ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

شرایط ثبت نام آزمون سردفتری 1402 + مدارک مورد تایید | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۸۱
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۰ شهریور ۱۴۰۲
شرایط مورد نیاز جهت ثبت نام آزمون سردفتری
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط آزمون سردفتری اعلام شد. آزمون سردفتری برای فارغ‌التحصیلان رشته حقوق بسیار مهم است و در این میان داوطلبان آزمون‌های حقوقی در انتظار انتشار آگهی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص برگزاری آزمون سردفتری اسناد رسمی هستند، شرایط ثبت نام آزمون سردفتری شامل موارد مختلفی مانند شرایط عمومی، اختصاصی، سنی و غیره می‌باشد. سردفتران بر اساس پیشنهاد سازمان ثبت اسناد و املاک انتخاب می‌شوند و قابل توجه است که بر این حرفه بیشترین نظارت از سوی نهادهای مختلف صورت می‌گیرد.

نکته مهم در این میان وظایف سردفتری است که می‌توان به طور خلاصه به مواردی همچون ثبت نمودن و تنظیم سندهای مالی و غیرمالی، بررسی صحت و سقم هویت طرفین معامله، کنترل اسناد و ارائه رونوشت گواهی شده از اسناد ثبت شده به اشخاص و همچنین تأیید صحت امضا یا گواهی امضای اشخاص و قبول به امانت مانند وصیت‌نامه و غیره اشاره کرد. برای اطلاع بیشتر در خصوص شرایط ثبت نام آزمون، می‌توانید از طریق شماره 9099075307 با همکاران ما در آکادمی ایران تحصیل در ارتباط باشید. 

ضرورت برگزاری آزمون سردفتری

آزمون سردفتری ظرف 14 سال اخیر تنها یکبار در اردیبهشت ماه 1397 برای جذب حدود 1000 سردفتر جدید برگزار شد و از آن زمان تاکنون شاهد انحصار در جذب سران دفاتر اسناد رسمی بودیم.

این در حالی است که براساس ماده‌ای در قانون دفاتر اسناد رسمی، به ازای هر ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر جمعیت باید یک دفترخانه وجود داشته باشد، به همین دلیل احتمال ثبت نام و برگزاری این آزمون در سال ۱۴۰۲ وجود دارد.

آزمون سردفتری با ابلاغ آیین نامه جدید «قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران» برگزار می‌شود تا ضمن ایجاد تحول در حوزه سردفتری شاهد رفع کمبود دفترخانه در برخی از شهرها باشیم.

در این راستا سازمان ثبت اسناد و املاک بر اساس ماده ۳ آیین‌نامه قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مکلف است پس از اجازه از رییس قوه قضائیه، جهت رفع نیاز مناطقی که به دلیل نیازهای منطقه‌ای، اقتصادی، میزان کار و ارباب رجوع، نیاز به تأسیس دفترخانه دارد، پس از اعلام عمومی و انتشار نیاز خود جهت برگزاری آزمون نسبت به پذیرش سردفتر اقدام کند.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در فراخوان خود ابتدا مهلت ثبت نام و شرایط عمومی و اختصاصی برای ثبت نام داوطلبان را اعلام می‌کند و سپس در مهلت تعیین شده از واجدین شرایط ثبت نام کرده و نسبت به برگزاری آزمون کتبی روز و زمان را مشخص و آزمون را برگزار می‌کند.

ضرورت برگزاری آزمون سردفتری

جهت اطلاع از نحوه مصاحبه آزمون سردفتری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

شرایط برگزاری آزمون سردفتری 1402

از آنجایی که سردفتری، یکی از مشاغل حساس و پر مسئولیت محسوب می‌شود لازم است که داوطلبان شرکت در این آزمون نیز شرایط خاصی را که در دفترچه ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی تعیین می‌شود را داشته باشند.

از جمله شرایط آزمون سردفتری آن است که متقاضیان نباید به مشاغل قضاوت، وکالت، عضویت در مؤسسات دولتی یا وابسته به دولت و شهرداری‌ها، عضویت در هیات مدیره و مدیر عاملی شرکت‌های تجاری و بانک‌ها یا مؤسسات بیمه‌ای و مؤسسات دولتی و یا وابسته به دولت مبادرت ورزیده و اشتغال داشته باشند.

شرایط عمومی ثبت نام آزمون سردفتری 1402

 1. داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 2. التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 3. داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت دائم از خدمت سربازی در زمان ثبت نام آزمون (برای آقایان).
 4. نداشتن سوء سابقه کیفری و سوء پیشینه که موجب محرومیت از حقوق اجتماعی شود.
 5. عدم محکومیت به انفصال دائم از خدمات دولتی یا قضائی یا وکالت دادگستری یا محکومیت انفصال موقت از خدمات مذکور در مدت انفصال یا تعلیق
 6. داوطلبین باید به تشخیص پزشکی قانونی از سلامتی، تندرستی و توانایی‌های جسمی متناسب و لازم برای انجام امور سردفتری برخوردار بوده و به هیچ یک از انواع مواد مخدر اعتیاد نداشته باشند.

شرایط عمومی ثبت نام آزمون سردفتری

شرایط اختصاصی آزمون سردفتری 1402

سردفتران از طریق آزمون انتخاب می‌شوند و آزمون سردفتری با انتشار آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار با اعلام شرایط عمومی و اختصاصی برگزار می‌شود.

انتخاب و انتصاب سردفتران از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین قانونگذار تمام سعی خود را بکار گرفته تا بتواند در شرایطی از ظرفیت و تجربیات سردفتران پیشین برای انتخاب و انتصاب سردفتر جدید استفاده کند. امسال بر اساس قانون متقاضیان آزمون سردفتری باید شرایط ماده شش قانون دفاتر اسناد رسمی را داشته باشند که در این ماده قانونی آمده است.

 • اشخاصی که دارای لیسانس حقوق در رشته قضایی یا الهیات از دانشکده الهیات باشند.
 • کسانی که دارای دو سال سابقه خدمات قضایی یا وکالت پایه یک دادگستری باشند.
 • سایر لیسانسیه ها به شرط داشتن سه سال سابقه دفتریاری.
 • اشخاصی که از مراجع مسلم دارای تصدیق اجتهاد طبق آیین نامه‌ای که به تصویب وزارت دادگستری می‌رسد؛ باشند.
 • دفتریارانی که دارای گواهی قبولی امتحان مخصوص سردفتری و دفتریاری موضوع شق سوم ماده 10 قانون دفتر اسناد رسمی مصوب 1316 باشند به شرط داشتن پنج سال سابقه دفتریاری.
 • دفتریارانی که دارای دیپلم کامل متوسطه باشند به شرط داشتن 7 سال سابقه دفتریاری اول.
 • دفتریاران اول که در تاریخ تصویب این قانون شاغل بوده و 15 سال سابقه دفتریاری اعم از متناوب و مستمر داشته باشند.
 • عدم اشتغال هر یک از داوطلبان در زمان ثبت نام به مشاغلی مانند وکالت، قضاوت، مدیریت شرکت‌ها، مدیریت مؤسسات دولتی

اطلاعیه 

برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط ثبت نام آزمون سردفتری از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت 9099075307 با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید. 

شرایط سنی آزمون سردفتری

شرایط سنی آزمون سردفتری 1402

یکی از مهمترین شروط شرکت در آزمون سردفتری 1402 داشتن شرط سنی مورد تأیید سازمان اسناد و املاک کشور می‌باشد. متقاضیان آزمون سردفتری در بدو اشتغال باید حداقل سن 24 سال و حداکثر 50 سال سن داشته باشند.

چنانچه داوطلبان شرایط سنی اعلام شده را نداشته باشند، امکان شرکت در این آزمون را ندارند. بنابراین افراد قبل از ثبت نام آزمون سردفتری باید در کنار شرایط عمومی و اختصاصی، از شرایط سنی مورد نظر نیز اطلاع داشته باشند. 

بنر کال تو اکشن

مدرک تحصیلی مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون سردفتری 

مدرک کارشناسی و بالاتر حقوق قضائی، علوم ثبتی، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق سردفتراسناد رسمی، منقول از دانشکده الهیات یا دانشکده سابق معقول و منقول و یا کارشناسی و بالاتر در رشته الهیات و معارف اسلامی با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی معتبر مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از مدارک تحصیلی شناخته شده برای این آزمون است.

در ضمن افراد دارای مدرک تحصیلی معادل مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون نمی‌باشند.

جهت اطلاع از نتایج آزمون استخدامی سازمان ثبت اسناد و املاک بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

مواد امتحانی آزمون سردفتری 1402

در آزمون سردفتری اسناد رسمی ۱۴۰۲، 9 مبحث مورد سؤال واقع می‌شود که بعضی از آن‌ها مباحث غیرحقوقی می‌باشند مانند:

 1. ادبیات فارسی (با ضریب ۲)
 2. عربی (با ضریب ۱)
 3. حقوق ثبت (با ضریب ۳)
 4. حقوق مدنی (با ضریب ۳)
 5. حقوق جزاء (با ضریب ۲)
 6. حقوق تجارت (با ضریب ۲)
 7. احکام شرعی (با ضریب ۲)
 8. قانون و آئین نامه‌های دفاتر اسناد رسمی (با ضریب ۳)
 9. اطلاعات عمومی و هوش (با ضریب ۱)

تأثیر سهمیه‌ها در آزمون سردفتری 1402

 • آزادگانی که حداقل 3 ماه سابقه اسارت داشته باشند و خانواده آنها
 • افرادی که حداقل به مدت 6 ماه سابقه حضور در جبهه را داشته باشند و خانواده آنها
 • خانواده شهدا
 • خانواده جانبازان عزیزی که درصد جانبازی آنها کمتر از 25 درصد نباشد.
 • افراد ایثارگری که میزان جانبازی آن‌ها کمتر از 10% نباشد.

پذیرفته‌شدگان در آزمون کتبی چه مراحلی را برای سردفتری طی کنند؟

متقاضیان آزمون سردفتری پس از کسب نمره قبولی در آزمون کتبی باید خود را برای تست شفاهی آماده کنند و بعد از تأیید گزینش، در نهایت می‌توانند به شغل سردفتری مشغول شوند.

حداقل نمره قبولی در مرحله آزمون کتبی برای مناطق مختلف، متفاوت است و این میزان نیز از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مشخص می‌شود.

پس از اعلام نتایج آزمون کتبی مصاحبه شفاهی با افراد قبول شده انجام می‌شود و بدین شکل مرحله اول گزینش انجام می‌شود.

بنابراین پذیرفته‌شدگان در آزمون کتبی باید در مرحله گزینش، کارآموزی و اختبار شرکت کنند و پس از آن به عنوان سردفتر منصوب می‌شوند. در مرحله اختبار سؤالات علمی به صورت شفاهی از متقاضیان پرسیده می‌شود.

چگونگی ثبت نام آزمون سردفتری

چگونگی ثبت نام آزمون سردفتری 1402

ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی ۱۴۰۲ فقط به صورت اینترنتی و از طریق مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام می‌گیرد. داوطلبان آزمون سردفتری می‌توانند پس از فراهم کردن مدارک لازم برای ثبت‌نام آزمون سردفتری اسناد رسمی اقدام کنند. مراحل ثبت نام در آزمون سردفتری اسناد رسمی بدین شرح است:

 • مراجعه به درگاه الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس iripo.ssaa.ir
 • مطالعه اطلاعیه ثبت نام
 • خرید کارت
 • انجام فرآیند ثبت نام و تکمیل فرم و بارگذاری مدارک
 • دریافت کد رهگیری

لازم است بدانید که شغل سردفتری از دیرباز تاکنون دستخوش تغییرات بسیار بوده و این حرفه در ایران همواره مسئولیت ثبت اسناد مختلف از معاملات تا ثبت ازدواج و طلاق را بر عهده دارند.

دفتر اسناد رسمی که اصطلاحاً دفترخانه و یا محضر نامیده می‌شود نهادی کاملاً مستقل و بدون وابستگی مالی و سیاسی است که البته زیر نظر قوه قضاییه اداره می‌شود و به همین دلیل ثبت اسناد و امور مختلف در آنجا سندیت و اعتبار لازم را دارد.

براین اساس برگزاری آزمون سردفتری با تصویب و ابلاغ آیین نامه جدید «قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران» در سال ۱۴۰۲ در دستور کار گرفته است و باید منتظر انتشار آگهی ثبت نام این آزمون باشید.

کال تو اکشن راهنمای تلفنی

جدیدترین اخبار آزمون سردفتری 1402

نتایج آزمون سردفتری 1401 اعلام شد

به نقل از وبسایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور، نتایج آزمون سردفتری و انتخاب سردفتر ازدواج و طلاق 1401 اعلام شد. متقاضیانی که به عنوان شرکت کننده آزمون بودند،جهت مشاهده نتایج و کارنامه عملکرد خود می‌توانند از طریق سامانه سنجش اقدام کنند.

اعلام جزئیات مربوط به تاریخ نام نویسی و برگزاری آزمون سردفتری 1402

مطابق با گزارش اختبار، سردفتری اسناد رسمی یکی از مهمترین و پر طرفدارترین مشاغل برای فارغ‌التحصیلان حقوق است. بعد از سال ۱۳۸۶ این آزمون متوقف شد و فقط یک بار دیگر در سال ۱۳۹۷ این آزمون با ظرفیتی کمتر از هزار داوطلب برگزار شد.

با تصویب شدن و لازم‌الاجرا بودن قانون تسهیل مربوط به صدور مجوزهای کسب و کار، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باید هر سال از طریق سازمان سنجش اقدامات لازم را برای برگزاری آزمون سردفتری و دفتریاری انجام دهد.

خلاصه مطالب

در این مقاله در ارتباط با شرایط آزمون سردفتری اطلاعات لازم را ارائه کردیم. آزمون سردفتری یکی از مهمترین امتحانات رشته حقوق است و هر سال داوطلبان منتظر انتشار آگهی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور جهت برپایی این آزمون هستند.

آن دسته از متقاضیانی که مایل به شرکت در این آزمون هستند، باید از شرایط عمومی و اختصاصی و همچنین شرایط سنی امتحان اطلاع داشته باشند. چنانچه شما عزیزان داوطلب در ارتباط با مطالب ارائه شده سؤال و ابهامی دارید، می‌توانید از طریق شماره 9099075307 با همکاران ما در مجموعه ایران تحصیل در ارتباط باشید.

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک نمایید.

 

4.5/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط سنی مورد نیاز برای شرکت در آزمون سردفتری چیست؟

داوطلبانی که می خواهند در این آزمون شرکت کنند باید حداقل دارای سن 24 و حداکثر 50 سال باشند.

آیا هر ساله آزمون سردفتری برگزار می شود؟

خیر. این آزمون هر چند سال یکبار برگزار می شود که جهت اطلاع از زمان دقیق آن می توانید با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

ثبت نام آزمون سردفتری از طریق چه سامانه ای انجام می شود؟

ثبت نام برای این آزمون از طریق سایت ثبت اسناد و املاک رسمی به آدرس iripo.ssaa.ir انجام می شود.

نظرات

81 دیدگاه دربارهٔ «شرایط ثبت نام آزمون سردفتری 1402 + مدارک مورد تایید | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo زهرا گفت:

  سلام با مدرک کارشناسی مدیریت میتونم آزمون رو شرکت کنم؟ آیا کلا خانم ها هم میتونن شرکت کنن؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام. خیر با این رشته امکان شرکت رو ندارید.

 2. Avatar photo عاطفه گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  شرط سنی ۲۴ سال در روز ثبت نام آزمون هستش یا خیر؟
  ارشد حقوق عمومی برای سردفتر مناسب هست؟

  1. Avatar photo مشاور راهدار گفت:

   سلام بله در زمان ثبت نام ملاک میباشد

 3. Avatar photo پریسا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما آیا مدارک هفت گانه icdl حتما لازم هست داشته باشیم اگه نداشته باشیم نمیتوانیم در آزمون شرکت کنیم ؟

  1. Avatar photo مشاور راهدار گفت:

   سلام جز مدارک ضروری نمیباشد ولیداشتن این مدرک به شما امتیاز میدهد

 4. Avatar photo زهرا گفت:

  سلام..با مدرک سطح دو حوزه میتونم آزمون سردفترداری شرکت کنم؟

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله با مدرک سطح دو حوزه می توانید در آزمون سر دفتری ثبت نام نمایید

 5. Avatar photo Mobinmri گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم از طریق رشته علوم قضایی بامدرک کارشناسی (و یاحتی بیشتر) از دانشگاه آزاد این امکان وجود داره که در آزمون شرکت کرد ؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام وقت بخیر بله

 6. Avatar photo مریم گفت:

  سلام.ایا میشود از طریق ارشد سر دفتری اسناد رسمی.سر دفتر شد

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله امکانش هست

 7. Avatar photo آرمان گفت:

  معلم رسمي هستم و ليسانس حقوق دارم. آيا ميتوانم در آزمون سردفتري شركت كنم؟

  لطفا به طور واضح توضيح دهيد

  1. Avatar photo rahdar گفت:

   سلام وقت بخیر
   میتوانید ولی باید بعد از قبولی یک کدام را انتخاب کنید.

 8. Avatar photo هانیه گفت:

  من همسرجانباز۳۵درصدهستم که ۵٠سال راردکرده ام و۵۲ساله هستم
  ولیسانس معارف اسلامی دارم باتوجه به اینکه شرایط سنی برای جانبازان متفاوت است خواستم بدانم که برای همسران جانبازان هم چنین هست؟؟؟
  وایامن میتوانم درآزمون سردفتری ۱۴٠۲شرکت کنم؟

  1. Avatar photo rahdar گفت:

   سلام
   بله مشکلی برای ثبت نام ندارید چون از شرط سن معاف هستید.

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور