تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از کل کشور
شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد 1401

شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد 1401

شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد 1401
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9072952

شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد 1401 مشخص شد. در رابطه با شرایط تطبیق واحد پیام نور به آزاد  باید گفت در صورتی که دانشجویان واجد شرایط تعیین شده باشند، می توانند نسبت به معادل سازی و یا تطبیق واحد اقدام نمایند. با توجه به شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی در صورتی دانشجویان می توانند نسبت به تطبیق واحد اقدام نمایند که نمره آن ها در درس قبلی کمتر از 12 نشده باشد.

 مطابق با آیین نامه های شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد ، در صورتی که شما امکان ثبت نام را داشته باشید، می توانید در زمان تعیین شده نسبت به انجام انتخاب رشته اقدام نمایید. در رابطه با تاثیر این نمرات بر روی معدل هر یک از دانشجویان، دانشگاه های مختلف شرایط متفاوتی می توانند وجود داشته باشد. برای دریافت مشاوره و  پاسخ سوالات خود در این زمینه می توانید با شماره های موجود در جدول زیر تماس حاصل نمایید.

 

برای اطلاع از قوانین و شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد و همچنین انجام تطبیق واحد از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

مطابق با شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد 1401 تنها در تعداد واحد محدودی امکان تطبیق واحد وجود خواهد داشت.

 

شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد چیست؟

 

شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد چیست؟

 

آن دسته از دانشجویانی که برخی از واحدهای دانشگاهی را در دانشگاه آزاد و پیام نور گذرانده اند و یا به صورت دولتی در برخی از دانشگاه ها تحصیل نموده اند در حال حاضر می توانند با توجه به شرایط تعیین شده و آیین نامه های دانشگاه ها نسبت به تطبیق واحد در هر یک از دروس اقدام نمایند. لازم به ذکر است که تطبیق واحد کارشناسی ارشد آزاد نیز متفاوت می باشد.

هریک از دانشگاه ها با توجه به ضوابط و مقررات خود شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد خاصی را برای تطبیق واحد دانشجویان در نظر می گیرد که متناسب با آن کلیه دانشجویان می توانند نسبت به انتخاب واحد و همچنین تطبیق آن اقدام نمایند. کلیه دانشجویان توجه داشته باشند که امکان تطبیق واحد در هر مقطع تحصیلی به تعداد تعییم شده دانشگاه تعیین می‌نماید وجود خواهد داشت.

برای آشنایی شما دانشجویان عزیز در رابطه با نحوه تطبیق واحد در دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد اطلاعات مفیدی را ارائه خواهیم کرد تا بتوانید از شرایط و ضوابط تعیین شده برای هر یک از دانشگاه ها اطلاع یابید و در زمان مقرر برای انجام انتخاب واحد اقدامات لازم را به انجام برسانید.

 

 شرایط تطبیق واحد پیام نور به آزاد

پذیرش واحد درسی مسابقه قوانین تعیین شده شورای دانشگاه در دانشگاه پیام نور به شرح زیر می باشد :

 1. مطابق با آیین نامه آموزشی دانشجویی پذیرفته شده جدید حداکثر تا پایان دو نیمسال تحصیلی پس از پذیرش موظف به ارائه ریز نمرات تایید شده خود به واحد آموزشی مربوطه می باشند. لازم به ذکر است که این زمان قابل تمدید نخواهد بود.
 2.  واحد های درسی در دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی و همچنین دانشگاه های غیر دولتی و یا غیر انتفاعی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری و یا دانشگاه های تحت نظارت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشند، می توانند نسبت به تطبیق انتخاب واحد اقدام نمایند.
 3.  امکان تطبیق واحد های درسی در دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی و یا دانشگاه های غیر دولتی و غیر انتفاعی که مورد تائید وزارت علوم تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشند، در صورت مرجع تایید واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و فایل رایانه ای و همچنین مراکز تربیت معلم دروس عمومی قابل پذیرش و تطبیق خواهد بود.
 4.  در رابطه با شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد ، محتوای آموزشی درس های گذرانده شده قبلی لازم است ۸۰ درصد محتوای واحد های مشابه در رشته های مشابه و همچنین در رشته جدید مطابقت داشته باشد، تشخیص امکان مطابقت درس بر عهده گروه واحد آموزشی استان می باشد.
 5.  نمره های دانشجو در هر یک از دروس برای تطبیق باید حداقل ۱۰ در معیار صفر تا ۲۰ و معادل آن در سایر معیارها برای دانشگاه های دولتی روزانه شبانه نیمه حضوری مجازی پیام نور تربیت معلم آموزش فنی و حرفه ای می باشد. در این بین تطبیق واحد دانشجویان اخراجی متفاوت خواهد بود.
 6.  نمره دانشجو در هر یک از واحدهای درسی باید حداقل ۱۲ از ۲۰ نمره باشد و برای دانشگاه‌ها دانشگاه های غیر دولتی حوزه علمیه دانشگاه غیر انتفاعی با توجه به شرایط تطبیق واحد پیام نور به آزاد واحد این امکان وجود خواهد داشت.
 7.  دروس گذرانده شده سطح یک و سطح ۲ و ۳ در حوزه علمیه قم و مشهد در صورتی که مطابق با قوانین دانشگاه، برای مقطع کاردانی و کارشناسی باشد؛ امکان معادل سازی وجود خواهد داشت.
 8.  تشخیص شمول مدارک دانشجویان خارج از کشور با یکی از از بندهای اداره کل خدمات آموزشی می باشد.

 

نحوه معادل سازی و شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی

 

نحوه معادل سازی و شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی

 

آن دسته از دانشجویانی که به صورت کوتاه مدت در دانشگاه پیام نور و یا دوره داخلی دانشگاه ها و یا دوره های پودمانی دانشگاه جامع علمی کاربردی را گذرانده‌اند، جهت تطبیق واحد در صورتی که شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی زیر را داشته باشند، امکان معادل سازی را خواهند داشت.

 • چنانچه دانشجو درس یا دروسی را در دانشگاه پیام نور گذرانده باشند، این نمره در صورت که ده باشد، امکان معادل سازی را فراهم می کند.
 •  در صورتی که دانشجو واحدهای درسی را در سایر دانشگاه ها یا موسسات آموزش عالی گذرانده باشد، به شرط اینکه در امتحان جامع سازمان سنجش و آموزش کشور حد نصاب لازم را برای قبولی کسب نموده باشد و همچنین گواهی را از سایت سازمان سنجش دریافت نموده باشد. امکان بررسی آن وجود خواهد داشت لازم به ذکر است که حد نصاب نمرات دانشجو باید ۱۲ باشد.
 • شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد یادآوری مهم مدارک دوره معادل و داخلی می بایست با مجوز وزارت علوم تحقیقات و فناوری یا سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شده باشد.
 •  واحد های گذرانده شده دانشجویان در دوره پودمانی دانشگاه علمی کاربردی در صورتی که در امتحان جامع دانشگاه و فوق برنامه ها و گواهی های آنها نمره ۱۲ را کسب نموده باشند امکان بررسی و معادل سازی آن وجود خواهد داشت.
 •  تمامی دانش آموختگان دوره پودمانی که در سال ۸۳ و پس از آن در مقاطع بالاتر که سازمان سنجش برگزار می نماید پذیرفته شده باشند، از آزمون جامع معاف خواهند بود.
 • مطابق با برخی از بندهای آیین نامه دانشگاه پیام نور در رابطه با نحوه پذیرش دانشجو در تمامی آن دسته از دانشجویانی که می توانند بر اساس شرایط تطبیق واحد پیام نور به آزاد تعیین شده، حداکثر ۵۰ درصد از تعداد واحدهای درسی جهت پذیرش دانشگاه و موسسات دولتی و یا غیر انتفاعی و آموزش عالی حذف و کلیه دروس دانشجو در صورت داشتن سایر شرایط قابل معادل سازی خواهد بود.
 •  تمامی آن دسته از دانشجویانی که از طریق کنکور سراسری یا فراگیر پذیرفته شده باشند به ازای هر ۱۵ واحد درسی تصویب شده یک نیمسال از سنوات مجاز دانشجو به ازای کارنامه کسب شده کسر خواهد شد.
 • شروع سنوات مجاز برای دانشجویانی که تغییر رشته داده اند و یا اقدام به انتقالی از سایر دانشگاه ها نموده اند، از سال پذیرش دانشجو در آزمون سراسری یا فراگیر محاسبه خواهد شد.
 •  مطابق با آیین نامه تطبیق واحد وزارت علوم  به ازای معادل سازی هر واحد درسی در واقع شهریه متغیر یک واحد درسی خودخوان طبق جدول شهریه نیمسال تحصیلی که در آن تقاضای تطبیق واحد داده شده است اخذ خواهد شد.
 •  رتبه دانشجویانی که در نمره معیار ۰ تا ۴ باشند به صورت مردود، ضعیف، متوسط، خوب و عالی طبقه بندی می شود که در واقع نمره متوسط همان نمره ۱۲ برای دانشجویان می باشد و همچنین نمره عالی برای هر یک از دانشجویان همان نمره ۱۷ خواهد بود. معادل سازی در سایر معیارها به عهده اداره کل خدمات آموزشی خواهد بود و به اداره کل خدمات آموزشی ارسال می گردد.
 •  مطابق با قوانین شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی ، تعداد واحد درس تصویر نیز نباید کمتر از تعداد واحد درس در رشته جدید دانشجو باشد. چنانچه تعداد واحد ۱ درس کمتر بوده و می‌توان به صورت تلفیقی چند واحد درسی مرتبط با یک درس را معادل سازی نمایند.
 • کلیه نمرات درس های تزریقی در میانگین یا همان معدل دانشجو محاسبه خواهند شد. بنابراین توصیه می‌کنیم در صورتی که به دنبال معدل بالا در رشته های دانشگاهی خود می باشید، می توانید نسبت به تطبیق واحد اقدام نکنید و اجازه بدهید که درس مورد نظر را در واحد دانشگاهی به خوبی بگذرانید.
 •  تمامی دانشجویان پذیرفته شده در مقطع کارشناسی پیوسته که دارای مدرک کاردانی پیوسته می باشند و همچنین فاقد مدرک پیش دانشگاهی هستند، هیچ یک از واحد مقاطع کاردانی آنها امکان معادل سازی را نخواهد داشت.
 •  در صورتی که دانشجو از یک مرکز به مرکز دیگر بدون اینکه در رشته ی پذیرفته شده خود تغییر ایجاد نماید، درخواست انتقالی دهد، در پذیرش یا نمره های درس دانشجو هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد.
 • مطابق با شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد دانشجویان دانشگاه پیام نور در صورتی که نسبت به تغییر رشته اقدام نمایند، کلیه دروس عمومی و همچنین واحدهای مشترک که دارای عناوین و سرفصل تعداد واحد یکسان و کد درس مشترک می باشند نیازی به تزریق واحد نخواهند داشت و عیناً با همان نمره ردی و قبولی در کارنامه دانشجو باقی می ماند.
 •  واحد های گذرانده شده در مقطع کاردانی برای پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی ناپیوسته امکان معادل سازی نخواهد داشت.
 •  در صورتی که دانشجو، تقاضایی در رابطه با موعد مقرر برای آموزش داشته باشد اما نمرات وی به تایید اساتید و یا واحد آموزشی نرسیده باشند نامه تایید شده از موسسه قبلی پس از ارسال به موقع بلامانع خواهد بود.

 

برای دانلود نرم افزارهای مورد نیاز کلاس مجازی دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

 

شرایط معادل سازی و تطبیق واحد دانشگاه آزاد

 

شرایط معادل سازی و تطبیق واحد دانشگاه آزاد

تا کنون در رابطه با شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد اطلاعاتی ارائه نمودیم. حال باید بگوییم که همانند دانشگاه های سراسری و همچنین دانشگاه دیگر کشور ،دانشگاه آزاد نیز امکان معادل سازی واحدهای گذرانده شده را برای آن دسته از دانشجویانی که تمایل به معدل سازی دارند، فراهم نموده است که با توجه به شرایط و ضوابط تعیین شده از سوی این دانشگاه قابل انجام می باشد. در ادامه به کلیه مواردی که در تطبیق واحد مورد نظر است اشاره خواهد شد :

 • معادل سازی واحدهای درسی گذرانده شده پذیرفته شدگانی که در گذشته دروسی را در یکی از واحدهای دانشگاهی و یا سایر موسسات آموزش عالی معتبر داخل و خارج از کشور گذرانده باشند مشروط به شرایط زیر می باشد.
 •  دانشجو با توجه به سوابق تحصیلی خود مجاز به تحصیل در رشته جدید خواهد بود.
 •  دانشجو با توجه به شرکت در آزمون سراسری وارد دانشگاه یا موسسه آموزش عالی قبلی خود می شود.
 •  دروس گذرانده شده قبلی دانشجویان از نظر تعداد واحد درسی کمتر از تعداد واحد درسی جدید نباید باشد.
 •  محتوای آموزشی آن دسته از داوطلبانی که درس خود را گذرانده اند حداقل ۸۰ درصد با محتوای درس مشابه باید مطابقت داشته باشد و همچنین نمره کسب شده دانشجو در گذشته نباید کمتر از ۱۲ باشد
 •  امکان معادل سازی دروس، توسط سه نفر از گروه آموزشی که وظیفه این کار را برعهده دارند در واحد دانشگاهی پذیرنده دانشجو مطابق با رعایت قوانین تعیین شده قابل اجرا خواهد بود و مطابق با شرایط تطبیق واحد پیام نور به آزاد تصمیم گیری می شود.
 •  نمرات درس پذیرفته شده در کارنامه دانشجو ثبت می گردد و در تعیین میانگین نیم سال یا همان معدل ترم تحصیلی دانشجو محاسبه نخواهد شد. اما برای معدل کل دوره تحصیلی و یا همان معدل کل دانشجو حتماً محاسبه خواهد شد.
 •  در صورتی که دانشجویان ۲۰ واحد درسی را معادل سازی نموده باشند و این درس به تائید واحد دانشگاهی رسیده باشد، یک نیمسال از واحدهای باقی مانده که از ۱۲ واحد کمتر نباشد، نیز یک نیم سال از مدت مجاز تحصیل دانشجویان کسر خواهد شد.
 •  آن دسته از پذیرفته شدگان آزمون سراسری در دوره های کاردانی و کارشناسی در صورتی که در گذشته یکی از دروس دوره های کاردانی یا کارشناسی را گذرانده باشند، مطابق با مفاد آیین نامه آموزشی و بندهای مربوط به آن امکان معادل سازی را خواهند داشت.
 • پذیرفته شدگان آزمون سراسری در دوره های کاردانی و کارشناسی در صورتی که در گذشته در یکی از دوره های کاردانی یا کارشناسی درسی را گذرانده باشند، فقط در دانشگاه امکان معادل سازی وجود خواهد داشت.
 •  دروس فارغ التحصیلی برای کلیه فارغ التحصیلان در مقاطع کاردانی و کارشناسی که در آزمون سراسری ورودی پذیرفته شده اند؛ مطابق با ماده ۶۷ آیین نامه آموزشی و بندهای آن قابل معادل سازی می باشد.
 •  در رابطه با هزینه معادل سازی هر واحد درسی برابر یک سوم شهریه متغیر درس مربوطه خواهد بود.
 •  معادل سازی و پذیرش دروس گذرانده شده دانشجویان انتقالی و میهمان مطابق با ماده ۵۲ و تبصره آن قابل انجام خواهد بود. و این ماده ها در دانشگاه آزاد با توجه به شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد می تواند متفاوت باشد.
 •  معادل سازی باید در نیمسال اول شروع به تحصیل انجام شود و در صورتی که با تاخیر به وجود آید، امکان تطبیق واحد وجود نخواهد داشت.

 

 

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد 1401 به شما دانشجویان عزیز ارائه نماییم. در صورتی که مایل به اطلاع دقیق از شرایط تطبیق واحد پیام نور به آزاد هستید و یا به دنبال پاسخ سوالات خود در رابطه با شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی با کارشناسان ما در ارتباط باشید. مشاوران ما همه روزه، حتی ایام تعطیل، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان خواهند بود.

 

برای دریافت فایل مربوط به راهنمای شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد و همچنین رفع مشکلات تطبیق واحد از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

مطالب مرتبط

سیستم آموزش مجازی دانشگاه علم و فرهنگ

نحوه عضویت در اپلیکیشن پیام من پیام نور

راهنمای ثبت نام دانشگاه پیام نور

شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد

 

در رابطه با شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد آیا امکان تطبیق واحد با نمره ده وجود دارد؟

یکی از شرایط تطبیق واحد برای تمامی دانشگاه های سراسر کشور، این است که دانشجویان در صورتی می توانند نسبت به تطبیق واحد اقدام نمایند که در دروس خود حداقل نمره دوازده را کسب نموده باشند.

آیا در رابطه با شرایط تطبیق واحد پیام نور به آزاد رتبه بندی برای نمره در نظر گرفته شده است؟

بله. نمرات دانشجویان بر اساس رتبه ای که در نظر گرفته می شود از ضعیف تا عالی که از نمره صفر تا 4 می باشد، رتبه بندی خواهند شد.

آیا نمره تطبیق داده شده در معدل ترم تحصیلی منظور می شود؟

در رابطه با شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و همچنین هر یک از دانشگاه ها، شرایط متفاوتی وجود خواهد داشت که دانشگاه در این زمینه تصمیم گیری می نماید. اما در برخی از دانشگاه نمره موثر نخواهد بود.

آیا برای دانشجویان تربیت معلم امکان تطبیق واحد برای دانشگاه پیام نور وجود دارد؟

برای دانشجویان و یا فارغ التحصیلان دانشگاه تربیت معلم، تنها امکان تطبیق واحد در دروس عمومی وجود خواهد داشت.

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور