ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

خرید کسری خدمت بسیج امکان پذیر است؟ راهنما جامع | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۰ اسفند ۱۴۰۲
خرید کسری خدمت بسیج امکان پذیر است؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ممکن است برای شما مشمولان خدمت سربازی این سؤال به وجود آمده باشد که آیا خرید کسری خدمت بسیج امکان‌ پذیر است؟ کسری خدمت بسیج از مهمترین تسهیلات سازمان نظام وظیفه برای افرادی است که در اقشار مختلف بسیج سابقه فعالیت حضور دارند. این نوع کسری خدمت بسیار پرتقاضا است، چرا که با برخورداری از سابقه فعالیت در سازمان بسیج، به راحتی می‌توانید از مزایای دریافت کسری خدمت بهره‌مند شوید.

کسری خدمت بسیج انواع مختلفی چون کسری خدمت دانش آموزی، دانشجویی و پایگاه مقاومت دارد و افراد مختلف می‌توانند براساس میزان کسری بسیج خدمت برای دریافت آن اقدام کنند. به دلیل اهمیت این موضوع در صورت داشتن هرگونه پرسش و سؤال می‌توانید با همکاران ما در آکادمی ایران تحصیل در ارتباط باشید تا به سؤالات شما عزیزان به بهترین شکل ممکن پاسخ دهند.

نحوه خرید کسری خدمت بسیج

👈دریافت و اخذ کسری خدمت یکی از راه‌ها برای آسان کردن دوران سربازی است که به روش‌های مختلفی ارائه می‌شود. یکی از انواع مختلف اخذ کسری خدمت، خرید کسری خدمت بسیج است و معمولاً سؤالات بسیاری حول محور اینکه آیا خرید کسر خدمت بسیج امکان پذیر است؟ پرسیده می‌شود.

👈کسری خدمت بسیج معمولاً به اشخاصی ارائه می‌شود که سابقه فعالیت مستمر یا غیر مستمر در بسیج دارند و در حال حاضر به سن مشمولیت رسیده و می‌خواهند به خدمت سربازی اعزام شوند. افرادی که جز بسیجی فعال شناخته می‌شوند، معمولاً به واسطه این نوع از کسری خدمت می‌توانند به آسانی دوران سربازی خود را طی کنند. افرادی که از این امتیاز برخوردار شوند، معمولاً از دوران خدمت سربازی آنها کاسته خواهد شد. سابقه بسیج نیز از سن ۱۶ سالگی برای افراد لحاظ می‌گردد.

اگر می خواهید بدانید چگونه کارت بسیج فعال بگیریم؟ بر روی لینک کلیک کنید.

چگونگی خرید کسری خدمت بسیج

 روش‌ های خرید کسری خدمت بسیج

👈دانش آموزان و دانشجویانی که سابقه فعالیت در بسیج را داشته باشند، می‌توانند از کسری خدمت استفاده کنند. یکی دیگر از راه‌های دریافت کسری خدمت از طریق پایگاه‌های مقاومت است که در ادامه بیشتر در این خصوص توضیح خواهیم داد.

برای آشنایی با کسری خدمت کلیک کنید.

خرید کسری خدمت بسیج دانشجویی

👈کسری خدمت بسیج دانشجویی مانند خرید بسیج پایگاه است و دانشجویانی که سابقه فعالیت در بسیج داشته و گواهی دوره تکمیلی بسیج را کسب کرده باشند، می‌توانند از کسری خدمت تا سقف حداکثر ۶ ماه استفاده کنند. در طرح بسیج دانشجویی یا علم الهدی که برای دانشجویان در نظر گرفته شده، افراد این امکان را دارند که به علت فعالیت در این طرح برای هر سال، سه ماه کسری دریافت کنند.

👈متقاضیان این طرح باید در دوره تکمیلی بسیج حضور یافته باشند. در صورت عدم شرکت در این دوره در هنگام ثبت نام باید تعهد سپری کردن دوره را ارائه کنند. این نوع کسری خدمت، غالباً در محل تحصیل دانشجو ارائه می‌شود و باید ۸۰ ساعت کار در ماه را انجام دهد. مزایای بهره مندی از این طرح شامل موارد زیر است:

✔احتمال استخدام و جذب در سازمان سپاه

✔انجام دادن خدمت سربازی در شهر محل تحصیل

✔ سه ماه کسری خدمت برای هر سال بدون در نظر گرفتن سقف کسری خدمت

برای اطلاع از سامانه سرباز ماهر کلیک نمایید.

خرید کسری خدمت بسیج دانش آموزی

👈خرید کسری خدمت بسیج دانش آموزی با کسری خدمت دانشجویی کمی تفاوت دارد. دانش آموزان برای استفاده از این نوع کسری خدمت باید حتماً درس آمادگی دفاعی را در دوره متوسطه گذرانده و پس از ثبت نام دوره تکمیلی بسیج، گواهی آن را نیز دریافت کرده باشند.

👈مدت زمان خرید کسری خدمت بسیج دانش آموزی حداکثر ۲ ماه خواهد بود.

خرید کسری خدمت بسیج پایگاه مقاومت

👈یکی دیگر از روش‌های کاهش مدت زمان خدمت سربازی برای فعالان بسیج، کسری خدمت پایگاه مقاومت است. برای افرادی است که نمی‌خواهند در بسیج دانش آموزی یا بسیج دانشجویی حضور داشته باشند این فرصت فراهم شده است. معمولاً افراد متقاضی باید از طریق مساجد پایگاه بسیج برای دریافت این کسری خدمت اقدام کنند.

جهت ورود به سامانه دریافت کد رهگیری بسیج فعال بر روی لینک کلیک کنید.

شرایط خرید کسری خدمت بسیج

شرایط خرید کسری خدمت بسیج

✔ یکی از مهمترین راه‌ها برای خرید کسری خدمت بسیج همکاری مستمر و منظم در بسیج و برنامه‌های مرتبط با آن است.

✔در این نوع از کسری افراد هیچگونه غیبتی نباید داشته باشند.

✔چنانچه فرد سابقه بسیج داشته، ولی غیبت کرده باشد، فقط فعالیت‌های قبل از غیبت در بسیج برای وی به عنوان سابقه محاسبه خواهد شد.

✔میزان کسری خدمت در سازمان بسیج براساس مسئولیت و مقام فرد محاسبه خواهد شد.

✔این نوع کسری خدمت به افرادی تعلق می‌گیرد که در دسته‌های زیر قرار داشته باشند:

✔فردی که مسئول حوزه فرمانده واحد یا عضویت شورا باشد.

✔چنانچه حداقل ۶ ساعت در هفته یعنی هر سه ماه ۶۰ ساعت به صورت فعال حضور داشته باشد، این امکان را دارد که برای هر سال فعالیت پیوسته ۳ ماه کسری دریافت کند.

✔شخصی که عضو شورا باشد، چنانچه ۶ ساعت در هفته حضور داشته باشد، در قبال هر ساعت فعالیت حداکثر دو ماه کسری خدمت خواهد داشت.

✔افرادی که در برنامه‌های مرتبط با بسیج حضور مستمر داشته باشند، با داشتن ۴ ساعت فعالیت هفتگی ۴۰ ساعت در سه ماه می‌توانند در ازای هر یک سال فعالیت مستمر، یک و نیم ماه کسری خدمت دریافت کنند.

✔توجه کنید که برای خرید کسری خدمت بسیج باید حین خدمت و پس از طی کردن دوره آموزشی اقدامات لازم را انجام دهید.

 مراحل خرید کسری خدمت بسیج

👈مشمولان خدمت سربازی که در بسیج فعالیت می‌کنند، برای خرید کسری خدمت بسیج باید مراحل زیر را طی کنند:

✔ابتدا باید گواهی اشتغال به خدمت خود را از سازمان بسیج دریافت کنید.

✔سپس به حوزه مقاومت بسیجی که در آن عضویت دارید مراجعه نمایید.

✔پرونده شما توسط نیروی انسانی که در حوزه مقاومت بسیج وجود دارد، بررسی و ارزیابی می‌شود.

✔پس از تأیید نیروی انسانی حوزه مورد نظر پرونده شما به ناحیه مقاومت بسیج ارسال خواهد شد.

✔در مرحله بعد، پرونده توسط نیروی انسانی ناحیه مقاومت بسیج مورد و مورد بررسی و بازبینی قرار می‌گیرد. البته پس از به تأیید رسیدن باید فرم مخصوص خرید کسری خدمت بسیج را تکمیل کنید.

✔پرونده شما به سازمان سپاه استان ارسال خواهد شد، بعد از آن فرم کسری خدمت برای شما ارسال می‌شود و باید آن فرم را در پایگاه پلیس 10+ ثبت کنید.

✔در مرحله آخر نیز برگه استعلام خدمت نظام وظیفه به پایگاه محل خدمت ارائه می‌شود.

✔پس از آن چنانچه سوابق شما در بسیج ثبت گردد، می‌توانید برای خرید خدمت خود اقدام کنید.

 آیا خرید کسری خدمت بسیج از طریق کارت عادی بسیج امکان‌پذیر است؟

به افرادی که سؤال دارند آیا می‌توان با کارت بسیج عادی برای کسری خدمت اقدام کرد؟ باید بگوییم که در حال حاضر چیزی به عنوان کسری خدمت بسیج عادی در قانون پیش بینی نشده و افرادی که بخواهند برای کسری خدمت بسیج اقدام کنند، باید کارت بسیج فعال را در اختیار داشته باشند. شما با داشتن کارت بسیج عادی امکان استفاده از کسری خدمت نظام وظیفه را نخواهید داشت. بنابراین اگر می‌خواهید برای کسری خدمت خود اقدام کنید، هرچه سریع‌تر در پایگاه‌های فعال بسیج منطقه خود مراحل ثبت نام را انجام دهید.

میزان کسری خدمت بسیج

👈مطابق آخرین مصوبه مجلس و ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح، حداکثر میزان کسری سربازی بسیج براساس نوع سابقه فرد بسیجی تعیین می‌شود. بسیج دانش آموزی حداکثر ۲ ماه کسری خواهد داشت و سایر سوابق بسیج نهایتاً تا ۶ ماه کسری دارند، یعنی فرد مشمول در دوران خدمت سربازی این امکان را دارد که به علت فعالیت در بسیج حداکثر ۶ ماه از مدت خدمت سربازی خود را کسری دریافت کند. علاوه بر مدت سابقه بسیج، میزان فعالیت در این سازمان نیز تاثیرگذار است.

چگونگی محاسبه کسری خدمت بسیج

نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج

👈اطلاع از نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج فعال و عادی بسیار اهمیت دارد. زمانی که مشمولان می‌خواهند برای خرید کسری خدمت بسیج اقدام کنند، مواردی چون سابقه بسیج فعال، نوع فعالیت بسیج، داشتن حکم مسئولیت بسیجی، حکم شورای پایگاه در تعیین میزان کسر مؤثر هستند.

👈افراد بابت هر سال سابقه فعالیت در بسیج حداکثر سه ماه کسری و حداقل ۴۵ روز کسر خدمت دریافت خواهند کرد.

👈 افرادی که دارای مسئولیت‌های زیر باشند بابت هر سال سابقه فعالیت ۳ ماه کسری دریافت خواهند نمود:

✔برخورداری از سابقه مسئولیت فرماندهی حوزه یا عضویت شورای حوزه

✔فرمانده و ارکان گردان های عاشورا

✔جزو فرمانده گردان های عاشورا

✔داشتن حکم فرماندهی پایگاه های مقاومت و مسئولیت واحدهای دانشجویی و دانش‌آموزی

مدارک لازم برای خرید کسری خدمت بسیج

👈 متقاضیان دریافت کسری خدمت از طریق سازمان بسیج باید مدارک زیر را ارائه نمایند:

✔ داشتن گواهی اشتغال به خدمت

✔ داشتن برگ اعزام به خدمت از پلیس + ۱۰

✔ داشتن گواهی مقدماتی

✔ برخورداری از گواهی دوره تکمیلی بسیج (داشتن این گواهی اجباری نیست)

✔ برخورداری از گواهی عضویت فعال تفکیکی

✔ داشتن تعرفه استعلامات

✔ داشتن تاییده دوره های آموزشی

خرید کسری خدمت بسیج با وجود غیبت

👈 مشمولان خدمت سربازی در ارتباط با دریافت کسری خدمت در صورت داشتن غیبت سؤال دارند. مشمولان غایب از اکثر تسهیلات سربازی محروم خواهند بود. بنابراین غایبان نمی‌توانند درخواست کسری داشته باشند. اما سازمان بسیج در ارتباط با کسری خدمت مشمولان غایب زیاد سخت‌گیری نکرده است. سابقه بسیج فعال تا زمانی که وارد غیبت نشده باشید، برای وظیفه عمومی مورد تأیید است. بنابراین بسیجی‌های غایب هم می‌توانند کسری خدمت بگیرند و بابت غیبت خود اضافه خدمت خواهند داشت.

مشاوره خرید کسری خدمت بسیج

👈 قوانین مربوط به خدمت نظام وظیفه هر سال دستخوش تغییرات می‌شود. در این میان افرادی که در سازمان بسیج فعالیت داشته‌اند، این سؤال را دارند که آیا خرید کسری خدمت بسیج امکان‌پذیر است؟ برای استفاده از کسری خدمت قوانین مشخصی وضع شده است و این قوانین ممکن است هر ساله تغییر کند. مثلاً در سال‌های آینده قرار است که کسری بسیج فقط برای سرباز ماهرها اعمال شود.

👈 با داشتن سابقه بسیج فعال افراد می‌توانند علاوه بر کسری خدمت تا ۶ ماه در سازمان سپاه نیز پذیرش بگیرند و در شهر خود خدمت کنند. از آنجا که قوانین مربوط به خرید کسری خدمت در سازمان بسیج کمی پیچیده است،  می‌توانید در این زمینه با افراد متخصص مشورت کنید.

👈 در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با همکاران ما در مجموعه ایران تحصیل در ارتباط باشید تا مشاوران مجرب این مجموعه در ارتباط با نحوه دریافت کسری خدمت از طریق این سازمان شما عزیزان را راهنمایی کنند.

مشاوره خرید کسری خدمت بسیج

خلاصه مطالب

کسری بسیج یکی از مهم‌ترین تسهیلات سازمان نظام وظیفه برای افرادی است که سابقه حضور فعال در بسیج را دارند. بسیاری از افراد در ارتباط با شرایط خرید کسری خدمت بسیج سؤال می‌کنند. مشمولانی که دارای سابقه فعالیت مستمر یا غیر مستقر در این سازمان باشند، هنگام اعزام به خدمت سربازی می‌توانند از تسهیلات مختلف مربوط به کسری خدمت بهره مند شوند.

سازمان بسیج انواع روش‌های دریافت کسری برای بسیجیان از جمله کسری بسیج دانش آموزی، کسری خدمت بسیج دانشجویی و کسری خدمت پایگاه‌های مقاومت را ارائه کرده است. در این مقاله سعی کردیم به مراحل و شرایط خرید کسری خدمت بسیج اشاره کنیم. در صورت داشتن هرگونه سؤال و ابهام در ارتباط با مطالب ارائه شده در این مقاله می‌توانید با مجموعه ایران تحصیل تماس بگیرید.

برای دانلود pdf مقاله خرید کسری خدمت بسیج کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا مشمولین غائب می‌توانند برای خرید کسری خدمت بسیج اقدام کنند؟

سازمان بسیج در ارتباط با مشمولانی که غیبت دارند، شرایطی جهت خرید کسری خدمت تعیین کرده است.

انواع کسری خدمت بسیج کدامند؟

کسری خدمت بسیج دانش آموزی دانشجویی و پایگاه مقاومت سه نوع کسری خدمت سازمان بسیج است.

مراحل دریافت و خرید کسری خدمت بسیج چیست؟

در متن مقاله به طور دقیق به مراحل خرید کسری خدمت بسیج اشاره کردیم.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • عواقب خروج از کشور با وثیقه و عدم بازگشت

  عواقب خروج از کشور با وثیقه و عدم بازگشت + آیین نامه 1403 | irantahsil

  یکی از مهم‌ترین عواقب خروج از کشور با وثیقه و عدم بازگشت، پرداخت سنگین جرایم مالی، ممنوعیت خروج از کشور و ضبط وثیقه است. آقایان بعد از سن 18 سالگی باید خود را برای ورود به خدمت سربازی آماده کنند....
 • طرح انصار سربازی

  طرح انصار سربازی 1403 + خبر خوش مشمولان غایب

  امکان شرکت در طرح انصار سربازی فراهم شد. این طرح که به مشمولان غایب سربازی بالای 8 سال تعلق می‌گیرد، به‌ تازگی تصویب شده است. به این ترتیب مشمولین غایب در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند ثبت‌نام خود را انجام...
 • استعلام غیبت سربازی با کد ملی

  استعلام غیبت سربازی با کد ملی + ورود به سامانه آنلاین | ایران تحصیل

  استعلام غیبت سربازی با کد ملی از جمله راه‌های آسان برای مشاهده غیبت مشمولین است. البته این نوع استعلام از راه‌های مختلفی اعم از حضوری و غیر حضوری امکان پذیر شده تا افراد در صورتی که تمایلی نداشته باشند به...
 • معافیت سربازان فراری متأهل

  معافیت سربازان فراری متأهل + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل

  آیا امکان اخذ معافیت سربازان فراری متأهل وجود دارد؟ معافیت سربازان متأهل؛ همانند معافیت‌های دیگر یکی از بحث‌های مهم سازمان نظام وظیفه محسوب می‌شود که در حال حاضر قوانین مشخصی برای آن در نظر گرفته شده است. به این ترتیب...
تماس با مشاور