تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
تغییرات کتاب درسی برای کنکور

تغییرات کتاب درسی برای کنکور 1400

تغییرات کتاب درسی برای کنکور
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

جزئیات تغییرات کتاب درسی برای کنکور 1400 اعلام شد. از آنجا که هر ساله تغییرات کوچک و بزرگی در محتوای درسی کتاب های کنکور اعمال می شوند، لذا بسیاری از داوطلبان به دنبال آگاهی از موارد به روز رسانی شده هستند تا در جلسه کنکور غافلگیر نشوند. به همین دلیل، می توانید آخرین تغییرات در کتب کنکور و لیست جدیدترین منابع را از کارشناسان و مشاوران ایران تحصیل بخواهید.

 

 

جهت آگاهی از تغییرات کتب دروس عمومی کنکور سراسری دانشگاه ها با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952 – تماس از سراسر کشور

9099072952 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

 

اهمیت آگاهی از تغییرات کتاب درسی برای کنکور

 

 

 

 

همه دانش آموزان و دانشجویان می دانند که خواندن منابع قدیمی که دستخوش تغییر شده اند، چقدر می تواند در افت نتیجه نهایی تأثیر گذار باشد.

حال اهمیت این موضوع در رقابت سرنوشت ساز و سنگینی همچون کنکور، دو صد چندان می شود. پشت کنکوری های موفق کسانی هستند که از جدیدترین تغییرات کتاب درسی برای کنکور آگاهی دارند و به روزترین منابع را می خوانند.

از سوی دیگر، سوالات و تست های کنکور به قدر کافی پیچیده هستند و اگر داوطلب بدون اطلاعات از تغییر مطالب قبلی را مطالعه نماید، در جلسه کنکور غافلگیر شده و نه تنها دچار استرس می شود، بلکه با دیدن سوالات ناآشنا، به اصطلاح دست و پای خود را گم می کند.

نکته دیگر، اهمیت تأثیر این موضوع در اصول برنامه ریزی کنکور، به ویژه برای کنکوری های نظام قدم است. طبق اعلام سازمان سنجش، کنکور برای اولین تنها به یک شکل و آن هم نظام جدید برگزار می شود.

بنابراین، اهمیت آگاهی از لیست جدیدترین منابع برای داوطلبان نظام قدیم صد چندان می شود.

چنانچه شما نیز جزء این عزیزان هستید می توانید بدون هیچ نگرانی با مشاوره و برنامه ریزی ایران تحصیل از یک برنامه اصولی بهرمند شوید و در کنکور آینده عملکرد قوی داشته باشید.

 

 

جدیدترین تغییرات کتاب درسی برای کنکور کدامند؟

ما در کنکور با سه گروه اصلی ریاضی، تجربی و انسانی، و دو گروه شناور هنر و زبان انگلیسی روبرو هستیم. در این میان، دروسی مانند ادبیات، دین و زندگی، عربی و زبان انگلیسی در میان تمام رشته ها مشترکند.

در ادامه برای رفاه حال عزیزان، تغییرات کتاب درسی برای کنکور را به همراه فهرست حذفیات کنکور سراسری همه دروس عمومی و اختصاصی را به تفکیک در جداولی تهیه کردیم. توصیه می شود که جزییات مربوط به رشته و دروس خود را با دقت بررسی کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

 

 

تغییرات دروس عمومی کنکور

 

 

ادبیات دهم تغییرات آن به صورت حذف و جابجایی برخی از دورس بوده است

 

ادبیات یازدهمدارای تغییرات بیشتری بوده  کاه شمال حذف یا اضافه برخی دروس می شود. برای مثال، در فصل چهارم کتاب ادبیات یازدهم چاپ 97، درس هایی همچون پاسداری از حقیقت، کارگاه متن پژوهی، گنج حکمت: دیوار عدل، درس نهم: بیداد ظالمان، کارگاه متن پژوهی، شعرخوانی: همای رحمت وجود دارد که در کتاب چاپ 96 برخی از آن ها وجود نداشته یا دچار جابجایی شده است.

 

دوازدهمبیشترین تغییرات این کتاب برای کنکور 1400 مربوط به قسمت قلمروهای ادبی و قلمرو های زبانی می باشد که در واقع مباحث دستور زبان و آرایه های ادبی را شامل می شود.

 

صفحه 15- قلمرو زبانی شماره 5: قسمت شرح و تفسیر مبحث حذف شده است. تنها چند نمونه از حذف معنایی و واژه از دانش آموزان خواسته شده است.

 

در صفحه 28 درس سوم، قلمرو ادبی شماره 1، یک بیت حافظ جایگزین بیت صائب تبریزی چاپ قبلی گشته است. همچنین، آرایه های استعاره و مجاز نیز به شکل جدیدی قیده شده.

 

صفحه 127 درس چهارم، قلمرو ادبی شماره 3، بیت سلمان ساوجی جایگزین بین خاقانی چاب گذشته گشته.

 

درقسمت واژگان نیز تغییراتی صورت گرفته است که از قرار زیر هستند:

 

صفحه 166 : واژه (دار ملک) به معنای سرزمین، اضافه شده است.

صفحه 168:  کلمه (عطا) به معنی بخشش به واژه (عطا دادن) به معنای بخشیدن اضافه گشته.

صفحه 168: واژه (حسب) به مفهوم  برابر، اندازه، برطبق به کلمه برحسب به معنی مطابق، طبق اضافه شده است.

صفحه 172: در کلمه (اندیشه) به معنی بدگمانی،اندوه،ترس، اضطراب، فکر، واژه بدگمانی شده

 

 

 

عربی دهم و یازدهمدر این دو کتاب هیچ تغییری مشاهده نمی شودو مطابق با کتاب های چاپ گذشته است

 

عربی دوازدهمدر صفحه 15: واژه (تَـمنیبه) به معنای آرزو داشتن ، و واژه فریسه به مفهوم شکار که جمع کلمه فرائس می باشد، به پاورقی اضافه شده اند.

 

در صفحه 19: کلمه ( إلیها ) در بخش پاورقی به ( إلیه ) تغییر پیدا کرده است.

 

در صفحه 31: دو مثال و جماه ابتدایی قسمت تمارین کاملا تغییر کرده اند و واژه های  (عفا) و (اذنب) به کلمات درس اضافه شده اند.

قسمن معجم هم از آخر کتاب حذف شده است

 

 

دینی دهم و یازدهمکتاب های دینی این دو پایه در چاپ جدید، هیچ تغییری نداشته نسبت به چاپ 96-97 دهم و 97-98 یازدهم نظام جدید نداشته، اما در مقایسه با دینی نظام قدیم می توان گفت که در مجموع 8 درس حذف شده است.

 

دینی دوازدهمبیشترین تغییرات این کتاب مربوط به حذف برخی آیات و یا تغییر مفهوم و متن آن هاست. این تغییرات به شرح زیر هستند:

 

درس پنجم (قدرت پرواز ): دو سوال در ابتدای درس تغییر یافته است. علاوه بر این، در ابتدای درس و بالای صفحه  “إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا”  اضافه شده است. همچنین، صفحه 56 در چاپ 98 کاملا حذف شده و در پاراگراف آخر نیز تغییراتی ایجاد شده است.

 

در صفحه 52 نیز در بخش سوالات یک سری تغییرات به وجود آمده است.

 

در صفحه 58 بخشی از ابیات پروین اعتصامی و آیه “لاالشمس ينبغي لها …” حذف گشته است.

 

درس ششم (سنت های خداوند در زندگی):آیه “وَلَا يَحْسَبَنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّمَا نُمْلِي لَهُمْ خَيْرٌ لِّأَنفُسِهِمْ ۚ إِنَّمَا نُمْلِي لَهُمْ لِيَزْدَادُوا إِثْمًا ۚ وَلَهُمْ  .. ” در چاپ جدید حذف شده است.

 

صفحه 72 بخشی از دعای جوشن کبیر بعد از پاراگراف اول به همراه ترجمه اضافه شده است.

 

صفحه 73 در پایان صفحه، حدیث امام صادق با عنوان (هنگامی که خداوند خير بندگانش را بخواهد، اگر بنده گناهی مرتکب شود او را گوشمالی میدهد تا به یاد آورد) حذف شده است.

 

درس هفتم (بازگشت):  صفحه 84 در قسمت حیله های شیطانی تیتر اضافه شده است.

ابتدای پاراگرف دوم صفحه 85 بیتی از ابو سعید ابوالخیر به عنوان (باز آ باز آ هر آنچه هستی بازآ/ گر کافر و گبر و بت‌پرستی باز آ) گشته.

 

درس دهم (تمدن جدید و مسئولیت ما ): در انتهای صفحه 107، سه تمدن به بخش پاورقی انتقال یافته اند.

 

 

 

 

درس زبان انگلیسی 

این کتاب ر هیچ کدام از پایه های تغییر نداشته است.

 

 

 

تغییرات درسی رشته تجربی برای کنکور

 

 

زیست شناسی 

حجم کتاب زیست شناسی کنکور 1400 در مقایسه با سال های قبل کم تر شده است. اما به طور کلی می توان که این کتاب در چاپ جدید، تصویر محور است. اما جزئیات تغییرات به شرح زیر است:

موارد اضافه شده:

1. اضافه شدن تامین اکسیژن و مواد مغذی قلب به فصل گردش خون

2. انواع جزئی نگری و کلی نگری، روش های تنفس در جانوران، نگرش بین رشته ای

3.  خدمات بوم سازگان، فناوری نوین زیست شناسی،ژن شناسی، اخلاق زیستی، و همینطور تامین انرژی های تجدید پذیر

 

موارد حذف شده:

1.      باکتری و قارچ آغازیان، ویروس

2.      شجره نامه ، سه شاخه گیاهان

 

گذشته از این ها، برخی از عبارات و جملات در چاپ جدید زیست شناسی تغییر کرده است که به شرح زیر می باشند:

1.      جمله ” ساختاری که در آن پروتئین به شکل کروی در می آید” به عبارت ” ساختاری که در آن پروتئینها به شکل های متفاوتی در می آیند ” تغییر یافته است.

2.      عبارت ” آمیزش غیرتصادفی به طور حتم فراوانی دگرهای را تغییر می دهد ” جای ” آمیزش غیرتصادفی به طور حتم فراوانی ژن نمودها را تغییر می دهد” را گرفته است.

 

شیمی 

سؤالات این درس در کنکورهای قبل بیشتر به صورت طرح مسئله بود، اما در اخیرا و در کنکور 99 به شکل مفهومی طراحی شده بود. از سوی دیگر، حجم این کتاب نسبت به سال های قبل کمتر شده و بخش زیادی از مطالب دشوار آن حذف شده است.

 

حذفیات: کاهش تعداد واکنش های حفظی و حذف مبحث شیمی آلی

 

اضافات: هوای مایع، غنی سازی ایزوتوپ ها، نحوه ی تشکیل عناصر، کاربردهای شیمی سبز، تروپوسفر و تراوا

 

 ریاضیات 

این کتاب تیز نسبت به ریاضیات نظام قدیم کم حجم تر و سبک تر شده است. جالبتر انکه کتاب هندسه به طور کامل حذف شده و در کتاب های دهم، یازدهم و دوازدهم به صورت ترکیبی آورده شده است.

 

حذفیات: انتگرال به طور کامل، دنباله به طور کامل، ماتریس به طور کامل، بخش هایی از مبحث کاربرد مشتق، بخش هایی از مبحث هندسه فضایی، بخش هایی از مبحث مثلثات

 

فیزیک 

 در چاپ جدید کتاب فیزیک تجربی تغییرات جدی رخ نداده است و داوطلبان می توانند با همان کتاب در کنکور 1400 شرکت نمایند. اما در مورد مطالب حذف و اضافه شده می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

حذفیات: نور و آینه های عدسی، مبحث اندازه گیری و بردار، مبحث شکافت هسته ای، مبحث گداخت هسته ای، مبحث سقوط آزاد، مبحث حرکت دایره ای، مبحث تداخل امواج

 

 اضافات: مدلسازی فیزیک، مبحث سازگاری یکاها، مبحث تخمین مرتبه بزرگی، مبحث حرکت براونی، مبحث اصل ارشمیدس، مبحث شار

 

زمین شناسی 

خبر خوب برای تحصلی کردگان نظام قدیم آنکه که قصد قبول شدن در رشته دارو سازی را دارند، اینکه درس زمین شناسی برای کنکور سال آینده بسیار کمتر شده است. علیرغم اینکه در نظام قدیم، باید داوطلبان کتاب سال سوم و پیش دانشگاهی را می خواندند، اما برای نظام تنها خواندن کتاب زمین شناسی یازدهم کافی است.

 

 

 

تغییرات درسی رشته ریاضی برای کنکور

 

 

ریاضیتغییرات محسوس چندانی در کتاب های گسسته، هندسه و ریاضی پایه صورت نگرفته است و تنها برخی از اعداد و پارامترها عوض شده است. بدین ترتیب، داوطلبان می توانند با خیالی آسوده به خواندن کتاب ها بپردازند.

 

فیزیکاین کتاب نیز همانند کتاب فیزیک تجربی تنها در برخی عددها و کلمات تغییر یافته و تفاوتی با چاپ قبلی ندارد.

 

شیمیگرچه در این درس شاهد تغییرات کلان نیستیم، اما به دلیل تغییرات عدیده در واژگان، اشکال و برخی حذفیات، توصیه می شود که داوطلبان حتماً از جدید ترین نسخه این کتاب استفاده نمایند.

 

 

 

تغییرات درسی رشته انسانی برای کنکور

 

 

عربی انسانیکتاب عربی دوازهم:

صفحه 9 : عبارت (لا کنز أغنی) به (لا مصیبةَ أعظمُ مِن الجهل) تغییر یافته

 

صفحه 11: کلمه (لحم) در تمرین اول شماره 4 به واژه عظم تغییر یافته و عبارت کلی (قسمٌ قویٌّ مِن الجسم علیه لحمٌ ) آورده شده است.

 

صفحه 12: ترجمه تمرین سوم شماره 3 تغییر کرده است.

 

صفحه 16: جمله شماره 1 حذف شده است، جملات (2 به 1 / 3 به 2 / 4 به 5 / 5 به 7 ) تغییر یافته. عبارات 3، 4 و 6 با عنوان (هذا التّمرینُ سهلٌ و …. أکثرُ الزّملاء خائفونَ ( لیت / إنّ / لکنّ)، ( قالَ المدیر : ….. طالبَ راسبٌ فی الامتحانات)، (أ لا تعلمُ ….. الصّبرَ مفتاحُ الفَرجِ ؟ ( لکنّ / أنّ / لا ))  امده است.

 

صفحه 17: شماره برخی از عبارات تغییر نموده است.

 

صفحه 35: جای عبارت 1 و 2 عوض شده و (لا وجه له ) در انتها حذف شده است.

 

معجم از پایان کتاب حذف گشته.

 

علوم و فنون ادبی انسانی

 

 

تنها تغییر مربوط به کتاب سال دهم بوده است و کتاب های یازدهم و دوازدهم تغییری نکرده است.

 

تاریخ

 

 

کتاب های دهم و یازدهم تغییر محسوسی نداشته، اما کتاب تاریخ دوازدهم کمی تغییر کرده است.

 

جغرافیا 

در هیچ کدام از  کتاب های جغرافیا تغییری ایجاد نشده است.

 

جامعه شناسی 

به طور کلی هیچ کدام از کتاب های جامعه شناسی تغییر محسوسی نداشته اند، تنها در پایه دوازدهم تغییرات جزئی ایجاد شده است.

 

منطق و فلسفه، ریاضی و روان شناسی

 

در این کتاب ها نیز هیچ گونه تغییر مشاهده نشده است.

 

 

آشنایی با لیست جدیدترین منابع کنکور

 

 

آشنایی با لیست جدیدترین منابع کنکور

 

وقتی شاهد تغییرات کتاب درسی برای کنکور باشیم، به طبع باید منابعی را تهیه کنید که جدیدترین چاپ را داشته باشند.

بنابراین، ضروری دانستیم تا مطابق با جدیدترین اطلاعیه سازمان سنجش، منابع نظام جدید کنکور تجربی، ریاضی و انسانی را در جداول زیر بیاوریم تا کنکوری های عزیز بتوانند از روی اطلاعات موجود در آن کتاب های مورد نیاز را تهیه نمایند.  

 

 

 

جدیدترین منابع رشته ریاضی
نام درسکد کتابپایه تحصیلی
آمار و احتمال111215یازدهم
حسابان 1111214یازدهم
حسابان 2112214دوازدهم
ریاضیات گسسته112215دوازدهم
شیمی 1110210دهم
شیمی 2111210یازدهم
شیمی 3112210دوازدهم
هندسه 1110213دهم
هندسه 2111213یازدهم
هندسه 3112213دوازدهم
فیزیک 1110209دهم
فیزیک 2111209یازدهم
فیزیک 3112209دوازدهم

 

 

جدیدترین منابع رشته تجربی
نام کتابکد کتابپایه تحصیلیسال چاپ
ریاضی 1110211دهم97
ریاضی 2111211یازدهم98
ریاضی 3112211دوازدهم99
شیمی 1110210دهم97
شیمی 2111210یازدهم98
شیمی 3112210دوازدهم99
فیزیک 1110214دهم97
فیزیک 2111244یازدهم98
فیزیک 3112244دوازدهم99
زیست شناسی 1110216دهم97
زیست شناسی 2111216یازدهم98
زیست شناسی 3112216دوازدهم99
زمین شناسی111237یازدهم98

 

 

جدیدترین منابع رشته انسانی 
نام کتابپایه تحصیلیکد کتابسال چاپ
عربی، زبان قرآن 1دهم11020797
عربی، زبان قرآن 2یازدهم11120798
عربی، زبان قرآن 3دوازدهم11220799
جامعه شناسی 1دهم11022097
جامعه شناسی 2یازدهم11122298
جامعه شناسی 3دوازدهم11222299
فلسفهیازدهم11122698
فلسفه 2دوازدهم11222699
منطقدهم11022397
روانشناسییازدهم11122498
ریاضی و آمار 1دهم11021297
ریاضی و آمار 2یازدهم11121298
ریاضی و آمار 3دوازدهم11221299
تاریخ 1 – ایران و جهان باستاندهم11021997
تاریخ 2 – از بعثت پیامبر اسلام تا پایان صفویهیازدهم11121998
تاریخ 3 – ایران و جهان معاصردوازدهم11221999
جغرافیای ایراندهم11021897
جغرافیای 2 – جغرافیای ناحیه اییازدهم11121898
جغرافیا 3 – جغرافیای کاربردیدوازدهم11221899
اقتصاددهم11022197
علوم و فنون ادبی 1دهم11020397
علوم و فنون ادبی 2یازدهم11120398
علوم و فنون ادبی 3دوازدهم11220399

 

 

نحوه برنامه ریزی مطابق با آخرین تغییرات درسی کنکور

حال که از تغییرات دروس آگاه شدیم، نوبت به چینش یک برنامه منظم می رسد. اگر برای دوم یا بیشتر است که می خواهید در کنکور شرکت کنید، تغییرات کتاب درسی برای کنکور را باید در نحوه مطالعه خود تأثیر دهید.

چرا که ممکن است برخی مطالب جدید اضافه و یا تعدادی حذف شده باشند و طراحان بر اساس جزئیات سوالات را طراحی می کنند.

اگر جزء داوطلبان نظام قدیم بودید و امسال قصد دارید که در کنکور نظام جدید شرکت کنید، سعی کنید از مطالب برای خود غول نسازید.

حقیقت این است که گرچه سیستم آموزشی تغییر کرده است، اما بخش بزرگی محتواهای کتاب ها، بخصوص کتب تخصصی همانند سال های پیش استو این یعنی شما زمینه لازم را دارید و فقط کافی است که روش های ایجاد انگیزه برای درس خواندن را در خود ایجاد کنید و با پشتکار پیش روید. 

البته، یک واقعیت غیر قابل انکار وجود دارد و ان هم این است که داوطلبان نظام قدیم باید زمان و تلاش بیشتری را نسبت به رقبای خود داشته باشند تا بتوانند در این میدان پیروز شوند. بنابراین، وقت را طلا بدانید و با امیدواری پیش روید. 

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله با آخرین تغییرات کتاب درسی برای کنکور آشنا شدیم و با تمام حذفیات و اضافات مربوط به هر درس به تفکیک آشنا شدیم. 

چنانچه شما نیز قصد شرکت در کنکور سال آینده را دارید و می خواهید مطابق با تغییرات کتاب ها و شیوه جدید سوالات بهنترین برنامه ریزی را داشته باشید، می توانید در همه روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب از طریق شماره های موجود در سایت با همکاران ما تماس حاصل فرمایید. 

 

 

برای آگاهی آخرین تغییرات کتاب های تخصصی کنکور در گروه های آزمایشی مختلف و نحوه برنامه ریزی با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952 – تماس از سراسر کشور

9099072952 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

 

مطالب مرتبط

با تحلیل و بررسی دشواری کنکور آشنا شوید

اطلاع از بودجه بندی دین و زندگی کنکور

تاثیر سهمیه در کنکور سراسری

تغییرات کتاب درسی برای کنکور

چگونه از تغییرات کتاب درسی برای کنکور آگاه شویم؟

برای آگاهی از بروز ترین تغییرات ایجاد شده در کتاب های کنکوری می توانید با مشاوران ایران تحصیل در تماس باشید.

آیا کنکوری های نظام قدیم هم باید از تغییرات کتب آگاه باشند؟

بله. از آنجا که کنکور سال آینده منحصرا به صورت نظام جدید خواهد بود، داوطلبان نظام قدیم نیز باید مطابق با تغییرات منابع مطالعه نمایند.

در چه کتاب های کنکوری بیشترین تغییرات ایجاد شده است؟

در این مقاله آخرین تغییرات در کتب کنکور به همراه لیست جدیدترین منابع آمده است.

آیا دروس عمومی برای کنکور سال آینده دچار تغییر شده اند؟

بله. تقریباً در همه کتاب ها تغییرات بزرگ و کوچک ایجاد شده است.

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور