ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ + قوانین جدید

 • دسته بندی
 • دیدگاه ها ۱۰۸
تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

بسیاری از دانشجویان پس از قبولی در مقطع کارشناسی ارشد قصد دارند رشته و گرایش خود را تغییر دهند. در حال حاضر طبق قوانین موجود امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد در کلیه دانشگاه های سراسری، آزاد، غیر انتفاعی و پیام نور وجود ندارد. تغییر گرایش نیز در مقطع ارشد امکانپذیر نیست، بنابراین لازم است دانشجویان به هنگام انتخاب رشته و گرایش خود دقت لازم را داشته باشند.

در برخی مواقع دانشجویان پس از ورود به دانشگاه به هر دلیلی قصد تغییر رشته ارشد دارند. معمولا این دانشجویان به رشته خود علاقه ای ندارند یا بازار کار آن ها وجود ندارد. در این گونه مواقع می توانند از طریق تکمیل ظرفیت و کارنامه سبز کارشناسی ارشد تغییر رشته دهند. البته برای تغییر رشته در این مقطع باید به باید ها و نباید های متعددی توجه داشت در غیر این صورت درخواست تغییر رشته مورد تایید واقع نمی شود؛ در صورتی که نیازمند راهنمایی برای انجام این کار هستید و تا به حال تجربه انجام این کار را نداشته اید به شما توصیه می کنیم تا با برقراری تماس با شماره ۹۰۹۹۰۷۵۳۰۷ ضمن دریافت مشاوره فرایند تغییر رشته خود را هم به مشاورین ایران تحصیل بسپارید.

📣 اطلاعیه 📣

امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد وجود ندارد و از لحاظ قانونی، ممنوع می باشد، اما داوطلبین می توانند در صورت داشتن شرایط ثبت نام، در زمان اعلام شده در رشته مورد نظر شرکت نمایند.

آیا تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد امکانپذیر است؟

بسیار پیش می آید که شخصی در مقطع کارشناسی رشته ای را انتخاب کند و فارغ التحصیل شود، اما به آن علاقه ایی نداشته باشد یا از انتخاب خود پشیمان شود. به همین دلیل شاهد ثبت نام و انتخاب رشته ارشد در رشته های غیر مرتبط هستیم. دلایل تغییر رشته شامل موارد بسیار زیادی است که برخی از آن ها عبارتند از :

عوامل تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد 
دانشجو کارشناسی ارشد به رشته خود علاقه ندارد.
آینده شغلی رشته خود را مناسب و ایده آل نمی بیند.
دانشجو قصد دارد دانشگاه خود را تغییر دهد که این امر موجب تغییر رشته نیز می شود.
دانشجو در رشته فعلی استعداد و مهارتی در خود نمی بیند.
اگر دانشگاه از محل زندگی دور باشد یکی از دلایل تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد می شود.

 

از سوی دیگر، تعدادی نیز پس از قبولی در مقطع ارشد، به دلایل مختلفی تصمیم به تغییر گرایش در همین مقطع می گیرند. به همین دلیل هم این سوال غالبا مطرح می شود که آیا تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد امکانپذیر است یا خیر؟

حقیقت آن است که تا به حال منعی برای شرکت در کنکور ارشد رشته های غیر مرتبط وجود نداشته است، اما در سال گذشته طرحی از سنجش و پذیرش کشور مبنی بر ممنوعیت شرکت کردن همه رشته ها یا حتی همه رشته های یک گروه تحصیلی در یک زیر گروه تحصیلی پیشنهاد شد،. اما به دلیل مخالفت ها و اعتراضات زیاد متقاضیان و برخی از سازمان های مربوطه، این مصوبه هنوز تصویب نشده است و فعلا اجرا نمی شود.

آیا تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد امکانپذیر است؟

اما در مورد دانشجویان ارشد در حال تحصیل که به دنبال اطلاع از نحوه تغییر رشته این مقطع هستند باید بگوییم که در این مورد نیز موانع زیادی وجود دارد. به نحوی که هیچ دانشگاهی مجاز به تغییر دادن رشته دانشجویان ارشد نمی باشد. حتی بر اساس قوانین، تغییر گرایش نیز در این مقطع ممنوع خواهد بود. با این وجود، یک سری شرایط در این باره وضع شده است و در موارد نادر می توان با توجه به آن ها گرایش خود را تغییر داد. در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

📌 برای اطلاع از فرآیند و زمان ثبت نام کنکور ارشد می‌توانید به مقاله فوق مراجعه کنید.

شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

همانطور که ذکر شد، تغییر رشته و گرایش در مقطع ارشد به ندرت صورت می گیرد. شما برای تغییر گرایش در مقطع ارشد باید شرایط زیر را داشته باشید.

🔘 گذراندن حداقل 2 ترم یعنی معادل 24 واحد درسی در مقطع ارشد الزامی است.

🔘 معدل رشته فعلی بایستی در حد نصاب باشد.

🔘در صورتی که پذیرش در رشته مقصد مستلزم گذراندن مصاحبه یا گزینش باشد، دانشجو می بایست در این مراحل شرکت نموده و نمره قبولی را کسب نماید.

🔘هر داوطلب تنها یک بار می تواند برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کند.

🔘علاوه بر تغییر رشته، در صورت موافقت شورای پزشکی، امکان تغییر گرایش و انتقالی نیز وجود دارد.

🔘اگر دانشجو در کارشناسی ارشد دو ترم را مشروط شده باشد، مجاز به تغییر گرایش نخواهد بود.

🔘هیچ کدام از دانشجویان نمی توانند از دانشگاه های غیر حضوری به حضوری و از غیر دولتی به دولتی تغییر رشته دهند.

🔘دروسی که قبلا در رشته مبدا گذرانده شده اند، با دروس مشابه رشته فعلی معادل سازی خواهند شد.

🔘نمره قبولی آزمون ورودی داوطلب نباید از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در رشته مقصد پایین تر باشد.

🔘بایستی موافقت دانشگاه مقصد جهت تغییر رشته کسب شود.

🔘نمره دروس گذرانده شده در رشته قبلی نباید پایین تر 12 باشد.

نحوه تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد جهت تغییر گرایش می‌بایست در دانشگاه محل تحصیل خود به صورت کتبی درخواست دهند تا در نهایت درخواست آن‌ها به واسطه معاونت آموزشی بررسی شود.

📌 برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با رشته های تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد روی لینک کلیک نمایید.

نحوه تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

نحوه تغییر رشته از طریق تکمیل ظرفیت

مراحل تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد معمولا به صورت حضوری انجام می شود. به طوری که دانشگاه های سراسری و آزاد در بهمن ماه به داوطلبان خود اجازه می دهند درخواست تغییر رشته را ارائه دهند. البته این امر منوط به اجازه سازمان های زیربط و برخورداری از شرایط مذکور است، اما به طور کلی نحوه تغییر رشته فوق لیسانس به صورت زیر می باشد.

🔶 دانشجو بایستی به واحد آموزش دانشکده رشته مربوطه مراجعه نماید.

🔶 فرم ها را تکمیل کند و آن ها را به کارمندان این بخش ارائه دهد.

🔶 فرم مربوطه را به شورای دانشجویی ارائه دهد.

پس از انجام این امور، اگر شورای دانشجو با این تغییرات موافقت نماید، دانشجو بایستی در نیمسال آتی در رشته و دانشگاه مورد نظر خود نام نویسی کند. در غیر این صورت، انصراف از تغییر رشته ارشد تلقی می شود و دیگر اجازه تغییر رشته در مقطع مربوطه را نخواهد داشت.

📌 برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مشاوره کنکور ارشد روی لینک کلیک نمایید.

تغییر رشته از طریق کارنامه سبز کارشناسی ارشد

سازمان سنجش هر ساله مدتی پس از اعلام نتایج نهایی کنکور ارشد، کارنامه ایی را تحت عنوان کارنامه سبز منتشر می کند. در این کارنامه داوطلب می تواند از رشته هایی که احتمال قبولی در آن ها را داشته به همراه آخرین رتبه قبولی هر کدام از کدها نیز مطلع شود.

حال اگر دانشجویی قصد تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشد می تواند از میان گرایش های موجود در کارنامه سبز خود یکی را انتخاب نماید. گفتنی است که برخورداری از شرایط لازم برای این منظور الزامی است و بایستی در تکمیل ظرفیت شرکت کنند. اگر در این مورد نیازمند اطلاعات بیشتری هستید، می توانید با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

برای کسب اطلاع از شرایط تغییر رشته دانشگاه آزاد روی لینک مربوطی کلیک نمایید.

قوانین معادل سازی دروس بعد از تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

قوانین معادل سازی دروس زمانی تغییر رشته مقطع کارشناسی ارشد کاربرد دارد که دانشجو پس از قبولی در ارشد می خواهد گرایش خود را تغییر دهد.

در این حالت دروسی را که در گرایش پیشین خود گذرانده‌ است را باید با دروس گرایش جدید خود تطبیق دهد، زیرا در گرایش‌های یک رشته، زیر مجموعه متنوعی از رشته‌ها وجود دارد که در بسیاری از دروس با یکدیگر مشترک هستند.

این دروس باید توسط گروه آموزشی دانشگاه مقصد پذیرفته شود. در صورت پذیرش این دورس، نمره کسب شده آن ها در معدل رشته انتخابی محاسبه خواهد شد.

قوانین معادل سازی دروس بعد از تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

📣 اطلاعیه 📣

امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد پس از قبولی برای رشته‌های خارج از گرایش وجود ندارد.

معایب تغییر رشته ارشد

گرچه تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد می تواند فرصتی دوباره در اختیار افرادی قرار دهد که به رشته قبلی خود علاقه ندارند، اما می تواند معایبی را نیز با خود به همراه داشته باشد. اولین معایب تغییر رشته فوق لیسانس را می توان زمانی دانست که فرد بدون اطلاع و تحقیق در رشته مورد نظر خود، به سمت آن سوق داده می شود. همچنین در این بین هزینه هایی تلف خواهد شد که سودمند نیستند.

برای مثال، ممکن است هدف از تغییر رشته برای برخی افراد تنها درآمدزایی باشد. در حالی که وقتی به رشته دیگر وارد می شوند، متوجه خواهند شد که نه تنها در آن تخصصی ندارند، بلکه به آن علاقه مند نیز نیستند. به همین دلیل خیلی زود از آن زده می شوند و نمی توانند موفق شوند.

از دیگر معایب تغییر رشته در کارشناسی ارشد می توان به عدم آشنایی با دروس تخصصی و مهارت های رشته مقصد اشاره کرد. هر چند که ما از نحوه تغییر رشته فوق لیسانس مطلع باشیم، اگر نتوانیم رزومه قوی و دانش بالایی به دست بیاوریم نمی توانیم در آینده چندان امیدوار به دستیابی اهداف مورد نظرمان باشیم.

📌 اگر به دنبال رشته‌های آموزش محور کارشناسی ارشد هستید، روی لینک کلیک نمایید.

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد همزمان با گرفتن انتقالی

ممکن است برخی داوطلبان همزمان با تغییر رشته مقطع کارشناسی ارشد و یا تغییر گرایش مقطع کارشناسی ارشد، قصد داشته باشند انتقالی بگیرند.

برای گرفتن همزمان انتقالی با تغییر رشته هیچ محدودیتی وجود ندارد، اما به صورت کلی می‌توان گفت گرفتن انتقالی در دانشگاه‌های شهریه پرداز بسیار آسان‌تر از دانشگاه‌های روزانه است.

در دوره روزانه تنها امکان انتقال افراد از دوره روزانه به شبانه وجود دارد و به صورت برعکس امکان پذیر نیست.

مهمترین نکته‌‌ای که در گرفتن انتقالی وجود دارد این است که دانشگاه مبدا و مقصد و یا دانشکده مبدا و مقصد با این موضوع موافقت کرده باشند.

📌 برای کسب اطلاعات کاربردی در رابطه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد روی لینک کلیک نمایید.

نکات نهایی تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد می‌تواند بر روی آینده شغلی و تحصیلی شما بسیار تاثیر گذار باشد، زیرا هم تجربه بیشتری پیدا کرده‌اید و هم نسبت به دوره کارشناسی شناخت بهتری از خودتان، نقاط قوت و ضعف و بسیاری از موارد دیگر دارید.

در دوره کارشناسی ارشد بسیاری از داوطلبان با بازار کار نیز آشنایی پیدا کرده‌اند و می‌توانند با دید بازتری به این دوره وارد شوند.

به همین دلیل، در پاسخ به این سؤال می‌توانیم به شما بگوییم که اگر احساس می‌کنید رشته کارشناسی خود را به اندازه کافی دوست ندارید یا به دنبال بازار کار بهتری هستید، حتماً به تغییر رشته فکر کنید. هر فردی تنها یک بار فرصت تغییر رشته و گرایش را دارد، بنابراین قبل از گرفتن تصمیم نهایی بهتر است حتماً تمامی جوانب را بررسی کنید.

تنها بازار کار و شرایط شغلی ملاک نیست و باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید که مهم‌ترین آن‌ها علاقه هستند. بسیاری از داوطلبان در مورد تعداد واحد دروس، ضرایب، واحدهای عملی هر رشته و غیره اطلاعات کافی ندارند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتماً قبل از گرفتن تصمیم نهایی خود از مشاوران ایران تحصیل کمک بگیرید.

نکات نهایی تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی

📌 برای کسب اطلاعات بیشتر نسبت به سامانه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد کلیک کنید.

اخبار پیرامون کارشناسی ارشد

🔊 ضریب درس زبان در آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی ۱۴۰۲ تغییر کرد

بر اساس اصلاحیه دبیرخانه شورای آموزش داروسازی و تخصصی ضریب درس زبان عمومی ۲ رشته مرتبط با داروسازی تغییر کرد:

🔶 شیمی دارویی – کنترل مواد خوراکی و آشامیدنی – ترکیبات طبیعی و دارویی دریایی: درس زبان عمومی ضریب ٣

🔶 سم شناسی: درس زبان عمومی ضریب ۲

🔊تغییر رشته برای دانشجویان ارشد پزشکی ۱۴۰۲ مجاز است؟

بر اساس آیین‌نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی هر گونه انتقال، تغییر رشته و یا جابجایی محل تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ممنوع است.

 

خلاصه مطلب

امکان تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد در کلیه دانشگاه ها ممنوع است و هیچ دانشگاهی حق تغییر رشته و تغییر گرایش برای دانشجویان خود را ندارد، اما در حال حاضر برخی از دانشجویان با داشتن شرایطی می توانند در مقطع فوق لیسانس تغییر رشته دهند. آن ها به کمک تکمیل ظرفیت و کارنامه سبز در مقطع فوق لیسانس می توانند تغییر رشته دهند.

دقت کنید که بعد از تغییر رشته ارشد امکان تغییر مجدد رشته و گرایش وجود ندارد. لذا قبل از انجام این کار نهایت دقت را داشته باشید. هم چنین در صورتی که شما تغییر  گرایش دهید می توانید دروس خود را معادل سازی کنید. البته در نظر داشته باشید که برای تغییر رشته ارشد دانشگاه مقصد و مبدا با درخواست شما موافقت کرده باشند.

در بالا کلیه اطلاعات لازم جهت تغییر رشته در ارشد را برای  دانشجویان بیان کردیم. با این حال سوالات بسیاری در خصوص معایب تغییر رشته ارشد، برای متقاضیان به وجود می آید که نیازمند کسب اطلاعات دقیق از مراجعی هستند که با قوانین به روز و جدید آگاهی دارند. همکاران ما در تمامی روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب از طریق شماره های درج شده در جدول زیر پاسخگوی سوالات شما می باشند.

📎کاربران گرامی برای دانلود پی دی اف این صفحه کلیک کنید.

5/5 - (6 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد برای چه افرادی امکان پذیر است؟

تمامی داوطلبان کنکور ارشد می‌توانند رشته خود را تغییر دهند.

آیا امکان تغییر گرایش در کارشناسی ارشد پس از قبولی وجود دارد؟

بله؛ شما می‌توانید گرایش خود را پس از قبولی در کنکور تغییر دهید. البته همانطور که می‌دانید تغییر گرایش‌ها محدود به رشته امتحانی می‌شوند.

امکان تغییر رشته ارشد در دانشگاه‌های خاص نیز وجود دارد؟

بله؛ اگر از پذیرفته شدگان دانشگاه‌های خاص باشید می‌توانید گرایش خود را تغییر دهید.

 

نظرات

 1. مهدی
  ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۳۵

  سلام من ارشد روانشناسی میخونم ترم دو هستم میتونم تغییر رشته بدم به گرافیک؟ و اینکه معافیت تحصیلی دارم مشکلی به وجود نمیاره؟

  • مشاور صادقی
   ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۴

   سلام با دانشگاه مد نظر تون باید رای زنی کنید

 2. ابوالفضل عالی پور
  ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۴

  سلام من یکی از دوستام دانشگاه فرهنگیان هست آیا اونم امکان این براش وجود داره که مهندسی هسته‌ای بخونه برای کارشناسی ارشد

  • tahmasebi
   ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۲۹

   سلام دوست عزیز، ایشون محدودیتی برای ادامه تحصیل ندارند اما چون به آموزش و پرورش تعهد داده اند باید رضایت نامه ی کتبی به دانشگاه قبولی در مقطع ارشد ارائه بدهند.

 3. ابوالفضل عالی پور
  ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۶

  بنده لیسانس جغرافیا طبیعی گرایش اقلیم شناسی مقطع لیسانس را از دانشگاه تهران دریافت کرده ام ریاضیات مهندسی زیادی هم در طول چهار سال خوانده ام در همین رشته امکان این وجود دارد برای کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای گرایش رآکتور بخوانم با تشکر

  • مشاور عیسائی
   ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۷

   سلام وقت بخیر
   بله در صورتی که مجدد اقدام به ثبت نام نمایید محدودیتی ندارد جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 4. مهدی
  ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۰

  با سلام
  من لیسانس مهندسی برق دارم و میخوام برا فوق لیسانس برم رشته ریاضی کاربردی گرایش علوم داده. آیا امکانش هست؟

  • مشاور حمامی
   ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۸

   سلام وقتتون بخیر بستگی به تمایل شما با ازمون یا بدون ازمون وارد شدن به این رشته دارد برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بفرمایید

 5. مسعود
  ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۶

  با سلام
  بنده ترم یک رشته مدیریت بازرگانی هستم گرایش استراتژیک میخواستم بدونم میتونم بدون ثبت نام در کنکور گرایشم رو به مدیریت بازرگانی گرایش بین الملل تغییر بدم؟

  • rahdar
   ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۰

   سلام وقت بخیر.
   برای تغییر رشته اصلا نیازی به ثبت نام در کنکور ندارید و درون دانشگاهی انجام میشود که شرایط خاص خود را دارد.

 6. رضا تقی زاده
  ۲۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۴۴

  ایا با در خواست کمیسیون موارد خاص مریضی میشع از رشته مهندسی برق سراسری به پرستاری یا فرهنگیان تغییر داد کمیسیون موارد خاص

  • rahdar
   ۲۶ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۳

   سلام وقت بخیر.
   خیر دوست عزیز تحت هیچ شرایطی این کار ممکن و شدنی نمیباشد متاسفانه.

 7. Ahmadi
  ۱۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۹

  سلام،وقت بخیر
  چنانچه فردی، بهمن ۱۴۰۱ در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام کند، درصورتی که در کنکور ۱۴۰۲ در رشته دیگری قبول شود، آیا می تواند انصراف داده و در رشته جدید ثبت نام کند؟ آیا برای انصراف از یک رشته به رشته دیگری محدودیتی وجود دارد که ترم چند باشیم؟
  سپاسگزارم.

  • مشاور ابراهیمی
   ۱۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۷

   سلام روزتون بخیر
   مشکلی ندارد به شرطی که اگر اقا هستید مشکل نظام وظیفه نداشته باشید

 8. حسین
  ۱۱ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۱

  سلام.
  وقت بخیر.
  من دانشجو کارشناسی ارشد رشته مخابرات نوری دانشگاه امیرکبیر هستم.
  قبلا دانشجو ارشد مهندسی پزشکی شریف بودم که انصراف دادم، مجدد کنکور دادم.
  قصد دارم تغییر گرایش بدم به مخابرات میدان و امواج چون هم پایان نامم در این حوزس هم دروس این رشترو پاس کردم و عملا برای من بی معنی که مدرک مخابرات نوری بگیرم.
  و درحال حاضر مشغول امتحانات ترم 3 هستم. معدلم هم 18 هست. و تعداد واحدهای گذرانده با احتساب این ترم میشود 23 واحد.

  آیا امکان تغییر گرایش وجود دارد؟

  • مشاور فتح اللهی
   ۱۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۲

   سلام وقت بخیر با توجه به اینکه یکبار انصراف دادید نمیتوانید مجددا انصراف بزنید و تغییر رشته بدید و باید از طریق دانشگاه و مدیر گروه اقدام کنید

 9. Abbas
  ۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۵۱

  سلام و درود،در ارشد فقط تغییر گرایش رشته ی تحصیلی امکان داره؟ یا میشه کلا رشته رو عوض کرد؟(من از مدیر گروه دانشگاه پرسیدم گفت امکان تغییر رشته در ارشد وجود نداره اگر بخوای باید انصراف بدی دوباره ازمون بدی)

  • rahdar
   ۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۸

   سلام وقت بخیر.
   هنگامی که ارشد را شروع میکنید دیگر امکان تغییر رشته را ندارید و برای تغییر رشته باید مجدد ازمون بدهید و وارد رشته ی جدید شوید.

   • Abbas
    ۱۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۰۳

    سلام.اخه مطالب سایت و سوالات دوستان و پاسخ مشاوران عزیزو نگاه کردم به این مورد اشاره میشد که تغییر رشته در مقطع ارشد به صورت کلی نه فقط گرایش هم امکان داره،الان شما میفرمایین که امکانش نیست ینی؟

    • مشاور جوادی
     ۱۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۳

     سلام وقت بخیر
     دوست گرامی برای ارشد در صورتی که با آزمون اقدام کنید برای تغییر رشته مشکلی وجود نداره.

 10. عباس
  ۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۰

  سلام، در ارشد امکان تغییر رشته هم وجود داره؟ یا فقط تغییر‌گرایش؟
  مثلا از یه رشته مثل برق به رشته مدیریت تغییر بدیم و اگر امکانش هست فرایند انجامش به چه صورته؟

  • مشاور فتح اللهی
   ۱۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۲

   سلام وقت بخیر بله در مقطع ارشد هم امکان تغییر رشته و هم تغییر گرایش وجود دارد

 11. رضا تقی زاده
  ۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۱۳

  با سلام من مهندسی برق تبیز قبول شدم دوهفته رفتم ولی چون چشمام مشکل قوز قرنیه دارد واسم ضرر داشت نرفتم ایا میتونم از رشته مهندسی برق تبریز به رشته حقوق ارومیه درخواست تغییر رشته و انتقالی داد
  واسه هوشبری چطور

  • tahmasebi
   ۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۷

   سلام دوست عزیز، شما مجاز به انتقالی و تغییر رشته از تبریز به ارومیه هستید ولی برای رشته ی هوشبری مجاز نیستید چون رشته ی قبولی شما غیرمرتبط و غیرمتجانس میباشد.

   • رضا تقی زاده
    ۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۱

    واسه حقوق چطور

    • مشاور جوادی
     ۱۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۰

     دوست گرامی در صورتی که با آزمون بخوایین اقدام کنید
     بله میشه

   • رضا تقی زاده
    ۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۰

    حقوق چطور

 12. رضا۷۶
  ۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۲۵

  سلام وقت بخیر، من الان ارشد اقتصاد میخونم،ترم اولمه،میخوام تغییر رشته بدم مدیریت مالی بخونم،خواستم ببینم امکانش هست؟ و اگر میتونم از لحاظ نظام وظیفه به مشکل نمیخورم؟(تا شهریور ۱۴۰۴ معافیت دارم برای تحصیل در ارشد اقتصاد)

  • tahmasebi
   ۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۲۹

   سلام دوست عزیز بله شما این امکان رو دارید، باید با واحد آموزش دانشگاهتون در هماهنگی باشید ضمنا برای خدمت سربازی و سنوات هم مانعی براتون ایجاد نمیشود چون واحدهای مشترک تطبیق داده خواهد شد.

  • مشاور جوادی
   ۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۱

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی برای تغییر رشته در کارشناسی نمیتونید در ترم اول اقدام کنید
   ولی تا ترم 4 برای تغییر رشته میتونید اقدام کنید
   البته نباید قبلا انصراف داده باشین.

 13. سمیه
  ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۵

  سلام.آیا برای تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد امکان دارد در همان ابتدای سال آن را انجام دهیم؟ یا باید دو ترم را حتما پاس کنیم؟

  • مشاور بهروزی
   ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۰

   سلام روزتون بخیر حداقل باید یک ترم پاس کنید

 14. لیلا
  ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۳

  سلام آیا به کمک رشته های شناور می توانیم تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد را انجام دهیم؟ آیا این رشته های شناور تاثیری تو تغییر رشته ارشد دارند؟

  • مشاور ابراهیمی
   ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۲

   سلام
   رشته های دیگرهم می تونید بخونید
   هم اصلی هم شناور
   برای بررسی دقیق تر شرایط تون تماس بگیرید

 15. وحید
  ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۴

  سلام وقتتون بخیر
  بنده قصد تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد را دارم میخوام بدونم برای این کار چند ترم باید بگذرونم و نمیشه همان ابتدا اقدام نمود؟

  • مشاور براتی
   ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۵

   سلام وقتتون بخیر
   بستگی به دانشگاه دارد شرایط هر دانشگاهی متفاوت است ولی در کل از هر ترمی شما میتوانید از رشته قبلی انصراف بدهید ورشته جدید را بخوانید ولی بازهم بستگی به شرایط هر شخص ودانشگاه مبدا دارد لطفا جهت بررسی دقیق وضعیتتون با مشاورین مرکز ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 16. محمد مهدی
  ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۲

  سلام تغییر رشته ارشد فقط اینترنتیه و نمیتونم حضوری مراجعه کنم؟!اگه به این صورت باشه که واقعا از معایب تغییر رشته ارشد هستش که !!

  • مشاور جوادی
   ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۲

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی مشکلی نیست میتونید حضوری هم مراجعه کنید.

 17. نرگس
  ۲۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۰

  سلام بعد از وارد شدن به دانشگاه میشه ارشد تغییر رشته داد یا نه مثل کارشناسی که بعد از وارد شدن دانشگاه میشد تغییر رشته داد

  • abbasi
   ۲۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۴

   سلام بستگی به رشته . دانشگاهتان دارد

 18. مریم
  ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۶

  سلام من ترم اخر دانشجوی کارشناسی رشته مدیریت دولتیه دانشگاه پیام نور هستم میتونم برای مقطع کارشناسی ارشد یکی از رشته های مهندسی رو بدون کنکور دردانشگاه ازاد یا خود پیام نور ثبت نام کنم من از رشته ی الانم اصلا راضی نیستم

  • isaei
   ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۵

   سلام وقتتون بخیر
   بدون کنکور فقط بای رشته متجانس با رشته کارشناسیتون رو بخونید

 19. Aliz
  ۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۲

  سلام میخواستم بدونم که اگر از کارشناسی یک رشته مهندسی در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر شرکت کنم و قبول بشم،
  آیا معادلسازی واحد میکنن و باید از کارشناسی مهندسی کامپیوتر بخونمش؟؟؟

  چون از یک نفر پرسیدم همچین چیزی بهم گفت ولی واقعا نمیخوام از کارشناسی بخونم بلکه کنکورشو میخوام شرکت کنم تا وارد کارشناسی ارشدش بشم.

  • obeidavi obeidavi
   ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۱

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت برسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 20. علی
  ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۵

  سلام خسته نباشید.
  یک سوال دیگری هم در این مورد داشتم اینکه من که کارشناسی مهندسی پزشکی رو میخونم
  اگر بخوام که موقع کنکور کارشناسی ارشد این رشته رو به ارشد مهندسی کامپیوتر تغییر بدم نیازی نیست که دوباره از کارشناسی کامپیوتر شروع کنم ؟

  • isaei
   ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۰

   سلام وقتتون بخیر
   خیر نیازی نیست .

   • علی
    ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۶

    خیلی ممنون از پاسخ تون … شنیده بودم که یک چیزی به اسم معادلسازی واحد هستش اگر اشتباه نکنم
    آیا با اینحال بدون مشکل میتونم وارد کارشناسی ارشد کامپیوتر بشم اگر که تو کنکورش قبول بشم؟

    • haghipor
     ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۷

     سلام وقت بخیر امکان تطبیق واحد برای بعضی رشته ها در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد

     • علی
      ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۰

      ممنون از پاسخ تون.
      میشه لطفا بگید که در تطبیق واحد چه کاری میکنن؟
      اصلا چرا همچین کاری میکنن؟

     • obeidavi obeidavi
      ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۵

      سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت بیشتری برسی شود لطفا جهت کسب اطلاع بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 21. علی
  ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۷

  سلام خسته نباشید.
  بنده دارم کارشناسی مهندسی پزشکی رو میگذرونم
  آیا امکانش هست که بتونم برا کنکور ارشد برم کارشناسی ارشد کامپیوتر؟

  • bahraii
   ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۳

   سلام وقت بخیر وزارت علوم امکانش هست برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

  • isaei
   ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۹

   سلام وقتتون بخیر
   در صورتی که کنکور بدهید امکانش هست .

 22. علی
  ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۳۲

  سلام خسته نباشید…
  بنده در حال خوندن کارشناسی مهندسی پزشکی هستم .
  امکانش هست که برای کنکور ارشد رشته ام رو به ارشد مهندسی کامپیوتر تغییر بدم؟

  • isaei
   ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۱

   سلام وقتتون بخیر
   در صورتی که کنکور بدهید امکانش هست .

 23. رویا
  ۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۶

  سلام روز بخیر ، ببخشید کسی که ارشد استعداد های درخشان قبول شده باشه ،کنکور نداده باشه می‌تونه تغییر گرایش بده؟

  • hedayati
   ۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۳

   سلام وقت بخیر تغییر رشته در ارشد استعداد درخشان امکان پذیر نمی باشد.

  • behrouzi
   ۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۴

   سلام امکانش دشوار هست بستگی به موافقت دانشگاه دارد ولی بدون کنکور امکانش نیست

 24. رویا
  ۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۴

  سلام کسی که با سهمیه ی استعداد های درخشان ارشد قبول شده باشه می‌تونه تغییر گرایش بده؟

  • hedayati
   ۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۳

   سلام وقت بخیر تغییر رشته در ارشد استعداد درخشان امکان پذیر نمی باشد.

 25. Sara
  ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۳

  سلام وقتتون بخیر ، رشته کارشناسی من مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی هست ، میتونم برای ارشد با استعداد درخشان رشته ژنتیک ملکولی دانشکده علوم رو انتخاب کنم ؟

  • gholizadegan
   ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۵

   سلام بستگی دارد که ارایه بدهند یا خیر یک سری شرایط خاص دارد

 26. Ayda
  ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۰

  سلام من دانشجوی روزانه رشته ریاضی هستم آیا امکانش هست برای ارشد کنکور مهندسی معماری شرکت کنم ؟ چون جدیداً متوجه شدم که به معماری علاقه مندم و نمیخوام دوباره کنکور کارشناسی بدم.

  • alizadeh
   ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۰

   سلام روزبخیر
   بله میشه.

 27. behrad
  ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۴۰

  سلام
  من کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کردم و انتخاب رشته هم کردم، میخواستم بدونم آیا امکان تغییر گرایش وجود داره؟

  • alizadeh
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۶

   سلام روزبخیر
   بله میشه.
   جهت اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرین.

 28. امیر
  ۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۸

  سلام من لیسانس شیمی آلی دارم میتونم ارشد شیمی پلیمر بخونم

  • bahraii
   ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۸

   سلام وقتتون بخیر .این امکان برای شما وجود داردبرای اطلاع از نحوه ورود و دانشگاه با کارشناسان مرکز تماس بگیرید

 29. شقایق
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۹

  سلام من کارشناسی رشته مدیریت خوندم میتونم برای ارشد در رشته روانشناسی یا مشاوره از طریق سوابق تحصیلی استعداد درخشان دانشگاه ازاد ثبت نام کنم؟
  مدرک کارشناسی هم دانشگاه ازاد گرفتم
  و اینکه برای تغییر رشته حتما باید همه ی نمره ها بالای ۱۲ باشد

  • mohammadi
   ۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۲

   سلام وقت به خیر
   یکی از شروط استعداد درخشان هم نامی گروه رشته کارشناسی و ارشد است.

 30. شقایق
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۴

  سلام من کارشناسی رشته مدیریت خوندم میتونم برای ارشد در رشته روانشناسی یا مشاوره از طریق سوابق تحصیلی استعداد درخشان دانشگاه ازاد ثبت نام کنم؟
  مدرک کارشناسی هم دانشگاه ازاد گرفتم
  نظر شما بعد از تائید نمایش داده میشود.

  نظر شما بعد از تائید نمایش داده میشود.

  • mohammadi
   ۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۳

   سلام وقت به خیر
   یکی از شروط ثبت نام استعداد درخشان هم نامی رشته کارشناسی و ارشد است.

   • بهارک
    ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۰

    سلام.من ارشدباستان شناسی میخونم، میتونم رشته ام رو تغییربدم وتاریخ بخونم؟

    • karimi
     ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۱

     سلام برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 31. شقایق
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۳

  من کارشناسی رشته مدیریت خوندم میتونم برای ارشد در رشته روانشناسی یا مشاوره از طریق سوابق تحصیلی استعداد درخشان دانشگاه ازاد ثبت نام کنم؟
  مدرک کارشناسی هم دانشگاه ازاد گرفتم
  نظر شما بعد از تائید نمایش داده میشود.

  • ekhlasi
   ۲۲ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۸

   سلام وقت بخیر یکی از شرایط استعدادهای درخشان مدارک مرتبط و متجانس است برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

 32. شقایق
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۲

  من کارشناسی رشته مدیریت خوندم میتونم برای ارشد در رشته روانشناسی یا مشاوره از طریق سوابق تحصیلی استعداد درخشان ثبت نام کنم؟

  • bahraii
   ۱۸ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۹

   سلام وقتتون بخیر لطفا مقاله تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد1401 را با دقت مطالعه فرمایید

 33. تارا
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۰

  اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید

  • alizadeh
   ۲۲ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۹

   سلام بله مجازید

 34. تارا
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۱

  سلام من کارشناسی رشته معماری خواندم آیا می توانم برای ارشد آزمون طراحی لباس بدهم

  • fathollahi
   ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۸

   سلام از طریق شرکت در کنکور سراسری ارشد میتونید تغییر رشته انجام دهید

 35. Andia
  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۸

  اگه میشه راهنمایی کنین چه مسیری رو باید دنبال کرد و چه اقداماتی باید انجام داد؟

 36. Andia
  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۷

  سلام و خسته نباشین
  من در حال حاضر کارشناسی رشته ارتباط تصویری میخونم میخواستم بدونم امکان تغییر رشته به مهندسی نرم افزار یا مهندسی معماری در مقطع ارشد امکان پذیره؟

  • mansuri
   ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۴

   سلام وقت بخیر بله امکان پذیر است جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید

 37. حیدری
  ۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۶

  سلام. من کارشناسی تربیت بدنی خوندم . ایا میتونم ارشد . بر اساس سوابق تحصیلی بدون کنکور مهندسی ایمنی بهداشت بخونم و ثبت نام کنم

  • mohammadi
   ۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۱

   سلام وقت به خیر
   پذیرش بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد شرایط خاصی دارد.عمده ی دانشگاه ها از طریق استعداد درخشان پذیرش دارند.
   برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاورین مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید.

 38. علی اکبر
  ۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۶

  سلام. من کارشناسی تربیت بدنی خوندم . ایا میتونم ارشد . بر اساس سوابق تحصیلی بدون کنکور مهندسی ایمنی بهداشت بخونم و ثبت نام کنم

  • mohammadi
   ۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۵

   سلام وقت به خیر
   پذیرش بدون آزمون در مقطع ارشد بر اساس شرایط انجام می شود.عمده ی دانشگاه ها از طریق استعداد درخشان پذیرش دارند.
   برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاورین مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید.

 39. سوال
  ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۳

  سلام در مورد تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد سوال دارم

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۲

   سلام امکان تغییر رشته و حتی تغییر گرایش در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد در صورتیکه خواهان تغییر رشته در کنکور ارشد مد نظر شما باشد در غیر این صورت مجدد سوالتان را بیشتر توضیح دهید موفق باشید .

 40. حسین رحمتی
  ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۶

  سلام، شرایط تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد چه چیز هایی می باشد؟ از ترم اول میشه این کار رو کرد؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۴

   سلام وقت بخیر .
   تنها داوطلبانی مجاز به تغییر گرایش خواهند بود که 2 ترم را در مقطع کارشناسی ارشد بگذرانند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله سایت را مطالعه کنید

 41. فایزه
  ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۰

  سلام.من دانشجوی ارشد دوره روزانه ورودی 1400 هستم.میخواستم گرایشم رو عوض کنم، ترم یک رو مشروط شدم و ترم دو هم تمامی دروس رو حذف کردم و مرخصی گرفتم.بار اول از طرف دانشکده درخواستم رد شده ولی مجددا درخواست دادم و گفتن درخواستم برای استعلام به سامانه سجاد ارسال شده و مجددا باید از سجاد درخواست بدم و مستندات رو بفرستم.میخواستم بدونم منظور ار مستندات چیه و چه مستنداتی میخوان و این که با این شرایط من به طور قطعی میتونم در همون دوره روزانه تغییر گرایش بدم یا امکان این که مخالفت کنن وجود داره؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۳

   سلام . تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد درصورت کسب معدل بالا امکان پذیر است

   • فایزه
    ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۷

    ممنون از پاسختون .من رشته ام همون مهندسی کامپیوتر هست فقط گرایش رو از نرم افزار به هوش مصنوعی میخوام تغییر بدم و طبق کارنامه سازمان سنجش امکان قبولی وجود داشت تغییر گرایش امکان پذیر نیست؟

    • کارشناس ارشد
     ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۹

     سلام
     امکان تغییر گرایش در حین تحصیل صرفا با مجوز سازمان سنجش امکان پذیر میباشد
     برای ثبت درخواست و اطلاع از ظوابط تغییر گرایش با مشاورین ما تماس بگیرید

 42. ابوالفضل
  ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۴

  سلام … من کارشناسی رو در رشته ی کامپیوتر در دانشگاه دولتی گزرانده ام و برای ارشد در کنکور رشته ی مدیریت ثبت نام کرده ام حالا میخواستم بدونم که موقع انتخاب رشته میتونم رشته ی زبان خارجه رو انتخاب کنم با باید از همون رشته های مدیریت باشه ؟ ممنون میشم کمکم کنید

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۲

   سلام فقط امکان انتخاب رشته در مجموعه امتحانی مدیریت رو دارید.

 43. زهرا
  ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۸

  سلام، من مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر پیامنور خوندم، میخواستم بپرسم برای تغییر رشته، کارشناسی ارشد مجاز به انتخاب چه رشته هایی هستم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۶

   سلام
   محدودیتی برای انتخاب رشته های زیر مجموعه وزارت علوم ندارید

 44. پرویز
  ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۶

  سلام من کارشناسی کامپیوتر از دانشگاه پیام نور دارم میخواستم ببینم برای ارشد میتونم رشته علوم تربیتی بدون آزمون برم؟

  • کارشناس ارشد
   ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۰

   ارشد وزارت علوم با هر کارشناسی ای میتوانید هر مجموعه ای ثبت نام کنید ولی معدل موثر پایین تر میاد

 45. آیسان
  ۸ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۳۳

  سلام وقتتون بخیر، من در حال حاضر دانشجوی روزانه کارشناسی مهندسی معماری ترم سوم هستم، ورودی ۹۹
  در سال ۹۹ کنکور هنر هم شرکت کردم، خواستم بدونم اگه رتبه لازم برای طراحی لباس یا طراحی صنعتی یا نقاشی در دانشگاه مورد علاقمو آورده باشم، امکان تغییر رشته همراه با انتقالی برای من وجود داره؟
  (لازم به ذکره که رشته هایی که گفتم رو انتخاب نکردم ولی کنکور رو شرکت کردم)

  • کارشناس ارشد
   ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۴

   برای انتقالی رتبه و تراز شما در سال 99 مهم نیست.جهت کسب اطلاعات در خصوص ظوابط انتقالی و مهمانی تماس بگیرید.

  • مریم
   ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۵

   سلام خسته نباشید. من لیسانس جامعه شناسی از دانشگاه روزانه دارم. ایا میتونم در مقطع ارشد در رشته علوم تربیتی بدون کنکور پیام نور شرکت کنم؟؟

   • کارشناس ارشد
    ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۸

    با سلام.محدودیتی برای ان وجود ندارد.جهت کسب اطلاعات در خصوص ورود بدون ازمون در مقطع ارشد و نحوه و ضوابط ورود با ازمون با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)