ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

سامانه فارغ التحصیلی امین + لینک ثبت نام edu.medu.ir | ورود

سامانه-فارغ-التحصیلی-امین
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

سامانه فارغ التحصیلی امین یک سامانه یکپارچه است که توسط وزارت آموزش و پرورش برای یکپارچه‌سازی اطلاعات دانش آموزان مدارس کشور طراحی شده است و کادر همه مدارس موظف‌اند اطلاعات هر دانش‌آموز را به درستی در آن ثبت کنند.

به همین دلیل لازم است مربیان اجرایی و مدیران مدارس نحوه ورود به این پلتفرم را یاد بگیرند، در ادامه این مقاله از ایران تحصیل شما را به طور کامل با سایت اینترنتی سامانه امین به نشانی edu.medu.ir آشنا می‌کنیم. چنانچه درباره این موضوع نیاز به مشاوره کامل‌تر و تلفنی دارید، می‌توانید با شماره تماس 9099075307 تماس گرفته و با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

سامانه فارغ التحصیلی امین چیست؟

سامانه فارغ التحصیلی امین مانند سایت‌های دیگر برای انجام خدمات غیرحضوری به مدارس طراحی شده است اما تفاوت عمده‌ای که با دیگر پلتفرم‌ها دارد این است که این سامانه به طور مستقیم توسط وزارت آموزش و پرورش مورد استفاده قرار می‌گیرد. سایت اینترنتی این سامانه آدرس edu.medu.ir می‌باشد و تمام اطلاعات دانش آموزان در شرف فارغ التحصیلی را نگهداری می‌کند.

در واقع برای انجام فرآیند فارغ التحصیلی به طور دقیق کارکنان مدارس وظیفه دارند اطلاعات هر دانش‌آموز را در سامانه امین آموزش و پرورش به درستی ثبت کنند تا در آینده مشکلی برای دانش‌آموز به وجود نیاید. ضمنا اگر اطلاعات دانش آموزی در سامانه فارغ التحصیلی امین ثبت نشده باشد، این دانش آموز برای گرفتن تاییدیه تحصیلی دیپلم خود و ارائه آن به دانشگاه با مشکل مواجه شد؛ بنابراین ثبت کردن اطلاعات دانش آموزان در این سامانه برای گرفتن تاییدیه تحصیلی پیش دانشگاهی و دیپلم ضروری است.

لازم به ذکر است که تمامی اطلاعات سامانه فارغ التحصیلی امین به طور خودکار به سامانه سنجش و آموزش کشور ارسال می‌گردد تا رزومه تحصیلی دانش آموزان در نتیجه کنکور و رتبه و تراز آن‌ها تاثیر مثبت و مستقیم داشته باشد.

نحوه وارد شدن به سامانه فارغ التحصیلی امین

همان‌طور که در بالا گفته شد این سامانه مانند سامانه پشتیبانی همگام وزارت آموزش و پرورش یک سایت رسمی است که به منظور یکپارچه سازی اطلاعات از طرف وزارت آموزش و پرورش برای انجام خدمات غیر حضوری تمام مدارس کشور در تمامی شهرها و استان‌ها تایید شده است. سامانه فارغ التحصیلی امین مختص یک شهر یا یک استان نیست و همه مدارس حتی مدارس عشایری هم می‌توانند از آن استفاده نمایند.
افرادی که می‌خواهند وارد سامانه فارغ التحصیلی امین شوند باید نام کاربری و رمز خود را در این سامانه وارد نمایند. در صورتی که این اطلاعات را در دسترس دارید تمامی مراحل زیر را طی کنید تا وارد سامانه دولتی امین شوید.

 • گام اول: وارد سایت سامانه امین به آدرس edu.medu.ir شوید.
 • گام دوم: نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده و سپس کد امنیتی را به درستی تایپ نمایید.
 • گام سوم: بر روی ورود به سامانه کلیک کنید.

توجه کنید که نام کاربری هر مدرسه همان کد مدرسه است که برای سامانه فارغ التحصیلی امین استفاده می‌شود.

نحوه وارد شدن به سامانه فارغ التحصیلی امین

فرآیند فارغ التحصیلی در سامانه امین

این سامانه به طور به خصوص برای انجام فرایند فارغ التحصیلی دانش آموزان سراسر کشور طراحی شده و به وزارت آموزش و پرورش کمک می‌کند تمامی اطلاعات دانش آموزان را به درستی در اختیار داشته باشد. البته عملیات فارغ التحصیلی دانش آموزان ابتدا از مدرسه آغاز می‌گردد؛ به این صورت که مدیر مدرسه اطلاعات دانش آموزی که باید فارغ التحصیل شود را از طریق بخش ارسال فایل از مدرسه در سایت امین بارگذاری کند. بعد از آن مدیر موظف است اطلاعات ارسالی را کنترل کند تا اشتباهی صورت نگرفته باشد و تمامی اطلاعات مربوط به دانش آموز دقیق و درست وارد سامانه فارغ التحصیلی امین شده باشد. توجه داشته باشید که مدیر مدرسه باید تیک مربوط به تایید مدرسه را فعال نمایند تا روند ارسال اطلاعات به سامانه انجام شود.

بعد از تایید مدیر مدرسه نوبت به تایید منطقه آموزش و پرورش مربوط به محل تحصیل دانش آموز می رسد، بعد از تایید منطقه مدیر مدرسه باید وارد سامانه امین متوسطه دوم شود و تیک تایید نهایی مدرسه را بزند، در این صورت اطلاعات دانش آموز به طور قطع تایید خواهد شد. تمام مراحل این عملیات فارغ التحصیلی در سامانه امین به نشانی edu.medu.ir انجام می گردد.

برای انجام مراحل گفته شده در بالا بهتر است طبق روند زیر پیش بروید:

 1. وارد سایت edu.medu.ir شوید.
 2. نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید.
 3. روی گزینه ورود به سامانه بزنید.
 4. روی گزینه عملیات اصلی کلیک کنید.
 5. ارسال فایل از مدرسه را بزنید.
 6. فایل را ارسال کنید.
 7. روی گزینه عملیات اصلی و مشاهده اطلاعات دانش آموزی کلیک کنید.
 8. پس از بررسی اطلاعات دانش آموزان و تمام جزئیات مربوط به آن ها از درست بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 9. از قسمت گزارش ها، گزارش ۲۹۰ را بگیرید و با اطمینان کامل به درستی اطلاعات وارد گزینه وضعیت فارغ التحصیلی شوید.
 10. تیک مربوط به تاییدیه اولیه مدرسه را بزنید و ذخیره کنید.
 11. مسئولین مدرسه را انتخاب کنید و قسمت های مربوط به آن را پر کنید که شامل نام و نام خانوادگی مدیر، معاون اجرایی و مسئول ثبت اطلاعات می باشد.
 12. روی گزینه ذخیره کلیک کنید.
 13. بعد از تایید اطلاعات توسط منطقه آموزش و پرورش، وضعیت فارغ التحصیلی تمام شده است.
 14. حال، از بخش گزارش ها فرم ۲۹۰/۱ را دانلود و ذخیره کنید و اطلاعات را کنترل کنید.
 15. در بخش عملیات اصلی وارد شوید و درخواست صدور گواهینامه و مدارک تحصیلی را از منطقه ثبت نمایید.
 16. تیک مربوط به تایید نهایی مدرسه را فعال کنید.
 17. ذخیره را بزنید.

اگر اداره آموزش و پرورش منطقه مجوزی صادر کند که طبق آن بتوان دفتر فارغ التحصیلان را چاپ کرد، چاپ دفتر فارغ التحصیلان در قسمت گزارش ها فعال می گردد، در این صورت در صورت نیاز دانش آموز به گواهینامه تحصیلی قبل از آماده شدن مدرک دیپلم می توان یک گواهی دیپلم موقت برای او صادر کرد.

راهنمای تصویری صدور مدرک فارغ التحصیلی در سامانه امین edu.medu.ir

🔷 ابتدا وارد سایت امین به آدرس اینترنتی edu.medu.ir شده و نام کاربری و رمز عبور خود را در کادر صفحه اول وارد کنید. نام کاربری ترکیبی از حروف کوچک و کد مدرسه است و رمز عبور نیز باید از مدرسه دریافت شود.

گام اول صدور مدرک فارغ التحصیلی در سامانه امین

🔷 پس از ورود به سیستم، روی عملیات اصلی کلیک کرده و گزینه ارسال فایل از مدرسه به سامانه را انتخاب کنید.

گام 2 صدور مدرک فارغ التحصیلی در سامانه امین

🔷 روی گزینه انتخاب فایل کلیک کنید و کارنامه‌ای که از سامانه دانا ذخیره کرده‌اید را در سایت امین بارگذاری کنید.
گام 3 صدور مدرک فارغ التحصیلی در سامانه امین

🔷 برای بررسی اطلاعات، می‌توانید بر روی گزینه مشاهده اطلاعات دانش‌آموزی کلیک کنید.

گام 4 صدور مدرک فارغ التحصیلی در سامانه امین

🔷 در مرحله بعد لازم است در قسمت گزارش گزینه “گزارش ۲۹۰” انتخاب شود تا فرم پیش نویسی معرفی دانش آموز برای صدور گواهی فارغ التحصیلی نمایش داده شود. در صورت صحت همه اطلاعات، تیک مربوط به تایید اولیه مدرسه را فعال کرده و روی گزینه “ذخیره” کلیک کنید.
گام 5 صدور مدرک فارغ التحصیلی در سامانه امین

🔷 برای ثبت‌نام و نام خانوادگی مسئولین مدرسه در قسمت پایین فرم‌ها و مدارک، از قسمت عملیات اصلی گزینه “مسئولین مدرسه” را انتخاب کنید. سپس گزینه “ذخیره” را کلیک کنید.

گام 6 صدور مدرک فارغ التحصیلی در سامانه امین

🔷 مانند تصویر زیر در قسمت “وضعیت فارغ التحصیلی” تیک منطقه را فعال کنید تا کلمه “تمام شده” نمایش داده شود‌.

گام 7 صدور مدرک فارغ التحصیلی در سامانه امین

🔷 در مرحله بعد دوباره وارد قسمت “گزارش ها” شده و فرم “291/1” را دریافت کنید.
گام 8 صدور مدرک فارغ التحصیلی در سامانه امین

🔷 پس از بررسی فرم و اطمینان از صحت داده‌ها، در قسمت تایید نهایی مدرسه از گزینه “ذخیره” استفاده کنید.
گام 9 صدور مدرک فارغ التحصیلی در سامانه امین

🔷 پس از کلیک بر روی گزینه «ذخیره»، فرآیند نهایی ثبت نام اطلاعات دانش آموزی انجام شده و درخواست صدور گواهینامه و پایان تحصیلات توسط آموزش و پرورش برای آنها ثبت می شود. پس از تایید وزارت آموزش و پرورش و صدور مجوز، می توان آن را از طریق بخش گزارش تحت عنوان “جلد دفتر فارغ التحصیلی” و “صدور گواهی موقت” مشاهده و چاپ کرد.

توجه: در صورت مغایرت نمرات شخصی، تحصیلی و نهایی، گواهی پایان تحصیلی دانش آموز صادر نمی شود و از طریق قسمت “گزارش های کنترلی – مغایرت فایناب” امین، جزئیات توسط معاونت اجرایی مدرسه بررسی می شود و فارغ التحصیلی صورت خواهد گرفت.

 

📞 چنانچه پس از خواندن این مقاله پرسش یا ابهامی درباره سامانه فارغ التحصیلی امین داشتید، می‌توانید با شماره 9099075307 تماس گرفته و با کارشناسان ما در ایران تحصیل ارتباط بگیرید.

 

خلاصه مطلب

در این مقاله از ایران تحصیل به معرفی سامانه فارغ التحصیلی امین و نکات مربوط به آن پرداختیم. این سامانه سایتی است که وزارت آموزش و پرورش به منظور یکسان سازی اطلاعات تمامی دانش آموزان در سراسر کشور در اختیار مدارس قرار داده و کارکنان تمامی مدارس موظف‌اند اطلاعات دانش‌آموزان را در آن ثبت نمایند. در این نوشتار روش انجام فرآیند فارغ التحصیلی دانش آموزان را توسط کارکنان مدرسه در این سامانه آموزش دادیم، اما اگر هنوز هم ابهامی در خصوص سامانه امین دارید می‌توانید با کارشناسان ما در ایران تحصیل با شماره تلفن 9099075307 تماس بگیرید تا آن ها با صبر و حوصله شما عزیزان را راهنمایی کنند و به سوالات شما به طور کامل پاسخ دهند.

 

برای دانلود فایل PDF مقاله سامانه فارغ التحصیلی امین روی لینک کلیک کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آدرس سایت سامانه امین چیست؟

آدرس سایت سامانه فارغ التحصیلی امین edu.medu.ir است که لینک آن در این مقاله قرار داده شده است.

چه اطلاعاتی برای ورود به سامانه امین نیاز است؟

اولین مورد کد مدرسه است که همان نام کاربری می باشد، البته سایر اطلاعات و مدارک را در این مقاله توضیح داده ایم.

چگونه می توان عملیات فارغ التحصیلی دانش آموز را انجام داد؟

باید در سامانه فارغ التحصیلی امین وارد بخش عملیات اصلی شوید که راهنمای کامل انجام این فرآیند را به طور کامل توضیح داده‌ایم.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور