ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مراحل آزادسازی اصل مدرک دانشگاه دولتی 1403 + مدارک و هزینه

دریافت اصل مدرک کارشناسی دانشگاه دولتی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

دریافت اصل مدرک کارشناسی دانشگاه دولتی به چه صورتی است؟ مراحل آزادسازی اصل مدرک دانشگاه سراسری چگونه است؟ این سؤالات از جمله سؤالاتی است که ذهن بسیاری از فارغ‌التحصیلان را به خود مشغول کرده است. زیرا یکی از مراحل مهم در درخواست و مهاجرت تحصیلی، ارائه ترجمه اصل مدرک تحصیلی و ریزنمرات از سامانه سجاد است و اگر دانشجوی تمام‌وقت در دانشگاه‌های دولتی ایران بوده باشید، باید اصل دانشنامه تحصیلی خود را برای ترجمه، دریافت کنید.

دانشنامه چیست؟

دانشنامه (گواهی پایان دوره تحصیلی) معتبرترین مدرک تحصیلی است که ارزش ترجمه دارد. اساساً فارغ‌التحصیلان آموزش عالی از جمله MASTER و PHD درخواست دانشنامه می‌کنند. اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، برای ادامه تحصیل باید این مدرک را ارائه دهید. اما اگر در حال تحصیل هستید و یا دانشنامه در دسترس شما نیست، می‌توانید از طریق ترجمه رسمی آخرین ریزنمرات تحصیلی خود در مرحله Apply اقدام کنید و دانشنامه خود را پس از قبولی و در زمان ثبت‌نام به دانشگاه موردنظر تحویل دهید.

شرایط دریافت اصل مدرک کارشناسی دانشگاه دولتی

برای دریافت اصل مدرک کارشناسی دانشگاه دولتی، ابتدا باید نامه انصراف از الزام تحصیل رایگان رادریافت کنید. سپس نامه انصراف را به همراه یک سری مدارک دیگر به دانشگاه تحویل دهید و درخواست دانشنامه خود را ثبت کنید. پس از آن باید منتظر بمانید تا دانشنامه شما صادر شود. مدت زمان دریافت اصل مدرک کارشناسی دانشگاه دولتی بسته به دانشگاه شما متفاوت است و حتی ممکن است چندین ماه طول بکشد.

مدارک موردنیاز برای دریافت دانشنامه ـ دریافت اصل مدرک کارشناسی دانشگاه دولتی

مدارک موردنیاز برای دریافت اصل مدرک کارشناسی دانشگاه دولتی

 •  ارائه اصل گواهی موقت به دانشگاه
 •  کپی کارت ملی
 • کپی شناسنامه (همه صفحات)
 • چهار قطعه عکس ۴*۳
 • ارائه برگه تسویه‌حساب صندوق رفاه دانشگاه در صورت داشتن وام دانشجویی
 • ارائه نامه لغو الزام تحصیل رایگان برای دانش‌آموزان روزانه
 • ارائه اصل گواهی خدمت وظیفه بر اساس بررسی وضعیت سربازی مردان (اصل کارت پایان خدمت یا کارت معافیت)
 • ارائه وکالت‌نامه (وکالت‌نامه محضری – درصورتی‌که فارغ‌التحصیل بخواهد شخص دیگری برای اخذ دیپلم اقدام کند)

درصورتی‌که کلیه مراحل فارغ‌التحصیلی و ارائه مدارک لازم به دانشگاه قبلاً انجام شده باشد، برای دریافت اصل مدرک کارشناسی دانشگاه دولتی تنها به گواهی موقت و وکالت‌نامه نیاز است.

مراحل صدور مدرک چگونه است؟

حتماً اسم سامانه سجاد را شنیده‌اید. این سامانه نقش بسیار مهمی در دریافت اصل مدرک کارشناسی دانشگاه دولتی دارد. سامانه سجاد به آدرس portal.saorg.ir به‌منظور ارائه خدمات غیرحضوری و مدیریت امور فارغ‌التحصیلان، توسط وزارت علوم طراحی و ایجاد شده است.

فارغ‌التحصیلانی که درخواست دریافت اصل مدرک کارشناسی دانشگاه دولتی خود را دارند باید در ابتدا به دفتر فارغ التحصیلی دانشگاه دولتی محل تحصیل خود مراجعه کرده و کلیه هزینه‌های مربوط به صدور مدرک تحصیلی خود را پرداخت نمایند. در این مرحله یک رونوشت غیررسمی به آنها داده می‌شود. سپس باید وارد سایت سجاد شوند و یک حساب کاربری بسازند.

پس از ایجاد حساب کاربری، از شما خواسته می‌شود، مدارک خود را در سایت آپلود کنید. مدارک موردنیاز به طور کامل در بخش قبل توضیح داده شده است. پس از بارگذاری مدارک در سامانه سجاد به قسمت انصراف از تعهد آموزش رایگان رفته و فرم های مربوطه را تکمیل نمایید.

توجه داشته باشید که به جای مدرک، می توانید کارنامه غیر رسمی خود را ارسال کنید. پس از انجام این مراحل باید منتظر تایید درخواستتان توسط مسئولین دانشگاه باشید. پس از تایید می توانید با مراجعه به حساب کاربری خود در سایت سجاد به قسمت پرداخت جهت انصراف از تحصیل رایگان رفته و مبلغ مورد نیاز جهت آزادسازی مدرک و دریافت کد رهگیری را پرداخت نمایید.

پس از پرداخت هزینه، حدود 1 الی 2 هفته دیگر به درخواست شما رسیدگی می شود و اصل گواهی تحصیلی برای شما صادر می شود. همچنین می توانید از طریق کد رهگیری که دریافت کرده اید، وضعیت صدور دانشنامه را در این مدت بررسی کنید.

هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی ـ دریافت اصل مدرک کارشناسی دانشگاه دولتی

هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی

مبلغ موردنیاز برای آزادسازی مدارک تحصیلی هر ساله توسط وزارت علوم کشور مشخص و در سایت وزارت علوم در قسمت امور دانشجویان درج می‌شود. این هزینه بر اساس گروه رشته، مقطع، سال شروع و پایان تحصیل، تعداد ترم‌های تحصیلی، سهمیه منطقه‌ای که در زمان کنکور شرکت کرده‌اید و حتی دانشگاه محل تحصیل متفاوت است. اما به‌طورکلی طبق بخشنامه وزارت علوم ایران در سال 1402-1403 هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی طبق گروه دانشگاهی برای یک نیمسال تحصیلی به شرح زیر است:

 • گروه علوم انسانی مقطع کاردانی و کارشناسی:59,743,600 ریال
 • گروه علوم انسانی در مقطع کارشناسی ارشد:106,806,400 ریال
 • گروه علوم انسانی در مقطع دکتری:174,716,000 ریال
 • گروه علوم پایه در مقطع کاردانی و کارشناسی:63,748,800 ریال
 • گروه علوم پایه در مقطع کارشناسی ارشد:125,941,200 ریال
 • گروه علوم پایه در مقطع دکتری:224,275,200 ریال
 • گروه هنر در مقطع کاردانی و کارشناسی:86,096,800 ریال
 • گروه هنر در مقطع کارشناسی ارشد:148,597,200 ریال
 • گروه هنر در مقطع دکتری:248,092,400 ریال
 • گروه فنی و مهندسی در مقطع کاردانی و کارشناسی:70,265,600 ریال
 • گروه فنی و مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد: 125,377,600 ریال
 • گروه فنی و مهندسی در مقطع دکتری:224,671,200 ریال

لازم به ذکر است هزینه آزادسازی اصل مدرک دانشگاه‌های دولتی مبلغ مشخصی ندارد و نسبت به سال فارق التحصیلی و رشته ای که در آن تحصیل کرده اید این مبلغ تغییر می‌کند.

روش‌های آزادسازی مدرک تحصیلی

اگر دانشجوی تمام‌وقت دانشگاه‌های دولتی ایران بوده‌اید، چون در طول تحصیل، شهریه‌ای پرداخت نکرده‌اید و به عبارتی تحصیل شما رایگان بوده و هزینه آن توسط دولت پرداخت شده، برای دریافت اصل مدرک کارشناسی دانشگاه دولتی به میزان مدت تحصیل باید در ایران کار کنید. البته مدت خدمت برای دانشجویانی که در دانشگاه‌های منطقه ۱،۲ و ۳ ایران تحصیل کرده‌اند، متفاوت است. اما راه‌های دیگری هم برای آزادسازی مدرک تحصیلی وجود دارد که می‌توانید با توجه به شرایط خود اقدام کنید و گرفتن اصل مدرک لیسانس دانشگاه سراسری را برای خود آسان‌تر کنید.

روش‌های آزادسازی مدرک تحصیلی ـ دریافت اصل مدرک کارشناسی دانشگاه دولتی

آزادسازی مدرک از طریق عدم اشتغال

در این روش باید ثابت کنید که با وجود جستجوی کار، موفق به یافتن شغل با مدرک تحصیلی خود نشده‌اید. برای این منظور باید مدرک موقت خود را در مؤسسات کاریابی قرار دهید و برای یافتن شغل در این مؤسسات ثبت‌نام کنید. بعد از ۶ ماه در صورت‌پیدانکردن شغل می‌توانید از مؤسسه مربوطه نامه عدم اشتغال دریافت کنید. در صورت تمایل می‌توانید لیست مؤسسات کاریابی را در سایت وزارت کار و رفاه به نشانی karyabi.mcls.gov.ir مشاهده نمایید.

آزادسازی مدرک تحصیلی باسابقه بیمه

در این روش به تعداد سال‌هایی که بعد از تحصیل کارکرده‌اید و بیمه برای شما محاسبه شده است از مبلغ تعهد خدمت شما کسر می‌شود.

در نظر داشته باشید که میزان خدمت سربازی نیز جزء سابقه بیمه محسوب می‌شود و مدت آن از تعهد کاری شما کاسته می‌شود. ضمناً اگر سابقه کار شما با بیمه، بیش از مدت‌زمان لازم برای آزادسازی مدرک دانشگاهی موردنظرتان باشد، می‌توانید مدرک دانشگاهی قبلی خود را نیز با بقیه سوابق بیمه‌ای خود آزاد کنید یا مبلغ تعهد را کاهش دهید.

آزادسازی مدرک تحصیلی با پرداخت هزینه

یکی از روش‌های دیگری که بسیاری از متقاضیان برای صدور مدرک از آن استفاده می‌کنند، آزادسازی مدرک با پرداخت هزینه یا به عبارتی خرید تعهد خدمت است. به‌این‌ترتیب با پرداخت هزینه بدون تعهد می‌توانید مدرک خود را آزاد کنید و در اسرع وقت اصل آن را دریافت کنید.

برای دانلود فایل PDF مراحل آزادسازی اصل مدرک دانشگاه دولتی روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

روش های آزاد سازی مدارک تحصیلی چند مورد است؟

به طور کلی 3 حالت وجود دارد: 1- پرداخت نقدی هزینه، 2- نامه عدم کاریابی و 3- سابقه بیمه

هزینه مراحل آزادسازی اصل مدرک دانشگاه سراسری به چه صورت است؟

مبلغ موردنیاز برای آزادسازی مدارک تحصیلی هر ساله توسط وزارت علوم کشور مشخص و در سایت وزارت علوم در قسمت امور دانشجویان درج می‌شود که با توجه به رشته و مقطع متفاوت است.

کدام سامانه برای دریافت اصل مدرک کارشناسی دانشگاه دولتی استفاده می شود؟

سامانه سجاد به آدرس portal.saorg.ir به‌منظور ارائه خدمات غیرحضوری و مدیریت امور فارغ‌التحصیلان، توسط وزارت علوم طراحی و ایجاد شده است.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • راهنمای جامع دریافت مدرک دیپلم از آموزش و پرورش

  راهنمای جامع دریافت مدرک دیپلم از آموزش و پرورش ۱۴۰۳ | ایران تحصیل

  در این متن قصد داریم شیوه دریافت مدرک دیپلم از آموزش و پرورش و مدرسه را با شما به اشتراک بگذاریم. در صورتی که قصد دارید مهاجرت کنید و یا بورسیه شوید قطعا به اصل این مدرک نیاز پیدا می...
 • ویرایش تاییدیه تحصیلی

  ویرایش تاییدیه تحصیلی

  ویرایش تاییدیه تحصیلی برای دانش آموزانی لازم است که به هنگام دریافت تاییدیه تحصیلی خود اشکالاتی را در آن مشاهده کرده اند. آن ها در این گونه مواقع باید گواهی تحصیلی خود را اصلاح کنند تا به مشکلات ثانویه دچار...
 • استعلام مدرک تحصیلی سامانه سجاد

  استعلام مدرک تحصیلی سامانه سجاد

  همانطور که جهان به سمت تکنولوژی و پیشرفت در حال حرکت است، اکثر امور اداری هم به سمت آنلاین و غیر حضوری شدن میرود و این بار وزارت علوم سامانه ای برای دانشجویان معرفی کرده است که خدمات متنوعی ارائه...
تماس با مشاور