تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

  • دسته بندی
  • دیدگاه ها ۰
تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

ضوابط و شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد مشخص شده است. بسیاری از داوطلبان این سؤال را می‌پرسند که آیا امکان تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی وجود دارد؟ یا خیر. باید به شما بگوییم بله این کار امکان پذیراست البته به شرطی که از شرایط آن برخوردار باشید. در صورتی که در مقطع ارشد پذیرفته شده‌اید، و قصد تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی را دارید و یا می‌خواهید معایب تغییر رشته ارشد را بدانید، حتماً از مشاوران آگاه کمک بگیرید. کارشناسان در خصوص این که آیا امکان تغییر رشته در ارشد وجود دارد؟ یا خیر تمامی اطلاعات را در اختیار شما قرار خواهند داد.

 

 

جهت دریافت مشاوره برای نحوه تغییر رشته در مقطع ارشد از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره  ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099072952 تماس از سراسر کشور و  9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

چگونگی تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

قبل از شروع بحث باید به شما بگوییم که پس از قبولی و انتخاب رشته ارشد تنها امکان تغییر گرایش وجود دارد.

به این معنی که، به طور مثال اگر شما کنکور مهندسی ارشد شرکت کرده و یک رشته مهندسی قبول شده باشید، امکان تغییر رشته به طور مثال در گروه مدیریت برای شما وجود ندارد و تنها می‌توانید گرایش خود را تغییر دهید.

اما اگر لیسانس مهندسی داشته و قصد ادامه تحصیل در رشته مدیریت را داشته باشید، می‌توانید با تغییر رشته در کنکور مدیریت شرکت نمایید.

از آن جایی که پاخ سوال آیا امکان تغییر رشته در ارشد وجود دارد؟ یا خیر مثبت بود. در این قسمت می‌خواهیم قوانین تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد را بیشتر بررسی کنیم. در خصوص قوانین باید به شما بگوییم که بلافاصله پس از آغاز سال تحصیلی امکان تغییر گرایش وجود ندارد.

بلکه باید تعدادی از واحدهای رشته کنونی خود را بگذرانید تا به شما اجازه تغییر رشته داده شود. تعداد واحدها بستگی به قوانین دانشکده و رشته شما دارد. پس از گذراندن واحدهای مورد نظر می‌توانید با مراجعه به آموزش دانشکده خود و دریاقت فرم‌های مورد نیاز مراحل تغییر رشته را آغاز نمایید.

توجه داشته باشید که باید حتما نمرات و معدل قابل قبولی را کسب کرده باشید تا به شما اجازه تغییر رشته داده شود.

 

 

 

 

قوانین تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد برای تکمیل ظرفیت

پس از ارائه درخواست برای تغییر گرایش در مقطع ارشد، یکی از مواردی که بر قبولی یا عدم قبولی درخواست شما تاثیر گذار خواهد بود، تکمیل ظرفیت است.

گاهی ممکن است از یک دانشکده چندین نفر به صورت همزمان قصد تغییر رشته و گرایش را داشته باشند که در این حالت سخت می‌توان امکان پذیرش را پیش بینی کرد. اما درصورتی که ظرفیت کاملی برای پذیرش وجود داشته باشد، می‌توانید با خیالی آسوده برای تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی اقدام نمایید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد روی لینک کلیک نمایید.

 

 

قوانین تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد برای معادل سازی دروس

قوانین تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد برای معادل سازی دروس برای زمانی است که پس از قبولی قصد تغییر گرایش داشته باشید.

در این حالت دروسی را که در گرایش پیشین خود گذرانده‌اید، با دروس گرایش جدید تطبیق می‌دهند.

زیرا در گرایش‌های یک رشته، زیر مجموعه متنوعی از رشته‌ها وجود دارد که در بسیاری از دروس با یکدیگر مشترک هستند.

این دروس باید توسط گروه آموزشی دانشگاه مقصد پذیرفته شود. در صورت پذیرش این دورس، نمره کسب شده آنها در معدل رشته انتخابی محاسبه می شود.

 

 

امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد پس از قبولی برای رشته‌های خارج از گرایش وجود ندارد.

 

 

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد از فنی به گروه مدیریت

بخش عمده‌ای از تغییر رشته ارشد، از گروه فنی به مدیریت است. بسیاری از دارندگان مدرک لیسانس فنی برای کنکور ارشد مدیریت ثبت نام می‌کنند.

این موضوع دلایل بسیاری دارد که از جمله آن‌ها می‎‌توان به بازار کار نامناسب رشته فنی اشاره کرد.

همچنین، مورد مهم دیگر منابع درسی رشته مدیریت است که برای گروه‌های فنی بسیار آسان است.

به طور مثال می‌توان به درس ریاضی اشاره کرد که در کنکور مدیریت اهمیت بالایی دارد و داوطلبان فنی نیز روی این درس تسلط خوبی دارند. این تسلط حتی می‌تواند به دروس دیگر مانند اقتصاد، آمار و غیره نیز سرایت کند.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مشاوره کنکور ارشد روی لینک کلیک نمایید.

 

 

معایب تغییر رشته ارشد از فنی به گروه مدیریت

البته در هر کاری یک سری نقاط قوت و ضعف وجود دارد. برای داوطلبان رشته مدیریت که قبلا لیسانس فنی داشته‌اند نیز نقاط ضعفی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می کنیم.

یکی از عمده‌ترین نقاط ضعف و یا معایب تغییر رشته ارشد از فنی به مدیریت، عدم آشنایی با دروس تخصصی مدیریتی است.

در این خصوص می‌توان به درس تئوری‌های مدیریت اشاره کرد که این درس به دلیل داشتن حجم بسیار زیاد و همچنین تشابه مفاهیم منجر به سردرگمی داوطلبان فنی و مهندسی می شود.

از طرفی، به طور کلی می‌توان گفت که داوطبان فنی آشنایی خاصی با دروس مدیریتی ندارند و همین موضوع می‌تواند منجر به سردرگمی و حتی از دست دادن اعتماد به نفش آن‌ها شود.

 

 

 

تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی

 

 

تغییر رشته در مقطع ارشد از حسابداری به مدیریت

یکی از گرایش‌های پرطرفدار مجموعه مدیریت، مدیریت مالی است. این گرایش به دلیل داشتن دروس تخصصی حسابداری، مورد توجه فارغ التحصیلان رشته حسابداری قرار می‌گیرد.

یکی از دلایل انتخاب این رشته توسط گروه حسابداری، وجود دروس متعدد و تخصصی در حیطه حسابداری است که می‌توان از جمله آن‌ها به حسابداری عمومی، صنعتی و غیره اشاره کرد.

البته باید توجه داشته باشید که این رشته ظرفیت بسیار کم و رقابت بسیار شدیدی دارد. پس برای موفقیت در آن نیاز به برنامه ریزی و تلاش بسیار است.

 

 

معایب تغییر رشته ارشد از حسابداری به مدیریت

در کنکور ارشد مدیریت مالی علاوه بر دروس تخصصی حسابداری، یک سری دورس تخصصی مالی دیگر نیز وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مدیریت مالی، مدیریت ریسک و غیره اشاره کرد.

عدم آشنایی فارغ التحصیلان حسابداری با این دروس تخصصی و به صورت کلی عدم آشنایی با مباحث مهم کنکور مدیریت، یکی از معایب تغییر رشته ارشد برای این افراد محسوب می‌شود. به همین دلیل بهتر است حتماً از کارشناسان کمک بگیرند.

 

 

اگر به دنبال رشته‌های آموزش محور کارشناسی ارشد هستید، روی لینک کلیک نمایید.

 

 

تغییر رشته ارشد از سایر گروه‌ها و تغییر گرایش بین داوطلبین گروه مدیریت

علاوه بر گروه حسابداری و فنی، از بسیاری رشته‌های دیگر نیز ممکن است افرادی متقاضی شرکت در کنکور مدیریت باشند. که از جمله این موارد می‌توان به داوطلبان دارای مدرک زبان، علوم پایه، هنر و غیره اشاره کرد.

درمیان این گروه‌ها داوطلبان دارای مدرک زبان نیز می‌توانن شانس خوبی برای کسب رتبه عالی در کنکور ارشد مدیریت را داشته باشند.

زیرا ضریب زبان انگلیسی در کنکور 3 است و در نتیجه افرادی که این درس را بالاتر از دیگر رقبای خود بزنند، رتبه بهتری کسب می کنند.

البته این گروه نیز مانند موارد فوق، در بیشتر دروس مدیریت هیچ پیش زمینه‌ای نداشته و به همین دلیل بهتر است حتما از مشاوران و یا کلاس‌های کنکور کمک بگیرند.

تغییر گرایش مدیریت نیز یکی از تغییرات عمده‌ای است که در کنکور مدیریت مشاهده می‌شود. بسیاری از داوطلبان به صورت عمدی و بسیاری دیگر به صورت غیر عمدی در گرایش‌های متفاوت به ادامه تحصیل می‌پردازند.

 

 

آیا امکان تغییر رشته در ارشد وجود دارد؟

 

 

برای تغییر رشته در مقطع ارشد چه مواردی معقول‌تر هستند؟

به برخی از انتخاب‌های معقولی که می‌توانید در رشته‌های کنکور ارشد داشته باشید، اشاره گردید. در صورتی که برای تغییر رشته مردد هستید، در ادامه این بخش همراه ما باشید.

به صورت کلی گرایش‌های مدیریت را می‌توان به چند دسته کلی تقسیم کرد که در ادامه آمده و بهترین گروه برای انتخاب این گرایش‌ها نیز آورده شده است.

 

 

موارد پیشنهادی برای تغییر رشتهداوطلبان مناسب برای انتخابداوطلبان نامناسب برای انتخاب

مدیریت صنعتی

مدیریت بازرگانی

مدیریت بهره‌وری

مدیریت اجرایی

مدیریت منابع انسانی

برای افرادی که با مباحث مدیریتی آشنایی خوبی دارند، می‌تواند مناسب باشد.در این حوزه رشته‌های نامناسب وجود ندارد و تقریبا از همه گرایش‌ها امکان تغییر رشته به مدیریت وجود دارد.
مدیریت مالیاین رشته برای تمامی افرادی که لیسانس حسابداری، بازرگانی و یا مالی دارند، می‌تواند مناسب باشد. به صورت کلی تمامی افرادی که واحدهای حسابداری پاس کرده اند.این رشته به افرادی که واحدهای مالی نخوانده‌اند و یا علاقه به این مباحث ندارند، توصیه نمی‌شود.
مدیریت ITمدیریت آی تی برای تمامی افرادی که لیسانس مدیریت یا صنایع دارند می‌تواند مناسب باشد.تقریباً از تمامی رشته‌ها امکان ورود و موفقیت در این رشته وجود دارد.
مدیریت MBAبرای افرادی که لیسانس مهندسی، آمار یا ریاضی دارند، می‌تواند مناسب باشد.این رشته به افرادی که لیسانس در گروه علوم انسانی و یا گروه مدیریت دارند، توصیه نمی‌شود.

 

 

نکته مهمی که داوطلبان باید به آن توجه داشته باشند این است که حق تنها یک بار تغییر رشته در هر یک از مقاطع برای آن ها وجود دارد. 

لذا تمام جوانب این عمل و آینده آن را به دقت بررسی کنید. مشاوران ما با بررسی قوانین تغییر رشته در کارشناسی ارشد و جوانب آن برای هر یک از رشته ها می توانند مسیر پیش رویتان را به دقت برای شما بازگو کرده و با اطمینان خاطر بیش تری به سمت اهداف خود حرکت کنید.

 

 

برای کسب اطلاعات کاربردی در رابطه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد روی لینک کلیک نمایید.

 

 

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد همزمان با گرفتن انتقالی

ممکن است برخی داوطلبان همزمان با تغییر رشته مقطع کارشناسی ارشد و یا تغییر گرایش مقطع کارشناسی ارشد، اقدام به اخذ انتقالی نیز بکنند.

برای گرفتن همزمان انتقالی با تغییر رشته هیچ محدودیتی وجود ندارد. اما به صورت کلی می‌توان گفت گرفتن انتقالی در دانشگاه‌های شهریه پرداز بسیار آسان‌تر از دانشگاه‌های روزانه است.

در دوره روزانه تنها امکان انتقال افراد از دوره روزانه به شبانه وجود دارد و به صورت برعکس امکان پذیر نیست.

مهمترین نکته‌‌ای که در گرفتن انتقالی وجود دارد نیز این است که دانشگاه مبدا و مقصد و یا دانشکده مبدا و مقصد با این موضوع مؤافق باشند.

 

 

آیا تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد لازم است؟

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد می‌تواند بر روی آینده شغلی و تحصیلی شما بسیار تاثیر گذار باشد. 

زیرا هم تجربه بیشتری پیدا کرده‌اید و هم نسبت به دوره کارشناسی شناخت بهتری از خودتان، نقاط قوت و ضعف و بسیاری موارد دیگر دارید.

در دوره کارشناسی ارشد حتی بسیاری از داوطلبان با بازار کار نیز آشنایی پیدا کرده‌اند و می‌توانند با دید بازتری به این دوره وارد شوند.

به همین دلیل، در پاسخ به این سؤال می‌توانیم به شما بگوییم که اگر احساس می‌کنید رشته کارشناسی خود را به اندازه کافی دست ندارید و یا به دنبال بازار کار بهتری هستید، حتماً به تغییر رشته فکر کنید.

 

 

نکات نهایی تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی

هر فردی تنها یک بار فرصت تغییر رشته و گرایش را دارد. پس قبل از گرفتن تصمیم نهایی بهتر است حتماً تمامی جوانب را سنجیده باشید.

تنها بازار کار و شرایط شغلی ملاک نیست و باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید که مهم‌ترین آن‌ها علاقه است.

بسیاری از داوطلبان در مورد تعداد واحد دروس، ضرائب، واحدهای عملی هر رشته و غیره اطلاعات کافی ندارند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتماً قبل از گرفتن تصمیم نهایی خود حتما از مشاوران کمک بگیرید.

 

 

خلاصه مطلب

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد موضوع مورد بحث ما در این مطلب بوده است. بسیاری از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد به دلیل عدم دقت کافی در هنگام انتخاب رشته و یا به وجود آمدن شرایطی خاص تصمیم به تغییر رشته و گرایش می‌گیرند.

برای پاسخ به این سوال که آیا امکان تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی وجود دارد؟ باید به شما بگوییم که بله این امکان وجود دارد. 

البته این امر شرایطی دارد که لازم است از آن‌ها اطلاع داشته باشید. اگر در مورد اینکه آیا امکان تغییر رشته در ارشد وجود دارد؟ یا خیر و یا در رابطه با تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی و معایب تغییر رشته ارشد سوال دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

 

برای کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با قوانین و ضوابط مرتبط با تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره  ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099072952 تماس از سراسر کشور و  9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

ثبت نام کنکور ارشد

مشاوره انتخاب رشته ارشد

سامانه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد

ویرایش انتخاب رشته کارشناسی ارشد

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد برای چه افرادی امکان پذیر است؟

تمامی داوطلبان کنکور ارشد می‌توانند رشته خود را تغییر دهند.

آیا امکان تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی وجود دارد؟

بله شما می‌توانید گرایش خود را پس از قبولی در کنکور تغییر دهید. البته همانطور که می‌دانید تنها گرایش‌ها محدود به رشته امتحانی می‌شود.

امکان تغییر رشته ارشد در دانشگاه‌های خاص نیز وجود دارد؟

بله اگر از پذیرفته شدگان دانشگاه‌های خاص باشید نیز می‌توانید گرایش خود را تغییر دهید.

معایب تغییر رشته ارشد شامل چه مواردی می‌شود؟

تنها عیب تغییر رشته ارشد را می‌توان انتخاب نادرست و بدون فکر در آن دانست؛ زیرا تنها یک بار امکان تغییر رشته را دارید.

 

نظرات

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

ایران تحصیل
تماس با مشاور