تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم

راهنمای معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم 1401

 • دسته بندی
 • دیدگاه ها ۰
معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

آیا از روند و مراحل معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم 1401 آگاهی دارید؟ شرایط لازم برای تائید مدرک تحصیلی مورد نظر برای معادل سازی چیست؟ چه تفاوتی بین ارزشیابی مدارک مقاطع مختلف تحصیلی وجود دارد؟ دانش آموختگان عزیزی که در یکی از دانشگاه ها و موسسات خارج از کشور مدرک تحصیلی اخذ کرده و قصد معادل سازی دارند، در این مقاله می توانند راهنمای معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم را مطالعه نمایید.

همچنین، چنانچه در مورد نحوه تشکیل پرونده، اطلاع از شرایط خاص، زمان دریافت نتیجه درخواست ارزشیابی و تمامی جوانب معادل سازی مدرک تحصیلی خود با سوال یا ابهامی مواجه شدید، می توانید با کارشناسان ایران تحصیل در تماس باشید و پاسخ های لازم را در اسرع وقت دریافت نمایید.

 

 

چنانچه در مورد مراحل، هزینه و مدارک معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم، می توانید از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

 

تعریفی از معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم 

 

تعریفی از معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم 

 

برای افرادی که در دانشگاه های خارجی تحصیل نموده و به دلایل مختلفی قصد استفاده از آن در داخل کشور را دارند، تبدیل مدرک اخذ شده به مدارک مورد تائید وزارت علوم بسیار مهم است. این فرایند معادل سازی نام دارد و هدف از آن تطبیق و تعیین ارزش علمی مدرک صادر شده بر اساس معیارها و قوانین تحصیلی داخل کشور است.

معادل سازی رشته های پزشکی و پیراپزشکی توسط وزارت  بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معادل سازی رشته های غیر پزشکی از طریق کمیسیون های تخصصی وزارت علوم صورت می گیرد. برای این منظور ضوابط ارزشیابی در نظر گرفته شده است.

بدین ترتیب، چنانچه مدارک تحصیلی پس از ارزیابی کمیسیون های  تخصصی مورد ارزشیابی قرار گرفت، و تطابق آن ها با مصوبات شورای ارزشیابی مدارک تحصیلی مورد تایید قرار گرفت، همطرازی مدرک تحصیلی به انجام می رسد. در ادامه با نحوه و شرایط معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم بیشتر آشنا خواهیم شد. 

 

 

اگر می خواهید از میزان اعتبار مدرک معادل چقدر است؟ + خارج از کشور مطلع شوید، وارد لینک شوید

 

 

شرایط عمومی معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم

بر اساس قوانین و آیین نامه ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه های خارج از کشور، ارزشیابی یا همان تعیین و تطبیق ارزش علمی مدارک تحصیلی صادر شده از دانشگاه های خارجی با مقاطع تحصیلی داخل کشور مستلزم داشتن یک سری شرایط عمومی است تا به تائید شورای برسد.

 

 •  مدارک تحصیلی صادر شده در دوره های غیر حضوری دانشگاه های خارج از کشور در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به هیچ وجه قابل ارزشیابی نخواهد بود.

 

 •  مدارک تحصیلی دریافت شده می بایست حتماً از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم باشد، در غیر این صورت قابل معادل سازی نمی باشد.

 

 •  مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا که در دانشگاه ها یا موسسات با سطح پایین اخذ شده‌اند قابل ارزیابی و بررسی نمی باشند.

 

 •  معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم تنها بر اساس مقاطعی خواهد بود که در کشور وجود دارد. مانند، مقطع  کاردانی،  کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا 

 

 • بررسی و ارزشیابی برای مدارک تحصیلی افرادی که مدرک آنها تنها دارای ارزش استخدامی یا معادل است، امکان پذیر نمی باشد. حتی اگر در موسسات معتبر ادامه تحصیل داده و مدرک بالاتری را اخذ نموده باشند.

 

 • مدارک تحصیلی که در ارتباط با رشته زبان و ادبیات فارسی هستند تنها در صورتی قابل ارزیابی خواهند بود که در یکی از موسسات معتبر خارجی در مقطع کاردانی و کارشناسی ارشد اخذ شده باشد. مدرک دوره دکترای اینگونه رشته ها قابل ارزشیابی نیست.

 

 •  مدت اقامت فرد متقاضی در کشور محل تحصیل می بایست مطابق با قوانین و روابط مربوط باشد. برای مثال در جدول زیر می توانید مدت مجاز اقامت برای هر کدام از مقاطع تحصیلی را مشاهده فرمایید.

 

 • مدرک تحصیلی اخذ شده در دوره های حضوری برای همه مقاطع قابل ارزشیابی است، ولی دوره های غیر حضوری تنها برای مقطع دکتری مورد بررسی قرار می گیرد.

 

 

دوره تحصیلی طول دوره تحصیلی حداقل مدت اقامت مجاز برای تحصیلات حضوری حداقل مدت اقامت مجاز برای

تحصیلات نیمه‌حضوری

دکتری 36 – 48 ماه 24 ماه 14 ماه

 

کارشناسی‌ارشد پنج ساله 60 ماه 36 ماه ـــــ

 

کارشناسی‌ارشد دوساله 24 ماه 12 ماه ـــــ

 

کارشناسی‌ارشد یکساله 12 ماه 9 ماه ـــــ

 

کارشناسی چهارساله 48 ماه 30 ماه ـــــ

 

کارشناسی سه ساله 36 ماه 23 ماه ـــــ

 

کاردانی 24 ماه 16 ماه ـــــ

 

 

 

به منظور آگاهی از مراحل معادل‌سازی مدرک تحصیلی چیست؟ + راهنما گام به گام بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

راهنمای معادل سازی مدرک کاردانی

 همانطور که اشاره شد ارزشیابی مدارک مقطع کاردانی تنها برای دوره‌های حضوری که در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم شده‌اند، امکانپذیر است. بر این اساس می توان شرایط معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم را برای این مقطع به شرح زیر وی بیان کرد.

 

 • چنانچه مدرک تحصیلی اخذه شده کاردانی در یکی از موسسات عالی با رتبه بندی ممتاز، خوب و یا متوسط، پس از بررسی های لازم مورد تایید کمیسیون تخصصی ارزشیابی قرار گیرد ارزشنامه مربوطه صادر می گردد.

 

 •  اگر مدرک تحصیلی کاردانی توسط یکی از موسسات ضعیف  صادر شده باشد،  کمیسیون تخصصی ارزشیابی بایستی آن را بررسی و تصمیمات لازم را اتخاذ کند. 

 

 

جهت آشنایی با بهترین رشته های مهندسی برای اپلای 2022 + 10 رشته تضمینی وارد لینک شوید

 

 

  معادل سازی مدرک تحصیلی کارشناسی

 می توان گفت که تعداد بسیاری از از متقاضیان معادل سازی  مدرک دانشگاهی به دوره کارشناسی اختصاص دارد. به همین دلیل، آگاهی از شرایط ارزشیابی این دوره بسیار اهمیت دارد. در زیر می توانید شرایط مربوطه را مطالعه فرمایید.

 

 • مدارک تحصیلی که در یکی از موسسات ممتاز و خوب شده باشد، تنها در صورت داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله یا پیش دانشگاهی معتبر امکان پذیر خواهد بود. توجه داشته باشید که معدل کسر شده دیپلم یا پیش دانشگاهی بایستی حداقل ۱۴ و یا همتراز آن باشد. همچنین سازگاری رشته تحصیلی دانش آموخته با رشته تحصیلی دبیرستانی و پیش دانشگاهی او الزامی است.

 

 •  اگر  متقاضی یکی از شرایط ذکر شده در بالا را نداشته باشد تنها در صورت شرکت در آزمون سراسری کارشناسی ارشد رشته های مرتبط و و اخذ حداقل ۸۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده، یا شرکت در آزمون های کتبی ارزشیابی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

 

برای مقایسه اعتبار مدرک دانشگاه ها | آزاد، سراسری، غیرانتفاعی و پیام نور بر روی لینک کلیک کنید

 

 

 شرایط معادل سازی مدرک کارشناسی ارشد

 

 شرایط معادل سازی مدرک کارشناسی ارشد

 

بر اساس راهنمای معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم، شرایط ارزشیابی کارشناسی ارشد به شرح زیر می باشد.

 

 • برای اینکه مدارک تحصیلی داوطلبانی که از موسسات ممتاز و خوب مورد ارزشیابی قرار بگیرد، لازم است مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های معتبر داخلی یا موسسات گروه های ممتاز خوب اخذ کرده باشد.

 

 • اگر اگر متقاضی مدرک تحصیلی خود را از یک موسسه متوسط دریافت نموده باشند، بایستی علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی معتبر از دانشگاه های داخلی موسسات دوره های ممتاز و خوب، از شرایط زیر برخوردار باشند.
 1. رشته تحصیلی کارشناسی ارشد  با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی مرتبط باشد.
 2.  معدل کل اخذ شده در دوره کارشناسی نباید  می بایست حداقل ۱۴ و یا معادل آن باشد.
 3.  اگر متقاضی سرایت ذکر شده  و یک و دو را نداشته باشد،  کمیسیون ارزشیابی بایستی توانمندی های علمی، پژوهشی و حرفه ای شخص را  از طریق آزمون، مصاحبه علمی یا ارائه مقاله علمی پژوهشی مورد بررسی و تایید قرار دهد. د

 

 

به منظور آشنایی با آیین نامه تطبیق واحد وزارت علوم 1401 + تحلیل کامل وارد لینک شوید

 

 

شرایط معادل سازی مدرک دکترا وزارت علوم

 در توضیحات بالا ذکر کردیم که علاوه بر مدارک کسب شده در دوره های حضوری، معادل سازی مدارک تحصیلی اخذ شده مقطع دکتری دوره های غیر حضوری نیز تحت شرایط خاصی مورد ارزیابی قرار می گیرد. در زیر هر دو شرایط  دوره های حضوری و غیرحضوری را ارائه خواهیم داد.

 

شرایط ارزشیابی مطب دکتر دوره های حضوری

 

 • مدارک تحصیلی مقطع دکترا موسسات ممتاز و خوب دریافت شده باشد تنها به شرط برخورداری از مدرک کارشناسی ارشد صادر شده است دانشگاه های  معتبر داخل موسسات خارجی مورد تایید وزارت علوم ارزشیابی می شوند.
 •  مدارک تحصیلی  که از موسسات متوسط  اخذ شده باشند در صورت داشتن  زیر قابل ارزیابی خواهند بود.
 1.  برخورداری از مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد  یکی از دانشگاه های معتبر داخلی یا انرژی مورد تایید وزارت علوم.
 2. برخورداری صالح ابی به تایید متخصصان کمیسیون ارزشیابی که به واسطه برگزاری جلسه ارزیابی رسانه راز می شود.

 

 شرایط ارزشیابی مدرک مقطع دکترا نیمه حضوری

 

 • تنها مدارک دکتر دوره های نیمه حضوری از بسیاری می شوند که در یکی از موسسات ممتاز  خوب اخذ شده باشند.
 •  اگر  متقاضی مدرک دکتری بعد از تصویب آیین‌نامه مربوطه  در دوره های غیر حضوری  شروع به تحصیل کرده باشد تنها در صورتی بررسی و ارزشیابی می شود که در یکی از دانشگاه های ممتاز و خوب تحصیل کرده و رشته وی با تحصیلات قبلی مرتبط باشد.  توصیه می شود که اگر در دوره های نیمه حضوری تحصیل میکنیم استاد راهنمای دوم داخلی اعضای هیئت علمی مجاز به داشتن دانشجوی دکترا هستند استفاده کنید

 

 

 

برای آگاهی از تطبیق واحد یعنی چه؟ شرایط، مراحل + آیین‌نامه جدید وارد لینک شوید

 

 

مراحل معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم

تشکیل پرونده برای معادل سازی مدارک تحصیلی وزارت علوم در سال های اخیر به صورت اینترنتی شده و متقاضیان نیازی به مراجعه حضوری ندارند. البته در موارد محدودی که از فرد خواسته می شود تا به اداره مربوطه مراجعه نماید. بر این اساس، اشخاصی که مدرک تحصیلی خود را در یکی از دانشگاه های خارج از کشور اخذ نموده و قصد معادل سازی دارند، لازم است تا برای تشکیل پرونده، مراحل ارزشیابی را طریق سامانه سجاد پیگیری کنند.

بدین مفهوم که با وارد نمودن آدرس اینترنتی portal.saorg.ir به صفحه اصلی پورتال سامانه سجاد وارد شده و بعد از انجام ثبت نام بر روی منوی خدمات سامانه کلیک نمایند. در این بخش اقدامات لازم جهت ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی صورت می گیرد. لازم به ذکر است که این ارزشیابی مستلزم پرداخت هزینه می باشد. میزان هزینه برای متفاوت بوده و متقاضی بایستی مطابق با مقطع مورد نظر خود مبلغ مربوطه را از طریق درگاه الکترونیک واریز نماید.

نکته مهم که متقاضیان باید به آن توجه داشته باشند این است که قبل از از نام نویسی در سامانه مذکور حتماً شرایط تایید اعتبار دانشگاه تحصیل و تطابق مدارک تحصیلی افزود را با آیین نامه های موجود  مطالعه کرده و در صورت احراز اعتبار و شرایط مربوطه هزینه را پرداخت کنند. چراکه هزینه های پرداخت شده  جهت ارزشیابی به هیچ  وجه عودت داده نمی شود. 

 

 

به منظور آگاهی از موارد ممنوعیت شرکت در کنکور | عوامل محرومیت از کنکور سراسری وارد لینک شوید

 

 

روند تایید مدارک داخل کشور برای ترجمه

حال که با مراحل معادل سازی مدرک تحصیلی وزارت علوم آشنا شدیم، بهتر است در مورد نحوه ترجمه مدارک دانش آموختگان داخل کشور نیز اطلاعاتی کسب کنیم. به طور خلاصه مراحل لازم برای انجام این کار به شرح زیر می باشد.

 

 • ارائه درخواست برای ترجمه مدارک
 •  بررسی میزان اعتبار و مورد تایید بودن گواهی توسط کمیسیون‌های  مربوطه
 •  تحویل به کارشناس
 •  دریافت سوابق از بایگانی
 •  بررسی کارشناس
 •  اگر پرونده کامل باشد بایستی برای مهر ترجمه باعث اقدام کرد.  در هر صورت  می بایست جهت رفع  نواقض با دانشگاه یا سازمان سنجش مکاتبه شود.
 •  مراجعه به اداره کل امور دانشجویان داخل کشور 

 

 

به منظو مراجعه به سایت سازمان سنجش کنکور | آخرین اخبار کنکور سراسری و آزاد وارد لینک شوید

 

 

مراحل رسیدگی به درخواست ارزشیابی معادل سازی مدرک تحصیلی

 • پس از اینکه مدرک تحصیلی دانش آموختگان به اداره کل ارسال شد، از نظر تطبیق اقامت دانشجو مورد بررسی قرار خواهد گرفت. چنانچه نقصی وجود نداشته باشد جهت تعیین مراحل ارزشیابی  پرونده تشکیل می شود.

 

 • اداره مربوطه موظف است تا حداکثر یک ماه پس از دریافت مدارک دانش آموختگان کمیسیون تخصصی ذیربط را تشکیل دهد.

 

 •  ارائه اصل و کپی همه مدارک خواسته شده در آیین نامه مربوطه همراه با مهر های معتبر مراکز صادر کننده جهت ارزشیابی مدارک تحصیلی الزامی است.

 

 •  مدارک تحصیلی خارجی همه دانش آموختگان می بایست در سامانه وزارت امور خارجه بارگذاری و تایید شود.

 

 • داشتن مهر و تایید نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برای رعایت تشریفات اداری لازم است و به منزله قبولی مدرک متقاضی نخواهد بود.

 

 •  داوطلب موظف است که هزینه‌های مربوط به ارزشیابی مدرک تحصیلی را پرداخت کند.

 

 •  اصل ارزشنامه در صورت امضای تعهد نامه توسط دانش آموخته مبنی بر اعلام موافقت کتبی و رای کمیسیون های ارزشیابی مدارک نیازمند واریز وجه تمبر و هزینه‌های مربوطه می باشد. پرورش

 

 

جهت اطلاع از زمان ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد وارد لینک شوید

 

خلاصه مطالب

در این مقاله تلاش کردیم تا راهنمای معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم  را برای مقاطع مختلف توصیح دهیم و قوانین مربوطه را مورد بررسی قرار دادیم.

با توجه به آنکه در سال های اخیر ضوابط آیین نامه مربوطه دچار تغییراتی شده و بندهای مختلفی از آن کم یا به آن اضافه گشته است، احتمال دارد که متقاضیان گرامی با سوالات متفاوتی در این زمینه مواجه شوند. برای دریافت راهنمایی های لازم می توانید از ساعت 8 صبح الی 12 شب در همه روزهای هفته با ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

برای آشنایی با ضوابط مدارک معادل سازی مدرک تحصیلی مقاطع مختلف تحصیلی در وزارت علوم می توانید از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد

راهنمای ثبت ارزشیابی در سامانه سناد

شرایط تطبیق واحد دانشگاه سراسری

معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم

به این پست امتیاز دهید

برای تشکیل پرونده معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم به کجا مراجعه کنیم؟

متقاضیان عزیز می توانند برای این امر به پرتال سامانه سجاد مراجعه نمایند.

جهت معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم چه شرایطی لازم است؟

در این مقاله می توانید همه شرایط لازم جهت ارزشیابی و معادلسازی مدارک کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری توضیح داده شده است.

آیا برای معادل سازی مدرک تحصیلی نیاز به پرداخت هزینه است؟

بله. هر کدام از مقاطع برای تشکیل پرونده نیازمند پرداخت وجه مشخصی هستند.

اگر در هنگام معادل سازی مدرک تحصیلی در وزارت علوم با مشکلی مواجه شدیم، از کجا راهنمایی بگیریم؟

برای طرح سوالات خود در مورد مراحل و جنبه های مختلف معادل سازی مدرک تحصیلی می توانید با کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرید. 

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور