ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

کارشناسی ارشد چند واحد است؟

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۱۲ آذر ۱۴۰۱
کارشناسی ارشد چند واحد است
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

اگر در مقطع کارشناسی ارشد قبول شده اید یا قصد ورود به این دوره تحصیلی را دارید حتما از خود سوال کرده اید که کارشناسی ارشد چند واحد است؟ و در هر نیمسال تحصیلی چند واحد را باید پاس کنیم؟ جواب دادن به این سوالات باعث می شود تا شما بتواند انتخاب واحد بهتری داشته باشید و برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد آماده شوید. لذا در این مقاله از ایران تحصیل قصد داریم در مورد تعداد واحدهای کارشناسی ارشد و مدت زمان تحصیل آن صحبت کنیم تا شما بتوانید با موفقیت این دوره تحصیلی را پشت سر بگذارید.

تعداد واحد کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد دوره بعد از مقطع کارشناسی است که طول سنوات تحصیلی آن 4 نیمسال می‌باشد؛ بنابراین شما باید در دو سال این دوره را تمام کنید تا مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کنید. سقف سنوات تحصیلی این دوره تحصیلی برای دانشجویان با کسب موافقت دانشگاه و منع نظام وظیفه 2 ترم است؛ بنابراین شما حداکثر تا 3 سال فرصت دارید مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه بگیرید. شیوه ارائه دروس در مقطع کارشناسی ارشد به دو روش آموزشی- پژوهشی (با پایان نامه) و آموزشی (بدون پایان نامه) می باشد. دانشجویان با گذراندن این دوره های تحصیلی موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد خواهند شد. در شیوه آموزشی بدون پایان نامه دانشجویان به جای اخذ پایان نامه 6 واحد درسی را پاس می کنند تا مدرک خود را دریافت کنند.

تعداد کل واحدهای درسی در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته حداقل 28 و حداکثر 32 واحد است که در آن دانشجویان می توانند در هر نیمسال تحصیلی بین 8 الی 12 واحد درسی را دریافت کنند؛ اما در صورتی که دانشجو ترم آخر باشد می تواند بدون در نظر گرفتن این معیار تعداد واحدهای باقی مانده خود را به صورت یک جا بگیرد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت نام کنکور ارشد روی لینک رنگی کلیک کنید.

 

کارشناسی ارشد چند نیمسال است

دانشجویان برای قبولی در هر درس باید حداقل نمره 12 را بگیرند که برای قبولی در هر ترم نیز معدل 14 لازم است. حال اگر دانشجویی معدل ترم آن کمتر از 14 باشد مشروط شده و در ترم بعدی مجاز به انتخاب بیشتر از 8 واحد درسی نخواهد بود.

 البته لازم به ذکر است دانشجویانی که رشته کارشناسی آن ها با رشته کارشناسی ارشد یکسان نیست باید دروس پیش نیاز خود را در مقطع کارشناسی ارشد که حداکثر 12 واحد درسی است، پاس کنند. این تعداد واحدها باید تا ترم دوم در مقطع کارشناسی ارشد گذرانده شود؛ بنابراین در این صورت یک نیمسال تحصیلی به حداکثر سنوات تحصیلی دانشجو اضافه می شود.

برای آشنایی با مدارک لازم برای ثبت نام آزمون ارشد روی لینک آبی رنگ کلیک نمایید.

حداقل تعداد واحدهای نیمسال تحصیلی کارشناسی ارشد

 دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد قبول شدند، باید طبق آیین نامه انتخاب واحد، دروس خود را برگزینند. معمولا معدل دانشجو و شرایط ترم تحصیلی روی حداقل تعداد واحدهای کارشناسی ارشد تاثیر گذار هستند که آن ها را در زیر برای شما خلاصه می کنیم:

 • اگر معدل دانشجو در هر ترم تحصیلی بالای 14 باشد، در نیمسال بعدی می تواند حداقل 8 واحد درسی را دریافت کند.
 • دانشجویی که معدل ترم آن کمتر از 14 باشد مشروط شده و در نیمسال بعدی می تواند حداقل 8 واحد درسی را بردارد. در واقع مشروط شدن در مقطع کارشناسی ارشد هیچ تاثیری در انتخاب واحد دانشجو ندارد.
 • دانشجویی در ترم آخر کمتر از 8 واحد درسی آن باقی مانده باشد می تواند بدون در نظر گرفتن معیارهای بالا (به شرط فارغ التحصیل شدن) همه واحدهای باقی مانده خود را دریافت کند.
 • در حال حاضر هیچ یک از دانشگاه های آزاد و سراسری برای اخذ ترم تابستان در مقطع ارشد قوانینی را در نظر نگرفته اند. لذا دانشجویان در این دانشگاه ها ترم تابستان نخواهند داشت.

حداکثر تعداد واحدهای نیمسال تحصیلی کارشناسی ارشد

بعد از آن که حداقل تعداد واحدهای نیمسال تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد مشخص شد. حالا این سوال پیش می آید که حداکثر تعداد واحدهای کارشناسی ارشد چند واحد است؟ دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر رعایت حداقل واحدهای درسی در هر نیمسال تحصیلی باید حداکثر تعداد واحدها را نیز رعایت کنند. به طوری که در هر نیمسال تحصیلی باید بر اساس آیین نامه آن انتخاب واحد کنند تا مشکلی پیش نیاید. در ادامه برای آشنایی بیشتر کاربران به سوال حداکثر واحدهای کارشناسی ارشد چند واحد است، جواب می دهیم:

کارشناسی ارشد چند سال است

 • دانشجویانی که معدل ترم آن ها در مقطع کارشناسی ارشد بالای 14 باشد، مجاز به انتخاب واحد حداکثر 12 واحد درسی در ترم آینده خواهند بود.
 • اگر معدل ترم دانشجویی کمتر از 14 باشد، در ترم آینده حداکثر 12 واحد درسی را می تواند دریافت کند. در واقع می توان نتیجه گرفت که مشروط شدن در کارشناسی ارشد تاثیری در حداقل و حداکثر تعداد واحدهای انتخابی دانشجو در هر نیمسال تحصیلی ندارد؛ اما در صورتی که دانشجو در دو نیمسال تحصیلی به صورت متوالی مشروط شود، آنگاه از دانشگاه اخراج خواهد شد.
 • دانشجویانی که معدل ترم آن ها بالای 17 باشد و جزو دانشجویان ارشد معدل الف باشند می توانند در ترم آینده حداکثر 14 واحد درسی را دریافت کنند.
 • در موارد خاص دانشگاه برای برخی از دانشجویان اجازه دریافت حداکثر 16 واحد درسی را در یک ترم تحصیلی می دهد. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شرایط خاص می توانید با مشاوران ایران تحصیل صحبت کنید.
 • در حال حاضر برای دانشجویان کارشناسی ارشد در دانشگاه های آزاد و سراسری ترم تابستان تعریف نشده است؛ بنابراین آن ها نمی توانند در این دوره انتخاب واحد کنند.

 

دریافت مشاوره انتخاب واحد کارشناسی ارشد

 دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد درس می خوانند باید دروس تخصصی و پیچیده ای را پاس کنند. آن ها باید حداقل و حداکثر واحدهای درسی را در سنوات تحصیلی خود رعایت کنند و دقت کنند که برخی از درس ها پیش نیاز درس های دیگر هستند. لذا انتخاب واحد آن ها نیاز به برنامه دارد تا بتوانند مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه دریافت کنند.

مشاوره انتخاب واحد کارشناسی ارشد

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای دانشجویان کارشناسی ارشد قوانینی را در نظر گرفته است که آن ها در صورت لزوم می توانند از این قوانین استفاده کنند. معرفی به استاد یکی از این قوانین است   که در آن دانشجویان با رعایت اصول می تواند برخی از دروس خود را به صورت معرفی به استاد و بدون شرکت در کلاس دریافت کنند. معمولا دانشجویانی که معرفی به استاد می گیرند درس آن ها خارج از تقویم آموزشی پاس می شود. لذا نیاز به دریافت نیمسال تحصیلی جدیدی نخواهد بود. دانشجویان کارشناسی ارشد باید دقت کنند که معرفی به استاد را تنها در ترم آخر برای یک درس نظری می توانند بگیرند. لذا برای دروس علمی و تخصصی معرفی به استاد وجود ندارد. البته باید دقت کنند که درس معرفی به استاد را قبلا در ترم های گذشته اخذ کرده و نمره قبولی را در آن نگرفته باشند. هم چنین برای فارغ التحصیلی آن ها تنها همین درس باقی مانده باشد.

همان گونه که در بالا اشاره کردیم دانشجویان در ترم آخر می توانند طبق شرایطی حداکثر 16 واحد درسی را دریافت کنند که برای اطلاع از این شرایط و ضوابط می توانند از یک مشاور خوب کمک بگیرند. لذا کارشناسان واحد مشاوره کنکور ارشد ایران تحصیل می توانند آخرین تغییرات ایجاد شده در این قوانین را برای شما بیان کنند.

اخبار مرتبط با کارشناسی ارشد

 • نحوه ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد ۱۴۰۲ دارای مغایرت معدل مشخص شد.

سازمان سنجش طی گزارشی نحوه ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد ۱۴۰۲ که دارای مغایرت معدل مقطع کارشناسی هستند را مشخص کرد. این دانشجویان معمولا افرادی هستند که معدل مندرج آن ها در مدرک تحصیلی کارشناسی کمتر از اطلاعات ارسالی آن ها به سازمان سنجش است. لذا آن ها با شرکت در کنکور سراسری کارشناسی ارشد در دانشگاه مد نظر خود قبول شده اند و حالا می توانند به دانشگاه محل قبولی مراجعه کنند و در آن جا ثبت نام موقت انجام دهند. در این حالت وضعیت نهایی آن ها در دانشگاه محل قبولی تا پایان آبان ماه مشخص خواهد شد.

 • کارنامه نهایی کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ تا نیمه اول شهریورماه منتشر می شود.

سازمان سنجش اعلام کرد، کارنامه نهایی دانشجویانی که در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ شرکت کردند تا 15/6/۱۴۰۲ منتشر خواهد شد. آن ها برای مشاهده نتیجه نهایی کنکور خود باید پس از اعلام تاریخ دقیق آن به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند.

 

برای دانلود دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد روی لینک آبی رنگ کلیک نمایید.

 

حداقل و حداکثر واحدهای کارشناسی ارشد

خلاصه مطلب

بعد از ورود به مقطع کارشناسی ارشد یکی از پر تکرارترین سوالاتی که دانشجویان از خود می پرسند، کارشناسی ارشد چند واحد است؟ حداکثر مدت زمان لازم برای اتمام دوره کارشناسی ارشد چند سال است؟

در رابطه با این سوالات در بالا صحبت کردیم. به طوری که حداکثر سنوات تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد 3 سال و تعداد واحد ها نیز بین 28 تا 32 واحد است. در این میان دانشجویانی که قصد گذراندن پایان نامه خود را ندارند، باید 6 واحد درسی دیگر را اخذ کنند. دانشجویان ارشد در هر نیمسال تحصیلی باید بین 8 الی 12 واحد درسی را بگیرند و مشروط شدن در حداکثر و حداقل تعداد واحدهای درسی آن ها موثر نیست؛ اما دانشجویانی که معدل آن ها الف باشد می توانند تا 14 واحد درسی را دریافت کنند. هم چنین دانشگاه در شرایطی می تواند به دانشجویان اجازه دهد تا 16 واحد درسی را در هر نیمسال تحصیلی اخذ کنند.

امیدواریم شما با مطالعه مقاله بالا به جواب سوالات خود رسیده باشید؛ اما اگر نیاز به توضیحات بیشتری دارید می توانید با کارشناسان مرکز مشاوره ایران تحصیل صحبت کنید.

 

برای دانلود پی دی اف این مقاله کلیک کنید.

5/5 - (4 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

حداقل و حداکثر انتخاب واحد کارشناسی ارشد چند واحد است؟

شما در مقطع کارشناسی ارشد باید بین 8 تا 12 واحد در هر نیمسال تحصیلی را اخذ نمایید؛ اما در صورتی که شما شرایط خاصی داشته باشید می توانید تا سقف 16 واحد درسی را بگیرید که در مقاله بالا اطلاعات کاملی را در مورد آن ارائه دادیم.

آیا مشروط شدن در کارشناسی ارشد تاثیری دارد؟

خیر، دانشجویانی که در هر نیمسال تحصیلی مشروط شده باشند تاثیری در انتخاب واحد ترم بعدی آن ها نخواهد داشت؛ اما اگر در دو نیمسال تحصیلی متوالی مشروط شوند، آنگاه از دانشگاه اخراج خواهند شد.

آیا در مقطع کارشناسی ارشد ترم تابستان وجود دارد؟

در حال حاضر ترم تابستان در دانشگاه های آزاد و سراسری در مقطع ارشد وجود ندارد. لذا دانشجویان نمی توانند در این محدوده زمانی انتخاب واحد کنند.

 

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور