ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

غیبت در امتحان ترمیم معدل + شرایط و قوانین 1403 | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۲
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۸ آذر ۱۴۰۲
غیبت در امتحان ترمیم معدل
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ممکن است این سؤال برای شما پیش آید که غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل چه عواقبی دارد؟  افرادی که مایلند در آزمون سراسری شرکت کنند و معدل آنها از حداقل معدلی که اعلام شده پایین‌تر است، می‌توانند مجدداً در امتحانات نهایی پایه دوازدهم شرکت کنند تا معدل آنها بهبود یابد.

در کنکور سال ۱۴۰۲ تأثیر قطعی ۴۰ درصدی معدل اعمال می‌شود و افرادی که به دنبال قبولی در رشته‌های مختلف هستند، باید دارای معدل خوبی باشند. حال افرادی که قصد شرکت مجدد در امتحانات نهایی را دارند این سؤال برایشان به وجود میاد که اگر در امتحان‌ ترمیم معدل غیبت کنیم چه می‌شود؟ برای دریافت پاسخ این سؤال می‌توانید با همکاران ما در مجموعه ایران تحصیل در تماس باشید تا شما عزیزان را به بهترین شکل راهنمایی کنند.

قوانین مربوط به غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل

همانطور که می‌دانید هر داوطلب می‌تواند یک بار در امتحان نهایی‌ ترمیم معدل شرکت کند و نمره جدید وی اگر از نمره اصلی و کارنامه بیشتر باشد، به عنوان نمره جدید در سابقه تحصیلی ثبت می‌شود. بنابراین اگر فردی سر جلسه امتحان حاضر شود، رسماً یک بار می‌تواند از فرصت ترمیم استفاده کند.

اما اگر داوطلب تمایل نداشته باشد در امتحانات شرکت کند، در این رابطه باید بخشنامه مربوط به غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل را بررسی نماید.

براساس بخشنامه ترمیم معدل ثبت نام مجدد از متقاضیان ایجاد سابقه و ترمیم نمره که درسی را انتخاب کرده باشند، ولی در امتحان آن درس شرکت نکنند با درخواست خود متقاضی و حذف درس یا دروس مورد نظر از سامانه و توسط سوی مدیر مدرسه محل ثبت نام بلامانع می‌باشد.

این شرط برای ترمیم برای غیبت در امتحانات ترمیم معدل در نظر گرفته شده و طبق تبصره ۴ ماده ۳ بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سوابق تحصیلی قابل ارزیابی است. بنابراین افرادی که مایلند در ارتباط با شرایط غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل بدانند، ابتدا باید به مدیریت مدرسه مراجعه کرده و متن تبصره ۴ بخشنامه را ارائه کنند.

برای اطلاع از شرایط ترمیم معدل کارشناسی سراسری وارد لینک شوید.

چنانچه به هر دلیل امکان حذف درس نباشد، به قسمت سنجش یا متوسطه دوم اداره آموزش و پرورش مراجعه کرده و پیگیر درخواست خود باشند، چرا که بخشنامه رسمی‌ترمیم معدل بر روی سامانه وزارت آموزش و پرورش منتشر شده است و مدیران مدرسه باید در این زمینه همراهی کنند.

علاوه بر این افراد برای استعلام دقیق‌تر با ستاد مرکز سنجش آموزش و پرورش می‌توانند تماس بگیرند و از طریق لینک aee.medu.gov.ir وارد سامانه شده و در انتهای آن صفحه شماره تلفن مرکز موجود است و می‌توانند مشکل خود را در ارتباط با این مسئله که اگر در امتحان معدل غیبت کنیم پیگیری کنند.

اگر هم با تمام تفاسیر نتوانستند حذف دروس را انجام دهند، از طریق واحد شکایت آموزش و پرورش به آدرس shekayat.medu.ir می‌توانند به صورت اینترنتی شکایت خود را ثبت کرده و تا ۷ روز کاری پاسخ خود را دریافت نمایند.

قوانین مربوط به غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل

عواقب غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل

آن دسته از متقاضیانی که قصد شرکت در آزمون سراسری را دارند و می‌خواهند معدل خود را بهبود دهند، اگر در آزمون طرح معدل غیبت کنند، این شانس را برای افزایش معدل از دست خواهند داد.

دلایل متعددی برای عدم حضور دانش آموز در آزمون‌ ترمیم معدل وجود دارد. ممکن است که امتحان‌های ترمیم با دیگر امتحانات دانش آموز تداخل داشته باشد یا ممکن است شرایط اضطراری شخصی یا خانوادگی وجود داشته باشد که فرد نتواند در امتحانات شرکت کند.

به هر دلیلی غیبت در آزمون‌ ترمیم معدل پیامدهای منفی برای سوابق تحصیلی دانش آموزان دارد. غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل باعث می‌شود که دانش آموز نتواند دروسی را که برای ارتقای نمرات خود نیاز دارد، پاس کند و به این معنی است که نمرات اصلی وی در کارنامه باقی می‌ماند و بر معدل کل تاثیرگذار خواهد بود.

از سوی دیگر دانش آموزی که در یک یا چند درس نمره مردودی دریافت کرده، این امر می‌تواند در آینده تحصیلی وی مشکل ساز شود، چرا که این نمرات می‌تواند معدل کلی فرد را به طور کلی کاهش دهند.

در غیبت در آزمون‌ ترمیم معدل بر واجد شرایط بودن دانش آموزان برای دریافت کمک مالی و بورسیه نیز تاثیرگذار است. بسیاری از بورسیه‌ها و کمک‌های مالی دانشجویان را به این سمت سوق می‌دهد که حداقل معدل مشخص را حفظ کنند تا واجد شرایط دریافت این بورسیه‌ها باشند.

اگر نمره‌های اصلی دانش آموزان بسیار پایین باشد و نتوانند از طریق آزمون‌ ترمیم معدل آن را بهبود دهند، ممکن است حمایت‌های مالی که در این مسیر است را از دست بدهند.

در آخر غیبت در آزمون‌ ترمیم معدل می‌تواند فرصت‌های تحصیلی و شغلی دانش آموزان را کاهش دهد. در بسیاری از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی و کارفرمایان هنگام تصمیم گیری برای استخدام، سوابق تحصیلی کلی دانشجویان اثرگذار است. چنانچه دانش آموزی به دلیل فرصت‌های از دست رفته مانند امتحان‌ ترمیم معدل نمرات پایینی داشته باشد، رسیدن به اهداف برای او دشوارتر خواهد شد.

قابل ذکر است که حضور دانش آموزان در امتحانات ترمیم معدل اگر مایلند که نمرات و سوابق تحصیلی بهتری داشته باشند، بسیار ضرورت دارد. از این رو از دست دادن این فرصت عواقب منفی دارد. فراتر از یک‌ترم یا یک دوره دانش آموزان باید تمام تلاش خود را برای اولویت قرار دادن این فرصت به کار گیرند و نهایت استفاده را ببرند.

عواقب غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل

برای بررسی شرایط ترمیم معدل دانشگاه غیرانتفاعی وارد لینک شوید.

شرایط شرکت مجدد در امتحان‌ ترمیم معدل

امتحان نهایی که برای دانش آموزان پایه نهم و دوازدهم برگزار می‌شود، هر سال در خرداد ماه است. دانش آموزانی که غیبت موجه و غیر موجه داشتند، می‌توانند در امتحانات نهایی به صورت مجدد شرکت کنند.

قوانین شرکت مجدد در امتحانات نهایی با شرایط شرکت در امتحانات خرداد ماه کاملاً یکسان است و افراد می‌توانند برای ترمیم معدل نیز در این بازه زمانی در امتحانات نهایی شرکت کنند.

شرایط شرکت مجدد در امتحان‌ ترمیم معدل

مشاوره غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل

داوطلبانی که در آزمون سراسری قبول شده باشند، باید مدرک دیپلم خود را به دانشگاه ارائه کنند تا بتوانند مراحل اسم نویسی خود را تکمیل نمایند. افرادی که نیازمند افزایش معدل یا نمره برخی از دروس خود هستند، باید در امتحانات نهایی پایه دوازدهم شرکت کنند.

بسیاری از افراد به دلایل مختلف امکان حضور در امتحانات نهایی برای ترمیم معدل را ندارند و بعضاً این سؤال را به وجود می‌آید که اگر در امتحان‌ ترمیم معدل غیبت کنیم چه عواقبی دارد؟

براساس بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی افرادی که نتوانند در درس‌های امتحان‌ ترمیم حضور یابند می‌تواند با ارائه درخواست کتبی برای حذف درس یا دروس مورد نظر خود اقدام کنند و این امر باید توسط مدیر مدرسه محل ثبت نام صورت گیرد.

چنانچه براساس تبصره ۴ ماده ۳ بخشنامه ترمیم و ایجاد سوابق تحصیلی با درخواست فرد موافقت نشود، می‌تواند به بخش متوسطه دوم اداره آموزش و پرورش شهر خود مراجعه کرده و پیگیر درخواست خود باشد.

توجه داشته باشید که این بخشنامه به عنوان یک بخشنامه رسمی است که بر روی سامانه وزارت آموزش و پرورش منتشر شده است. بنابراین اگر سازمان آموزش و پرورش با حذف درسی که فرد قصدترمیم آن را داشته است موافقت نکند، داوطلب می‌تواند از طریق واحد شکایت آموزش و پرورش مراحل پیگیری را انجام دهد.

بسیاری از دانش آموزان در این مسیر برای پیشبرد مراحل ثبت درخواست خود در ارتباط با غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل از مشاوران تحصیلی کمک می‌گیرند و این امر می‌تواند برای آنها بسیار کمک کننده باشد. لذا شما دانش آموزان عزیز چنانچه به دنبال پیگیری درخواست خود در صورت غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل هستید با شماره 9099075307 تماس بگیرید. مشاوران مجرب آکادمی ایران تحصیل آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در ارتباط با پیگیری درخواست‌های شما هستند و می‌توانند شما عزیزان را در این مسیر به بهترین شکل راهنمایی کنند.

برای بررسی امکان ترمیم معدل دانشجویان دکتری وارد لینک شوید.

خلاصه مطالب

غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل یکی از مشکلاتی است که بعضاً افرادی که مایلند معدل یا نمره دروس خود را افزایش دهند با آن مواجه می‌شوند. دانش آموزانی که متقاضی شرکت در آزمون سراسری هستند ممکن است به دلایل متعددی از جمله تداخل امتحانات نهایی با امتحانات دیگر یا داشتن مسائل شخصی نتوانند در آزمون‌ترم معدل شرکت کنند.

از این رو این سؤال را دارند که اگر در امتحان‌ترم معدل غیبت کنیم چه عواقبی دارد؟ براساس تبصره ۴ ماده ۳ بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سوابق تحصیلی مدیر مدرسه موظف به حذف درس یا دروسی است که فرد قصد بهبود آنها را داشته است. چنانچه در این مسیر با درخواست فرد موافقت نشود، می‌تواند از طریق اداره آموزش و پرورش درخواست خود را پیگیری کند. در این مقاله سعی کردیم به مراحل مربوط به حذف درس در صورت غیبت در امتحان نهایی‌ ترمیم معدل اشاره کنیم . چنانچه در این مسیر نیازمند دریافت مشاوره‌های بیشتر هستید، می‌توانید با همکاران ما در مرکز مشاوره ایران تحصیل در ارتباط باشید.

برای دانلود pdf مقاله کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

غیبت در امتحان معدل چه عواقبی دارد؟

فرد بسیاری از مزایا از جمله بورسیه‌ها و کمک‌های مالی را پس از عدم شرکت در امتحان‌ ترمیم معدل از دست خواهد داد.

در صورت غیبت امتحان معدل چه می‌توان کرد؟

چنانچه در امتحان‌ ترمیم معدل شرکت نکنید، می‌توانید براساس بخشنامه ترمیم معدل و سوابق تحصیلی برای حذف آن درس اقدام کنید.

اگر با حذف درس در صورت غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل موافقت نشود چه اقدامی می‌توان کرد؟

در صورت عدم همکاری مدیر مدرسه برای حذف درس مورد نظر می‌توانید از طریق شکایت به سازمان آموزش و پرورش درخواست خود را پیگیری کنید.

نظرات

2 دیدگاه دربارهٔ «غیبت در امتحان ترمیم معدل + شرایط و قوانین 1403 | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo ندا گفت:

  سلام من خرداد ۴۰۲ ترمیم شرکت کردم پنج درس رو غیبت کردم و در کارنامه نوشت غیر موجه الان دوباره میتونم اون درس ها رو ترمیم ثبت نام کنم ؟؟آخه تو یه برنامه تلویزیونی گفتن غیبت های موجه و غیر موجه هم میتونن ثبت نام ترمیم معدل کنم دوباره

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   از طریق آموزش و پرورش پیگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • تغییر رشته در سال دهم متوسطه

  تغییر رشته در سال دهم متوسطه 1402 + شرایط و مراحل

  برخی از دانش آموزان با پس از ورود به مقطع دهم نسبت به رشته انتخابی خود دچار شک و تردید می‌شوند و نمی‌توانند دروس را به درستی فراگیرند. وزارت آموزش و پرورش برای این دسته از دانش آموزان امکان تغییر...
 • تغییر رشته از پرستاری به داروسازی

  تغییر رشته از پرستاری به داروسازی + بخشنامه 1402

  آیا تغییر رشته از پرستاری به داروسازی امکان‌پذیر است؟ چگونه می‌توان از رشته پرستاری به رشته‌های دیگر مانند داروسازی تغییر رشته داد؟ برای این تغییر رشته باید چه شرایطی داشت؟ آیا تغییر رشته در این زمینه تصمیم درستی است؟ در...
 • شرایط تغییر رشته دبیرستان

  شرایط تغییر رشته دبیرستان + بخشنامه جدید 1402 | ایران تحصیل

  اطلاع از شرایط تغییر رشته دبیرستان به دانش آموزان متوسطه مقطع دوم فرصت دوباره ای می دهد تا در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند. گاهی پیش می آید برخی از دانش آموزان تصور خاصی از یک رشته تحصیلی داشته...
 • دریافت گواهی اشتغال به تحصیل در سیدا

  دریافت گواهی اشتغال به تحصیل در سیدا + راهنما تصویری | irantahsil

  در حال حاضر دریافت گواهی اشتغال به تحصیل در سیدا امکان‌پذیر است. سامانه سیدای دانش آموزی به نشانی sida.medu.ir که ابتدا به منظور ثبت نمرات و اطلاعات دانش آموزان ایجاد شد، اکنون امکانات متعددی از جمله دریافت کارنامه تحصیلی، نقل...
تماس با مشاور