ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

رشته‌های قطبی کنکور ۱۴۰۲ | رشته‌های قطبی چیست؟

  • دسته بندی:
  • دیدگاه ها: ۰
  • تاریخ بروزرسانی: ۳ بهمن ۱۴۰۱
رشته‌های قطبی چیست؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

لیست رشته‌های قطبی کنکور ۱۴۰۲ اعلام شد. داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت نموده و مجاز به انتخاب رشته می‌باشند، بایستی توجه داشته باشند که اگر رشته مورد نظر آن‌ها به صورت گزینش بومی قطبی است، برای افزایش احتمال قبولی بهتر است بومی یکی از استان‌های قطب مربوطه محسوب شوند. برای این منظور، لازم است که بدانید ملاک‌های تعیین بومی استانی رشته‌های قطبی چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی همه رشته‌های قطبی گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان انگلیسی بپردازیم و اطلاعات لازم در این زمینه را ارائه دهیم. اگر داوطلب کنکور ۱۴۰۲ هستید، با شماره 9099075307 تماس گرفته و با شرح رشته‌هایی که دوست دارید و مکانی که زندگی می‌کنید، از مشاوران ما بخواهید انتخاب رشته را براساس موقعیت‌تان برای شما انجام دهند، یا رشته‌هایی که در آن‌ها سهمیه بومی دارید را برای شما روشن کنند.

منظور از رشته‌های قطبی کنکور چیست؟

کنکوری‌هایی که به مرحله انتخاب رشته می‌رسند، با اصطلاحات و فاکتورهای ریز و درشتی سر و کار خواهند داشت که در قبولی یا عدم قبولی آن‌ها موثر خواهند بود. از جمله این موارد، توجه به نوع گزینش رشته‌های هر یک از گروه‌های آزمایشی است. به طور کلی، رشته‌های تحصیلی که در دفترچه انتخاب رشته درج شده بر اساس دوره و دانشگاه یا به صورت کشوری پذیرش می‌شوند، یا بومی. منظور از بومی، گزینش استانی، ناحیه‌ای یا قطبی است.

حال در این مقاله هدف اصلی آشنایی داوطلب با مفهوم این اصطلاح است و اینکه ببینیم منظور از رشته‌های قطبی چیست؟ سازمان سنجش با هدف تسهیل تحصیل دانشجویان عزیز، کاهش مشکلات رفت و آمد یا دوری از خانواده و ایجاد عدالت در پذیرش، برخی از رشته‌ها را به صورت بومیِ قطبی جذب می‌کند. منظور از قطب، ناحیه‌هایی است که در مجاور یکدیگر قرار داشته و در مجموع یک قطب را تشکیل می‌دهند. به بیان دیگر، هر قطب از کشور شامل چد ناحیه نزدیک به هم است.

برای مثال، استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی یک ناحیه را تشکیل می‌دهند. سیستان و بلوچستان و کرمان هم یک ناحیه دیگر هستند؛ حال این دو ناحیه با یکدیگر قطب 2 را به وجود می‌آورند. حال اگر در دفترچه ذکر شود که گزینش رشته‌ای به صورت بومیِ قطبی است، اغلب متقاضیانی می‌توانند در آن پذیرفته شوند که بومیِ آن قطب از کشور باشند. پس اگر مثلا رشته مهدسی برق در دانشگاه زاهدان بصورت قطبی پذیرش می‌شود، بدین معناست که قطعا درصد مشخصی از پذیرفته شدگان، بومیِ قطب 2، یا ناحیه‌های تشکیل دهنده‌ی آن (خراسان‌ها، سیستان و بلوچستان و کرمان) هستند.

رشته‌های قطبی کنکور به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

به طور کلی رشته‌های تحصیلی در 5 قطب جای می‌گیرند. البته باید توجه داشت که بومی گزینی یا کشوری بودن یک رشته در دوره‌های غیر روزانه عمدتا بستگی به نوع دوره آن دارد. اما در گزینش دوره‌های روزانه، ملاک خود دوره است. به عنوان مثال می‌توان گفت که همه رشته‌های شبانه و نیمه حضوری براساس بومی استانی، و تمام رشته‌های پیام نور و غیر انتفاعی به صورت بومی ناحیه‌ای پذیرش می‌شوند. در هر صورت، برای اینکه بدانید در کدام قطب قرار دارید، به جدول زیر دقت نمایید.

نام قطب

استان‌های تشکیل دهنده

قطب 1

البرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم، مرکزی، گلستان، گیلان و مازندران

قطب 2

خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و کرمان

قطب 3

آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه و همدان

قطب 4 اصفهان، چهارمحال بختیاری، یزد، ایلام، خوزستان و لرستان
قطب 5

بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویر احمد و هرمزگان

 

رشته‌های قطبی کنکور به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

 

جهت آگاهی از کد ارائه دروس انتخاب واحد روی لینک آبی کلیک کنید.

 

رشته‌های قطبی علوم ریاضی فیزیک کدامند؟

زمانی که به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری جهت انتخاب اولویت‌های خود مراجعه می‌کنید، مشاهده خواهید کرد که رشته‌های قطبی در همه نواحی وجود ندارد و تنها در برخی از نواحی یا استان‌های خاص که مجاور یکدیگر هستند، پذیرش می‌شوند. حال بسته به رشته تحصیلی خود، باید ببنید که رشته‌های قطبی چیست؟ در جدول زیر به معرفی رشته‌های رشته علوم ریاضی فیزیک که به صورت قطبی ارائه می‌شوند پرداخته‌ایم. چنانچه با سوالات دیگری در این زمینه مواجه شدید، می‌توانید با همکاران ما تماس بگیرید.

علم اطلاعات و دانش شناسی جغرافیا
فقه و مبانی حقوق اسلامی علوم دامی
اقتصاد تاریخ
روانشناسی جامعه شناسی
مهندسی شهر سازی مشاوره
مهندسی صنایع مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی
مهندسی برق علوم و مهندسی محیط زیست
مدیریت صنعتی علوم سیاسی
مدیریت دولتی علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی)

 

رشته‌های قطبی آزمون سراسری علوم تجربی

در رشته تجربی نیز یک سری از رشته‌ها بومی قطبی محسوب می‌شوند. البته تعداد این‌گونه رشته زیاد نیست و مطابق با جدول زیر می‌باشند.

فیزیوتراپی علوم دامی
کتابداری در شاخه پزشکی علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی)
علوم و مهندسی محیط زیست روانشناسی
اقتصاد مدیریت صنعتی
کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی
فقه و مبانی حقوق اسلامی علم اطلاعات و دانش شناسی
دکترای عمومی دامپزشکی مدیریت دولتی

 

جهت آشنایی با تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور روی لینک آبی کنید.

 

لیست رشته‌های قطبی ادبیات و علوم انسانی

رشته انسانی نیز از قاعده بومی گزینی استثنا نیست و در رشته‌های درج شده درجدول زیر، به صورت قطبی پذیرش دانشجو دارد.

جامعه شناسی مدیریت دولتی
روانشناسی مشاوره
اقتصاد علوم سیاسی
تاریخ فقه و مبانی حقوق اسلامی
علم اطلاعات و دانش شناسی مدیریت صنعتی
جغرافیا

لیست رشته‌های قطبی هنر

لیست رشته‌های قطبی هنر

بر خلاف آنچه که در مورد رشته‌های گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی وجود دارد، گروه هنر فاقد گزینش بومی استانی، بومی ناحیه‌ای و رشته‌های بومی قطبی کنکور است. از این رو تقریبا تمام رشته‌های آن به شیوه کشوری پذیرش می‌شوند. با این وجود، ما برای رفاه حال داوطلبان گرامی در جدول زیر لیست رشته‌های کشوری هنر را قید نموده‌ایم.

ارتباط تصویری نوازندگی موسیقی ایرانی فرش
بازیگری نوازندگی موسیقی جهانی کارگردانی تلوزیون
ادبیات نمایشی نمایش عروسکی عکاسی
آموزش ارتباط تصویری موسیقی نظامی طراحی لباس
طراحی صحنه کاردانی گرافیک طراحی و ساخت طلا و جواهر
باستان شناسی هنر اسلامی کتابت و نگارگری
صنایع دستی کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی طراحی صنعتی
طراحی پارچه کاردانی طراحی پوشاک کاردانی هنر سفالگری
سینما کاردانی باستان شناسی مرمت بناای تاریخی
تلوزیون و هنر های دیجیتالی هنر های صناعی مجسمه سازی
چاپ کاردانی انیمیشن مزمت آتار تاریخی
آهنگ سازی نقاشی

 

لیست رشته‌های قطبی زبان انگلیسی

اگر از متقاضیان گروه زبان‌های خارجه باشید و بخواهید بدانید که عنوان رشته‌های قطبی آن چیست؟ باید بگوییم که تنها در رشته مترجمی زبان انگلیسی پذیرش بومی قطبی دارد.

لیست رشته‌های بومی قطبی زبان
مترجمی زبان انگلیسی

 

جهت دریافت راهنمای انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

 

ملاک بومی بودن در رشته‌های قطبی چیست؟

ما قبلا نیز ذکر کردیم که شرط انتخاب رشته‌های قطبی کنکور آن است که بومی استان محل پذیرش باشید. اما ممکن است برایتان این سوال مطرح شود که ملاک تعیین استان بومی چیست و چه افرادی بومی محسوب می‌شوند.

  • معیار بومی بودن آن است که سه سال آخر تحصیلات مقطع متوسطه دوم دبیرستان یا هنرستان خود را در استان مربوطه گذرانده باشید.
  • متقاضیانی که سه سال آخر تحصیلات خود را یک استان نگذرانده یا در خارج از کشور باشند، استان محل تولد به عنوان استان بومی آن‌ها محسوب خواهد شد.

نحوه تقسیم ظرفیت رشته‌های قطبی

نحوه تقسیم ظرفیت رشته‌های قطبی

همانطور که می‌دانید هر رشته‌ای دارای ظرفیت خاصی است و سازمان سنجش این ظرفیت‌ها را بر اساس سهمیه‌ها و گزینش بومی توزیع می‌کند. به نحوی که در هر کد رشته برای هر کدام از سهمیه‌ها یک تعداد خاص پذیرش می‌شود.

نکته قابل ذکر این است که برای رشته‌های ناحیه‌ای، استانی یا قطبی کنکور، 20 درصد ظرفیت به متقاضیان آزاد و 80 درصد باقیمانده به پذیرش شرکت کنندگان سهمیه‌های مناطق 1، 2 و 3 و خانواده شهدا در بوم مربوطه یعنی قطب، ناحیه و استان به تعداد همه داوطلبان در هر گروه آزمایشی اختصاص دارد.

در توضیحات فوق الذکر اشاره‌ای به نحوه گزینش رشته‌های تحصیلی مختلف کردیم. اما به طور کلی این گزینش‌ها به ترتیب زیر می‌باشند.

نام دوره نوع گزینش
رشته های قطبی کنکور کشوری ( بدون بومی گزینی) در رشته های داندانپزشکی، پزشکی، داروسازی و دامپزشکی
روزانه نوع گزینش در رشته‌های روزانه ثابت نيست و در جدول رشته‌هاث تحصيلی هر يک از گروه‌هاي آزمايشی، نوع گزینش هر رشته در مقابل آن نوشته شده است.
مجازی غیر انتفاعی، پردیس خودگردان شهریه پرداز ( رشته های گروم علوم پزشکی) کشوری (بدون بومی گزینی)
نوبت دوم (شبانه) بومی استانی
غیر انتفاعی و پیام نور بومی ناحیه‌ای

 

مزایا و معایب بومی گزینی قطبی کنکور چیست؟

تحصیل در دانشگاه برای هر کدام از دانشجویان با دغدغه‌های متفاوتی همراه است. حال اگر مشکلات مختلفی همچون نبود خوابگاه یا محل اقامت، دوری از خانواده، افزایش هزینه‌های زندگی، افت تحصلی، افزایش مهاجرت و … به آن اضافه شود، می‌تواند شرایط را برای دانشجویان دشوار نماید.

اما این بومی گزینی دارای معایبی نیز هست. یکی از بزرگترین نقص‌های آن به کمتر کردن شانس تحصیل در دانشگاه‌های برتر برای افراد مستعد ساکن در مناطق کم برخوردار است. از سوی دیگر، بر خلاف تمهیدات در نظر گرفته شده، از آنجا که رشته‌های قطبی بین چند استان است، فردی که در یکی از استان‌های قطب مربوطه قبول می‌شود، همچنان باید دغدغه‌مند تهیه خوابگاه یا مسائل معیشتی باشد.

مزایا و معایب بومی گزینی قطبی کنکور چیست؟

خلاصه مطالب

در این مقاله با تعریف اینکه رشته‌های قطبی چیست؟ و در هر کدام از گروه‌های آزمایشی کدام رشته‌ها به صورت قطبی گزینش می‌شوند، تلاش کردیم تا متقاضیان گرامی را در رسیدن به آگاهی در این زمینه یاری دهیم.

با توجه به حساسیتی که انتخاب رشته دارد، توصیه می‌کنیم که حتما عوامل مختلف را در زمان چینش اولویت‌های خود در نظر بگیرید تا احتمال قبولی خود را دو چندان نمایید. البته آشنایی با رشته‌های قطبی کنکور تنها یک جنبه می‌باشد، اما یک مشاور تحصیلی خوب بر سایر جوانب تسلط کامل دارد. به همین دلیل، کارشناسان و مشاوران ایران تحصیل در همه روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب پاسخگوی سوالات همه دوستان گرامی خواهند بود. با تماس با شماره 9099075307 و شرح رشته‌ها و دانشگاه‌های مورد علاقه‌تان، از مشاور بخواهید بهترین لیست انتخاب رشته را با توجه به شرایط‌تان برای شما تدوین کند.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ملاک بومی بودن در رشته‌های قطبی چیست؟

معیار بومی بودن آن است که سه سال آخر تحصیلات مقطع متوسطه دوم دبیرستان یا هنرستان خود را در استان مربوطه گذرانده باشید. برای متقاضیان خارج کشور، استان محل تولد به عنوان استان بومی محسوب می‌شود. 

رشته‌های قطبی کنکور تجربی کدامند؟

در این مقاله می‌توانید همه رشته‌های قطبی کنکور تجربی را مطالعه فرمایید.

تقسیم ظرفیت رشته‌های قطبی به چه نحوی است؟

برای رشته‌های ناحیه‌ای، استانی یا قطبی کنکور، 20 درصد ظرفیت به متقاضیان آزاد و 80 درصد باقیمانده به پذیرش شرکت کنندگان سهمیه‌های مناطق 1، 2 و 3 و خانواده شهدا در بوم مربوطه یعنی قطب، ناحیه و استان تعلق دارد.

 

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور