تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
راهنمای نوشتن پروپوزال

راهنمای نوشتن پروپوزال

  • دسته بندی
  • دیدگاه ها ۰
راهنمای نوشتن پروپوزال
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

راهنمای نوشتن پروپوزال مشخص شده است. با رعایت 10 گام مهم برای شروع نوشتن پروپوزال ارشد می توانید پرپوزال خود را به بهترین روش ممکن ارائه دهید. ما در این مطلب سعی می کنیم به تمامی سوالات شما در رابطه با آموزش گام به گام نوشتن پروپوزال پاسخ دهیم. از آن جایی که پروپوزال نویسی یکی از مراحل مهم در تحصیلات کارشناسی ارشد است به همین دلیل کمک گرفتن از مشاوران در این زمینه حائز اهمیت می باشد. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص آموزش قدم به قدم پروپوزال نویسی داشتید می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با راهنما و نکات اصلی نوشتن پروپوزال از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099075307 تماس از سراسر کشور و  9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

قبل از شروع به پروپوزال نویسی لازم است حتما از مشاران در رابطه با راهنمای نوشتن پروپوزال کمک بگیرید.

 

 

مقدمه ای بر راهنمای نوشتن پروپوزال

قبل از بررسی هر چیزی در رابطه با راهنمای نوشتن پروپوزال بهتر است ابتدا از قسمت های مهم یک پروپوزال بیشتر بدانید. بدنه متن پروپوزال از قسمت های متعددی که شامل عنوان، بیان مسئله، پیشینه، هدف سوال و فرضیه ها، متغیرها، نوع مطالعه، جمعیت مورد مطالعه، حجم نمونه و روش نمونه ­ گیری، روش جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل، موارد اخلاقی، رفرنس ها و ضمیمه می شود.

 

 

راهنمای نوشتن پروپوزال با رعایت  10 گام مهم برای شروع نوشتن پروپوزال ارشد

با توجه به مراحل آورده شده در راهنمای نوشتن پروپوزال ، در این قسمت  10 گام مهم برای شروع نوشتن پروپوزال ارشد را بررسی می کنیم.

 

 

شناسایی سوژه اصلی برای تحقیق

قبل از آغاز مراحل تحقیقاتی پایان نامه و یا پروپوزال در ابتدا باید مسئله ای را شناسایی نمایید. این مسئله نباید تکراری باشد و همچنین لازم است کاربردی باشد.

یعنی واقعاً به برطرف کردن یک مشکل و یا یافتن راه حلی اساسی برای یک موضوع کمک نماید. بسیاری از دانشجویان در رابطه با نحوه یافتن این مسائل سوال می پرسند.

برای پیدا کردن یک مسئله خوب در آموزش گام به گام نوشتن پروپوزال ، می توانید از مصاحبه با افراد با تجربه استفاده نمایید و یا از نظریه ها و تحقیقات قبلی کمک بگیرید.

 

 

10 گام مهم برای شروع نوشتن پروپوزال ارشد

 

 

مشخص کردن عنوان و موضوع

دومین گام از  10 گام مهم برای شروع نوشتن پروپوزال ارشد ، مربوط به مشخص کردن دقیق عنوان و موضوع می شود.

در آموزش قدم به قدم پروپوزال نویسی این مرحله اهمیتی اساسی دارد. زیرا قرار است کل چهارچوب مقاله براساس موضوع  وعنوان ادامه یابد. فراموش نکنید که موضوع شما باید شرح دقیق مسئله مورد نظرتان باشد.

در نوشتن عنوان نیز نکاتی کلی را لازم است رعایت کنید. از جمله این نکات می توان به مشخص بودن حیطه جغرافیایی، مشخص بودن حیطه زمانی، طول مناسب، عدم استفاده از مخفف های انگلیسی ، خبری و غیره اشاره کرد.

 

 

برای دریافت مشاوره جهت انتخاب موضوع پایان نامه و پروپوزال بر روی لینک کلیک کنید.

 

 

طرح سوالات اصلی و فرعی

قبل از اینکه به سراغ نگارش مقدمه در 10 گام مهم برای شروع نوشتن پروپوزال ارشد بروید ، لازم است یک بار دیگر مسائل اصلی و فرعی پروپوزال را مشخص نمایید. از آن جایی که فرضیه های مسئله نیز براساس سوالات ساخته می شود ، پس دقت کافی را در این مرحله داشته باشید.

 

نگارش مقدمه

مرحله چهارم از  10 گام مهم برای شروع نوشتن پروپوزال ارشد ، شامل نگارش مقدمه می شود. از آنجایی که  در برخی دانشگاه ها ارائه مقدمه ضروری نیست اما در آموزش قدم به قدم پروپوزال نویسی ، همیشه به دانشجویان گوشزد می شود که مقدمه را در پروپوزال خود بیاورند.

زیرا مقدمه باعث می شود خواننده آمادگی ذهنی بالایی برای بررسی ادامه متن را بدست آورد و در نتیجه در آخر تاثیربسیار خوبی بر روی متن کلی پروپوزال خواهد داشت.

 

 

برای ورود به سامانه دان دانشگاه آزاد کلیک کنید.

 

 

بیان مفصل مسئله مورد بررسی

در 10 گام مهم برای شروع نوشتن پروپوزال ارشد ، پنجمین گام مربوط به این مسئله می شود. اگرچه در قسمت های فوق نیز مسئله اعلام شده بود. اما در این مرحله ،  لازم است موارد متعدد دیگری نیز در رابطه با مسئله بررسی شود.

در ابتدا لازم است بدانید براساس اصول  آموزش قدم به قدم پروپوزال نویسی باید مساله به وضوح تعریف شده باشد.

هیچ قسمتی مبهمی در تعریف مسئله نباید مشاهده گردد ؛ زیرا در صورت مشاهده موارد مبهم احتمالا از روی فرضیه ها و دیگر موارد متن شما نیز اشکالاتی بیرون خواهد آمد.

در تعریف تمامی مسائل ، همیشه یک سری متغیر وجود خواهند داشت. لازم است این متغیرها نیز مشخص شده باشند. همچنین، پس از انجام تمامی موارد مربوط به مسئله حتما اشاره کنید که پژوهش شما چگونه به حل شدن مسئله کمک می کند.

 

 

برای ورود به سامانه دانشگاهی وادانا کلیک کنید.

 

 

دفاع از ارزش مسئله و پژوهش

بی شک یکی از موارد مهمی که بر روی نتیجه پژوهش تاثیر گذار خواهد بود ارزش آن است. وظیفه دفاع از ارزش پژوهش بر عهده فرد انتخاب کننده موضوع است. برای دفاع از ارزش مسئله براساس  آموزش گام به گام نوشتن پروپوزال لازم است در مورد مواردی که نتیجه پژوهش در آن ها استفاده خواهد شد صحبت کنید.

 

 

پیشینه علمی

هفتمین گام از 10 گام مهم برای شروع نوشتن پروپوزال ارشد ، نگارش پیشینه علمی مرتبط با پژوهش است. در این قسمت هدف بررسی تحقیقات قبلی است که در رابطه با موضوع انتخاب شده در پژوهش است.

برخی مشاوران در راهنمای نوشتن پروپوزال ، توصیه می کنند که به تعداد کافی  و مساوی از  مقالات فارسی و انگلیسی بررسی شود.

به شما توصیه می کنیم حتی اگر به صورت کامل تمامی تحقیقات را نیاوردید حتماً مطالعه کافی داشته باشید.

با مطالعه تمامی تحقیقات انجام شده در گذشته ، نه تنها تسلط خودتان بر روی موضوع بالاتر خواهد رفت. بلکه در مرحله اصلی نگارش پایان نامه می توانید این قسمت را با صرف زمان بسیار کمتری انجام دهید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از شهریه پایان نامه پیام نور کلیک کتید.

 

 

برای نگارش پیشینه در هر رشته اصولی خاص وجود دارد. به طور مثال، در رشته های علمی ، فنی و تجربی توصیه می شود تا جای ممکن از مقالات جدید استفاده شود.

اما در عوض برای رشته هایی همچون تاریخ توصیه می شود از مقالات هر چه قدیمی تر استفاده گردد. نکات دیگری که در این مرحله لازم است رعایت کنید ، عدم آوردن اسامی تکراری ، استفاده از ژورنال های معتبر ، آوردن اطلاعات کافی است.

همچنین به شما توصیه می کنیم به اختلاف نظرهایی که برمی خورید حتماً توجه کنید و از آن ها به راحتی عبور نکنید.

زیرا برخی دانشجویان تصور می کنند وجود اختلاف نظر بی اهمیت است. در حالی که این طور نیست و از همین اختلاف نظرها می توانید برای اثبات فرصیه های پژوهش خود استفاده نمایید.

در آخر هم فراموش نکنید با بررسی هر چه بیشتر پیشینه های تاریخی می توانید در زمان تحقیق صرفه جویی بسیاری نمایید تسلط خود را در موضوع بالا ببرید و در نتیجه امتیاز بهتری از داوران بگیرید.

 

 

 

آموزش قدم به قدم پروپوزال نویسی

 

 

بیان اصولی هدف تحقیق

در هشتمین گام از ده گام راهنمای نوشتن پروپوزال باید هدف تحقیق خود را به صورت کاملا اصولی بیان نمایید. به طور کلی سه نوع هدف در هر تحقیق داریم ، هدف کلی ، هدف خاص و هدف ویژه که این موارد را در ادامه بیشتر بررسی خواهیم کرد.

در بیان هدف کلی باید نتیجه ای را که قرار است در پایان پژوهش بگیرید ، بیان کنید. در این مورد باید به شما بگوییم که هدف کلی همان پاسخ به مسئله اصلی تحقیق است.

پس نوشتن این هدف کار مشکلی نخواهد بود. هدف جزئی همان هدف کلی است که به قسمت های کوچک تری تقسیم شده است.

در این هدف شما باید هدف اصلی را به قسمت های متعددی تقسیم بندی نمایید و قسمت های فرعی را به عنوان هدف جزئی ذکر کنید.

  اگر توانایی نگارش اهداف را به صورت اصولی و دقیق داشته باشید صرفه جویی بسیاری در زمان و هزینه های تان خواهید کرد. هر هدفی لازم است واجد شرایط و ویژگی هایی باشد. در ادامه ویژگی های یک هدف را بررسی می کنیم.

هدف باید کاملا صریح و روشن باشد، قابل اندازه گیری باشد ، از الگویی خاص پیروی کند ، اگر موضوع شما کاربردی است حتماً یک هدف کاربردی داشته باشید و واقع بینانه هدف خود را انتخاب نمایید.

اما هدف ویژه نیز نوع دیگری از اهداف است که باید براساس راهنمای نوشتن پروپوزال به آن اشاره گردد.

هدف ویژه نیز از هدف اصلی مسئله ناشی می شود  و مشخص می کند دقیقاً در پژوهش شما قرار است چه مواردی مشخص گردد. برخی کارشناسان می گویند هدف ویژه می تواند مشخص کننده ابزارهای گرد آوری اطلاعات پژوهش شما نیز باشد.

 

 

برای ورود به سامانه نقل و انتقال دانشگاه فرهنگیان کلیک کنید.

 

 

سوالات پژوهش

اگر موضوع پژوهش شما جنبه اکتشافی و توصیفی داشته باشد ، لازم است سؤالات خود را نیز در پروپوزال بیان کنید. توجه داشته باشید که در این گونه تحقیقات فرضیه کاربردی ندارد و باید سؤال مطرح شود.

 

 

فرضیه های پژوهش

در مراحل ، آموزش گام به گام نوشتن پروپوزال نوشتن فرضیه ها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. فرصیه ها همان پاسخ های احتمالی و موقتی هستند که قرار است به سوالات پژوهش داده شوند.

در واقع فرضیه ها ممکن است حتی غلط و اشتباه نیز باشند  که این موضوع در فرایند پژوهش مورد بررسی قرار می گیرد.

برای بیان فرضیه باید از جمله ای خبری به همراه دو یا چند متغیر استفاده نمایید. توجه داشته باشید تمامی مراحل یک پژوهش در انتها به فرضیه ها ختم می شوند ، به همین دلیل هم هست که در راهنمای نوشتن پروپوزال گفته می شود که فرضیه ها قلب تحقیق شما هستند.

پس از این 10 مرحله در نوشتن پروپوزال مرحله آخر نیز به بیان نتایج و منابع ختم می شود.

 

 

برای ورود به سامانه سیدا دانشگاه آزاد کلیک کنید.

 

 

نکات مهم در نگارش پروپوزال

ما تا به این قسمت سعی کردیم در رابطه با نکات مهم در راهنمای نوشتن پروپوزال صحبت کنیم و همچنین با بررسی  10 گام مهم برای شروع نوشتن پروپوزال ارشد ، آموزش گام به گام نوشتن پروپوزال را به شما بدهیم.

بعد از فراگیری آموزش قدم به قدم پروپوزال نویسی ، لازم است یک سری نکات نهایی را در رابطه با این موضوع بدانید که در ادامه راهنمای نوشتن پروپوزال ، بیشتر این موارد را بررسی می کنیم.

در نگارش پروپوزال این موضوع بسیار مهم است که روش تحقیق خود را بدانید ، برای آگاهی از روش تحقیق نیز لازم است در رابطه با انواع تحقیقات اطلاعات لازم را بدست آورید. در ادامه انواع تحقیقات را بررسی خواهیم کرد.

 

 

برای ورود به سامانه سما لایو کلیک کنید.

 

 

تحقیقات بنیادی یکی از انواع تحقیقاتی هستند که انجام می شوند. در تحقیقات بنیادی مواردی کشف می شود که تا به حال توسط کسی کشف نشده است  و تمامی فرضیه ها کاملاً نو و جدید هستند.

تحقیقات کاربردی ، برای برطرف کردن مشکلات تحقیقات قبلی انجام می شود.

تحقیقات توسعه ای با هدف بهبود کالاها و خدمات انجام می شود. این موارد خود به دسته های دیگری از جمله ، تاریخی ، توصیفی ، همبستگی و علت و معلولی ، پیمایشی ، آزمایشگاهی ، نیمه تجربی و تحلیل محتوا تقسیم بندی می شوند.

توجه داشته باشید که پروپوزال نباید بیش از حد طولانی باشد ؛ این موضوع منجر به گرفتن امتیاز منفی خواهد شد. تمامی نکات اصلی را ذکر کنید ، اما پروپوزال را بیش از حد طولانی نکنید. برای ارشد بین 6 تا 15 صفحه و برای دکتری بین 8 تا 20 صفحه پروپوزال نوشته می شود.

 

 

آموزش گام به گام نوشتن پروپوزال

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مطلب با ارائه راهنمای نوشتن پروپوزال سعی کردیم به دانشجویان مقطع ارشد و دکتری نکات لازم را یادآوری نماییم.

ما این مطلب را بررسی 10 گام مهم برای شروع نوشتن پروپوزال ، ادامه داده و با ارائه نکات کلیدی آموزش گام به گام نوشتن پروپوزال را آموزش دادیم.

در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص ،  آموزش قدم به قدم پروپوزال نویسی داشتید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با راهنما و نکات اصلی در  نوشتن عنوان و موضوع پروپوزال از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099075307 تماس از سراسر کشور و  9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

ثبت پروپوزال در پژوهشیار

کد اشتغال دانشگاه علمی کاربردی

رشته های دانشگاه سپهر اصفهان

دانشگاه هنر و معماری پارس بدون کنکور

رشته های دانشگاه شهید رجایی

 مشاوره انتخاب موضوع پایان نامه

راهنمای نوشتن پروپوزال

سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

1/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

برای گرفتن راهنمای نوشتن پروپوزال امکان استفاده از مشاوره خصوصی وجود دارد؟

برای می توانید با کارشناسان ما در این زمینه تماس بگیرید.

کدام گام در 10 گام مهم برای شروع نوشتن پروپوزال ارشد مهم تر است؟

هر یک از گام ها اهمیت خاص خود را دارند.

در آموزش گام به گام نوشتن پروپوزال ، بهترین راه برای انتخاب موضوع چیست؟

برای انتخاب موضوع روش های مختلفی وجود دارد که در متن به برخی از آن ها اشاره شده است.

در نوشتن پروپوزال آیا لازم است روش تحقیق نیز به صورت کامل شرح داده شود؟

در پروپوزال لازم است روش تحقیق شما مشخص شده باشد و توضیح مختصر کافی است.

 

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور