ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

رشته‌های قطبی کنکور ۱۴۰۳ + دانشگاه ها و شرایط پذیرش

رشته‌های قطبی کنکور
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

لیست رشته‌های قطبی کنکور ۱۴۰۳ اعلام شد. داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت نموده و مجاز به انتخاب رشته می‌باشند، بایستی توجه داشته باشند که اگر رشته مورد نظر آن‌ها به صورت گزینش بومی قطبی است، برای افزایش احتمال قبولی بهتر است بومی یکی از استان‌های قطب مربوطه محسوب شوند. برای این منظور، لازم است که بدانید ملاک‌های تعیین بومی استانی رشته‌های قطبی چیست؟

در این مقاله قصد داریم به مفهوم پذیرش قطبی دانشگاه به چه معناست؟ پرداخته و به معرفی همه رشته‌های قطبی گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان انگلیسی بپردازیم و اطلاعات لازم در این زمینه را ارائه دهیم. اگر داوطلب کنکور ۱۴۰۳ هستید، با شماره 9099075307 تماس گرفته و با شرح رشته‌هایی که دوست دارید و مکانی که زندگی می‌کنید، از مشاوران ما بخواهید انتخاب رشته را براساس موقعیت‌تان برای شما انجام دهند، یا رشته‌هایی که در آن‌ها سهمیه بومی دارید را برای شما روشن کنند.

پذیرش قطبی دانشگاه به چه معناست؟

کنکوری‌هایی که به مرحله انتخاب رشته می‌رسند، با اصطلاحات و فاکتورهای ریز و درشتی سر و کار خواهند داشت که در قبولی یا عدم قبولی آن‌ها موثر خواهند بود. از جمله این موارد، توجه به نوع گزینش رشته‌های هر یک از گروه‌های آزمایشی است. به طور کلی، رشته‌های تحصیلی که در دفترچه انتخاب رشته درج شده بر اساس دوره و دانشگاه یا به صورت کشوری پذیرش می‌شوند، یا بومی. منظور از بومی، گزینش استانی، ناحیه‌ای یا قطبی است.

حال در این مقاله هدف اصلی آشنایی داوطلب با مفهوم این اصطلاح است و اینکه ببینیم پذیرش قطبی دانشگاه به چه معناست؟ سازمان سنجش sanjesh.org با هدف تسهیل تحصیل دانشجویان عزیز، کاهش مشکلات رفت و آمد یا دوری از خانواده و ایجاد عدالت در پذیرش، برخی از رشته‌ها را به صورت بومیِ قطبی جذب می‌کند. منظور از قطب، ناحیه‌هایی است که در مجاور یکدیگر قرار داشته و در مجموع یک قطب را تشکیل می‌دهند. به بیان دیگر، هر قطب از کشور شامل چد ناحیه نزدیک به هم است.

برای مثال، استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی یک ناحیه را تشکیل می‌دهند. سیستان و بلوچستان و کرمان هم یک ناحیه دیگر هستند؛ حال این دو ناحیه با یکدیگر قطب 2 را به وجود می‌آورند. حال اگر در دفترچه ذکر شود که گزینش رشته‌ای به صورت بومیِ قطبی است، اغلب متقاضیانی می‌توانند در آن پذیرفته شوند که بومیِ آن قطب از کشور باشند. پس اگر مثلا رشته مهدسی برق در دانشگاه زاهدان بصورت قطبی پذیرش می‌شود، بدین معناست که قطعا درصد مشخصی از پذیرفته شدگان، بومیِ قطب 2، یا ناحیه‌های تشکیل دهنده‌ی آن (خراسان‌ها، سیستان و بلوچستان و کرمان) هستند.

رشته‌های قطبی کنکور به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

حال که با مفهوم پذیرش قطبی دانشگاه به چه معناست؟ آشنا شدید، بهتری است بدانید که به طور کلی رشته‌های قطبی کنکور در 5 قطب جای می‌گیرند. البته باید توجه داشت که بومی گزینی یا کشوری بودن یک رشته در دوره‌های غیر روزانه عمدتا بستگی به نوع دوره آن دارد. اما در گزینش دوره‌های روزانه، ملاک خود دوره است. به عنوان مثال می‌توان گفت که همه رشته‌های شبانه و نیمه حضوری براساس بومی استانی، و تمام رشته‌های پیام نور و غیر انتفاعی به صورت بومی ناحیه‌ای پذیرش می‌شوند. در هر صورت، برای اینکه بدانید در کدام قطب قرار دارید، به جدول زیر دقت نمایید.

 

نام قطب استان‌های تشکیل دهنده
قطب 1 البرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم، مرکزی، گلستان، گیلان و مازندران
قطب 2 خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و کرمان
قطب 3 آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه و همدان
قطب 4 اصفهان، چهارمحال بختیاری، یزد، ایلام، خوزستان و لرستان
قطب 5 بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویر احمد و هرمزگان

 

 

رشته‌های قطبی کنکور به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

 

جهت آگاهی از کد ارائه دروس انتخاب واحد روی لینک آبی کلیک کنید.

 

رشته‌های قطبی کنکور علوم ریاضی فیزیک کدامند؟

زمانی که به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری جهت انتخاب اولویت‌های خود مراجعه می‌کنید، مشاهده خواهید کرد که رشته‌های قطبی در همه نواحی وجود ندارد و تنها در برخی از نواحی یا استان‌های خاص که مجاور یکدیگر هستند، پذیرش می‌شوند. حال بسته به رشته تحصیلی خود، باید ببنید که رشته‌های قطبی چیست؟ در جدول زیر به معرفی رشته‌های قطبی کنکور علوم ریاضی فیزیک که به صورت قطبی ارائه می‌شوند پرداخته‌ایم. چنانچه با سوالات دیگری در این زمینه مواجه شدید، می‌توانید با همکاران ما تماس بگیرید.

علم اطلاعات و دانش شناسی جغرافیا
فقه و مبانی حقوق اسلامی علوم دامی
اقتصاد تاریخ
روانشناسی جامعه شناسی
مهندسی شهر سازی مشاوره
مهندسی صنایع مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی
مهندسی برق علوم و مهندسی محیط زیست
مدیریت صنعتی علوم سیاسی
مدیریت دولتی علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی)

رشته‌های قطبی کنکور علوم ریاضی فیزیک

رشته‌های قطبی کنکور سراسری علوم تجربی 1403

در رشته تجربی نیز یک سری از رشته‌های قطبی کنکور محسوب می‌شوند. برخی از این رشته ها به شرح زیر است:

علوم آزمایشگاهی کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی و دارویی
مامایی کاردانی تولید و فرآوری خرما
هوشبری کاردانی حسابداری
کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی کاردانی خدمات اداری
کاردانی امور ریاضی کاردانی دامپزشکی
کااردانی امور بانکی کاردانی شیمی آزمایشگاهی
کاردانی امور دولتی کاردانی علوم آزمایشگاهی
کاردانی امور زراعی و باغی کاردانی علوم ورزشی
کاردانی امور فرهنگی کاردانی فوریت های پزشکی
کاردانی امور مالی و مالیاتی کارانی گردشگری
کاردانی بهداشت حرفه ای کاردانی مدیریت بازرگانی
کاردانی بهداشت عمومی کاردانی مدیریت صنعتی
کاردانی بهداشت محیط کاردانی هتلداری
علوم آزمایشگاهی کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی و دارویی
فیزیوتراپی علوم دامی
کتابداری در شاخه پزشکی علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی)
علوم و مهندسی محیط زیست روانشناسی
اقتصاد مدیریت صنعتی
کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی
فقه و مبانی حقوق اسلامی علم اطلاعات و دانش شناسی
دکترای عمومی دامپزشکی مدیریت دولتی

برای اطلاع از تمامی رشته‌های قطبی کنکور تحربی با مشاورین ایران تحصیل در ارتباط باشید.

جهت آشنایی با تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور روی لینک آبی کنید.

 

لیست رشته‌های قطبی کنکور ادبیات و علوم انسانی 1403

رشته انسانی نیز از قاعده بومی گزینی استثنا نیست و در رشته‌های قطبی کنکور  درج شده درجدول زیر، به صورت قطبی پذیرش دانشجو دارد.

جامعه شناسی مدیریت دولتی
روانشناسی مشاوره
اقتصاد علوم سیاسی
تاریخ فقه و مبانی حقوق اسلامی
علم اطلاعات و دانش شناسی مدیریت صنعتی
جغرافیا

 

 

لیست رشته‌های قطبی هنر

لیست رشته‌های قطبی کنکور هنر 1403

بر خلاف آنچه که در مورد رشته‌های گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی وجود دارد، گروه هنر فاقد گزینش بومی استانی، بومی ناحیه‌ای و رشته‌های قطبی کنکور است. از این رو تقریبا تمام رشته‌های آن به شیوه کشوری پذیرش می‌شوند. با این وجود، ما برای رفاه حال داوطلبان گرامی در جدول زیر لیست رشته‌های کشوری هنر را قید نموده‌ایم.

ارتباط تصویری نوازندگی موسیقی ایرانی فرش
بازیگری نوازندگی موسیقی جهانی کارگردانی تلوزیون
ادبیات نمایشی نمایش عروسکی عکاسی
آموزش ارتباط تصویری موسیقی نظامی طراحی لباس
طراحی صحنه کاردانی گرافیک طراحی و ساخت طلا و جواهر
باستان شناسی هنر اسلامی کتابت و نگارگری
صنایع دستی کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی طراحی صنعتی
طراحی پارچه کاردانی طراحی پوشاک کاردانی هنر سفالگری
سینما کاردانی باستان شناسی مرمت بناای تاریخی
تلوزیون و هنر های دیجیتالی هنر های صناعی مجسمه سازی
چاپ کاردانی انیمیشن مزمت آتار تاریخی
آهنگ سازی نقاشی

 

لیست رشته‌های قطبی کنکور زبان انگلیسی 1403

اگر از متقاضیان گروه زبان‌های خارجه باشید و بخواهید بدانید که پذیرش قطبی دانشگاه به چه معناست؟ باید بگوییم که تنها در رشته مترجمی زبان انگلیسی پذیرش بومی قطبی دارد.

لیست رشته‌های قطبی کنکور قطبی زبان
مترجمی زبان انگلیسی

 

جهت دریافت راهنمای انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

ملاک بومی بودن در رشته‌های قطبی کنکور چیست؟

ما قبلا نیز ذکر کردیم که شرط انتخاب رشته‌های قطبی کنکور آن است که بومی استان محل پذیرش باشید. اما ممکن است برایتان این سوال مطرح شود که ملاک تعیین استان بومی چیست و چه افرادی بومی محسوب می‌شوند.

 • معیار بومی بودن آن است که سه سال آخر تحصیلات مقطع متوسطه دوم دبیرستان یا هنرستان خود را در استان مربوطه گذرانده باشید.
 • متقاضیانی که سه سال آخر تحصیلات خود را یک استان نگذرانده یا در خارج از کشور باشند، استان محل تولد به عنوان استان بومی آن‌ها محسوب خواهد شد.

نحوه تقسیم ظرفیت رشته‌های قطبی

نحوه تقسیم ظرفیت رشته‌های قطبی کنکور 1403

همانطور که می‌دانید هر رشته‌ای دارای ظرفیت خاصی است و سازمان سنجش این ظرفیت‌ها را بر اساس سهمیه‌ها و گزینش بومی توزیع می‌کند. به نحوی که در هر کد رشته برای هر کدام از سهمیه‌ها یک تعداد خاص پذیرش می‌شود.

نکته قابل ذکر این است که برای رشته‌های ناحیه‌ای، استانی یا قطبی کنکور، 20 درصد ظرفیت به متقاضیان آزاد و 80 درصد باقیمانده به پذیرش شرکت کنندگان سهمیه‌های مناطق 1، 2 و 3 و خانواده شهدا در بوم مربوطه یعنی قطب، ناحیه و استان به تعداد همه داوطلبان در هر گروه آزمایشی اختصاص دارد.

مفهوم گزینش بومی استانی چیست؟

این روش پذیرش به این معنا است که شما به عنوان بومی در استان و شهرستان خود شناخته می‌شوید و احتمال قبولی شما در استان محل زندگیتان نسبت به دیگر افراد بیشتر خواهد بود. بر اساس این روش، سهمیه دانشگاه برای داوطلبان بومی به میزان ۸۰ درصد و برای داوطلبان آزاد ۲۰ درصد است. وضعیت پذیرش شما در استان‌های دیگر که بومی محسوب نمی‌شوید نیز به همین شیوه خواهد بود. پذیرش رشته‌های قطبی کنکور دبیری و کاردانی نیز بر اساس گزینش بومی و گزینش قطبی استانی انجام می‌شود.

مفهوم بومی گزینی ناحیه‌ای چیست؟

این روش گزینش بومی دانشجو دارای دامنه گسترده‌تری است. در این روش، استان‌های بومی شما بیشتر از قبل ارجحیت دارند و امکان پذیرش در استان‌های هم ناحیه نیز وجود دارد. نام استان‌های هم ناحیه در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه که از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود، آمده است. اما در این مقاله، استان‌های هم ناحیه برای بومی گزینی و گزینش بومی و گزینش قطبی به شما معرفی خواهد شد.

در توضیحات فوق الذکر اشاره‌ای به نحوه گزینش رشته‌های قطبی کنکور مختلف کردیم. اما به طور کلی این گزینش‌ها به ترتیب زیر می‌باشند.

نام دوره نوع گزینش
رشته های قطبی کنکور کشوری ( بدون بومی گزینی) در رشته های داندانپزشکی، پزشکی، داروسازی و دامپزشکی
روزانه نوع گزینش در رشته‌های روزانه ثابت نيست و در جدول رشته‌هاث تحصيلی هر يک از گروه‌هاي آزمايشی، نوع گزینش هر رشته در مقابل آن نوشته شده است.
مجازی غیر انتفاعی، پردیس خودگردان شهریه پرداز ( رشته های گروم علوم پزشکی) کشوری (بدون بومی گزینی)
نوبت دوم (شبانه) بومی استانی
غیر انتفاعی و پیام نور بومی ناحیه‌ای

مزایا و معایب بومی گزینی قطبی کنکور چیست؟

تحصیل در دانشگاه برای هر کدام از دانشجویان با دغدغه‌های متفاوتی همراه است. حال اگر مشکلات مختلفی همچون نبود خوابگاه یا محل اقامت، دوری از خانواده، افزایش هزینه‌های زندگی، افت تحصلی، افزایش مهاجرت و … به آن اضافه شود، می‌تواند شرایط را برای دانشجویان دشوار نماید.

اما این بومی گزینی دارای معایبی نیز هست. یکی از بزرگترین نقص‌های آن به کمتر کردن شانس تحصیل در دانشگاه‌های برتر برای افراد مستعد ساکن در مناطق کم برخوردار است. از سوی دیگر، بر خلاف تمهیدات در نظر گرفته شده، از آنجا که رشته‌های قطبی کنکور بین چند استان است، فردی که در یکی از استان‌های قطب مربوطه قبول می‌شود، همچنان باید دغدغه‌مند تهیه خوابگاه یا مسائل معیشتی باشد.

مزایا و معایب بومی گزینی قطبی کنکور چیست؟

رشته های بومی ناحیه ای در کنکور 1403

برخی از رشته های مورد علاقه افراد ممکن است در استام بومی فرد ارائه نشودو فرد مجاز است تا در استان مجاور خود برای آن رشته اقدام نمایند. به رشته های که در استان های مجاور ارائه می شوند، رشته های ناحیه ای گفته و کشور ما در 9 ناحیه مختلف قرار گرفته است. این 9 ناحیه به شرح زیر است:

جدول ناحیه های بومی کشور
ناحیه یک البرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم و مرکزی
ناحیه دو آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل
ناحیه سه  اصفهان، چهارمحال بختیاری و یزد
ناحیه چهار سیستان و بلوچستان و کرمان
ناحیه پنج بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویر احمد و هرمزگان
ناحیه شش کردستان، کرمانشاه و همدان
ناحیه هفت ایلام، خوزستان و لرستان
ناحیه هشت خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی
ناحیه نه گلستان، گیلان و مازندران

برای اطلاع از رشته‌های قطبی کنکور ناحیه ای باید دفترچه رشته کنکور سراسری را مطالعه کرده و رشته هایی که دارای موقعیت ناحیه ای هستند را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است داتشگاه های مانند پیام نور و یا غیر انتفاعی رشته های خود را بر اساس گزینش ناحیه ایی ارائه می نمایند و همچنین تمامی 5 گروه آزمایشی دارای رشته های بومی ناحیه ای نیز می باشند. برای اطلاع از این رشته ها با مشاورین ایران تحصیل در ارتباط باشید.


 

خلاصه مطالب رشته‌های قطبی کنکور

در این مقاله با تعریف اینکه رشته‌های قطبی کنکور چیست؟ و در هر کدام از گروه‌های آزمایشی کدام رشته‌ها به صورت قطبی گزینش می‌شوند، تلاش کردیم تا متقاضیان گرامی را در رسیدن به آگاهی زمینه پذیرش قطبی دانشگاه به چه معناست؟ یاری دهیم.

با توجه به حساسیتی که انتخاب رشته دارد، توصیه می‌کنیم که حتما عوامل مختلف را در زمان چینش اولویت‌های خود در نظر بگیرید تا احتمال قبولی خود را دو چندان نمایید. البته آشنایی با رشته‌های قطبی کنکور تنها یک جنبه می‌باشد، اما یک مشاور تحصیلی خوب بر سایر جوانب تسلط کامل دارد.

به همین دلیل، کارشناسان و مشاوران ایران تحصیل در همه روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب پاسخگوی سوالات همه دوستان گرامی خواهند بود. با تماس با شماره 9099075307 و شرح رشته‌ها و دانشگاه‌های مورد علاقه‌تان، از مشاور بخواهید بهترین لیست انتخاب رشته را با توجه به شرایط‌تان برای شما تدوین کند.

برای دانلود فایل pdf مقاله کلیک کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ملاک بومی بودن در رشته‌های قطبی چیست؟

معیار بومی بودن آن است که سه سال آخر تحصیلات مقطع متوسطه دوم دبیرستان یا هنرستان خود را در استان مربوطه گذرانده باشید. برای متقاضیان خارج کشور، استان محل تولد به عنوان استان بومی محسوب می‌شود. 

رشته‌های قطبی کنکور تجربی کدامند؟

در این مقاله می‌توانید همه رشته‌های قطبی کنکور تجربی را مطالعه فرمایید.

تقسیم ظرفیت رشته‌های قطبی به چه نحوی است؟

برای رشته‌های ناحیه‌ای، استانی یا قطبی کنکور، 20 درصد ظرفیت به متقاضیان آزاد و 80 درصد باقیمانده به پذیرش شرکت کنندگان سهمیه‌های مناطق 1، 2 و 3 و خانواده شهدا در بوم مربوطه یعنی قطب، ناحیه و استان تعلق دارد.

نظرات

8 دیدگاه دربارهٔ «رشته‌های قطبی کنکور ۱۴۰۳ + دانشگاه ها و شرایط پذیرش»

 1. Avatar photo ارزو گفت:

  چطوری میتونیم بدونیم رتبه ما در قطب چند شده روش حساب کردن رتبه در قطب چطوریه

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   برای مشاوره در مورد سوالتون باید با مشاورین ما در ارتباط باشید.

 2. Avatar photo لیلی. گفت:

  سلام وقت بخیر گزینش قطبی چه تفاوتی با گزینش ناحیه ای و استانی دارد ؟

  1. Avatar photo tahmasebi گفت:

   دوست عزیز سوال شما نیاز به توضیحات زیادی دارد. لطفا با مشاورین مجموعه در تماس باشید.

 3. Avatar photo dfj گفت:

  سلام هررشته چجوری پذیرش داره؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   در صورتی که پذیرش رشته مدنظر به صورت قطبی باشد بر اساس دفترچه راهنمای ثبت نام در استان های قید شده ی هم قطب،شانس بالاتری برای قبولی دارید.

 4. Avatar photo ساناز گفت:

  سلام خسته نباشید
  اگه کد رشته ای به قطب ما نخورد نمیتونیم انتخابش کنیم؟

  1. Avatar photo tahmasebi گفت:

   سلام. خیر امکان انتخابش رو ندارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • مشاوره انتخاب رشته نهم

  مشاوره انتخاب رشته نهم 1403 – راهنما اولویت و نکات مهم

  دریافت مشاوره انتخاب رشته نهم می تواند در موفقیت تحصیلی شما تاثیر بسزایی داشته باشد. از آنجا که انتخاب رشته یکی از تصمیمات مهمی است که دانش آموزان در طی فرایند تحصیل اخذ می کنند. در مشاوره انتخاب رشته نهم...
 • تکمیل فرم هدایت تحصیلی

  تکمیل فرم هدایت تحصیلی 1403 + نحوه دریافت و نمونه پر شده!

   نحوه و زمان تکمیل فرم هدایت تحصیلی مشخص شد. کلیه دانش آموزان و متقاضیان ورود به رشته های مختلف تحصیلی از جمله رشته های نظری، کارودانش و فنی حرفه ای الزاماً باید در زمان تعیین شده نسبت به تکمیل فرم...
 • معرفی رشته های تحصیلی

  معرفی رشته های تحصیلی و شغل های پردرآمد + اپدیت 1403

  معرفی رشته های تحصیلی از جمله اقدامات مهمی است که هر فرد مشاور تحصیلی در جلسات مشاوره با دانش آموز و داوطلب کنکور باید به آن توجه ویژه ای داشته باشد. معرفی رشته ها و شغل ها توسط مشاور می...
 • دستیاری دندانپزشکی

  رشته های دستیاری دندانپزشکی + لیست جدید 1403

  دستیاری دندانپزشکی، به صورت کلی باید گفت هر دندانپزشکی برای اینکه به کار خود سرعت ببخشد به افرادی فعال در این حوزه نیاز دارد که مهارت لازم را برای کمک کردن در امور دندان پزشکی داشته باشند.  باید افزود که Dentist...
تماس با مشاور