ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

فلوشیپ چیست؟ + فلوشیپ بالاتر است یا فوق تخصص؟

  • دسته بندی:
  • دیدگاه ها: ۰
فلوشیپ چیست؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

یکی از اصطلاحات پزشکی فلوشیپ است که ممکن است بسیار زیاد شنیده باشید ولی با معنای آن آشنا نیستید. شاید برایتان پیش آمده باشد که در برنامه‌های پزشکی و سلامت تلویزیون پزشکان متخصصین حضور می‌یابند که در کنار عنوان پزشک برای این افراد فلوشیبپ که یک تخصص پزشکی است قرار داده شده است؛ در این مقاله قصد بررسی این پرسش را داریم که فلوشیپ چیست؟

نظام پزشکی عمومی کشور امروزه از 4 مقطع فیزیوپاتولوژی، علوم پایه، کارآموزی و کارورزی است. بعداز پایان دوره علوم پایه، دوره پزشک عمومی و تخصص در صورت تمایل در آزمون ورودی فوق تخصص شرکت می‌کنند که در این حین اکثر دانشجویان با واژه فلوشیب آشنا می‌شوند اما برای بسیاری از دانشجویان جدید سوال است که فلوشیپ چیست؟ یا فلوشیپ بالاتر یا فوق تخصص چیست؟ در ادامه به صورت جامع و کامل به بررسی و آشنایی با آن می‌پردازیم.

 

 

اطلاعیه
برای ثبت نام در دوره تکمیلی تخصصی یا فلوشیپ پزشکی می‌توانید به صورت غیرحضوری از سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور اقدام کنید.

 

 

 

 

فلوشیپ چیست؟

فلوشیپ به معنی کمک هزینه تحصیلی است، معمولا  در رشته‌های علوم پزشکی به دوره تکمیلی تخصصی گفته می‌شود.

در نهایت به دوره‌های تحصیلی تکمیلی رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی اطلاق می‌شود. دوره‌ای است که دانشجویان رشته پزشکی و دندان پزشکی محسوب می‌شود.

دانشجویان رشته دندان پزشکی و پزشکی بعد از فارغ التحصیلی دوره‌ایی با عنوان فلوشیپ را پس از گرفتن مدرک تخصصی قادر به گرفتن آن هستند.

معمولا این دانش آموزان برای افزایش مهارت‌های تجربی و عملی پزشکان در این دوره شرکت می‌کند و روزمه کاری خود را قوی می‌کنند با بدست آوردن تجربه کامل‌تر و بیشتر قادر هستند تا حضور موثرتری در زمینه شغلی و امور درمان داشته باشند.

در حقیقت افرادی که قصد دارند خود را در مورد رشته تحصیلی خود به حد بالایی برسانند و با انجام کارهای تحقیقاتی  و شرکت در دوره تکمیلی فلوشیپ باعث افزایش مهارت خود خواهند شد.

اکثر فلوشیپ‌ها طبق سوابق تحصیلی دانشجویان ارائه می‌شود و با وجود اینکه دوره فلوشیپ به نظر استاد بستگی دارد اما معمولا بین چند ماه تا حداکثر 2 سال به طول می‌انجامد.

به صورت معمول برای کلیه رشته‌های پزشکی در چند موضع عمده دوره‌های فلوشیپی در نظر گرفته‌اند که بعد از پایان رسیدن دوره موردنظر قادر خواهند بود گواهی فلوشیپ را دریافت کنند.

برای مثال رشته تخصصی بیهوشی از 5 رشته تکمیلی تخصصی با عنوان‌های مختلفی همچون بیهوشی کودکان، بیهوشی قلب، بیهوشی مغز و اعصاب، درد و بیهوشی پیوند اعضای داخلی شکم است که متخصصین واجد شرایط قادر خواهند بود در موعد مقرر در آن ثبت نام کنند تا بتوانند در آن دوره شرکت کنند و در نهایت دانشنامه خود را دریافت کنند.

 

 

برای دریافت اطلاعاتی جامعی از معافیت پزشکی روده می‌توانید به مقاله‌ایی که در سایت ایران تحصیل قرار داده شده است مراجعه کنید.

 

 

فرق فلوشیپ و فوق تخصص

 

 

فرق فلوشیپ و فوق تخصص

شاید برای شما سوال باشد که بین فلوشیپ و فوق تخصص چه تفاوتی وجود دارد؟ اگر دوره فلوشیپ بعد از تخصص گذرانده می‌شود پس بین فوق تخصص و فلوشیپ چیست؟ کدام یک از این موارد دارای اعتبار بیشتری است؟ باید در جواب این سوالات گفت طی کردن دوره فلوشیپ به اخذ مدرک فوق تخصص منجر نخواهد شد.

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم این دوره به تقویت مهارت پزشکان متخصص در زمینه کاری آن‌ها اطلاق می‌شود.

بعبارتی هرکدام از دانشجویان رشته پزشکی پس از اینکه دوره 7 ساله خود را گذراندند به عنوان پزشک عمومی شناخته می‌شوند و قادر خواهند بود در سطح شغلی تخصص در این حوزه فعالیت خود را آغاز کنند و به نوعی قابلیت گذراندن دوره فلوشیپ برای آن‌ها فعال خواهد شد.

در دوره فوق تخصص تمامی متخصصین در صورت پذیرش در یکی از رشته‌های زیر گر.ه رشته تخصصی خود باید 2 تا 3 سال به تحصیل در آن مشغول شوند و بعد از آن به صورت پزشک فوق تخصص در رشته تحصیلی خود فارغ‌التحصیل شوند.

لذا فلوشیپ به هیچ عنوان دوره فوق تخصصی رشته پزشکی تلقی نمی‌شود.

ورود به دوره تکمیلی تخصصی یا فلوشیپ به شرکت و پذیرش در آزمون است که طی دو مرحله کتبی و شفاهی زیر نظر مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور برگزار می‌شود.

ثبت نام در آزمون پذیرش دوره فلوشیپ به یک سری شرایط عمومی و اختصاصی بستگی دارد که متخصصین در صورتی که این شرایط را داشته باشند می‌بایست در زمان مقرر به  سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور آدرس اینترنتی sanjeshp.ir مراجعه کرده و بعد از مطالعه دستورالعمل‌ها و شرایط موردنیاز باید نسبت به ثبت نام اینترنتی اقدام کنند.

 شرکت‌کنندگانی که موفق می‌شوند در آزمون کتبی 60 درصد نمره را دریافت کنند برای شرکت در آزمون شفاهی دعوت می‌شود.

 

 

برای آشنایی با  نحوه معاینه پزشکی سربازی می‌توانید به مقاله فوق مراجعه کنید و اطلاعات درج شده در آن را مطالعه کنید.

 

 

فلوشیپ بالاتر است یا فوق تخصص؟

 

 

فلوشیپ بالاتر است یا فوق تخصص؟

از جمله مهم‌ترین پرتکرارترین سوالات این است که فلوشیپ بالاتر است یا فوق تخصص؟ با در نظر گرفتن توضیحات بالا باید گفت فردی که در دوره فوق تخصص پذیرفته می‌شود و بعد از اینکه دوره 2 تا 3 ساله مدرک فوق تخصص را اخذ می‌کند با کسی که در یکی از مباحث اصلی تخصص خود دوره 3 ماهه تا 2 ساله فلوشیپ پزشکی را به صورت آبزرورشیپ می‌گذراند فقط گواهی و مدرک این دوره را دریافت می‌کند قاعدتا یکی نیستند.

ارزش فوق تخصص را نمی‌توان با دوره فلوشیپ در کنار هم قرار داد. فردی که دوره فلوشیپ پزشکی را در خارج از کشور طی می‌کند قادر نیست مدرک معادل ارزش این دوره را اخذ کند.

افرادی که دوره فلوشیپ را در کشورهایی همچون استرالیا، آلمان، اتریش، نیوزلند، کانادا و سایر کشورها را طی کند قادر است تا علم خود را به روز کند.

زیرا در این کشورها به دلیل استفاده از انواع تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی پیشرفته استفاده می‌شود و سطح صنعت تجیهیزات پزشکی در کشورهای فوق پیشرفته‌تر است.

به همین سبب افرادی که در دوره فلوشیپ این کشورها شرکت می‌کنند و مدرک دریافت می‌کنند قادر هستند با جدیدترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات مرتبط با رشته خود آشنا شوند و از آن‌ها استفاده کنند.

 

 

اطلاعیه
تمامی دوره‌های فلوشیپ پزشکی در کلیه کشورهایی که در مقاله بالا ذکر کردیم ارائه می‌شود. در این دوره‌ها نیازی به ارائه مدرک زبان نیست.

 

 

اخبار پیرامون فلوشیپ 

 

  •  زمان ثبت نام در آزمون فلوشیپ پزشکی تمدید شد

براساس مصوبات شورای آموزش پزشکی و تخصصی مرحله کتبی آزمون پذیرش در دوره‌های تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) سال ۱۴۰۲   به صورت کاغذی و غیرمتمرکز، در سایر موارد به صورت الکترونیک به واسطه دانشگاه‌های مجری برنامه آموزشی فلوشیپ پنجشنبه ۱۲ خرداد برگزار خواهد شد.

علاوه بر این در روز‌های دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه ۱۶ و ۱۷ و ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ مرحله شفاهی (به صورت منفرد یا ترکیبی از روش‌های PMP و OSCE به صورت مصاحبه ساختارمند و یا سایر روش‌های نوین ارزشیابی و اختصاصی مرتبط با رشته خود)  برگزار خواهد شد.

  • مصوبه جدید وزارت بهداشت درباره فلوشیپ آزمایشگاه

براساس تبصره 2 ماده 4 قانون فرآیند اداره آزمایشگاه‌ها که در مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت تصویب شد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف به ارتقای توانمندی دانش آموختگان دوره‌های تخصصی رشته‌ای تحصیلی علوم آزمایشگاهی هستند که به برگزاری دوره‌های تخصصی در چهارچوب مشخص به واسطه وزارت بهداشت برگزار می‌شود

براساس این مصوبه افرادی که در رشته‌های علوم آزمایشگاهی بالینی همچون ایمنی‌شناسی؛ انگل‌شناسی پزشکی؛ باکتری‌شناسی پزشکی؛ بیوشیمی بالینی؛ ژنتیک پزشکی؛ میکروب‌شناسی پزشکی؛ قارچ‌شناسی پزشکی؛ ویروس‌شناسی پزشکی؛ هماتولوژی آزمایشگاهی و بانک خون از مدرک دکتای تخصصی برخوردارند بعد از اینکه فارغ التحصیلی می‌توانند در صوررت قبلولی به دوره تکمیلی ورود کنند.

 

دوره فلوشیپ پزشکی

 

 

کاربران گرامی برای دانلود پی دی اف این صفحه کلیک کنید.

 

 

خلاصه مطلب

یکی از دوره‌های مهمی که برای برخی از رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی وجود دارد فلوشیپ است است. برای بسیاری از افراد سوال است که فلوشیپ چیست؟ یا فلوشیپ بالاتر یا فوق تخصص  در مقاله بالا به بررسی و آشنایی با این موارد پرداخته‌ایم. زیرا در گمان برخی افراد دوره فلوشیپ با فوق تخصص یکی است اما باید بدانید اصلا نمی‌توان این دو مورد را یکی کرد زیرا پزشکان معمولا دوره 7 ساله را طی می‌کنند و در دوره فلوشیپ حدودا چند ماه به آموزش می‌پردازند پس این دو قابل قیاس نیستند.

3.1/5 - (7 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

فلوشیپ به چه معنی است؟

فلوشیپ در اصل به معنی کمک هزینه تحصیلی است، معمولا در رشته‌های علوم پزشکی از آن به صورت دوره تکمیلی تخصصی یاد می‌شود.

افراد مجاز شرکت در دوره فلوشیپ پزشکی چه کسانی هستند؟

افرادیکه برای گذراند دوره فلوشیپ پزشکی مجاز هستند فقط پزشکان دارای مدرک تخصص است.

مدت زمان دوره فلوشیپ پزشکی به چه صورت است؟

همانطور که در مقاله بالا گفتیم مدت زمان این دوره از چند ماه تا حداکثر 2 سال به طول می‌انجامد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور