ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

دکتری چند سال است؟

  • دسته بندی
  • دیدگاه ها ۰
دکترا چند سال است؟
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

از سوالات رایج بین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در بالاترین مقطع تحصیلی را دارند، این‌ است که دوره دکتری چند سال است؟ دانشجویان دکتری در دانشگاه های آزاد و دانشگاه های سراسری باید حتما  دو دوره آموزشی و پژوهشی را پشت سر بگذارند تا مدرک دکتری را دریافت نماید. اساس توانایی خود دانشجو بین 3 تا 6 سال است که در کشور های مختلف متفاوت است حتما با ما در مقاله همراه باشید.همچنین پرسش دکتری چند ترم است؟ بخواهیم پاسخ دهیم باید بگوییم که تعداد واحد های  هر یک از دانشگاه های سراسری و آزاد بر اساس وزارت علوم و تحقیقات مشخص شده است و دانشجویان بر اساس این تعداد واحد ها به راحتی می توانند انتخاب واحد نمایند.که در طول مقاله کامل توضیح داده شده است همچنین در صورت وجود هرگونه سوال و ابهامی در خصوص سوالاتی مانند از ارشد تا دکتری چند سال است؟ می توانند از مشاوره و پشتیبانی آنلاین سامانه مشاوره تحصیلی ایران تحصیل کمک بگیرید. با ما در ادامه مقاله همراه باشید. 

طول دوره دکتری چند سال است؟

دوره دکتری ، که بالاترین دوره تحصیلی و بالاترین مدرک تحصیلی علمی در ایران و کل جهان  می باشد بر دو بخش واحد درسی و پایان نامه می باشد.

طول دوره دکتری  تخصصی آموزشی-پژوهشی حداقل شش نیم‌سال تحصیلی و حداکثر هشت نیم‌سال و یا به عبارتی آسان تر 4 تا 6 سال تحصیلی طول می کشد.البته اگر دانشجو در این زمان درسش تمام نشود می تواند با پیشنهاد استاد راهنمای خود دو نیم سال به عبارتی یک سال تحصیلی را افزایش دهد. دوره دکتری بعد از مقطع کارشناسی ارشد شروع میشود و اصولا بیشتر بر پایه پژوهش محور است و در نهایت دوره با ارائه رساله دکتری به دانشگاه محل تحصیل این دوره دکتری به پایان میرسد.این طول دوره دکتری مختص به ایران بوده و در کشور های دیگر متفاوت است مثلا کشور انگلستان از 3 تا 7 سال  و جالب است بدانید در کشور آمریکا طول دوره دکتری به طور معمول 3 سال می باشد که ممکن است دانشجو تا 6 سال آن را ادامه دهد اما می توان 3 ساله طول دوره دکتری را تمام کرد.

طول دوره دکتری چند سال است؟ این پرسش در کشورهای  متفاوت است برای مثال فرانسه حداقل 3 سال طول دوره دکتری دارد و ترکیه حداقل 4 سال طول دوره دکتری زمان میبرد.

نکته مهم: پس از پایان دوره دکتری می‌توان در دوره‌های فوق دکتری نیز شرکت کرد، اما توجه بفرمایید که فوق دکتری جزء مدارک دانشگاهی نمی باشد و صرفا تجربه‌ای کاری است.

دکتری چند ترم است؟

برای پاسخ به سوال دکتری چند ترم است؟باید بگویم که همان طور که در بالا اشاره شد در کشور عزیزمان ایران طول دوره دکتری بین سه تا پنج سال تحصیلاتی زمان میبرد تا به پایان برسد؛ بدین ترتیب دانشجوی مقطع دکتری  باید تحصیلات خود را در حداقل شش ترم و حداکثر هشت ترم واحدهای درسی به پایان برساند، اما اگر دانشجو در این 5 الی 8 ترم تحصیلی نتوانست درس خود را به پایان رسانده و رساله دکتری خود را ارائه دهد ، دانشگاه این اختیار را دارد که با پیشنهاد استاد راهنمای دانشجو تا حداکثر دو ترم دیگر به دانشجو فرصت دهد تا واحد های ود را تمام کرده و رساله خود را ارائه دهد.

 

اطلاعیه

تخصص دکتری در رشته ها متفاوت است و بیشتر از سه سال زمان میبرد مثلا رادیولوژی 4 ساله و جراحی مغز و اعصاب 5 ساله حداقل زمان می برد.

 

دوره دکتری چند واحد دارد؟

همان‌طور که بیان کردیم ، دوره دکتری بر پایه  پژوهش‌محور است،و  آموزشی کمی دارد و بر اساس مصوبه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مقطع دکتری در همه دانشگاه‌های دولتی و آزاد 36 واحد درسی در طول دوره دکتری باید دانشجو بگذراند و از این تعداد  12 تا 18 واحد برای بخش آموزشی و کلاسی و 18 تا 24 واحد برای بخش پژوهشی و انجام رساله دکتری در نظر گرفته می‌شود.

نکته قابل توجه که اشاره شده است این است که هر دانشجوی باید در طول تحصیل خود در هر ترم حداقل شش واحد درسی و حداکثر تعداد مجاز برای گرفتن واحد در هر ترم 10 واحد است  10 واحد است. این مورد در ترم اخر متفاوت است یعنی اگر دانشجو در ترم آخر تعداد کمتر از شش واحد برایش باقی مانده باشد میتواند آن را انتخاب و طول دوره دکتری خود را تمام کند.

دستاورد دوره دکتری پژوهش‌محور در ایران بسیار زیاد بوده است که میتوان به  تولید دانش، فناوری جدید، نظریه و ایده جدید،  فنی و ثبت اختراع و… می‌شود.

تعداد واحد های که کاملا بر پایه پژوهش محور میباشند متفاوت است و دانشجو در طول دوره دکتری خود باید 28 تا 33 واحد درسی خود را به رساله اختصاص دهد.

دوره دکتری چند واحد دارد؟

 

برای اطلاع از اعتراض به نتایج آزمون دکتری کلیک کنید.

 

حداقل تعداد واحد در طول ترم دکتری

میتوان پرسش دکتری چند سال است؟را به دو قسمت حداقل تعداد واحد و حداکثر اخذ تعداد واحد تقسیم کنیم.دانشجویان مقطع دکتری، همیشه باید حداقل تعداد واحد در طول ترم دکتری را رعایت کنند و  نمی توانند کمتر از حداقل واحد های تعیین شده دانشگاه انتخاب نمایند.مگر ترم آخر که به دانشجو اجازه این کار را می دهد.

تعداد واحد های قابل اخذ در طول دوره دکتری باز طرف خود  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مشخص می شود و دانشجویان دکتری می توانند بر اساس حداقل تعداد واحد های دکتری در نظر گرفته شده، انتخاب واحد کنند. 

حداقل  تعداد واحد در ترم عادی

دانشجویانی که  حداقل معدل 15 را توانسته باشند در هر نیم سال کسب کنند  می توانند به صورت عادی در مقطع دکتری در ترم بعد ثبت نام کنند . دانشجویان با معدل عادی می توانند حداقل واحد در نظر گرفته شده را انتخاب نمایند. با توجه به بخش نامه های وزارت علوم و تحقیقات، حداقل تعداد واحد برای دانشجویان مقطع دکتری در هر نیمسال 6 واحد درسی می باشد.

حداقل  تعداد واحد در صورت مشروطی

دانشجویانی که مشروط شده اند و به عبارتی معدل حداقلی 15 را نتوانستند کسب کنند باید در ترم بعد حداقل تعداد واحد مشروطی انتخاب کنند که بر اساس قانون وزارت علوم و تحقیقات حداقل تعداد واحد در صورت مشروطی در دکتری در هر نیم سال تحصیلی 6 واحد است.

حداقل  تعداد واحد در تابستان

اگر دانشگاه  ترم تابستان ارائه  دهد  دانشجویان مجاز هستند و می توانند  که حداقل 6 واحد درسی را در ترم تابستان اتخاذ کنند. رعایت حداقل تعداد واحد مشخص شده برای دوره تحصیلی دکتری، اجباری است، اما در صورتی که دانشجو در آخرین نیمسال تحصیلی خود کمتر از 6 واحد درسی داشته باشد، می تواند کمتر از 6 واحد را اخذ کند.

حداکثر تعداد واحد در طول ترم دکتری

دانشجویان دکتری می توانند تا حداکثر سقف تعداد واحد های دکتری، در هر نیمسال تحصیلی انتخاب واحد کنند. و برای این کار قطعا باید از حداکثر تعداد انتخابی در هر ترم اطلاع داشته باشند و اقدام به تکمیل انتخاب رشته نمایند.

حداکثر تعداد واحد در ترم عادی

حداکثر برای دانشجویانی که موفق به کسب معدل بالای 15  شده اند و آن دسته از دانشجویانی که موفق به کسب معدل الف شده اند،  10 واحد را از دروس جبرانی، دروس اختیاری و تخصصی انتخاب کنند.

حداکثر تعداد واحد در صورت مشروطی

دانشجویانی که موفق به معدل حداقل 15 نشده باشند و مشروط شده اند بر اساس قوانین وزارت علوم و تحقیقات و فناوری تعداد حداکثری مشخص نشده است و اگر در یکی از دانشگاه های سراسری و دانشگاه های آزاد، ترم تحصیلی تابستان برای مقطع دکتری ارائه شود،دانشجوی مشروطی می تواند تا حداکثر هشت واحد انتخاب نماید.

حداکثر تعداد واحد در تابستان

اصولا بر اساس وزارت علوم و تحقیقات دانشگاه های سراسری و دولتی واحدی در تابستان به دانشجو اختصاص نمیدهد و این واحد های تابستانی بیشتر مختص به مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

 

برای اطلاع از ثبت نام آزمون دکتری کلیک کنید.

 

دکتری روانشناسی چند سال است؟

اگر قصد تحصیل در مقطع دکتری روانشناسی را دارید حتما این سوال برایتان پیش خواهد آمد که دکتری روانشناسی چند سال است؟برای پاسخ به این سوال باید عرض کنیم که طول تحصیل در رشته روانشناسی حداقل 6 ترم است و حداکثر میتوان تا 9 ترم به اتمام رساند البته تحصیل تا ترم آخر یا همان 9 در رشته دکتری روانشناسی بدون پرداخت شهریه است و در ترم پنجم در رشته دکتری روانشناسی زمانی که پایان نامه خود را  ارائه دهید باید بخش دوره های پژوهشی را آغاز نمایید.

این نکته را فراموش نکنید که برای گذارندن طول دوره دکتری روانشناسی باید پروپوزال رساله دکتری داشته باشید و حتما در این دوره تحصیلی دو یا چند مقاله ISI و یا ISC به ثبت برسانید. برای پاسخ دکتری چند سال است؟؟این موارد ثبت را فراموش نکنید تا بتوانید بهتر و زودتر این مقطع تحصیلی را به اتمام برسانید.

مدارک مورد نیاز در حرفه های روانشناسی 

اگر علاقه مند به رشته تحصیلی روانشناسی می باشید و دوست دارید در این زمینه فعالیت و شغل داشته باشید موارد زیر میتواند شمار ا راهنمایی کند که هر موقعیت شغلی چه مدرک نیاز دارد و طول زمان تحصیل برای رسیدن به این مقطع تحصیلی چقدر است پرسش دکتری روانشناسی چند سال است؟ در توضیحات بالا برای شما انگیزه ایی شده که در این رشته ادامه دهید و به شغل ایده آل خود برسید دکتری روانشناسی چند سال است؟برای رشته های زیر متفاوت است مثلا در شغل روانشناسی بالینی بین 4 تا 7 سال در زمان مدرک دکتری طول می کشد. تمامی این موارد در جدول زیر آمده است با ما همراه باشید:

طول دوره تحصیل مدرک تحصیلی عنوان شغل
چهار تا پنج سال تحصیلات تکمیلی دکتری روانشناسان بهداشتی
دو تا سه سال تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد روانشناسی ورزشی
دو تا سه سال تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد روانشناسی مدرسه
پنج تا هفت سال  فارغ التحصیل دکتری روانکاو اجتماعی
پنج تا هفت سال  فارغ التحصیل دکتری روانشناس کودک
دو تا سه سال تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری روانشناس جنایی
چهار تا پنج سال مدرسه کارشناسی کارشناسی مددکار اجتماعی
دو تا سه سال تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد مشاور مجاز
چهار تا هفت سال  فارغ التحصیل دکتری روانشناس بالینی
دو تا سه سال تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد روانشناس صنعتی-سازمانی
دو تا سه سال تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری روانشناس قانونی

از ارشد تا دکتری چند سال است؟

به صورت معمول اگر بخواهیم بگوییم از ارشد تا دکتری چند سال است؟و یا به عبارتی دکتری چند سال است؟ کارشناسی ارشد که در 4 تا 5 ترم معمولا تمام می شود اگر طول دوره دکتری هم 8 تا 9 ترم در نظر بگیریم میتوان در مجموع از ارشد تا دکتری 12 تا 14 نیمسال تحصیلی است که البته با توجه به موارد که بین شد می تواند طولانی تر نیز باشد.

اگر قصد ادامه تحصیل از ارشد به دکتری را دارید و این سوال دارید که از ارشد تا دکتری چند سال است؟پاسخ اینگونه است که اگر این گونه فرض شود که دانشجو ترم آخر کارشناسی است و در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کرده و بلافاصله در این آزمون قبل شده باشد و مشغول به تحصیل شده باشد حداقل زمان سپری کردن و گرفتن مقطع کارشناسی ارشد دو سال است و اگر مجدد تصور کنیم دانشجو بلافاصله این مقطع را نیز سپری کرده و در کنکور دکتری نیز قبول شده باشد حداقل چهار سال هم مقطع دکتری طول میکشد تا تمام شود. پاسخ به پرسی از ارشد تا دکتری چند سال است؟را میتوان به صورت حداقلی به 4 سال اشاره کرد.

 اگر خواهان تحصیل از دیپلم تا دکتری هستید و بدون وقفه می توانید تحصیل کنید به یک حساب سر انگشتی به شما می گویم که از دیپلم شما تا گرفتن دکتری حداقل زمان 10 سال طول می کشد که اصولا این زمان بیشتری می باشد مثلا برای گرفتن پزشکی عمومی این طول دوره دکتری 7 ساله است و اگر منظور از دکتری تحصیل در دوره پزشکی متخصص را بیان کنیم علاوه بر 7 سال عمومی یک 4 سال نیز به ادامه تحصیل دانشجو اضافه می شود.

در مجموع زمان از ارشد تا دکتری را میتوان بیان کرد 4 سال و از دیپلم تا دکتری را حداقل 10 سال در نظر گرفت.

از ارشد تا دکتری چند سال است؟

دکتری پزشکی چند سال است؟

برای پاسخ به پرسش دکتری پزشکی چند سال است؟باید بیان کنم منظور از دکتری پزشکی چند سال است؟چیست یعنی پزشک عمومی یا تخصصی مطرح است که دکتری تخصصی پزشکی از  10 الی 14 سال طول می کشد. اما یک نکته در این سوال دکتری پزشکی چند سال است؟ وجود دارد که آن هم این است که مدت زمان اخد دکترای تخصصی بستگی به تخصص شما دارد نوع تخصصی که انتخاب می کنید، زمان مورد نیاز را برای طول دورۀ رزیدنتی پس از دریافت مدرک کارشناسی و پایان دانشکده پزشکی تعیین می کند.همین سوال دکتری پزشکی چند سال است؟ برای پزشک عمومی که مطرح می شود پاسخ 7 سال است .

پس در حالت کلی برای پاسخ به پرسش دکتری چند ساله هست؟میتوان بیان کرد در تخصصی حداقل 10 سال و در عمومی 7 است.این نکته را هم فراموش نکنید که دکتری پزشکی چند سال است؟در کشورهای دیگر متفاوت است یعنی مدت زمان مورد نیاز برای اخذ مجوز پزشکی خارج از کشور می تواند به تخصص شما بستگی داشته باشد. نوع تخصصی که انتخاب می کنید، زمان مورد نیاز را برای طول دورۀ رزیدنتی پس از دریافت مدرک کارشناسی و پایان دانشکده پزشکی تعیین می کند.

 

اطلاعیه

 در صورتی که کشور مقصدتان آمریکا باشد، ابتدا باید یک دورۀ کارشناسی چهارساله را سپری کنید و سپس چهار سال دیگر را در دانشکدۀ پزشکی به تحصیل بپردازید.

 

اخبار پیرامون مدت زمان دکتری

باید برای اساتید و فارغ التحصیلان دکتری امکانات حداقلی فراهم کنیم

رئیس دانشگاه صنعتی شریف از ایجاد اولین مجتمع نخبه استادی برای دانشگاه صنعتی شریف خبر داد و گفت: باید برای اساتید و فارغ التحصیلان دکتری امکانات حداقلی را فراهم کنیم.

اعلام شرایط پذیرش دکتری بدون آزمون در دانشگاه علامه طباطبایی

انشگاه علامه طباطبائی اعلام کرد که بر اساس آیین نامه “پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی دکتری”از میان متقاضیان واجد شرایط، برای سال تحصیلی  ۱۴۰۲-۱۴۰۲ در رشته‌های مشخص شده بدون شرکت در آزمون، دانشجوی دکتری می‌پذیرد.

جزئیات مصاحبه علمی پذیرفته شدگان دکتری اعلام شد

نتایج معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت پذیرفته‌شدگان آزمون دکتری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار دارد و بر اساس اعلام این سازمان، مجموعا ۲۴ هزار و ۲۵۴ نفر در آزمون نیمه‌متمرکز دکتری امسال پذیرفته می‌شوند.

 

برای دریافت پی دی اف مقاله کلیک کنید.

 

خلاصه مطلب

برای پاسخ به پرسش دکتری چند سال است؟ باید بگوییم که دانشجویان پذیرش شده در هر یک از دانشگاه های آزاد و دانشگاه های سراسری در مقطع دکتری، می بایست دو دوره آموزشی و پژوهشی را پشت سر بگذارند تا بتوانند از مقطع دکتری فارغ التحصیل شوند.ما در این مقاله حداقل تعداد واحد و طول مجاز تحصیل در مقطع دکتری آشنا کردیم و به سوالاتی مانند از ارشد تا دکتری چند ساله هست؟دکتری پزشکی چند سال است؟دکتری روانشناسی چند سال است؟دکتری چند ترم است؟پاسخ داده ایم.در نهایت امیدواریم مطالب موجود در این مقاله برای شما مفید بوده باشد و اگر در این زمینه به کمکی نیاز دارید، می توانید با مشاوران ما در ایران تحصیل تماس گرفته تا همکاران ما در اسرع وقت به شما عزیزان تماس بگیرند.

5/5 - (2 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

از دیپلم تا دکتری چند سال طول می کشد؟

از دیپلم تا دکتری دست کم 10 سال زمان می برد.

حداقل واحد ها در هر ترم دکتری چه تعدادی می باشد؟

حداقل تعداد واحد برای دانشجویان مقطع دکتری در هر نیمسال 6 واحد درسی می باشد.

 آیا در مقطع دکتری می توان واحد مازاد به ترم تحصیلی اضافه کرد؟

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دستورالعملی را به دانشگاه ها برای ارائه واحد مازاد در ترم آخر دکتری برای دانشگاه ها در نظر نگرفته است.

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)