ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه + استعلام قانون 1403

محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه بر اساس بخشنامه‌های صادر شده انجام می‌شود. بر این اساس، داوطلبان و ایثارگرانی که در مدت جنگ تحمیلی در جبهه‌های نبرد حضور داشته‌اند، می‌توانند بر اساس میزان حضور خود در جبهه تسهیلات دریافت نمایند. میزان این تسهیلات بر اساس مدت زمان ماندگاری این افراد در جبهه می‌تواند متفاوت باشد. از این رو، بسیاری از کسانی که در جبهه‌های نبرد فعالیت کرده‌اند، باید میزان تقریبی سابقه خود را بدانند. در این مقاله از ایران تحصیل، به طور کاملا حرفه‌ای و دقیق درباره نحوه محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه سخن خواهیم گفت.

همان طور که می‌دانید، فرزندان و خانواده‌های شاهد و جانبازان نسبت به افراد معمولی در برخی از موقعیت‌ها از مزیت‌های بیشتری برخوردار هستند. با این‌ حال، این احتمال وجود دارد که برخی از اشخاص مقدار دقیق سابقه خود در جبهه را به خاطر نیاورند. از این رو، با محاسبه دقیق آن بهتر می‌توانند متوجه میزان سابقه خود و امتیازی که دارند، شوند. در این شرایط است که آنها امکان بهره‌بندی از برخی تسهیلات و مزایا بر اساس مقدار سابقه خود را خواهند داشت.

مستندات احتساب سابقه حضور داوطلبانه در جبهه در سابقه خدمت

از آنجا که در ارتباط با احتساب سابقه حضور داوطلبانه در جبهه در سابقه خدمت قوانینی تصویب شده و مشمولان زیادی با این قوانین آشنایی ندارند، در ادامه مستندات مربوط به این قوانین، مقررات و آراء هیأت عمومی را ارائه کرده ایم.

قوانین مصوب:

ردیف تاریخ عنوان
۱ ۱۳۷۴/۰۳/۳۱ ماده ۶ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی مصوب ۳۱/ ۰۳/ ۱۳۷۴ مجلس شورای اسلامی
۲ ۱۳۹۱/۱۰/۰۲ ماده ۲۷ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب ۰۲/ ۱۰/ ۱۳۹۱ مجلس شوراي اسلامي و مجمع تشخيص مصلحت نظام

مقررات تصویب شده:

ردیف تاریخ عنوان
۱ ۱۳۷۶/۰۱/۲۷ ماده ۱ نحوه احتساب سابقه حضور در جبهه و شمول امتيازات جبهه و جنگ موضوع قانون نظام هماهنگ پرداخت به آن (تصویب نامه شماره ۵۱۷۰۰ ت ۱۵۷۴۴ ه مورخ ۲۷/ ۰۱/ ۱۳۷۶ هیأت وزیران)
۲ ۱۳۸۸/۱۰/۲۱ بند ۱ ماده ۴ آئین نامه اجرایی نحوه تعیین « فوق العاده ایثارگری، نشانها و خدمت اداری در مناطق جنگ زده موضوع بند ۲ ماده (۶۸) ق. م. خ. ک (ابلاغیه شماره ۲۰۶/ ۴۰/ ۱۱ مورخ ۲۱/ ۱۰/ ۱۳۸۸ستاد کل نیروهای مسلح)
۳ ۱۳۹۳/۰۶/۲۳ طرح یکنواخت سازی گواهی جبهه رزمندگان (ابلاغیه شماره ۵۰/ ۱۴/ ۲۰۱/ م/ ۴/ ن مورخ ۲۳/ ۰۶/ ۱۳۹۳ ستاد کل نیروهای مسلح)
۴ ۱۳۹۳/۱۲/۰۵ طرح یکنواخت سازی گواهی جبهه رزمندگان (ابلاغیه شماره ۱۴۹/ ۱۴/ ۲۰۱/ م/ ۴/ ن مورخ ۰۵/ ۱۲/ ۱۳۹۳ ستاد کل نیروهای مسلح) واگذاری صدور گواهی‌های حضور در جبهه رزمندگان به وزارت جهاد کشاورزی

آراء هیأت عمومی:

ردیف تاریخ عنوان
۱ ۱۳۹۳/۰۷/۰۷ رأی وحدت رویه شماره ۱۱۲۷ مورخ ۰۷/ ۰۷/ ۱۳۹۳ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

تاثیر محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه

بر اساس موارد ذکر شده، می‌توان گفت که اطلاع از کسری خدمت جبهه پدر می‌تواند تاثیر زیادی در بهره‌بندی از برخی تسهیلات داشته باشد. در سال 1371، بخشنامه‌ای مورد تصویب قرار گرفت که در آن امتیازات و تسهیلات متعددی برای جانبازان و ایثارگران در نظر گرفته شده بود. مفاد این بخشنامه، حاوی امتیازات متعددی برای ایثارگران بود و مهم‌ترین کاری که آنها باید انجام می‌دادند، محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه بود.

تاثیر محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه

علاوه بر این که خود ایثارگران می‌توانند از مزایای خیلی زیاد این مصوبه بهره‌مند شوند، فرزندانشان نیز امکان بهره‌بندی از آنها را خواهند داشت. فرزندان ایثارگران بر اساس مدت زمان ماندگاری پدر آنها در جبهه‌های نبرد، می‌توانند در موقعیت‌های مختلفی مانند کنکور سراسری، ورود به دانشگاه آزمون‌های استخدامی شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشند.

نحوه امتیازبندی و محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه

نحوه محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه فوق‌العاده ساده بوده و با کمی دقت می‌توان آن را به دست آورد. میزان حضور آنها در جبهه بر اساس تاریخ ورود و خروج آنها محاسبه می‌گردد. بر اساس بخشنامه منتشرشده در این حوزه، همه جانبازان و آزادگان نسبت به سایر افراد، امتیاز قابل‌توجهی به منظور دستیابی به مقطع تحصیلی بالاتر دریافت خواهند کرد.

کسانی که در یک گروه تشویقی بالاتر قرار می‌گیرند، آزادگانی هستند که سابقه اسارت نهایتا تا 3 سال دارند. به علاوه، جانبازانی که از کار افتادگی آنها نهایتا به 40 درصد می‌رسد هم جزو این دسته خواهند بود. از دیگر افراد واقع شده در یک گروه تشویقی بالاتر، می‌توان به آن دسته از ایثارگرانی اشاره کرد که بیشتر از 6 ماه به صورت پی‌درپی سابقه دارند؛ کسانی که به مدت 9 ماه به صورت متناوب در جبهه‌های نبرد حضور داشته‌اند هم جزو این افراد هستند.

مدت زمان ماندگاری این افراد در جبهه به صورت متنوع، باید بین فاصله زمانی 31 شهریور 1359 تا 29 مرداد 1367 باشد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید به سامانه استعلام سابقه جبهه با کد ملی به نشانی اینترنتی isaar.ir مراجعه کنید.

نحوه محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه

از طرف دیگر، برخی دیگر از آزادگان و ایثارگران می‌توانند دو گروه تشویقی بالاتر از گروه استحقاقی خود را دریافت نمایند. این امتیاز برای افرادی در نظر گرفته می‌شود که سابقه اسارت آنها به بالاتر از 3 سال هم می‌رسد. جانبازانی که میزان از کار افتادگی آنها به بیشتر از 40 درصد می‌رسد نیز امتیاز بالاتر دریافت می‌کنند. علاوه بر این موارد، ایثارگران با سابقه خدمت در جبهه به مدت 3 سال در فاصله زمانی ذکر شده نیز دو گروه تشویقی بالاتر دریافت خواهند کرد.

استفاده از سابقه ایثارگری برای استخدام شدن

به طور کلی، محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در استخدام شدن خود افراد نیز داشته باشد. از این رو، بیشتر مواقع شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف حتما به این نکته توجه می‌کنند. در نتیجه، هرچه میزان سابقه ایثارگر و امتیاز وی بالاتر باشد، شانس بیشتری برای موفقیت و پذیرفته شدن در شغل مورد نظر خود دارد.

بااین‌حال، گاهی مواقع این امکان وجود دارد که مستخدم امکان استفاده از سابقه جبهه خود برای ورود به مشاغل مختلف را نداشته باشد. این امر می‌تواند دلایل متنوعی داشته باشد. برخی از مهم‌ترین دلایلی که شاید ایثارگران امکان استفاده از سابقه حضور داوطلبان در جبهه را نداشته باشند، به شرح زیر هستند:

 • داشتن مدرک تحصیلی بالا و عدم وجود مقطع تحصیلی بعد از آن: به عنوان مثال، افرادی که دارای مدرک دکترا هستند، نمی‌توانند از سابقه حضور خود در جبهه برای کسب مقاطع تحصیلی بالاتر استفاده کنند. دلیل این موضوع هم عدم وجود مدرک تحصیلی بعد از آن است.

سابقه ایثارگری برای استخدام شدن

 • نداشتن پیش‌بینی از مدرک تحصیلی بالاتر: علاوه بر این، موقع احراز رشته شغلی، این امکان وجود دارد که پیش بینی درستی برای مدرک تحصیلی بالاتر انجام نشود.
 • داشتن مدرک تحصیلی خیلی پایین: به عنوان مثال، در صورتی که مستخدم مدرک تحصیلی خیلی پایین مانند ابتدایی، نهضت سوادآموزی و تحصیلات کمتری از این داشته باشد، جزو این دسته از افراد قرار می‌گیرد. این افراد نیز نمی‌توانند با استفاده از محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه به مقاطع تحصیلی بالاتر راه پیدا کنند.

نحوه محاسبه حضور فرماندهان در جبهه

در جنگ 8 سال دفاع مقدس بین ایران و عراق، افراد متعددی به‌عنوان فرمانده، برای دفاع از ایران فعالیت می‌کرد‌اند. باید گفت که در این شرایط، نحوه محاسبه سابقه این افراد در جبهه نسبت به ایثارگران معمولی کمی فرق دارد. در این قسمت، نحوه امتیازبندی و گروه‌بندی این افراد و فرماندهان را توضیح می‌دهیم که در جبهه‌های حق علیه باطل مسئولیت فرماندهی داشته‌اند.

 • افرادی که دارای عنوان فرماندهی گروهان یا عناوین همتراز آن را داشته‌اند، دارای گروه ورودی 3 هستند.
 • افرادی که سمت آنها در جبهه‌های حق علیه باطل به عنوان فرماندهی گردان تا فرماندهی تیپ و یا عناوین همتراز در نظر گرفته می‌شده است، امتیاز 5 دریافت می‌کنند.
 • در نهایت، امتیاز 7 برای آن دسته از افرادی است که دارای منصب بالاتر از فرماندهی تیپ و عناوین همتراز آن هستند.

تاثیر حضور داوطلبان در جبهه در پرداخت سنوات

یکی دیگر از مواقعی که محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه به ایثارگران کمک می‌کند، زمان پرداخت سنوات به کارمندان دولت است. همان طور که می‌دانید، سالانه سنوات متعددی برای کارمندان دولت در نظر گرفته می‌شود که البته کاملا محدود است. بااین‌حال، میزان این سنوات می‌تواند بر اساس سابقه خدمت داوطلبانه کارمندان متغیر باشد. سنوات این افراد بر اساس شرایط زیر مقدار ذکر شده تغییر می‌کند.

تاثیر حضور داوطلبان در جبهه در پرداخت سنوات

 • به اندازه 6 درصد برای هر یک سال سابقه خدمت داوطلبانه تا تاریخ 23 مرداد 1369
 • به اندازه 3 درصد اضافه سنوات برای هر سال سابقه خدمت غیر داوطلبانه تا تاریخ ذکر شده
 • به اندازه 6 درصد برای هر یک سال سابقه مفقودیت و یا اسارت
 • به اندازه 3 درصد به ازای هر یک سال گذراندن ماموریت و یا اشتغال در مناطق جنگ زده. البته این شرایط برای مواقعی در نظر گرفته می‌شود که محل جنگ زده به خاطر جنگ و بمباران، تخلیه و یا تا حد زیادی تخریب شده باشد.
 • به اندازه 6 درصد به ازای هر یک سال سابقه ماموریت یا اشتغال در مناطق جنگی که زیر آتش مستقیم دشمن هستند (تا آخر سال 1367)

به تمام کارمندان دولت که سابقه خدمت در جبهه داشته‌اند، به همراه حقوق اصلی خود، مقدار ذکرشده سنوات تشویقی نیز داده می‌شود. لازم به ذکر است که میزان اضافه این سنوات برای جانبازان، به این صورت است که به ازای هر 10 درصد از کار افتادگی، سابقه خدمت آنها یک سال محاسبه می‌شود. در نتیجه، میزان اضافه سنوات تشویقی جانبازان نیز به همین ترتیب افزایش پیدا می‌کند.

لازم به ذکر است که مقاطع زمانی و مناطق جنگ زده و تخریب شده که پیش از این گفتیم، از طرف ستاد کل نیروهای مسلح ستاد بازسازی مناطق جنگی تعیین می‌شود. علاوه بر این موارد، کسانی که به عضویت بسیج درآمده و سابقه دارند، می‌توانند به افزایش سنوات 3 درصدی برسند. برای اطلاع از مراحل اخذ کسری خدمت جبهه پدر می توانید با همکاران ما تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیار شما داوطلبان گرامی قرار دهند.

شرایط بازنشستگان برای حضور در جبهه

ممکن است برخی از افراد بعد از بازنشستگی و یا از کار افتادگی، به جبهه اعزام شده باشند. در این شرایط، در صورتی که تاریخ اعزام آنها به جبهه‌های نبرد بین تاریخ 31 شهریور 1359 تا 23 مرداد 1369 باشد، به ازای هر سال سابقه حضور در جبهه، 6 درصد سنوات به حقوق بازنشستگان‌ها اضافه می‌شود. این اضافه سنوات به حقوق بازنشستگی و یا حقوق وظیفه از تاریخ اول فروردین 1370 تصویب شد.

خلاصه مقاله محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه

در این مقاله اطلاعات کاملی درباره نحوه محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه در اختیار شما عزیزان قرار داده شد. همان طور که گفتیم، شرایط ایثارگران بر اساس مدت زمان سابقه آنها در جبهه‌های نبرد، با یکدیگر متفاوت است. با این‌ حال، تقریبا بیشتر افرادی که در این مطلب گفتیم و سابقه جبهه آن‌ها به بیشتر از 6 ماه می‌رسد، می‌توانند از این مزایا استفاده کنند.

در متن این مقاله به طور کامل به قوانین، مقررات و آراء هیأت عمومی در این زمینه اشاره کرده ایم. با تماس از طریق شماره 9099075307 و ارتباط با کارشناسان ایران تحصیل، می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره نحوه محاسبه حضور در جبهه به دست بیاورید.

برای دانلود pdf مقاله محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

مزایای محاسبه حضور داوطلبانه در جبهه چیست؟

با محاسبه مدت زمان حضور داوطلبان در جبهه‌های نبرد، آنها می‌توانند از تسهیلات و مزایای متعددی بهره‌مند شوند. به علاوه، فرزندان این افراد نیز امکان دسترسی به تسهیلات زیادی برای درس خواندن خواهند داشت.

آیا مدت زمان حضور داوطلبان در جبهه در سنوات آنها نیز تاثیر دارد؟

بله، هر چقدر مدت زمان سابقه داوطلبان در جبهه‌های نبرد بیشتر باشد، امکان دریافت سنوات بیشتری از دولت خواهند داشت.

اگر فردی بعد از بازنشستگی به جبهه اعزام شود، چه شرایطی خواهد داشت؟

شرایط محاسبه و درصد سنوات بازنشستگان اعزام شده به جبهه‌های نبرد، به این صورت است که به ازای هر یک سال، 6 درصد سنوات به همراه حقوق بازنشستگی خود دریافت می‌کنند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • مشاوره سربازی

  مشاوره سربازی + سامانه تلفنی پاسخگو 24 ساعته نظام وظیفه

  مشاوره نظام وظیفه یکی از خدمات مجموعه ایران تحصیل است که شامل مشاوره سربازی و راهنمایی در خصوص دریافت کسری خدمت سربازی، خرید خدمت سربازی، انواع معافیت های پزشکی، شرایط هر فرد برای دریافت معافیت های مختلف، قوانین غیبت موجه،...
 • ثبت نام آزمون توجیهی بدو خدمت

  ثبت نام آزمون توجیهی بدو خدمت 1403 + زمان، شرایط و مدارک

  شرایط ثبت نام آزمون توجیهی بدو خدمت 1403 اعلام شد. برگزاری دوره های ضمن خدمت توسط دانشگاه های علوم پزشکی هر ساله انجام می شود که هدف از برگزاری آن ها ارتقای سطح علمی کارکنان و افزایش توانمندی های آن...
 • کد سخا

  کد سخا چیست؟ دریافت آنلاین اینترنتی از services.epolice.ir

  افرادی که واجد شرایط برای انجام خدمت سربازی هستند باید به دفاتر پلیس +10 مراجعه کرده و مشخصات خود را به صورت کامل ارائه دهند. کد سخا (سایت خدمات الکترونیک انتظامی)، یک کد پنج رقمی است که هر یک از...
 • بخشش اضافه خدمت

  بخشش اضافه خدمت 1403 + خبر خوش بخشنامه جدید عفو رهبری!

  تخلف در دوره سربازی، فرار از خدمت و یا داشتن غیبت از جمله مواردی هستند که منجر به اضافه خدمت می شوند. به همین دلیل بخشش اضافه خدمت از جمله مواردی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در...
تماس با مشاور