ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

حذفیات دروس دانشگاه پیام نور 1403 + مباحث حذفی | ایران تحصیل

حذفیات دروس دانشگاه پیام نور
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

امتحانات نهایی در دانشگاه پیام نور به صورت سراسری و هماهنگ برگزار می شود؛ به همین دلیل نیز سالانه لیست مباحث حذف شده کتاب های پیام نور از طریق این دانشگاه اعلام می شود. با توجه به حجم بالای مطالب قابل مطالعه به دانشجویان گرامی پیشنهاد می کنیم که قبل از فرجه های تحصیلی از حذفیات دروس دانشگاه پیام نور مطلع شوند. در این مقاله راهنمای تصویری نحوه مشاهده مباحث حذف شده منابع دانشگاه پیام نور را ارائه کرده ایم. توجه داشته باشید که بخش های حذفی دروس دانشگاه پیام نور ممکن است هر ترم تغییر کند، در نتیجه حتما لیست حذفیات جدید را دریافت کنید.

آن دسته از دانشجویانی که موفق به دریافت لیست مباحث حذف شده منابع دانشگاه پیام نور نشدند، می توانند از طریق تماس با شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) با کارشناسان مجرب مرکز ایران تحصیل ارتباط برقرار کنند. مشاوران ما، به بهترین نحو شما را راهنمایی خواهند کرد. 

منظور از حذفیات دروس دانشگاه پیام نور چیست؟

دانشگاه پیام نور را می توان یکی از محبوب ترین و پر متقاضی ترین دانشگاه های ایران دانست؛ دلیل آن هم وجود شعبه های مختلفی از این دانشگاه در سرتاسر ایران، پذیرش دانشجو به صورت بدون کنکور و با کنکور، ارائه رشته های دانشگاهی متنوع و کاربردی و … می باشد. این دانشگاه منابع درسی، شیوه تدریس و تحصیل، شیوه برگزاری آزمون و … خود را دارد که آن را از سایر دانشگاه های ایران متفاوت می کند.

امتحانات نهایی در تمامی دانشگاه های پیام نور به صورت هماهنگ برگزار می شود و سوالات آزمون از منبعی خاص طرح می شود. به همین دلیل هم در تمامی این دانشگاه ها منبع یکسان برای تدریس و تحصیل مشخص می شود و در ابتدای ترم حذفیات دروس دانشگاه پیام نور اعلام می شود تا دانشجویان بتوانند از همان ابتدا برای امتحانات پایانی خود برنامه ریزی کنند. بخش های حذفی دروس دانشگاه پیام نور براساس مقطع تحصیلی، رشته، کتاب، ناشر، نوع تست و … بررسی و اعلام می شود.

منظور از حذفیات دروس دانشگاه پیام نور چیست؟

پیش از شروع هر ترم، براساس بررسی هایی که کارشناسان و اساتید دانشگاه پیام نور انجام می دهند، مباحث و فصل های مهمی که باید در طول ترم تدریس شده و مورد ارزیابی قرار گیرند، مشخص می شوند. این ارزیابی باعث می شود که دانشجویان از همان ابتدا بدانند چه کتابی با چه ناشر و سال چاپی را باید تهیه کنند و چه فصل هایی را مطالعه کنند که شامل لیست مباحث حذف شده کتاب های پیام نور نباشد.

توجه داشته باشید که لیست منتشر شده در هر ترم تحصیلی تغییر می کند و به همین دلیل هم باید در ابتدای هر ترم جهت دریافت لیست جدید منتشر شده از سوی دانشگاه اقدام کرده و به حذفیات دروس ترم های گذشته متکی نباشید. شاید منبعی در برخی از نیم سال ها دارای چندین فصل حذفی باشد و در نیم سالی دیگر بدون هیچ گونه حذفی، تمامی مباحث کتاب جز منابع آزمون محسوب شود.

 

برای اطلاع از جدیدترین بخشنامه شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد  در سال جاری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

نحوه مشاهده لیست مباحث حذف شده کتاب های پیام نور

برای دریافت لیست مباحث حذف شده منابع دانشگاه پیام نور هر دانشجو باید به صورت اینترنتی به پورتال دانشگاه پیام نور مراجعه کند و براساس مقطع و رشته تحصیلی خود، لیست حذفیات را دریافت کند. برای اطلاع از مباحث حذف شده هیچ نیازی نیست که به دفتر آموزش دانشکده خود مراجعه کنید؛ تنها با مراجعه به نشانی اینترنتی pnu.ac.ir که سامانه اطلاع رسانی دانشگاه پیام نور است، می توانید لیست مباحث را به صورت فایل پی دی اف دریافت کنید.

✅ مراحل مورد نیاز برای مشاهده لیست مباحث حذف شده کتاب های پیام نور عبارتند از:

در ابتدا می بایست وارد درگاه اطلاع رسانی دانشگاه پیام نور به نشانی اینترنتی pnu.ac.ir شوید. (برای ورود مستقیم به سامانه بر روی لینک ذکر شده کلیک کنید.) پس از ورود به سامانه از منوی سربرگ ابتدا گزینه «آموزش» و سپس از ستون «رشته ها، لیست ارائه درس و منابع»، گزینه «برنامه ریزی آموزشی» را انتخاب کنید.

مرحله اول مشاهده لیست مباحث حذف شده کتاب های پیام نور

در صفحه ای که باز می شود می توانید در سمت راست صفحه «برنامه دروس، منابع درسی و جدول تطبیق» مناسب رشته خود را مشاهده کنید. براساس مقطع تحصیلی خود، گزینه مناسب را انتخاب کنید.

مرحله دوم مشاهده لیست مباحث حذف شده کتاب های پیام نور

بر روی لینک فعال عبارت «برنامه ارائه دروس و جدول تطبیق درس با رشته مدرس، مقطع کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته سال تحصیلی 1403 – 1403» کلیک کنید. (در این راهنمای تصویری، مقطع انتخابی ما کارشناسی بوده است.)

مرحله سوم مشاهده لیست مباحث حذف شده کتاب های پیام نور

لیستی ار رشته های ارائه شده در مقطع کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته را در سال تحصیلی جاری مشاهده خواهید کرد. از میان این لیست، رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید. (رشته انتخابی ما در این مقاله جغرافیا – گردشگری است.)

مرحله چهارم مشاهده لیست مباحث حذف شده کتاب های پیام نور

در صفحه جدید لیست رشته های ارائه شده را در گروه جغرافیا – گردشگری براساس کد رشته ها،  ليست ارائه دروس و … مشاهده خواهید کرد. از آخرین ستون سمت چپ جدول بر روی گزینه «جدول تطبیق» رشته تحصیلی خود کلیک کنید.

مرحله پنجم مشاهده لیست مباحث حذف شده کتاب های پیام نور

به این ترتیب می توانید لیست حذفیات دروس دانشگاه پیام نور را براساس عناوین درسی به صورت فایل زیپ شده دریافت کنید. در بخش «شرح پیوست» لیست حذفیات هر درس ارائه شده است.

مرحله ششم مشاهده لیست مباحث حذف شده کتاب های پیام نور

دانشجویان گرامی چنانچه در رابطه با هر یک از مراحل فوق سوالی داشتید، می توانید با مشاوران مرکز ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس حاصل کنید.

 

تفاوت پیام نور با فراگیر پیام نور چیست؟ برای اطلاع از این تفاوت، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

اهمیت شناخت حذفیات منابع دانشگاه پیام نور

اکثر دروس دانشگاهی دارای بیش از یک منبع مطالعه هستند و بر حسب صلاح دید اساتید تغییر می کنند؛ به همین دلیل هم حجم دروس بیشتر از زمان مدرسه است. این حجم بالای منابع تدریس شده در زمان امتحانات پایانی ممکن است سبب فشار و استرس زیاد دانشجویان شود؛ در نتیجه وجود برخی حذفیات سبب کاهش استرس و منابع مطالعاتی خواهد شد.

اگر از مباحث حذف شده منابع دانشگاه پیام نور خبر نداشته باشید ممکن است به اشتباه بخش هایی را که اهمیتی از نظر طراح سوال ندارند را نیز مطالعه کنید و حجم کاری خود را بیشتر کنید. یا برعکس از بخش هایی که بیشتر دارای اهمیت است، غافل شوید. از آن جایی که آزمون های پایانی دانشگاه پیام نور به صورت سراسری برگزار می شود، می بایست بدانید که امتحان هر یک از دروس شما چگونه است؟ تستی یا تشریحی؟ نوع سوالات آزمون در نوع مطالعه برای آزمون نیز اهمیت بالایی دارد.

چرا باید بخش های حذفی دروس دانشگاه پیام نور را مشخص کنیم؟

از طرفی آزمون های پایانی 12 نمره از نمره پایانی دانشجویان را تشکیل می دهند (8 نمره باقی مانده، همان نمره میان ترم خواهد بود) به همین دلیل هم تاثیر بسیاری در قبولی دانشجو دارند. هر دانشجویی که در ابتدای ترم یا حداقل پیش از امتحانات از لیست حذفیات دروس خود کسب اطلاع نکند، اضطراب بیشتری داشته و در اخذ میانگین نمرات بالا برای هر درس با مشکل مواجه خواهد شد.

کارشناسان مجرب ایران تحصیل در تمامی مراحل تحصیلی شما، آماده راهنمایی و پاسخگویی به تمامی سوالاتتان هستند. در صورت نیاز می توانید با شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس بگیرید؛ ما همه روزه (حتی در روز های تعطیل) از ساعت 8 صبح الی 12 شب پاسخگوی شما خواهیم بود.

 

برای اطلاع از نحوه ورود و عضویت در سامانه پیام من دانشگاه پیام نور بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

خلاصه مطلب 

هر دانشگاهی براساس قوانین خود روشی ویژه برای برگزاری امتحانات نهایی دارد و معمولا در اکثر دانشگاه ها، این استاد است که منابع آزمون و حذفیات را برحسب صلاح دید خود مشخص می کند. اما در دانشگاه های پیام نور، اساتید نقشی در مباحث آزمون پایانی ندارند چرا که آزمون به صورت سراسری و هماهنگ برگزار می شود. از این رو لیست مباحث آزمون و حذفیات دروس دانشگاه پیام نور نیز به صورت سراسری اعلام می شود. دانشجویان گرامی می توانند جهت دریافت لیست مباحث حذف شده کتاب های پیام نور، به سایت این دانشگاه مراجعه کنند.

برای راهنمایی هر چه بهتر شما دانشجویان گرامی در مقاله فوق راهنمای تصویری روش مشاهده بخش های حذفی دروس دانشگاه پیام نور را ارائه کردیم. پیشنهاد می کنیم که حداکثر تا قبل از آغاز فرجه های دانشجویی لیست مباحث حذف شده را دریافت کنید تا در زمان مطالعه منابع آزمون، حجم درس خود را بیشتر نکنید. در صورت داشتن سوال و یا نیاز به راهنمایی نیز می توانید با مشاوران مرکز ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس حاصل کنید. کارشناسان ما همه روزه هم از طریق تماس تلفنی و هم بخش دیدگاه ها، پاسخگوی سوالات شما خواهند بود. 

 

برای دانلود پی دی اف کامل مقاله حذفیات دروس دانشگاه پیام نور بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

4.3/5 - (7 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

روش اطلاع از حذفیات دروس دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد چگونه است؟

فرقی ندارد که مشغول تحصیل در چه مقطعی از دانشگاه پیام نور هستید، در هر صورت می توانید با مراجعه به سایت این دانشگاه و از طریق دریافت برنامه دروس، می توانید لیست منابع حذفی درس ها را مشاهده کنید.

از طریق چه سامانه ای می توان حذفیات دروس دانشگاه پیام نور را دریافت کرد؟

دانشجویان گرامی می توانن با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی دانشگاه پیام نور به نشانی اینترنتی pnu.ac.ir، از آخرین لیست دروس حذف شده این دانشگاه کسب اطلاع کنند. برای مشاهده راهنمای تصویری به مقاله بالا مراجعه کنید.

 چرا دانستن حذفیات دروس پیام نور مهم است؟

باتوجه به اینکه امتحانات پایانی در دانشگاه های پیام نور به صورت سراسری برگزار می شوند و 12 نمره از نمره کل را شامل می شوند، دانشجویان باید از مباحث مهم و حذفی منابع امتحانی مطلع باشند. 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • دکتری-استاد-محور-دانشگاه-پیام-نور

  دکتری استاد محور دانشگاه پیام نور + شرایط 1403 | ایران تحصیل

  یکی از اهداف دانشگاه پیام نور حمایت از دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان است تا بتوانند با چالش‌های کمتری به ادامه تحصیل در مقطع دکتری بپردازند. به همین دلیل به تازگی شاهد روش دکتری استاد محور دانشگاه پیام نور برای...
 • شهریه دانشگاه پیام نور

  شهریه دانشگاه پیام نور 1403+ ثابت و متغیر هر مقطع و رشته

  شهریه دانشگاه پیام نور برای داوطلبانی که باکنکور و یا بدون کنکور پذیرفته می‌شوند، تفاوتی ندارد. دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم است که هر سال دانشجو می‌پذیرد. شهریه ثابت و متغیر مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد...
 • شرایط مشروطی دانشگاه پیام نور 1403 + سقف و عواقب

  سقف مشروطی دانشگاه پیام نور 1403 + سقف و عواقب

  سقف مشروطی دانشگاه پیام نور و قوانین انتخاب واحد دانشجویان مشروطی در هر یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، متفاوت است اما در کل، اگر میزان معدل کل پایان ترم دانشجو از یک حد مشخص شده کمتر باشد،...
 • شرایط مشروطی دانشگاه غیر انتفاعی 1403 + سقف و عواقب

  مشروط شدن در دانشگاه غیر انتفاعی 1403 + سقف و عواقب

  مشروط شدن در دانشگاه غیر انتفاعی برای تمامی ترم‌ها است و چنانچه معدل کل پایان‌ ترم دانشجویان از حداقل میزان مشخص شده از سوی دانشگاه، کمتر باشد؛ دانشجو در آن نیمسال تحصیلی، مشروط می‌شود. دانشجویان مشروط برای انتخاب واحد در...
تماس با مشاور