تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
ثبت نام رشته فوریت پزشکی بدون کنکور

ثبت نام رشته فوریت پزشکی بدون کنکور 1402

ثبت نام رشته فوریت پزشکی بدون کنکور
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

رشته فوریت های پزشکی یکی از شته های محبوب گروه پزشکی به شمار می رود به همین دلیل ما تصمیم گرفته ایم در این مقاله به مبحث ثبت نام رشته فوریت پزشکی بدون کنکور بپردازیم. در گام اول بهتر است ذکر کنیم دانشگاه های معتبر زیادی هستند که شما میتوانید با ثبت نام رشته فوریت پزشکی بدون کنکور و با کنکور در دانشگاه هایی همچون (دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) – تهران، دانشگاه علوم پزشکی البرز- کرج، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، دانشگاه علوم پزشکی همدان و غیره) تحصیل کنید البته در این محتوا لیست کامل دانشگاه هایی که میتوانید در آن تحصیل کنید در اختیار شما قرار داده می شود. از سوی دیگر شما امکان تحصیل در رشته فوریت پزشکی دانشگاه آزاد را هم دارید. 

در ادامه بهتر است به سراغ بازار کار این مقاله برویم. توجه داشته باشید رشته فوریت پزشکی از جمله رشته هایی است که داوطلب میتواند بعد از فارغ التحصیلی جذب بازار کار شود. شاید برای شما سوال پیش بیاید که چه فرصت های شغلی برای این رشته وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال بهتر است ذکر کنیم در ادامه یک پاراگراف را به این موضوع اختصاص خواهیم داد تا شما با دی باز و آگاهی کامل نسبت به آینده شغلی این رشته به ثبت نام رشته فوریت پزشکی بدون کنکور بپردازید. در مجموع ما قصد داریم در این محتوا شما را نسبت به تمام پارامتر های این رشته آگاه کنیم در نتیجه برای آشنایی با رشته فوریت های پزشکی و ثبت نام در این رشته تحصیلی با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

 

اطلاعیه

برای ثبت نام در رشته فوریت های پزشکی دانشگاه آزاد باید به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید.

 

شرایط ثبت نام رشته فوریت پزشکی بدون کنکور

آیا رشته فوریت های پزشکی دانشگاه آزاد کنکور دارد یا خیر؟

باید خدمت شما عزیزان عرض کنیم که رشته فوریت های پزشکی در دانشگاه آزاد چه به صورت با آزمون و چه به صورت بدون آزمون ارائه نمی شود و شما دوستان امکان ادامه تحصیل در این رشته را در دانشگاه آزاد ندارید. به صورت کلی دانشگاه آزاد تاکنون در برخی از رشته های علوم پزشکی مثل رادیولوژی ، فیزیوتراپی ، پرتودرمانی ، فوریت های پزشکی ، بینایی سنجی ، شنوایی شناسی و غیره تاکنون هیچ دانشجویی پذیرش نکرده است. البته احتمال پذیرش دانشجو در این رشته ها برای سال های آینده نیز بسیار کم است.

ثبت نام رشته فوریت پزشکی بدون کنکور به چه صورت است

بازار کار رشته فوریت های پزشکی در ایران به چه صورت است

با توجه به این که ایران جزو کشور های حادثه خیز است. به همین دلیل وجود تکنیسین های امداد رسان بسیار مهم و ضروری است. بنابراین تمام فارغ التحصیلات این رشته می توانند در مرکز مدیریت حوادث و فوریت ‌های پزشکی در سراسر کشور ، آمبولانس ‌های خصوصی یا در سازمان‌های مشابه کار کنند. البته در قسمت زیر چند نمونه از فرصت های شغلی در انتظار دانشجویان رشته فوریت های پزشکی را ذکر خواهیم کرد.

 1. بخش آتش ‌نشانی
 2. بیمارستان
 3. سازمان دولتی مستقل (مثال: مربی بهداشت مدارس)
 4. یک شرکت غیرانتفاعی (مثال: گروه نجات)
 5. امدادگر سازمان هلال‌ احمر
 6. آمبولانس های خصوصی
 7. توسط شرکت های انتفاعی تجاری

 

جهت دریافت شرایط استخدام وزارت بهداشت روی لینک کلیک کنید.

 

نحوه ثبت نام رشته فوریت پزشکی بدون کنکور

شرایط عمومی ثبت نام آن در رشته فوریت های پزشکی

رشته فوریت های پزشکی به دلیل حساس بودن آن شرایط عمومی خاصی برای  پذیرش دانشجو دارد. به طوری که دانشجوها قبل از ثبت نام در این رشته باید شرایط عمومی آن را در نظر داشته باشند که در زیر به آن اشاره می کنیم. 

 • داوطلبان مرد  و زن می توانند در این رشته ثبت نام کنند.
 • علاوه بر آزمون کتبی که همان کنکور است یک آزمون عملی از داوطلبان جهت سنجش میزان ایثار، اعتماد به نفس و آمادگی فعالیت در شرایط سخت گرفته می شود.
 • داوطلب نباید به بیماری های مزمن و صعب العلاج مبتلا باشد. هم چنین در صورت داشتن فشار خون، بیماری های قلبی، بیماری های روانی و دیابت امکان ثبت نام در این رشته وجود ندارد.
 • تکنسین فوریت های پزشکی باید در برقراری ارتباط های انسانی کاملا مسلط و توانا باشد.
 • مهارت خوبی در  نوع بیان و  سرعت در انجام کار داشته باشد.
 • قدر بینایی بالا و قد  بالای 170 برای مردان و قد بالای ۱۶۵ برای زنان داشته باشند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت روی لینک کلیک کنید.

 

فوریت های پزشکی در کدام دانشگاه ها ارائه می شود؟

مسلماً برای شما دوستان که مایل به تحصیل در رشته فوریت های پزشکی هستید و دیگر مطمئن شده اید که رشته فوریت های پزشکی از گروه علوم تجربی در دانشگاه آزاد چه به صورت بدون آزمون و چه با آزمون ارائه نمی شود، اطلاع از دانشگاه های پذیرنده این رشته دانشگاهی در دانشگاه های سراسری اهمیت بیشتری پیدا می کند.

دانشگاه های سراسری پذیرنده رشته دانشگاهی فوریت های پزشکی
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی زنجان (محل تحصیل شهرستان ابهر) دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی-بجنورد ( محل تحصیل مرکز آموزش فوریت های پزشکی مانه و سلمقان)
دانشگاه علوم پزشکی قم دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ( محل تحصیل موسسه آموزش عالی سلامت خاش) دانشکده علوم پزشکی خراسان شمالی- بجنورد ( محل تحصیل دانشکده پرستاری شیروان)
دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی زابل دانشگاه علوم پزشکی تبریز ( محل تحصیل مجتمع آموزش عالی سلامت مرند)
دانشگاه علوم پزشکی شیراز (محل تحصیل مجتمع آموزش عالی ممسنی) دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی شیراز ( محل تحصیل دانشکده پیراپزشکی داراب) دانشگاه علوم پزشکی دزفول داشسگاه علوم پزشکی بوشهر
دانشگاه علوم پزشکی سمنان ( محل تحصیل دانشکده پیراپزشکی گرمسار مستقر در شهرستان آرادان) دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس دانشگاه علوم پزشکی ایلام
دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)- تهران دانشگاه علوم پزشکی البرز- کرج
دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ( محل تحصیل مجتمع آموزش سلامت شهرستان مشکین شهر) دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز (محل تحصیل دانشکده پیراپزشکی بستان) دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران دانشگاه علوم پزشکی گناباد
دانشگاه علوم پزشکی مشهد ( محل تحصیل مرکز آموزشی فوریت های پزشکی درگز) دانشگاه علم پزشکی لرستان- خرم آباد ( محل تحصیل مرکز آموزشی فوریت های پزشکی پلدختر) دانشگاه علوم پزشکی آبادان
دانشگاه علوم پزشکی اسدآباد- استان همدان دانشگاه علوم پزشکی سراب دانشگاه علوم پزشکی خوی

چگونگی ثبت نام رشته فوریت پزشکی بدون کنکور

ظرفیت رشته فوریت های پزشکی در دانشگاه های سراسری چقدر است؟

اطلاع از ظرفیت رشته فوریت های پزشکی برای داوطلبان مایل به گذارندن تحصیلات دانشگاهی در این رشته کاملاً ضروری به نظر می رسد. به صورت کلی ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته فوریت های پزشکی در سراسر کشور  1289 نفر می باشد که در ادامه ظرفیت این رشته را در سال جاری در شماری از دانشگاه های پذیرنده خدمتتان عرض می کنیم.

ظرفیت رشته فوریت های پزشکی سراسری
دانشکده علوم پزشکی خوی 20 نفر
دانشکده علوم پزشکی خمین 20 نفر
دانشگاه علوم پزشکی اسفراین 20 نفر
دانشگاه علوم پزشکی ساوه 2 نفر

آیا اطلاعی از رتبه بندی دانشگاه های پذیرنده فوریت های پزشکی دارید؟

شمار زیادی از متقاضیان ادامه تحصیل در رشته دانشگاهی فوریت های پزشکی مایل هستند که در جریان رتبه بندی دانشگاه های پذیرنده این رشته قرار بگیرند. رتبه بندی به این معناست که فرد بداند دانشگاه مورد نظرش از نظر امکانات و سطح علمی در چه درجه و جایگاهی قرار دارد. این گونه می توان تصمیم بهتر و آگاهانه تری در زمان انتخاب رشته فوریت های پزشکی اتخاذ کرد. در صورت نیاز به اطلاع از رنکینگ مراکز دانشگاهی پذیرنده این رشته می توانید با مشاوران تحصیلی ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 

بررسی رشته فوریت پزشکی دانشگاه آزاد

 

اطلاعیه

برای آشنا شدن با دانشگاه های سراسری پذیرنده رشته دانشگاهی فوریت های پزشکی به جدول موجود در مقاله مراجعه کنید

 

رشته فوریت های پزشکی دانشگاه آزاد ارائه می شود یا خیر؟

رشته فوریت های پزشکی به عنوان یکی از محبوب ترین رشته های گروه پزشکی شناخته شده است. افراد مشغول به تحصیل در این رشته در آینده وظیفه ارائه خدمات امدادی به بیماران و مصدومان تا زمان رساندن آن ها به مراکز درمانی را دارند.

حال شاید بپرسید آیا می توان برای تحصیل در رشته فوریت های پزشکی به شکل بدون آزمون و یا با آزمون اقدام کرد یا این امر امکان پذیر نیست؟ در ادامه به این سوال مهم که آیا رشته فوریت های پزشکی در مراکز دانشگاهی آزاد چه به صورت با آزمون و چه به صورت بدون آزمون برای شما عزیزان داوطلب پذیرش دارد یا خیر پاسخ می دهیم. 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تضمین قبولی در رشته پزشکی وارد شوید.

 

فوریت های پزشکی بدون آزمون دانشگاه سراسری

همان طور که در بالا ملاحظه کردید این رشته دانشگاه آزاد به هر دو صورت بدون کنکور و با کنکور ارائه نمی گردد. اما در مورد فوریت های پزشکی بدون آزمون و با آزمون در دانشگاه سراسری چه می توان گفت؟ خوشبختانه باید بگوییم که رشته فوریت های پزشکی در دانشگاه سراسری درست برعکس دانشگاه آزاد در دانشگاه ها برای علاقمندان عرضه می شود.  البته، دانشگاه های پذیرنده این رشته را به صورت با آزمون و تنها در مقطع کاردانی به علاقمندان و متقاضیان عرضه می کنند و داوطلبان امکان ثبت نام بدون کنکور فوریت های پزشکی را همچون رشته فوریت های پزشکی دانشگاه آزاد ندارند.

نحوه پذیرش در رشته فوریت پزشکی

خوب است بدانید که رشته فوریت های پزشکی جزء رشته های نیمه متمرکز به شمار می آید. به طوری که پذیرش دانشجو در آن در دو مرحله انجام می گیرد؛ دانشجو پس از پذیرش در کنکور باید آزمون عملی نیز بدهد و در آن نیز قبول شود. سپس در صورت داشتن شرایط عمومی لازم می تواند در مصاحبه حضوری شرکت کند.

 

جهت دریافت رتبه قبولی رشته فوریت های پزشکی روی لینک کلیک کنید.

 

دروس عمومی و تخصصی رشته فوریت های پزشکی کشور

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که دروس عمومی و تخصصصی تحصیل در رشته فوریت های پزشکی کدام می باشد؟ به همین دلیل در زیر قصد داریم این موارد را برای شما مشخص کنیم که شما جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن می توانید با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

دروس تخصصی رشته فوریت های پزشکی

 1. احیای قلبی ـ ریوی
 2. اختلالات سیستم قلبی ـ عروقی
 3. شکستگی‌ ها و دررفتگی‌ها
 4. مسمومیت‌ها و گزیدگی‌ها
 5. فوریت‌های پزشکی در شرایط خاص
 6. خونریزی ‌ها
 7. کاهش سطح هوشیاری
 8. سوختگی
 9. سرمازدگی و گرمازدگی

دروس تخصصی رشته فوریت های پزشکی

دروس پایه رشته فوریت های پزشکی

 1. تشریح و فیزیولوژی
 2. میکروب ‌شناسی و انگل‌شناسی
 3. بهداشت عمومی
 4. زبان تخصصی

دروس اصلی رشته فوریت های پزشکی

 1. داروشناسی
 2. فرایند عملیات و اطلاعات فنی
 3. نشانه‌شناسی و معاینات بدنی
 4. جابه‌جایی و حمل بیمار
 5. اخلاق و مقررات حرفه‌ای
 6. آشنایی با سازمان ‌های امدادی
 7. بهداشت روانی و فوریت‌های روان‌پزشکی
 8. فوریت‌ پزشکی در بلایا
 9. کلیات پزشکی

 

پادکست صوتی مقاله

 

اخبار پیرامون رشته فوریت های پزشکی

مشاغل مربوط به رشته فوریت های پزشکی

افرادی که در رشته فوریت های پزشکی تحصیل کرده اند می توانند در مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی در سراسر کشور و در سازمان های مشابه مشغول به کار شوند.

نتایج نهایی آزمون دکتری تخصصی گروه علوم پزشکی اعلام شد.

به گزارش رجا نیوز اسامی پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) و دکتری پژوهشی رشته های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی اعلام شد. لازم به ذکر است بدانید نتایج نهایی آزمون ورودی دوره های دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی (Ph.D) رشته های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ در سایت مرکز سنجش آموزش کشور منتشر شده است.

زمان ثبت نام رشته فوریت پزشکی بدون کنکور
خلاصه مطلب

بسیاری از افراد بر این باور هستند که به جای تحصیل در رشته فوریت های پزشکی، می توان در مابقی رشته های پزشکی تحصیل کرد زیرا رشته دیگر آینده شغلی بهتری دارند. این نکته را در نظر داشته باشید دانشگاه های معتبر زیادی همچنین دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی همدان، دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران و بسیاری از دانشگاه معتبر دیگر در کشور وجود دارند که شما به راحتی می توانید در آن ها به تحصیل بپردازند. قابل ذکر است با تحصیل در این رشته موارد همچون احیای قلبی ـ ریوی، اختلالات سیستم قلبی ـ عروقی، شکستگی‌ ها و دررفتگی‌ها، مسمومیت‌ها و گزیدگی‌ها، فوریت‌های پزشکی در شرایط خاص، خونریزی ‌ها، کاهش سطح هوشیاری، سوختگی، سرمازدگی و گرمازدگی را فرا خواهید گرفت.

در ادامه بهتر است به سراغ فرصت های شغلی این رشته برویم زیرا این مبحث برای تمام افرادی که برای ثبت نام رشته فوریت پزشکی بدون کنکور بسیار مهم می باشد. لازم به ذکر است بدانید شما با ثبت نام رشته فوریت پزشکی بدون کنکور میتوانید بعد از تحصیل در مشاغل مختلفی همچون بخش آتش ‌نشانی، بیمارستان سازمان دولتی مستقل (مثال: مربی بهداشت مدارس)، یک شرکت غیرانتفاعی (مثال: گروه نجات)، امدادگر سازمان هلال‌ احمر، آمبولانس های خصوصی، توسط شرکت های انتفاعی تجاری کار خود را آغاز کنید. در نهایت امیدواریم محتوایت موجود ار این مقاله بتواند شما را در هنگام ثبت نام رشته فوریت پزشکی بدون کنکور یاری کند.

برای دانلود فایل PDF این مقاله بر روی لینک قرمز رنگ کلیک کنید.
1.5/5 - (2 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا من امکان ثبت نام بدون کنکور فوریت های پزشکی را در دانشگاه آزاد دارم یا خیر؟ 

خیر این امکان برای شما وجود ندارد. زیرا فوریت های پزشکی بدون آزمون و با آزمون در دانشگاه‌ آزاد ارائه نمی شود.

لیست دروس عمومی و اختصاصی رشته فوریت های پزشکی را چگونه می توان دانلود کرد؟

لازم به ذکر است بدانید برای دسترسی به لیست دروس تخصصی و دروس عمومی رشته فوریت های پزشکی نیاز نیست فایلی را دانلود کنید زیرا لیست تمامی دروس این رشته در مقاله وجود دارد.

بازارکار رشته فوریت های پزشکی چگونه است؟

در مورد بازار کار این رشته توضیحات کاملی در داخل مقاله ذکر شده است. این نکته را در نظر داشته باشید بخش آتش ‌نشانی، بیمارستان سازمان دولتی مستقل (مثال: مربی بهداشت مدارس)، یک شرکت غیرانتفاعی (مثال: گروه نجات)، امدادگر سازمان هلال‌ احمر، آمبولانس های خصوصی، توسط شرکت های انتفاعی تجاری فرصت های شغلی مناسب برای رشته فوریت های پزشکی می باشد.

 

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور