تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
محرومیت از کنکور روزانه

محرومیت روزانه برداشته شد؟

محرومیت از کنکور روزانه
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

محرومیت روزانه برداشته شد؟ محرومیت از کنکور روزانه در سال های گذشته، به دلایل مشخص و مختلفی هر ساله اتفاق می افتد که مصادیق این ممنوعیت ها در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری بیان می شود. لذا متقاضیانی که مجاز به ثبت نام کنکور سراسری نبودند، می بایست بدانند محرومیت از کنکور چند سال است و از عوامل محرومیت از کنکور روزانه اطلاع و راه های رفع محرومیت قانونی بدانند و بدین ترتیب موانع موجود بر سر راه کنکور خود را برطرف می کردند.برای آشنایی با عوامل محرومیت دوساله از کنکور و محرومیت از کنکور در صورت قبولی روزانه تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. ما در ادامه مقاله هر آن چه که باید در رابطه با این موضوع بدانید را برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد. 

بخشنامه محرومیت روزانه 1402

با توجه به رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به شماره ۱۹۴۴ مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری سال 1401 می توانند در آزمون سراسری سال 1402 ثبت نام و شرکت نمایند.

ضمنا متقاضیان مذکور و نیز دانشجویان در حال تحصیل در دوره روزانه همه مقاطع تحصیلی اعم از کاردانی پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی ارشد (پیوسته و ناپیوسته) و دکتری عمومی یا تخصصی، برای شرکت در آزمون سراسری سال 1402 باید با تکمیل فرم  و تأیید دانشگاه محل تحصیل انصراف قطعی خود را اعلام کنند و بند ۳۲ تقاضانامه ثبت نام را علامت بزنند.

در صورت عدم انصراف قطعی از تحصیل در زمان مقرر، در صورت قبولی در آزمون سراسری سال 1402، قبولی آنان در آزمون لغو خواهد شد.

 

رشته های روزانه به چه معنی است؟

چون در سر تا سر کشور دانشگاه های مختلفی وجود دارد طبیعی است که این سوال برایتان پیش بیاید که رشته های دوره روزانه به چه معنی می باشد؟ قبل از توضیح این موضوع باید بدانیم دانشگاه‌ ها به دانشگاه آزاد، دانشگاه دولتی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه پردیس و پردیس خودگردان دسته بندی می شوند.

در دانشگاه های دولتی دو دوره انتخاب رشته ممکن است:

 • دوره روزانه
 • دوره شبانه

تمام کلاس های این دو دوره با یکدیگر برابر است و عملا فرقی در ساعت برگزاری هیچ کلاسی با یک دیگر ندارند، اما در دوره شبانه دانشجو موظف است به ازای هر ترم تحصیلی شهریه ای را به دانشگاه پرداخت کند. این در حالی است که دوره های روزانه کاملا رایگان می باشد.

 

اطلاعیه

محرومیت شرکت مجدد در آزمونهای سراسری  پذیرفته شدگان سال بعد طبق تصمیمات متخذه برای لغو محرومیت دوره های روزانه برای آزمونهای سال 1402 اجرا و در دفترچه های راهنمای ثبت نام اطلاع رسانی خواهد شد.

 

عوامل محرومیت از کنکور روزانه 

محرومیت روزانه برداشته شد؟در جواب به این پاسخ باید عرض شود که محرومیت از کنکور در صورت قبولی روزانه، دلایل مختلفی دارد که هر سال این دلایل در دفترچه راهنمای شرکت در کنکور به داوطلبان یادآوری می ‌شود.

اکنون برخی از عوامل محرومیت از کنکور روزانه در طی سالیان اخیر، به داوطلبان و متقاضیان شرکت در کنکور سراسری یادآور شویم.

در گذشته اگر شخصی در هر مقطع تحصیلی در دانشگاه های روزانه مشغول به تحصیل می شد، دیگر حق کنکور دادن و شرکت آزمون  و انتخاب رشته های روزانه را نداشت.
طی چند سال اخیر این بند از عوامل محرومیت از کنکور روزانه  توسط دیوان عدالت اداری مورد تحقیق و تفحص قرار گرفت و نظر بر این بوده  است که محرومیت از تحصیل در رشته ‌های روزانه برای دومین بار لغو گردد. متاسفانه تا کنون جواب کتبی و رسمی این دیوان صادر نشده است.

افرادی که در رشته های پزشکی در دانشگاه های دولتی تحصیل کرده اند و موظف هستند که طرح نیروی انسانی را انجام دهند، از شرکت دوباره در کنکور محروم خواهند شد.

نظام وظیفه برای آقایان جهت شرکت در کنکور دو سال فرصت در نظر گرفته است‌. پسرانی که نتوانند در طی این دوستان در دانشگاه مشغول به تحصیل شوند، برای سال سوم دیگر مجاز به شرکت در آزمون سراسری نخواهند بود.

 

برای اطلاع از موارد ممنوعیت شرکت در کنکور کلیک کنید.

 

محرومیت دوساله از کنکور 

موارد بسیاری مشمول قانون محرومیت دوساله از کنکور، در صورت قبولی روزانه می شوند که در این جا به 5 مورد از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم.

1) داوطلبانی که دوبار در یک دانشگاه روزانه پذیرفته شده اند (از کنکور 63 به بعد ) 

تذکر: منظور از تعداد دفعات، دفعاتی است که شما در کنکور سراسری در دانشگاه روزانه پذیرش نهایی شده اید. افرادی که در دانشگاه روزانه مجاز شده اند یا در کنکور دوبار شرکت کرده اند مشکلی ندارند.

2) دانشجویان دوره روزانه در تمامی مقاطع تحصیلی اگر مجدد کنکور بدهند و قبول بشوند شامل محرومیت دوساله از کنکور می شوند.

3) فارغ التحصیلان رشته های پزشکی که مشمول طرح نیروی انسانی اجباری می باشند شامل محرومیت دوساله از کنکور می شوند.

4) داشتن منع نظام وظیفه برای آقایان

همه این موارد عوامل محرومیت از کنکور روزانه می باشند. پس دقت لازم را در این زمینه داشته باشید تا محرومیت دوساله از کنکور را نداشته باشید.

عوامل محرومیت از کنکور روزانه 

شرح شرایط رفع محرومیت از کنکور

حالا اگر داوطلبی طبق موارد اشاره شده، محرومیت از کنکور در صورت قبولی روزانه داشته باشد، تکلیف چیست؟ محرومیت روزانه برداشته شد؟آیا راهی برای رفع محرومیت وجود دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که در بعضی موارد بله و در سایر موارد خیر؛ در ادامه به ترتیب به شرایط رفع محرومیت از ثبت نام کنکور سراسری و امکان پذیری آن پرداخته شده است:

 • رفع محرومیت از کنکور برای داوطلبانی که دوبار در مقطع روزانه پذیرفته شدند

اگر شما مشمول این نوع از محرومیت هستید در پاسخ باید بگوییم که طبق قوانین مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری شما در هر صورت از شرکت در کنکور سراسری به قصد قبولی در دانشگاه های سراسری محروم هستید ولی مطابق آخرین رای دیوان عدالت اداری که منجر به ابطال بند ” ج ” دفترچه ثبت نام کنکور سراسری شد، شما می توانید در آزمون شرکت کنید.

البته باید منتظر انتشار دفترچه ثبت نام کنکور سراسری باشیم تا ببینیم آیا این بند از دفترچه تغییر خواهد کرد یا خیر. به طور کلی طبق رای دیوان عدالت اداری مورد قابل حدس این است که این رای قابل اجرا است مگر اینکه شورای عالی انقلاب مصوبه جدید صادر کند.

 • رفع محرومیت از دانشجویان روزانه

محرومیت روزانه برداشته شد؟طبق متن مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سنوات گذشته، دانشجویان روزانه تمامی مقاطع تحصیلی تنها به شرطی می توانند در کنکور ثبت نام کنند که تا پایان اسفند 1401 (حداکثر تا تاریخ 1400/12/25) فرم انصراف از دانشگاه را تکمیل کرده و از دانشگاه خود انصراف قطعی دهند.

 • رفع محرومیت از فارغ التحصیلان رشته های گروه پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی

اردیبهشت سال 96 خبری در سایت هیئت مرکزی گزینش وزارت بهداشت درج شد که در آن اعلام شد بر اساس تصمیم متخذه در کمیسیون موضوع ماده 2 و 3 آئین نامه اجرایی قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در تاریخ 28/10/95 ” فارغ التحصیلان رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت، مشمول خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کاردانی و کارشناسی چنانچه متقاضی ادامه تحصیل از طریق شرکت در کنکور سراسری باشند، در صورت پذیرفته شدن در آزمون مذکور در مقطع دکتری (پزشکی، دندانپزشکی،داروسازی) می توانند مابقی خدمات موضوع قانون مذکور را پس از اتمام تحصیل در رشته پذیرفته شده به انجام برسانند.

در حال حاضر صفحه مربوط به این خبر در سایت وزارت بهداشت حذف شده است و مرکز مشاوره هیوا در حال استعلام مستقیم از وزارت بهداشت برای اطلاع از صحت و سقم آن در کنکور 1402 است. دقت داشته باشید حتی در صورت اجرای این تصمیم، محرومیت تنها برای داوطلبانی حذف خواهد شد که در یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته نهایی شوند.

 • رفع محرومیت از داوطلبان مشمول نظام وظیفه

رفع این محرومیت فقط در یک حالت ممکن است آن هم برای داوطلبانی که قبلا در مقطع کاردانی، کارشناسی یا دکتری عمومی تحصیل نداشته و وارد غیبت نشدند، اما پیش از اعلام نتایج نهایی کنکور مشمول نظام وظیفه می شوند. این داوطلبان باید برای رفع محرومیت از کنکور حتما در زمان مقرر دفترچه اعزام به خدمت را تکمیل کرده و همزمان در کنکور و انتخاب رشته 1402 شرکت کنند، در صورت قبولی در دانشگاه می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شده و از خدمت ترخیص شوند.

محرومیت روزانه برداشته شد؟

 

اطلاعیه

داوطلبانی که بدون رفع محرومیت اقدام به شرکت در کنکور سراسری نمایند، متخلف شناخته شده و از ادامه تحصیل منع می گردند.

 

عدم توجه به محرومیت از شرکت در کنکور چه عواقبی را به همراه دارد؟

اگر شامل یکی از محرومیت های بالا شده اید و نتوانستید از هیچ کدام از شرایط رفع محرومیت و گرفتن مجوز شرکت در کنکور مجدد استفاده کنید، اما همچنان مصر هستید که در آزمون سراسری شرکت نمایید باید بدانید این تخلف توسط سازمان سنجش به طور جدی پیگیری می شود.

یعنی حتی در صورت قبولی و ثبت نام در دانشگاه هم از ادامه تحصیل فرد متخلف جلوگیری می شود.

این تخلف ممکن است باعث درگیری سوء سابقه در کارنامه داوطلب شود به همین دلیل سعی کنید قبل از شرکت دوباره در کنکور حتماً با سازمان سنجش به طور کتبی و رسمی صحبت کنید و از شرایط رفع محرومیت استفاده نمایید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درخواست رفع محرومیت کنکور وارد شوید.

 

محرومیت از کنکور چند سال است؟

داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند باید از شرایطی که سازمان سنجش در دفترچه راهنمای ثبت نام ذکر می کند برخوردار باشند و در صورت عدم داشتن شرایط کافی ، در هر مرحله از ثبت نام و پذیرش در دانشگاه باشند ، قبولی آنها لغو خواهد شد. عده ای از متقاضیان کنکور سراسری به دلایل مختلف از شرکت در آزمون و پذیرش در دانشگاه محروم هستند که دلیل محرومیت اکثر داوطلبان نیز مشغول به تحصیل بودن در دانشگاه های روزانه است.

در پاسخ به این سوال که محرومیت از کنکور چند سال است باید بدانید که با توجه به شرایط داوطلب ، سال های محرومیت متفاوت است. مثلا دانشجویان دانشگاه روزانه که دانشجوی ترم یک یا دو هستند ، به مدت یکسال از شرکت در کنکور سراسری به قصد پذیرش مجدد در دانشگاه روزانه محروم هستند یا تعداد سال های محرومیت داوطلبان آقا که مشکلات نظام وظیفه دارند ، ممکن است بیشتر از یکسال نیز باشد.

محرومیت دوساله از کنکور 

 

برای اطلاع از انصراف از دانشگاه روزانه بدون محرومیت  کلیک کنید.

 

اخبار پیرامون محرومیت روزانه برداشته شد؟

محرومیت پذیرفته شدگان روزانه کنکور ارشد 1402

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش ، پذیرفته شدگان دوره روزانه کارشناسی ارشد 1401 از شرکت در کنکور کارشناسی ارشد 1402 محروم می باشند .

تقلب در کنکور؛ ده سال محرومیت/ کمک در تقلب به داوطلبان ۵ سال زندان دارد

رئیس سازمان سنجش گفت: امنیت کامل آزمون سراسری انجام شده است.

آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

به همراه داشتن تلفن همراه حتی بصورت خاموش در جلسه آزمون موجب محرومیت از گزینش در آزمون خواهد شد.

 

برای دریافت پی دی اف مقاله کلیک کنید.

 

خلاصه مطلب

محرومیت روزانه برداشته شد؟این سوالی است که در این مقاله به صورت دقیق پاسخ داده شده است.در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری مقررات و موارد محرومیت از کنکور روزانه ارائه شده است. برخی از این شرایط که عوامل محرومیت از کنکور روزانه می شود را می توان به محرومیت دانشجویان دارای طرح نیروی انسانی اجباری، منع نظام وظیفه برای آقایان و… اشار کرد.همچنین مواردی برای رفع این محرومیت ها وجود دارد که همگی در این مقاله ذکر شده است

مشاوران ما در ایران تحصیل اطلاعات کاملی در این زمینه دارند و می توانند شما عزیزان را به خوبی راهنمایی نمایند. برای برقراری ارتباط با آن ها کافی است تا با ما تماس گرفته و یا در زیر این مقاله کامنت بگذارید. همکاران ما در اسرع وقت به شما عزیزان یاری خواهند رساند. 

5/5 - (2 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا چندین سال پیاپی کنکور دادن و عدم انتخاب رشته موجب محرومیت از شرکت در کنکور می شود؟

خیر، سازمان سنجش تعداد معینی برای شرکت در کنکور در نظر نگرفته است.

امکان دارد که داوطلب پس از نهایی شدن جواب کنکور خود از دانشگاه انصراف دهد؟

خیر، رعایت عدالت در حق مابقی داوطلبان موجب شده است این امکان برای متقاضیان فراهم نباشد.

آیا دانشجویان در حال تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی از ثبت نام در کنکور 1402 محروم هستند؟

دانشجویانی در حال تحصیل می بایست حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 فارغ التحصیل شده یا تا روز 25 اسفند ماه 1401 از رشته مورد تحصیل خود انصراف دهند.

نظرات

 1. مریم
  ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۵:۴۱

  یعنی چی مگه لغو نشده؟؟؟؟؟ چرا یه عده میگن لغو شده پس؟؟؟

  • isaei
   ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۸

   سلام وقتتون بخیر
   محرومیت برداشته شد .

 2. M
  ۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۵۷

  سلام من دوسال پشت سر هم دوره روزانه قبول شدم و نرفتم
  محرومیت شرکت در دوره روزانه سال بعد رو دارم

  • gholizadegan
   ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۶

   سلام وقت بخیر ، شرایط شما باید دقیق تر بررسی شود ، جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاورین ما تماس بگیرید .

 3. Zahra
  ۵ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۵

  سلام وقتتون بخیر اگه درخواست لغو محرومیت بدیم دیگه از شرکت در کنکور محروم نیستیم؟

  • isaei
   ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۶

   سلام وقتتون بخیر
   اگر شرایط لغو محرمیت داشته باشید بله

 4. سایه
  ۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۵

  سلام
  توی این مقاله نوشتید اگر روزانه قبول شیم نریم محروم نیستیم
  توی کامنت ها میگید محرومید
  بالاخره چکار باید بکنیم؟

  • isaei
   ۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۴

   سلام وقتتون بخیر
   محروم میشوید .

  • behrouzi
   ۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۴

   سلام روزتون بخیر با توجه به مقاله محرومیت را برداشته اند

 5. رهگذر
  ۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۲

  سلام در خود سایت سنجش نوشته هیچ محرومیتی وجود ندارد در بخش پاسخگویی به سوالات سایت سنجش مراجعه کنید و اتفاقا اولین سوال عمومی و پرتکرار را همین قرار داده و پاسخ داده تا دیگه داوطلبان سوال نکنند

  • obeidavi obeidavi
   ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۱

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت برسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

  • شرایطش چیه؟؟
   ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۲

   شرایطش چیه

 6. غزل
  ۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۱

  سلام من دانشگاه روزانه قبول شدم
  اگر برم و انصراف بدم باز هم از کنکور 1402 محروم هستم ؟

 7. مهدی
  ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۸

  سلام
  در صورتی که درخواست لغو محرومیت از کنکور را در سایت سنجش وارد کنیم، بهمون جواب میدن؟
  آیا امسال قبولی در رشته روزانه و عدم ثبت نام در دانشگاه ،محرومیتی داره؟
  این مصوبه که توسط دیوان عدالت اداری ابطال شده چی؟
  و خود اطلاعیه سنجش که در بخش سوالات متداول مبنی بر نداشتن محرومیت قبولی روزانه چی هست؟

 8. مهدی
  ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۰

  سلام
  میشه بگید کسی که درخواست رفع محرومیت بده، بهش جواب میدن یانه ؟
  اگه روزانه قبول بشیم و ثبت نام نریم، سال بعد مشکلی پیش نیاد؟
  پس این اطلاعیه که خود سایت سنجش برا سوالات متداول گذاشته چی هست؟
  اونجا میگه که قبولی روزانه محرومیت نداره!
  رای دیوان عدالت که پارسال این محرومیت را ابطال کرده چطور؟

 9. مهسا
  ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۲

  سلام من دانشگاه روزانه قبول شدم ولی نمخوام برم تکلیف چیه؟محرومم؟

  • isaei
   ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۵

   سلام وقتتون بخیر
   بله یکسال محرومید .

  • رهگذر
   ۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۸

   مراجعه کنید سایت سنجش ، بخش ورود به سیستم پاسخگویی ؛ بعد نام آزمون بزنید سراسری و جستجو در سوالات بزنید
   اولین سوال و جواب همین سوال شماست که پاسخ داده
   و گفته محرومیت نداره
   فقط اگه ثبت نام کردید دانشگاه و رفتید تا ۲۵ اسفند باید انصراف بدید اگر هم هیچ ثبت نامی نکردی در دانشگاه کارخاصی نمی خواد انجام بدی موفق باشید

 10. زیور
  ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۶

  سلام وقت بخیر
  من روزانه علوم و مهندسی باغبانی قبول شدم.
  میخواستم بدونم اگه دانشگاه ثبت نام نکنم میتونم کنکور 1402 شرکت کنم یا نه؟
  این شرط محرومیت منوط به قبولی روزانه است فقط یا نه اگه دانشگاه ثبت نام کنم محروم میشم.

  • isaei
   ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۰

   سلام وقتتون بخیر
   اگر درخواست لغو محرومیت نزنید محروم میشوید.

 11. سما
  ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۷

  سلام خسته نباشید
  من الان روزانه رو دانشگاه در میام
  ولی اگه نخوام برم دانشگاه چی
  محرومیت داره؟

  • bahraii
   ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۹

   سلام وقت بخیر باید داخل سایت سنجش درخواست لغو محرومیت بدید

 12. مهسا
  ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۳

  اخر محرومیت برداشته شده یا نه؟منی که کنکور 1401 روزانه پذیرفته شدم و ثبت نام نکنم محروم میشم؟پس چرا یکی از بچه ها چندروز پیش به سنجش زنگ زدن گفتن مشکلی نیست؟

  • mohammadi
   ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۱

   سلام وقت به خیر
   از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش درخواست بزنید و استعلام مستقیم بگیرید.

  • Mmm
   ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۶

   سلام
   میشه ب
   ید چه جوری زنگ زدن و چی گفتن؟
   آیا امسال با ثبت نام نکردن در دانشگاه و داشتن قبولی روزانه سال بعد محروم می‌شویم؟
   پس این اطلاعیه ای که سنجش در سوالات متداول نوشته چی هست!
   نوشتن بلوز روزانه محرومیت نداره

   • karimi
    ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۵

    سلام برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

مطالب مرتبط

ایران تحصیل
تماس با مشاور