تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از کل کشور
تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد 1401 + قوانین جدید

 • دسته بندی
 • دیدگاه ها ۰
تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9072952

شرایط و نحوه تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد 1401 مشخص شد. بر اساس قوانین مربوطه، دانشجویانی که در حال تحصیل مقطع کارشناسی ارشد می باشند، به هیچ وجه مجاز به تغییر رشته نخواهند بود. همچنین تغییر گرایش در این مقطع نیز امکانپذیر نمی باشد. البته در موارد نادری تغییر گرایش تحت شرایطی که در ادامه خواهیم دید امکانپذیر خواهد بود. البته بهتر است که پیش از آن دانشجویان از مزایا و معایب تغییر رشته ارشد مطلع شوند.

در این مقاله با جزئیات تغییر گرایش در کارشناسی ارشد آشنا خواهیم شد و از جزئیات لازم در این باره مطلع می شویم. همچنین، چنانچه شما نیز مایل به انجام این کار هستید، می توانید با تمامی بخشنامه ها و ضوابط موجود در زمینه نحوه تغییر رشته ارشد آشنا شدیم. همچنین، به منظور طرح سوالات خود و دریافت راهنمایی لازم می توانید با کارشناسان ایران تحصیل تماس حاصل نمایید.

 

 

جهت دریافت مشاوره برای نحوه تغییر رشته در مقطع ارشد از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099072952 تماس از سراسر کشور و  9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

آیا تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد امکانپذیر است؟

بسیار پیش می آید که شخصی در مقطع کارشناسی رشته ایی را انتخاب کند و فارغ التحصیل شود، اما به آن علاقه ایی نداشته یا از انتخاب خود پشیمان شود. به همین دلیل هم شاهد هستیم که بسیاری از موارد ثبت نام  و انتخاب رشته ارشد به رشته های غیر مرتبط اختصاص دارد. از سوی دیگر، تعدادی نیز پس از قبولی در مقطع ارشد، به دلایل مختلفی تصمیم به تغییر رشته را گرایش در همین مقطع را می گیرند. به همین دلیل هم این سوال غالبا مطرح می شود که آیا تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد امکانپذیر است یا خیر؟

حقیقت آن است که تا به حال منعی برای رشته های غیر مرتبط در کنکور ارشد وجود نداشت. اما در سال گذشته طرحی از سنجش و پذیرش کشور مبنی بر ممنوعیت شرکت کردن همه رشته ها و یا حتی همه رشته های یک گروه تحصیلی در یک زیر گروه تحصیلی پیشنهاد شد. اما به دلیل مخالفت ها و اعتراضات زیاد متقاضیان و برخی از سازمان های مربوطه، این مصوبه هنوز تصویب نشده و فعلا اجرا نمی شود.

اما در مورد دانشجویان ارشد در حال تحصیل که به دنبال اطلاع از نحوه تغییر رشته این مقطع هستند باید بگوییم که در این مورد نیز موانع زیادی وجود دارد. به نحوی که هیچ دانشگاهی مجاز به تغییر دادن رشته دانشجویان ارشد نمی باشد. حتی بر اساس قوانین، تغییر گرایش نیز در این مقطع ممنوع خواهد بود. با این وجود، یک سری شرایط در این باره وضع شده است و در موارد نادر می توان با توجه به آن ها گرایش خود را تغییر داد. در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

 

 

 

 

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

همانطور که ذکر شد، با وجود آنکه تغییر رشته و گرایش در مقطع ارشد به ندرت صورت می گیرد. اما در مجموع برای مواردی که قرار بر تغییر باشد، داشت شرایط زیر الزامی است.

 

 • گذراندن حداقل 2 ترم یعنی معادل 24 واحد درسی در مقطع ارشد الزامی است.
 • معدل رشه فعلی بایستی در حد نصاب باشد
 • در صورتی که پذیرش در رشته مقصد مستلزم گذراندن مصاحبه یا گزینش باشد، دانشجو می بایست در این مراحل شرکت نموده و نمره قبولی را کسب نماید.
 • هر داوطلب تنها یک بار می تواند برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کند
 • علاوه بر تغییر رشته، در صورت موافقت شورای پزشکی، امکان تغییر گرایش و انتقالی نیز وجود دارد.
 • اگر دانشجو در کارشناسی ارشد دو ترم را مشروط شده باشد، مجاز به تغییر گرایش نخواهد بود.
 • هیچ کدام از دانشجویان نمی توانند از دانشگاه های غیر حضوری به حضوری، و غیر دولتی به دولتی تغییر رشته دهند.
 • دروسی که قبلا در رشته مبدا گذرانده شده اند، با دروس مشابه رشته فعلی معادل سازی خواهند شد.
 • نمره قبولی آزمون ورودی داوطلب نباید از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در رشته مقصد پایین تر باشد.
 • بایستی موافقت دانشگاه مقصد جهت تغییر رشته کسب شود.
 • نمره دروس گذرانده شده در رشته قبلی نباید پایین تر 12 باشد.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد روی لینک کلیک نمایید.

 

نحوه تغییر رشته ارشد از طریق تکمیل ظرفیت

مراحل انجام تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد معمولا به صورت حضوری انجام می شود. به طوری که دانشگاه های سراسری و آزاد در زمان های مشخصی که معمولا بهمن می باشد به داوطلبان اجازه ارائه درخواست خود را می دهند. البته این امر منوط به اجازه سازمان های زیربط و برخورداری از شرایط مذکور می باشد. اما به طور کلی نحوه تغییر رشته ارشد به صورت زیر می باشد.

 

 • دانشجو بایستی به واحد آموزش دانشکده رشته مربوطه مراجعه نماید
 • تکمیل فرم ها و ارائه آن ها به کارمندان این بخش
 • تحویل فرم مربوطه به شورای دانشجویی

پس از انجام این امور، اگر شورای دانشجو با این تغییر موافقت نماید، دانشجو بایستی در اولین نیمسال در رشته و دانشگاه مورد نظر نام نویسی کند. در غری این صورت، انصراف تلقی خواهد شد و دیگر اجازه بهره مندی از تغییر رشته در مقطع مربوطه را نخواهد داشت.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مشاوره کنکور ارشد روی لینک کلیک نمایید.

 

 

تغییر رشته از طریق کارنامه سبز کارشناسی ارشد

 

تغییر رشته ارشد

 

 

سازمان سنجش هر ساله مدتی پس از اعلام نتایج نهایی کنکور ارشد، کارنامه ایی را تحت عنوان کارنامه سبز منتشر می کند. در این کارنامه داوطلب می تواند از رشته هایی که احتمال قبولی در آن ها را داشته مطلع شود و اخرین رتبه قبولی در هر کد نیز مشخص شده است.

حال اگر دانشجویی قصد تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشد، می تواند از میان گرایش های موجود در کارنامه سبز خود اقدام به انتخاب نماید. گفتنی است که برخورداری از شرایط لازم برای این منظور الزامی است و بایستی در تکمیل ظرفیت شرکت کنند. اگر در این مورد نیازمند اطلاعات بیشتری هستید، می توانید با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

 

 

قوانین تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد برای معادل سازی دروس

قوانین تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد برای معادل سازی دروس برای زمانی است که پس از قبولی قصد تغییر گرایش داشته باشید.

در این حالت دروسی را که در گرایش پیشین خود گذرانده‌اید، با دروس گرایش جدید تطبیق می‌دهند. زیرا در گرایش‌های یک رشته، زیر مجموعه متنوعی از رشته‌ها وجود دارد که در بسیاری از دروس با یکدیگر مشترک هستند.

این دروس باید توسط گروه آموزشی دانشگاه مقصد پذیرفته شود. در صورت پذیرش این دورس، نمره کسب شده آنها در معدل رشته انتخابی محاسبه می شود.

 

 

امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد پس از قبولی برای رشته‌های خارج از گرایش وجود ندارد.

 

 

معایب تغییر رشته ارشد

گرچه تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد می تواند فرصتی دوباره در اختیار افرادی قرار دهد که به رشته قبلی خود علاقه ندارند اما می تواند معایبی را نیز با خود به همراه داشته باشد. اولین معایب تغییر رشته ارشد را می توان زمانی دانست که فرد بدون اطلاع و تحقیق در مورد رشته مورد نظر، به سمت آن سوق داده شود. چرا که زمان گرانبهاتر از آن است که ما با از این شاخه به آن شاخه پریدن آن را هدر دهیم. بعلاوه، در این بین هزینه هایی تلف خواهد شد که سودمند نخواهد بود.

برای مثال، ممکن است هدف از تغییر رشته برای برخی افراد تنها درآمدزایی است. در حالی که وقتی به رشته دیگر وارد می شوند، می بینند که نه تنها در آن تخصصی ندارند، بلکه به آن نیز علاقه مند نیستند. به همین دلیل، خیلی زود از آن زده شده و نمی توانند موفق شوند.

از دیگر معایب تغییر رشته ارشد می توان به عدم آشنایی با دروس تخصصی و مهارت های رشته مقصد می باشد. هر چند که ما از نحوه تغییر رشته فوق لیسانس مطلع باشیم، اگر نتوانیم رزومه قوی و دانش بالایی به دست آوریم، نمی توان در آینده چندان امیدوار به دستیابی اهداف مورد نظرمان باشیم.

 

 

 

تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی

 

 

اگر به دنبال رشته‌های آموزش محور کارشناسی ارشد هستید، روی لینک کلیک نمایید.

 

 

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد همزمان با گرفتن انتقالی

ممکن است برخی داوطلبان همزمان با تغییر رشته مقطع کارشناسی ارشد و یا تغییر گرایش مقطع کارشناسی ارشد، اقدام به اخذ انتقالی نیز بکنند.

برای گرفتن همزمان انتقالی با تغییر رشته هیچ محدودیتی وجود ندارد. اما به صورت کلی می‌توان گفت گرفتن انتقالی در دانشگاه‌های شهریه پرداز بسیار آسان‌تر از دانشگاه‌های روزانه است.

در دوره روزانه تنها امکان انتقال افراد از دوره روزانه به شبانه وجود دارد و به صورت برعکس امکان پذیر نیست.

مهمترین نکته‌‌ای که در گرفتن انتقالی وجود دارد نیز این است که دانشگاه مبدا و مقصد و یا دانشکده مبدا و مقصد با این موضوع مؤافق باشند.

 

 

برای کسب اطلاعات کاربردی در رابطه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد روی لینک کلیک نمایید.

 

 

نکات نهایی تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد می‌تواند بر روی آینده شغلی و تحصیلی شما بسیار تاثیر گذار باشد. زیرا هم تجربه بیشتری پیدا کرده‌اید و هم نسبت به دوره کارشناسی شناخت بهتری از خودتان، نقاط قوت و ضعف و بسیاری موارد دیگر دارید.

در دوره کارشناسی ارشد حتی بسیاری از داوطلبان با بازار کار نیز آشنایی پیدا کرده‌اند و می‌توانند با دید بازتری به این دوره وارد شوند.

به همین دلیل، در پاسخ به این سؤال می‌توانیم به شما بگوییم که اگر احساس می‌کنید رشته کارشناسی خود را به اندازه کافی دست ندارید و یا به دنبال بازار کار بهتری هستید، حتماً به تغییر رشته فکر کنید. هر فردی تنها یک بار فرصت تغییر رشته و گرایش را دارد. پس قبل از گرفتن تصمیم نهایی بهتر است حتماً تمامی جوانب را سنجیده باشید.

تنها بازار کار و شرایط شغلی ملاک نیست و باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید که مهم‌ترین آن‌ها علاقه است. بسیاری از داوطلبان در مورد تعداد واحد دروس، ضرائب، واحدهای عملی هر رشته و غیره اطلاعات کافی ندارند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتماً قبل از گرفتن تصمیم نهایی خود حتما از مشاوران کمک بگیرید.

 

 

خلاصه مطلب

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد موضوع مورد بحث ما در این مطلب بوده است. بسیاری از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد به دلیل عدم دقت کافی در هنگام انتخاب رشته و یا به وجود آمدن شرایطی خاص تصمیم به تغییر رشته و گرایش می‌گیرند.

با این حال سوالات بسیاری در این باره برای متقاضیان به وجود می آید که نیازمند کسب اطلاع از مراجعی است که با قوانین به روز و جدید آگاهند. همکاران ما در تمامی روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب از طریق شماره های درج شده در جدول زیر پاسخگوی سوالات شما می باشند.

 

 

برای کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با قوانین و ضوابط مرتبط با تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره  ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099072952 تماس از سراسر کشور و  9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

ثبت نام کنکور ارشد

مشاوره انتخاب رشته ارشد

سامانه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد

ویرایش انتخاب رشته کارشناسی ارشد

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد برای چه افرادی امکان پذیر است؟

تمامی داوطلبان کنکور ارشد می‌توانند رشته خود را تغییر دهند.

آیا امکان تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی وجود دارد؟

بله شما می‌توانید گرایش خود را پس از قبولی در کنکور تغییر دهید. البته همانطور که می‌دانید تنها گرایش‌ها محدود به رشته امتحانی می‌شود.

امکان تغییر رشته ارشد در دانشگاه‌های خاص نیز وجود دارد؟

بله اگر از پذیرفته شدگان دانشگاه‌های خاص باشید نیز می‌توانید گرایش خود را تغییر دهید.

معایب تغییر رشته ارشد شامل چه مواردی می‌شود؟

تنها عیب تغییر رشته ارشد را می‌توان انتخاب نادرست و بدون فکر در آن دانست؛ زیرا تنها یک بار امکان تغییر رشته را دارید.

 

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور