ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد 1401 + قوانین جدید

 • دسته بندی
 • دیدگاه ها ۷۰
تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

شرایط و نحوه تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد 1401 مشخص شد. بر اساس قوانین مربوطه، دانشجویانی که در حال تحصیل مقطع کارشناسی ارشد می باشند، به هیچ وجه مجاز به تغییر رشته نخواهند بود. همچنین تغییر گرایش در این مقطع نیز امکانپذیر نمی باشد. البته در موارد نادری تغییر گرایش تحت شرایطی که در ادامه خواهیم دید امکانپذیر خواهد بود. البته بهتر است که پیش از آن دانشجویان از مزایا و معایب تغییر رشته ارشد مطلع شوند.

در این مقاله با جزئیات تغییر گرایش در کارشناسی ارشد آشنا خواهیم شد و از جزئیات لازم در این باره مطلع می شویم. همچنین، چنانچه شما نیز مایل به انجام این کار هستید، می توانید با تمامی بخشنامه ها و ضوابط موجود در زمینه نحوه تغییر رشته ارشد آشنا شدیم. همچنین، به منظور طرح سوالات خود و دریافت راهنمایی لازم می توانید با کارشناسان ایران تحصیل تماس حاصل نمایید.

 

 

 

 

آیا تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد امکانپذیر است؟

بسیار پیش می آید که شخصی در مقطع کارشناسی رشته ایی را انتخاب کند و فارغ التحصیل شود، اما به آن علاقه ایی نداشته یا از انتخاب خود پشیمان شود. به همین دلیل هم شاهد هستیم که بسیاری از موارد ثبت نام  و انتخاب رشته ارشد به رشته های غیر مرتبط اختصاص دارد. از سوی دیگر، تعدادی نیز پس از قبولی در مقطع ارشد، به دلایل مختلفی تصمیم به تغییر رشته را گرایش در همین مقطع را می گیرند. به همین دلیل هم این سوال غالبا مطرح می شود که آیا تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد امکانپذیر است یا خیر؟

حقیقت آن است که تا به حال منعی برای رشته های غیر مرتبط در کنکور ارشد وجود نداشت. اما در سال گذشته طرحی از سنجش و پذیرش کشور مبنی بر ممنوعیت شرکت کردن همه رشته ها و یا حتی همه رشته های یک گروه تحصیلی در یک زیر گروه تحصیلی پیشنهاد شد. اما به دلیل مخالفت ها و اعتراضات زیاد متقاضیان و برخی از سازمان های مربوطه، این مصوبه هنوز تصویب نشده و فعلا اجرا نمی شود.

اما در مورد دانشجویان ارشد در حال تحصیل که به دنبال اطلاع از نحوه تغییر رشته این مقطع هستند باید بگوییم که در این مورد نیز موانع زیادی وجود دارد. به نحوی که هیچ دانشگاهی مجاز به تغییر دادن رشته دانشجویان ارشد نمی باشد. حتی بر اساس قوانین، تغییر گرایش نیز در این مقطع ممنوع خواهد بود. با این وجود، یک سری شرایط در این باره وضع شده است و در موارد نادر می توان با توجه به آن ها گرایش خود را تغییر داد. در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

 

 

تغییر رشته کارشناسی ارشد

 

برای اطلاع از فرآیند و زمان ثبت نام کنکور ارشد می‌توانید به مقاله فوق مراجعه کنید.

 

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

همانطور که ذکر شد، با وجود آنکه تغییر رشته و گرایش در مقطع ارشد به ندرت صورت می گیرد. اما در مجموع برای مواردی که قرار بر تغییر باشد، داشت شرایط زیر الزامی است.

 

 • گذراندن حداقل 2 ترم یعنی معادل 24 واحد درسی در مقطع ارشد الزامی است.
 • معدل رشه فعلی بایستی در حد نصاب باشد
 • در صورتی که پذیرش در رشته مقصد مستلزم گذراندن مصاحبه یا گزینش باشد، دانشجو می بایست در این مراحل شرکت نموده و نمره قبولی را کسب نماید.
 • هر داوطلب تنها یک بار می تواند برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کند
 • علاوه بر تغییر رشته، در صورت موافقت شورای پزشکی، امکان تغییر گرایش و انتقالی نیز وجود دارد.
 • اگر دانشجو در کارشناسی ارشد دو ترم را مشروط شده باشد، مجاز به تغییر گرایش نخواهد بود.
 • هیچ کدام از دانشجویان نمی توانند از دانشگاه های غیر حضوری به حضوری، و غیر دولتی به دولتی تغییر رشته دهند.
 • دروسی که قبلا در رشته مبدا گذرانده شده اند، با دروس مشابه رشته فعلی معادل سازی خواهند شد.
 • نمره قبولی آزمون ورودی داوطلب نباید از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در رشته مقصد پایین تر باشد.
 • بایستی موافقت دانشگاه مقصد جهت تغییر رشته کسب شود.
 • نمره دروس گذرانده شده در رشته قبلی نباید پایین تر 12 باشد.

 

نحوه تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

 

کلیه دانشجویان مقطغ کارشناسی ارشد در جهت تغییر رشته می‌بایست در دانشگاه به صورت کتبی درخواست بدهند تا در نهایت درخواست آن‌ها به واسطه معاونت آموزشی بررسی شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد روی لینک کلیک نمایید.

 

نحوه تغییر رشته ارشد از طریق تکمیل ظرفیت

مراحل انجام تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد معمولا به صورت حضوری انجام می شود. به طوری که دانشگاه های سراسری و آزاد در زمان های مشخصی که معمولا بهمن می باشد به داوطلبان اجازه ارائه درخواست خود را می دهند. البته این امر منوط به اجازه سازمان های زیربط و برخورداری از شرایط مذکور می باشد. اما به طور کلی نحوه تغییر رشته ارشد به صورت زیر می باشد.

 

 • دانشجو بایستی به واحد آموزش دانشکده رشته مربوطه مراجعه نماید
 • تکمیل فرم ها و ارائه آن ها به کارمندان این بخش
 • تحویل فرم مربوطه به شورای دانشجویی

پس از انجام این امور، اگر شورای دانشجو با این تغییر موافقت نماید، دانشجو بایستی در اولین نیمسال در رشته و دانشگاه مورد نظر نام نویسی کند. در غری این صورت، انصراف تلقی خواهد شد و دیگر اجازه بهره مندی از تغییر رشته در مقطع مربوطه را نخواهد داشت.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مشاوره کنکور ارشد روی لینک کلیک نمایید.

 

 

تغییر رشته از طریق کارنامه سبز کارشناسی ارشد

 

نحوه تغییر رشته ارشد از طریق تکمیل ظرفیت

 

 

 

سازمان سنجش هر ساله مدتی پس از اعلام نتایج نهایی کنکور ارشد، کارنامه ایی را تحت عنوان کارنامه سبز منتشر می کند. در این کارنامه داوطلب می تواند از رشته هایی که احتمال قبولی در آن ها را داشته مطلع شود و اخرین رتبه قبولی در هر کد نیز مشخص شده است.

حال اگر دانشجویی قصد تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشد، می تواند از میان گرایش های موجود در کارنامه سبز خود اقدام به انتخاب نماید. گفتنی است که برخورداری از شرایط لازم برای این منظور الزامی است و بایستی در تکمیل ظرفیت شرکت کنند. اگر در این مورد نیازمند اطلاعات بیشتری هستید، می توانید با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

 

 

قوانین تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد برای معادل سازی دروس

قوانین تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد برای معادل سازی دروس برای زمانی است که پس از قبولی قصد تغییر گرایش داشته باشید.

در این حالت دروسی را که در گرایش پیشین خود گذرانده‌اید، با دروس گرایش جدید تطبیق می‌دهند. زیرا در گرایش‌های یک رشته، زیر مجموعه متنوعی از رشته‌ها وجود دارد که در بسیاری از دروس با یکدیگر مشترک هستند.

این دروس باید توسط گروه آموزشی دانشگاه مقصد پذیرفته شود. در صورت پذیرش این دورس، نمره کسب شده آنها در معدل رشته انتخابی محاسبه می شود.

 

 

امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد پس از قبولی برای رشته‌های خارج از گرایش وجود ندارد.

 

 

معایب تغییر رشته ارشد

گرچه تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد می تواند فرصتی دوباره در اختیار افرادی قرار دهد که به رشته قبلی خود علاقه ندارند اما می تواند معایبی را نیز با خود به همراه داشته باشد. اولین معایب تغییر رشته ارشد را می توان زمانی دانست که فرد بدون اطلاع و تحقیق در مورد رشته مورد نظر، به سمت آن سوق داده شود. چرا که زمان گرانبهاتر از آن است که ما با از این شاخه به آن شاخه پریدن آن را هدر دهیم. بعلاوه، در این بین هزینه هایی تلف خواهد شد که سودمند نخواهد بود.

برای مثال، ممکن است هدف از تغییر رشته برای برخی افراد تنها درآمدزایی است. در حالی که وقتی به رشته دیگر وارد می شوند، می بینند که نه تنها در آن تخصصی ندارند، بلکه به آن نیز علاقه مند نیستند. به همین دلیل، خیلی زود از آن زده شده و نمی توانند موفق شوند.

از دیگر معایب تغییر رشته ارشد می توان به عدم آشنایی با دروس تخصصی و مهارت های رشته مقصد می باشد. هر چند که ما از نحوه تغییر رشته فوق لیسانس مطلع باشیم، اگر نتوانیم رزومه قوی و دانش بالایی به دست آوریم، نمی توان در آینده چندان امیدوار به دستیابی اهداف مورد نظرمان باشیم.

 

 

 

تغییر رشته ارشد با انتقالی

 

 

 

اگر به دنبال رشته‌های آموزش محور کارشناسی ارشد هستید، روی لینک کلیک نمایید.

 

 

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد همزمان با گرفتن انتقالی

ممکن است برخی داوطلبان همزمان با تغییر رشته مقطع کارشناسی ارشد و یا تغییر گرایش مقطع کارشناسی ارشد، اقدام به اخذ انتقالی نیز بکنند.

برای گرفتن همزمان انتقالی با تغییر رشته هیچ محدودیتی وجود ندارد. اما به صورت کلی می‌توان گفت گرفتن انتقالی در دانشگاه‌های شهریه پرداز بسیار آسان‌تر از دانشگاه‌های روزانه است.

در دوره روزانه تنها امکان انتقال افراد از دوره روزانه به شبانه وجود دارد و به صورت برعکس امکان پذیر نیست.

مهمترین نکته‌‌ای که در گرفتن انتقالی وجود دارد نیز این است که دانشگاه مبدا و مقصد و یا دانشکده مبدا و مقصد با این موضوع مؤافق باشند.

 

 

برای کسب اطلاعات کاربردی در رابطه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد روی لینک کلیک نمایید.

 

 

نکات نهایی تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد می‌تواند بر روی آینده شغلی و تحصیلی شما بسیار تاثیر گذار باشد. زیرا هم تجربه بیشتری پیدا کرده‌اید و هم نسبت به دوره کارشناسی شناخت بهتری از خودتان، نقاط قوت و ضعف و بسیاری موارد دیگر دارید.

در دوره کارشناسی ارشد حتی بسیاری از داوطلبان با بازار کار نیز آشنایی پیدا کرده‌اند و می‌توانند با دید بازتری به این دوره وارد شوند.

به همین دلیل، در پاسخ به این سؤال می‌توانیم به شما بگوییم که اگر احساس می‌کنید رشته کارشناسی خود را به اندازه کافی دست ندارید و یا به دنبال بازار کار بهتری هستید، حتماً به تغییر رشته فکر کنید. هر فردی تنها یک بار فرصت تغییر رشته و گرایش را دارد. پس قبل از گرفتن تصمیم نهایی بهتر است حتماً تمامی جوانب را سنجیده باشید.

تنها بازار کار و شرایط شغلی ملاک نیست و باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید که مهم‌ترین آن‌ها علاقه است. بسیاری از داوطلبان در مورد تعداد واحد دروس، ضرائب، واحدهای عملی هر رشته و غیره اطلاعات کافی ندارند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتماً قبل از گرفتن تصمیم نهایی خود حتما از مشاوران کمک بگیرید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر نسبت به سامانه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد کلیک کنید.

 

اخبار پیرامون تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

 • کنکور کارشناسی ارشد در سال ۱۴۰۱ تغییر می‌کند؟

رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: کنکور ارشد 1401 بدون تغییر و براساس روال همیشه برگزار می‌شود.

 • وزارت علوم با ممنوعیت تغییر رشته در کارشناسی ارشد برای جویندگان علم سنگ اندازی می‌کند

براساس گفته‌های دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی گلستان، تصمیم شورای سنجش و پذیرش وزارت علوم براساس ممنوعیت تغییر رشته در کارشناسی ارشد به اینکه در امور آموزشی به جای تسهیل دادن پیش پای محصلان سنگ اندازی می‌کند.

 • نمایندگان اتحادیه‌های دانشجویی در پاسخ به مصوبه ممنوعیت تغییر رشته چه واکنشی نشان دادند؟ / از تحجر وزارت علوم در سیاست‌گذاری تا زیر سوال رفتن کنکور ارشد

با در نظر گرفتن این موضوع که اکثر دانشجویان در مقطع ارشد تصمیم به تغییر رشته می‌کنند. براساس مصوبه جدید که از سوی شورای سنجش و پذیرش کشور اخیر منتش شده نقشه برخی از داوطلبین را نقشه برآب کرده است.

 • سردرگمی داوطلبان کارشناسی ارشد برای تغییر رشته

به دلیل اشتباهات متعددی که دانشجویانی در زمان انتخاب رشته و کنکور انجام می‌دهند. در چند روز گذشته تصمیمی عجیب از سوی وزارت علوم و تحقیقات گرفته شد که با اعتراض بسیاری از داوطلبان کنکور روبرو شد.

براساس مصوبه شورا، پذیرش داوطلبان در کنکور ارشد از سال 1401 در رشته‌های غیرمرتبط غیرممکن اعلام شده است.

 

کاربران گرامی برای دانلود پی دی اف این صفحه کلیک کنید.

 

خلاصه مطلب

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد موضوع مورد بحث ما در این مطلب بوده است. بسیاری از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد به دلیل عدم دقت کافی در هنگام انتخاب رشته و یا به وجود آمدن شرایطی خاص تصمیم به تغییر رشته و گرایش می‌گیرند.

با این حال سوالات بسیاری در این باره برای متقاضیان به وجود می آید که نیازمند کسب اطلاع از مراجعی است که با قوانین به روز و جدید آگاهند. همکاران ما در تمامی روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب از طریق شماره های درج شده در جدول زیر پاسخگوی سوالات شما می باشند.

 

5/5 - (4 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد برای چه افرادی امکان پذیر است؟

تمامی داوطلبان کنکور ارشد می‌توانند رشته خود را تغییر دهند.

آیا امکان تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی وجود دارد؟

بله شما می‌توانید گرایش خود را پس از قبولی در کنکور تغییر دهید. البته همانطور که می‌دانید تنها گرایش‌ها محدود به رشته امتحانی می‌شود.

امکان تغییر رشته ارشد در دانشگاه‌های خاص نیز وجود دارد؟

بله اگر از پذیرفته شدگان دانشگاه‌های خاص باشید نیز می‌توانید گرایش خود را تغییر دهید.

 

نظرات

 1. نرگس
  ۲۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۰

  سلام بعد از وارد شدن به دانشگاه میشه ارشد تغییر رشته داد یا نه مثل کارشناسی که بعد از وارد شدن دانشگاه میشد تغییر رشته داد

  • abbasi
   ۲۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۴

   سلام بستگی به رشته . دانشگاهتان دارد

 2. مریم
  ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۶

  سلام من ترم اخر دانشجوی کارشناسی رشته مدیریت دولتیه دانشگاه پیام نور هستم میتونم برای مقطع کارشناسی ارشد یکی از رشته های مهندسی رو بدون کنکور دردانشگاه ازاد یا خود پیام نور ثبت نام کنم من از رشته ی الانم اصلا راضی نیستم

  • isaei
   ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۵

   سلام وقتتون بخیر
   بدون کنکور فقط بای رشته متجانس با رشته کارشناسیتون رو بخونید

 3. Aliz
  ۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۲

  سلام میخواستم بدونم که اگر از کارشناسی یک رشته مهندسی در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر شرکت کنم و قبول بشم،
  آیا معادلسازی واحد میکنن و باید از کارشناسی مهندسی کامپیوتر بخونمش؟؟؟

  چون از یک نفر پرسیدم همچین چیزی بهم گفت ولی واقعا نمیخوام از کارشناسی بخونم بلکه کنکورشو میخوام شرکت کنم تا وارد کارشناسی ارشدش بشم.

  • obeidavi obeidavi
   ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۱

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت برسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 4. علی
  ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۵

  سلام خسته نباشید.
  یک سوال دیگری هم در این مورد داشتم اینکه من که کارشناسی مهندسی پزشکی رو میخونم
  اگر بخوام که موقع کنکور کارشناسی ارشد این رشته رو به ارشد مهندسی کامپیوتر تغییر بدم نیازی نیست که دوباره از کارشناسی کامپیوتر شروع کنم ؟

  • isaei
   ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۰

   سلام وقتتون بخیر
   خیر نیازی نیست .

   • علی
    ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۶

    خیلی ممنون از پاسخ تون … شنیده بودم که یک چیزی به اسم معادلسازی واحد هستش اگر اشتباه نکنم
    آیا با اینحال بدون مشکل میتونم وارد کارشناسی ارشد کامپیوتر بشم اگر که تو کنکورش قبول بشم؟

    • haghipor
     ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۷

     سلام وقت بخیر امکان تطبیق واحد برای بعضی رشته ها در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد

     • علی
      ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۰

      ممنون از پاسخ تون.
      میشه لطفا بگید که در تطبیق واحد چه کاری میکنن؟
      اصلا چرا همچین کاری میکنن؟

     • obeidavi obeidavi
      ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۵

      سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت بیشتری برسی شود لطفا جهت کسب اطلاع بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 5. علی
  ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۷

  سلام خسته نباشید.
  بنده دارم کارشناسی مهندسی پزشکی رو میگذرونم
  آیا امکانش هست که بتونم برا کنکور ارشد برم کارشناسی ارشد کامپیوتر؟

  • bahraii
   ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۳

   سلام وقت بخیر وزارت علوم امکانش هست برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

  • isaei
   ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۹

   سلام وقتتون بخیر
   در صورتی که کنکور بدهید امکانش هست .

 6. علی
  ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۳۲

  سلام خسته نباشید…
  بنده در حال خوندن کارشناسی مهندسی پزشکی هستم .
  امکانش هست که برای کنکور ارشد رشته ام رو به ارشد مهندسی کامپیوتر تغییر بدم؟

  • isaei
   ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۱

   سلام وقتتون بخیر
   در صورتی که کنکور بدهید امکانش هست .

 7. رویا
  ۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۶

  سلام روز بخیر ، ببخشید کسی که ارشد استعداد های درخشان قبول شده باشه ،کنکور نداده باشه می‌تونه تغییر گرایش بده؟

  • hedayati
   ۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۳

   سلام وقت بخیر تغییر رشته در ارشد استعداد درخشان امکان پذیر نمی باشد.

  • behrouzi
   ۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۴

   سلام امکانش دشوار هست بستگی به موافقت دانشگاه دارد ولی بدون کنکور امکانش نیست

 8. رویا
  ۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۴

  سلام کسی که با سهمیه ی استعداد های درخشان ارشد قبول شده باشه می‌تونه تغییر گرایش بده؟

  • hedayati
   ۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۳

   سلام وقت بخیر تغییر رشته در ارشد استعداد درخشان امکان پذیر نمی باشد.

 9. Sara
  ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۳

  سلام وقتتون بخیر ، رشته کارشناسی من مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی هست ، میتونم برای ارشد با استعداد درخشان رشته ژنتیک ملکولی دانشکده علوم رو انتخاب کنم ؟

  • gholizadegan
   ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۵

   سلام بستگی دارد که ارایه بدهند یا خیر یک سری شرایط خاص دارد

 10. Ayda
  ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۰

  سلام من دانشجوی روزانه رشته ریاضی هستم آیا امکانش هست برای ارشد کنکور مهندسی معماری شرکت کنم ؟ چون جدیداً متوجه شدم که به معماری علاقه مندم و نمیخوام دوباره کنکور کارشناسی بدم.

  • alizadeh
   ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۰

   سلام روزبخیر
   بله میشه.

 11. behrad
  ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۴۰

  سلام
  من کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کردم و انتخاب رشته هم کردم، میخواستم بدونم آیا امکان تغییر گرایش وجود داره؟

  • alizadeh
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۶

   سلام روزبخیر
   بله میشه.
   جهت اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرین.

 12. امیر
  ۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۸

  سلام من لیسانس شیمی آلی دارم میتونم ارشد شیمی پلیمر بخونم

  • bahraii
   ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۸

   سلام وقتتون بخیر .این امکان برای شما وجود داردبرای اطلاع از نحوه ورود و دانشگاه با کارشناسان مرکز تماس بگیرید

 13. شقایق
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۹

  سلام من کارشناسی رشته مدیریت خوندم میتونم برای ارشد در رشته روانشناسی یا مشاوره از طریق سوابق تحصیلی استعداد درخشان دانشگاه ازاد ثبت نام کنم؟
  مدرک کارشناسی هم دانشگاه ازاد گرفتم
  و اینکه برای تغییر رشته حتما باید همه ی نمره ها بالای ۱۲ باشد

  • mohammadi
   ۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۲

   سلام وقت به خیر
   یکی از شروط استعداد درخشان هم نامی گروه رشته کارشناسی و ارشد است.

 14. شقایق
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۴

  سلام من کارشناسی رشته مدیریت خوندم میتونم برای ارشد در رشته روانشناسی یا مشاوره از طریق سوابق تحصیلی استعداد درخشان دانشگاه ازاد ثبت نام کنم؟
  مدرک کارشناسی هم دانشگاه ازاد گرفتم
  نظر شما بعد از تائید نمایش داده میشود.

  نظر شما بعد از تائید نمایش داده میشود.

  • mohammadi
   ۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۳

   سلام وقت به خیر
   یکی از شروط ثبت نام استعداد درخشان هم نامی رشته کارشناسی و ارشد است.

   • بهارک
    ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۰

    سلام.من ارشدباستان شناسی میخونم، میتونم رشته ام رو تغییربدم وتاریخ بخونم؟

    • karimi
     ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۱

     سلام برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 15. شقایق
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۳

  من کارشناسی رشته مدیریت خوندم میتونم برای ارشد در رشته روانشناسی یا مشاوره از طریق سوابق تحصیلی استعداد درخشان دانشگاه ازاد ثبت نام کنم؟
  مدرک کارشناسی هم دانشگاه ازاد گرفتم
  نظر شما بعد از تائید نمایش داده میشود.

  • ekhlasi
   ۲۲ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۸

   سلام وقت بخیر یکی از شرایط استعدادهای درخشان مدارک مرتبط و متجانس است برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

 16. شقایق
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۲

  من کارشناسی رشته مدیریت خوندم میتونم برای ارشد در رشته روانشناسی یا مشاوره از طریق سوابق تحصیلی استعداد درخشان ثبت نام کنم؟

  • bahraii
   ۱۸ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۹

   سلام وقتتون بخیر لطفا مقاله تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد1401 را با دقت مطالعه فرمایید

 17. تارا
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۰

  اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید

  • alizadeh
   ۲۲ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۹

   سلام بله مجازید

 18. تارا
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۱

  سلام من کارشناسی رشته معماری خواندم آیا می توانم برای ارشد آزمون طراحی لباس بدهم

  • fathollahi
   ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۸

   سلام از طریق شرکت در کنکور سراسری ارشد میتونید تغییر رشته انجام دهید

 19. Andia
  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۸

  اگه میشه راهنمایی کنین چه مسیری رو باید دنبال کرد و چه اقداماتی باید انجام داد؟

 20. Andia
  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۷

  سلام و خسته نباشین
  من در حال حاضر کارشناسی رشته ارتباط تصویری میخونم میخواستم بدونم امکان تغییر رشته به مهندسی نرم افزار یا مهندسی معماری در مقطع ارشد امکان پذیره؟

  • mansuri
   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۴

   سلام وقت بخیر بله امکان پذیر است جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید

 21. حیدری
  ۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۶

  سلام. من کارشناسی تربیت بدنی خوندم . ایا میتونم ارشد . بر اساس سوابق تحصیلی بدون کنکور مهندسی ایمنی بهداشت بخونم و ثبت نام کنم

  • mohammadi
   ۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۱

   سلام وقت به خیر
   پذیرش بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد شرایط خاصی دارد.عمده ی دانشگاه ها از طریق استعداد درخشان پذیرش دارند.
   برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاورین مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید.

 22. علی اکبر
  ۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۶

  سلام. من کارشناسی تربیت بدنی خوندم . ایا میتونم ارشد . بر اساس سوابق تحصیلی بدون کنکور مهندسی ایمنی بهداشت بخونم و ثبت نام کنم

  • mohammadi
   ۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۵

   سلام وقت به خیر
   پذیرش بدون آزمون در مقطع ارشد بر اساس شرایط انجام می شود.عمده ی دانشگاه ها از طریق استعداد درخشان پذیرش دارند.
   برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاورین مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید.

 23. سوال
  ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۳

  سلام در مورد تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد سوال دارم

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۲

   سلام امکان تغییر رشته و حتی تغییر گرایش در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد در صورتیکه خواهان تغییر رشته در کنکور ارشد مد نظر شما باشد در غیر این صورت مجدد سوالتان را بیشتر توضیح دهید موفق باشید .

 24. حسین رحمتی
  ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۶

  سلام، شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد چه چیز هایی می باشد؟ از ترم اول میشه این کار رو کرد؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۴

   سلام وقت بخیر .
   تنها داوطلبانی مجاز به تغییر گرایش خواهند بود که 2 ترم را در مقطع کارشناسی ارشد بگذرانند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله سایت را مطالعه کنید

 25. فایزه
  ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۰

  سلام.من دانشجوی ارشد دوره روزانه ورودی 1400 هستم.میخواستم گرایشم رو عوض کنم، ترم یک رو مشروط شدم و ترم دو هم تمامی دروس رو حذف کردم و مرخصی گرفتم.بار اول از طرف دانشکده درخواستم رد شده ولی مجددا درخواست دادم و گفتن درخواستم برای استعلام به سامانه سجاد ارسال شده و مجددا باید از سجاد درخواست بدم و مستندات رو بفرستم.میخواستم بدونم منظور ار مستندات چیه و چه مستنداتی میخوان و این که با این شرایط من به طور قطعی میتونم در همون دوره روزانه تغییر گرایش بدم یا امکان این که مخالفت کنن وجود داره؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۳

   سلام . تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد درصورت کسب معدل بالا امکان پذیر است

   • فایزه
    ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۷

    ممنون از پاسختون .من رشته ام همون مهندسی کامپیوتر هست فقط گرایش رو از نرم افزار به هوش مصنوعی میخوام تغییر بدم و طبق کارنامه سازمان سنجش امکان قبولی وجود داشت تغییر گرایش امکان پذیر نیست؟

    • کارشناس ارشد
     ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۹

     سلام
     امکان تغییر گرایش در حین تحصیل صرفا با مجوز سازمان سنجش امکان پذیر میباشد
     برای ثبت درخواست و اطلاع از ظوابط تغییر گرایش با مشاورین ما تماس بگیرید

 26. ابوالفضل
  ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۴

  سلام … من کارشناسی رو در رشته ی کامپیوتر در دانشگاه دولتی گزرانده ام و برای ارشد در کنکور رشته ی مدیریت ثبت نام کرده ام حالا میخواستم بدونم که موقع انتخاب رشته میتونم رشته ی زبان خارجه رو انتخاب کنم با باید از همون رشته های مدیریت باشه ؟ ممنون میشم کمکم کنید

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۲

   سلام فقط امکان انتخاب رشته در مجموعه امتحانی مدیریت رو دارید.

 27. زهرا
  ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۸

  سلام، من مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر پیامنور خوندم، میخواستم بپرسم برای تغییر رشته، کارشناسی ارشد مجاز به انتخاب چه رشته هایی هستم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۶

   سلام
   محدودیتی برای انتخاب رشته های زیر مجموعه وزارت علوم ندارید

 28. پرویز
  ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۶

  سلام من کارشناسی کامپیوتر از دانشگاه پیام نور دارم میخواستم ببینم برای ارشد میتونم رشته علوم تربیتی بدون آزمون برم؟

  • کارشناس ارشد
   ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۰

   ارشد وزارت علوم با هر کارشناسی ای میتوانید هر مجموعه ای ثبت نام کنید ولی معدل موثر پایین تر میاد

 29. آیسان
  ۸ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۳۳

  سلام وقتتون بخیر، من در حال حاضر دانشجوی روزانه کارشناسی مهندسی معماری ترم سوم هستم، ورودی ۹۹
  در سال ۹۹ کنکور هنر هم شرکت کردم، خواستم بدونم اگه رتبه لازم برای طراحی لباس یا طراحی صنعتی یا نقاشی در دانشگاه مورد علاقمو آورده باشم، امکان تغییر رشته همراه با انتقالی برای من وجود داره؟
  (لازم به ذکره که رشته هایی که گفتم رو انتخاب نکردم ولی کنکور رو شرکت کردم)

  • کارشناس ارشد
   ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۴

   برای انتقالی رتبه و تراز شما در سال 99 مهم نیست.جهت کسب اطلاعات در خصوص ظوابط انتقالی و مهمانی تماس بگیرید.

  • مریم
   ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۵

   سلام خسته نباشید. من لیسانس جامعه شناسی از دانشگاه روزانه دارم. ایا میتونم در مقطع ارشد در رشته علوم تربیتی بدون کنکور پیام نور شرکت کنم؟؟

   • کارشناس ارشد
    ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۸

    با سلام.محدودیتی برای ان وجود ندارد.جهت کسب اطلاعات در خصوص ورود بدون ازمون در مقطع ارشد و نحوه و ضوابط ورود با ازمون با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

تماس با مشاور