ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

تک ماده در امتحان نهایی | نحوه محاسبه نمره و شرایط استفاده از تک ماده

تک ماده در امتحان نهایی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

تک ماده در امتحان نهایی، پایه‌های هشتم، نهم و دوازدهم یکی از تاثیرگذارترین عوامل در قبولی دانش‌آموزان می‌باشد. آن‌ها تاثیر زیادی در انتخاب رشته دوره متوسطه و قبولی در کنکور دارند. بنابراین لازم است دانش آموزان نمره خوبی را بگیرند. حال برخی از آن‌ها ممکن است به دلایل مختلفی مانند بیماری و غیره نتوانند در امتحانات حضور داشته باشند یا اینکه نمره خوبی نگیرند. لذا آن‌ها در پایه‌های نهم و دوازدهم فارغ‌التحصیل نخواهند شد. بنابراین آیا راه‌حلی برای این دانش آموزان وجود دارد تا بتوانند‌ در پایه مورد نظر خود قبول شوند؟

یکی از امکاناتی  که برای  این دانش  آموزان در نظر  گرفته شده است، استفاده از تک ماده  و تبصره  می‌باشد.  استفاده از تک ماده به شما کمک می‌کند تا در پایه تحصیلی خود قبول شوید. هر چند که استفاده از تک ماده در تمام پایه‌های متوسطه هشتم، دهم، یازدهم و غیره مجاز است. اما مهم‌ترین آن‌ها تک ماده نهم و تک ماده دوازدهم می‌باشد.

نمره درس، معدل و نمره سالانه تاثیر زیادی در استفاده از اصول تک‌ماده در امتحانات نهایی و غیرنهایی دارد. لذا شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که نحوه محاسبه نمره در امتحانات نهایی و غیر نهایی چیست؟ شرایط استفاده از تک‌ماده و اصول آن در امتحانات چگونه است؟ استفاده از تک ماده در امتحان نهایی چه  تاثیری  روی معدل دارد؟

 

شما برای تنبلی در درس خواندن روی لینک کلیک کنید.

 

 

جهت دریافت مشاوره در مورد اصول تک ماده در امتحان نهایی 1401-1401، تفاوت تک ماده با تبصره، تک ماده دوازدهم، تک ماده نهم، تبصره در پیش‌دانشگاهی، نحوه محاسبه معدل کل و نمره سالانه، شرایط قبولی دانش آموزان دوره متوسطه، شرایط فارغ‌التحصیلی دانش آموزان پایه دوازدهم، تک ماده تجربی و اصول تک ماده با مشاوران ایران تحصیل به شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.

9099075307 – تماس از سراسر کشور

9099075307 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

 

برای اطلاع از برنامه امتحان نهایی وارد شوید

 

 

 

"اصول

 

کلیات اصول تک ماده در امتحانات نهایی دوره متوسطه

شاید عده‌ای دانش‌آموزان دوست دارند بدانند که آیا تنها دانش‌آموزان خاصی می‌توانند از تک ماده در امتحان نهایی و غیر نهایی دوره متوسطه استفاده کنند یا این قانون شامل همه می‌شود؟ اصول تک ماده در امتحان نهایی چیست؟ تحت چه شرایطی می‌توانند از تک ماده هشتم، تک ماده نهم و تک ماده دوازدهم استفاده کنند؟

معمولا اصول تک ماده در امتحانات نهایی و غیرنهایی برای دانش‌آموزان دوره اول و دوم متوسطه 1401-1401 به شکل زیر است:

اگر نمره امتحان کتبی دانش‌آموز دوره دوم متوسطه کمتر از 7 و نمره سالانه آن بین 7 تا 10 باشد، آنگاه می‌تواند از تک ماده دوازدهم استفاده کند. اما اگر نمره سالانه آن کمتر از 7 باشد، در این صورت باید در امتحانات شهریور ماه و اسفند ماه همان سال شرکت کند.

همچنین دانش‌آموزان دوره اول متوسطه باید نمره سالانه و معدل بالاتر از 10 بگیرند. اگر آن‌ها در نمره سالانه قبول و در نمره کتبی درس مورد نظر قبول نشوند ولی معدل امتحانات پایان‌ترم آن‌ها بالا 12 باشد، در این صورت می‌توانند برای قبولی از تبصره استفاده کنند. البته امروزه سیستم‌های مدارس کشور وقتی معدل دانش‌آموزی کمتر از 10 نباشد به صورت خودکار برای آن‌ها تبصره ثبت می‌کند. ولی در صورتی که اگر معدل امتحانات نوبت دوم دانش‌آموزان دوره اول متوسطه بالای 7 و کمتر از 10 باشد و نمره قبولی خود را به دست آورده باشند، طبق اصول تک ماده در امتحانات نهایی سال 1401 آیین‌نامه وزارت آموزش و پرورش نمی‌توانند از تک ماده هشتم، نهم و هفتم استفاده کنند.

حال اگر شما نیاز به توضیحات بیشتری داشته باشید و سوالاتی در مورد تک ماده در امتحان نهایی و اصول آن‌ها دارید می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل در میان بگذارید.

 

شما برای راز موفقیت در امتحانات نهایی پایه دوازدهم و نهم و برای امتحان چگونه درس بخوانم که در ذهنم بماند روی لینک  کلیک کنید.

 

"<yoastmark

نحوه استفاده از تک ماده در امتحان نهایی دور دوم متوسطه

با توجه به اینکه دوره دوم متوسطه مهم‌ترین دوره می‌باشد که در آن تمام دانش‌آموزان دهم، یازدهم و دوازدهم همواره تلاش می‌کنند برای کنکور سراسری نمره خوبی را بگیرند. اگر آن‌ها در این پایه‌های متوسطه در امتحان درس مورد نظر خود نمره کمتر از 7 بگیرند، در این صورت می‌توانند از تک‌ماده استفاده کنند. به صورت کلی آن‌ها می‌توانند در 2 درس نهایی و 2 درس غیر نهایی از تک‌ماده استفاده کنند. اما قبول شدن یا قبول نشدن دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه بر اساس نمره سالانه آن‌ها تعیین می‌شود. مثلا ممکن است دانش‌آموزی در امتحان کتبی خود نمره 7 یا کمتر از آن گرفته باشد. ولی در نمره سالانه خود قبول شده باشد. معمولاً نمره سالانه به روش زیر محاسبه می‌شود:

8 ÷[{(نمره مستمر نوبت اول × 1) + (نمره برگه نوبت اول × 2 )} + {(نمره مستمر نوبت دوم × 1) + (نمره برگه نوبت دوم × 4)}] = نمره سالانه

البته ضریب محاسبه نمره سالانه برای رشته‌های مختلف متفاوت است. لذا شما برای به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد محاسبه نمره سالانه دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل در ارتباط باشید. حال به صورت کلی نحوه محاسبه شرایط قبولی دانش‌آموزان پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم بر اساس نمره سالانه و نمره برگه امتحانی به شکل زیر است که بر اساس آن‌ها اصول تک‌ماده در امتحانات را نیز مشخص کردیم.

 

شما برای ورود به سامانه دانش آموزی سناد روی لینک کلیک کنید.

 

شرایط قبولی دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم

 • دانش‌آموز اگر نمره سالانه بالاتر از 10 بگیرد، قبول می‌شود.
 • اگر نمره سالانه دانش‌آموز بین 7 تا 10 باشد، در این صورت بدون در نظر گرفتن نمره برگه امتحانی باید از تبصره و تک‌ماده استفاده کند.
 • اگر نمره سالانه دانش‌آموز کمتر از 7 باشد، در این صورت بدون در نظر گرفتن نمره کتبی مردود خواهد شد. لذا اصول تک‌ماده در امتحانات به او اجازه نمی‌دهد از قانون تک‌ماده و تبصره استفاده کند.

"<yoastmark

 

 

 

برای اطلاع از برنامه امتحانات نهایی خرداد وارد شوید.

 

 

 

شرایط قبولی دانش‌آموزان پایه دوازدهم

 • دانش‌آموز باید نمره سالانه 10 و بالاتر از آن کسب کرده باشد و نمره برگه امتحانی نهایی آن بیشتر از 7 باشد، در این صورت قبول می‌شود.
 • اگر نمره سالانه دانش‌آموز 10 و بالاتر از آن باشد و نمره کتبی امتحان نهایی آن کمتر از 7 باشد، در این صورت می‌تواند از تک‌ماده دوازدهم و تبصره استفاده کند.
 • اگر نمره سالانه بین 7 تا 10 باشد بدون در نظر گرفتن نمره امتحان نهایی آن باید از تک‌ماده دوازدهم و تبصره استفاده کند.
 • اگر نمره سالانه و نمره امتحان کتبی نهایی دانش‌آموز کمتر از 7 باشد، در این صورت مردود حساب می‌شود.
 • در امتحانات غیر نهایی نوبت دوم دانش‌آموزی قبول حساب می‌شود که نمره حدنصاب سالانه را گرفته باشد. این نمره برای دانش‌آموزان نظری 10 و برای دانش‌آموزان رشته‌های فنی حرفه‌ای 12 می‌باشد. به طوری که اگر آن‌ها نتوانند نمره قبولی را در امتحانات غیر نهایی دریافت کنند. باید با شرکت در امتحانات شهریور ماه نمره خوبی را بگیرند.

البته شما در صورت لزوم می‌توانید بعد از اعلام نتایج امتحانات نهایی به نمرات خود اعتراض کنید. این کار را زمانی انجام دهید که فکر می‌کنید نتایج امتحانات نهایی بهتری را دریافت می‌کردید. البته برای این کار بازه زمانی مشخصی وجود دارد. شما برای دریافت تاریخ اعتراض به نمرات نهایی سال 1401-1401 می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل در ارتباط باشید

 

شما  برای اعلام نتایج امتحانات نهایی 1401-1401  و دریافت معدل کتبی دیپلم روی لینک کلیک کنید.

 

شرایط قبولی و فارغ‌التحصیلی دانش‌آموزان دوره اول متوسطه 1401

تمام دانش‌آموزان دوره اول متوسطه برای قبول شدن باید دارای معدل کل و نمره امتحان کتبی خرداد ماه بالای 10 باشند. در صورتی که معدل کل دانش‌آموز در امتحانات خرداد ماه کمتر از 10 باشد، مردود حساب می‌شود. البته اگر دانش‌آموزی معدل بالا 7 بگیرد، اما در یک یا چند درس خود نمره قبولی کسب نکند، در این صورت تجدید حساب می‌شود. بنابراین باید در امتحانات شهریور ماه شرکت کند.

هم‌چنین برای قبولی دانش‌آموزان دوره اول متوسطه، آن‌ها باید برای هر کدام از دروس خود نمره سالانه بالا 30 بگیرند. اما اگر نمره سالانه آن‌ها کمتر از 30 و معدلشان بالا 12 باشد، در این صورت می‌توانند تنها برای دو درس خود از تک ماده هشتم، نهم و هفتم استفاده کنند.

 

شما برای سایت همگام انتخاب رشته در پایه نهم روی لینک کلیک کنید.

 

"<yoastmark

 

 

جهت دریافت مشاوره در مورد اصول تک ماده در امتحان نهایی 1401، تفاوت تک ماده با تبصره، تک ماده دوازدهم، تک ماده نهم، تک ماده در پیش‌دانشگاهی، نحوه محاسبه نمره سالانه و معدل، تعداد تک ماده، قانون ترمیم معدل کنکور و تک ماده ریاضی با مشاوران ایران تحصیل به شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.

9099075307 – تماس از سراسر کشور

9099075307 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

شرایط فارغ‌التحصیلی دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه 1401

دانش‌آموزان برای اینکه بتوانند فارغ‌التحصیل دوره دوم متوسطه به حساب بیایند باید در رشته خود نمره قبولی را کسب کنند. معدل کل آن‌ها کمتر از 10 نباشد. در صورتی که اگر آخرین نمره (سالانه، تابستانی یا غیرحضوری) دانش‌آموزی از مجموع دروس آن در دوره دوم متوسطه بیشتر 7 باشد (تنها در 2 درس نهایی و غیر نهایی می‌تواند نمره کمتر از 7 بگیرد که با داشتن شرایط استفاده از تک‌ماده می‌تواند در آن‌ها نیز قبول شود.) و معدل او بیشتر از 10 باشد، در این صورت فارغ‌التحصیل حساب می‌شود. معمولا برای محاسبه معدل کل دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه از ضریب‌های مختلفی برای دروس استفاده می‌کنند. شما برای به دست آوردن آن‌ها می‌توانید با مشاوران سایت ایران تحصیل صحبت کنید.

شما برای مشاوره تحصیلی دبیرستان روی لینک کلیک کنید.

البته نحوه محاسبه معدل کل نیز برای رشته‌های مختلف متفاوت است. استفاده از تک‌ماده در امتحان نهایی تاثیر زیادی در معدل و کارنامه شما دارد. به طوری که پذیرش در دانشگاه‌های بدون کنکور مستقیما بر اساس آن‌ها تعیین می‌شود. لذا اگر معدل کل شما به هر دلیلی پایین باشد، برای بالا بردن آن می‌توانید از قانون ترمیم معدل کنکور استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید از کارشناسان ایران تحصیل کمک بگیرید.

"<yoastmark

 

مطالب مرتبط:

قیمت کتاب های درسی دبیرستان 1401-1401

تک ماده چیست و چه تفاوتی با تبصره دارد؟

مشاوره کنکور آنلاین

معدل لازم برای رشته تجربی

برنامه ریزی درسی آنلاین

تک ماده در امتحان نهایی 1401 و شرایط استفاده از آن

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا دانش‌آموز می‌تواند تک ماده برای گرفتن نمره قبولی استفاده نکند؟

آن‌ها طبق آیین‌نامه وزارت آموزش و پرورش 1401 می‌توانند برای استفاده نکردن از قانون تک ماده دوازدهم، تک ماده هشتم و غیره می‌توانند به همراه والدین خود به مدرسه مراجعه کنند. به طوری که طی درخواست کتبی در شهریور ماه دوباره امتحان دهند تا بتوانند قبول شوند. در صورتی که قبول نشدند می‌توانند با رعایت کردن تمام اصول تک ماده در امتحان نهایی جهت فارغ‌التحصیلی خود از آن استفاده کنند.

معمولاً تا چند روز مهلت اعتراض به نمرات امتحانی را داریم؟

معمولاً تنها سه روز پس از اعلام نتایج امتحانات نهایی می‌توانید در صورت لزوم اعتراض کنید. اصولا این نمرات حداکثر یک هفته بعد از برگزاری آزمون توسط مدرس مربوطه اعلام می‌شوند. اما این تاریخ می‌تواند در مدارس و رشته‌های مختلف متفاوت باشد. بنابراین شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهلت اعتراض به نمرات سال تحصیلی 1401-1401 می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

آزمون‌های نهایی دور دوم متوسطه دانش‌آموزان و داوطلبان خارج از کشور چگونه برگزار می‌شود؟

آن‌ها در این مورد باید طبق مفاد آیین‌نامه وزارت آموزش و پرورش عمل کنند. لذا شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برگزاری آزمون‌های نهایی دور دوم متوسطه دانش آموزان خارج از کشور و استفاده آن‌ها از تک ماده دوازدهم می‌توانید با سایت ایران تحصیل تماس بگیرید.

اگر دانش‌آموزی نتواند در پایان سال تحصیلی دروس نیمسال اول، دوم یا جبرانی نمره قبولی بگیرد چه کار باید کند؟

او می‌تواند باقیمانده دروس خود را در سال تحصیلی بعدی در مراکز پیش‌دانشگاهی بزرگسالان انتخاب کند یا اینکه به صورت داوطلب آزاد؛ آن‌ها را بگذراند.

چه تفاوتی میان تک ماده و تبصره وجود دارد؟

استفاده از تک ماده برای تمامی دانش‌آموزان امتحانات نهایی و غیر نهایی در هر مقطع تحصیلی امکان‌پذیر است. اما تبصره را تنها دانش‌آموزان پایه دوازدهم می‌توانند استفاده کنند. به طوری که باید اصول تک ماده در امتحانات نهایی و تبصره را در آن رعایت کرده باشند.

زمان استفاده تک ماده در امتحان نهایی و غیرنهایی چه تاریخی است؟

معمولاً دانش‌آموزان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم برای استفاده از قانون تک ماده و تبصره در سال 1401-1401 می‌توانند در نوبت دی ماه، خرداد ماه و شهریور ماه به مدرسه خود مراجعه کنند.

نظرات

 1. نفس
  ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۱

  ببخشید من دوازدهم تجربی ام . خرداد ماه نهاییمو تجدید شدم یکی از اون هارو این شهریور هم احساس میکنم تجدید بشم و نمرات مستمر نوبت اولم ۱۹ و مستمر نوبت دوم ۲۰ و پایانی نوبت اول غیبت موجه و پایانی نوبت دوم هم به احتمال زیاد زیر هفت میشم . من میتونم از تک ماده استفاده کنم؟

  • mansuri
   ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۴

   سلام بله شرایط تک ماده را دارید با مدیریت مدرسه هماهنگ کنید

 2. Zahra
  ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۴۶

  سلام وقت بخیر
  من دانش اموز پایه نهم هستم ریاضیم شده ۹/۵ نمرات سالانه ۲۸ و معدلم ۱۷/۷۵ میخواستم بدونم میشه تک ماده کنم؟ مدیر مدرسه که گفت نمیشه

  • gholizadegan
   ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۳

   سلام روزتان بخیر تا 2 درس را شما میتوانید تک ماده کنید

  • behrouzi
   ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۵

   اگه همون یه درسه بله

 3. Hossein
  ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۱

  سلام ببخشید تک ماده با تبصره رو معدل تاثیر میزاره؟

  • gholizadegan
   ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۰

   سلام روزتان بخیر بله قطعا تاثییر دارد

 4. mayr
  ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۴

  سلام تاریخ میشه تک ماده کرد هنرستانی

 5. ...
  ۲۷ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۹

  سلام، ریاضی رو داخل برگه ۷.۵ گرفتم پایانی رو ۱۰ دادن و نمره سالانه ۲۹ میتونم از تک ماده استفاده کنم که در شهریور امتحان ندم؟

  • aghazade
   ۳۰ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۲

   سلام وقت بخیر
   شما شرایط استفاده از تک ماده را دارید

 6. علی...
  ۲۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۱

  سلام من دهم تجربی هستم من زیست رو توی ورقه ۵.۷۵ شدم و نمره سالانه ام شده ۱۰.۷۵ الان قبول شدم یا نه؟

  • bahraii
   ۲۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۴

   سلام وقتتون بخیر برای پاسخگوی بهتر لطفا با کارشناسان مرکز تماس بگیرید

 7. Hadis
  ۱۶ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۹

  سلام ، یازدهم تجربی هستم ، ریاضی نمره سالانم ۹.۵ و نمره برگه بالای ۱۰ ،
  ۱_آیا تبصره به من تعلق میگیره ؟؟؟
  چون تو کارنامه زده مردودی
  ۲_و اینکه کی باید برای تبصره مراجعه کنم به مدرسه ؟ زمانش کی هست ؟ چون مدرسه به پدرم گفته باید مجدد امتحان بده …
  خواهش می کنم جواب بدید .

  • gholizadegan
   ۳۰ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۸

   سلام مدرسه کاملا درست گفته و شما باید امتحان بدید و نمره قبولی را کسب کنید

مطالب مرتبط

تماس با مشاور