ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تک ماده در امتحان نهایی + {شرایط و تعداد مجاز} | ایران تحصیل

تک ماده در امتحان نهایی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تک ماده در امتحان نهایی، پایه‌های هشتم، نهم و دوازدهم یکی از تاثیرگذارترین عوامل در قبولی دانش‌آموزان می‌باشد. دانش آموزانی که موفق به کسب نمره مورد نیاز در امتحانات خود نمی شوند؛ می توانند از قانون تک ماده استفاده نمایند. با استفاده از تک ماده، امکان پاس کردن یک یا چند واحد وجود دارد. البته برای استفاده از تک ماده یک سری شرایط و قوانین وجود دارد که لازم است دانش آموزان از جزییات آن مطلع باشند. در ادامه همراه ما باشید تا از جزییات مربوط به نحوه تک ماده کرده و اینکه چگونه می توان از تک ماده استفاده کرد، اطلاعات کامل را بدست آورید.

برای اطلاع از برنامه امتحان نهایی وارد شوید.

تک ماده چیست؟

ابتدا در این قسمت همراه ما باشید تا در مورد اینکه تک ماده چیست، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. در واقع تک ماده برای دانش آموزانی است که در امتحانات نهایی موفق به کسب نمره مورد نیاز نشده اند. با استفاده از تک ماده دانش آموزان می توانند نمره قبولی را بدست آورند.

دانش آموزان نهم و دوازدهم امکان استفاده از تک ماده را دارند. این افراد باید در مرحله اول نمره بالای 7 خود را کسب کرده باشند و سپس می توانند با استفاده از تک ماده به نمره مورد نیاز برسند.

 

برای مشاهده اعلام نتایج امتحانات نهایی روی لینک کلیک کنید.

تک ماده پایه هشتم

 

تفاوت تک ماده و تبصره چیست؟

از آنجایی  که بسیاری از دانش آموزان تفاوت بین تک ماده و تبصره را نمی دانند ما قصد داریم در این قسمت تفاوت این دو را بیشتر بررسی کنیم. در ابتدا باید به شما بگوییم تک ماده و تبصره کاملاً متفاوت هستند. از تک ماده می توان برای امتحان های نهایی و حتی غیرنهایی استفاده کرده؛ اما تبصره برای دانش آموزان پایه دوازدهم است که نمره آن ها زیر 7 شده ولی معدل بالای 10 دارند.

کال تو اکشن راهنمای تلفنی

کلیات اصول تک ماده در امتحانات نهایی دوره متوسطه

شاید عده‌ای دانش‌آموزان دوست دارند بدانند که آیا تنها دانش‌آموزان خاصی می‌توانند از تک ماده در امتحان نهایی و غیر نهایی دوره متوسطه استفاده کنند یا این قانون شامل همه می‌شود؟ اصول تک ماده در امتحان نهایی چیست؟ تحت چه شرایطی می‌توانند از تک ماده هشتم، تک ماده نهم و تک ماده دوازدهم استفاده کنند؟

معمولا اصول تک ماده در امتحانات نهایی و غیرنهایی برای دانش‌آموزان دوره اول و دوم متوسطه ۱۴۰۳-۱۴۰۴ به شکل زیر است:

اگر نمره امتحان کتبی دانش‌آموز دوره دوم متوسطه کمتر از 7 و نمره سالانه آن بین 7 تا 10 باشد، آنگاه می‌تواند از تک ماده دوازدهم استفاده کند. اما اگر نمره سالانه آن کمتر از 7 باشد، در این صورت باید در امتحانات شهریور ماه و اسفند ماه همان سال شرکت کند.

همچنین دانش‌آموزان دوره اول متوسطه باید نمره سالانه و معدل بالاتر از 10 بگیرند. اگر آن‌ها در نمره سالانه قبول و در نمره کتبی درس مورد نظر قبول نشوند ولی معدل امتحانات پایان‌ترم آن‌ها بالا 12 باشد، در این صورت می‌توانند برای قبولی از تبصره استفاده کنند. البته امروزه سیستم‌های مدارس کشور وقتی معدل دانش‌آموزی کمتر از 10 نباشد به صورت خودکار برای آن‌ها تبصره ثبت می‌کند. ولی در صورتی که اگر معدل امتحانات نوبت دوم دانش‌آموزان دوره اول متوسطه بالای 7 و کمتر از 10 باشد و نمره قبولی خود را به دست آورده باشند، طبق اصول تک ماده در امتحانات نهایی سال ۱۴۰۳ آیین‌نامه وزارت آموزش و پرورش نمی‌توانند از تک ماده هشتم، نهم و هفتم استفاده کنند.

 

تک ماده دوازدهم

 

نحوه استفاده از تک ماده در امتحان نهایی دور دوم متوسطه

با توجه به اینکه دوره دوم متوسطه مهم‌ترین دوره می‌باشد که در آن تمام دانش‌آموزان دهم، یازدهم و دوازدهم همواره تلاش می‌کنند برای کنکور سراسری نمره خوبی را بگیرند. اگر آن‌ها در این پایه‌های متوسطه در امتحان درس مورد نظر خود نمره کمتر از 7 بگیرند، در این صورت می‌توانند از تک‌ماده استفاده کنند. به صورت کلی آن‌ها می‌توانند در 2 درس نهایی و 2 درس غیر نهایی از تک‌ماده استفاده کنند. اما قبول شدن یا قبول نشدن دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه بر اساس نمره سالانه آن‌ها تعیین می‌شود. مثلا ممکن است دانش‌آموزی در امتحان کتبی خود نمره 7 یا کمتر از آن گرفته باشد. ولی در نمره سالانه خود قبول شده باشد. معمولاً نمره سالانه به روش زیر محاسبه می‌شود:

8 ÷[{(نمره مستمر نوبت اول × 1) + (نمره برگه نوبت اول × 2 )} + {(نمره مستمر نوبت دوم × 1) + (نمره برگه نوبت دوم × 4)}] = نمره سالانه

البته ضریب محاسبه نمره سالانه برای رشته‌های مختلف متفاوت است. لذا شما برای به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد محاسبه نمره سالانه دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل در ارتباط باشید. حال به صورت کلی نحوه محاسبه شرایط قبولی دانش‌آموزان پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم بر اساس نمره سالانه و نمره برگه امتحانی به شکل زیر است که بر اساس آن‌ها اصول تک‌ماده در امتحانات را نیز مشخص کردیم.

 برای ورود به سامانه دانش آموزی سناد روی لینک کلیک کنید.

شرایط قبولی دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم

 • دانش‌آموز اگر نمره سالانه بالاتر از 10 بگیرد، قبول می‌شود.
 • اگر نمره سالانه دانش‌آموز بین 7 تا 10 باشد، در این صورت بدون در نظر گرفتن نمره برگه امتحانی باید از تبصره و تک‌ماده استفاده کند.
 • اگر نمره سالانه دانش‌آموز کمتر از 7 باشد، در این صورت بدون در نظر گرفتن نمره کتبی مردود خواهد شد. لذا اصول تک‌ماده در امتحانات به او اجازه نمی‌دهد از قانون تک‌ماده و تبصره استفاده کند.

شرایط قبولی دانش آموزان پایه دهم و یازدهم

برای اطلاع از برنامه امتحانات نهایی خرداد وارد شوید.

شرایط قبولی دانش‌آموزان پایه دوازدهم

 • دانش‌آموز باید نمره سالانه 10 و بالاتر از آن کسب کرده باشد و نمره برگه امتحانی نهایی آن بیشتر از 7 باشد، در این صورت قبول می‌شود.
 • اگر نمره سالانه دانش‌آموز 10 و بالاتر از آن باشد و نمره کتبی امتحان نهایی آن کمتر از 7 باشد، در این صورت می‌تواند از تک‌ماده دوازدهم و تبصره استفاده کند.
 • اگر نمره سالانه بین 7 تا 10 باشد بدون در نظر گرفتن نمره امتحان نهایی آن باید از تک‌ماده دوازدهم و تبصره استفاده کند.
 • اگر نمره سالانه و نمره امتحان کتبی نهایی دانش‌آموز کمتر از 7 باشد، در این صورت مردود حساب می‌شود.
 • در امتحانات غیر نهایی نوبت دوم دانش‌آموزی قبول حساب می‌شود که نمره حدنصاب سالانه را گرفته باشد. این نمره برای دانش‌آموزان نظری 10 و برای دانش‌آموزان رشته‌های فنی حرفه‌ای 12 می‌باشد. به طوری که اگر آن‌ها نتوانند نمره قبولی را در امتحانات غیر نهایی دریافت کنند. باید با شرکت در امتحانات شهریور ماه نمره خوبی را بگیرند.

البته شما در صورت لزوم می‌توانید بعد از اعلام نتایج امتحانات نهایی به نمرات خود اعتراض کنید. این کار را زمانی انجام دهید که فکر می‌کنید نتایج امتحانات نهایی بهتری را دریافت می‌کردید. البته برای این کار بازه زمانی مشخصی وجود دارد. شما برای دریافت تاریخ اعتراض به نمرات نهایی سال ۱۴۰۳-۱۴۰۴ می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل در ارتباط باشید

 

 

شرایط قبولی دانش آموزان پایه دوازدهم

برای مشاهده حذفیات امتحان نهایی روی لینک بزنید.

 

شرایط قبولی و فارغ‌التحصیلی دانش‌آموزان دوره اول متوسطه ۱۴۰۳

تمام دانش‌آموزان دوره اول متوسطه برای قبول شدن باید دارای معدل کل و نمره امتحان کتبی خرداد ماه بالای 10 باشند. در صورتی که معدل کل دانش‌آموز در امتحانات خرداد ماه کمتر از 10 باشد، مردود حساب می‌شود. البته اگر دانش‌آموزی معدل بالا 7 بگیرد، اما در یک یا چند درس خود نمره قبولی کسب نکند، در این صورت تجدید حساب می‌شود. بنابراین باید در امتحانات شهریور ماه شرکت کند.

هم‌چنین برای قبولی دانش‌آموزان دوره اول متوسطه، آن‌ها باید برای هر کدام از دروس خود نمره سالانه بالا 30 بگیرند. اما اگر نمره سالانه آن‌ها کمتر از 30 و معدلشان بالا 12 باشد، در این صورت می‌توانند تنها برای دو درس خود از تک ماده هشتم، نهم و هفتم استفاده کنند.

کال تو اکشن تماس

 

تاثیر تک ماده در معدل

دانش آموزانی که از تک ماده یا تبصره استفاده می کنند، نمره قبولی را در کارنامه نخواهند داشت. در واقع تک ماده یا تبصره برای قبولی دانش آموزان مورد استفاده قرار می گیرد و نمره آن در کارنامه ثبت نمی شود. نمره ای که در کارنامه درج شده و محاسبه می شود، همان نمره مردودی است.

پس نمره پایین می تواند روی معدل تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل توصیه ما این است که دانش آموزان تمامی تلاش خود را به کار بگیرند تا نمره مورد نیاز را کسب نمایند.

 

 

چند درس را می توان تک ماده کرد؟

حال که از تک ماده و تفاوت آن با تبصره اطلاعات کاملی را بدست آوردید می توانید در مورد این موضوع که چند درس را می توان تک ماده کرد، مطالعه کنید. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تعداد آن مشخص نیست زیرا هرسال تغییر خواهد کرد.

با توجه به آخرین اطلاعات امکان استفاده از تک ماده برای دروس نظری وجود دارد.

به علاوه با توجه به آخرین قانون وضع شده، دانش آموزان پایه نهم و دانش آموزان پایه دوازدهم می توانند در 4 درس خود از قانون تک ماده استفاده نمایند. البته به این نکته توجه داشته باشید که تنها 2 مورد از این 4 مورد می تواند شامل امتحانان نهایی باشد و موارد بعدی باید از دروس غیر نهایی بوده باشد.

 

برای دانلود pdf مطلب کلیک کنید.

 

خلاصه مطلب

ما سعی کردیم در این مطلب به بررسی جزییات مربوط به تک ماده در امتحان نهایی بپردازیم و به شما کمک کنیم تا بتوانید پاسخ تمامی سوالات خود را در این حوزه بگیرید. فراموش نکنید نمره تک واحد در کارنامه ثبت نشده و همان نمره مردودی شما برای معدل محاسبه خواهد شد. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با تک ماده داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

4.1/5 - (16 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

معمولاً تا چند روز مهلت اعتراض به نمرات امتحانی را داریم؟

معمولاً تنها سه روز پس از اعلام نتایج امتحانات نهایی می‌توانید در صورت لزوم اعتراض کنید. 

اگر دانش‌آموزی نتواند در پایان سال تحصیلی دروس نیمسال اول، دوم یا جبرانی نمره قبولی بگیرد چه کاری باید انجام دهد؟

او می‌تواند باقیمانده دروس خود را در سال تحصیلی بعدی در مراکز پیش‌دانشگاهی بزرگسالان انتخاب کند یا اینکه به صورت داوطلب آزاد؛ آن‌ها را بگذراند.

چه تفاوتی میان تک ماده و تبصره وجود دارد؟

استفاده از تک ماده برای تمامی دانش‌آموزان امتحانات نهایی و غیر نهایی در هر مقطع تحصیلی امکان‌پذیر است. 

نظرات

573 دیدگاه دربارهٔ «تک ماده در امتحان نهایی + {شرایط و تعداد مجاز} | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo A گفت:

  سلام برای تک ماده میشه مثلا ۴ درس تخصصی رو تک ماده زد؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام. بله طبق قانون جدید تا 4 درس رو اجازه ی تک ماده خواهید داشت.

 2. Avatar photo Hani گفت:

  سلام اگر در پایه یازدهم ۳درس نهایی رو افتاده باشیم میتوان برای هر ۳درس از تک ماده استفاده کرد؟؟؟؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام. بله این امکان وجود دارد اما بستگی به نمرات سالانه و نمره ی کتبی شما در همان درسها دارد.

 3. Avatar photo Amir گفت:

  سلام من کلاس دوازدهم هستم تمام امتحاناتم رو بانمره بالای ۱۵ قبول شدم فقط زبان رو با نمره ۱ آوردم نمره کلاسی تمام درس هام هم بالای ۱۵ هست میتونم از تک ماده یا تبصره استفاده کنم

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام اگر نمره برگه 7 تا 10 باشه و نمره سالانه تون بالای 10 میتونید از تک ماده استفاده کنید

 4. Avatar photo د گفت:

  سلام وقت بخیر
  اگر نمره سالانه بالای ده باشد و نمره کتبی خرداد ماه دوازدهم نهایی زیر هفت باشد امکان تک ماده و تبصره وجود دارد؟

 5. Avatar photo رها گفت:

  سلام من کلاس هشتمم و تمام درس هامو با نمره ۱۵ به بالا پاس کردم ترم اول معدل ۱۷ دارم اما ترم دوم ریاضی رو افتادم و زیر پنج شدم چیکار باید کنم که پاس بشم

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما شهریور ماه مجدد ازمون میدهید

 6. Avatar photo M گفت:

  سلام من پایه هفتم هستم امتحان دی ماهم رو جمع کل ۱۲ شدم
  و الان احتما یکی دوتا از امتحان هارو بیوفتم میتونم تک ماده بزنم
  ؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   تک ماده برای امتحانات پایانی میباشد

 7. Avatar photo اااااا گفت:

  سلام
  ۴ تا دهم
  ۶ تا یاردهم
  افتادم پیگیری نکردم
  الان دوازدهمم تکلیف چیه
  راه حل برای گرفتن دیپلم چیه

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   تمامی دروس افتاده را باید امتحان داده و نمره قبولی کسب کنید.

 8. Avatar photo Negar گفت:

  سلام، برای پایه یازدهم، اگه نمره برگمون کمتر از ۷ باشه ولی نمره سلانه بالای ۱۰ ، قبول میشیم ؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   شرط استفاده از تک ماده دارا بودن نمره سالانه 10 می باشد.

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • حوزه های برگزاری کنکور سراسری در اصفهان

  حوزه های برگزاری کنکور سراسری در اصفهان 1403 {آدرس و مسیر}

  با توجه به تاثیر بسزای حوزه های برگزاری کنکور سراسری در اصفهان بر کیفیت برگزاری آزمون و ایجاد شرایط مطلوب برای داوطلبان، می‌توان گفت که این حوزه‌ها نقش بسزایی در بهبود کیفیت آزمون داشته‌اند. تعیین تعداد حوزه‌های اصلی و فرعی بر...
 • فرم ثبت نام پیش دبستانی

  فرم ثبت نام پیش دبستانی 1403 + دانلود نمونه تکمیل شده word

  فرم ثبت نام پیش دبستانی مخصوص کودکان بین سه تا شش سال است و والدین با مراجعه به مراکز آموزشی می‌توانند فرایند ثبت‌نام را انجام دهند. پیش‌ دبستانی یا دوره آمادگی، یک دوره آموزشی اختیاری است که والدین می‌توانند فرزندان...
 • gozinesh.police.ir ورود به سامانه گزینش نیروی انتظامی

  gozinesh.police.ir + ورود به سامانه گزینش نیروی انتظامی

  متقاضیان استخدام در سمت‌های درجه داری نیروی انتظامی می‌توانند با مراجعه به سایت استخدام نیروی انتظامی به آدرس اینترنتی gozinesh.police.ir جهت ثبت نام اقدامات لازم را انجام دهند. تمامی مراحل استخدام و اطلاع رسانی‌های ثبت نام به صورت اینترنتی از...
 • استعلام ثبت نام مدارس 1403 + مشاهده وضعیت دانش آموز

  استعلام ثبت نام مدارس 1403 + مشاهده وضعیت دانش آموز

  سامانه مای مدیو، مسئول ثبت نام دانش‌آموزان در مدارس است و با دریافت مشخصات تحصیلی، شناسنامه‌ای و برخی دیگر از اطلاعات، ثبت نام را انجام می‌دهد. والدین و دانش‌آموزانی که در مدرسه ثبت نام کرده‌اند، در پی استعلام ثبت نام...
تماس با مشاور