ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

معافیت سربازی پای پرانتزی و ضربدری ۱۴۰۲ + شرایط | ایران تحصیل

معافیت سربازی پای ضربدری و پرانتزی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

معافیت سربازی پای پرانتزی و ضربدری از جمله معافیت های اسکلتی و استخوانی ذکر شده در آیین نامه معافیت سازمان نظام وظیفه می باشد که در سه سطح معاف از رزم، معافیت موقت و معافیت دائم به واجدین شرایط تعلق می گیرد. معافیت پزشکی پای ضربدری و پرانتزی به دلیل تاثیری که روی توانایی حرکتی فرد در زمان انجام فعالیت های سنگین می گذارد منجر به این شده که سازمان نظام وظیفه برای این نوع از افراد بسته به حاد بودن استخوان بندی آن ها معافیت در نظر بگیرد.

کمیسیون پزشکی نظام وظیفه در زمان اعطای معافیت پزشکی پزشکی پای پرانتزی و ضربدری به نوع و شدت بیماری فرد مبتلا توجه می کند و بسته شدت و نوع بیماری فرد نوع معافیت او را مشخص می کند.

 

معافیت سربازی پای پرانتزی

بر اساس ماده ۲۸ آیین نامه کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه افرادی که دارای بیماری یا عارضه های ژنووارم یا ژنووالگوم باشند می توانند اقدام به اخذ معافیت سربازی پای پرانتزی نمایند، در طی ابتلا به این عارضه پای فرد در حالت ایستاده دارای انحنای خاصی می باشد و صاف نمی باشد.

ابتلا به پای پرانتزی مسئله ای انتسابی نیست و بنا بر راه رفتن اشتباه در سنین پایین این تغییر حالت در پاهای فرد رخ می دهد، طبق قانون و بنا بر چیزی که در بند اول آیین نامه نظام وظیفه در مورد بیماری های استخوانی و اسکلتی ذکر شده است چنانچه فاصله کوندیل فمور های دو پای شخص بیش از ۱۲ سانتی متر باشد معافیت دائم از خدمت سربازی به او تعلق می گیرد؛ البته یک تبصره برای افرادی که تحصیلات عالی دارند هم وجود دارد، این افراد برای اخذ معافیت دائم سربازی به دلیل پای پرانتزی باید در بین کوندیل فمور های خود فاصله ای بیش از ۱۴ سانتی متر داشته باشند.

طبق چیزی که در آیین نامه نظام وظیفه عمومی ناجا در مورد عارضه پای پرانتزی ذکر شده است برای مقادیری کمتر از چیزی که ذکر شد معافیت از خدمات رزمی و خدمات سنگین به فرد تعلق می گیرد.

 

 

معافیت سربازی پای پرانتزی

 

معافیت پزشکی پای ضربدری

نوع دیگری از بیماری ها و عارضه های اسکلتی و استخوانی ذکر شده در آیین نامه نظام وظیفه مشکل پای ضربدری می باشد که دقیقا نقطه مقابل عارضه پای پرانتزی می باشد، عارضه پای ضربدری موجب کاهش سطح تماس مفاصل زانو روی یکدیگر می شود و این موضوع کاهش توانایی های حرکتی فرد را در پی خواهد داشت.

این عارضه در برخی مواقع می تواند منجر به چرخش تیبیا پای فرد شود، از همین رو اعطای معافیت به فرد مبتلا به این عارضه به موارد مختلف و متعددی مربوط می باشد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت:

دسته بیماری نام بیماری شرایط بیماری نوع معافیت امکان بررسی معافیت در حین تحصیل
استخوانی و اسکلتی پای ضربدری موارد حاد (فاصله بیش از ۱۲ سانتی متر میان قوزک های پا) معاف دائم خیر
استخوانی و اسکلتی پای ضربدری دارندگان تحصیلات عالی (با فاصله میان قوزک پا ۱۴ سانتی متر) معاف دائم خیر
استخوانی و اسکلتی پای ضربدری در موارد خفیف (فاصله میان دو قوزک کمتر از ۱۲ سانتی متر) معاف از خدمات رزمی خیر
استخوانی و اسکلتی پای ضربدری برای دارندگان مدرک و تحصیلات عالی با فاصله قوزک ۵ الی ۱۴ سانتی متر  معاف از خدمات رزمی خیر
استخوانی و اسکلتی پای ضربدری همراه با چرخش تیبیا پا با فاصله بیش از ۱۰ سانتی متر معافیت دائم خیر
استخوانی و اسکلتی پای ضربدری همراه با چرخش تیبیا پا تحصیلات عالی و فاصله بیش از ۱۲ سانتی متر میان قوزک های پا معافیت دائم خیر

 

 

کاربران گرامی، برای کسب اطلاع از نحوه خرید خدمت سربازی با ما در مرکز مشاوره ای ایران تحصیل همراه باشید.

 

 

مراحل دریافت معافیت پزشکی پای ضربدری و پرانتزی

برای دریافت هر کدام از معافیت های پزشکی سربازی باید برخی از مراحل طی گردد تا بتوان اقدام به دریافت معافیت مربوطه نمود، اگر به عارضه پای ضربدری و یا پرانتزی مبتلا هستید اما نمی دانید برای دریافت معافیت خود چه مراحلی را باید طی کنید به شما توصیه می کنیم تا در ادامه با بررسی مراحل اخذ این نوع معافیت با ما همراه باشید:

  • ابتدا باید به نزدیک ترین دفتر پلیس +۱۰ در محل سکونت خود مراجعه نمایید.
  • در دفتر پلیس +۱۰ می توانید اقدام به دریافت فرم و برگه هایی به خصوص برای دریافت معافیت پزشکی کنید.
  • توجه داشته باشید که برای برخی از معافیت های پزشکی لازم است تا مدارک اثبات کننده بیماری خود را ارائه دهید.
  • بعد از ارسال فرم ها و مدارک برای سازمان نظام وظیفه از طریق پلیس +۱۰ بعد از مدتی مشخص شما به یکی از بیمارستان های زیر نظر سازمان نظام وظیفه دعوت می شوید تا آزمایش های لازم روی شما انجام شود.
  • بعد از انجام آزمایش ها شما به کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه دعوت خواهید شد تا در مورد معافیت شما تصمیم گیری شود. 

 

 

معافیت پزشکی پای ضربدری

 

منظور از معاف از رزم برای پای پرانتزی و یا ضربدری چیست؟

اگر فاصله میان قوزک پا یا کوندیل فمور کمتر از ۱۲ سانتی متر باشد و موجب عدم اعطای معافیت دائم به فرد شود شخص می تواند برای دریافت معافیت از رزم اقدام نماید.

معاف از رزم در اصل پیشنهادی برای افرادی است که به دلیل ابتلا به عارضه یا بیماری به خصوصی توانایی حرکتی و جسمی لازم را ندارند و ممکن است انجام فعالیت های بدنی سنگین برای آن ها سخت باشد.

از جایی که عارضه پای پرانتزی و یا پای ضربدری تاثیر مستقیمی روی فعالیت های حرکتی و بدنی فرد دارند در صورتی که فرد از نوع خفیف این عارضه رنج ببرد به این علت که ممکن است خدمات رزمی سربازی منجر به آسیب رسیدن به پا و یا زانوی آن ها گردد برای مبتلایان به این عارضه در نظر گرفته نمی شود. 

 

 

کاربران گرامی، برای کسب اطلاع از شرایط معافیت پزشکی کم خونی با ما در مرکز مشاوره ای ایران تحصیل همراه باشید.

 

 

روش اندازه گیری پای پرانتزی برای معافیت سربازی

عارضه پای پرانتزی موجب دور شدن بخش داخلی زانو ها (کوندیل فمور) و عارضه پای ضربدری موجب دور شدن قوزک پاها می گردد، همانطور که تا به این جا برای شما شرح داده شده است در صورتی که فاصله میان این اجزا بیش از ۱۲ سانتی متر باشد معافیت دائم به فرد مبتلا اعطا می شود.

روش اندازه گیری فاصله پای پرانتزی برای معافیت به این شکل است که فاصله میان زانو های فرد مورد بررسی قرار می گیرد و بسته به میزان فاصله به فرد معافیت اعطا می شود.

 

 

معافیت سربازی پای ضربدری

 

 

روش اندازه گیری پای ضربدری برای معافیت پزشکی

پای ضربدری موجب نزدیک شدن زانو ها و در پی آن دور شدن قوزک پا می شود، روش اندازه گیری پای ضربدری برای معافیت پزشکی در این مواقع با ایستادن فرد به صورت صاف همراه است.

در این مواقع با در نظر گرفتن فاصله بین قوزک های پا از یکدیگر به فرد معافیت اعطا می شود، اگر فاصله بین قوزک های پا بیش از ۱۲ سانتی متر (برای افراد دارای تحصیلات عالی ۱۴ سانتی متر) باشد معافیت دائم به فرد اعطا می شود.

در صورتی که فاصله از ۵ سانتی متر تا ۱۱ سانتی متر باشید فرد معافیت از از خدمات رزمی دریافت می کند، علاوه بر این در صورتی که تیبیا استخوان یا پا چرخیده باشد در صورت فاصله کمتر از ۱۲ سانتی متر هم فرد می تواند معافیت دائم از خدمت دریافت کند. 

 

 

کاربران گرامی، برای کسب اطلاع از معافیت سربازی تکرر ادرار با ما در مرکز مشاوره ای ایران تحصیل همراه باشید.

 

 

آیا امکان اعتراض به رای صادر شده برای معافیت ژنووارم وجود دارد؟

در برخی مواقع امکان دارد فرد برای دریافت معافیت اقدام نماید اما از رایی که کمیسیون پزشکی نظام وظیفه صادر می کند راضی نباشد، در این مواقع امکان اعتراض به رای صادر شده برای فرد در نظر گرفته شده است، شخصی که از رای صادر شده رضایت نداشته باشد می تواند به ۴ مرتبه اعتراض نماید.

  • فرد در ابتدایی ترین گام اعتراض خود می تواند اقدام به اعتراض در کمیسیون شهرستان خود نماید.
  • در گام دوم اعتراض شخص می تواند در صورت که با مراجعه به مرتبه قبلی نتوانسته به خواسته خود دست یابد به کمیسیون استان مراجعه نماید.
  • در مرتبه سوم فرد می تواند به کمیسیون سازمان برای ثب اعتراض خود مراجعه نماید.
  • در گام آخر هم امکان اعتراض به شورای عالی برای تغییر رای وجود دارد.

 

کاربران گرامی، برای دانلود مطالب این صفحه به صورت پی دی اف کلیک کنید.

 

 

خلاصه مطلب

عارضه پا های پرانتزی و ضربدری از مواردی هستند که در بسیاری از افراد وجود دارند، نوع حاد این عارضه ها می تواند موجب کاهش توانایی های حرکتی فرد گردد و توان او را برای شرکت در خدمت مقدس سربازی پایین بیاورد.

 در صورتی که فرد از نوع حاد این بیماری رنج ببرد به طور دائمی معاف شده و در صورتی که فرد به نوع خفیف این بیماری مبتلا باشد از خدمات رزمی معاف خواهد بود. برای کسب اطلاعات در مورد معافیت سربازی پای پرانتزی با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرید.

 

1.5/5 - (2 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا برای دریافت معافیت پزشکی پای پرانتزی و ضربدری می توان در حین تحصیل اقدام کرد؟

خیر این نوع از بیماری از مواردی نیست که برای دریافت معافیت پزشکی آن بتوان در زمان تحصیل اقدام کرد.

در صورت درمان عارضه پا ضربدری و پرانتزی آیا باز هم معافیتی به فرد تعلق می گیرد؟

در صورتی که این عارضه به طور کامل درمان شود و پزشکان تشخیص دهند که عارضه غیر قابل بازگشت می باشد خیر معافیتی اعطا نخواهد شد.

آیا امکان اعتراض به رای صادر شده برای عارضه پای پرانتزی و ضربدری وجود دارد؟

بله، افرادی که معترض هستند می توانند با مراجعه به کمیسیون شهرستان، کمیسیون استان، کمیسیون سازمان و شورای عالی مراجعه نمایید.

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)