ایران تحصیل
تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
مشاوره معافیت سربازی + 36 راه برای اخذ معافیت | ایران تحصیل

مشاوره معافیت سربازی + 36 راه برای اخذ معافیت | ایران تحصیل

مشاوره معافیت سربازی + 36 راه برای اخذ معافیت | ایران تحصیل
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

دوران خدمت سربازی یکی از دوران های خاطره انگیز جوانان است، اگرچه بسیاری از آقایان مایل به گذراندن این دوران نیستند و به دنبال راهی برای معافیت از دوران سربازی هستند. آقایان بعد از سن 18 سالگی در صورت عدم معلولیت، مشکلات خانوادگی و تحصیلی باید به خدمت سربازی در یکی از ارگان های نظامی عازم شوند. پس از سپری کردن حداکثر 24 ماه خدمت سربازی کارت خدمت خود را دریافت کنند تا بتوانند بسیاری از کارهای اداری و ثبت نامی خود را گذرانده و حتی مشغول به یک کار شوند. اما بعضی از آقایان به دلیل مشکلاتی که دارند قادر به رفتن خدمت سربازی نیستند و به دنبال معافیت از خدمت سربازی هستند. در ادامه، ایران تحصیل به معرفی 36 راه برای اخذ معافیت خدمت سربازی پرداخته است. 

معافیت خدمت سربازی فقط به یک نوع محدود نمی شود و انواع معافیت خدمت سربازی بسیار زیادی در قانون نظام وظیفه عمومی ناجا موجود می باشد. آقایان با توجه به شرایطی که دارند می توانند برای معافیت از سربازی اقدام و درخواست کنند. اما مشمولین به دلیل اطلاعات ناکافی ممکن است اقدامات اشتباهی انجام بدهند یا از شرایط و مدارک و انواع مختلف معافیت خدمت سربازی اطلاع نداشته باشند. اما سوالی که برای خیلی از آقایان پیش می آید این است که چند نوع معافیت خدمت سربازی وجود دارد و شرایط هر کدام چیست. با ایران تحصیل همراه باشید و از انواع مختلف معافیت تحصیلی و شرایط هر کدام به صورت جداگانه آگاه شوید و تا آخر این مقاله را مطالعه کنید.

 

 

اطلاعیه

افراد برای دریافت معافیت خدمت سربازی مشمولین باید حداقل ۲ الی ۳ ماه قبل از اعزام  به خدمت سربازی نسبت به انجام مراحل اداری درخواست خود اقدام کنند.

 

 

 

معافیت خدمت سربازی چیست؟

قبل از شروع مباحث معافیت خدمت سربازی بهتر است از تعریف  کلمه “سربازی” آغاز کنیم. کلمه سربازی در لغت به معنای ایستادن تا پای جان در نبرد، و در اصطلاح به معنای خدمت موقت و یا دائم در نیروهای مسلح کشورها می باشد. آقایان بعد از سن قانونی 18 سال تمام به منظور گذراندن خدمت سربازی در نیروهای مسلح، موظف به ارائه مدارک خود را برای معرفی به سازمان نظام وظیفه جهت اعلام آمادگی خدمت سربازی هستند. اما برخی دیگر به دنبال شرایطی هستند که به خدمت سربازی اعزام نشوند که این افراد به دو گروه تقسیم می شوند. مشمولان نظام وظیفه ای که با توجه به شرایط خاصی که دارند قادر به خدمت سربازی نیستند که به اصطلاح به دنبال معافیت از خدمت سربازی هستند. گروه دیگری که این شرایط را ندارند و مجبور به خرید خدمت سربازی خود هستند که در این مقاله ایران تحصیل به معرفی 36 راه برای اخذ معافیت خدمت سربازی می پردازد. شرایط معافیت خدمت سربازی و انواع آن جز مهم ترین اخبار برای مشمولین نظام وظیفه است که در زیر به تازه ترین اخبار روز معافیت خدمت سربازی پرداخته می شود.

به طور کلی معافیت خدمت سربازی به دو دسته دائم و موقت تقسیم می شود که هر کدام شامل انواع دیگری از معافیت های نظام وظیفه چون معافیت پزشکی، معافیت تحصیلی و غیره می باشند. هر یک از متقاضیان با در نظر گرفتن شرایط خود می توانند از یکی از انواع معافیت ها بهره ببرند و از انجام وظیفه خود معاف شوند. اما در کنار این شرایط، شرایط دیگری هم هست که موجب کسری در مدت زمان خدمت سربازی مشمولان نظام وظیفه می شود که به آن کسری خدمت می گویند.  

 

معافیت خدمت سربازی چیست؟

 

 

 

انواع معافیت های خدمت سربازی کدامند؟

تمامی آقایان به جز کسانی که دارای شرایط خاص معافیت خدمت سربازی هستند از سن 18 سالگی تا سن 50 سالگی موظف به گذراندن دوران خدمت سربازی هستند. اما آن دسته از آقایانی که شرایط گذراندن این دوران را ندارند باید از مراحل و انواع معافیت خدمت سربازی آگاهی داشته باشند. در کل، مشمولین نظام وظیفه باید بدانند که تمام موارد معافیت خدمت سربازی شامل شرایط کلی و جزئی می باشد که در این مقاله 36 راه برای اخذ معافیت در دو گروه معافیت دائم و معافیت موقت تقسیم شده اند. در لیست زیر انواع معافیت های خدمت سربازی به همراه شرایط و مدارک تهیه شده اند. دغدغه برخی از مشمولین نظام وظیفه این است که در بین این روش ها، ساده ترین روش معافیت خدمت سربازی کدام است؟ اما نکته قابل ذکر این است که هر روشی سادگی و دشواری های خود را دارد و فرد مشمول باید به دنبال روش معافیت مناسب با شرایط خود باشد.

 

معافیت دائم خدمت سربازی

مشمولین نظام وظیفه اگر بتوانند با شرایط اختصاصی خود معافیت دائم را دریافت کنند، دیگر نیازی به گذراندن خدمت سربازی ندارند. معافیت های دائم نیز به دو دسته معافیت‌های رایج و معافیت‌های غیر رایج تقسیم می شوند. در ادامه، ایران تحصیل به معرفی هر کدام می پردازد.

 

معافیت های رایج 

در ادامه بخش به توضیح انواع معافیت های دائم و رایج خدمت سربازی به همراه شرایط و مدارک آن ها پرداخته می شود.

 

 • معافیت کفالت خدمت سربازی

یکی از رایج ترین معافیت های خدمت سربازی، معافیت کفالت خدمت سربازی است که خود انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است: 

 1. معافیت کفالت با شرایط خانوادگی: در این نوع معافیت کفالت، پدر خانواده باید فوت کرده باشد و مشمولین تنها سرپرست و تامین کننده خانواده باشند.
 2. معافیت کفالت با شرایط پدر: در این نوع از معافیت کفالت، مشمولین باید پدر بالای سن 75 سال داشته باشد که نیاز به نگهداری داشته باشد. مشمولین پس از گرفتن تاییدیه از سوی کمیسیون پزشکی تحت عنوان عدم توان جسمی پدر برای سرپرستی از خانواده خود، می توانند با دریافت کفالت پدر از اعزام به خدمت سربازی معاف شوند.

 

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر از معافیت کفالت پدر، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

 

 

 1. معافیت کفالت با شرایط خواهر: شامل مشمولانی می شود که سرپرستی خواهرش در صورت مجرد بودن و فوت پدر را بر عهده دارند.
 2. معافیت کفالت با شرایط پدر و مادر بزرگ: شامل مشمولانی می شود که از مادربزرگ و پدربزرگ خود نگهداری می کنند.
 3. معافیت کفالت با شرایط همسر: شامل مشمولانی می شود که همسر خود را از دست داده و در حال حاضر از فرزندان خود نگهداری می کنند.
 4. معافیت کفالت با شرایط ویژه حین خدمت سربازی: اگر پدری در حین انجام خدمت سربازی فوت کند، پسرش می تواند معافیت بگیرد و اگر برادری در طول خدمت فوت کند یکی از برادرانش می تواند معاف شود.

 

 

معافیت دائم خدمت سربازی

 

 • معافیت مدد جویان

معافیت مددجویان از دیگر معافیت های دائم می باشد که مشمولین با داشتن یکی از شرایط زیر می تواند برای معافیت مددجویان تقاضا دهد و از انواع مختلف این معافیت بهره ببرد.

 1. معافیت مشمولانی که دارای فرزند معلول هستند.
 2. معافیت مشمولانی که با بانوان دارای معلولیت جسمی و حرکتی ازدواج کرده باشند.
 3. معافیت مشمولانی که از برادر معلول خود مواظبت می کند.
 4. و معافیت سه خواهر

یکی دیگر از انواع معافیت های کفالت، معافیت کفالت سه خواهری است که مختص مشمولین تک پسری می باشد که دارای سه خواهر در خانواده خود هستند و از دیگر شرایط این نوع معافیت تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بودن آن خانواده است.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر از معافیت کفالت مادر بر روی لینک کلیک کنید.

 

 

 • معافیت طلاق والدین

یکی دیگر از 36 راه برای اخذ معافیت خدمت سربازی معافیت طلاق والدین است که شرایط خاص خود را در بر می گیرد. به این صورت که فرد مشمول باید تنها فرزند پسری خانواده باشد تا بتواند از معافیت طلاق والدین استفاده کند و به صورت دائم معاف خدمت سربازی شود.

نکته: اما نکته قابل توجه این است که باید حداقل 30 ماه از طلاق والدین فرد مشمول گذشته باشد. در مرحله بعد، به فرد مشمول سه ماه معافیت خدمت سربازی جهت تحقیقات از صحت طلاق والدین اطمینان حاصل شود و در صورت تایید فرد مشمول از خدمت سربازی معاف دائم می شود.

 

 • معافیت تعهد به خدمت

از دیگر روش های معافیت خدمت سربازی در بین 36 راه اخذ معافیت خدمت سربازی، معافیت تعهد به خدمت است که مشمولین جهت کار در سازمان های دولتی تقاضا دهد. در این نوع معافیت فرد مشمول به جای اعزام به خدمت سربازی متعهد به کار در ارگان های دولتی می شود. مشمولین می توانند در ارگان هایی چون : سازمان نیروهای مسلح، قوه ی قضاییه، تربیت معلم، سازمان هواپیمایی، آموزش و پرورش، سازمان کشتیرانی، و یا وزارت بهداشت استخدام شوند و پس از اتمام مدت زمان تعیین شده در هر یک از این ارگان ها اقدام به دریافت کارت معافیت خود از طریق سازمان نظام وظیفه کنند.

 

معافیت تعهد به خدمت

 

 

معافیت‌های دائم غیر رایج

در کنار انواع معافیت های دائم رایج یک سری از معافیت های دیگرم هستند که در دسته معافیت های غیر رایج قرار می گیرند. این نوع معافیت شامل معافیت بخشودگی سنی، معافیت بنیاد ملی نخبگان و خرید خدمت می شود.

 

 • معافیت بخشودگی سنی

از دیگر معافیت های دائم می توان به معافیت بخشودگی سنی اشاره کرد که فرد مشمول باید بیش از سن 50 سال داشته باشد و تا این سن به خدمت سربازی نرفته باشد. تنها مدرکی که فرد مشمول برای این نوع معافیت خدمت سربازی لازم دارد فقط شناسنامه فرد مشمول است. در کار این شرایط باید به این نکته اشاره کرد که برخلاف عنوان این معافیت، یک روش سخت و تا حدی غیر ممکن است. چون فرد مشمول تا سن 50 سالگی نیاز به داشتن کارت پایان خدمت سربازی یا کارت معافیت خدمت سربازی را دارا باشد تا بتواند از مزایای داشتن این کارت که شامل استخدامی مشاغل، خروج قانونی از کشور و سایر فعالیت های دیگر بهره ببرد. به بیانی دیر، معافیت بخشودگی سنی بدترین راه معافیت در بین 36 راه برای اخذ معافیت خدمت سربازی است که فرد مشمول باید فکر معافیت از این روش را از ذهن خود دور کند.

 

 • معافیت بنیاد ملی نخبگان

در معافیت بنیاد ملی نخبگان، ابتدا مشمولین باید در ماه های پایانی دانشگاه یک رزومه مناسب و کامل مرتبط با رشته تحصیلی خود آماده و سپس به بنیاد نخبگان مراجعه کرده کنند. پس از بررسی های لازم و در صورت تایید با این افراد تماس گرفته شده و متناسب با محاسبه جمع امتیازات خود بر حسب معدل، تعداد مقالات، حضور در کنفرانس های معتبر، چاپ کتاب و … به آن ها یک یا چندین پروژه معرفی می شود که در مدت تعیین شده به عنوان خدمت آن ها باید پروژه ها را تکمیل و تحویل دهند. به بیانی دیگر، مشمولین به جای اعزام به خدمت سربازی موظف به انجام پروژه های علمی متناسب با حیطه تحصیلی خود هستند، یعنی مشمولین باید  برای دریافت پروژه معادل خدمت درخواست دهند. این طرح معمولا برای مشمولین با مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر می باشد و آن ها پس از تکمیل پروژه های علمی و معتبر کارت پایان خدمت خود را دریافت می کنند.

 

معافیت بنیاد ملی نخبگان

 

 

 • معافیت خرید خدمت سربازی

در این نوع از معافت مشمولین با داشتن شرایطی اختصاص اعم از داشتن 18 سال تمام و حداقل 5 سال غیبت می توانند برای خرید خدمت سربازی خود اقدام کنند. در این نوع معافیت مشمولین با توجه به مدارک تحصیلی و سایر شرایط اختصاصی خود موظف به پرداخت هزینه تحت عنوان خرید خدمت سربازی هستند. که هزینه خرید خدمت سربازی با در نظر گرفتن آخرین مدرک تحصیلی خود تعیین می شود و اگر دارای شرایط خاصی باشند تخفیفاتی از 20 درصد تا 60 درصد شامل آن ها می شود.

 

 •     معافیت افراد دو تابعیتی

این نوع معافیت غیر رایج در بین 36 راه برای اخذ معافیت تنها شامل کسانی می شوند که در کشوری دیگر به خدمت سربازی رفته و یا از آن معاف شده باشد دیگر نیازی به گذراندن خدمت سربازی در کشور ایران ندارند و در نهایت از خدمت سربازی در ایران معاف می شوند.

 

 

معافیت موقت خدمت سربازی

مشمولین نظام وظیفه با توجه به شرایط اختصاصی و تعیین شده از جانب سازمان نظام‌ وظیفه برای مدتی از خدمت سربازی معاف می شوند و یا خدمت سربازی آن ها به تعویق می افتد.

 

 

 

اطلاعیه

آن دسته از مشمولین نظام وظیفه که معافیت موقت دریافت کرده اند، پس از اتمام مدت زمان تعیین شده برای معافیت موقت می بایست برای خدمت سربازی اقدام کنند. در غیر این صورت، برای آن ها غیبت محسوب می شود.

 

 

 

معافیت های موقت شامل معافیت تحصیلی و گواهی اشتغال به خدمت می شود که پس از اتمام مدت زمان تعیین شده فرد مشمول جهت اعزام به خدمت سربازی باید اقدام کند.

 

 

معافیت تحصیلی

آقایان پس از سپری کردن دوران مدرسه و اتمام سن 18 سالگی قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند، در صورتی که بعد از 18 سالگی آن ها موظف به سپری کردن خدمت سربازی هستند. با این حال سازمان نظام وظیفه برای آن دسته از آقایانی قصد ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی دارند تدابیری اندیشیده اند. برای مشمولانی که دانشجو هستند و می خواهند به تحصیل خود ادامه بدهند با توجه به مقطع دانشگاهی آن ها سنواتی در نظر گرفته می شوند که مشمولین با هماهنگی دانشگاه و دریافت نامه از پلیس +10  به مدت 3 تا 5 سال از خدمت سربازی معاف می شوند. اما پس از اتمام این بازه زمانی مشمولین موظف هستند مدارک مربوطه را جهت اعزام به خدمت سربازی به سازمان نظام وظیفه ارائه دهند.

 

 

معافیت تحصیلی

 

 

نکته: لازم به ذکر است که برای هر مقطع دانشگاهی تنها یک بار معافیت تحصیلی صادر شده و فرد مشمول با اتمام آن مقطع و دریافت مدرک تحصیلی خود دیگر نمی تواند از معافیت همان مقطع مجددا استفاده نماید.

 

معافیت تحصیلی و یا سنوات مجازی برای هر مقطع تحصیلی متفاوت است که در لیست زیر تهیه شده اند.

 •     کاردانی: دو سال و نیم
 •     کارشناسی ناپیوسته: سه سال
 •     کارشناسی پیوسته: پنج سال
 •     کارشناسی ارشد ناپیوسته: سه سال
 •     کارشناسی ارشد پیوسته: شش سال
 •     دکتری تخصصی: شش سال
 •     دکتری پزشکی پیوسته: هشت سال

 

 

معافیت موقت حین خدمت

در دوران خدمت سربازی، ممکن است بر اساس یک حادثه یا بیماری برخی از سربازان نتوانند خدمت سربازی خود را گذرانده و به پایان برسانند. برای این دسته از عزیزانی که در حین خدمت سربازی به مشکل جدی مواجه می شوند که دیگر قادر به ادامه آن نیستند یک نوع معافیت موقتی تحت عنوان معافیت موقت حین خدمت در نظر گرفته شده است. اما افراد با توجه بیماری یا مشکل پیش آمده مدت زمانی برای معافیت طبق تشخیص متخصصین در نظر گرفته می شود که پس از اتمام این بازه زمانی سربازان موظف هستند تا خدمت سربازی خود را ادامه و آن را به اتمام برسانند.

 

شرایط و درصد معافیت دائم و یا معافیت موقت

از دیگر انواع معافیت هایی که با توجه به شرایط فرد مشمول هم جز معافیت های دائم و هم جز معافیت های موقت قرار می گیرد، می توان به معافیت پزشکی و معافیت ایثارگری اشاره کرد که وی با توجه به درصد و شرایط خود اقدام و از هر یک از این معافیت ها بهره می برد. در ادامه، ایران تحصیل به توضیح جامع هر کدام به صورت کامل پرداخته است.

معافیت پزشکی

هر انسانی در طول زندگی خود دچار بیماری می شود و آقایان هم ممکن است قبل خدمت سربازی و حتی در حین خدمت دچار بیماری شوند، و برخی دیگر از مشمولین به صورت ارثی درگیر بیماری های خاصی هستند. اما باید در نظر داشت که آیا آن ها درگیر چه نوع بیماری و در چه سطحی از آن بیماری هستند. به عنوان مثال بیماری واریکوسل دارای سه سطح خفیف، متداول و حاد می باشد که مشمولین در صورت ابتلا به این بیماری و داشتن دو سطح اول می توانند از معافیت موقت و در صورت داشتن سطح سوم با تاییدیه کمیسیون پزشکی معاف دائم شوند. به طور کلی، مشمولین با داشتن هر نوع بیماری که از سمت سازمان نظام وظیفه مورد تایید است پس از بررسی های لازم و تهیه مدارک مرتبط می توانند برای معافیت سربازی و یا معافیت موقت اقدام نمایند.

 

 

 

جهت اطلاع از شرایط معافیت پزشکی واریکوسل 1401، بر روی لینک کلیک نمایید. 

 

 

 

 

همانطور که در این بخش توضیح داده شد، فرد مشمول باید از لحاظ روحی و جسمی دچار مشکل شده و سلامت وی در خطر باشد تا بتواند از کسری حقوق و یا حتی در صورت حاد بودن از معافیت دائم بهره ببرد. مشمولین نظام وظیفه از لحاظ سلامت به چهار گروه زیر تقسیم بندی می شوند.

 •     مشمولانی که از لحاظ جسمانی و روانی سالم بوده و قادر به انجام خدمت هستند.
 •     مشمولانی که به دلیل ابتلا به بیماری خاص و یا نقص عضو از سلامتی کامل برخوردار نیستند اما قادر به انجام خدمت در امور غیر رزمی هستند.
 •     مشمولانی که به علت ابتلا به بیماری، موقتا قادر به انجام خدمت دوره نیستند، یعنی می توانند موقتا از خدمت سربازی معاف شوند.
 •     مشمولانی که به دلیل ابتلا به بیماری جسمی یا روانی حاد و یا نقص عضو به شکل دائم قادر به انجام خدمت سربازی نیستند و به اصطلاح معافیت دائم کسب می کنند.

 

معافیت پزشکی

 

 

لیست برخی از بیماری هایی که سازمان نظام وظیفه تهیه کرده است با توجه به درصد و شرایط هر کدام در زیر آورده شده اند. از جمله بیماری هایی که فرد مشمول می تواند توسط آن ها معافیت دائم از خدمت سربازی دریافت کند، بیماری های چون:   

 1. بیماری غدد ترشح داخلی
 2. بیماری های مربوط به پوست و بافت های زیر پوست
 3. بیماری های مربوط به اعصاب و روان
 4. بیماری های مربوط به مغز و اعصاب
 5. و بیماری های ریه و قفسه سینه هستند.
 6. بیماری های استخوان
 7. بیماری های عمومی
 8. بیماری های عفونی
 9. دستگاه ادراری و تناسلی
 10. خون و انکولوژی
 11. گوش و بینی و حلق
 12. روماتولوژی و بافت همبند

 

 

مراحل احراز انواع بیماریهای معافیت پزشکی

 •     مرحله اول: تایید بیماری توسط پزشک اولیه
 •     مرحله دوم: تایید بیماری توسط شورای پزشکی بیمارستان
 •     مرحله سوم: تایید بیماری توسط کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه

نکته: مشمولین باید انواع مختلف معافیت پزشکی خدمت سربازی آگاهی لازم داشته باشد تا در صورت شامل شدن اقدام به درخواست این گونه معافیت کنند و با بررسی کامل و تاییدیه پزشک و کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه بتوانند از معافیت دائم و یا موقت هر یک از انواع معافیت های پزشکی بهره ببرد.

 

 

 

اطلاعیه

مشمولین باید در نظر داشته باشند که در تمامی معافیت ها بجز معافیت پزشکی نباید غیبت سربازی داشته باشند. 

 

 

 

معافیت ایثارگری

از دیگر معافیت هایی که در لیست 36 راه برای اخذ معافیت قرار می گیرد و مشمولین می توانند از آن ها بهره ببرند می توان به معافیت ایثارگری اشاره کرد که اگر فرد مشمول شرایط معافیت سربازی ایثارگران را دارا باشد با ارائه  مدارکی در خصوص سابقه ایثارگری، جانبازی، و یا آزادگی والدین خود و اقدام به دریافت معافیت ایثارگری کند. مشمولین باید با مراجعه به بنیاد شهید برگه ای مبنی بر حضور والدین خود در جبهه و میزان آسیب دیدگی آن ها را تهیه کرده و به همراه دیگر مدارک به پلیس +۱۰ تحویل دهند تا مورد بررسی قرار گیرد. در صورت تایید به مشمولین معافیت دائم و یا کسری خدمت تعلق می گیرد. به عنوان مثال فردی که پدرش حداقل ۳۰ درصد جانبازی یا ۳۰ ماه حضور در جبهه داشته باشد از خدمت سربازی معاف دائم خواهد شد.

 

 

انواع معافیت ایثارگری خدمت سربازی

 1. معافیت ایثارگری فرزندان جانباز و ایثارگران: کلیه فرزندان جانبازان، شهدا و ایثارگران وقتی به سن مشمولیت (۱۸ سالگی) می رسند به آنها معافیت ایثارگری تعلق می گیرد.
 2. معافیت ایثارگری خود فرد جانباز: فرد جانباز می تواند معاف شود اما اگر وی پدر باشد به خاطر جانبازی معاف شود، دیگر فرزندش نمی تواند معافیت بگیرد.
 3. معافیت ایثارگری توسط برادر شهید یا جانباز: فرد مشمول می تواند از طریق برادر شهید یا جانبازش که فرزند پسر ندارد، معافیت ایثارگری بگیرد.
 4. معافیت ایثارگری توسط پدرخوانده جانباز و یا ایثارگر: فرد مشمول می تواند با ارائه مدارکی که ثابت کند یک جانباز و یا ایثارگری او را به فرزندخواندگی پذیرفته است و معافیت ایثارگری بگیرد.
 5. معافیت ایثارگری توسط همسر: اگر همسر مشمول از زنان جانباز باشد، معافیت به وی تعلق می گیرد اما اگر ازدواج آنان کمتر از ۵ سال باشد معافیت موقت می گیرد ولی اگر ازدواج آن ها بیشتر از ۵ سال باشد معافیت دائم به فرد مشمول تعلق می گیرد.

 

 

انواع معافیت ایثارگری خدمت سربازی

 

 

آخرین اخبار پیرامون معافیت خدمت سربازی

برای جوانانی که طرح‌های دفاعی دارند معافیت خدمت سربازی در نظر گرفته شده است.

به گفته امیر سرتیپ رضا آذریان، تمام جوانانی که طرح‌های دفاعی داشته باشند می‌توانند از معافیت سربازی بر اساس مصوبه ستاد کل نیرو‌های مسلح برخوردار شوند.

 

 

طرح کارت معافیت رایگان برای متقاضیان رد شد.

نمایندگان در جلسه روز چهارشنبه ۲۵/12/1401 مجلس شورای اسلامی بند الحاقی ۳ تبصره ۱۰ را حذف کردند. این بند شامل متقاضیان بالای 30 سال با دو فرزند بود که می توانستند در سال 1401 کارت معافیت رایگان دریافت کنند.

 

 

معاف شدن از سربازی با انجام طرح تحقیقاتی برای مشمولین خارج از کشور

متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می توانند با اجرای طرح تحقیقاتی کارت معافیت سربازی دریافت کنند.

 

 

اطلاعیه

با در نظر گرفتن شرایط خاص و عدم توانایی جسمی پدر برای سرپرستی از خانواده خود، معافیت وکالت پدر در سنین پایین تر هم برای مشمولین پس از بررسی شرایط جسمی پدر و تایید از سوی کمیسیون پزشکی امکان پذیر می باشد.

 

 

 

خلاصه مطلب

آقایان پس از سن 18 سالگی باید برای گذراندن خدمت سربازی اقدام کنند و از آنجایی که گذراندن خدمت سربازی و دریافت کارت سربازی یک دغدغه مهم برای آقایان می باشد، آن ها به دنبال یافتن راهی برای معافیت از خدمت سربازی هستند. معافیت خدمت سربازی انواع مختلفی دارد که مشمولین نظام وظیفه با داشتن یک سری شرایط عمومی و اختصاصی می توانند برای یکی از آن ها درخواست بدهند. در این مقاله به معرفی و توضیح 36 راه برای اخذ معافیت خدمت سربازی پرداخته شد که می توان از میان آن ها به معافیت تحصیلی، معافیت کفالت، معافیت ایثارگری و غیره اشاره کرد. فرد مشمول با بررسی شرایط خود و تهیه مدارک مربوطه برای معافیت سربازی اقدام کند و پس از بررسی های لازم و تاییدیه از سوی سازمان نظام وظیفه فرد مشمول از خدمت سربازی معاف و کارت معافیت خود را دریافت می کنند. 

 

 

 

برای دانلود pdf مقاله اینجا کلیک کنید. 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا امکان اخذ معافیت دائم وجود دارد؟

بله، امکان اخذ معافیت دائم وجود دارد. در این مقاله 36 را اخذ معافیت توضیح داده شده است. آن را کامل مطالعه فرمایید.

آیا فردی که قصد ادامه تحصیل دارد می تواند معافیت بگیرد؟

بله، افرادی که در حال تحصیل هستند یا قصد ادامه تحصیل دارند می توانند از معافیت تحصیلی برخوردار شوند.

آیا کسی همسرش فوت کرده باشد می تواند از خدمت سربازی معاف شود؟

بله، فرد مشمول در صورت از دست دادن همسر و بر عهده داشتن سرپرستی فرزندانش می تواند معافیت بگیرد.

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  امیر
  ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۶

  سلام وقت بخیر
  معاف از رزم برای رباط صلیبی مانع از استخدام در آموزش و پرورش به عنوان معلم ورزش میشه؟

  • Avatar photo
   ekhlasi
   ۶ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۲

   سلام وقت بخیر شما برای استخدام در آموزش و پرورش باید شرایط جسمانی و روحی سالم داشته باشید

تماس با مشاور