ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

استعداد تحصیلی دکتری ۱۴۰۲ + نکات کلیدی

  • دسته بندی
  • دیدگاه ها ۰
استعداد تحصیلی دکتری
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

هر یک از داوطلبان مایل به شرکت در آزمون دکتری ورودی دانشگاه ها به جز سؤالات دروس تخصصی ارشد و کارشناسی الزاماً باید سؤالات استعداد تحصیلی دکتری نیز پاسخ بدهند. در نتیجه، بر هر داوطلب شرکت کننده در این آزمون مهم کسب اطلاعاتی در رابطه با سؤالات استعداد تحصیلی دکتری از جمله آشنایی با نمونه سوالات استعداد تحصیلی دکتری الزامی و مهم به نظر می رسد.

از آن جایی که هر یک از داوطلبان حاضر در این آزمون مهم برای ادامه تحصیل و ثبت نام آزمون دکتری تحصیلی باید از نکات کلیدی و نمونه سوالات استعداد تحصیلی آزمون دکتری اطلاع داشته باشند از این رو یاری خواستن از مشاوری خبره می تواند در این رابطه بسیار کارساز و مؤثر باشد و از میزان نگرانی ها و استرس های فرد داوطلب تا حد زیادی کم کند.

برای سهولت اطلاع از این موارد مهم می توانید با مشاوران حاضر در مرکز مشاوره و راهنمایی کنکور دکتری ارتباط داشته باشید و پاسخ سؤالات خود در این رابطه را از آن ها بخواهید. پاسخگویی به سوالات استعداد تحصیلی در آزمون دوره دکتری برای تمامی داوطلبان و متقاضیان ورود به رشته های این دوره الزامی است.

 

برای آشنایی با بهترین منابع مورد نیاز برای مطالعه جهت پاسخگویی به سؤال های بخش استعداد تحصیلی کنکور دکتری از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099075307 تماس از سراسر کشور و  9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

نمونه سوالات استعداد تحصیلی دکتری

نمونه سوالات استعداد تحصیلی دکتری

 

 

در مورد سوالات استعداد تحصیلی دکتری چه می دانید؟

 شاید تا به حال اسم آزمون استعداد تحصیل دکتری و ( ثبت نام مصاحبه دکتری ) به گوشتان خورده باشد اما اطلاعات دقیق و کاملی در رابطه با آن نداشته باشید. ما اینجاییم تا به طور مفصل شما را با این آزمون و نمونه سوالات استعداد تحصیلی دکتری آشنا کنیم. بببنید دوستان عزیز از حدود ده سال قبل و بنا به تصمیم سازمان های مربوطه شاهد گنجانده شدن سوالات استعداد تحصیلی دکتری در میان دیگر سؤال های مطرح شده در این آزمون با ضریب یک بودیم.

باید عرض کنیم که هدف اصلی از طرح سؤالات استعداد تحصیلی دکترا ارزیابی درجه هوشی داوطلبان و همین طور سرعت عمل و تمرکز آن هاست. البته به جز این موارد توانایی های دیگر داوطلب یعنی توانایی تصویرسازی ذهنی وی نیز با دقت تمام مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرد.

 

 

برای اطلاع از بهترین شیوه مطالعه برای کنکور دکتری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

آیا کسب درصد بالا در دروس استعداد تحصیلی دکتری مهم است؟

شاید این سؤال برای شما دوستان عزیز داوطلب کنکور دکتری نیز مطرح شود که آیا پاسخگویی به تمام و یا اکثر سؤالات مطرح شده در بخش استعداد تحصیلی دکترا از اهمیت بالایی برخوردار است؟ آیا کسب درصد بالا در این بخش می تواند سرنوشت ما را در قبولی در آزمون دکتری عوض کند؟ ( زمان و نحوه اعتراض به نتایج آزمون دکتریدر پاسخ باید عرض کنیم که بله پاسخگویی به سؤالات این آزمون آن هم دادن جواب های درست می تواند نقشی اساسی در قبولی و پذیرش شما در کنکور دوره دکتری داشته باشد. در نتیجه اهمیت سؤالات بخش استعداد تحصیلی دکتری را دست کم نگرفته و تلاش خود را برای پاسخگویی به سؤالات این بخش به کار بگیرید.

برای پاسخگویی به بخش استعداد تحصیلی دکتری چه منابعی را باید مطالعه کرد؟

یکی از مهم ترین سؤالاتی که برای داوطلبان دکتری در رابطه با بخش استعداد تحصیلی دکترا مطرح می شود این است که برای پاسخگویی به سؤالات این قسمت چه منابعی را باید مورد مطالعه قرار دهیم؟ آیا منابع مشخصی برای برای سوالات استعداد تحصیلی وجود دارد؟ در پاسخ به این پرسش باید عرض کنیم که منبع خاصی برای جواب دادن به سؤال های بخش استعداد تحصیلی وجود ندارد و در نتیجه باید از کتب کمک درسی موجود در بازار که براساس سؤالات آزمون های سال های قبل تهیه و تدوین شده اند استفاده کرد. مورد مهم این که برای خرید و تهیه منابعی اقدام بفرمایید که بتوانید در آن ها تست های چهارگزینه ای عالی و توضیحات جامع و کاملی را پیدا کنید.  منابعی جامع و کامل که بتوانند نیازهای شما را برای گرفتن درصد بالا ( نحوه امتیاز بندی مصاحبه دکتری ) در بخش استعداد تحصیلی دکترا به خوبی برآورده کنند.

 

 

استعداد تحصیلی

استعداد تحصیلی

 

 

آیا تمامی گروه های آزمایشی باید پاسخگوی سوالات استعداد تحصیلی دکتری باشند؟

احتمالاً شما یکی از داوطلبان کنکور دکتری در سال بعد هستید و می خواهید بدانید که آیا تمامی گروه های آزمایشی باید پاسخگوی سؤالات استعداد تحصیلی دکترا باشند یا خیر؟ باید خدمت شما عرض کنیم که بله همه گروه های آزمایشی الزاماً و بدون استثنا باید پاسخگوی سؤالات استعداد تحصیلی دکترا باشند و راه فراری از این امر برایشان وجود ندارد.

 

سوالات استعداد تحصیلی از چه بخش هایی تشکیل شده اند؟

سؤالات استعداد تحصیلی دکترا از 5 بخش مختلف تشکیل شده و تمامی داوطلبان باید به سؤالات هر یک از این قسمت ها پاسخ بدهند. بخش کمی، تحلیل، تجسمی، استدلال منطقی و درک مطلب هر پنج بخش از سؤالات استعداد تحصیلی دکترا را تشکیل می دهند. در ادامه به طور مختصر در رابطه با سؤالات مطرح شده در هر بخش با شما صحبت می کنیم.

. بخش کمی سؤالات استعداد تحصیلی

دقت داشته باشید که هدف اساسی از طراحی سؤالات مطرح شده در این بخش ارزیابی و تحلیل سطح تسلط داوطلب کنکور دکتری بر روی مبحث ریاضی است. البته داوطلبان گروه فنی مهندسی سؤالات بخش کمی را در دفترچه سؤالات استعداد تحصیلی خود نداشته و پاسخگوی آن ها نیستند.

 

 

برای دانلود دفترچه آزمون سراسری دکتری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

. بخش تحلیلی سؤالات استعداد تحصیلی

سؤالات تحلیلی یکی دیگر از بخش های استعداد تحصیلی دکتری بوده که هدف طراحان سؤال در این بخش تحلیل و سنجش توانمندی های تحلیلی فرد داوطلب و مایل به ادامه تحصیل در دوره دکتری بوده است.

. بخش تجسمی سوالات استعداد تحصیلی

دقت داشته باشید که تنها داوطلبان شرکت کننده در کنکور گروه آزمایشی فنی مهندسی باید به سؤالات این بخش پاسخ بدهند. هدف نهایی طراحان سؤال در این بخش ارزیابی ضریب هوشی داوطلب و سنجش آن است. البته از طریق نحوه پاسخگویی داوطلب به سؤالات این بخش می توان به قدرت تجسم وی نیز پی برد.

. بخش منطقی سوالات استعداد تحصیلی

در این بخش برای داوطلب پاراگرافی آورده شده که وی باید نزدیک ترین مفهوم به پارگراف را از میان چهار گزینه موجود انتخاب کرده و در پاسخ نامه علامت گذاری کند.

. بخش درک مطلب سوالات استعداد تحصیلی

در این بخش دو متن به داوطلب داده می شود که وی باید به چهار سؤال مطرح شده برای هر کدام پاسخ بدهد. این سؤالات بیشتر در زمینه های بازرگانی، متون علمی و همین طور جامعه شناسی هستند. 

آیا اطلاع از نمونه سوالات استعداد تحصیلی دکتری می تواند کمکی به من کند؟

شاید این سؤال به ذهن شما هم رسیده باشد که آیا آشنایی و تحلیل نمونه سوالات استعداد تحصیلی دکترا می تواند کمکی به من جهت کسب درصد بالایی در این بخش باشد؟ آیا شباهتی بین سؤالات آورده شده در هر سال برگزاری کنکور دکتری بین این سؤال ها وجود دارد یا خیر؟ در جواب باید عرض کنیم که در هر صورت مطالعه نمونه سوالات استعداد تحصیلی دکتری در گرفتن درصد بالایی در دروس این بخش بی تأثیر نیست و می تواند مفید فایده واقع شود.

تعداد سؤالات هر کدام از بخش های استعداد تحصیلی دکتری چقدر است؟

هر یک از بخش های استعداد تحصیلی دکترا تعداد سؤال های مشخصی را به خود اختصاص می دهند. در واقع، در بخش کمی شاهد وجود 7 سؤال، در بخش تحلیل 8 سؤال، در بخش تجسمی و استدلال منطقی مجموعاً هفت سؤال و در قسمت درک مطلب 8 سؤال هستیم.

نقش مشاور تحصیلی در قبولی در کنکور دکتری 

قبولی در کنکور دکتری سازمان سنجش به دلیل مشکل بودن سؤالات آن و همین طور سؤال های بخش استعداد تحصیلی و  ظرفیت پایین دانشگاه ها ممکن است کمی مشکل به نظر برسد. از این جهت کمک گرفتن از مشاوری خبره و کاردان که بتواند شما را با اصول و فوت و فن درس خواندن و مطالعه برای کنکور دکتری آشنا کند و بهترین برنامه ریزی، مشاوره انتخاب رشته دکتری  و نیز نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری  را برای شما طرح ریزی کند الزامی و مهم به نظر می رسد. بعلاوه، یک مشاور خوب می تواند اطلاعاتی در رابطه با بهترین و جامع ترین منابع مورد نیاز برای مطالعه را در اختیار داوطلبان کنکور دکتری قرار دهد. 

 

 

جهت اطلاع از نحوه طراحی سؤالات  بخش استعداد تحصیلی آزمون دکتری و تعداد سؤالات مطرح شده در این بخش از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099075307 تماس از سراسر کشور و  9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط 

شرایط ثبت نام آزمون دکتری

ثبت نام با تاخیر آزمون دکتری

کارنامه اولیه آزمون دکتری

نتایج مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

رشته های دکتری دانشگاه آزاد

زمان مصاحبه دکتری

استعداد تحصیلی دکتری

3/5 - (2 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

هدف از طراحی سؤالات استعداد تحصیلی دکتری چیست؟ 

هدف از طراحی سؤالات استعداد تحصیلی دکتری سنجش درجه هوش و تمرکز و سرعت عمل داوطلبان است.

چگونه می توانم به نمونه سوالات استعداد تحصیلی دکتری دسترسی داشته باشم؟ 

برای اطلاع از نمونه سوالات استعداد تحصیلی دکتری با تیم مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

سؤالات استعداد تحصیلی دکتری در چند دسته تقسیم می شوند؟ 

سوالات استعداد تحصیلی دکتری در چند دسته کمی، درک مطلب، تجسمی، منطقی و تحلیلی دسته بندی می شوند.

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)