ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۲۳۳
 • تاریخ بروزرسانی: ۵ خرداد ۱۴۰۳
فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

به طور کلی شرکت در کنکور خیلی دشوار تر از امتحان های نهایی می باشد. سختی کنکور به حدی جدی است که دانش آموزی با معدل 20 نمی تواند ضمانت کند که به تمامی سوالات کنکور 100 درصد پاسخ دهد. فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور به شما کمک خواهد کرد تا به درستی تراز خود را محاسبه کنید.

در واقع لازم است بدانید که هر متقاضی در کنکور یک نمره تراز شده دارد، از این رو نمی توان تضمین کرد که معدل 20 فرد، موفقیت 100 درصدی به داوطلب کنکور می دهد. از طرف دیگر باید به این نکته اشاره نمود که آموزش و پرورش، میانگین معدل امتحانات نهایی داوطلبان را در هر رشته گزارش نموده است. که در ادامه به شرح آن میپردازیم.

در صورتی که داوطلبی معدل بالای 14 داشته باشد، می تواند از نصف متقاضیان کنکور سراسری جلو بی افتد. باید به این نکته نیز اشاره نمود که اگر یک متقاضی به فکر افزایش معدل خودش می باشد و برنامه دارد دروس عمومی را بالای 50 درصد بزند، باید دروس تخصصی را نیز بالای 40 درصد بزند.

فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور

برای آشنایی با فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور این بخش از مطلب را از دست ندهید. در ادامه این فرمول را برای شما شرح می دهیم:

نمره قبولی هر درس باید در تعداد واحد های آن ضرب شود. حال نمرات به دست آمده را جمع کنید و مجموع نمرات باید بر تعداد واحد های درسی تقسیم شوند به طور مثال:

 • دین و زندگی 1، 4 واحدی: 18.50
 • زبان فارسی 1، 2 واحدی: 17.75
 • عربی1، 2 واحدی: 16.25
 • فیزیک 1، 2 واحدی: 20
 • شیمی 1، 2 واحدی: 20

18.50 = 12 ÷ (2 ×20) + (2 × 20) + (2 × 16.25) + (2 × 17.75) + (4 × 18.50)

درباره فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور
معرفی فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور

برای اطلاع از تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور ۱۴۰۳ کلیک کنید.

تاثیر معدل در کنکور چگونه است؟

تاثیر معدل در کنکور یا همان تاثیر سوابق تحصیلی بر روی نتیجه کنکور، به صورت مثبت اعلام شده است. تاثیر معدل در کنکور در حدود 40 درصد رسیده است که نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش پیدا کرده است. این 40 درصد تاثیر معدل بر روی تراز داوطلب می باشد.

در واقع تراز یعنی تبدیل نمرات متقاضی در امتحانات نهایی و رتبه ای که شخص در کنکور به دست آورده است. توجه داشته باشید که شخصی که در نظام جدید تحصیل کرده و امتحانات پایه دوازدهم خود را به صورت نهایی داده است، معدل پایه دهم و یازدهم او در تراز کنکور وی هیچ گونه تاثیری نخواهد داشت.

با در نظر گرفتن بخشنامه جدید ۱۴۰۳ و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، تاثیر معدل و فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور برای تمامی رشته های اصلی به صورت یکسان و مثبت می باشد. در واقع مهم ترین مورد در نظام های آموزشی جدید آموزش  6 – 3 – 3 و نظام قدیم که پیش از شروع آن اعمال می شد، می باشند. البته لازم به ذکر است که تاثیر معدل از نظر فارغ التحصیلی و رشته تحصیلی نیز تفاوت هایی را شامل می شود که به طور کامل تمامی آن ها را برای شما شرح می دهیم.

جهت مطالعه تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد کلیک کنید.

اطلاعیه

داوطلبانی که معدل پایینی کسب کرده اند و نگران تاثیر معدل پایین در کنکور خود می باشند، باید در تلاش باشند تا با افزایش درصد های خود در این آزمون این کاستی را جبران کنند.

تاثیر معدل در کنکور برای داوطلبان نظام قدیم

داوطلبان کنکوری که مدرک تحصیلی خود را پیش از نظام آموزشی جدید دریافت نموده اند، در دسته داوطلبان نظام قدیم قرار می گیرند. بر اساس موارد اعلام شده از سوی نهاد مربوطه، میزان تاثیر معدل در کنکور و فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور، برای این دسته از افراد 40 درصد‌ و به صورت تاثیر مثبت می باشد. به همین خاطر داوطلبین نظام قدیمی که امتحانات مربوط به تعدادی از درس های آن ها به صورت نهایی برگزار شده است، در صورت داشتن معدل بالا در این امتحانات می توانند از تاثیر مثبت 40 درصدی بهره مند شوند.

این موضوع برای تمامی داوطلبان فارغ التحصیل شده در رشته های علوم تجربی، ریاضی و فیزیک، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی صدق می کند.

برای اطلاع از ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد کلیک کنید.

تاثیر معدل در کنکور برای داوطلبان نظام جدید

دسته بعدی از داوطلبان شرکت کننده در کنکور امسال فارغ التحصیلان نظام آموزشی جدید می باشند. در واقع این گروه اکثریت شرکت کنندگان در این آزمون به شمار می آیند. نحوه تاثیر معدل در کنکور و فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور برای این دسته از افراد نیز شبیه به نظام آموزشی قدیم می باشد و به صورت تاثیر مثبت اعمال خواهد شد.

از این رو داوطلبانی که معدل پایینی کسب کرده اند و نگران تاثیر معدل پایین در کنکور خود می باشند، باید در تلاش باشند تا با افزایش درصد های خود در این آزمون این کاستی را جبران کنند. و یا با ترمیم معدل تلاش به جبران کاستی آن کنند.

البته همان طور که به دفعات گفته شد، معدل برای این افراد تاثیر منفی ندارد اما با توجه به این که تاثیر مثبت معدل سایر رقیبان و شرکت کنندگان کنکور موجب افزایش امتیاز کلی آن ها می شود، شرایط برای افرادی که معدل پایینی را کسب کرده اند، کمی دشوار تر خواهد بود.

میزان تاثیر معدل در کنکور برای داوطلبان و شرکت کنندگان نظام آموزشی جدید نیز مانند نظام قدیم معادل 40 درصد می باشد. همان طور که پیش تر اشاره کردیم، تاثیر گذاری این معدل نیز به صورت مثبت در نتایج نهایی کنکور اعمال خواهد شد. توجه داشته باشید که منظور از معدل در این جا معدل نمره های امتحانات پایه دوازدهم و یا سوم متوسطه این افراد می باشد که به صورت نهایی کشوری برگزار می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نتایج ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری وارد شوید.

آشنایی با فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور
نکاتی در مورد فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور

نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور

خیلی از شرکت کنندگان می خواهند از فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور اطلاعات کافی را به دست بیاورند و تاثیر مثبت معدل را بررسی نمایند. به طور مثال برای بسیاری از افراد سوال شده است که آیا معدل کتبی بر روی تراز نهایی اثر گذار هست یا این که نمره هر درس به صورت مجزا و جداگانه بر روی تراز همان درس تاثیر می گذارد. در این مورد باید بگوییم که یک سری نکات خاص در نظر گرفته شده است و در نهایت تاثیر معدل در کنکور بر اساس فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور انجام می گیرد.

حال با مثالی به طور کامل برای شما فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور را شرح می دهیم. تصور کنید که شما دانش آموز رشته تجربی هستید و در آزمون نهایی مربوط به درس ریاضی خود نمره 19.5 را به دست آورده اید. حال در کنکور شرکت می کنید و با پاسخ دادن به سوالات ریاضی این آزمون تراز 8000 را کسب می نمایید. نحوه تاثیر معدل در کنکور به این صورت است که ابتدا نمره درس شما را هم به صورت ترازی محاسبه می کنند. تصور کنید که نمره شما در درس ریاضی مطابق با تراز 9000 باشد. از آن جایی که تراز نمره شما بیش از تراز کسب شده در آزمون باشد، این جا تاثیر مثبت را مشاهده خواهید کرد:

8400 = 4800 + 3600 = (60% × 8000) + (40% × 9000) = تراز نهایی

همان طور که متوجه شدید، تاثیر معدل باعث شد تا تراز درس ریاضی شما در کنکور از 8000 به 8400 افزایش پیدا کند. فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور نیز برای تمامی درس ها و سایر رشته های تحصیلی به همین شکل اعمال خواهد شد.

به طور کلی معدل پایین در کنکور تاثیر خاصی برای داوطلبان نخواهد داشت و تنها معدل بالا می تواند برای این دسته از افراد مثمر ثمر واقع شود.

برای اطلاع از اعلام نتایج کنکور ارشد ۱۴۰۳ کلیک کنید.

جدول تاثیر معدل در کنکور

یکی دیگر از مواردی که در این زمینه از اهمیت چشم گیری برخوردار می باشد، نحوه تاثیر معدل در کنکور برای زیر گروه های مختلف است. همان طور که می دانید، هر رشته خود از چندین زیر گروه تشکیل شده است که هر زیر گروه آن برای قبولی در یک سری رشته های دانشگاهی حائر اهمیت تر می باشد. به همین دلیل، در کنار تمامی موارد گفته شده تا به این جای مطلب که نقش نهایی تاثیر معدل در کنکور را تعیین می کنند، این مورد نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

توجه داشته باشید که معدل تاثیر مختلفی در زیر گروه های متفاوت می گذارد. به طور مثال این امکان وجود دارد که تاثیر معدل برای کنکور در زیر گروه های 4 و 5 کنکور تجربی همان 40 درصد باشد، اما برای زیر گروه های یک و دو این رشته برابر 23 و 27 درصد باشد. در ادامه جدول تاثیر معدل را برای زیر گروه های مختلف درج کرده ایم:

معرفی فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور
جدول حداقل معدل و فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور

اطلاعیه

به طور کلی معدل پایین در کنکور تاثیر خاصی برای داوطلبان نخواهد داشت و تنها معدل بالا می تواند برای این دسته از افراد مثمر ثمر واقع شود.

حداقل معدل برای تاثیر در کنکور

بر اساس اخبار به دست رسیده از سوی سازمان سنجش و سایر نهاد های مربوطه، مسئله ای به عنوان حداقل میزان تاثیر معدل در کنکور نیامده است. در واقع رقمی مشخص نشده است که بگوید پایین تر از این معدل دیگر تاثیر مثبت نخواهد داشت. چرا که همان طور در بخش های پیش برای شما شرح دادیم، تاثیر مثبت به این شکل است که نمره هر درس فرد با تراز همان فرد که از طریق پاسخ دادن به سوالات کنکور به دست آمده است، مورد سنجش قرار می گیرد.

در صورتی که تراز نمره به دست آمده، بیش تر از تراز آزمون در آن درس باشد، تاثیر مثبت خود را خواهد گذاشت. از این نمی توان حداقلی برای آن مشخص کرد. اما در جدول زیر حداقل معدل تقریبی که می تواند تاثیری مثبت را اعمال کند و به سود داوطلب تمام شود را در جدول زیر درج کرده ایم.

این جدول، آمار منتشره شده از سوی وزارت آموزش و پرورش در مورد معدل داوطلبان شرکت در کنکور را نشان می دهد. با در نظر گرفتن این جدول و میانگین هایی که برای هر داوطلب در رشته های ریاضی، تجربی و انسانی درج شده است، می توان گفت که هر داوطلب باید معدل 14 به بالا را کسب کند تا مشمول تاثیر مثبت در کنکور بشود.

معدل داوطلبان شرکت در کنکور
رشته تحصیلی میانگین معدل هر داوطلب
علوم تجربی 11.50 تا 13.50
علوم ریاضی 12.50 تا 14.50
علوم انسانی 8.50 تا 11.50

بررسی فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور

آشنایی با فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور

خلاصه مطلب

هر ساله تاثیر معدل در کنکور وجود داشته و از فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور استفاده می شده است. بر اساس اطلاعیه های شورای عالی انقلاب فرهنگی، میزان تاثیر معدل در کنکور برابر با 40 درصد خواهد بود. از این رو این میزان مجدد نسبت به سال های گذشته افزایش پیدا کرده است و هر داوطلب باید بیش تر به امتحانات نهایی خود توجه کند.

البته از آن جایی که با استفاده از فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور، تاثیر مثبت رخ می دهد، لازم است بدانید ر داوطلب که موفق به کسب معدل مناسب و حداقلی نشده است، باید بتواند درصد مطلوبی از سوالات را در کنکور پاسخ دهد.

برای دانلود پی دی اف این مطلب کلیک کنید.

3.4/5 - (31 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

حداقل معدل دیپلم برای رشته های اصلی چقدر است؟

معدل رشته ریاضی حدود 12.5 تا 14.5، معدل رشته تجربی حدودا 11.5 تا 13.5، معدل رشته انسانی 8.5 تا 11.5

آیا معدل پایین باشد، تاثیر منفی بر روی فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور می گذارد؟

خیر، فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور، در هر صورت تاثیر مثبت می گذارد.

آیا درصد اعلام شده در زیر گروه های مختلف متفاوت است؟

بله. در مطلب جدول آن را برای شما درج کرده ایم.

نظرات

233 دیدگاه دربارهٔ «فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور»

 1. Avatar photo فاطمه گفت:

  سلام. وقتتون بخیر
  اگه کسی بخواد بعد از چند سال دوباره کنکور بده، حتما باید ترمیم معدل صورت بگیره؟
  یا معدل دو الی 3 سال پیش هم محتسب 50 درصد میشه؟

  1. Avatar photo کارشناس 2 گفت:

   سلام وقت به خیر
   سال فارغ التحصیلی در اعمال سهمیه تاثیر گذار است.اما اجباری در ترمیم یا ایجاد سوابق وجود ندارد.فرمول محاسبه تاثیر معدل بر کنکور از سوی سازمان سنجش به طور دقیق منتشر نشده است.
   مشاور مربوطه در این زمینه سرکار خانم مرادیان داخلی 112 از ساعت 9 الی 17 روزهای شنبه تا پنجشنبه از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن پیش کد و صفر با شماره 9099075307 پاسخگوی شما می باشد.

 2. Avatar photo سینا گفت:

  سلام.
  معدل ۱۳.۳۰ و سهمیه ۲۵٪. چقدر تراز میده به نظرتون؟
  و اینکه امیدی به پزشکی هست با تراز کل ۵۴۰۰ ؟

  1. Avatar photo کارشناس 2 گفت:

   سلام وقت به خیر
   فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور با توجه به سال فارغ التحصیلی متفاوت است.برای تخمین قبولی و بررسی شرایط با کارشناس مربوطه سرکار خانم مرادیان داخلی 112 از ساعت 9 الی 17 روزهای شنبه تا پنجشنبه از طریق تلفن ثابت بدون پیش کد و صفر با شماره 9099075307 تماس بگیرید.

 3. Avatar photo ویدا گفت:

  معدل 15/37 که سال ۱۴۰۲ گرفته شده در کنکور ۱۴۰۳ چقدر از 50 درصده رو می تونم بگیرم ؟؟

  1. Avatar photo ranjbar گفت:

   سلام وقت بخیر
   معمولا این طور مصاحبه نمیشود معدل و بستگی به رشته انخابی شما در صد ها و رتبه تراز شما دارد که معدل با توجه به این موارد برسی میشود به منظور برسی تخصصی تر با شرایط ویژه شما این امکان را دارید با شماره 9099075307 تماس بگیرید و با کارشناس مربوطه در این بخش خانم مرادیان صحبت بفرمایید تا تمامی اطلاعات کامل ر دراختیارتان قرار دهند

 4. Avatar photo زهرا دادگر گفت:

  سلام بامعدل ۱۵ و درصدای۵۰توی کنکور ۴۰۳ میشه ب پزشکی یا داروسازی دانشگاه سراسری رسید

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای پزشکی شانس قبولی شما پایین میباشد ولی برای داروسازی احتمال قبولی را دارید

 5. Avatar photo رها گفت:

  سلام الان ۱ نمره معدل امتحانات نهایی دهم برای کنکور ۱۴۰۵ چقدر تراز رو جابه جا میکنه؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   هنوز مشخص نیست اما قطعا تاثیر زیادی خواهد داشت

 6. Avatar photo بهار گفت:

  سلام ببخشید اگر ۲۰ درصد تاثیر معدل یازدهم را از دست بدهیم، بالاترین رتبه ای که بتونیم بیاریم چیه؟

  1. Avatar photo ranjbar گفت:

   سلام وقت بخیر تاثیر معدل به این شکل محاسبه نمی گردد درصورتی که میانگین نمرات شما پایین شود تراز آزمون شما نیز کم می شود به طور مثال اگر معدل کتبی شما در رنج 15 قرار بگیرد ممکن است نمره کل شما با درصد 50 به حدود 7000 برسد به متظور برسی تخصصی تر با توجه به شرایط ویژه شما این امکان را دارید با کارشناس ارشد در این بخش خانم رنجبر داخلی 110در ساعات ۸.۳۰ الی ۱۷.۳۰در روز های شنبه الی پنج شنبه با شماره 9099075307 بدون پیش شماره و صفر از طریق تلفن ثابت تماس بگیرید تا تمامی اطلاعات را در اختیارتان قرار دهند

 7. Avatar photo فاطمه گفت:

  سلام ایا معدل های دهم یازدهم دوازدهم جمع و تقسیم سه میکنن برای کنکور ۱۴۰۳
  و با معدل ۱۷ و درصد ۶۰ میشه پرستاری رفت؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   به دانشگاه،ظرفیت پذیرش،سهمیه و … بستگی دارد.

 8. Avatar photo نازنین گفت:

  سلام وقت بخیر با معدل ۱۹الی ۱۹/۵و درصد بین ۶۰_۵۰قبولی پزشکی شهید بهشتی امکان پذیره؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شانس قبولی وجود دارد البته اگر این معدل کتبی نهایی شما باشد

   1. Avatar photo Mary گفت:

    سلام وقت بخیر
    اگه تو یکی از کتابا مثلا فیزیک ۱۶ بگیری تو نهایی بقیه بالای ۱۹ باشه میتونی اون کتابو ترمیم کنی و اینکه ترازت بالای ۹۰۰۰ میشه یا نه ؟

    1. Avatar photo ranjbar گفت:

     سلام وقت بخیر اگر تک درس شما نیاز به ترمیم دارد می توانید اقدام بفرمایید

 9. Avatar photo M گفت:

  سلام وقت بخیر من دیپلمم سال ۹۶ گرفتم
  وقتی ترمیم شرکت کنم نمره بالا تر من حساب میکنن یا تراز بالا تر
  مثلا زبان ۱۹ شده بودم و امسال ممکنه مثلا ۱۸ بشم و تراز بالاتری از ۱۹ سال ۹۶ بده ولی میگن نمره بالا تر ب هرحال لحاظ میشه و تراز در نظر نمیگیرن درسته؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   تراز و نمره ی بالاتر در نظر گرفته می شود.

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • ثبت نام سایت مای سنجش + ورود پروفایل شخصی my.sanjesh.org

  ثبت نام سایت مای سنجش 1403 + ورود پروفایل my.sanjesh

  ثبت نام در سایت مای سنجش و ورود به پروفایل سازمان سنجش از طریق آدرس my.sanjesh.org یکی از مراحل مهم برای داوطلبان کنکور و آزمون‌های سراسری در ایران است. با ثبت نام و ورود به این سایت، کاربران می‌توانند به...
 • کارت ورود به جلسه آزمون عملی فنی حرفه ای

  دریافت کارت ورود به جلسه آزمون عملی فنی حرفه ای portaltvo

  دریافت کارت ورود به جلسه آزمون عملی فنی حرفه ای ۱۴۰۳ برای داوطلبانی که در مرحله آزمون کتبی نمره حد نصاب را کسب نموده اند، الزامی می باشد. بر این اساس، متقاضیان گرامی بایستی در زمان های مقرر و قبل...
 • کارت ورود به جلسه کنکور

  دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری ۱۴۰۳ + sanjesh.org

  دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری سال ۱۴۰۳ از طریق وارد کردن اطلاعات کارت ملی خود در سایت سنجش انجام می‌شود. تاریخ تحویل کارت عموماً چند روز قبل از زمان‌های مقرر برای برگزاری آزمون اعلام می‌شود و داوطلبان می‌توانند...
 • کارت ورود به جلسه کنکور کاردانی فنی حرفه ای

  دریافت کارت ورود به جلسه کنکور کاردانی فنی حرفه ای 1403 | sanjesh

  دریافت کارت ورود به جلسه کنکور کاردانی فنی حرفه ای برای متقاضیان این آزمون الزامی است. برای دریافت کارت ورود به جلسه کنکور فنی حرفه ای با کد ملی باید از طریق سایت sanjesh.org اقدام کنید. شرکت کنندگان این آزمون...
تماس با مشاور