ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

معافیت گروه ب چیست؟ شرایط و مدارک قانون جدید 1403 | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۱۷ دی ۱۴۰۲
معافیت گروه ب چیست؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

معافیت گروه ب چیست؟ این پرسش افرادی است که جزو مشمولان این گروه هستند. مشمولان خدمت نظام وظیفه ممکن است در گروه ب سربازی دسته بندی شده و به دنبال اخذ معافیت پزشکی خود باشند. در این شرایط افراد می خواهند بدانند پطور می توانند معافیت خود را در کوتاه ترین زمان اخذ کنند. باید توجه داشته باشید یکی از پردردسرترین موضوعات در سازمان نظام وظیفه، سربازی گروه ب است.

اکثر مشمولان خدمت سربازی اصلاً نمی‌دانند که مدارک لازم جهت معافیت گروه ب چیست و در چه شرایطی این امکان را دارند برای حذف گروه ب سربازی اقدام کنند. از رو پیشنهاد می‌کنیم اگر جزو این گروه هستید، حتماً به دنبال کسب آگاهی در مورد شرایط اخذ معافیت خود باشید تا بعداً دچار مشکل نشوید.

گروه ب در خدمت نظام وظیفه به چه افرادی اطلاق می شود؟

👈گروه ب سربازی غالبا به افرادی که دارای خالکوبی، تاتو، مشکلات روحی، اضطراب شدید و خودزنی هستند، اطلاق می‌شود. این افراد ممکن است دچار بیماری های مربوط به اختلال دو قطبی، اختلاس وسواس، اختلال پس از سانجه نیز باشند.

در این شرایط می توانند برای دریافت معافیت پزشکی اقدامات لازم را انجام دهند و از طریق سازمان ناجا درخواست خود را به ثبت برسانند.

👈 در مجموع بند ب خدمت نظام وظیفه سربازی، در ارتباط به بیماری‌های اعصاب و روان می باشد. افرادی که در بند ب سربازی قرار دارند، شرایط و امکان اخذ معافیت از رزم را خواهند داشت. معاف از رزم یعنی فرد از انجام خدمات رزمی فارغ خواهد بود.

این افراد از انجام فعالیت‌های سنگین، نگهبانی، خدمت در مناطق مرزی و … معاف هستند. افرادی که سؤال دارند معافیت گروه ب چیست؟ باید براساس مدارک و شرایط قانونی اقدام کنند.

برای مشاهده شرایط معافیت پزشکی فوبیا وارد لینک مربوطه شوید.

گروه ب در خدمت نظام وظیفه به چه افرادی اطلاق می شود؟

شرایط معافیت گروه ب چیست؟

👈از مهمترین دغدغه‌های مشمولان خدمت سربازی، دریافت معافیت است. افرادی که به عنوان گروه ب شناخته می‌شوند، معمولاً این سؤال را دارند که شرایط معافیت گروه ب چیست؟ این افراد شامل معاف از رزم خواهند بود و همه افرادی که در این گروه قرار دارند یا جزو افراد سالم هستند، باید ۲۴ ماه خدمت سربازی را بگذرانند.

👈افراد این گروه در صورتی که برخوردار از کسری خدمت باشند، شرایط اتمام خدمت سربازی خود را زودتر از موعد مقرر دارند.  در مجموع از معافیت از رزم گروه ب هیچ نوع تاثیری در مدت خدمت سربازی نخواهد داشت. لازم به ذکر است معافیت گروه ب در خدمت سربازی، تنها در دوره آموزشی افراد لحاظ می گردد و براساس آن، طول مدت خدمت افراد، کوتاه‌تر خواهد شد.

👈دوره آموزشی سختی‌هایی دارد و کم شدن مدت دوره آموزشی می‌تواند آرامش خاطر برای این دسته از سربازان داشته باشد. به دلیل مصرف احتمالی دارو و حضور شبانه روزی در پادگان تقسیم شدن در پادگان آموزشی شهر غیر بومی، ستاد کل نیروهای مسلح تصمیم گرفته است که این افراد را معاف از رزم اعلام کند.

مهمترین شرایط جهت حذف معافیت گروه ب چیست؟

👈تا اینجا به این پرسش مشمولان خدمت سربازیدر ارتباط با اینکه منظور از معافیت گروه ب چیست؟ پاسخ دادیم. اما بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند که آیا می‌توانند گروه ب را به گروه الف تبدیل کنند؟ همه ارگان‌های نظامی دارای یک بهداری یا مراکز درمانی زیر مجموعه هستند و همه یگان‌ها حداقل یک بیمارستان تخصصی در هر استان دارند.

👈بنابراین اگر سرباز یا پرسنل پایور حین خدمت دچار مشکل شود، مستقیماً از سوی یگان می‌تواند مراحل درمان خود را طی نماید. در این شرایط اگر فرد با مشکل اعصاب و روان مواجه شود، کمیسیون پزشکی زیر مجموعه یگان خدمتی موظف است اقدام به تشخیص بیماری کرده و باید برای رفع مشکل مشمول اقدام کند.

👈در ارتباط با این سؤال که آیا می‌توان برای حذف گروه ب سربازی اقدام کرد؟ باید بگوییم که نه تنها برای بیماری‌های اعصاب و روان، بلکه در تمام بیماری‌های احتمال امکان تبدیل وضعیت گروه ب سربازی وجود دارد. شورای پزشکی برای سربازان حین خدمت معافیت موقت در طول درمان صادر خواهد کرد و دوباره بررسی‌های لازم را انجام خواهند داد.

👈قوانین معافیت پزشکی برای خدمت و قبل آن یکسان است و همه پزشکان باید از آن تبعیت کنند. بنابراین افرادی که مایلند برای حذف گروه ب سربازی اقدام نمایند، چنانچه بخواهند از اخذ معافیت از رزم منصرف شوند و خدمت سربازی خود را به صورت کامل طی کنند، باید تحت نظارت و برسی کمیسیون پزشکی اقدام نمایند.

برای اخذ معافیت پزشکی نفرکتومی بر روی لینک کلیک کنید.

مهمترین شرایط جهت حذف معافیت گروه ب چیست؟

مراحل معافیت گروه ب چیست؟

👈گروه ب سربازی مانند سایر افرادی که به دنبال معافیت از رزم هستند، باید طی مراحلی برای اخذ معافیت خود اقدام کنند. تفاوتی در کمیسیون پزشکی برای بیماری‌های جسمی و اعصاب و روان وجود ندارد و افراد چه بخواهند معافیت دائم شوند، چه معاف از رزم، باید مراحل زیر را طی کنند:

✅مراجعه کردن به پلیس +۱۰

✅مراجعه نمودن به پزشک و اعلام کردن بیماری

✅حضور به موقع در بیمارستانی که سازمان نظام وظیفه مشخص کرده است

✅ارائه دادن پرونده های پزشکی و شرح حال مشمول

✅انجام دادن بموقع آزمایش های تعیین شده

✅حضور داشتن در جلسه کمیسیون پزشکی براساس زمان اعلام شده

✅دریافت نمودن رأی گروه ب سربازی

✅مراجعه کردن به پلیس +۱۰ برای دریافت برگه اعزام گروه ب

✅تحویل دادن برگه به پادگان آموزشی و یگان تعیین شده

مزایا و معایب معافیت گروه ب چیست؟

👈افرادی که دارای بیماری‌های مربوط به گروه ب هستند، می‌توانند برای معافیت از رزم خود اقدام کنند. هر نوع معافیتی که از سوی سازمان ناجا در آیین نامه ارائه شده، دارای مزایا و معایبی است که این معیب و مزایا برای هر شخص نسبی است. اما با توجه به عرفی که در ایران وجود دارد، این نوع معافیت در مجموع شامل معایب و مزایای زیر است:

معایب معافیت گروه ب

✅درج شدن موضوع معافیت از رزم گروه ب در کارت پایان خدمت سربازی

✅عدم استخدام فرد در ارگان های نظامی

✅عدم استخدام در برخی از ارگان های دولتی مطابق با آیین نامه پزشکی وزارتخانه

✅عدم استخدام در نهادهای امنیتی

مزایای معافیت گروه ب

✅تقسیم شدن در شهر بومی محل سکونت خود

✅معافیت از نگهبانی با اسلحه

✅معافیت از نگهبانی برجک

✅عدم تقسیم مشمولان در یگان های عملیاتی تا جای ممکن

✅داشتن دوره آموزشی کوتاه تر

✅معافیت از بودن در شرایط سخت و اعزام به اردوگاه

✅ سرباز در اکثر یگانهای خدمتی روز برگ خواهد شد

✅معافیت از اعزام به میدان تیر

✅قرار داشتن در پست های خدمتی ستادی و دفتری

مزایا و معایب معافیت گروه ب چیست؟

مدارک لازم جهت معافیت گروه ب چیست؟

👈افرادی که می‌خواهند بدانند مدارک لازم برای معافیت گروه ب چیست؟ برای دریافت این نوع معافیت، ابتدا باید به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنند و پس از دریافت دفترچه نظام وظیفه مراحل دیگری برای ثبت درخواست معافیت انجام دهند.

✅مراحل دریافت معافیت از رزم بسیار شبیه معافیت پزشکی سربازی است. افراد مشمول باید پس از دریافت دفترچه نزد پزشک رفته تا معاینه‌های اولیه را انجام دهند.

✅فرد مشمول باید برگه معاینه اولیه را به همراه مدارک دریافت معافیت پزشکی به دفاتر پلیس به +۱۰ تحویل دهد تا درخواست وی برای معافیت از رزم در سامانه نظام وظیفه درج شود.

✅پس از آن دعوتنامه ای برای حضور مشمول در بیمارستان ارسال خواهد شد.

✅در مرحله بعد، فرد مشمول باید در زمان مقرر به بیمارستان مراجعه کرده و معاینه شود.

✅اگر بیماری فرد در شورای پزشکی بیمارستان تأیید گردد، باید منتظر دعوت‌نامه‌ای برای حضور در شورای پزشکی نظام وظیفه باشد. اگر در شورای نظام وظیفه بیماری فرد تأیید شود، شخص به عنوان معاف از رزم دفترچه‌ای شناخته می‌شود و از انجام امور مربوط به نگهبانی یا فعالیت‌های سنگین معاف خواهد بود.

جهت تبدیل معافیت پزشکی به کفالت بر روی لینک کلیک نمایید.

عکس کارت پایان خدمت گروه ب

👈موضوع عکس کارت پایان خدمت گروه ب و درج معافیت یکی از مشکلات اصلی برای مشمولان نظام وظیفه است. افرادی که جزو بند ب سربازی هستند، دارای شرایط معاف از رزم خواهند بود. اما سربازانی هستند که این دغدغه را دارند بعد از اینکه مدت خدمت سربازی گروه ب تمام شد، عکس کارت پایان خدمت گروه ب چگونه خواهد بود؟ و آیا این نوع معافیت در کارت آنها درج خواهد شد یا خیر؟

👈بایید بگوییم کلمه گروه ب در کارت پایان خدمت این افراد ثبت نمی‌شود، اما در کارت پایان خدمت تراشه ای تعبیه شده و هر زمان که این کارت استعلام گردد، اطلاعات مربوط به سوابق پزشکی فرد به طور کامل نشان داده می‌شود.

👈افرادی که در ارتباط با عکس کارت پایان خدمت گروه ب سؤال دارند، می‌توانند با همکاران ما در مجموعه ایران تحصیل تماس بگیرند تا توضیحات مربوط به کارت این افراد در اختیار آنها قرار گیرد.

عکس کارت پایان خدمت گروه ب

خلاصه مقاله معافیت گروه ب

بسیاری از مشمولان خدمت نظام وظیفه در ارتباط با شرایط و مدارک قانونی که باید ارائه کنند پرسش داشته و می‌خواهند بدانند که شرایط معافیت گروه ب چیست. این گروه از مشمولان خدمت سربازی معاف از رزم خواهند بود و مانند دیگر سربازان باید مدت ۲۴ ماه خدمت سربازی را به طور کامل طی کنند. از سوی دیگر حذف گروه ب سربازی فقط از طریق تأیید کمیسیون پزشکی امکان‌پذیر است.

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مفیدی در ارتباط با این پرسش که معافیت گروه ب چیست؟ به شما عزیزان ارائه کنیم. افرادی که از مدارک لازم جهت اخذ معافیت گروه ب برخوردار باشند، باید تحت شرایطی درخواست خود را به سازمان ناجا ارائه دهند.

چنانچه شما مشمولان خدمت نظام وظیفه نیازمند دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با معافیت و شرایط سربازی گروه ب هستید، می‌توانید با همکاران ما در مجموعه ایران تحصیل در تماس باشید تا شما را به بهترین شکل یاری نمایند.

جهت دریافت فایل pdf مقاله معافیت گروه ب کلیک نمایید.

4.2/5 - (5 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

معافیت گروه ب چیست؟

افرادی که دارای مشکلات مربوط به اعصاب و روان باشند، معمولاً جز گروه ب شناخته می‌شوند و معافیت از رزم به آنها تعلق خواهد گرفت.

حذف گروه ب سربازی به چه شکل است؟

حذف گروه ب سربازی و تبدیل آن به گروه الف فقط از طریق کمیسیون پزشکی صورت می‌گیرد.

 مدارک لازم جهت معافیت گروه ب چیست؟

در متن مقاله به مدارکی که مشمولان گروه ب باید ارائه کنند، اشاره کردیم.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • عواقب خروج از کشور با وثیقه و عدم بازگشت

  عواقب خروج از کشور با وثیقه و عدم بازگشت + آیین نامه 1403 | irantahsil

  یکی از مهم‌ترین عواقب خروج از کشور با وثیقه و عدم بازگشت، پرداخت سنگین جرایم مالی، ممنوعیت خروج از کشور و ضبط وثیقه است. آقایان بعد از سن 18 سالگی باید خود را برای ورود به خدمت سربازی آماده کنند....
 • طرح انصار سربازی

  طرح انصار سربازی 1403 + خبر خوش مشمولان غایب

  امکان شرکت در طرح انصار سربازی فراهم شد. این طرح که به مشمولان غایب سربازی بالای 8 سال تعلق می‌گیرد، به‌ تازگی تصویب شده است. به این ترتیب مشمولین غایب در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند ثبت‌نام خود را انجام...
 • استعلام غیبت سربازی با کد ملی

  استعلام غیبت سربازی با کد ملی + ورود به سامانه آنلاین | ایران تحصیل

  استعلام غیبت سربازی با کد ملی از جمله راه‌های آسان برای مشاهده غیبت مشمولین است. البته این نوع استعلام از راه‌های مختلفی اعم از حضوری و غیر حضوری امکان پذیر شده تا افراد در صورتی که تمایلی نداشته باشند به...
 • معافیت سربازان فراری متأهل

  معافیت سربازان فراری متأهل + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل

  آیا امکان اخذ معافیت سربازان فراری متأهل وجود دارد؟ معافیت سربازان متأهل؛ همانند معافیت‌های دیگر یکی از بحث‌های مهم سازمان نظام وظیفه محسوب می‌شود که در حال حاضر قوانین مشخصی برای آن در نظر گرفته شده است. به این ترتیب...
تماس با مشاور