ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

آخرین بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد 1403 + pdf

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۶
 • تاریخ بروزرسانی: ۱ خرداد ۱۴۰۳
آخرین بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

در دانشگاه‌ آزاد اسلامی، بخشنامه دفاع دکتری یکی از موارد مهم و حیاتی است که برای اخذ مدرک دکتری توسط دانشجویان رشته های مختلف لازم است. بخشنامه دفاع دکتری شامل قوانین و مقررات مورد نیاز برای اجرای فرآیند دفاع از پایان‌نامه و در نهایت دریافت مدرک دکتری است. آخرین بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد شامل چندین بخش است که همگی به منظور تسهیل فرآیند و تضمین کیفیت علمی و عملکرد صحیح در این رابطه تدوین شده‌اند. رعایت مواد این بخشنامه برای دانشجویان دکتری هنگام ارائه دفاع خود الزامی است. در این مقاله شرایط لازم برای شرکت در جلسه پیش دفاع و دفاع همچنین بخشنامه ها و متمم بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد آورده شده است. شما می توانید برای اطلاع از جداول ارزشیابی و همچنین دریافت مشاوره نحوه موفقیت در جلسه دفاع، از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075307 تماس بگیرید.

 

آخرین بخشنامه دفاع دکتری در دانشگاه آزاد

بخشنامه های دفاع دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی به منظور تنظیم و راهنمایی دانشجویان در فرآیند دفاع پایان نامه‌های دکتری صادر می‌شود. در واقع بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد شامل بخش هایی است که در هر یک، قوانین و مقرراتی وضع شده است و رعایت آنها به پیشبرد هر چه بهتر فرآیند ارائه دکتری کمک خواهد کرد.

الزامات پذیرش: در این قسمت، الزامات لازم جهت پذیرش چارچوب کلی پروپوزال و پایان‌نامه به صورت کامل توضیح داده می‌شود. این شامل مواردی مانند حداقل تعداد واحدهای درسی، نمرات حاصله، تجربه کاری و سوابق تحصیلی است. دانشجویانی که طبق جدول زیر، شرایط دفاع را داشته باشند، می توانند در حضور استادان و مشاوران نسبت به دفاع از رساله خود اقدام نمایند.

 

شرایط کفایت دستاوردهای علمی جهت پیش دفاع و دفاع
پیش دفاع مستندات علمی مستخرج از رساله در معاونت علوم انسانی و هنر مستندات علمی مستخرج از رساله در معاونت علوم، مهندسی و کشاورزی ارزشیابی کفایت دستاوردهای علم پیش دفاع
پذیرش / چاپ یک مقاله پژوهشی در نشریه های علمی معتبر داخلی یا بالاتر پذیرش/ چاپ یک مقاله در نشریه های علمی معتبر بین المللی نمایه شده در پایگاه JCR یا با رتبه بندی  Q2  و بالاتر در SJD الف) کفایت ندارد

ب) کفایت ارد

بدون اصلاحات

با اصلاحات جزئی

ثبت پتنت بین المللی یا ملی با تایید پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی
تولید محصول دانش بنیان منجر به تجاری سازی با تایید معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه
کرسی های تخصصی (نوآوری – نظریه پردازی)
اثر بدیع هنری نوآورانه
دفاع مستندات امتیاز پژوهشی کسب شده ارزشیابی درجه توصیفی رساله
گواهی کفایت دستاورد علمی در پیش دفاع + چاپ مقاله پذیرش شده پیش دفاع + کسب حداقل 5 امتیاز پژوهشی 5 خوب
بالاتر از 5 تا 7 تا بسیار خوب
بالاتر از 7 تا عالی

برای مشاهده نتایج پیش دفاع دکتری دانشگاه آزاد، کلیک کنید.

فرآیند دفاع: در این بخش، فرآیند دفاع از پایان‌ نامه به صورت کامل شرح داده می‌شود. از جمله موارد قابل ذکر در این بخش، زمانبندی دقیق فرآیند دفاع، نحوه انتخاب هیئت دفاع و نحوه برگزاری جلسات دفاع است.

الزامات پایان‌ نامه: در این قسمت، الزامات لازم جهت تألیف پایان‌ نامه به صورت کامل شرح داده می‌شود. مواردی مانند ساختار عنوان پایان‌ نامه، رعایت قوانین نگارش علمی و استفاده از منابع مناسب زیر مجموعه الزامات پایان نامه قرار می گیرند.

هیئت دفاع: در این بخش، نحوه تشکیل هیئت دفاع و نقش اعضای هیئت دفاع در فرآیند دفاع توضیح داده می شود.

الزامات و شرایط عمومی: این بخشنامه شرایط و الزامات کلی برای دفاع پایان نامه را تعیین می‌کند، از جمله حضور حداقل چند سال در دوره دکتری، تحقق نتایج تحقیقات، اصول اخلاق حرفه‌ای و قوانین مربوط به حقوق مالکیت فکری.

فرآیند ثبت نام: این بخشنامه شروط و مراحل ثبت نام در دفاع پایان نامه از جمله زمانبندی، مستندات لازم، هزینه ها و سایر الزامات را توضیح می‌دهد.

ساختار کمیسیون دفاع: در این بخشنامه نحوه تشکیل و عضویت کمیسیون دفاع توضیح داده می شود. بندهای این بخشنامه به تعداد اعضا، نقش هر عضو، رئیس کمیسیون و مدیر دفاع اشاره می نماید.

مراحل دفاع: اهر دفاع دکتری مراحلی دارد که باید به صورت اصولی انجام شوند. این مراحل شامل جمله تقدیر و تصویب پروپوزال، تدارک جلسه دفاع، ارائه پایان نامه و سؤالات کمیسیون می باشد.

ملاک‌های ارزیابی: ملاک‌های ارزیابی پایان نامه در این بخشنامه مدنظر قرار می گیرند از جمله کارآمدی تحقیقات، روش‌شناسی، نتایج و استنتاجات.

 

فایل بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد

 

 

فایل آخرین بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد

در این قسمت فایل پی دی اف آخرین بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد را برای دسترسی آسان شما عزیزان، قرار داده ایم. متمم بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد در این فایل موجود است. 

فایل pdf بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد

 

 

شرایط پرداخت حق الزحمه در بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد

شرایط پرداخت حق الزحمه استادان راهنما و مشاور در جلسه دفاع دکتری در دانشگاه آزاد ممکن است بر اساس سیاست های هر دانشگاه متفاوت باشد اما در بسیاری از دانشگاه های آزاد، شرایط پرداخت حق الزحمه به صورت زیر است:

 

تعیین نوع و مقدار حق الزحمه: قبل از شروع فرآیند دفاع، نوع و مقدار حق الزحمه استاد راهنما و مشاور توسط دانشجو و استاد رابط تعیین می شود. این حق الزحمه می‌تواند به صورت ساعتی و یا به صورت یکجا پرداخت شود.

50% حق الزحمه پس از پیش دفاع موفق به استاد و یا استادان راهنما و مشاور پرداخت می شود.

75% حق الزحمه پس از دفاع موفق به استاد و یا استادان راهنما و مشاور پرداخت می شود.

100% حق الزحمه در صورت اخذ رساله در چارچوب طرح پایش به استاد و یا استادان راهنما و مشاور پرداخت می شود.

تعیین روش پرداخت: روش پرداخت حق الزحمه نیز بستگی به سیستم پرداخت های دانشگاه آزاد دارد. برخی از دانشگاه های آزاد، حق الزحمه رابط با استاد راهنما و مشاور را به صورت نقدی پرداخت می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از روش های الکترونیکی یا حواله بانکی استفاده می‌کنند.

تعیین زمان پرداخت: در تعیین زمان پرداخت حق الزحمه استاد راهنما و مشاور نیز باید به نوع دانشگاه آزاد نگاه بیندازیم چرا که در برخی از دانشگاه ها پرداخت حق الزحمه استاد راهنما و مشاور پیش از جلسه ی دفاع درخواست می شود در حالی که برخی دانشگاه ها پرداخت را پس از جلسه ی دفاع در نظر می گیرند.

برای مشاهده برنامه کلاسی دانشگاه آزاد وارد لینک شوید. 

 

ترتیب مراحل پیش دفاع دکتری

ترتیب مراحل پیش دفاع دکتری

در جلسه پیش دفاع دکتری دانشجو باید فرمی را پر کند که در خصوص جزییات جلسه پیش دفاع از وی اطلاعات دقیقی خواسته می شود. بخشی از فرم پیش دفاع دکتری به صورت زیر می باشد:

 موضوع: برگزاری جلسه پیش دفاع دکتری

 

به استحضار می‌رساند که جلسه پیش دفاع دکتری آقای/خانم [نام و نام خانوادگی دانشجو] در رشته [نام رشته تحصیلی] با عنوان پایان‌نامه “[عنوان پایان‌نامه]” به تاریخ [تاریخ] ساعت [ساعت] در محل [مکان] برگزار خواهد شد.

 

حال در این بخش قرار است دستورالعمل های لازم برای برگزاری جلسه پیش دفاع به اختصار عنوان شود. این دستور العمل ها شامل موارد زیر می شوند:

حضور اعضای هیئت علمی: لطفاً از اعضای هیئت علمی که در جلسه حضور خواهند داشت، درخواست کنید که حدود 15 دقیقه قبل از شروع جلسه حضور خود را به محل برگزاری پیش دفاع برسانند.

زمانبندی: هیئت علمی حاضر و دانشجو باید بدانند که جلسه پیش دفاع ممکن است حدودا دو ساعت به طول بیانجامد لذا هر فرد باید تا اتمام جلسه، زمان خود را بهینه کند.

محتوای پیش دفاع: دانشجو موظف است در این جلسه، تحقیقات خود را با استفاده از ارائه‌های شفاهی و تصویری به هئیت علمی و سایر حضار معرفی کند. در این مرحله دانشجو باید در طول پیش دفاع، به تبیین مسئله پژوهش، روش‌شناسی، نتایج و نتیجه‌گیری‌های خود بپردازد.

سوالات هیئت علمی: هیئت علمی حاضر در جلسه مجاز هستند در طول جلسه پرسش‌ و پاسخ با دانشجو داشته باشند. هیئت علمی باید در نظر داشته باشند که سوالات خود را در حدود زمان مجاز مطرح کنند تا ترجیحا جلسه به درازا نکشد.

 

توجه کنید که طبق بخشنامه پیش دفاع دکتری، پیش از تنظیم جلسه پیش دفاع دانشجو باید مستنداتی را ارائه دهد. مستندات لازم جهت بارگذاری در سامانه متمرکز ارزیابی کفایت دستاوردی رساله شامل موارد زیر می باشد:

✔ نامه استاد یا استادان راهنما

✔ تاییدیه شورای تحصیلات تکمیلی واحد

✔ درخواست دانشجو

✔ نمره آزمون جامع 

✔ نمره آزمون EPT

✔ گواهی دستاورد علمی مطابق با جدول ارائه شده در بخشنامه پیش دفاع دکتری 

 

نکات مهم بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد

 

 

نکات مهم بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد

هنگام ارائه ی دفاع دکتری توجه به برخی موارد برای دانشجویان مهم و حیاتی است:

 تاریخ و زمان دقیق جلسات دفاع پایان‌نامه به همکاران شما اطلاع رسانی خواهد شد. لطفاً در صورت عدم توافق با زمان مقرر، با مدیر گروه خود تماس بگیرید.

 حضور در جلسات دفاع الزامی است. در صورت عدم حضور، پروژه شما قابل قبول نخواهد بود و باید مجدداً برنامه‌ریزی شود.

 لطفاً پایان‌نامه خود را به همراه تمامی اسناد و مستندات مربوطه، به دفتر دفاع دکتری ارائه دهید. همچنین، لطفاً یک نسخه الکترونیکی از پایان‌نامه خود را به دفتر ارسال کنید.

 لطفاً قبل از جلسه دفاع، زمانبندی کامل جلسات را با استاد راهنمای خود تعیین کنید. همچنین، در صورت نیاز به تغییر زمانبندی، حداقل ۷۲ ساعت قبل از جلسه با دفتر تماس بگیرید.

 

خلاصه مطلب

در این مطلب توضیحات جامع و کاملی در خصوص آخرین بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد داده شد. دانشجویان برای شرکت در جلسه پیش دفاع و دفاع رساله دکتری خود، بخشنامه منتشر شده را دریافت کرده و به طور دقیق مورد بررسی و مطالعه قرار دهند. دقت کنید که فایل اصلی بخشنامه و همچنین متمم بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد در این مطلب آورده شده است. شما می توانید سوالات خود را همه روزه (حتی ایام تعطیل) از طریق تماس با شماره 9099075307 با مشاوران آکادمی ایران تحصیل مطرح کنید. 

 

برای دانلود پی دی اف مطالب کامل این صفحه، کلیک کنید.

 

3/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

مدارک لازم برای شرکت در جلسه پیش دفاع چیست؟

برای اطلاع از لیست مستندات لازم برای بارگذاری در سامانه متمرکز ارزیابی کفایت دستاوردی رساله، به مطلب بالا مراجعه کنید.

شرایط پرداخت حق الزحمه در بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد چگونه است؟

جهت مطالعه جدیدترین بخشنامه دفاع دکتری و نحوه پرداخت حق الزحمه، به مقاله فوق مراجعه کنید.

شرایط کفایت دستاوردهای علمی جهت پیش دفاع و دفاع چیست؟

در مقاله بالا، جدول شرایط لازم برای ارائه رساله دکتری، آورده شده است.

نظرات

6 دیدگاه دربارهٔ «آخرین بخشنامه دفاع دکتری دانشگاه آزاد 1403 + pdf»

 1. Avatar photo سارینا گفت:

  سلام وقت بخیر
  رشته های روان شناسی سلامت بالینی و عمومی هم مقاله داخلی علمی پژوهشی قبل دفاع الزامی هست ًً؟ isi برای رشته های پزشکی و مهندسی الزامیست یا داخلی معتبر کفایت میکند؟

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   برخی دانشگاه ها داخلی هم تایید می کند بهتره از کارشناس رشته خود پیگیری نمایید

 2. Avatar photo ااا گفت:

  من دانشجو دکتری هستم رشته شیمی اساتید در کیش دفاع کانلا سلیقه ای عمل می کنند فایل ضبط شده دانشجویان اساتید که به عنوان داور در پیش دفاع شرکت می کنند با دلنشجویانی متفرقه کاملا متفاوت لطفا بررسی کنید

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   باید با دانشگاه مورد بررسی قرار بگیره

  2. Avatar photo محمد گفت:

   تمام زمانی که بنده پیش دفاع انجام دادم کلا 5تا استا آنلاین بودند و 4نفر غایب. ولی 9نفر نظر دادند و همه نظر دیگری رو تکرار میکردند. چه بهتر با هم به نتیجه برسند نظرشون رو خلاصه کنند. 3صفحه ایراد گرفتند همه تکراری. جمع کنی نیم صفحه هم نمیشه

   1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

    سلام وقت بخیر
    به استاد راهنما اطلاع دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • رشته های دکتری دانشگاه آزاد1

  رشته های دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ + لیست رشته محل های دکتری

  لیست رشته های دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ اعلام شده است. افراد متقاضی شرکت کننده در آزمون دکتری در صورت مایل بودن می‌توانند از میان رشته های اعلام شده در دانشگاه آزاد، اقدام به انتخاب رشته برای مقطع دکتری کنند. نکته...
 • دکتری چند سال است؟

  دکتری چند سال است؟ + همه چیز درباره دوره دکتری | ایران تحصیل

  از سوالات رایج بین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در بالاترین مقطع تحصیلی را دارند، این‌ است که دوره دکتری چند سال است؟ دانشجویان دکتری در دانشگاه‌های آزاد و دانشگاه های سراسری باید حتما دو دوره آموزشی و پژوهشی را...
 • دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری

  دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری {لینک دانلود pdf 1403} | ایران تحصیل

  دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دفترچه دکتری دانشگاه آزاد 1403 منتشر شد. پس از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، یکی از مهم‌ترین فرآیندی که داوطلبان باید آن را با حساسیت انجام دهند، انتخاب رشته دکتری است. به این ترتیب...
 • انتخاب رشته آزمون دکترا

  انتخاب رشته دکتری 1403 {راهنما و نکات مهم} | ایران تحصیل

  انتخاب رشته دکتری یکی از مهمترین دغدغه‌های پذیرفته‌شدگان است، چرا که پس از اعلام نتایج آزمون دکتری، داوطلبان باید در بازه زمانی تعیین شده برای انتخاب رشته در سامانه سنجش آموزش کشور اقدام کنند. بنابراین داوطلبان براساس کارنامه کتبی خود...
تماس با مشاور