ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

قوانین انصراف از دستیاری پزشکی + میزان جریمه 1403 | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۰ خرداد ۱۴۰۳
قوانین انصراف از دستیاری پزشکی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آن دسته از افرادی که در دوره دستیاری پزشکی شرکت کرده و قصد انصراف از این دوره را دارند، باید از قوانین انصراف از دستیاری پزشکی 1403مطلع باشند و بدانند که پس از اعلام انصراف خود شامل چه جریمه‌هایی خواهند شد. میزان جریمه انصراف از دستیاری بر اساس سالی که افراد دوره خود را شروع کرده‌اند، متفاوت می‌باشد.

همانطور که می دانید دلایل متعددی برای انصراف از دوره آموزش دستیاری پزشکی وجود دارد که براساس آیین نامه شورای آموزش پزشکی میزان محرومیت و جریمه افراد تعیین خواهد شد. به دلیل اهمیت اطلاع از قوانین انصراف از دستیار پزشکی در سال ۱۴۰۳ در ادامه این مقاله توضیحاتی در این خصوص ارائه خواهیم کرد.

آشنایی با قوانین انصراف از دستیاری پزشکی 1403

بعد از اعلام نتایج آزمون دستیاری پزشکی، افرادی که جزو پذیرفته شده‌های اصلی و جایگزین هستند، در صورت درخواست جهت انصراف از دوره، در هر زمان یا عدم اسم نویسی در مورد مقرر یا در زمان عدم آغاز دوره، مشمول یک سال محرومیت از دستیاری پزشکی خواهند بود. از این رو این افراد نمی‌توانند در دوره‌های دستیاری رشته‌های تخصصی بالینی پزشکی شرکت کنند.

بر اساس ماده ۱۰ آیین نامه دوره دستیاری پزشکی، دستیارانی که در حین تحصیل متقاضی انصراف از دستیاری پزشکی هستند، باید پس از برآورد هزینه‌ها و تسویه حساب، درخواست انصراف خود را همراه با موافقت دانشگاه مربوطه از طریق دانشگاه به دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی ارائه نمایند. 

در آیین نامه و مقررات دوره آموزش دستیاری تخصصی پزشکی عنوان شده است که انصراف افراد بر اساس ماده ۲۸ باعث محرومیت یک ساله از پذیرش آنها خواهد شد. پس از اعلام نتایج افراد افرادی که مایل به انصراف هستند، باید انصراف قطعی را به دانشگاه اعلام کنند و تسویه حساب خود را انجام دهند.

علاوه بر این در صورتی که افرادی که در مرحله اول آزمون دستیاری دوره آموزش تخصصی شرکت کرده و پذیرش نشده‌اند، حداکثر تا آخر مرداد یعنی قبل از آغاز سال تحصیلی مربوطه، باید به صورت کتبی انصراف خود را اعلام کنند و در این صورت محرومیت شامل حال این افراد نخواهد شد.

براساس تبصره ۳ ماده ۲۸ محرومیت یک ساله از زمان اعلام انصراف قطعی به اجرا گذاشته خواهد شد.

مطابق با تبصره ۴ ماده ۲۸ آیین نامه شورای آموزش پزشکی و تخصصی، هرگونه انصراف از تحصیل در دوره، پس از اعلام قبولی تا آخر سه ماه اول دستیاری به عنوان انصراف قطعی داوطلب تلقی می‌شود و فرد برای ادامه تحصیل در دوره مربوطه مجاز نخواهد بود. انصراف از دستوری پزشکی به دلایل مختلفی می‌باشد که این موارد شامل انصراف به علت بیماری، انصراف به علت نقص عضو و عدم ثبت نام پس از اعلام قبولی و انصراف از تحصیل تا قبل از یک ماه پس از ثبت نام خواهد بود که در ادامه به این موارد و میزان جرائم آنها خواهیم پرداخت. 

جهت اطلاع از زمان انتخاب رشته آزمون دستیاری پزشکی وارد لینک شوید. 

آشنایی با قوانین انصراف از دستیاری پزشکی

برای اطلاع از کارت ورود به جلسه دستیاری کلیک کنید.

میزان جریمه انصراف از دستیاری پزشکی 1403

در بخش قبل در مورد قوانین انصراف از دستیاری پزشکی اشاره کردیم. اما بسیاری می‌خواهند بدانند که در ذیل قوانین انصراف از دستیاری پزشکی، میزان جریمه انصراف از دستیاری چقدر است و افرادی که به هر دلیلی نمی‌خواهند در دوره حضور یابند، مشمول چه جرائمی خواهند شد؟ از این رو در ادامه به برخی از موارد انصراف از دستیار پزشکی و میزان جریمه انصراف از دستیاری پزشکی در سال 1403 اشاره خواهیم کرد.

قوانین انصراف از دستیاری پزشکی به علت بیماری

در صورتی که داوطلبان در آزمون قبول نشوند، پس از انصراف مراتب به جهت پیگیری تعهدات فرد منصرف اعلام خواهد شد. بر اساس تبصره ۵ ماده ۲۸ آیین نامه دوره‌های آموزشی، انصراف به علت بیماری از سوی داوطلب با تأیید کمیسیون پزشکی و شورای آموزشی دانشگاه با شرط اینکه فرد مجدداٌ در آزمون پذیرش دستیاری شرکت می‌کند و در آن موفق می‌شود، امکان‌پذیر خواهد بود و غرامت برای فرد در دوره‌های بعد در نظر گرفته نمی‌شود.

بر اساس این آیین نامه چنانچه تقاضای فرد ذینفع به تأیید کمیسیون پزشکی رسیده باشد، انصراف وی به دلیل بیماری بلامانع است و در صورتی که در آزمون پذیرش دستیاری سال آینده قبول شود، مشمول جریمه نخواهد شد. در غیر این صورت باید خسارت ناشی از انجام عدم تعهد خود را بپردازد. از این رو باید تا مشخص شدن نتیجه آزمون مجدد پذیرش دستیاری از ابطال سند تعهد محضری خودداری شود. علاوه بر این از آنجا که اقدام حقوقی برای نتیجه آزمون سال آینده می‌باشد و شورای آموزش پزشکی و تخصصی اطلاعی از وضعیت پذیرفته شدگان ندارد، داوطلبان باید پس از مشخص شدن نتیجه آزمون در صورت قبولی مراتب را به این شورا اطلاع دهند.

 

برای آشنایی با سامانه انتقالی دستیاری پزشکی وارد لینک شوید.

 

میزان جریمه انصراف از دستیاری پزشکی

قوانین انصراف از دستیاری پزشکی به علت نقص عضو مؤثر حرفه‌ای

مطابق با قوانین انصراف از دستیاری پزشکی، افرادی که به دلیل نقص عضو مایل به انصراف از دوره هستند، مشمول پرداخت غرامت نیستند. بر اساس بند ۵ متمم آیین نامه دستیاری پزشکی، اگر دستیاران در حین گذراندن دوره آموزشی خود دچار نقص عضو مؤثر روانی یا جسمی شوند، شورای آموزش پزشکی و تخصصی می‌تواند با ارائه دلایل مراتب را برای طرح در کمیسیون پذیرش پزشکی منتخب دانشگاه به دانشکده پزشکی منعکس کند و پس از گرفتن تأییدیه کمیسیون و موافقت نمودن شورای آموزش دانشکده از ادامه تحصیل این افراد جلوگیری به عمل خواهد آمد.

 بنابراین انصراف به علت نقص عضو مؤثر صرفاً با تأیید کمیسیون پزشکی دانشگاه امکان‌پذیر است و غرامت تحصیلی و محرومیت پذیرش در دوره‌های بعد شامل حال این افراد نخواهد شد.

جریمه انصراف از دستیاری به دلیل عدم ثبت نام پس از اعلام قبولی

براساس قوانین انصراف از دستیاری پزشکی، از آنجا که این دسته از افراد مشمول پرداخت غرامت نخواهند شد، اعلام انصراف به دفتر امور حقوقی دانشگاه فاقد توجیه خواهد بود. بر اساس ضوابط موجود از جمله آیین نامه دوره‌های آموزش دستیار تخصصی بالینی، در صورت عدم ثبت نام افراد پذیرفته شده تا تاریخ ۱۵ شهریور ماه سال ورود به دوره، این دسته از افراد به عنوان فرد انصاف دهنده تلقی خواهند شد و در ارتباط با جریمه انصراف از دستیاری برای این افراد باید بگویمم که این گروه مشمول پرداخت غرامت نمی‌شوند.

جهت اطلاع از شرایط تغییر رشته دستیاری پزشکی کلیک کنید.

 انصراف دوره دستیار پزشکی تا قبل از یک ماه پس از ثبت نام

مطابق با قوانین انصراف از دستیاری پزشکی افرادی که قبل از ثبت نام مایل به انصراف هستند، مشمول پرداخت غرامت نخواهند شد. اعلام انصراف به دفتر امور حقوقی نیز فاقد توجیه می‌باشد. بر اساس موضوع ۱۱ مصوبات هفتاد و سومین نشست شورای عالی آموزش پزشکی و تخصصی داوطلبان دوره می‌توانند تا یک ماه پس از شروع دوره تحصیلی انصراف خود را اعلام کنند. در صورتی که افراد درخواست خود را در مهلت مقرر به دانشگاه اعلام کنند، انصراف آنها بلامانع است و از نظر جریمه انصراف از دستیاری، مشمول پرداخت غرامت نمی‌شوند.

اطلاعیه

داوطلبان باید پس از انصراف به دفتر شورای آموزش پزشکی و تخصصی اطلاع دهند، چراکه پیگیری تعهدات ایشان از طریق اجرای اسناد تودیعی امکان‌پذیر خواهد بود.

جریمه انصراف از دستیاری به دلیل عدم ثبت نام پس از اعلام قبولی

جدیدترین اخبار مربوط به دستیاری پزشکی

ارزش قبولی علمی آزمون پذیرش دستیار پزشکی

اسامی افراد جایگزین تا تاریخ ۱۰ آبان ماه سال تحصیلی اعلام خواهد شد و ارزش قبولی علمی آزمون پذیرش دستیابی پزشکی افراد جایگزین حداکثر تا ۳۰ آبان ماه همان سال می‌باشد. علاوه بر این غرامت تحصیلی به این افراد تعلق نمی‌گیرد، ولی مشمول یک سال محرومیت از پذیرش در دوره‌های دستیاری رشته‌های بالینی پذیرش پزشکی خواهند شد.

شرایط شرکت در دوره‌ها برای مشمولین قانون خدمات پزشکان 

بر اساس ضوابط و آیین نامه های موجود، مشمولان قانون خدمات پزشکان پیش از انجام تعهد حق حضور در دوره‌های تخصصی را ندارند و شرایط ارائه مدارک نیز به آنها نیز وجود نخواهد داشت. بنابراین افرادی که تحت شرایط خاص از جمله استعداد درخشان پذیرش شده‌اند، می‌توانند قبل از انجام طرح نیروی انسانی ۲ ساله در دوره تخصصی تحصیل کنند.

 

جهت اطلاع از شرایط ثبت نام آزمون دستیاری پزشکی بر روی لینک کلیک کنید. 

 

جدیدترین اخبار مربوط به دستیاری پزشکی

 خلاصه مطالب

 در این مقاله سعی کردیم در ارتباط با قوانین انصراف از دستیاری پزشکی در سال 1403 توضیحاتی ارائه کنیم. آن دسته از افرادی که در دوره دستیار پزشکی شرکت می‌کنند، باید از قوانین انصراف از دستیابی پزشکی و میزان جریمه انصراف از دستیاری در سال جاری مطلع شوند. در این مطلب سعی کردیم آینه نامه مربوط به شرایط و قوانین انصراف از دستیاری پزشکی را ارائه کنیم.

مواردی که باعث انصراف از دستیار پزشکی می‌شوند متعدد می‌باشند و در این مقاله به میزان جریمه انصراف از دستیاری برای هر کدام از این دلایل اشاره شد. چنانچه پس از مطالعه مطالب این مقاله نیازمند دریافت راهنمای تکمیلی هستید، می‌توانید با همکاران ما در مجموعه ایران تحصیل تماس بگیرید تا اطلاعات تکمیلی را به شما عزیزان ارائه کنند.

 جهت دانلود pdf مقاله کلیک کنید.

 

 

3/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

قوانین انصراف از دستیار پزشکی چیست؟

در این مقاله به قوانین انصراف از دستیاری پزشکی اشاره شد.

میزان جریمه انصراف از دستیاری چیست؟

 در این مطلب به میزان جریمه انصراف از دستیاری پزشکی اشاره کردیم.

چه مواردی باعث انصراف از دستیاری پزشکی می‌شود؟

 در این مطلب به دلایلی که باعث انصراف از دستیاری پزشکی می‌شود اشاره شد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • سامانه نقل و انتقالات وزارت بهداشت

  transmission.behdasht.gov.ir + سایت نقل و انتقالات وزارت بهداشت

  دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی در صورتی که قصد انتقالی یا میهمانی داشته باشند باید به سامانه نقل و انتقالات وزارت بهداشت به آدرس الکترونیکی transmission.behdasht.gov.ir مراجعه کنند. آن‌ها در این سایت با ارائه مدارک خواسته شده برای میهمانی یا انتقالی،...
 • دفترچه انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت

  دفترچه انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت ۱۴۰۳ + دانلود

  دفترچه کارشناسی ارشد وزارت بهداشت شامل اطلاعات جامع و کاملی در خصوص آزمون‌های ورودی کارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف پزشکی و پیراپزشکی است. این دفترچه توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و منتشر می‌شود. داوطلبان می‌توانند با مطالعه...
 • نتایج کنکور ارشد وزارت بهداشت

  نتایج کنکور ارشد وزارت بهداشت 1403 + نحوه مشاهده | ایران تحصیل

  نتایج کنکور ارشد وزارت بهداشت به دو مرحله اولیه و نهایی تقسیم‌ شده‌ و بر روی سایت سنجش پزشکی منتشر می‌شود. داوطلبان می‌توانند با وارد کردن اطلاعات موردنیاز به نتایج اولیه و نهایی دسترسی پیدا کنند و سپس به انجام...
 • ویرایش انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت

  ویرایش انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت ۱۴۰۳ + راهنما جامع

  زمان ویرایش انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت اعلام شد. در صورتی که اولویت رشته‌های خود را اشتباه وارد کرده‌اید، باید در مهلت ویرایش انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، به سامانه سنجش پزشکی کشور به آدرس اینترنتی sanjeshp.ir مراجعه کنید...
تماس با مشاور