تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از کل کشور
انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1401 + راهنما کامل

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
سراسر کشور : 909 9072952

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400 آغاز شد. بر اساس راهنما انتخاب رشته ارشد 1400 ، داوطلبانی که در هر یک از دوره های روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی و یا پردیس خودگردان موفق به کسب رتبه مجاز شده اند، می توانند ضمن مراجعه به سایت سازمان سنجش و دانلود دفترچه، با توجه به مقررات نحوه انتخاب رشته ارشد و پس از مطالعه مفاد آن؛ در زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد اقدام نمایید.

در ادامه به تمامی نکات لازم برای انجام انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد مطالبی را ارائه خواهیم نمود. برای انجام انتخاب رشته در صورتی که مشکلی برای ورود به سامانه دارید، می توانید با مشاوران ما که شماره های آنان در جدول زیر موجود است، تماس حاصل نمایید. انجام مشاوره انتخاب رشته نیز با کمک مشاوران ما امکان پذیر است.

 

 

برای انجام انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد به صورت تخصصی، اطلاع از شرایط انتخاب رشته ارشد و بررسی رشته محل های بدون آزمون، بازار کار رشته های مختلف، استعدادیابی تحصیلی و شغلی و مشاوره کسب و کار با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل نمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور

9099072952 تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از ساعات 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

برای انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، با استفاده از کد قرار داده شده در کارنامه اقدام نمایید.

 

زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400

 

زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400

آزمون ارشد سال 1400 بالاخره بعد از تعویق های بسیار، در تاریخ 7 و 8 مرداد ماه برگزار شد. داوطلبانی که در زمان برگزاری کنکور ارشد شرکت کردند، منتظر اعلام نتایج و به دنبال آن زمان انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد هستند.

بر اساس روند هر ساله، پس از اینکه کارنامه های اولیه منتشر شد، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند می توانند برای پر کردن فرمانتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد اقدام نمایند. در این کارنامه اطلاعات مهمی همچون نمره اکتسابی، نمره کل، رتبه داوطلب درسهمیه، رتبه داوطلب سهمیه و آخرین رتبه مجاز در سهمیه قید شده است و متقاضیان مطابق با آن رشته های مورد نظر خود را انتخاب می کنند.

بدین ترتیب، برای آزمون سال جاری نیز بعد از اعلام نتایج اولیه، یک بازه زمانی برای انتخاب رشته تعیین می شود. طبق آخرین اطلاعیه های صادر شده از سوی سازمان سنجش، این نتایج احتمالا تا 10 شهریور اعلام شده و دفترچه راهنمای انتخاب رشته در اختیار داوطلبان قرار گیرد . داوطلبان می توانند نسبت به انجام این کار اقدام نمایند. البته به دلیل محدودیت زمانی، توصیه می شود که تکمیل فرم مربوطه را به روزهای پایانی و یا امید به تمدید مهلت انتخاب رشته ارشد واگذار نکنید، چرا که ممکن است با مشکل مواجه شوید.

برای اطلاع از نتایج ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد وارد لینک مربوطه شوید

 

 

موارد مهم در انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 1400

در فرم انتخاب رشته لازم است شما برخی از شرایط مورد نظر را تکمیل نمایید. همانند اینکه شما با شرایط تعیین شده سازمان سنجش و آموزش کشور موافق هستید.

در صورتی که این اطلاعات وارد شده درست نباشد و داوطلبان سهوا و یا عمدا آن را تائید نمایند، حتی در صورت پذیرش در رشته انتخابی، پس از محرز شدن تخلف، پذیرش آن ها لغو خواهد شد.

در صورتی که اطلاعات خود را اشتباه وارد نموده اید و یا اینکه در وارد نمودن کد رشته محل های انتخابی دچار خطا شده اید، قبل از تائید نهایی گزینه “اطلاعات فوق (معدل، رشته و محل تحصیل دوره کارشناسی) مورد تائید نبوده و دارای مغایرت است” را علامت بزنید. در این صورت سازمان سنجش شرایطی را فراهم می نماید که با توجه به آن می توانید به ویرایش انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری بپردازید.

دانشجویان ترم آخری که مشغول به تحصیل می باشند، می توانند میانگین معدل خود را وارد نمایند. امکان ویرایش معدل برای تمامی داوطلبان قبل از زمان برگزاری آزمون امکان پذیر خواهد بود.

داوطلبانی که موفق به دریافت مدرک کارشناسی خود تا پایان شهریور ماه نشده باشند و موفق به قبولی در انتخاب رشته شده باشند، پذیرش نهایی آنان به دلیل نداشتن مدرک مورد نظر لغو خواهد گردید.

به منظور دریافت لیست منابع کنکور ارشد وزارت بهداشت ژنتیک پزشکی بر روی لینک مربوطه کلیک فرمایید

 

 

راهنما انتخاب رشته ارشد 1400

پس از اینکه وضعیت مجاز بودن انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد در کارنامه مشخص شد و رشته محل های مورد نظر از دفترچه راهنما استخراج شد، نوبت به تکمیل فرم انتخاب رشته می رسد. این روند برای تمام داوطلبان یکسان بوده و مجددا پیشنهاد می کنیم که بعد از مطالعه دفترچه، ابتدا اولویت های خود را در فرم پیش نویس وارد کنید. همچنین، در صورتی که فرم مربوطه نیاز به ویرایش داشت، می توانید در زمان تمدید انتخاب رشته ارشد اصلاحات لازم را انجام دهید.

 

 • بر اساس راهنما انتخاب رشته ارشد ابتدا لازم است وارد سامانه سازمان سنجش و آموزش کشور شده و سپس وارد لینک کارشناسی ارشد شوید.

 

 

راهنما انتخاب رشته ارشد

راهنما انتخاب رشته ارشد

 

 

 • لینک فعال ” سامانه جامع انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد ” را انتخاب نمایید.

 

تکمیل فرم انتخاب رشته ارشد

 

 

 • در صفحه بعد می توانید با یکی از روش های موجود اطلاعات خود را وارد کرده تا به مرحله تکمیل فرم انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد وارد شوید. آن دسته از داوطلبانی که کد پیگیری یا شماره پرونده خود را فراموش نموده اند، می توانند با ثبت درخواست در سایت سازمان سنجش جهت یافت این کد ها اقدام کنند.

 

 

مرحله دوم انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

مرحله دوم انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

 

 • مرحله صفحه میز کار هدایت خواهید شد که در آن اطلاعات شخصی شما درست شده است. با کلیک بر روی گزینه انتخاب رشته می‌توانید فرایند تکمیل فرم انتخاب رشته آزمون ارشد را آغاز نمایید .

 

 

مراحل انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

مراحل انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

 

 

 

چنانچه می خواهید با شرایط و زمان ثبت نام  ارشد بدون کنکور آزاد آشنا شوید، وارد لینک قرمز شوید

 

 

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد 

 • تمامی آن دسته از داوطلبانی که در کارنامه ارشد مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند در فرم انتخاب انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد با آزمون دانشگاه های سراسری روزانه و شبانه اقدام به انتخاب رشته نمایند.

 

 • تاثیر معدل کارشناسی برای متقاضیان 20 درصد می باشد. بدین معنا که در صورتی که داوطلب بتواند 80 درصد نمره آزمون کتبی را کسب نموده باشند، معدل آنان تاثیر مثبت خواهد شد.

 

 • با توجه به محاسبه ضریب نمرات خام و همچنین تراز داوطلبان، میزان تاثیر معدل و نمرات آنان محاسبه می گردد، لذا در صورتی که نمره داوطلبان بالاتر از صفر باشد، مشمول تاثیر مثبت معدل می باشند.

 

 • لازم به ذکر است داوطلبانی که دارای سهمیه های خاصی باشند، احتمال پذیرش آنان در انتخاب رشته بالاتر خواهد رفت.

 

 • در زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد داوطلبانی که در دو کد رشته محل پذیرفته شده اند، می توانند برای هر دو کد رشته محل اقدام به انتخاب رشته نمایند. متقاضیان عزیز توجه داشته باشند که تنها مجاز به انتخاب رشته دو کد رشته محل خواهند بود.

 

 • دانشگاه هایی که دارای شرایط خاص می باشند از این قاعده مستثنی خواهند بود و پذیرش در انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد آنان منوط به پذیرش در مصاحبه خواهد بود.

 

 

برای دانلود دفترچه آزمون استخدامی وزارت بهداشت بر روی لینک مربوطه کلیک بفرمایید.

 

 

اصول انتخاب رشته ارشد

تعداد رشته های مجاز در فرم انتخاب رشته برای هر یک از داوطلبان 100 کد رشته محل خواهد بود. توصیه ما به تمامی داوطلبان دانشگاه های سراسری و آزاد برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد این است که ابتدا به صورت دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته را مطالعه نمایید و سپس هر یک از کد رشته محل های مربوطه را انتخاب نمایید. ظرفیت رشته های مورد نظر شما و همچنین رتبه و تراز کسب شده تا حد زیادی می تواند به شما برای پذیرش کمک نماید.

در صورتی که مایل به انتخاب رشته های دانشگاه های آزاد می باشید، می توانید کد شناسه انتخاب رشته دانشگاه آزاد را وارد نمایید و به سامانه انتخاب رشته راه یابید. توجه داشته باشید که برای دریافت راهنما انتخاب رشته ارشد و همچنین مشاوره انتخاب رشته، علاوه بر مراجعه به سایت سازمان سنجش، با مشاوران ما نیز در ارتباط باشید.

بدیهی است برای پذیرش در دانشگاه های مطرح کشور، باید رتبه خوبی کسب نمایید. اما حتی اگر موفق به کسب این چنین رتبه ای نشده اید، باز هم توصیه می نماییم ابتدا از دانشگاه های مورد علاقه خود و همچنین گرایش های مورد نظر آغاز نمایید.

برخی از داوطلبان حتی با رتبه های بسیار خوب، ممکن است تمایلی به ادامه تحصیل در دانشگاه های تراز یک نداشته باشند و به همین دلیل این مورد احتمال پذیرش شما را در این دانشگاه ها افزایش خواهد داد.

 

تذکر : برخی از داوطلبان به دلیل مشکلات ایجاد شده در انتخاب رشته خود حتی در زمان تمدید انتخاب رشته ارشد موفق به انتخاب رشته نمی شوند.

 

 

به منظور اطلاع از زمان و نحوه ویرایش ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت بر روی لینک قرمز کلیک نمایید 

 

 

نحوه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد

با وجود آنکه آزمون کنکور ارشد دانشگاه های سراسری و آزاد چند سالی است که با یکدیگر ادغام شده اند، متقاضیان رشته های دانشگاه آزاد لازم است همچنان در سایت خود دانشگاه، برای پر کردن فرم انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد اقدام نمایند. برای این منظور، لازم است که ابتدا وارد سامانه azmoon.org  شد و سپس نسبت به دانلود دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اقدام نمایند.

جهت انتخاب رشته از طریق کد دسترسی که در پایان کارنامه درج گردیده است، می بایست ابتدا هزینه انتخاب رشته پرداخت گردد. داوطلبان این دانشگاه می توانند 100 کد رشته محل را انتخاب کرده و سپس آن را نهایی کنند.

 

 

آیا از رشته های ارشد بدون کنکور پیام نور آگاهی دارید؟ برای اطلاع وارد لینک شوید

 

 

نحوه پذیرش استعداد درخشان

ورود دانشجویان استعداد درخشان ارشد به مقطع ارشد به دو صورت امکان پذیر است.

1) با استفاده از آزمون

2) فراخوان دانشگاه ها برای پذیرش.

یکی از سوالات این دسته از داوطلبان از مشاوران ایران تحصیل این است که آیا در انتخاب رشته سازمان سنجش و یا دانشگاه آزاد شرکت نماییم ؟ یا منتظر فراخوان و همچنین نتایج این دانشگاه ها باشیم؟

فراخوانی که دانشگاه های مختلف منتشر می نمایند به طور معمول با ظرفیت بسیار محدود در حد 1 نفر و یا دو نفر می باشد. به همین دلیل، این مورد می تواند احتمال و شانس پذیرش شما را بسیار پایین آورد.

اما در صورتی که از رزومه قوی برخوردار باشید، می توانید در این دانشگاه ها پذیرفته شوید. یک حقیقت تلخ برای فارغ التحصیلان سایر دانشگاه های فراخوان وجود دارد، اساتید توجه و تمرکز خود را معمولا بر روی دانشجویان خود برای پذیرش استعداد درخشان خود می گذارند.

توضیحاتی که ارائه نمودیم شاید شما را به نتیجه گیری مطلوب رسانده باشد. قطعا پاسخ ما این است که انتخاب رشته را همانند سایر داوطلبان و دانشجویان به انجام برسانید.

با توجه به اینکه هزینه ثبت نام برای هر دانشگاهی به صورت جداگانه قابل پرداخت می باشد و شما باید در هر دانشگاه مبلغی را پرداخت نمایید و همچنین در روز مصاجبه در همان دانشگاه حضور یابید، توصیه می نماییم که تنها برای دانشگاهی که احتمال پذیرش شما بالا می باشد ثبت نام نمایید.

 

 

جهت دریافت لیست منابع کنکور ارشد وزارت بهداشت روانشناسی به لینک مربوطه مراجعه فرمایید

 

 

آیا مهلت انتخاب رشته ارشد تمدید می شود؟

 

زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد

زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد

 

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مدت زمان مشخصی را برای انتخاب رشته تمامی داوطلبان در نظر می گیرند که به طور معمول تمدید انتخاب رشته ارشد تنها برای چند روز می باشد.

سازمان سنجش در صورت اتمام زمان انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد طی اطلاعیه ای مهلت دو روزه ای را جهت ثبت نام به داوطلبان می دهد و در همین زمان هر یک از متقاضیان می توانند به انجام انتخاب رشته خود بپردازند.

 

 

برای آشنایی با رشته های کنکور ارشد وزارت بهداشت وارد لینک مربوطه شوید

 

 

دفترچه ر رشته ارشد 1400

بر اساس راهنما انتخاب رشته ارشد ، برای انجام انتخاب رشته افرادی که در آزمون ارشد رتبه مجاز را کسب کرده اند، می توانند نسبت به انجام انتخاب رشته اقدام نمایند. دفترچه راهنما برای تمامی رشته ها، پس از اعلام نتایج اولیه بر روی سازمان سنجش و آموزش کشور قرار خواه گرفت و قابل دریافت و مطالعه می باشد.

در این دفترچه نحوه انتخاب رشته ارشد ، نه تنها لیست همه رشته محل ها، بلکه تمامی شرایط و ضوابط لازم برای پذیرش به همراه ظرفیت های پذیرش ذکر شده است. بعلاوه، فرم پیش نویس انتخاب رشته ارشد نیز در پایان دفترچه آمده است تا متقاضیان ابتدا اولویت های خود را در آن وارد کرده و سپس در صورت اطمینان، به فرم اصلی در سامانه منتقل نمایند.

هر کدام از داوطلبان گروه های علوم انسانی ، علوم پایه ، فنی و مهندسی ، کشاورزی ، هنر و دامپزشکی می توانند 100 کد رشته محل مرتبط با مجموعه خود را انتخاب نمایند. در حال حاضر تاریخ دقیقی در باب انتشار دفترچه اطلاع رسانی نشده است، اما به محض آغاز زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

چنانچه می خواهید از رشته های مورد نیاز جذب هیات علمی وزارت بهداشت مطلع شوید، لینک قرمز را انتخاب نمایید

 

 

10 نکته مهم در انتخاب رشته کارشناسی ارشد

 1. اولین اولویت های انتخابی شما همان رشته هایی باشد که مورد علاقه شما می باشد و یا امکان تحصیل در آن را خواهید داشت.
 2. از شرایط اخذ خوابگاه برای انتخاب دانشگاه های سایر استان ها مطلع شوید. (دقت داشته باشید که با توجه به شرایط به وجود آمده به دلیل کرونا حتما در رابطه با نحوه برگزاری کلاس ها با مشاوران ما در ارتباط باشید).
 3. در رابطه با شرایط تحصیل در هر یک از دانشگاه ها، مزایا و معایب تحصیل و همچنین هزینه های مربوط به خوابگاه و سایر امکانات رفاهی قبل از انتخاب رشته، اطلاعات لازم را به دست آورید.
 4. تصمیم گیری در رابطه با نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان، پس از پذیرش در دانشگاه برعهده سازمان سنجش نمی باشد به همین دلیل در تکمیل نمودن فرم اینترنتی و انتخاب محل دانشگاهی دقت لازم را داشته باشید.
 5. در صورتی که تعداد پذیرفته شدگان دوره های مجازی و بین الملل پردیس های خودگردان به حد نصاب نرسد، امکان تشکیل کلاس ها وجود نخواهد داشت و در این صورت به سایر اولویت های داوطلبان رسیدگی خواهد شد. چنانچه امکان پذیرش در هیچ یک از اولویت های بعدی وجود نداشته باشد، داوطلب باید در آزمون سال آینده شرکت نماید و مجددا جهت انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد اقدام نماید.
 6. ابتدا تمامی کد رشته محل های انتخابی خود را در برگه ای جداگانه یادداشت نمایید و سپس تمامی اطلاعات خود را در زمان تعیین شده در سامانه مورد نظر و فرم اینترنتی وارد نمایید.
 7. دارا بودن شرایط تعیین شده مندرج در دفترچه برای تمامی داوطلبان الزامی می باشد و همچنین در صورتی که مطابق با دفترچه راهنمای انتخاب رشته امکان انتخاب رشته دانشگاه های شرایط خاص را داشته باشید، می توانید نسبت به انتخاب رشته محل اقدام نمایید.
 8. پذیرش در برخی از رشته ها منوط به کسب ضرایب مورد نیاز می باشد به همین دلیل بر اساس رتبه کسب شده هر یک از داوطلبان، لازم است متناسب با نتیجه ی موجود در کارنامه خود اقدام نمایند،  در کنار عنوان رشته امتحانی، کد ضریب مربوط به همین منظور درج شده است.
 9. امکان انتقالی و همچنین اخذ مهمانی در برخی از دانشگاه ها وجود نخواهد داشت. به همین دلیل توصیه می کنیم که که قبل از اقدام به تکمیل نهایی فرم مربوط به انتخاب رشته، از جزئیات و اطلاعات مروبوط به کد رشته محل اطلاعات لازم را به دست آورید.
 10. پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی ارشد که مدرک کارشناسی آن ها غیر مرتبط با با رشته قبولی خود می باشد، حتما باید دروس پیش نیاز یا همان دروس جبرانی را بگذرانند و همچنین مبالغ تعیین شده برای هر درس (یا همان شهریه هر واحد) را پرداخت نمایند.

 

 

جهت آشنایی با زمان و نحوه دریافت کارت ورود به جلسه ارشد وزارت بهداشت بر روی لینک کلیک فرمایید

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله تلاش نمودیم تا در رابطه با نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400 و نحوه تکمیل فرم مورد نظر اطلاعاتی را به شما عزیزان ارائه نماییم. توصیه می نماییم که در زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد اقدام نمایید و به زمان تمدید انتخاب رشته کنکور موکول ننمایید و راهنما انتخاب رشته ارشد را نطالع کنید. پس از برقراری تماس با مشاوران ما می توانید برای اطلاع از نحوه انتخاب رشته ارشد با کارشناسان ما بسپارید.

 

 

جهت آشنایی با تکنیکهای انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد ، اطلاع از زمان اعلام نتیج نهایی و موقعیت تحصیلی دانشگاه های مختلف از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور

9099072952 تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از ساعات 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

مطالب مرتبط

لیست رشته های بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

تکمیل ظرفیت کنکور ارشد وزارت بهداشت

رشته های ارشد بدون کنکور غیرانتفاعی

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

انتخاب رشته آزمون ارشد چه زمانی آغاز می شود؟

پس از اعلام نتایج اولیه آزمون ارشد، داوطلبان می توانند در چند روز برای انتخاب رشته اقدام نمایند

برای انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به چه سامانه ای باید مراجعه نماییم؟

در صورتی که مجاز به انتخاب رشته این دانشگاه شده اید، می توانید به سامانه AZMOON.ORG مراجعه نمایید.

چگونه می توانم فرم انتخاب رشته ارشد را دریافت نمایم؟

فرم مربوط به انتخاب رشته در انتهای دفترچه راهنما و همچنین سامانه دانشگاه آزاد و سایت سازمان سنجش موجود می باشد.

در انتخاب رشته کارشناسی ارشد، چه تعداد کد رشته محل می توان وارد کرد؟

متقاضیان می توانند حداکثر 100 کد رشته محل را در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایند.

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور