ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

شرایط ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 1403 + آیین نامه مقاطع | ایران تحصیل

شرایط ترمیم معدل دانشگاه پیام نور
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

بسیاری از دانشگاه‌ها مانند آزاد و سراسری، شرایطی برای ترمیم معدل در نظر می‌گیرند. شرایط ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 1403 برای آن دسته از دانشجویانی که قصد دارند معدل پایینشان را بهتر کنند، تعیین کرده است. خیلی از دانشجوها در طول دوره تحصیلی با موانعی مثل کسالت، ازدواج، جا به جایی محل سکونت و غیره مواجهه می‌شوند. به همین علت دانشگاه پیام نور برای جبران نمرات پایین برخی دروس در طول امتحانات، فرصتی به نام ترمیم معدل را مطرح به اجرا درآورده‌ است. طبق قوانین وضع شده توسط دانشگاه‌های دولتی، آزاد، غیر انتفاعی و پیام نور، دانشجو بایستی در دوره کارشناسی کمترین معدل یعنی ۱۲ را کسب کرده باشد. همچنین در دوره کارشناسی ارشد با حداقل معدل ۱۴ فارغ التحصیل شود.

ترمیم معدل کارشناسی در دانشگاه پیام نور

معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد در هر رشته‌ای مهم و سرنوشت ساز است. دانشجویانی که به دلایل مختلفی نظیر ابتلا بیماری خود و یا اعضای نزدیک خانواده، ازدواج و یا جابه‌جایی محل سکونت در برخی از امتحانات دروس تخصصی و عمومی پایان ترم، نمره کم می‌آورند.
نمره نهایی با ضریب‌های مشخص شده از سوی بخش آموزش دانشکده، تاثیر بسیار زیادی بر روی معدل خواهد. بنابراین شرایط ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 1403 + آیین نامه مقاطع وضع شده است تا فرصت جبران برای دانشجویانی که قصد اپلای دارند و یا می‌خواهند در کارشناسی ارشد یا دکترا شرکت کنند، فراهم شود.

برای مشاهده نمونه سوالات آزمون ترمیم معدل کلیک کنید.

ترمیم معدل کارشناسی در دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور مانند دانشگاه‌های دیگر نظیر آزاد با امکان ترمیم  معدل کارشناسی پیام نور بعد از فارغ التحصیلی، مسیر زندگی خیلی از دانشجویان را تغییر داده است. در حقیقت با ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 1403، افرادی که با معدل پایین در کارشناسی مانند ۱۲ یا ۱۴ در مقطع ارشد فارغ التحصیل شدند، می‌توانند اکنون با مطالعه شرایط ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 1403 و آیین نامه مقاطع، مجدد در آزمون دروس تخصصی و عمومی شرکت کنند.

برای اطلاع از شرایط مرخصی گرفتن از دانشگاه پیام نور کلیک کنید.

شرایط ترمیم معدل در دانشگاه پیام نور سال 1403

با توجه به تقاضای مکرر برای ترمیم معدل دانشگاه پیام نور، مقررات جدیدی وضع شده که طبق آن افراد می‌توانند برای جبران معدل پایین در آزمون و دوره‌های در نظر گرفته شده برای دانشجویان، شرکت کنند. همچنین دانشجویان بایستی به این نکته توجه داشته باشند که تنها ۱ مرتبه امکان ترمیم معدل وجود دارد و پس از آن در صورت قبولی و افزایش نمرات، اپلای برای مهاجرت و شرکت در کنکور کارشناسی ارشد میسر خواهد بود. هر ساله قوانین و ضوابط دانشگاه‌ها و در کل مدارس و موسسه‌های آموزشی، تغییر می‌کند. بنابراین در این بخش قصد داریم به شرایط ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 1403 بپردازیم:

شرایط ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 
ترمیم معدل کارشناسی و ترمیم معدل کارشناسی ارشد ۱۴٠۲  تنها ۱ مرتبه قابل اجرا است و در صورتی که دانشجو نمراتی کمتر از نمرات قبل از فارغ التحصیلی کسب کند، همان نمره قبلی در کارنامه ثبت می‌شود.
طبق آیین نامه جدید، یکی ار شرایط مهم برای ترمیم معدل و نمرات دروس تخصصی و عمومی، نمره کمتر از ۱۰ الی ۱۲ است.
فقط دانشجویان کارشناسی که معدل آن‌ها ۱۲ و یا زیر ۱۲ می‌شود و همچنین دانشجویان کارشناسی ارشدی که معدل آن‌ها ۱۴ و یا زیر ۱۴ می‌شود، می‌توانند برای ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 1403 شرکت کنند.
دانشجویان کارشناسی تنها می‌توانند ۱۰ تا از دروس خود را برای ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 1403 انتخاب کنند تا معدل نهایی آن‌ها بالاتر از ۱۲ شود. بنابراین با در نظر گرفتن شرایط گفته شده، امکان تغییر مدل و شرکت در کنکور ارشد و یا دکتری وجود دارد.

نحوه ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 1403

دانشجویان به صورت کلی یک مرتبه برای ترمیم معدل خود در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، فرصت دارند که می‌توانند در آزمون شرکت کنند تا با معدلی بهتر فارغ التحصیل شوند. اما قوانینی وجود دارد که در بندهای پیشین، طبق آیین نامه مقاطع، شرایط ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 1403 را به صورت مفصل شرح دادیم. اما نحوه ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 1403 به چه صورت است؟ چه مواردی را بایستی در نظر بگیرید؟

نحوه ترمیم معدل دانشگاه پیام نور

 

مقطع تحصیلی اینکه دانشجو به تازگی دوره کارشناسی را تمام کرده یا کارشناسی ارشد، به هر مورد دیگری اولویت دارد. بنابراین در گام اول بایستی به مقطع تحصیلی و شرایط وضع شده در حال سال توسط دانشگاه پیام نور، توجه نمایید. در گام دوم ضروری است نمره و یا معدل را بررسی کنید. نمرات دروس تخصصی و عمومی زیر ۱۲ و یا معدل زیر ۱۴ برای مقطع کارشناسی ارشد و زیر ۱۲ در مقطع کارشناسی، قابل ترمیم است. پس با توجه به شرایط و قوانین ذکر شده برای ترمیم معدل کارشناسی پیام نور بعد از فارغ التحصیلی اقدام کنید.

حتما بخوانید: چند بار می‌توان ترمیم معدل کرد؟ 

شرایط پذیرش ترمیم معدل دانشگاه پیام نور

متقاضیانی که با معدل و یا نمرات پایین از دانشگاه فارغ التحصیل شده‌ و برای استخدام در شرکت‌های مهم و یا مهاجرت با مشکل روبه‌رو می‌شوند، بایستی در این طرح شرکت کنند. همچنین افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند و می‌خواهند برای کارشناسی ارشد شرکت کنند، ترمیم معدل دانشگاه پیام نور گزینه مناسبی است.

البته به این نکته توجه داشته باشید که دانشجویان با معدل زیر 12 به صورت اجباری در این طرح شرکت می‌کنند، اما دانشجویان دیگر می‌توانند به صورت اختیاری از شرایط پذیرش ترمیم معدل دانشگاه پیام نور مطلع شوند و بعد اقدامات لازم را انجام دهند.

برای دانلود فایل PDF شرایط ترمیم معدل دانشگاه پیام نور کلیک کنید.

خلاصه مطلب

ما در این مقاله به موضوع شرایط ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 1403 و همچنین آیین نامه آن در مقاطع مختلف پرداختیم تا دانشجویانی که قصد جبران معدل زیر ۱۲ در کارشناسی و معدل زیر ۱۴ در کارشناسی ارشد را دارند، بتوانند از این فرصت استفاده کنند تا برای اپلای و مهاجرت یا تحصیل دوباره با مشکل مواجه نشوند. همچنین تک به تک شرایط ترمیم معدل و آیین نامه مقاطع را بررسی کردیم که شامل مواردی نظیر مقطع تحصیلی، نمرات، اخذ دروس تخصصی و عمومی است. در ادامه به این موضوع اشاره کردیم که ترمیم معدل تنها مختص به دانشگاه پیام نور نیست و افرادی که در دانشگاه آزاد تحصیل کردند هم می‌توانند پس از فارغ التحصیلی برای کسب نمرات بهتر در آزمون شرکت نمایند. همچنین در مطلب به نکاتی ارزنده در مورد ترمیم معدل کارشناسی پیام نور مثل اینکه اگر داوطلب در آزمون نمره کمتری از قبل کسب کند، همان نمره پیشین لحاظ می‌گردد، اشاره کردیم تا دانشجویانی که قصد دارند با معدلی بالاتر فارغ التحصیل شوند، بدون استرس برای جبران نمرات در آزمون شرکت کنند. اگر همچنان داوطلبانی که درباره شرایط ترمیم معدل دانشگاه پیام نور کنجکاو بودند و پاسخ سوال خود را با مطالعه این مقاله دریافت نکردند، هم اکنون می‌توانند در این زمینه از کارشناسان مجرب مجموعه ایران تحصیل مشاوره تلفنی دریافت کنند. 

5/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 1403 چیست؟

شرایطی مثل نمره، مقطع تحصیلی و مواردی این چنینی برای ترمیم معدل پیام نور مهم است.

چه دانشگاه‌هایی به جز پیام نور ترمیم معدل دارد؟

دانشگاه‌هایی مثل آزاد و غیر انتفاعی مثل پیام نور شرایطی را برای ترمیم معدل در نظر می‌گیرند.

هدف از ترمیم معدل دانشگاه پیام نور چیست؟

ترمیم معدل به آن دسته از دانشجویانی که قصد اپلای و یا شرکت در کنکور مقاطع بالاتر را دارند، کمک می‌کند.

نظرات

8 دیدگاه دربارهٔ «شرایط ترمیم معدل دانشگاه پیام نور 1403 + آیین نامه مقاطع | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo علی اصغر گفت:

  سلام وقت بخیر
  من معدلم ۱۴ و ۷۰ هستش
  و برای پذیرش در دانشگاه قضایی نا پیوسته
  معدل ۱۶ باید باشه
  ایا امکان ترمیم معدل کارشناسیم هست فارغ تحصیل دانشگاه پیام نور هستم

  1. Avatar photo ranjbar گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله این امکان را دارید اما درصورت واجد شرایط بودن یکرسی از قوانین دانشگاه پیام نور جهت اطلاع از این قوانین این تمکان را دارسد با شماره۹۰۹۹۰۷۵۳۰۷ تماس بگیرید و با مشاور مربوطه خانم همامی صحبت بفرمایید

 2. Avatar photo پری گفت:

  سلام وقت بخیر
  من برای شرکت در ازمونهای استخدامی بانکها کمی معدلم پایینه،با معدل ۱۵/۷۲کارشناسی فارغ التخصیل شدم،و نیاز به چند صدم دارم برای ۱۶ شدن!
  ابا ترمیم معدل برای من امکان پذیره؟ ۶ ساله که فارغ التصیل شدم

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   ترمیم معدل فقط در کنکور موثر می باشد

 3. Avatar photo سبز گفت:

  سلام
  من کارشناسی پیام نور معدلم ۱۵و ۹۹ صدم شده و میخوام کارشناسی ارشد بدون کنکور شرکت کنم که معدل ۱۶ میخواد
  آیا من میتونم تو ترمیم معدل شرکت کنم ؟؟
  ممنون

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   مقطع دیپلم فقط ترمیم معدل دارد

 4. Avatar photo Hesabdar گفت:

  سلام من دانشجوی ترم پنجم حسابداری از دانشگاه پیام نور هستم
  معدل کل من تا پایان ترم چهارم شده 11/35
  میخواستم ببینم
  آیا میشه اون درس هایی که نمره پایین گرفتم
  رو مجدد آزمون بدم
  یا حتما باید تمام واحدهام رو پاس کنم
  بعد اگه معدلم زیر دوازده شد
  بعد تو طرح ترمیم معدل ثبت نام کنم؟
  یه سوال دیگه هم داشتم
  و اونم این که اگه معدل کلم از 12 بیشتر بشه
  بازم میتونم تو طرح ترمیم معدل شرکت کنم ؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام دوست عزیز برای دانشگاه پیام نور این مورد امکان پذیر نمیباشد و شما باید این درخوایست رو از طریق خود دانشگاه پیگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • انتخاب واحد دانشگاه پیام نور

  انتخاب واحد دانشگاه پیام نور ۱۴۰۳ + راهنما و کد دروس pnu.ac.ir

  انتخاب واحد دانشگاه پیام نور برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری آغاز شد. دانشجویان دانشگاه پیام نور می‌بایست پیش از آغاز هر نیمسال، در زمان مقرر انتخاب واحد خود را انجام دهند. این دسته از دانشجویان باید با...
 • مصاحبه دانشگاه پیام نور

  ثبت نام مصاحبه دکتری پیام نور صبا + راهنما saba.pnu.ac

  مصاحبه دکتری، آخرین مرحله فرآیند آزمون دکتری می باشد که در این مرحله دانشجو با پاسخ به پرسش های مختلف و تخصصی، صلاحیت آن توسط اساتید و اعضای هیات علمی تایید می گردد. دانشجویان پیام نور نیز پس از اعلام...
 • ارشد بدون کنکور پیام نور

  ارشد بدون کنکور پیام نور 1403 + زمان، شرایط و رشته ها

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکور پیام نور یکی از گزینه‌ها برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل در این مقطع را دارند. متقاضیان در صورت برخورداری از شرایط می‌توانند اقدام به ورود به این دانشگاه‌ها و تحصیل در...
 • حذف و اضافه دانشگاه پیام نور

  حذف و اضافه دانشگاه پیام نور + زمان بندی و قوانین 1403

  دانشجویانی که قصد دارند بعد از انتخاب واحد چند واحد درسی را حذف یا اضافه کنند می توانند در زمان مشخص شده‌ای از طریق سایت گلستان به آدرس osreg.pnu.ac.ir حذف و اضافه دانشگاه پیام نور را انجام دهند. معمولا زمان...
تماس با مشاور