ۲۰ درصد ) ، مصاحبه علمی و بخش عملی (۳۰  درصد ) و تهیه طرح واره ( ۲۰ درصد ).

هر یک از شیوه‌های بالا را مختصرا توضیح خواهیم داد:

آزمون متمرکز: همان آزمون دکتری است که  یک بار در سال برگزار می‌شود.

سوابق آموزشی _ پژوهشی و فناوری: منظور از این سوابق مواردی مثل معدل مقطع های کارشناسی و ارشد، مسلط بودن به زبان انگلیسی، مقاله‌های چاپ شده در مجلات خارجی و ایرانی ( ISI )، اکتشاف، اختراع، آثار هنری و تشویق نامه‌های علمی است.

مصاحبه علمی _ سنجش عملی: نمره این قسمت توسط دانشگاه مبدا که اعلام می‌شود.

تهیه طرح واره: موضوع طرح واره باید در راستای رفع یکی از مشکلات کشور یا موارد مشابه باشد.

شیوه پذیرش ثبت نام ازمون دکتری

جدیدترین اخبار پیرامون انتخاب رشته دکتری

سهمیه‌های موثر در انتخاب رشته‌های آزمون دکتری

داوطلبان آزمون دکتری پس از دانلود دفترچه ثبت نام، باید گزینه استفاده از سهمیه را انتخاب کرده تا تاثیر آن در نتایج و انتخاب رشته اعمال شود. سهمیه موثر در انتخاب رشته دکتری شامل سهمیه ایثارگران، رزمندگان و مربیان می‌شود. بنابراین متقاضیان آزمون دکتری تنها با انتخاب یکی از سهمیه‌هایی که در دفترچه ذکر شده است می‌توانند رتبه و تراز خود را تغییر داده و اولویت انتخاب رشته بهتری داشته باشند.

زمان انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد

انتخاب رشته دکتری سراسری از طریق سازمان سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org انجام می‌‌شود. اما دانشجویان دانشگاه آزاد برای انتخاب رشته باید پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد به سایت سنجش و پذیرش این دانشگاه به نشانی azmoon.org مراجعه کنند. داوطلبان می‌توانند حداکثر 80 کد رشته محل را بر اساس گرایش امتحانی خود داشته باشند. از طریق سامانه مذکور نتایج پذیرش به اطلاع کلیه داوطلبان خواهد رسید.

 خلاصه مقاله دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری

در این مقاله به بررسی دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری ۱۴۰۳ و نحوه دریافت آن پرداختیم. یکی از سرنوشت سازترین و مهم‌ترین مراحل پس از اعلام نتایج آزمون دکتری، روند انتخاب رشته است. افرادی که در آزمون کتبی قبول شده‌اند، باید برای انتخاب اولویت‌های خود در زمان مقرر از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور، کد رشته محل خود را که حداکثر ۵۰ انتخاب در صورت وجود آن رشته است را ثبت کنند.

تاریخ انتشار دفترچه انتخاب رشته هر ساله چند روز پس از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری است. دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری ۱۴۰۳ معمولا در فروردین ماه توسط سایت سنجش و آموزش کشور منتشر می‌شود وتا افراد  برای اطلاع از بخش‌های مختلف دفترچه راهنما به لینک مورد نظر در سامانه مراجعه کنند.

 برای دانلود PDF مقاله کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری 1403 چگونه قابل دریافت است؟

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری 1403 به سایت سنجش مراجعه کنید.

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری 1403 چه تاریخی است؟

معمولا دفترچه انتخاب رشته در فروردین ماه منتشر می‌شود. در صورت مشخص شدن زمان دقیق آن اطلاعات مقاله به‌روزرسانی می‌شود.

دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری سراسری شامل چه بخش‌هایی است؟

دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری سراسری دارای بخش‌های مختلفی از جمله شرایط اختصاصی و عمومی و سهمیه‌ها و... است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • اعلام نتایج آزمون دکتری

  اعلام نتایج آزمون دکتری 1403+ مشاهده جواب sanjesh.org

  اعلام نتایج آزمون دکتری از روز 28 فروردین ماه 1403 آغاز شده و کلیه شرکت‌کنندگان در این آزمون می‌توانند با مراجعه به سامانه سنجش به نشانی sanjesh.org اقدام به دریافت کارنامه اولیه خود کرده و برای تعیین وضعیت خود برای...
 • انتخاب رشته دکتری۱

  انتخاب رشته دکتری 1403 {راهنما و نکات مهم} | ایران تحصیل

  انتخاب رشته دکتری یکی از مهمترین دغدغه‌های پذیرفته شدگان است، چرا که پس از  اعلام نتایج آزمون دکتری، قبول شدگان باید در بازه زمانی معین شده  برای انتخاب رشته در سامانه سنجش و آموزش کشور اقدام کنند. بنابراین داوطلبان براساس...
 • دکتری بدون آزمون

  دکتری بدون آزمون 1403 + زمان، شرایط و مراحل پذیرش

  پذیرش دکتری بدون آزمون 1403 یا همان دکتری استعداد درخشان اصلی ترین گزینه برای تحصیل در مقطع (phd) برای افرادی است که قصد شرکت در آزمون برای این مقطع را ندارند، اما مسئله حائز اهمیت این است که امکان پذیرش...
 • ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت

  ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت 1403 + زمان و شرایط جدید

  وزارتخانه بهداشت با برگزاری سالانه آزمون دکتری در رشته های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی به داوطلبان علاوه بر فرصت تحصیل در دانشگاه های دولتی، بلکه فرصت تحصیل در سایر دانشگاه های شهریه پرداز مانند دانشگاه...
تماس با مشاور