ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

حداکثر مدت مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه آزاد 1403

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۵
 • تاریخ بروزرسانی: ۹ اسفند ۱۴۰۲
حداکثر مدت زمان مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه آزاد
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شما بعد از آن که وارد دانشگاهی شدید باید طی چند نیمسال تحصیلی دوران تحصیلات خود را تمام کنید. این دوران تحصیلی برای مقاطع مختلف دانشگاهی متفاوت می باشد که اطلاع در مورد آن ها برای کلیه دانشجویان ضروری است. دانشگاه آزاد نیز برای دانشجویان کارشناسی خود حداکثر سنوات تحصیلی را در نظر گرفته است که شما باید برای تحصیل در این دانشگاه با حداکثر مدت مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه آزاد 1403 آشنایی داشته باشید.

با توجه به این که در طول تحصیلات کارشناسی، دانشجویان با مواردی مانند تغییر رشته، اتمام دوره معافیت تحصیلی و غیره مواجه می شوند در این حالت حداکثر مدت مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه آزاد آن ها تغییر خواهد کرد. حال می دانید در این مورد حداکثر سنوات لیسانس آن ها چقدر خواهد بود؟ آیا آن ها می توانند در صورت لزوم به حداکثر سنوات لیسانس خود اضافه کنند؟ اطلاع در مورد این موضوعات به شما کمک می کند تا دوره تحصیلات خود در دانشگاه آزاد با موفقیت تمام کنید. حال اگر دوست دارید بدانید که حداکثر مدت مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه آزاد و مازاد آن ها چقدر است می توانید با کارشناسان ایران تحصیل به شماره تلفن 9099075307 تماس حاصل فرمایید.

منظور از سنوات مجاز تحصیلی چیست؟

شاید برای دانشجویانی که برای اولین بار سنوات تحصیلی را می شنوند سوال پیش بیاید که منظور از سنوات تحصیلی چیست. سنوات تحصیلی به مدت زمانی گفته می شود که شما در آن باید دوره تحصیلات خود را تمام کنید. برای این کار باید قواعد انتخاب واحد را در نظر گرفته و طبق چارت درسی رشته خود در دانشگاه آزاد تحصیل کنید. حال در صورتی که شما به هر دلایلی موفق به اتمام دوره تحصیلات خود در سنوات در نظر گرفته شده نشدید می توانید با موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه آزاد حداکثر یک سال تحصیلی را به دوره سنوات خود اضافه کنید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونه در سایت دانشگاه آزاد انتخاب رشته کنیم؟ کلیک کنید.

 

منظور از سنوات مجاز تحصیلی چیست

این حداکثر دوره سنوات ارفاقی برای مشمولان خدمت که در طول دوره تحصیل خود از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، متفاوت خواهد بود. این دسته از دانشجویان بعد از آن که در طول دوره سنوات خود موفق نشدند دوره تحصیلات خود را به اتمام برسانند باید قبل از درخواست ارفاق سنوات تحصیلی خود معافیت تحصیلی را تمدید نمایند. حال در صورتی که هر کدام از دانشجویان با معافیت تحصیلی و بدون معافیت تحصیلی موفق نشدند مازاد حداکثر سنوات لیسانس خود را بگیرند در این حالت از برخی امکانات دانشگاه آزاد محروم خواهند شد و باید برای ادامه تحصیل و فارغ التحصیل شدن هزینه بیشتری را بپردازند. حال در برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه دولتی شما بعد از آن که شما از حداکثر مدت مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه استفاده کردید و فارغ‌التحصیل نشدید، آنگاه از دانشگاه اخراج خواهید شد.

 

آیین نامه حداکثر مدت مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد برای کلیه دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف خود حداکثر دوره سنوات را در نظر گرفته است. به طوری که دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند در صورتی که معافیت تحصیلی خود را تمدید نکنند بعد از این دوره باید به خدمت سربازی اعزام شوند. حال اگر آن ها به خدمت سربازی نروند وارد دوره غیب می شوند و مشمول اضافه خدمت خواهند شد. خوب است بدانید که حداکثر مدت مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه آزاد برای دانشجویان کارشناسی پیوسته و ناپیوسته متفاوت است. در این راستا دانشجویان کارشناسی ناپیوسته با دانشجویان مقطع کاردانی دانشگاه آزاد حداکثر ۳ سال می توانند از دوره سنوات خود استفاده کنند. دانشجویان کارشناسی پیوسته نیز تا ۶ سال می توانند در دانشگاه خود مشغول به تحصیل شوند. دانشجویان مرد برای استفاده از این دوره سنوات تحصیلی باید مدرک معافیت تحصیلی خود را داشته باشند در غیر این صورت باید به خدمت رفته و بعد از آن به ادامه تحصیل بپردازند.

 

برای اطلاع از انتخاب رشته مجازی دانشگاه آزاد روی لینک کلیک نمایید.

 

حال در ادامه به برخی از تبصره‌های ذکر شده در آیین نامه آموزشی دانشگاه آزاد برای حداکثر مدت مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه آزاد اشاره می کنیم.

در تبصره 1 ماده ۲۸ آیین نامه آموزشی دانشگاه آزاد ذکر شده است آن دسته از دانشجویانی که برای تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه آزاد قبول شدند؛ اما ملزم به گذراندن تعدادی از دروس جبرانی و یا پیش دانشگاهی هستند به ازای هر ۸ واحد درسی یک نیمسال به سقف سنوات تحصیلی آن ها اضافه می شود.

آیین نامه حداکثر مدت مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه آزاد

تبصره 2 آیین نامه آموزشی دانشگاه آزاد بیان می کند هر دانشجویی که برای ادامه تحصیل خود نیاز به فراغت از تحصیل داشته باشد. آنگاه دانشگاه محل تحصیل می تواند با تصویب گروه مربوطه (در واحدهای کوچک و مراکز دانشگاهی با تصویب شورای آموزشی) حداکثر یک نیمسال برای دانشجویان کارشناسی ناپیوسته و دو نیمسال برای دانشجویان کارشناسی پیوسته اضافه کند که در آن شما می توانید دوره تابستان را به عنوان نیمسال دوم در نظر بگیرید.

 اطلاعیه

دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند تنها می توانند طبق ماده ۲۸ آموزش دانشگاه آزاد حداکثر ۳ سال برای کارشناسی ناپیوسته و ۶ سال برای کارشناسی پیوسته از سنوات تحصیلی استفاده کنند. حال بعد از آن که دوره معافیت تحصیلی آن ها تمام شد نمی توانند از مازاد سنوات تحصیلی استفاده کنند مگر این که معافیت تحصیلی خود را تمدید کنند.

 

در ماده 29 آیین نامه آموزشی دانشگاه آزاد ذکر شده است آن دسته از دانشجویانی که در دانشگاه آزاد با نمره کمتر از 33.3 درصد قبول شدند باید برحسب نیاز رشته حداکثر 2 درس عمومی و 2 درس دیگر را به عنوان «پیش‌نیاز دانشگاهی» از دوره پیش دانشگاهی سپری کنند. دقت کنید که دو درس دیگر توسط حوزه معاونت آموزشی دانشگاه تعیین و ابلاغ می شود.

در تبصره ۱ این آیین نامه عنوان شده است ریز مواد درسی دروس پیش‌نیاز دانشگاهی بر عهده واحد دانشگاه آزاد می باشد که باید در نیمسال اول یا دوم تحصیل دانشجو در دانشگاه آزاد ارائه شود. دقت کنید که منابع درسی آن در کتاب های دوره دبیرستان ارائه شده باشد.

در تبصره 2 ماده ۲۹ آموزشی دانشگاه آزاد ذکر شده است برای هر کدام از کتاب درسی که به عنوان پیش‌نیاز دانشگاهی انتخاب می شود ۲ واحد درسی در هر مقطع تحصیلی در نظر گرفته می شود.

طبق تبصره 3 این آیین نامه آموزشی دانشگاه آزاد، مرکز آزمون این دانشگاه بعد از برگزاری آزمون ورودی باید کارنامه قبول شدگان را به همراه ریز نمرات آن ها در اختیار واحدهای دانشگاهی ذی‌ربط قرار دهد.

در تبصره 4 ماده ۲۹ آیین نامه آموزشی ذکر شده است که دروس پیش‌نیاز دانشگاهی همان دروس دبیرستانی هستند که می توانند آن ها را به صورت همزمان با دروس هم نام دانشگاهی ارائه دهند و نمره هایی که دانشجو از آن دریافت می کنند را در کارنامه دانشجو ثبت و در میانگین نمرات پایان نیمسال او موثر کنند.

دقت کنید طبق ماده ۱۴ آیین نامه آموزشی دانشگاه آزاد کلیه دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، طول دوره سنوات لیسانس آن ها ۲۰ نیمسال است که این رقم برای دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، به ۱۲ نیمسال تحصیلی می رسد.

 

برای اطلاع از شهریه دانشگاه آزاد مقاطع مختلف تحصیلی روی لینک کلیک کنید.

 

نحوه افزایش حداکثر مدت مجاز تحصیلی لیسانس دانشگاه آزاد 1403

در دوره تحصیل در دانشگاه آزاد ممکن است برخی از دانشجویان با توجه به مشکلات تحصیلی که برای آن ها پیش آمده است نتوانند دوره تحصیلات خود در حداکثر مدت مجاز تحصیلی لیسانس دانشگاه آزاد سپری کنند. آیا در این صورت نتیجه زحمات آن ها هدر می رود؟ یا این دانشجویان با ارائه دلایل و مدرک می توانند طول حداکثر سنوات لیسانس خود را افزایش دهند؟ در حال حاضر دانشگاه آزاد برای دانشجویانی که به هر دلیلی موفق نشدند در طول حداکثر مدت مجاز تحصیلی لیسانس دانشگاه آزاد تحصیلات خود را به اتمام برسانند فرصتی دوباره در اختیار آن ها قرار می دهد. دقت کنید که این فرصت آخرین فرصت برای آن ها جهت اتمام دوره تحصیلات لیسانس در دانشگاه آزاد خواهد بود که در غیر این صورت از دانشگاه آزاد اخراج خواهند شد.

 

برای اطلاع از درصدهای قبولی داروسازی آزاد و مشاهده کارنامه قبول شدگان کلیک کنید.

 

افزایش حداکثر مدت مجاز تحصیلی لیسانس دانشگاه آزاد برای دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند بعد از ۲۰ نیمسال تحصیل دو نیمسال و برای دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، دو نیمسال است که باید برای دریافت مازاد سنوات لیسانس خود رضایت کمیته موارد خاص دانشگاه آزاد را دریافت کنند. معمولا آن ها کلیه شرایط شما را در نظر گرفته و مطابق با آن مازاد سنوات لیسانس را برای شما تعیین می کنند. حال دانشجویانی که بعد از ۱۲ نیمسال تحصیلی دوره معافیت تحصیلی آن ها به اتمام نمی رسد باید قبل از تمام شدن آن تمدید معافیت تحصیلی خود را از سازمان نظام وظیفه کشور دریافت کنند. آن ها باید حداقل ۶ ماه قبل از درخواست خود جهت دریافت مازاد سنوات تحصیلی لیسانس دانشگاه آزاد آن را به دانشگاه ذی‌ربط خود ارائه دهند.

حال اگر شما دانشجوی دوره کارشناسی ناپیوسته باشید در این صورت افزایش سنوات لیسانس شما با رضایت مراجع ذی‌ربط دانشگاه به یک نیمسال تحصیلی افزایش خواهد یافت.

نحوه افزایش حداکثر مدت مجاز تحصیلی لیسانس دانشگاه آزاد

شرایط دریافت مازاد سنوات تحصیلی لیسانس دانشگاه آزاد

شما برای این که بتوانید مازاد سنوات لیسانس پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد را دریافت کنید باید شرایطی داشته باشید. این شرایط برای دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته متفاوت است. دانشجویان کارشناسی ناپیوسته زمانی می توانند مازاد سنوات تحصیلی خود را دریافت کنند که حداقل ۵۰ واحد درسی را گذرانده باشند و معدل کل آن ها حداقل ۱۲ باشد. دانشجویانی کارشناسی پیوسته نیز زمانی می توانند مازاد سنوات لیسانس خود را دریافت کنند که حداقل ۱۰۰ واحد درسی را با معدل کل ۱۲ گذرانده باشند.

برای اطلاع از دانشگاه مجازی کلیک کنید.

شرایط دریافت مازاد سنوات تحصیلی لیسانس دانشگاه آزاد

 

حداکثر مدت مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه آزاد برای دانشجویانی که تغییر رشته می دهند

طبق آیین نامه آموزشی دانشگاه آزاد کلیه دانشجویان از دوره کاردانی تا دکتری تنها یک بار می توانند از دانشگاه انصراف داده و در رشته دیگری یا در دانشگاه دیگری با آزمون یا بدون آزمون مجددا در دانشگاه آزاد قبول شوند. در این حالت سنوات تحصیلی که برای رشته قبلی آن ها اعمال شده است برای رشته یا دانشگاه جدید آن ها حساب نمی شود؛ یعنی اگر شما در رشته قبلی خود ۵ نیمسال را تحصیل کرده باشید در این رشته جدید در دوره کارشناسی پیوسته می توانید ۱۲ نیمسال را استفاده کنید. البته در نظر دقت کنید که از نظر معافیت تحصیلی مشکلی نداشته باشید.

همچنین به یاد داشته باشید که شما در صورتی که در دانشگاه آزاد منتقل شوید طول حداکثر مدت مجاز تحصیلی لیسانس دانشگاه آزاد شما بر اساس سال ورود به دانشگاه مبدا در نظر گرفته خواهد شد.

جهت اطلاع از نحوه تطبیق واحد دانشجویان اخراجی روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب

شما بعد از آن که وارد دانشگاه آزاد شدید باید بر اساس سنوات تحصیلی آن در این دانشگاه تحصیل نمایید. حداکثر مدت مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه آزاد 1403 برای دانشجویان کارشناسی پیوسته و ناپیوسته متفاوت است. دانشجویان ناپیوسته تا ۳ سال تحصیلی می توانند از امکانات و خدمات آموزشی دانشگاه آزاد استفاده کنند. آن دسته از دانشجویانی که در مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد 1403 قبول شدند می توانند حداکثر ۶ سال تحصیلی از سنوات تحصیلی این دانشگاه ها بهره‌مند شوند.

حال در صورتی که شما طبق هر شرایطی در این مدت زمان موفق به فارغ التحصیلی نشدید می توانید از مازاد سنوات لیسانس دانشگاه آزاد استفاده کنید. مازاد آن برای دانشجویان کارشناسی ناپیوسته ۱ نیمسال و برای دانشجویان کارشناسی پیوسته دو نیمسال است. شما برای استفاده از این موارد باید شرایطی را داشته باشید که دانشجویان کارشناسی پیوسته و ناپیوسته باید به ترتیب حداقل ۱۰۰ و ۵۰ واحد درسی را با معدل کل ۱۲ گذرانده باشند. البته شما باید مشکلی در مورد معافیت تحصیلی نداشته باشید.

حال اگر در صورتی که معافیت تحصیلی شما با سنوات تحصیلی اولیه به اتمام برسد حداقل ۶ ماه قبل از اتمام آن به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و برای تمدید آن درخواست دهید. حال در صورتی که دانشجو طبق دلایل متفاوتی در دوره مازاد سنوات لیسانس موفق به فارغ التحصیلی نشد آیا باز هم می تواند دوره تحصیلات خود در دانشگاه آزاد افزایش دهد؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با کارشناسان ایران تحصیل به عنوان مشاوران تحصیلی با شماره تلفن 9099075307 تماس حاصل فرمایید.

 

جهت دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید.

 

 

3/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا با تغییر رشته طول حداکثر مدت مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه آزاد تغییر می کند؟

بله؛ در صورتی که شما از دانشگاه آزاد انصراف داده و در رشته دیگری تحصیل کنید در این صورت طول دوره سنوات لیسانس شما برای رشته جدید مجددا در نظر گرفته می شود. حال در صورتی که بدون انصراف از دانشگاه آزاد تنها در داخل دانشگاه تغییر رشته دهید، شرایط متفاوتی را خواهید داشت که می توانید با مشاوران ایران تحصیل صحبت کنید.

در صورتی که پیش‌نیازهای دانشگاهی داشته باشیم حداکثر طول مدت مجاز سنوات لیسانس دانشگاه آزاد چقدر خواهد بود؟

به ازای هر ۸ واحد درسی یک نیمسال به سنوات تحصیلی شما در دانشگاه آزاد اضافه خواهد شد.

حداکثر مدت مجاز تحصیلی لیسانس دانشگاه آزاد برای دانشجویان با معافیت تحصیلی و بدون معافیت تحصیلی متفاوت است؟

بله؛ دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند حداکثر مدت مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه آزاد آن ها 12 نیمسال تحصیلی است که این رقم برای دانشجویانی که بدون معافیت تحصیلی در دانشگاه آزاد در مقطع لیسانس درس می خوانند 20 نیمسال تحصیلی می باشد.

نظرات

5 دیدگاه دربارهٔ «حداکثر مدت مجاز تحصیل لیسانس دانشگاه آزاد 1403»

 1. Avatar photo فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید من ترم ۹ دانشگاه آزاد هستم داخل سایت برای من زده ۳ ترم سنوات دارم ولی الان ک وارد ترم ۹ شدم و ترم آخرم هست و میخوام شهریه پرداخت کنم شهریه ی من از ۱ میلیون شده ۳ خورده ای آیا دلیلش این هست ک چون انتخاب واحد ترم ۹ رو انجام میدم برای همین زیاد شده است

 2. Avatar photo امین گفت:

  سلام من داشنجوی ترم ۹ کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد هستم با ترم بعد هم نهایتاً بتونم ۹۳ واحد پاس کنم ، بمن سنوات ارفاقی تعلق میگیره؟

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام باید درخواست بدید کمیسیون دانشگاه بررسی کند

 3. Avatar photo m گفت:

  سلام خدمت شما مشاور گرامی.سوالی داشتم میخواستم راهنماییم کنید. من دانشجوی کارشناسی دانشگاه ازاد هستم و میخوام کنکور1403 شرکت کنم. 3 ترم رفتم دانشگاه و این 3 ترم اخر رو هم مرخصی گرفتم.اگر این ترم رو بهم مرخصی بدن برای ترم بعدی باید چی کار کنم که دانشگاه نرم؟ اگر انتخاب واحد کنم و سر کلاس و امتحانات نرم مشروط میشم؟ و اینکه یک ترم مشروط مشکلی پیش نمیاد؟ یا اگر این ترم رو مرخصی بگیرم و ترم بعدی (بهمن ماه) انصراف بدم بابت نظام وظیفه مشکلی پیش نمیاد؟ چون تا شهریور 1404 معافیت تحصیلی دارم. چقدر فرصت دارم تا بعد از انصراف وارد دانشگاه دیگه بشم تا نظام وظیفه مشکلی نداشته باشم؟ چی کار کنم که این دو ترم دانشگاه نرم و نظام وظیفه هم اوکی باشه؟ ببخشید که سوالاتم زیاد بود . لطفا راه حلی برای این مشکل من بدین. خیلی خیلی ممنون از وقتی که برای پاسخ دادن میزارید. فقط کامل توضیح بدین مرسی

  1. Avatar photo moradian گفت:

   سلام وقت بخیر
   در صورت انصراف شما یک سال فرصت خواهید داشت تا دانشگاه مجدد ثبت نام نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

  شرایط انصراف از دانشگاه آزاد + راهنمای مراحل بخشنامه 1403

  پیرو انتشار آیین نامه جدید دانشگاه آزاد، شرایط انصراف از دانشگاه آزاد و ثبت نام مجدد مشخص گردید. کلیه متقاضیان محترم قبل از تکمیل فرم انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد، از شرایط ادامه تحصیل بعد از انصراف از دانشگاه و...
 • تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد

  تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد 1403 + شرایط و دانشگاه ها

  شرایط ثبت نام تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد اعلام شد. دانشگاه آزاد برای پذیرش افراد متعهد و علاقه‌مند به معلمی، رشته‌های بدون کنکور تربیت معلم را ارائه داده است. از این رو افرادی که شانس قبولی در دانشگاه فرهنگیان...
 • استعداد درخشان ارشد آزاد

  استعداد درخشان ارشد آزاد 1403 + دانلود دفترچه | ایران تحصیل

  برنامه استعداد درخشان ارشد آزاد به دنبال شناسایی و حمایت از دانشجویانی است که در زمینه‌های علمی، پژوهشی و فناوری پتانسیل بالایی دارند. این برنامه با هدف ایجاد فرصت‌های برابر تحصیلی برای استعدادهای برتر جهت ادامه تحصیل در مقطع ارشد...
 • ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

  ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1403 + رشته محل ها | azmoon.iau

  اطلاع از زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ برای داوطلبان بسیار حائز اهمیت است. سایت ثبت نام دانشگاه آزاد اسلامی به منظور پذیرش بدون آزمون در نیمسال اول و دوم در مقاطع کاردانی و کارشناسی از داوطلبان واجد...
تماس با مشاور