ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

معرفی زیرگروه های رشته تجربی 1403 + رتبه و دانشگاه | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۴
 • تاریخ بروزرسانی: ۵ مهر ۱۴۰۲
لیست زیر گروه‌های رشته تجربی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

داوطلبان کنکور تجربی طبق روال هر ساله حدود یک ماه پس از آزمون، کارنامه و سپس دفترچه انتخاب رشته را دریافت می‌نمایند. متقاضیان می‌توانند از میان لیست زیر گروه‌های رشته تجربی نسبت به انتخاب رشته‌های مورد نظر خود اقدام کنند. گفتنی است که در این رشته 5 زیر گروه وجود دارد که داوطلبان بایستی از تأثیر و ضریب هرکدام از دروس تخصصی بر آن‌ها آگاه باشند. 

با اطلاع از لیست زیرگروه‌های رشته تجربی شما می‌توانید انتخاب رشته بهتر و دقیق‌تری داشته باشید و اگر در این مسیر سؤال و ابهامی دارید، می‌توانید از مشاوران خبره انتخاب رشته تحصیلی کمک بگیرید. اگر شما داوطلبان عزیز گروه تجربی نیازمند دریافت راهنمایی در زمینه انتخاب رشته تجربی هستید، کافی است با مشاوران مجرب و برجسته آکادمی ایران تحصیل از طریق شماره 9099075307 تماس بگیرید تا شما عزیزان را یاری کنند.

 

اهمیت اطلاع از زیر گروه‌های رشته تجربی

سازمان سنجش به منظور تسهیل و اعمال استانداردهای آموزشی در هنگام انتخاب رشته، هرکدام از رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر زبان خارجه را به چند زیر گروه تقسیم نموده است. تفاوت رتبه در این زیر گروه‌ها در هنگام دریافت کارنامه به وضوح مشخص است. برای مثال ممکن است فردی در زیر گروه 1 رتبه بالاتری نسبت به سایر زیر گروه‌های داشته باشد.

این یعنی احتمال قبولی این فرد در رشته‌های دانشگاهی تجربی همچون شنوایی‌شناسی، پرستاری یا روانشناسی بیشتر از تكنولوژي پزشكي هسته‌ای، شيمي كاربردي، شيمي محض خواهد بود که در زیر گروه 2 جای دارند. اما آنچه که باعث تفاوت رتبه در زیر گروه‌های رشته تجربی می‌شود، ضریب متفاوتی است که به هر یک از دروس اختصاصی از قبیل زیست‌شناسی، ریاضی، فیزیک، شیمی و زمین داده شده است.

در جداول زیر ضرایب زیر گروه‌های تجربی برای داوطلبان عزیز ارائه شده است. معنای ضریب این است که در هر رشته یک سری از دروس اهمیت بیشتری دارند و اگر درصد بالاتری در آن‌ها داشته باشید، شانس قبولی‌تان بیشتر خواهد شد. بنابراین فردی که هدف خود را تعیین می‌کند و رشته یا رشته‌های خاصی را در نظر دارد، باید از همان ابتدا این موضوع را در برنامه‌ریزی مطالعاتی خود در نظر داشته باشد. 

اهمیت اطلاع از زیر گروه‌های رشته تجربی

اطلاعیه

با اطلاع از زیر گروه‌های رشته تجربی می‌توانید انتخاب رشته مطمئن‌تری داشته باشید. 

معرفی کامل ضرایب و رشته‌های زیر گروه‌های تجربی

به عنوان مثال، سؤال بسیاری از داوطلبان کنکور تجربی این است که چگونه درس بخوانیم برای پزشکی؟ اگر به ضرایب دروس رشته تجربی کنکور که در ادامه خواهیم نوشت دقت نمایید، خواهید دید که اغلب رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در زیر گروه 1 و 2 قرار دارند و ضریب دروسی مانند زیست شناسی و شیمی از بقیه بیشتر است و این اهمیت بالای این کتاب‌ها را می‌رساند.

همچنین درسی مانند زمین شناسی که اغلب داوطلبین کنکور تجربی زمان چندانی برای صرف نمی‌کنند و درصدهای پایین دارند، برای رشته‌های زیر گروه 3 که شامل زمین شناسی و اقیانوس شناسی می‌باشند، ضریب 4 دارد. بنابراین شخصی که چنین هدفی در ذهن دارد، باید بیش از پیش برای افزایش تسلط در دروس دارای ضریب بالا تلاش کند.

بنر انتخاب رشته کنکور

ضرایب دروس زیر گروه‌های رشته تجربی

زیرگروه / عناوین دروس زمین شناسی ریاضی زیست شناسی فیزیک شیمی
زیرگروه 1 0 2 4 2 3
زیرگروه 2 1 3 4 2 4
زیرگروه 3 4 3 2 2 2
زیرگروه 4 1 4 2 3 2
زیرگروه 5 1 3 2 2 2

رشته‌های تحصیلی زیر گروه‌های رشته تجربی

زیرگروه

رشته‌های تحصیلی

زیرگروه 1

مقطع دکتری: دکترای پیوسته بیوتکنولوژی، پزشکی، دکترای عمومی دامپزشکی، دندانپزشکی

مقطع کارشناسی: آموزش ابتدایی، آموزش زیست شناسی، آموزش کودکان استثنایی، تکنولوژی اتاق عمل، اعضای مصنوعی، بهداشت مواد غذایی، بهداشت و بازرسی گوشت، بینایی‌سنجی، پرستاری، تکنولوژی پرتودرمانی، تکنولوژی پرتوشناسی، روان شناسی، زیست شناسی جانوری، زیست شناسی دریا، زیست شناسی سلولی و مولکولی، زیست شناسی گیاهی، زیست فناوری، ساخت پروتزهای دندانی، شنوایی شناسی، علوم آزمایشگاهی، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، علوم تربیتی، علوم تغذیه، علوم و صنایع غذایی، فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی، مامایی، هوشبری، میکروبیولوژی
مقطع کاردانی: کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی، کاردانی اتاق عمل، کاردانی بهورزی، کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی، کاردانی تکنسین سلامت دهان، کاردانی تکنولوژی پرتودرمانی، کاردانی تکنولوژی رادیولوژی دهان – فک و صورت، کاردانی دامپزشکی، کاردانی علوم آزمایشگاهی، کاردانی فوریت‌های پزشکی، کاردانی مامایی، کاردانی هوشبری
زیرگروه 2 مقطع دکتری: داروسازی
مقطع کارشناسی: آموزش شیمی، بهداشت عمومی، بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری‌ها، تکنولوژی پزشکی هسته‌ای، شیمی کاربردی، شیمی محض، فناوری اطلاعات سلامت، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار
مقطع کاردانی: کاردانی بهداشت حرفه‌ای، کاردانی بهداشت عمومی (گرایش‌های بهداشت خانواده)، کاردانی بهداشت محیط، کاردانی شیمی آزمایشگاهی
زیرگروه 3 مقطع کارشناسی: اقیانوس شناسی، زمین شناسی
زیرگروه 4 مقطع کارشناسی ارشد: کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد
مقطع کارشناسی: ادیان و مذاهب، اقتصاد، امنیت اقتصادی، تاریخ اسلام، تاریخ تمدن ملل اسلامی، حسابداری، زبان و ادبیات عربی، شیعه شناسی، علم اطلاعات و دانش شناسی، علوم انتظامی، علوم قرآن و حدیث، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق امامی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق مذاهب اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، گردشگری، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت امور بانکی، مدیریت امور گمرکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدریت بیمه اکو، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت مالی، مدیریت و بازرگانی دریایی،معارف اسلامی، معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطات، معارف اسلامی و اخلاق، معارف اسلامی و ادیان، معارف اسلامی و تاریخ، معارف اسلامی و علوم تربیتی، معارف اسلامی و علوم قرآنی، معارف اسلامی و کلام، معارف اسلامی و مدیریت، هتلداری
مقطع کاردانی: کاردانی امور بانکی، کاردانی بیمه، کاردانی امور دولتی، کاردانی امور فرهنگی، کاردانی امور مالی و مالیاتی، کاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم، کاردانی تربیت معلم قرآن کریم، کاردانی گردشگری، کاردانی حسابداری، کاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی، کاردانی علوم انتظامی، کاردانی مدارک پزشکی، کاردانی مدیریت بازرگانی، کاردانی مدیریت صنعتی، کاردانی مدیریت گمرکی، کاردانی هتلداری
زیرگروه 5 مقطع کارشناسی: آموزش تربیت بدنی، امنیت اطلاعات، امنیت بین الملل، امنیت نرم، پژوهشگری امنیت، تربیت مروج سیاسی، ترویج و آموزش کشاورزی پایدار، حفاظت اطلاعات، ضد تروریسم، علوم دامی، علوم سیاسی، علوم فنی امنیت، علوم ورزشی، علوم و مهندسی باغبانی، علوم و مهندسی جنگل، علوم و مهندسی خاک، علوم و مهندسی شیلات، علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی)، علوم و مهندسی محیط زیست، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، گیاه پزشکی، مددکاری اجتماعی، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، مربیگری عقیدتی، مطالعات امنیتی، مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی، مهندسی صنایع چوب و فرآورده‌های سلولزی، مهندسی صنایع مبلمان، مهندسی طبیعت، مهندسی فضای سبز، اقتصاد کشاورزی
مقطع کاردانی: کاردانی امور اراضی، کاردانی امور زراعی و باغی، کاردانی تکنولوژی تولیدات دامی، کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی، کاردانی تکنولوژی جنگلداری، کاردانی تکنولوژی چوب، کاردانی تکنولوژی شیلات، کاردانی تکنولوژی صنایع غذایی، کاردانی تکنولوژی محیط زیست، کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری، کاردانی تکنولوژی مواد غذایی، کاردانی تولید و فرآوری خرما، کاردانی پرورش اسب، کاردانی پرورش زنبور عسل، کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر، کاردانی علوم ورزشی، کاردانی نوغان داری

 

اطلاعیه

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در ارتباط با رشته‌های زیر گروه تجربی می‌توانید با مشاوران خبره و برجسته آکادمی ایران تحصیل از طریق شماره 9099075307 تماس بگیرید تا شما عزیزان را به بهترین شکل در مسیر انتخاب رشته راهنمایی کنند. 

کسب رتبه بالا در زیر گروه‌های رشته تجربی

کسب رتبه بالا در زیر گروه‌های رشته تجربی

همانطور که می دانید دروس عمومی نه تنها در همه زیر گروه‌های رشته تجربی بلکه همه رشته‌ها تأثیر یکسانی دارند، بطوریکه همیشه ادبیات ضریب 4، عربی ضریب 2، دین و زندگی ضریب 3 و زبان ضریب 2 خواهد داشت. به همین دلیل در اینجا به ضرایب دروس رشته تجربی کنکور پرداختیم. حال ذکر یک نکته در اینجا ضروری است، آن هم ایجاد تعادل بین دروس است.

گرچه ضرایب دروس کنکور تجربی همچون زیست‌شناسی و شیمی برای کنکوری‌هایی که قصد قبولی در رشته‌های پزشکی و پیرا پزشکی بیشتر است، اما نباید از درسی مانند ریاضی یا فیزیک غافل شد. متاسفانه برخی از داوطلبان توجهی به این امر نداشته و حتی با تصور دشوار بودن از آن‌ها فراری هستند. این مسئله در کارنامه‌های متقاضیان این رشته نیز به خوبی به چشم می‌خورد. این در حالی است که برای بالا رفتن برتر رتبه چاره‌ای جز خواندن همه دروس ندارید.

حتی می‌توانید از این موقعیت نهایت استفاده را ببرید و حالا که خیلی از افراد درسی مانند ریاضی را رها می‌کنند، شما با خواندن خوب خود را بالا بکشید. اگر احساس می‌کنید که نمی‌توانید همه مباحث را مطالعه یا یاد بگیرید، در فصول ساده‌تر تسلط پیدا کرده و حتی با میانگینی متوسط صعود چشمگیری داشته باشید. بررسی و تحلیل کارنامه رتبه های زیر 1000 کنکور تجربی این موضوع را بخوبی نشان می‌دهد. 

برای آشنایی با رشته‌های بدون کنکور تجربی روی لینک بزنید.

رابطه رتبه قبولی و ضرایب دروس در کنکور رشته تجربی 

با وجود اینکه تأثیر ضرایب برای همه روشن شده است، اما شاید با دیدن نمونه کارنامه‌های افراد پذیرفته شده در کنکور بتواند فهم بیشتری به ما منتقل نماید. به همین دلیل در جدول زیر چند نمونه از این کارنامه‌ها را به همراه درصد ذکر کرده‌ایم.

سعی کنید حتماً این کارنامه‌ها را تحلیل کنید تا الگویی مناسب بدست بیاورید. البته این کار چندان هم راحت نیست. مشاورین ایران تحصیل با بررسی و تحلیل کارنامه رتبه‌های زیر 1000 کنکور تجربی و همچنین چندین رتبه دیگر در سهمیه‌ها و مناطق مختلف، داوطلبان را در یافتن یک مسیر درست راهنمایی می‌کنند تا فرد بتواند بر این اساس برنامه ریزی درستی داشته باشد.  

بنر انتخاب رشته

 

دانشگاه زمین شناسی ریاضی زیست شناسی فیزیک شیمی
دانشگاه علوم پزشکی مشهد 73% 92% 92% 86% 76%
پزشکی داشگاه علوم پزشکی مازندرن ساری 0 95% 86% 68% 70%
داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه 0 57% 69% 66% 66%
داروساز دانشگاه علوم پزشکی تهران 50% 61% 82% 78% 78%
فیزیو تراپی دانشگاه روزانه مشهد 10% 40% 80% 80% 70%
پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران 0 35% 61% 41% 425

 

برای معرفی رشته های دبیرستان روی لینک کلیک کنید.

 

جدیدترین اخبار پیرامون رشته تجربی

کاهش سهمیه گروه تجربی در دبیرستان‌ها

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: سهم رشته تجربی و انسانی برای سال آینده کاهش خواهد داشت و  به ازای آن سهم آموزش‌های گروه ریاضی فیزیک و فنی و حرفه‌ای افزایش خواهد یافت. وی همچنین عنوان کرد: سهم مربوط به آموزش فنی و حرفه‌ای از ۳۷.۵ درصد در پایه دهم به ۳۹.۵ درصد یافته و به همان نسبت باقی دانش آموزان در شاخه نظری تحصیل می‌کنند. 

عدم امکان ادغام رشته تجربی و ریاضی 

مهدی کاظمی، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: در صورت ادغام دو رشته ریاضی و تجربی، به دلیل هدایت تحصیلی نادرست، مدیریت نیروی انسانی نیز با مشکل مواجه خواهد شد و در برنامه‌ریزی‌ها دچار مشکل می‌شویم. 

جدیدترین اخبار پیرامون رشته تجربی

خلاصه مطالب

در این مقاله به معرفی کامل ضرایب زیر گروه‌های تجربی پرداختیم و لیست زیر گروه‌های رشته تجربی را ارائه و رتبه‌های مورد نیاز برای قبولی در چند کد رشته محل بررسی کردیم. اطلاع از زیرگروه‌های رشته تجربی بسیار اهمیت دارد، چراکه هنگام انتخاب رشته راحت‌تر می‌توانید رشته مورد علاقه خود را در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکتری پیدا کنید.

در این مقاله سعی کردیم توضیحاتی در خصوص لیست زیرگروه‌های تجربی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. چنانچه می‌خواهید بهترین انتخاب را در زیر گروه‌های رشته تجربی داشته باشید، می‌توانید از طریق شماره 9099075307 با مشاورین مجرب و باسابقه ایران تحصیل که اشراف کاملی بر ضرایب دروس رشته تجربی کنکور دارند، تماس بگیرید و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید.

 

5/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تعداد زیر گروه‌های رشته تجربی چند می باشند؟

در رشته علوم تجربی 5 زیر گروه وجود دارد که در هرکدام ضریب دروس متفاوت است.

ضرایب دروس رشته تجربی کنکور برای رشته‌های پزشکی و پیرا پزشکی چند است؟

رشته های پزشکی و پیراپزشکی عمودتا در زیر گروه های 1 و 2 قرار دارند که در این مقاله معرفی کامل ضرایب زیر گروه های تجربی در جدولی ارائه شده است.

چگونه می توان در بین زیر گروه های رشته تجربی انتخاب خوبی داشت؟

قبل از هرچیز باید به ضرایب دروس رشته تجربی کنکور و رتبه قبولی در زیر گروه‌ها توجه کرد. برای یک انتخاب خوب می توانید از طریق شماره های مندرج با مشاورین ما در ایران تحصیل تماس بگیرید.

نظرات

4 دیدگاه دربارهٔ «معرفی زیرگروه های رشته تجربی 1403 + رتبه و دانشگاه | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo یارا گفت:

  سلام ، اگر برای کاردانی یه رشته مثل مامایی رو انتخاب کنیم بعد از گرفتن مدرک کاردانی می تونیم کارشناسی همون رشته رو هم بگیریم ؟ چطوری هستش؟

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر خیر نمیتوانید زیرا پیراپزشکی ناپیوسته وجود ندارد

 2. Avatar photo زهره متقی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  برای پیراپزشکی زمین درصد داره یا صفر؟

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر بله دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • لیست رشته‌های بدون کنکور تجربی

  لیست رشته‌های بدون کنکور تجربی 1403 + شرایط و دانشگاه ها

  لیست رشته‌های بدون کنکور تجربی 1403 اعلام شد. افرادی که قصد ثبت نام در رشته های بدون کنکور تجربی را دارند ابتدا باید از شرایط ثبت نام در این رشته‌ها اطلاعات کامل را به دست آورده و سپس برای اسم...
 • نحوه دریافت تاییدیه تحصیلی برای ترمیم معدل کنکور

  نحوه دریافت تاییدیه تحصیلی برای ترمیم معدل کنکور 1403 | ایران تحصیل

  دریافت تاییدیه تحصیلی برای ترمیم معدل یکی از بهترین روش‌هایی بسیار مفید برای داوطلبان کنکور سراسری به شمار می‌رود. با استفاده از این تاییدیه، داوطلبان می‌توانند تاثیر بسیار زیادی در بهبود رتبه کنکور خود داشته باشند. همان طور که می‌دانید،...
 • تغییر رشته از پرستاری به داروسازی

  تغییر رشته از پرستاری به داروسازی + بخشنامه 1403

  آیا تغییر رشته از پرستاری به داروسازی امکان‌پذیر است؟ چگونه می‌توان از رشته پرستاری به رشته‌های دیگر مانند داروسازی تغییر رشته داد؟ برای این تغییر رشته باید چه شرایطی داشت؟ آیا تغییر رشته در این زمینه تصمیم درستی است؟ در...
 • کارنامه قبولی پرستاری سراسری

  رتبه قبولی پرستاری 1403 + تحلیل کارنامه‌ مناطق قبولی آزاد

  کارنامه قبولی پرستاری سراسری می‌‌تواند شما را با درصد دروس و رتبه قبولی پرستاری سراسری آشنا سازد. چرا که با بررسی کارنامه پرستاری متوجه خواهید شد برای مطالعه هر درس لازم است چقدر زمان صرف کنید و بر کدام یک...
تماس با مشاور