ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

کارت پایان خدمت معاف از رزم + نمونه کارت و برگه

تفاوت کارت پایان خدمت معاف از رزم
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

کارت پایان خدمت معاف از رزم، این نوع از معافیت شامل مشمولینی است که از انجام کارهای سنگین و خدمات رزمی به دلیل مشکلات و یا بیماری های خاصی که دارند، معاف هستند.
همان گونه که از نام این معافیت پیداست، شامل افرادی است که به دلیل بیماری و یا مشکلات جسمی امکان انجام خدمات رزمی ندارند اما میزان بیماری آن ها نیز به گونه ای شدید و حاد نمی باشد که از معافیت کامل و دائم پزشکی بهره مند شوند و در نتیجه کارت پایان خدمت معاف از رزم را دریافت می نمایند.
کارت پایان خدمت معاف از رزم پس از تایید و تصویب رای شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی به سربازانی که واجد شرایط هستند تعلق می گیرد. برای آشنایی بیشتر با این نوع از معافیت و دریافت پاسخ سوالات خود تا انتهای این مقاله با ایران تحصیل همراه باشید.

کارت پایان خدمت معاف از رزم

مشمولین معاف از رزم، همان گونه که پیش تر اشاره شد، از خدمات رزمی و نیز انجام کارهای سنگین در طول دوره خدمت خود معاف می باشند.
در حقیقت معافیت از رزم به افرادی که از نظر جسمی و روحی مانند دیگر سربازان نیستند و توانایی اجرای خدمات رزم را ندارند، بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا تعلق می گیرد.
به عنوان مثال می توان به افرادی اشاره کرد که از سلامت کامل برخوردار نبوده و دارای بیماری هایی که باعث معافیت سربازی می شود و یا نقص عضو هستند، اما از پس خدمت سربازی بر می آیند، در نتیجه می توانند نسبت به اخذ کارت پایان خدمت معاف از رزم اقدام کنند. برای مشاوره سربازی می‌توانید با مشاوران ما در ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

مشمولین خدمت وظیفه طبق ماده ۳۹ در قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا از نظر سلامت روحی و جسمی در چهار دسته تقسیم بندی می شوند :

۱) اشخاصی که دارای سلامت کامل جسمی و روحی می باشند و امکان گذراندن خدمت سربازی خود را به طور کامل دارند.
۲) اشخاصی که دارای نقص عضو هستند و یا مبتلا به بیماری های خاصی می باشند، اما توانایی انجام امور غیر رزمی توسط این افراد وجود دارد.
۳) اشخاصی که به طور موقت به دلیل بیماری و یا عدم رشد قادر به انجام خدمت ضروری نمی باشند.
۴) و در نهایت اشخاصی که دارای بیماری یا نقص عضو بوده و توانایی انجام خدمت ضرورت را به طور دائم ندارند.

عکس کارت پایان خدمت معاف از رزم

نمونه کارت پایان خدمت معاف از رزم

برگه معاف از رزم

 

برگه معاف از رزم

کارت پایان خدمت معاف از رزم اعصاب روان

معاف از رزم بیماری های اعصاب و روان شامل افرادی که دارای اختلالات خلقی می باشند و در موارد ضعیف تر افراد می توانند معافیت از رزم بگیرند و کارت معاف از رزم اعصاب روان دریافت نمایند.
در بخش اول قوانین بیماری های معافیت سربازی اعصاب و روان سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا، اختلالات خلقی از جمله بیماری هایی است که به آن اشاره شده است.
■ در صورتی که این نوع اختلالات خلقی افسردگی خفیف با دارو قابل کنترل باشند و خطری برای اطرافیان نداشته باشد، شامل معاف از خدمات رزمی می شوند. اگر حداقل ۶ ماه از دوره افسردگی فرد و حمله حاد مانیا گذشته باشد ( هیچگونه علائم و نشانه ای از آن وجود نداشته باشد ) در این مورد نیز مشمول می تواند از معافیت از رزم اعصاب و روان استفاده نماید.
■ انواع اختلالات شخصیتی همچون صفات شخصیتی مرزی که باعث عدم توانایی برای فرد نگردد نیز شامل معاف از خدمات رزمی می شوند.
■ معافیت دائم شامل انواع اختلالات وسواس همچون اختلال پانیک، اختلال اضطراب، فوبیا و دیگر اختلالات اضطراب چنانچه از نوع شدید باشند می شود اما مشمولین در موارد خفیف این نوع بیماری ها می توانند از انجام خدمات رزمی معاف شوند.
■ همچنین بیماری های مرتبط با جراحی مغز و اعصاب که شامل تومورهای خوش خیم ستون فقرات بدون اختلالات عملی می باشند نیز معافیت موارد خاص و معافیت از رزم خدمت سربازی را شامل می شوند.
■ در حالت خفیف بیماری های داخلی مغز و اعصاب همچون انواع صغر عضلانی عضلات بزرگ، افراد می توانند معاف از رزم خدمت سربازی شوند.

جهت اطلاع از شرایط برخورداری از مشاوره معافیت پزشکی کلیک نمایید.

آیا معاف از رزم در کارت ثبت می شود؟

نوع معاف در کارت پایان خدمت به هیچ عنوان ذکر نخواهد شد که این مورد یکی از اساسی ترین مسائلی است که مشمولین معاف از رزم می بایست بدانند و استخدام آن ها در دستگاه های دولتی و سازمان ها و ادارات وابسته به شرایط استخدام سازمان مورد نظر می باشد.
معاف از رزم در کارت پایان خدمت ثبت نخواهد شد و به همین خاطر ادارات و سازمان هایی که شرایط جسمی و روحی افراد برای آن ها حائز اهمیت نیست، می توانند این افراد را استخدام کنند و استخدام این افراد هیچ محدودیتی نخواهد داشت.
اطلاعات پزشکی معاف از رزم روی کارت پایان خدمت ثبت می‌شود. سردار کمالی در پاسخ به سوال: آیا سربازان مشمولی که همزمان دارای کسری ایثارگری و دارای کسری بسیج فعال هستند، می‌توانند از هر دو مورد استفاده کنند؟ گفت: این دسته از افراد از هر دو گزینه می‌توانند استفاده کنند. وی با اشاره به افرادی که نگران ثبت اطلاعات معافیت از رزم در کارت پایان خدمت هستند، بیان کرد: این افراد بدانند که که در تراشه کارت تمام اطلاعات ذکر می‌شود. ضمن اینکه قرار است روی کارت نیز این اطلاعات به ثبت برسد تا برای استعلام جاهای دیگر مشخص و قابل استفاده باشد.

نکته
در نظر داشته باشید که افراد معاف از خدمات رزمی نمی توانند در نیروی انتظامی استخدام شوند چرا که در طول ۳۰ سال خدمت، شرایط جسمی سالم برای این اشخاص دارای اهمیت می باشد.

سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در رابطه با ثبت نشدن کسری ۹ روزه مشمولان غایب اظهار کرد: مشمولان غایب متولد ۷۲ و قبل از آن که از ۱۹ آذر ۹۶ اعزام شده‌اند، می‌توانند در ماه ۹ روز کسری خدمت بگیرند. با ابلاغ مقررات جدید سامانه وظیفه مبنی بر ثبت ۱۸ روز کسری برای سربازان در حال خدمت، گرفتن کسری ۹ روز در ماه به مشکل برخورده و در حال حاضر امکان ثبت در سامانه وجود ندارد. متقاضیان تا برطرف شدن مشکل سامانه وظیفه عمومی برای ثبت کسری مراجعه نکنند.

خلاصه مطلب

در این مقاله سعی بر آن شده است تا تفاوت کارت پایان خدمت معاف از رزم + نمونه کارت و برگه را برای شما عزیزان به صورت کامل شرح دهیم. چنانچه پس از خواندن این مقاله، مجددا سوال یا ابهامی در خصوص خدمت معاف از رزم + نمونه کارت و برگه برای شما عزیزان پیش آمد، می توانید پاسخ سوالات خود را از طریق مشاوره نظام وظیفه آنلاین با کارشناسان مجرب ایران تحصیل دریافت نمایید.

3.9/5 - (7 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

نظرات

139 دیدگاه دربارهٔ «کارت پایان خدمت معاف از رزم + نمونه کارت و برگه»

 1. Avatar photo محمد گفت:

  خسته نباشید. ببخشید من معاف از رزم بیماری های اعصاب روان(اختلال وسواس، اضطراب و استرس) دارم. میخاستم بدونم این موضوع برای استخدامی در آموزش و پرورش مشکل ساز میشود؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله ایجاد مانع می کند.

 2. Avatar photo سبحان راد گفت:

  سلام من معاف از رزم اعصاب و روان دریافت کردم؛ میخواستم بدونم مستقیما وارد دوره خدمت سربازی میشوم یا آموزشی هم دارم و اگر داشته باشم میتونم بیام خانه بعد اموزشی چون من استرس ناشی از هم نشینی با بقیه دارم.

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام. دوست عزیز باید دوره ی آموزشی رو سپری کنید. و در این مورد فرمانده ی پادگانتون تصمیمگیری خواهد کرد.

 3. Avatar photo احمد گفت:

  سلام من به دلیل ضعیفی چشم معاف از رزم شدم آیا در استخدامی تاثیر میگذاره من پرستار هستم ممکنه در استخدامی مشکلی ایجاد کنه
  البته با عمل لیزیک می‌خوام که معاف از رزمم رو بردارم

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر باید توسط کارشناس گزینش علوم پزشکی بررسی شود

 4. Avatar photo پویا گفت:

  سلام خسته نباشید دکتر معاینه منو به کمیسیون نوشت بخاطر ژنووارم(پارانتزی) هنوز کمیسیون پزشکی نرفتم و فاصله بین زانو کلا ندارم چرا منو به کمسیون نوشتند؟ و اینکه ایا کمیسیون پزشکی نظر دکتر را رد می کند یا معاف از رزم می شوم ؟؟؟
  ممنون بابت سایت تون.

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر منتظر رای کمسیون باشید اگر منفی به معافیت داده شد میتوانید دو بار اعتراض بزنید

   1. Avatar photo پویا گفت:

    بلخره شما تجربتون بیشتره بنظر شما اگه کمیسون حرف دکتر رو قبول کرد اعتراض بدم یا به صورت معاف از رزم به خدمت برم ؟
    ممنون.

    1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

     از نظر ما سعی کنید با شرایط معاف از خدمات رزم وارد دوره ی خدمت سربازی بشید.

 5. Avatar photo ابوالفضل گفت:

  سلام خسته نباشید بنده معاف از رزم اعصاب و روان هستم الان در حال خدمت هستم میخواستم بدونم آیا این موضوع مشکلی برای گرفتن گواهینامه ایجاد میکنه؟ چون یه عده جوابشون منفیه یه عده مثبت و هیچکس جواب قطعی به بنده نداده

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر مشکلی ندارد می توانید با توجه به نوع معافیت تان گواهینامه دریافت نمایید

 6. Avatar photo ابوالفضل گفت:

  سلام خسته نباشید من در حال خدمت تو یگان هستم (آموزشی تموم شده) من یه تصادف کردم که باید مینیسک و رباط صلیبی عمل بشه خاستم بدونم معاف از رزم میشم؟ یا به خدمت به صورت عادی برمیگردم؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام دوست عزیز در صورتیکه این عمل برای شما اختلال ایجاد کند و در راه رفتن و زندگی روزمره دچار مشکل بشید از خدمات سنگین معاف از زرم خواهید شد.

 7. Avatar photo حسین نهبندانی گفت:

  با سلام و خدا قوت. بنده به دلیل کمبود وزن (bmi کمتر از ۱۷) معاف از رزم شدم . الان اموزشی سربازیم تمام شده و تو یگان خدمتیمم و الان مشکلی ندارم وزنمم نرمال شده چطوری پیگیر ابطالش بشم؟
  سپاس از سایت خوبتون

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر باید به بهداری پادگان مراجعه و نامه بگیرین برای نظام وظیفه استان

   1. Avatar photo بهرام گفت:

    باسلام من دانشجوی پزشکی هستم و حین تحصیل هستم.دیسک کمرم رو عمل کردم و میخواستم برای معافیت دائم اقدام کنم .منتها یک بندی هست که نوشته پزشکان علی رغم مشکلات جسمی اگر بتوانند طبابت کنند معاف از رزم هستن(نه معاف دائم) سوالم اینه که ایا من که دانشجو هستم و پزشک نیستم معاف دائم میشم یا مثل پزشک برخورد میشه باهام و معاف از رزم؟
    ممنون

    1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

     سلام وقتتون بخیر برای معافیت پزشکی در صورتی که عمل کرده باشید اکر بهبود حاصل نشده باشد معاف دائم میشود در غیر این صورت معاف از رزم هستید

 8. Avatar photo آرمان گفت:

  سلام آیا گروه ب در کارت پایان خدمت ثبت میشود یا خیر

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر معاف دائم باشند بله
   اگر فقط معاف از رزم باشند خیر نمیزنه.

 9. Avatar photo Nima گفت:

  سلام وقت بخیر چطور میشه استعلام کارت پایان خدمتو گرفت که ببینم به چه دلیل پایین کارت معاف از رزم درج شده ؟؟؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سللام وقت بخیر
   شما این امکان را دارید وارد سایت سخا شوید و اطلاعات مورد نظر را مشاهده کنید

 10. Avatar photo امیر روناسی گفت:

  سلام من قبل از اعزام به خدمت توسط نظام وظیفه معاف از رزم اعصاب و روان شدم ولی الآن حالم خوبه چطور باید معاف از رزم رو قبل از اتمام خدمت بردارم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما باید با پادگانتون صحبت کنید مجدد برای شما کمسیون پزشکی اجرا شود و بعد معاینات و تایید نهایی معاف از رزم شما باطل میشود

 11. Avatar photo علی گفت:

  سلام .. من معاف از رزم شدم . میخواستم یک برگه بگیرم از اینکه گواهی داده شود که من معاف از رزم هستم (برای امریه میخواستم). آیا میشه اقدام کرد؟
  من حتی برگه سبز هم گرفتم ولی داخل برگه سبز چیزی ننوشته و میگن فقط داخل برگه سفید هست

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   باید شرایط معافیت از رزم را داشته باشید تا بتوانید دریافت کنید

 12. Avatar photo حامد گفت:

  سلام منم کارتم تازه اومده و معاف از رزم خورده اون پایین کارتم هم مث بقیه هست و قرمز نیست یعنی هیییچ راهی نیست ک بشه یک بار دیگ معاینه شد برای برداشتن این مورد من برای ضعیفی چشم بود ولی اون قدرم‌‌ ضعیف نیستن

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   میتوانید از طریق نظام وظیفه درخواست گواهی سلامت دهید.

 13. Avatar photo آلان محمودی گفت:

  سلام وقت بخیر چطوری معاف از رزم را لغو کرد و به عنوان سرباز عادی خدمت کرد من اعزامی۱۴۰۲/۹/۱هستم

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه قابلیت لغو ندارد.

   1. Avatar photo علیرضا گفت:

    سلام و عرض ادب آیا کسانی که معاف از رزم دارند در کارت پایان خدمت ثبت می شود

    1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

     سلام وقت بخیر بله برای شما ثبت میشود

    2. Avatar photo رضا گفت:

     سلام وقت بخیر من دفترچه رو فرستادم و دو روز دیگه اعزامم من اگه بی خیال بشم و نرم چه مشکل‌های برام پیش میاد ممنون

     1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

      سلام اگه در روز مشخص شده مراجعه نکنید وارد غیبت میشوید و اضافه خدمت خواهید داشت

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • کد سخا

  کد سخا چیست؟ دریافت آنلاین اینترنتی از services.epolice.ir

  افرادی که واجد شرایط برای انجام خدمت سربازی هستند باید به دفاتر پلیس +10 مراجعه کرده و مشخصات خود را به صورت کامل ارائه دهند. کد سخا (سایت خدمات الکترونیک انتظامی)، یک کد پنج رقمی است که هر یک از...
 • بخشش اضافه خدمت

  بخشش اضافه خدمت 1403 + خبر خوش بخشنامه جدید عفو رهبری!

  تخلف در دوره سربازی، فرار از خدمت و یا داشتن غیبت از جمله مواردی هستند که منجر به اضافه خدمت می شوند. به همین دلیل بخشش اضافه خدمت از جمله مواردی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در...
 • طرح جدید مجلس برای خدمت سربازی

  طرح جدید مجلس برای خدمت سربازی چیست؟ تصویب 1403

  افراد مشمول بالای 18 سال باید بین 14 الی 21 ماه بسته به نوع منطقه محل خدمت که منطقه عادی باشد یا منطقه عملیاتی، دوران خدمت سربازی خود را سپری کنند. بعضی از مشمولان قصد گرفتن معافیت موقت یا معافیت...
 • خبر خوش سربازی

  خبر خوش سربازی + تصویب قانون جدید تسهیل خدمت 1403

  از آخرین خبر خوش سربازی متأهلین مطلع هستید؟ این روزها درباره سربازی خبر‌هایی تازه اعلام شده است که بسیاری از مشمولین از موثق بودن آن‌ مطمئن نیستند. از این‌ رو تصمیم گرفتیم در این مقاله از ایران تحصیل درباره این...
تماس با مشاور