ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری 1402

  • دسته بندی
  • دیدگاه ها ۰
مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

افراد داوطلب جهت شرکت در کنکور 1402، باید از مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری مطلع باشند. اسم نویسی در کنکور سراسری، پس از بارگذاری همه مدارک اعلام شده در دفترچه راهنمای کنکور سراسری، بر روی سامانه سنجش و آموزش کشور امکان پذیر می باشد و پس از آن می توانید برای مراحل بعدی ثبت نام اقدام نمایید.

از آنجا که فرایند ثبت نام کنکور سراسری به صورت اینترنتی انجام می شود، به همراه داشتن مشخصات و اطلاعات در قالب مدارک مورد نیز برای نام نویسی، ضروری است. این اطلاعات شامل اطلاعات شخصی و تحصیلی فرد داوطلب است که پس از بارگذاری توسط مجری برگزار کننده آزمون مورد بررسی قرار می گیرند. هنگام ثبت نام و بارگذاری مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری برخی از داوطلبان متاسفانه ممکن است دچار خطا و اشتباه شوند و به همین دلیل پس از انجام ثبت نام با مشکلاتی مواجه می شوند. در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامعی در رابطه با مدارک مورد نیاز جهت شرکت در کنکور سراسری به شما عزیزان ارائه دهیم.

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری چیست؟

👈 اطلاعاتی که افراد داوطلب باید جهت اسم نویسی در کنکور سراسری در سایت مجری برگزار کننده آزمون یعنی سازمان سنجش و آموزش کشور بارگذاری کنند، با عنوان مدارک ثبت نام کنکور سراسری شناخته می شوند. تفاوتی ندارد شما برای ثبت نام در کنکور مراکزی چون کافی نت ها را انتخاب نموده اید یا اینکه خودتان فرایند ثبت نام را انجام می دهید. در هر دو صورت لازم است برخی از مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری را در وب سایت سازمان سنجش و آموزش کشور بارگذاری نموده و سپس نسبت به تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام اقدام کنید. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام هر یک از داوطلبان مشخص می باشد و ارائه کلیه آنها ضروری خواهد بود.

👈قبل از مراجعه به کافی نت ها توصیه می نماییم که ابتدا در رابطه با مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری اطلاع دقیق و لازم را به دست آورید. به همراه داشتن کارت ملی و شناسنامه برای ثبت نام ضروری می باشد، زیرا اطلاعاتی که در فرم الکترونیک ثبت نام می باشند با استفاده از همین مدارک قابل تکمیل می باشد و یا برای این که بتوانید این مدارک را مطابقت دهید، به اصل مدارک آنان نیازمند خواهید بود. در ادامه به اهمیت اطلاع از مدارک مورد نیاز برای بارگذاری در سایت سازمان سنجش و همچنین معرفی مدارک درخواستی جهت تکمیل فرایند ثبت نام خواهیم پرداخت. 

همه مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری

🔗 برای اطلاع از موارد ممنوعیت شرکت در کنکور سراسری بر روی لینک کلیک نمایید. 

 

اهمیت اطلاع از مدارک مورد نیاز کنکور سراسری 

👈یکی از اشتباهاتی که برخی از داوطلبان به هنگام بارگذاری مدارک مورد نیاز جهت شرکت در کنکور سراسری دارند، وارد نمودن برخی از اطلاعات اشتباه می باشد و همین مسئله موجب می شود تا به هنگام آزمون و یا پس از پذیرش دچار مشکل شوند. با توجه به این که برخی از گزینش های توسط داوطلبان از طریق همین اطلاعات وارد شده صورت خواهد پذیرفت، لزوم صحت اطلاعات محرز می گردد.

👈برای وارد نمودن و استفاده از سهمیه مناطق نیازمند بارگذاری مدارک مورد نیاز جهت شرکت در کنکور سراسری نخواهید بود و به محض انتخاب منطقه، مشمول استفاده از این سهمیه خواهید شد. به همین دلیل در این رابطه نیازی به ارائه مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری نخواهید داشت. این میزان سهمیه برای هر یک از داوطلبان متفاوت می باشد و به همین دلیل با توجه به سهمیه در نظر گرفته شده رتبه داوطلبان تاثیر داده خواهد شد.

 

مدارک فردی لازم برای ثبت نام کنکور سراسری 1402

مهم ترین قسمت ثبت نام کنکور سراسری وارد کردن اطلاعات هویتی و شناسنامه ای فرد است. بنابراین مشخصات فردی در حین تکمیل فرم ‌های ثبت نام کنکور سراسری باید به ‌درستی وارد شوند تا افراد متقاضی در فرایند ثبت نام با مشکل مواجه نشوند. البته سازمان سنجش و آموزش کشور هر سال مهلتی را به عنوان تمدید زمان ثبت نام کنکور سراسری و مهلت مجدد برای اسم نویسی در آزمون سراسری تعیین می‌ کند تا افرادی که اطلاعات خود را در هنگام ثبت نام درست وارد نکرده ‌اند، این فرصت را داشته باشند نسبت به ویرایش مشخصات درج شده در سامانه سازمان سنجش اقدام کنند. مدارک شناسنامه‌ای برای انجام فرایند ثبت نام اینترنتی در آزمون سراسری 1402 به شرح زیر می باشد:

✔️مشخصات کارت ملی و شناسنامه (نام،نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، سری و سریال شناسنامه، کد ملی)

✔️فایل عکس پرسنلی متقاضی برای آپلود در سامانه

ویژگی های فایل عکس:

🔘اندازه حداکثر 400*300  پیکسل و حداقل 300*200  پیکسل

🔘فرمت jpg

🔘عکس تمام رخ و زمینه سفید

🔘وضوح کافی

🔘عدم وجود جای مهر، لکه، منگنه و…

🔘اسکن شده از روی عکس 4*3 یا 4*6 سال جاری متقاضی

🔘حجاب کامل برای داوطلبان خانم (صورت به طور کامل مشخص باشد.)

🔘حداکثر حجم مجاز 70 کیلوبایت

🔘به هیچ عنوان عکس اسکن شده از روی مدارک دیگر نباشد و در صورت مغایرت ویژگی های فایل آپلود شده با مقررات اعلام شده، فرایند ثبت نام داوطلب ابطال خواهد شد.

✔️مشخصات مربوط به سهمیه کنکور شامل کد پیگیری دوازده رقمی سهمیه ایثارگران و رزمندگان که حد اقل شش ماه متوالی یا متناوب از تاریخ 31 شهریور سال 1359 تا 31 شهریور سال 1367 در جبهه‌ های جنگ حضور یافتند.

✔️اطلاعات مربوط به محل سکونت فرد شامل (شماره تلفن ثابت، آدرس دقیق محل زندگی، کد منطقه و کد پستی)

✔️ارائه کد وضعیت نظام‌ وظیفه برای داوطلبان متقاضی مرد

✔️ارائه کد 13 رقمی برای داوطلبان اتباع غیر ایرانی که این کد از طریق ورود به بخش سامانه اتباع غیر ایرانی سامانه سازمان سنجش و پس ‌از درج اطلاعات اقامتی قابل دریافت خواهد بود.

✔️خرید سریال کارت اعتباری

🔘افرادی که متقاضی ثبت نام در کنکور سراسری هستند، باید هزینه ثبت نام در آزمون را پرداخت کنند. در واقع شماره سریال ثبت نام کنکور سراسری و دریافت آن یکی از مهم ترین مدارک لازم برای ثبت نام در کنکور سراسری می باشد. اسم نویسی برای آزمون سراسری به صورت اینترنتی و از طریق خرید کارت اعتباری انجام می شود. با خرید کارت اعتباری یک کد پیگیری 12 رقمی در اختیار افراد قرار می ‌گیرد که از طریق آن می‌ توانند به فرم‌ های ثبت نام دسترسی داشته باشند.

آشنایی با مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری

📢 اطلاعیه 📢

باید توجه داشته باشید که داوطلبان معلول که دارای مشکلات جسمانی تأیید شده توسط مراکز پزشکی هستند، برای ثبت نام و شرکت در کنکور 1402 باید در سازمان بهزیستی کل کشور پرونده تشکیل داده باشند تا بتوانند فرآیند ثبت نام خود را تکمیل نمایند.

 

مدارک تحصیلی لازم برای شرکت در آزمون سراسری 1402

از میان مدارک لازم برای ثبت نام در کنکور سراسری 1402 مدارک تحصیلی هستند که به عنوان سندی جهت ارائه سوابق تحصیلی فرد در سامانه سازمان آموزش و سنجش کشور ثبت خواهند شد و پس ‌از وارد نمودن اطلاعات، سازمان سنجش به بررسی مدارک ارائه‌ شده خواهد پرداخت. بنابراین سعی کنید در وارد کردن اطلاعات تحصیلی خود شامل مدارک تحصیلی در مقاطع مختلف دقت لازم را داشته باشید. اما مدارک تحصیلی که باید در هنگام ثبت نام برای آزمون سراسری و بارگذاری نمایید، شامل موارد زیر می‌ باشند:

✔️مدرک دیپلم نظام جدید (نظام 3-3-6)

✔️داشتن دیپلم دوره چهار ساله نظامقدیم آموزش متوسطه

✔️گواهینامه دوره پیش دانشگاهی

✔️گواهینامه دوره کاردانی (فوق دیپلم)

✔️مدارک تحصیلی متقاضی باید حداکثر تا تاریخ31  شهریور ماه 1402 دریافت شده باشد.

✔️متقاضیانی که با مدرک فوق دیپلم پزشکی یا غیر پزشکی در کنکور سراسری شرکت می کنند، باید قبلا تعهدات قانونی خود را گذرانده باشند.

✔️در شرایطی که متقاضی دارای دو مدرک تحصیلی دیپلم باشد، باید توجه داشته باشد که از مدرک مشابه با رشته انتخابی، جهت ثبت نام استفاده کند.

✔️داشتن کد سوابق تحصیلیدیپلم و کد دانش آموزی، معدل کتبی و معدل کل دیپلم، کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی از دیگر مدارک تحصیلی مورد نیاز هنگام انجام فرایند ثبت نام کنکور سراسری 1402 هستند.

👈داوطلبانی که شرایط لازم برای ثبت نام در کنکور سراسری دارند، باید بعد از آماده کردن مدارک اعلام شده و با مراجعه به سامانه سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org برای تکمیل روند ثبت نام آزمون سراسری اقدام نمایند. افرادی که قصد ویرایش اطلاعات درج شده خود را دارند، باید در بازه زمانی اولیه و یا در زمان مهلت مجدد ثبت نام کنکور 1402 برای رفع اشکالات مربوط به اطلاعات فردی و تحصیلی خود اقدام نمایند. علاوه ‌بر این معمولاً پیش‌بینی می شود افرادی که در زمان ‌های تعیین‌شده نتوانستند اطلاعات خود را ویرایش کنند، می توانند در زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون سراسری اطلاعات ثبت نامی خود را تصحیح نمایند.

مدارک برای ثبت نام کنکور سراسری

🔗 برای دریافت  مشاوره انتخاب رشته کنکور انسانی بر روی لینک کلیک نمایید. 

 

کد های مورد نیاز برای ثبت نام کنکور 1402

در هنگام تکمیل فرم‌ های اسم نویسی برای آزمون سراسری، کادرهایی وجود دارد که ممکن است افراد اطلاعی در مورد آن ها نداشته باشند و هنگام دریافت آن ‌ها دچار سردرگمی شوند. تکمیل بخش ‌های موجود در فرم اسم نویسی هنگام ثبت نام بسیار ضروری است. به‌ همین دلیل شما می‌ توانید با کمک لینک های اعلام شده در جدول زیر، علاوه ‌بر این‌ که با کدهای مورد نظر برای ثبت نام در کنکور سراسری آشنا می‌ شوید، از نحوه دسترسی به آن ‌ها و دریافت این اطلاعات نیز اطلاعات کافی را بدست آورید.

 

کد های مورد نیاز ثبت نام کنکور سراسری 1402
ردیف عنوان کد نحوه دریافت
1 کد سوابق تحصیلی دیپلم مراجعه به سایت dipcode.medu.ir
2 کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی مراجعه به سایت dipcode.medu.ir
3 کد بخش محل تولد مراجعه به جدول شماره 7 دفترچه ثبت نام کنکور
4 دریافت کد دانش آموزی مقطع دیپلم مراجعه به حدول شماره 10 دفترچه ثبت نام کنکور
5 کد دانش آموزی مقطع پیش دانشگاهی مراجعه به سایت sajesh.org
6 کد 12 رقمی ایثارگری مراجعه به نواحی مقاومت بسیج سراسر کشور
7 کد منطقه، استان و بخش محل اقامت مراجعه به جدول شماره 7 دفترچه ثبت نام کنکور
8 کد وضعیت نظام وظیفه مراجعه به صفحه 22 دفترچه ثبت نام کنکور
9 کد اتباع مراجعه به سایت sajesh.org

نحوه دریافت فرم ثبت نام برای کنکور سراسری 1402

افرادی که متقاضی شرکت در کنکور سراسری و دانشگاه آزاد هستند، پس‌از این ‌که علاقه خود را به شرکت در رشته ‌های با آزمون اعلام کردند، بعد از مطالعه شرایط و نکات مربوط به ثبت نام به اسم نویسی، می ‌توانند نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اینترنتی خود اقدام کنند. افراد در مهلت ثبت نام کنکور سراسری باید با مراجعه به سایت سنجش به آدرس sanjesh.org روند مربوط به تکمیل فرم ثبت نام اینترنتی خود را انجام دهند.

توصیه می شود که متقاضیانی که خواهان ثبت نام در دانشگاه سراسری و آزاد در رشته ‌های با آزمون هستند، قبل ‌از اقدام برای تکمیل فرایند ثبت نام، نسبت به مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری اقدام کنند تا در حین انجام فرآیند اسم نویسی با مشکل مواجه نشوند.

مدارک لازم جهت ثبت نام کنکور سراسری

🔗 اگر مایل به دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی هستید، بر روی لینک کلیک نمایید. 

 

مدارک لازم برای ایثارگران و خانواده های شهدا کنکور

👈آن دسته از داوطلبانی که خانواده های محترم شهدا ایثارگران و رزمندگان می باشند، می توانند از میزان سهمیه خود استفاده نمایند.متقاضیان محترمی که مایل به استفاده از سهمیه رزمندگان می باشند می توانند به سازمان بسیج مستضعفین یا ستاد کل نیروهای مسلح مراجعه نموده و پس از تکمیل فرم از سهمیه رزمندگان استفاده نمایید.

👈از جمله مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری برای داوطلبانی که سهمیه آنها توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران و یا ستاد کل نیورهای مسلح تائید شده است، شامل کد پیگیری 12 رقمی است که حتما باید آن را از ناحیه محل اعزام دریافت نمایند. کد پیگیری مرتبط با این دسته از داوطلبان عزیز 12 رقمی می باشد. نکته مهم در رابطه با این کد این است که این کد برای هر آزمون متفاوت خواهد بود.

👈برای وارد نمودن سهمیه 12 رقمی شما این کد چنانچه تائید کننده آن وزارت جهاد کشاورزی باشد کد 12 رقمی را ایثارگران ترکیبی از کد ملی فرد و عدد 55 خواهد بود. به عنوان نمونه: 0321644670 5 می باشد. به همین دلیل توجه به تمامی نکات و تبصره هایی که در این رابطه وجود دارد، از جمله الزامات در این زمینه خواهد بود.

 

آیا برای ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ کارت ملی لازم است؟

داوطلبان برای ثبت نام در کنکور سراسر نیازی به ارائه کارت ملی نخواهند داشت. در زمان تکمیل فرم ثبت نام در سامانه سنجش، یکی از اطلاعات لازم کد ملی داوطلب است. کد ملی معمولاً شماره شناسنامه افراد می باشد. هرچند که کارت ملی یکی از اصلی ‌ترین مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری است، اما در هنگام اسم نویسی فقط وارد کردن کد ملی کافی است. اما اگر شخصی در دانشگاه پذیرفته شود، برای مراجعه حضوری باید کارت ملی خود را به ‌همراه داشته باشد.

اطلاع از مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری

🔗 برای اطلاع از دانشگاه بدون کنکور بر روی لینک کلیک کنید. 

 

مشاوره ثبت نام کنکور سراسری 1402

👈در هنگام ثبت نام برای آزمون سراسری توجه به جمع ‌آوری تمام مدارک اعلام شده بسیار ضروری است. در زمان انتشار دفترچه راهنما داوطلبان می ‌توانند با مراجعه به دفترچه منتشر شده از سوی سازمان سنجش، از شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام در کنکور سراسری 1402 مطلع شوند و فرآیند تکمیل ثبت نام خود را به صورت کامل انجام دهند.

👈معمولاً در انتهای دفترچه ثبت نام کنکور یک فرم پیش ‌نویس ارائه ‌شده است که توصیه می شود داوطلبان قبل از فرآیند ثبت نام خود اطلاعات درخواست شده را یادداشت کرده تا احتمال بروز هر گونه اشتباه هنگام وارد کردن اطلاعات را به حداقل برسانند.

👈در صورتی ‌که به هر دلیلی هنگام ثبت نام و درج اطلاعات و همچنین بارگذاری مدارک مشکلی پیش بیاید، سازمان سنجش زمانی را به عنوان مهلت مجدد ثبت نام تعیین خواهد کرد. افراد می ‌توانند در این بازه زمانی و یا هنگام دریافت کارت ورود به جلسه، برای تصحیح اطلاعات خود اقدام نمایند یا با مراجعه به باجه ‌های رفع نقص کنکور سراسری اطلاعات خود را ویرایش کنند.

 

جدیدترین اخبار پیرامون کنکور سراسری 1402

📌 زمان آغاز ثبت نام مرحله نخست کنکور ۱۴۰۲

رئیس سازمان سنجش و آموزش گفت: امسال آزمون سراسری برابر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دوبار در سال برگزار می‌ شود. نوبت اول در ۲۹ و ۳۰ دی و نوبت دوم ۱۴ و ۱۵ تیر نوبت دوم خواهد بود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: داوطلبان می‌ توانند در هر دو نوبت دی و تیر شرکت نمایند و نمره بالاتر برای داوطلبان لحاظ خواهد شد. اگر نمره نوبت اول را نمی‌ خواستند ملاک قرار بگیرد، می‌ توانند در نوبت دوم شرکت کنند. شرکت در آزمون به معنای گزینش نیست، بلکه نمره‌ ای برای این افراد ایجاد می‌ کند که دو سال اعتبار دارد و می‌ توانند با نمره بالاتر درخواست انتخاب رشته داشته باشند.

📌 برگزاری ۲ نوبت کنکور سراسری فقط برای دروس تخصصی

پور عباس، رئیس سازمان سنجش در نشست خبری گفت: کنکور ۱۴۰۲ با ۶۰ درصد تأثیر قطعی آزمون سراسری و ۴۰ درصد تأثیر سوابق تحصیلی در ۲ نوبت برگزار می‌ شود.
به گفته وی نوبت اول آزمون سراسری به شیوه جدید در اواخر دی ۱۴۰۱ و نوبت دیگر آزمون تیر ۱۴۰۲ برگزار می‌ شود و اعلام نتایج در شهریور خواهد بود.

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور

 

📢 اطلاعیه 📢

متقاضیان تنها در شرایطی می‌توانند وارد دانشگاه شوند که تحصیلات مقطع جاری خود را تا پایان شهریور 1402 به صورت کامل به اتمام رسانده و فارغ التحصیل شده باشند. (برای ورودی بهمن افراد داوطلب باید تا قبل از زمان ثبت نام فارغ التحصیل شده باشند)

 

خلاصه مطالب

در این مقاله به بررسی مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری 1402 پرداختیم. معمولاً در زمان ثبت نام برای کنکور سراسری، در دفترچه راهنمای ثبت نام، شرایط و مدارک درخواستی درج شده است. یکی از مهم ترین مدارکی که افراد هنگام بارگذاری در سایت سامانه سنجش باید داشته باشند، مدارک هویتی و اطلاعات مربوط به مدارک تحصیلی است. توجه داشته باشید که هر گونه خطا و اشتباه در وارد کردن اطلاعات فردی و تحصیلی می ‌تواند به معنی ابطال ثبت نام شما باشد.

بنابراین لازم است که در هنگام وارد کردن اطلاعات، دقت کافی داشته باشید. چنانچه موارد درخواستی را به صورت صحیح وارد نکرده باشید، در مهلت ‌های تعیین‌ شده توسط سازمان سنجش می توانید نسبت به تصحیح و ویرایش اطلاعات خود اقدام نمایید. برای اطلاع دقیق تر در رابطه با مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری و همچنین نحوه بارگذاری مدارک مورد نیاز می توانید با مشاوران مجرب آکادمی ایران تحصیل تماس حاصل نمایید تا راهنمایی های لازم را به شما عزیزان ارائه دهند. 

 

📎 برای دانلود پی ‌دی ‌اف مقاله کلیک کنید.

 

 

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

برای ثبت نام کنکور سراسری 1402 چه مدارکی لازم است؟

این مدارک شامل اطلاعات شناسنامه ای و تحصیلی داوطلب می باشد که در این مقاله به آن ها اشاره شد.

جهت ثبت نام در آزمون سراسری 1402 و بارگذاری عکس باید از طریق چه سایتی اقدام کرد؟

فرایند بارگذاری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می پذیرد.

آیا برای ثبت نام آزمون سراسری کارت ملی لازم است؟

داوطلبان برای اسم نویسی در کنکور سراسری فقط باید شماره ملی درج شده بر روی کارت ملی را ثبت کنند.

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور