ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

اگر می خواهید بار و بندیل مطالبی را که خوانده اید خوب ببندید، بهترین پیشنهاد خلاصه نویسی است. اما چگونه خلاصه نویسی کنیم؟ خلاصه نویسی درختی یکی از بهترین روش ها برای مرور مطالب است. چنانچه به آموزش روش خلاصه نویسی درختی رتبه ها دقت کنید، به خوبی یاد خواهید گرفت که چطور دانسته هایتان را در ذهن خود تثبیت کنید.

 

 

اگر می خواهید بدانید که چگونه خلاصه نویسی کنیم؟– و تکنیک های تند خوانی و جمع بندی را یاد بگیرید با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099075307 – تماس از سراسر کشور

9099075307 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

 

برای کنکور چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

 

یاد بگیریم چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

یاد بگیریم چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

 

ویژگی ها و اثرات مثبت خلاصه نویسی بر افزایش راندمان مطالعه بر کسی پوشیده نیست. خلاصه نویسی باعث می شود تا مطالب مهم و کلیدی در سریع ترین زمان ممکن دوباره یادآوری گردد. این کار باعث می شود تا به نوعی از استرس ما کاسته و در زمان صرفه جویی شود. حال سوال این است که چگونه خلاصه نویسی کنیم؟ 

روش های متفاوتی برای خلاصه نویسی وجود دارد. مثلا شما می توانید دور یا زیر مطالب خط بکشید. آن ها را دسته بندی کرده و یا از یادداشت برداری و حاشیه نویسی استفاده کنید. اما شاید بتوان ادعا کرد اگر با آموزش روش خلاصه نویسی درختی رتبه ها آشنا شوید، متوجه خواهید شد که این شیوه نسبت به بقیه برتری دارد.

در روش هایی مانند علامت زدن و یا هایلایت کردن، احتمال اینکه مطالب متمایز شده عادی شده و یا چندان به چشم نیاید وجود دارد. بعلاوه برای مباحثی که در دارای زیر شاخه های زیادی هستند، کمکی به سازماندهی ذهن نمی کند. اما در خلاصه نویسی درختی این نواقص رفع شده و اطلاعات به طور مرتب در مغز ثبت می شوند.

 

 

آموزش روش خلاصه نویسی درختی رتبه ها به سادگی

 

آموزش روش خلاصه نویسی درختی رتبه ها

آموزش روش خلاصه نویسی درختی رتبه ها

 

اگر در صدد کشف رموز موفقیت نفرات برتر کنکور باشیم، خواهیم فهمید که یکی از بزرگترین آن ها مرور منظم و جمع بندی است. ممکن است با خود بگویید که همه کنکوری ها این کار را انجام می دهند اما مشاوره با تک رقمی های کنکور نشان داده است که تکنیک های به کار رفته برای خلاصه برداری اهمیت بسیار زیادی در کیفیت مرور دارد.

مشاوران ایران تحصیل از طریق بررسی شیوه های خلاصه نویسی این افراد، دریافته اند که آن ها برای دروس مختلف اعم از حفظی و فرمولی شیوه های مختلفی را به کار می برند. بنابراین برای اینکه بداینم چگونه خلاصه نویسی کنیم؟ بهتر است با ماهیت دروس آشنا باشیم و دروس تخصصی، عمومی، تشریحی و فرمولی را با یک روش یکسان نکته برداری نکنیم.

 

یک دور بخوانید

قبل از اینکه شروع به خلاصه نویسی کنید، درک کلی از نکات به ویژه نکات مهم داشته باشید. اگر از همان ابتدا شروع به خلاصه نویسی کنید، این احتمال وجود دارد که از نکات مهم غافل شوید و مباحث کم اهمیت را یادداشت کنید. البته سعی کنید مطالب کتاب اصلی، تست و راهنما را به صورت مجموعه ایی بخوانید.

 

از تیتر یا سر فصل شروع کنی

در آموزش روش خلاصه نویسی درختی رتبه ها معمولا توصیه می شوند که اسم درس، فصل یا مبحثی که دارای زیر شانه یا ناکات مهم است را در سمت چپ بنویسید. سپس اگر زیر مجموعه ها خود دارای زیر بخش بودن دوباره برای آن ها شاخه بکشید. میتوانید به جای خطوط صاف از خطوط موج دار یا شکسته استفاده کنید.

 

مفصل ننویسید

قانون خلاصه نویسی درختی این است که فقط نکات کلیدی یادداشت شود. شما باید حدود 20 درصد از مطالب را در درخت بگنجانید و با نگاه به آن ها تمامی مطالب در ذهنتان مرور شود. این کار در تقویت حافظه بسیار تاثیرگذار است و ذهن شما را فعال می شکند. 

 

از دو یا چند رنگ استفاده کنید

بهتر است سرشاخه، شاخه ها و زیرشاخه ها را با رنگ های متفاوت بنویسید. این کار کمک می کند تا علاوه بر اینکه خواندن برایتان کسل کننده نباشد، نوشته ها در ذهن شما تثبیت شود.

 

با خط خوانا بنویسید

در بهترین روش درس خواندن برای کنکور ، جمع بندی یا خلاصه نویسی باید به نحوی باشد که در هنگام خواندن شما را در مورد کلمات مردد نکند و برایتان جذاب باشد. نوشتن تاریخ در بالای صفحه را نیز فراموش نکنید.

 

از نرم افزارها استفاده کنید

به جای اینکه درخت دانش را دست نویسی کنید، می توانید با ورد این کار را انجام دهید. البته ممکن است انجام این روش کمی زمان بر باشد اما مرتب و تمیز بودن آن مزیت خوبی محسوب می شود. علاوه بر این، نرم افزارهایی مانند mindmeister و یا mindmanager هم برای این منظور مناسب هستند.

 

نقاشی کنید

یکی از جالبترین تکنیک های مطالعه در خلاصه نویسی این است که می توانید به جای نوشتن از اشکال مرتبط و نقاشی استفاده کنید. این تصویر سازی یک نکته کلیدی برای پاسخ به چگونه خلاصه نویسی کنیم؟ است، چرا که ماندگاری طولانی در ذهن خواهد داشت.

 

 

برای دروس حفظی و فرمول دار چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

 

برای دروس حفظی و فرمول دار چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

برای دروس حفظی و فرمول دار چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

 

دروس عمومی و آن دسته از دروس اختصاصی که حفظی هستند کمی متفاوت با دروس فرمول دار خلاصه بندی می شود. برای دروس فرمولی کافی است که فرمول ها و قواعد را یادداشت کنید. سپس برای هر کدام از فرمول ها یک تست و یا نمونه بنویسید تا نیازی نباشد دوباره به کتاب مراجعه کنید. نوشتن استثناعات را نیز لحاظ کنید

در مورد دروس حفظی نیز همانطور که در آموزش روش خلاصه نویسی درختی رتبه ها آورده شده، بهترین روش صحیح خلاصه نویسی همان شیوه درختی است. هیچ گاه سعی نکنید که از کتاب کپی برداری کنید. ابتدا تمام مبحث مورد نظر را بخوانید و چکیده ذهن خود را که مطالب مهم هستند بر روی کاغذ بیاورید.

اگر می خواهید که این خلاصه بردی ها مدام جلوی چشمتان باشد، پیشنهاد می شود آن ها را بر روی در و دیوار اتاق مطالعه خود و یا جاهایی که بیشتر به آن ها رفت و آمد می کنید بچسبانید. البته به یاد داشته باشید که حفظ فرمول به معنای توانایی مطلق برای حل مسائل نیست. شما برای کسب این مهارت به تست و تمرین زیاد نیاز دارید.

 

 

قانون های طلایی خلاصه نویسی درختی

تا به اینجا یاد گرفتیم که چگونه خلاصه نویسی کنیم؟ حال می دانیم که بهترین روش برای سازماندهی و بسته بندی محتواهای خوانده شده، همان خلاصه نویسی درختی است. این روش به نام های دیگری مانند درخت دانش، درخت حافظه، نقشه ذهنی، شبکه مغزی و طرح سامان دهی نیز معروف است که از جمله تکنیک های مطالعه است.

بهتر است به دنیال خلاصه نویسی های دیگران نباشید. هر کسی زبان و شیوه منحصربفرد خود را دارد. آموزش روش خلاصه نویسی درختی رتبه ها به ما نشان می دهد که اگر به زبان خودمانی مطالب را بنوسید، مطمئنا در بازیابی مطالب موفق تر خواهید بود. حتی می توانید از رمزگذاری ها برای به خاطر سپردن استفاده کنید

خلاصه نویسی درختی ممکن است برای دروسی مثل زیست شناسی که تقریبا خط به خط آن مهم است، چندان کارآمد نباشد. البته شما میتواید ببه منظور ساماندهی کلی مطالب آن ها را به شکل درختی درآورید، اما شاید با این کار نتوانید روزهای جمع بندی تمامی مطالب ریز و درشت را در ذهن خود بازیابی کنید. 

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله با ارائه آموزش روش خلاصه نویسی درختی رتبه ها نکاتی را در مورد بهترین شیوه خلاصه نویسی یاد آوری کردیم. چنانچه می خواهید یاد بگیرید که برای رشته هیا مختلف چگونه خلاصه نویسی کنیم؟ می توانید در تمامی از ساعت 8 صبح تا 12 شب با همکاران ما تماس بگیرید و از روش درست خلاصه نویسی درختی مطلع شوید.

 

 

مطالب مرتبط

راز درس خواندن رتبه های تک رقمی چیست؟

راهکارهای افزایش راندمان مطالعه

نکات طلایی بهترین روش درس خواندن برای کنکور

یاد بگیریم که برای نمره 20 شب امتحان چگونه درس بخوانیم؟

آموزش روش خلاصه نویسی درختی رتبه ها

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

مناسب ترین زمان برای نوشتن خلاصه نویسی درختی چه وقتی است؟

همانطور که در آموزش روش خلاصه نویسی درختی رتبه ها توضیح داده شد، ابتدا سعی کنید یک دور درس را بخوانید و سپس خلاصه برداری کنید

چه زمانی شروع به مرور خلاصه برداری ها کنیم؟

نمی توان برای تمامی دروس یک نسخه ثابت نوشت. برای آگاهی از چگونگی مرور و جمع بندی هر درس می توانید از طریق شماره تماس 9099075307 برای شهرستانی ها و 9099075307 برای تهرانی با مشاوران ما در تماس باشید.

من با وجود اینکه از خلاصه نویسی درختی استفاده می کنم اما بازدهی مناسبی در مطالعه خود نمی بینمف اشکال کار کجاست؟

احتمالا شیوه شما در نوشتن اشتباه است. بهتر است ابتدا یاد بگیریم که چگونه خلاصه نویسی کنیم؟ و سپس این کار را با دقت انجام دهیم.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • روش تورق سریع

  روش تورق سریع | جمع بندی کنکور در چند دقیقه

  روش تورق سریع یکی از روش‌های کارآمد برای مطالعه در کمترین زمان است. بسیاری از افراد که پشت کنکوری هستند، با اطلاع از تورق سریع می‌توانند مطالب کنکور را در چند دقیقه جمع‌بندی کنند. این روش برای افراد مناسب است...
 • تکنیک زمان های نقصانی

  تکنیک زمان های نقصانی | مزایا و معایب + نکات طلایی

  تکنیک زمان های نقصانی، برای افراد در کنکور و دیگر آزمون‌ها برای ورود به دانشگاه یا کار بسیار مورد توجه است. این تکنیک می‌تواند یک روش موثر و کاربردی برای آزمون مهمی مانند کنکور باشد. می‌دانیم یکی که از اصلی‌ترین...
 • تکنیک های تندخوانی کنکور

  تکنیک های تندخوانی کنکور + مزایای تندخوانی در مطالعه

  از بهترین روش ها جهت جلوگیری از هدر رفتن زمان و صرفه جویی در آن بهره گرفتن از تکنیک های تندخوانی کنکور در هنگام مطالعه و آماده شدن برای آزمون سراسری است. هرچند تأثیر تندخوانی در کنکور انکارناپذیر است، اما باز هم...
 • راز موفقیت در امتحانات نهایی

  راز موفقیت در امتحانات نهایی + 11 روش طلایی | ایران تحصیل

  راز موفقیت در امتحانات نهایی این است که تمامی جوانب را بسنجید و تا جایی که می‌توانید فعالیت قابل پیش بینی خود را تمرین کنید، در این صورت می‌توانید از عهده امتحانات خود برآیید و آن‌ها را پشت سر بگذارید....
تماس با مشاور