ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

ثبت نام آزمون وکالت 1403 + زمان، شرایط و مدارک

ثبت نام آزمون وکالت
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ثبت نام آزمون وکالت توسط دو نهاد قوه قضاییه و دادگستری به صورت مجزا بر گزار می‌گردد و افرادی که قصد گرفتن پروانه وکالت دارند باید در این آزمون‌ها شرکت نمایند. طبق اطلاعیه جدید، متقاضیان ثبت نام در آزمون وکالت قوه قضاییه که شرایط مندرج در دفترچه را دارا هستند، در زمان 13 الی 27 اردیبهشت ماه می‌توانند در این آزمون ثبت نام کنند.

کلیه متقاضیان محترم می‌توانند جهت ثبت نام در زمان مقرر شده با مراجعه به سایت ثبت نام و تکمیل روند آن جهت تکمیل اسم نویسی اقدام نمایند. ما در این مقاله روند ثبت نام و شرایط هر دو ارگان را به صورت مجزا بررسی خواهیم کرد.

زمان ثبت نام آزمون وکالت 1403

صاحبان مدرک کارشناسی و بالاتر رشته حقوق باید در صورت تمایل به تدریس حرفه وکالت، باید در آزمونی به نام آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری شرکت کنند.

این آزمون هر سال برگزار می‌شود و ثبت نام آن از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌شود؛ بنابراین، اگر شما نیز به عنوان یکی از متقاضیان آزمون وکالت شرکت می‌کنید، باید اقدامات مورد نیاز برای ثبت نام را از طریق سایت سازمان سنجش انجام دهید.

زمان ثبت نام آزمون وکالت سال ۱۴۰۳ هنوز اعلام‌ نشده‌ است. با این حال، با توجه به اینکه در سال گذشته ثبت نام از تاریخ ۲۶ اردیبهشت تا ۴ خرداد انجام شد، می‌توان پیش‌بینی کرد که ثبت نام برای آزمون سال ۱۴۰۳ نیز از اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد آغاز شود و حدود یک هفته زمان برای ثبت نام در اختیار قرار گیرد.

پس از ثبت نام و برگزاری آزمون، داوطلبان برای دریافت و مشاهده اعلام نتایج آزمون وکالت می‌توانند از مشاورین حرفه‌ای ایران تحصیل کمک بگیرند.

 

زمان ثبت نام آزمون

نحوه ثبت نام آزمون وکالت 1403

نحوه ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه و دادگستری با هم متفاوت است که ما به شرح هر دو آن‌ها می‌پردازیم. جهت ثبت نام آزمون وکالت همزمان با انتشار اطلاعیه مبنی بر آغاز ثبت نام، کلیه داوطلبان و متقاضیان می‌توانند با ورود به سامانه برای ثبت نام اقدام نمایند.

ثبت نام برای کلیه داوطلبان به صورت الکترونیک و با استفاده از این سامانه و بارگذاری مدارک و امکان پذیر خواهد بود. همچنین وجه ثبت نام تنها مربوط به آزمون کتبی است به همین دلیل سایر هزینه‌های مربوطه باید توسط فرد داوطلب پرداخت شود.

نحوه ثبت نام آزمون وکالت

 

در ادامه به صورت خلاصه مراحل را بررسی خواهیم کرد.

برای ثبت نام این آزمون مراحل زیر را طی نمایید:

🔷 ابتدا وارد سامانه آزمون به نشانی sanjesh.org شوید.

🔷 سپس بر روی گزینه ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانوه قوه قضائیه کلیک نمایید.

زمان ثبت نام

🔷 در مرحله بعد برای خرید کارت اعتباری باید اقدام نمایید. برای این منظور باید گزینه خرید کارت از منوی سمت چپ را انتخاب نمایید.

خرید کارت اعتباری

🔷 در مرحله بعد دو گزینه مشاهده خواهید کرد که اگر تحت پوشش نهادهای حمایتی گزینه دوم و اگر نیستید باید بر روی گزینه خرید کارت اعتباری ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه کلیک نمایید.

پوشش نهاد های حمایتی

🔷 سپس مراحل خرید کارت را تکمیل کرده و هزینه پرداخت نموده و سریال کارت اعتباری را دریافت و یادداشت نمایید.

🔷 سپس به صفحه اول برگشته و بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

گزینه ثبت نام آزمون

🔷 سپس اطلاعات کارت اعتباری و کد ملی خود را وارد کرده و بر روی گزینه ورود به ثبت نام کلیک نمایید.

ورود به ثبت نام دادگستری

🔷 در مرحله نهایی مدارک خواسته شده را به صورت اسکن بارگزاری کرده و فرم پیش نویس را تکمیل نمایید و کد پیگیری را دریافت و نزد خود نگه دارید.

توجه داشته باشید که ثبت نام آزمون وکالت برای تمامی فارغ التحصیلان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که واجد شرایط تعیین شده می‌باشند، امکان پذیر خواهد بود.

نحوه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری

برای ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری، داوطلبان باید به وب‌سایت سازمان سنجش به آدرس www.sanjesh.org مراجعه کرده و پس از دریافت دفترچه ثبت نام و مطالعه دقیق آن، با پرداخت هزینه ثبت نام و بارگذاری مدارک مورد نیاز، اقدام به ثبت نام نمایند.

توجه داشته باشید که روند ثبت نام در آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه با روند ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری متفاوت است و لازم است داوطلبان این موضوع را در نظر داشته باشند.

برای ثبت نام آزمون وکالت دادگستری باید از طریق سامانه سنجش اقدام نمایید. برای ثبت نام مراحل زیر را طی نمایید.

🔷 ابتدا سامانه سنجش به نشانی اینترنتی sanjesh.org را بر روی مرورگر خود وارد کرده و سپس گزینه سایر آزمون‌های استخدامی را انتخاب نمایید.

ثبت نام آزمون قوه قضاییه

🔷 سپس در پنجره جدید گزینه سامانه ثبت نام آزمون کارآموزی وکالت، کانون وکلای دادگستری را انتخاب نمایید.

🔷 در مرحله بعد باید کارت اعتباری آزمون را خریداری نمایید و شماره پیگیری آن را یادداشت نمایید.

🔷 سپس به صفحه اول مراجعه کرده و گزینه تایید و گام بعدی را انتخاب نمایید و سپس شماره سریال خرید کارت اعتباری و کد امنیتی را وارد نموده، سپس دکمه تایید را انتخاب نمایید.

🔷 در آخر همانند ثبت نام قبلی باید مدارک مورد نیاز را به صورت فایل اسکن شده در سامانه بارگذاری کرده و تمامی اطلاعات را به طور کامل و صحیح ورود نمایید و در انتها کد رهگیری ارسال شده را دریافت و نزد خود نگه دارید.

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون وکالت 1403

داوطلبین آزمون وکالت برای ثبت نام باید ابتدا دفترچه آزمون را از سایت سنجش و آموزش کشور sanjesh.org دانلود کرده و قوانین و شرایط اختصاصی و عمومی و همچنین بودجه بندی آزمون وکالت  را مطالعه کنند. لازم به ذکر است متقاضیان در صورتی که جز واجدین شرایط نباشند و مدارک خود را کامل نکنند، نمی‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

به همین خاطر در این بخش لینک دانلود دفترچه ثبت نام آزمون وکالت را برای شما در ادامه قرار خواهیم داد تا با دریافت و بررسی آن جهت ثبت نام در سال بعد، آمادگی لازم را داشته باشید:

دفترچه ثبت نام آزمون وکالت
دانلود دفترچه آزمون وکالت

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون وکالت 1403

برای ثبت نام در آزمون وکالت همانند سایر آزمون ها نیاز به داشتن مدارکی هستید که باید آن‌ها را در زمان ثبت نام اسکن و در سامانه بارگذاری نمایید.

برخی از مهمترین این مدارک به شرح زیر است:

مدارک ثبت نام آزمون وکالت
مدارک آزمون وکالت دادگستری
فایل اسکن شده مدرک تحصیلی لیسانس

عکس پرسنلی با پشت زمینه سفید و سایز حدودا 595*842

اسکن مدرک پایان خدمت برای آقایان

اگر دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته می‌باشید باید مدرک کاردانی خود را نیز اسکن نمایید

مدارک آزمون وکالت قوه قضائیه
عکس پرسنلی با پشت زمینه سفید و حجم 70 کیلو بایت

اسکن از پشت و روی کارت ملی هوشمند

اسکن صفحه اول و صفحه توضیحات شناسنامه

اسکن از گواهی فارغ از تحصیل فرد داوطلب

مشخص بودن وضعیت نظام وظیفه آقایان

اگر قصد تغییر حوزه قضایی دارید باید فایل اسکن شده پروانه وکالت خود را ارائه نمایید.

به این نکته توجه نمایید که در ارسال مدارک اسکن شده خود دقت نمایید، زیرا در صورت اشتباه فرستاده اطلاعات ثبت نام شما باطل شده و اجازه شرکت در آزمون را نخواهید داشت.

شرایط ثبت نام آزمون وکالت 1403

آزمون وکالت دادگستری و قوه قضائیه هر کدام برای ثبت نام شرایطی دارند که ما به برخی از مهمترین شرایط ثبت نام آزمون وکالت به شرح زیر است:

شرایط  ثبت نام آزمون وکالت دادگستری
فرد داوطلب باید حتما تابعیت ایرانی داشته باشد.

مدرک تحصیلی لیسانس به بالا در رشته های مرتبط مورد قبول است.

اگر دارای مدرک بالا و درجه‌های بالا باشند، اما مدرک کارشناسی نداشته باشند اجازه شرکت در آزمون نخواهند داشت.

اگر دارای مدرک حوزوی باشید باید این مدرک مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات و فناوری باشد.

اگر دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته حقوق باشید برای اجازه شرکت در آزمون باید تمامی واحدهای کارشناسی حقوق را گذرانده باشید.

حداقل سن برای شرکت در آزمون 24 سال تمام است.

اگر قصد گرفتن پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران دارید باید سن شما از 40 بیشتر نباشد و برای سایر حوزه‌های قضایی پروانه کارآموزی حداکثر سن 50 سال است.

شرایط ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه
فرد داوطلب باید حتما تابعیت ایرانی داشته باشد.

فرد متقاضی برای شرکت در آزمون باید دارای سن 24 تا 65 سال باشد.

اگر دارای مدرک کارشناسی ارشد پیوسته حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی، با مدرک کارشناسی مرتبط باشید اجازه شرکت در آزمون را خواهید داشت.

داشتن دانشنامه معتبر کارشناسی از دانشکده‌های معتبر داخلی و یا خارجی ( مدرک خارجی به شرط ارزشیابی رسمی) یا معادل حوزوی آن در رشته‌های حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی.

داوطلبانی که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی هستند، فقط در صورت ارائه گواهی فراغت از تحصیل خود تا تاریخ مقرر مجاز به شرکت در آزمون هستند.

اگر نیاز به داشتن جدیدترین تبصرهای ثبت نام آزمون وکالت می‌باشید، می‌توانید آن‌ها را از کارشناسان مشاورین تحصیل درخواست نمایید. برای این کار کافی است با شماره 9099075307 تماس گرفته و درخواست تمامی شرایط ثبت نام آزمون وکالت را از مشاورین ما بنمایید.

شرایط ثبت نام وکالت

شرایط ثبت نام آزمون وکالت به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم شده و جزئیات زیادی دارد که در مقاله داخل لینک به آن‌ها پرداخته گشته است.

 

ظرفیت پذیرش آزمون وکالت

ظرفیت پذیرش آزمون وکالت در سال گذشته به شرح زیر بوده است که به محض اطلاع از ظرفیت‌های جدید این بخش از مقاله به‌روزرسانی خواهد شد. به جدول زیر برای دریافت اطلاعات توجه نمایید:

اسم کانون ظرفیت مورد نیاز برای پذیرش آزاد ظرفیت مورد نیاز برای پذیرش ایثارگران    جمع کل
مرکز شامل استانهای تهران، سمنان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان 840 360 1200
آذربايجان شرقي 70 30 100
فارس و كهگيلويه و بويراحمد 140 60 200
اصفهان 115 50 165
آذربايجان غربي 49 21 70
مازندران 70 30 100
خراسان رضوي، شمالي و جنوبي 91 39 130
گيلان 56 24 80
قزوين 53 22 75
خوزستان 70 30 100
کرمانشاه 42 18 60
همدان 35 15 50
قم 70 30 100
كردستان 32 14 46
گلستان 21 9 30
اردبيل 21 9 30
مرکزي (اراک) 14 6 20
بوشهر 42 18 60
زنجان 42 18 60
لرستان 38 16 54
کرمان 49 21 70
البرز 77 33 110
چهارمحال و بختیاری 7 3 10
یزد 77 33 110
ایلام 35 15 50

 

 

بنر کال تو اکشن

نکات مهم آزمون وکالت

❇️ برنامه‌ریزی برای آزمون وکالت یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای موفقیت در این آزمون حرفه‌ای است. زمانی که تنها ۶۰ روز تا آزمون باقی مانده است، لازم است تا با یک برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند و آشنایی با منابع آزمون وکالت، تمامی موضوعات مورد نیاز را مرور و تمرین کنید. پیروی از این برنامه ریزی 60 روزه وکالت می‌تواند شما را در رسیدن به هدف نهایی، یعنی موفقیت در آزمون وکالت، یاری رساند.

❇️ متقاضیان عزیز توجه داشته باشند که مهلت در نظر گرفته شده برای ثبت نام 10 روز است و به همین دلیل توصیه می‌نماییم که تمامی مدارک خود را قبل از شروع ثبت نام اسکن و تهیه کنید. باتوجه به اینکه ثبت نام تنها در مرحله اولیه به صورت الکترونیک است، دارا بودن اصل مدارک برای ثبت نام الزامی است.

❇️ داوطلبان پس از مطالعه شرایط اخذ پروانه وکالت بدون آزمون و انجام ثبت نام بایستی در زمان مقرر برای دریافت کارت ورود به جلسه اقدام نمایند. باتوجه به اینکه به هنگام ثبت نام انتخاب محل کارآموزی لازم  است. به همین دلیل امکان ویرایش محل کارآموزی به هیچ عنوان پس از تکمیل ثبت نام و یا به هنگام بارگذاری آزمون امکان پذیر نخواهد بود.

❇️ آن دسته از داوطلبانی که وکلای دادگستری هستند و یا اینکه در حال گذراندن دوره وکالت می‌‍باشند، امکان ثبت نام را نخواهند داشت. همچنین در صورتی که ثبت نام نمایند، مطابق با قوانین و مقررات حتی در صورت پذیرش قبولی آنان پذیرفته نیست و امکان پذیرش نهایی برای آنان وجود نداشته و نمی‌توانند به مراحل بعدی راه یایند.

 

اخبار پیرامون آزمون وکالت ۱۴۰۳

🔊 مواد آزمون قوه قضاییه

مواد آزمون: عبارتند از: حقوق مدنی، آیین دادرسی مدنی، حقوق تجارت،حقوق جزای عمومی و اختصاصی، آیین دادرسی کیفری، فقه، حقوق اساسی و حقوق ثبت.

🔊 سامانه ثبت نام آزمون قوه قضاییه

ثبت نام این آزمون در سایت مرکز سنجش به نشانی sanjesh.org، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.azmoon.org خواهد بود.

کال تو اکشن تماس

خلاصه مقاله ثبت نام آزمون وکالت

ثبت نام آزمون وکالت هر ساله توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام می‌شود و متقاضیان برای ورود به حرفه وکالت می‌بایست در این آزمون شرکت کنند. آزمون وکالت یکی از مهم‌ترین آزمون‌ها برای دستیابی به پروانه وکالت است.

زمان ثبت نام آزمون وکالت معمولا در نیمه دوم سال اعلام می‌شود. متقاضیان باید به اطلاعیه‌های منتشر‌ شده‌ در سایت سازمان سنجش توجه داشته باشند.

در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص ثبت نام، مدارک و مراحل مورد نیاز برای ثبت نام و سایر موارد داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما با شماره 9099075307 تماس بگیرید و یا در زیر همین مقاله کامنت بگذارید.

برای دانلود pdf مطلب  ثبت نام آزمون وکالت کلیک کنید.

5/5 - (5 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

 ثبت نام آزمون وکالت چگونه انجام میگیرد؟

نام نویسی در این آزمون از طریق سایت‌های مربوط به هر کدام از نهادهای دادگستری و قوه قضائیه برگزار خواهد شد.

شرایط ثبت نام در آزمون وکالت چیست؟

برای ثبت نام در آزمون وکالت باید شرایط اختصاصی و عمومی گفته شده در مقاله را دارا باشید.

منابع آزمون وکالت چیست؟

منابع آزمون وکالت شامل حقوق تجارت، آیین دادرسی مدنی و آیین دادرسی کیفری می‌شود.

نظرات

13 دیدگاه دربارهٔ «ثبت نام آزمون وکالت 1403 + زمان، شرایط و مدارک»

 1. Avatar photo ناصری گفت:

  سلام وقت بخیر بنده ترم پاییز ۱۴۰۳ فارغ‌التحصیل میشم،ایا میتونم در ازمون کانون امسال در ابان ماه شرکت کنم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام
   اگر بقیه شرایط ثبت نام را داشته باشید بله میتوانید ثبت نام کنید

 2. Avatar photo محسن کریمی گفت:

  بسیار جامع و مفید بود ممنون از اطلاع رسانی شما. بنده برای آماده شدن برای آزمون وکالت توی سپهرسخن ثبت نام کردم ولی برای آزمون امسال موفق به شرکت در کلاس ها نشدم. لطفا زمان دقیق آزمون وکالت ۱۴۰۳ هم اعلام بفرمایید که بتونیم از الان برنامه ریزی داشته باشیم تشکر

  1. Avatar photo مشاور عیسائی گفت:

   سلام وقت بخیر
   فعلا مشخص نمیباشد برای اطلاع از زمان آزمون سایت مجموعه ایران تحصیل را بررسی نمایید .

 3. Avatar photo لارا گفت:

  یکی از دوستان من با رزومه خیلی پایین تر از من آزمون وکالت ثبت نام کرد و قبول هم شد
  میخوام ببینم چه معیار هایی وجود داره؟

  1. Avatar photo مشاور ملکی گفت:

   سلام وقت بخیر
   جهت مشاوره در زمینه وکالت و بررسی شرایط شما با مشاورین ایران تحصیل در تماس باشید.

 4. Avatar photo nvm گفت:

  آیا با 52 سال سن امکان ثبت نام آزمون وکالت هست؟

  1. Avatar photo مشاور ابراهیمی گفت:

   سلام
   برای شهرستان شط سنی50 سال است و برای تهران 40 سال

 5. Avatar photo سعید. گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  ظرفیت پذیرش متقاضیان در آزمون وکالت 1402 به چه صورت می باشد و چقدر شانس قبولی در ثبت نام در ثبت نام آزمون وکالت وجود دارد؟؟!

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر شانس قبولی شما بستگی به رزومه و رقبای شما دارد برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بفرمایید

 6. Avatar photo فرید. گفت:

  با سلام
  قصد ثبت نام در ثبت نام آزمون وکالت دارم میخوام بدونم پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران به چه افرادی اعطا می‌شود؟

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر شرایط شما باید تحت برسی مشاور قرار بگیرد برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بفرمایید

 7. Avatar photo رحیمیان گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  من کارمند هستم آیا من هم میتونم در آزمون وکالت شرکت کنم؟ با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • آیین نامه آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد

  آیین نامه آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد 1403 + راهنما جامع

  آیین نامه آزمون جامع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد هر سال برای داوطلبانی که به دنبال تکمیل رساله خود در مقطع دکتری هستند، منتشر می‌شود. به این ترتیب دانشجویان باید دوره پژوهشی خود را با موفقیت بگذرانند تا بتوانند نمره قبولی...
 • زمان ثبت نام کنکور فنی حرفه ای

  زمان ثبت نام کنکور فنی حرفه ای 1403+ تاریخ دقیق

  دانشگاه‌های فنی حرفه ای از متقاضیان و فارغ التحصیلان هنرستان‌ها، دارندگان مدارک دیپلم کار و دانش، فنی حرفه ای و حتی رشته های نظری، جهت ورود به رشته های مختلف هر ساله با ظرفیت مشخص استقبال می‌کند. با توجه به...
 • ثبت نام آزمون تغییر رشته دبیرستان

  ثبت نام آزمون تغییر رشته دبیرستان 1403 + زمان، شرایط پایه ها | irantahsil

  ثبت نام آزمون تغییر رشته دبیرستان برای دانش‌آموزانی مناسب است که بعد از انتخاب رشته، متوجه می‌شوند به رشته خود علاقه ندارند. هم دانش‌آموزان پایه دهم می‌توانند برای تغییر رشته به یازدهم اقدام کنند و هم دانش‌آموزان پایه یازدهم، می‌توانند...
 • شرایط استخدام آموزش و پرورش

  شرایط استخدام آموزش و پرورش + بخشنامه جدید 1403

  امروزه بسیاری از فارغ التحصیلان در رشته های مختلف به دنبال اطلاع از شرایط استخدام آموزش و پرورش هستند، چرا که فرهنگیان آموزش و پرورش و معلمان ساعات کمتری نسبت به کارمندان مشغول کار دارند و همچنین از حقوق بازنشستگی...
تماس با مشاور