ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

خرید کتاب درسی به صورت آزاد

خرید کتاب درسی به صورت آزاد

 • دسته بندی
 • دیدگاه ها ۴۳
خرید کتاب درسی به صورت آزاد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

همزمان با نزدیک شدن به آغاز مدارس و سال تحصیلی جدید در دانش آموزان، اولیا و مدارس تکاپوی کتاب تحصیلی نیز آغاز می شود. در گذشته نه چندان دور خرید کتاب تحصیلی به صورت آزاد و با مراجعه به نمایندگی فروش کتاب های درسی امکان پذیر بود ولی با مجازی و آنلاین شدن بیشتر امور، خرید و ثبت نام برای خرید کتاب تحصیلی نیز غیر حضوری شده است. سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی نیز به همین جهت راه اندازی شده است تا دانش آموزان، اولیا و مدیران مدارس به راحتی کتاب های درسی را دریافت نمایند. سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش نیز بر روند فروش و توزیع کتب درسی دانش آموزان در مقاطع مختلف نظارت دارد. از طریق ثبت نام در این سامانه می توان تمامی کتاب ها را دریافت کرد ولی برای خرید کتاب درسی به صورت آزاد از چه طریقی می توان اقدام کرد؟ در این مقاله به بررسی کامل تمامی موارد مربوط به خرید کتاب مانند خرید کتاب درسی تک جلدی آزاد خواهیم پرداخت و لیست نمایندگی فروش کتاب های درسی را در اختیار شما قرار خواهیم داد. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

نحوه خرید کتاب های درسی 

برای دریافت کتاب درسی می بایست مدیران مدارس به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی مراجعه کرده و برای دریافت کتاب درسی برای دانش آموزان مدارس اقدام نمایند. علاوه بر آن دانش‌آموزان و اولیاء آنان، در صورتی که تمایل داشته باشند، می توانند از طریق سامانه مذکور نسبت به ثبت سفارش انفرادی اقدام کنند و برای ورود به سامانه کد ملی دانش‌آموز، نام کاربری و شش رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌آموز، رمز عبور ورود به سامانه می باشد. فراموش نکنید که تمامی دانش آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه می توانند در موعد مقرر به سامانه irtextbook.com یا irtextbook.ir مراجعه نموده و با پرداخت اینترنتی هزینه کتاب های درسی مورد نظر خود، سفارش نهایی را به ثبت برسانند.

 

نکته:

کتاب های درسی دانش‌ آموزان دوره های تحصیلی آموزش ابتدایی، متوسطه دوم شاخه های فنی و حرفه ای، کار دانش، رشته معارف اسلامی و کتاب های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه دانش‌آموزان استعدادهای درخشان، از طریق مدرسه محل تحصیل آنان که در سفارش دانش‌ آموز قید شده است، توزیع می شود.

 

در ادامه مقاله به بررسی مرحله به مرحله خرید کتاب درسی از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی خواهیم پرداخت. به این نکته توجه داشته باشید که چه اولیا و یا دانش آموز برای دریافت کتاب ثبت نام کنند و چه مدیر مدرسه یا مسئولان مربوطه، تحویل کتاب ها به دانش آموزان بر عهده مدارس خواهد بود و با توجه به تقویم سفارش کتاب درسی، دانش آموزان می توانند به مدرسه مراجعه کرده و کتب درسی خود را دریافت نمایند. برای اطلاع از قیمت دقیق کتاب های درسی می توانید با کارشناسان ما در مجموعه ایران تحصیل تماس حاصل نمایید و یا برای ما کامنت بگذارید. ما در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما دانش آموزان عزیز خواهیم بود. با ما همراه باشید. 

 

برای مشاهده تغییرات کتاب درسی برای کنکور کلیک کنید.

 

این مراحل به ترتیب عبارتند از:

خرید کتاب درسی:

در ابتدا به نحوه ثبت نام دوره ای و یا گروهی داوطلبان خواهیم پرداخت.

 • اولین گام، مراجعه به سامانه توزیع و فروش مواد آموزشی به نشانی اینترنتی irtextbook.com یا irtextbook.ir می باشد. پس از ورود به سامانه مربوطه از منوی سمت چپ بر روی گزینه ورود دانش آموزان کلیک کنید. 

ورود به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی

 • در مرحله بعد کد ملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموز را در کادر های مربوطه وارد نمایید و سپس بر روی دکمه ورود کلیک کنید.

وارد کردن اطلاعات دانش آموز در سامانه خرید کتاب درسی

 • از منوی سمت راست صفحه خود، بر روی گزینه ثبت سفارش کلیک نمایید.

ثبت سفارش در سامانه خرید کتاب درسی

 • در این مرحله صفحه ای را مشاهده خواهید کرد که بسته های آموزشی مختلفی را ارائه می دهد. با انتخاب بسته آموزشی مرتبط با پایه تحصیلی خود و سپس انتخاب درگاه بانکی، می بایست بر روی گزینه ثبت سفارش و پرداخت کلیک نمایید تا به صفحه پرداخت منتقل شوید. 

پرداخت هزینه کتاب های درسی دانش آموزان

 •  در مرحله نهایی می بایست اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را وارد نمایید و سپس برای واریز مبلغ مورد نظر بر روی عبارت پرداخت کلیک کنید. 

وارد کردن اطلاعات کارت بانکی جهت پرداخت هزینه کتب درسی

خرید کتاب درسی تک جلدی آزاد:

در برخی مواقع مانند گم شدن و یا پاره شدن کتاب درسی دانش آموزان نیازمند تنها یک جلد از کتب درسی خود خواهند بود و یا برخی معلمین برای تدریس خود نیازمند تنها یک جلد کتاب از درس خاصی می باشند. در برخی موارد دیگر نیز افرادی که تمایل به شرکت مجدد در کنکور دارند، به دنبال خرید کتاب درسی تک جلدی آزاد می گردند چرا که نمی توانند از طریق مدرسه اقدام کنند، در مواردی این چنینی می بایست مطابق مراحل زیر عمل کنید.

 • در ابتدا می بایست به سامانه فروش و توزیع موارد آموزشی مراجعه نمایید و سپس از منوی سمت چپ صفحه بر روی گزینه  ورود به بخش سفارش تک جلدی کتاب درسی کلیک کنید.

نحوه خرید کتاب درسی تک جلدی آزاد

 • صفحه ای را مشاهده خواهید کرد که می بایست دوباره بر روی گزینه ورود به بخش سفارش تک جلدی کتاب درسی کلیک کنید.

ورود به بخش سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • در این مرحله اگر تا کنون در این سامانه ثبت نام نکرده باشید، پس از وارد کردن کد ملی بر روی کلید ادامه کلیک کنید. فراموش نکنید که وارد کردن کد پرسنلی برای معلمان اجباری می باشد.

ثبت نام برای خرید کتاب درسی تک جلدی

 • برای ثبت نام در این سامانه می بایست در این مرحله اطلاعات خواسته شده را درج کرده و سپس بر روی گزینه ثبت اطلاعات کلیک کنید و سپس دکمه رفتن به صفحه ورورد به سامانه را بفشارید.

ثبت اطلاعات متقاضی خرید کتاب درسی تک جلدی

 • با باز شدن صفحه جدید می بایست کد ملی، کلمه عبور و کد امنیتی را وارد کرده و سپس بر روی دکمه ورود کلیک نمایید و به صفحه بعدی بروید. چنانچه کلمه عبور خود را فراموش کرده باشید، بر روی گزینه کلمه عبور را فراموش کرده ام، کلیک کنید. از این طریق می توانید کلمه عبور خود را بازیابی کنید.

ورود به سامانه سفارش تک جلدی کتاب درسی

 • سپس بر روی کلید ثبت سفارش جدید کلیک نمایید.

ثبت سفارش جدید کتاب تک جلدی

 • در این مرحله باید دوره، پایه و رشته مورد نظر خود را انتخاب نمایید و سپس بر روی گزینه جستجو کلیک کنید.

انتخاب پایه، رشته و دوره تحصیلی برای خرید کتاب درسی

 • در آخرین مرحله باید کتاب مورد نظر خود را انتخاب نمایید و سپس بر روی گزینه مربوط به اضافه به سبد خرید کلیک کنید.

انتخاب کتاب درسی مد نظر

 

برای مطالعه مقاله جاماندگان از ثبت نام کتاب درسی، بر روی لینک زیر کلیک کنید. 

 

پرداخت هزینه کتاب های درسی از طریق سامانه:

پس از طی کردن مراحل ثبت سفارش کتب درسی خود و درج اطلاعات خواسته شده در سامانه، می بایست با توجه مجموع هزینه کتاب های درسی مورد انتخاب شما، مبلغ را بپردازید. برای پرداخت این هزینه می توانید از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب و از طریق درگاه پرداخت اینترنتی سامانه irtextbook.com و rtextbook.ir استفاده نمایید. پس از پرداخت این مبلغ، سامانه کدی را تحت عنوان شماره پیگیری به شما پیامک خواهد کرد که دریافت این شماره پیگیری به منزله تکمیل فرآیند ثبت سفارش خواهد بود.

 

برای سفارش چگونگی سفارش کتاب درسی کلاس اول دبستان کلیک کنید.

 

نحوه خرید کتاب های درسی به صورت آزاد

دانش آموزان و یا معلمین گرامی می توانند در صورت نیاز، اقدام به تهیه کتاب های درسی به صورت آزاد کنند و یا فقط کتاب برخی دروس را نیاز داشته باشند و به همین دلیل تمایل به خرید کتاب درسی تک جلدی آزاد نمایند. به همین دلیل نیاز است که بدانید از چه طریقی می توان برای خرید کتاب به صورت آزاد اقدام کرد. در حالت کلی از سه روش زیر می توان برای خرید کتاب درسی تک جلدی آزاد و یا تمامی جلد ها اقدام کرد:

 • مراجعه به کتاب فروشی های معتبر سطح شهر 
 • خرید به صورت آزاد از طریق سامانه azad.irtextbook.ir
 • خرید از نمایندگی ها

آدرس نمایندگی فروش کتاب های درسی را به صورت جدول در استان های مختلف برای آشنایی شما دانش آموزان و اولیای عزیز ارائه نموده ایم. لازم به ذکر است که امکان خرید کتاب درسی تک جلدی آزاد تنها در زمان تعیین شده امکان پذیر است. دانش آموزان و اولیای عزیز توجه داشته باشید که چنانچه برای خرید کتب درسی با مشکل مواجه شدید، می توانید با شماره های مندرج در وب سایت ایران تحصیل تماس حاصل نمایید و یا برای ما کامنت بگذارید. در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی سوال شما خواهیم بود.

 

برای مشاهده لیست مدارک لازم برای ثبت نام کتاب درسی کلیک کنید.

 

تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی

تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی
عنوان فعالیت دوره تحصیلی شروع پایان
ثبت سفارش گروهی و انفرادی پایه های تحصیلی آمادگی2 (استثنائی) ، اول2 (استثنائی)، اول3 (استثنائی)، اول تکمیلی (استثنائی)، دوم تا ششم، هشتم و نهم، یازدهم و دوازدهم 1401/1/28 1401/3/21
آمادگی1 (استثنائی)، اول1 (استثنائی)، اول مقدماتی (استثنائی)، پایه اول ابتدایی 1401/4/5 1401/6/11
پایه های تحصیلی هفتم، دهم 1401/4/5 1401/6/11
اصلاح سفارش تمامی دوره های تحصیلی 1401/4/12 1401/6/31
توزیع منطقه به مدرسه تمامی دوره های تحصیلی 1401/6/10 1401/6/31
توزیع مدرسه به دانش‌آموز تمامی دوره های تحصیلی 1401/6/14 1401/7/1

برای اصلاح سفارش کتاب درسی ابتدایی کلیک کنید.

 

نکات قابل توجه برای مدیران مدارس

 • مدارس موظفند هر چه سریع تر با ورود به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی، نسبت به ثبت سفارش گروهی کتاب‌ های درسی دانش‌ آموزان اقدام و از ارجاع دانش‌ آموز یا اولیای دانش‌ آموز به کافی نت‌ ها پرهیز نمایند.
 • تحویل کتاب درسی از اداره آموزش و پرورش منطقه به مدرسه، بر اساس سفارش های (فردی یا گروهی) پرداخت شده در سامانه خواهد بود.
  از منوی «آمار فروش مدرسه» حتماً تعداد دانش‌ آموزان باقی مانده و بدون سفارش کتاب درسی را ملاحظه و نسبت به ثبت سفارش آنان اقدام نمایید.
 • دانش‌ آموز یا اولیای دانش‌ آموز صرفاً موظف به پرداخت هزینه کتاب درسی برابر با قیمت پشت جلد (ثبت شده در سامانه) می‌ باشد؛ لذا، دریافت هرگونه وجه اضافی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.
 • به دلیل الکترونیک بودن فرآیند فروش و توزیع کتاب‌ های درسی، کنترل ثبت سفارش کتاب درسی دانش‌ آموزان از طریق سامانه امکان‌ پذیر است؛ لذا درخواست ارائه نسخه چاپی (پرینت) برگ سفارش کتاب درسی از دانش‌ آموز یا اولیای دانش‌ آموز ممنوع می‌ باشد.
 • ورود مدارس به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی، از طریق سامانه سیدا انجام می شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام کتب درسی ابتدایی وارد شوید.

 

نمایندگی فروش کتاب های درسی

نمایندگی فروش کتاب های درسی

نمایندگی فروش کتاب های درسی به صورت آزاد تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش قرار دارد. در لیست مربوط به نمایندگی فروش کتاب های درسی زیر تنها به برخی از مراکز اشاره شده است.

استان آدرس نام مراکز
خراسان رضوی – بجستان بجستان – خیابان امام خمينی نبش امام 34 روبروی بانک مسكن پلاک 364
نيما
خراسان رضوی – تايباد شهرک امام حسين (ع) – خيابان گلستان – گلستان 17 پلاک 9 شميم مهر
خراسان رضوی – نيشابور نيشابور – خيابان فردوسی جنوبی – اول خيابان عدالت شرقی – طبقه منهای يک، پلاک 85 يغما
خراسان رضوی – گناباد ميدان امام – ابتداي خيابان امام خمينی – طبقه همكف پلاک 11 فردوسي
زنجان زنجان، کوی فرهنگ، خیابان نیلوفر 9، بلوار لاله، طبقه همکف فرهنگ
زنجان بخش مرکزی – شهر ابهر – شناط – کوچه شهیدحجت اله معصومی – بلوار شهید دکتر بهشتی – ساختمان – طبقه همکف قائم
زنجان – ابهر صائین قلعه، جاده ترانزیت، جنب خیابان مدرس غربی، خیابان امام خمینی، پلاک 811، طبقه همکف پلاک 811 معلم
فارس – خرامه خرامه – خیابان سجاد غربی جنب دبيرستان دخترانه حضرت خديجه (س) رسالت
سمنان – دامغان دامغان – دامغان خيابان امام بازار سر پوشيده کتاب فروشی فرهنگ پلاک 47 فرهنگ
فارس – ممسنی نور آباد ممسنی – نورآباد ممسنی خيابان شهيد مدنی کوچه بازرگانی دارابی
فارس – شیراز – ناحیه 1 شيراز – شاهزاده قاسم احمدی نو مغازه خوش نيت شناسه ملي 10530475149 شركت دانا نشرگستران شيراز
فارس – مهر خيابان فرهنگ فلكه معلم روبروی بانک ملي كتاب فروشی بزرگ مهر کالج
لرستان – ازنا ازنا، میدان ولیعصر(عج)، بلوار جهاد کشاورزی، خیابان شهید خاکباز، پلاک 25، طبقه همکف لوازم التحریر مرزبان
گلستان – کلاله كلاله -میدان مرکزی امام خمینی جدید جنب کوچه صاحب الزمان پلاک 1 فجر
لرستان – بروجرد بروجرد، جعفری، کوچه محمدرضا گودرزی، خیابان جعفری، پلاک 313، طبقه همکف پلاک 313 کتاب فروشی زندی
لرستان – اليگودرز الیگودرز، خ امام خمینی (ره) روبروی پارک شهر نبش خیابان پونه زار کتاب فروشی نیستان
لرستان – خرم آباد – ناحیه 1 خرم آباد، کوی آراسته، کوچه 4 آراسته روبروی خیابان بعثت، خیابان انقلاب، پلاک 855، طبقه همکف فروشگاه امیری
لرستان – چغلوندی بیران شهر، شهرک، بزرگراه خرم آباد بیران شهر، خیابان سپاه جنب آژانس زاگرس، طبقه همکف کتاب فروشی دانیال
لرستان – نورآباد (دلفان) نورآباد، سرخه بان، خیابان 24 متری شهرداری، خیابان 20متری پست، طبقه همکف کتاب فروشی اشراق
لرستان – نورآباد (دلفان) نورآباد دلفان – نور آباد دلفان خیابان امام خمینی خیابان شهید مطهری غربی طبقه همکف پيام
لرستان – دورود دورود، پشت فرمانداری بلوار شهید بهشتی کوچه میثاق 2 کتاب فروشی جانبزرگی
لرستان – کوهدشت کوهدشت، جهاد جنوبی، میدان بسیج، خیابان رهبری، طبقه همکف کتاب فروشی بعثت
لرستان – نورآباد (دلفان) نور آباد، مرکزشهر، کوچه شهید علی محمودی، خیابان شهید رجایی، طبقه همکف کتاب فروشی فرهنگ
مازندران – آمل آمل – خيابان امام رضا روبروی بانک تجارت شعبه آزادی حاتم
مازندران – نور نور – خيابان امام (ره) پاساژ مجتهد زاده فروشگاه مهران مهران
مازندران – چالوس چالوس – خيابان آيت ا…. طالقاني ده متری شهيد مرتبی پلاک 8 فرهنگ
مازندران – فريدون‌ کنار عباس آباد – سلمان شهر خيابان شهيد صالحی نوشت افزار آفيس آفيس
هرمزگان – بستک بستک – خيابان امام خميني سي متري چهارراه راهنمايي ورانندگي پلاک 6 اميد
مرکزی – تفرش تفرش – ميدان امام خيابان آيت الله سعيدی فروشگاه كتاب حبيبي حبيبي
همدان – سردرود سردرود – رزن بخش سردرود خيابان انقلاب اسلامی کتاب فروشی فقيه منزه فقيه منزه
هرمزگان – حاجی‌آباد حاجي آباد – خيابان امام خمينی روبروی حوزه علميه امام صادق ابوذر
کردستان سنندج، خیابان شهدا، کوچه حاج مشیر 1، خیابان شهدا، پاساژ عزتی، طبقه سوم زاهدی
کردستان سنندج، خیابان شهدا، کوچه حاج مشیر 1، خیابان شهدا، پاساژ عزتی، طبقه اول آرمیار
يزد – تفت تفت – خيابان کاشاني مجتمع سيدالشهدا کتاب فروشي نورافشان پلاک – نورافشان
کرمان – سيرجان سیرجان، مکی آباد، کوچه حمزه سید الشهدا 1، بلوار حمزه سید الشهدا، طبقه همکف
آذربايجان شرقی – خسرو شهر خسرو شهر – فلکه اصلی راسته بازار پاساژ رضوی فروشگاه ارفعی پلاک 8 ارفعي
آذربايجان شرقی – تبریز-ناحیه 1 تبريز – خيابان جمهوري اسلامی ساختمان پاساژ مستقيمی طبقه پايين پلاک 8  سهيل (تعاوني کتاب فروشان)
کرمان – سيرجان سیرجان، اصلی، خیابان ابن سینا، خیابان امام خمینی، طبقه همکف زرین
کرمان – کرمان – ناحیه 1 كرمان – خيابان فيروز آباد کوچه شماره 9 روبروی مدرسه راهنمايي پلاک 144 تعاوني كتاب فروشان
کرمانشاه – کرمانشاه – ناحیه 1 کرمانشاه، دبیراعظم، میدان آیت اله کاشانی، خیابان آیت اله کاشانی، پاساژ سروش، طبقه همکف اندیشه
کرمانشاه – پاوه پاوه – پمپ بنزین – کوچه عباس لطفی – خیابان فاروق اعظم پایین تر از تکیه خالصی – طبقه همکف واحد نرسیده به داروخانه رازی آروین (علمی)

ظرفیت آمار فروش کتاب در مدارس استان آذربایجان شرقی

شهر هفتم هشتم نهم شهرهای مجاور
آذر شهر 1,518 1,458 1,397 گوکان
اسکو 1,969 1,890 1,860
اهر 2,251 2,161 2,050 هوراند
ايلخچی 460 442 361
بستان آباد 1,583 1,520 1,454 تیکمه داش
بناب 2,139 2,053 1,859
تبريز 24,877 23,881 22,222 نظرکهريز
چار اویماق 506 486 393
خدا آفرین 331 222 180
خسرو شهر 756 726 651
سراب 1,478 1,419 1,432
شبستر 1,744 1,674 1,669 (انزاب – صوفیان طسوج)
عحب شیر 974 935 924
مراغه 3,831 3,678 3,354
ملکان 1,724 1,655 1,497
ميانه 2,665 2,558 2,367 ترکمانچای – کندوان – کاغذکنان
هريس 1,078 1,035 973 خواجه
ورزقان 650 624 550 خاروانا

ظرفیت آمار فروش کتاب در مدارس استان اصفهان

اردستان 517 496 476
اصفهان 27,931 26,812 25,835  امامزاده – جی
باغبادران 729 700 693
برخوار 1,871 1,796 1,697
بويين (مياندشت) 293 281 220
خمينی شهر 4,623 4,438 4,122
شهر زرين 3,391 3,256 3,044 فوالدشهر
شاهین شهر 2,968 2,849 2,587
شهرضا 2,374 2,279 2,070
فلالورجان 3,650 3,504 3,131 پیربکران
گلپايگان 1,203 1,155 1,065
مباركه 2,048 1,966 1,834
نجف آباد 6.070 5.827 5.396 تیران و کرون – مهردشت
ايلام 3,695 3,547 3,287 چوار
چرداول 1,067 1,024 907 شیروان – هلیلان

ظرفیت مربوط به خرید کتاب های درسی به صورت آزاد در هر شهرستان که در جداول ارائه شده است، مربوط به سال های گذشته می باشد و ممکن است اندک تفاوتی با سال جاری داشته باشد.

ظرفیت آمار فروش کتاب در مدارس استان ایلام

شهر هفتم هشتم نهم شهر های مجاور
ایلام 3,695 3,547 3,287 چوار
چرداول 1,067 1,024 907 شیروان – هلیلان
دهلران 931 894 822 موسیان – زرین آباد
ملکشاهی 372 357 292
مهران 499 479 425

ظرفیت آمار فروش کتاب در مدارس استان بوشهر

شهر هفتم هشتم نهم شهرهای مجاور
برازجان 3,521 3,380 3,057 شبانکاره – آبپخش
بندر دير 912 876 773 بردخون
بوشهر 5,293 5,081 4,446 خارک – ساحلی – بندر ریگ
تنگستان 1,244 1,195 1,080 دلوار
خورموج 1,295 1,243 1,112 کاکی
كنگان 1,341 1,287 1,040

اخبار مرتبط با کتاب های درسی

۷۷ درصد کتاب‌های درسی دانش‌آموزان استان همدان ثبت سفارش شد

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان از ثبت سفارش کتاب های درسی حدود ۷۷ درصد دانش آموزان استان خبر داد و گفت: در دوره ابتدایی بیش از ۸۷ درصد، متوسطه اول ۶۳ درصد و متوسطه دوم نظری ۶۴ درصد ثبت سفارش صورت گرفته است.

«محمود نقوی» افزود: در رشته های فنی و حرفه ای بیش از ۵۴ درصد و کاردانش ۵۱ درصد ثبت سفارش انجام شده است.

وی با بیان اینکه ثبت سفارش کتب درسی برای دانش آموزان میان پایه (دوم تا ششم ابتدایی، هشتم، نهم، یازدهم و دوازدهم) از ۲۸ فروردین آغاز شد و تا ۳۱ خردادماه ادامه داشت، تصریح کرد: ثبت سفارش کتب درسی برای دانش آموزان پایه اول ابتدایی، هفتم و دهم متوسطه از پنجم تیرماه شروع شده و تا ۱۱ شهریور ادامه دارد.

 

نسخه الکترونیکی کتب درسی سال 1402-1401 منتشر شد

فایل الکترونیکی (PDF) کتاب‌های درسی سال تحصیلی 1402-1401 در پایگاه کتاب‌های درسی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی منتشر شد و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.

معلمان، دبیران، کارشناسان و والدین می توانند فایل الکترونیکی (PDF) کتاب‌های درسی سال تحصیلی 1402-1401 را از پایگاه کتاب‌های درسی به نشانی CHAP.SCH.IR به صورت رایگان دریافت و استفاده کنند.

این فایل PDF با قابلیت برقراری پیوند (لینک) بین فهرست مطالب کتاب درسی با صفحات داخلی و همچنین برقراری پیوند بین شمایل (آیکون) رمزینه پاسخ سریع (QRcode) با نشانی محتوای الکترونیکی مرتبط جهت تسهیل و تسریع در دسترسی به محتوا ارائه شده است.

 

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی در رابطه با نحوه خرید کتاب های درسی به صورت آزاد و یا سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی را به دانش آموزان و اولیای عزیز و نیز مسئولان مدارس ارائه نماییم. همانطور که مطالعه کردید، انجام خرید با مراجعه به نمایندگی فروش کتاب های درسی نیز یکی از راه های خرید کتاب می باشد که نیازی به ثبت نام در سامانه ای خاص و درج اطلاعات ندارد. متقاضیان خرید کتاب درسی تک جلدی آزاد می توانند با مراجعه به نمایندگی فروش کتاب های درسی به راحتی تمامی کتب مورد نیاز خود را تهیه نمایند. علاوه بر آن، مواردی از جمله تقویم سفارش کتاب درسی و نکاتی که باید مورد توجه قرار دهید در این مقاله به دقت تشریح شده است.

پس از مطالعه دقیق این مقاله، چنانچه با سوال و یا اشکالی مواجه شدید می توانید با کارشناسان ما در مجموعه ایران تحصیل تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید برای ما کامنت بگذارید. سوالات شما در سریع ترین زمان ممکن از سوی کارشناسان ما پاسخ داده خواهند شد.

 

برای دانلود پی دی اف کامل متن مقاله کلیک کنید.

 

 

 

4/5 - (14 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

برای خرید کتاب های درسی به صورت آزاد، چگونه می توانیم هزینه را پرداخت نماییم؟

برای خرید کتاب به صورت آنلاین و پرداخت هزینه به صورت الکترونیک، می توانید از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی اقدام نمایید. 

چگونه از آدرس نمایندگی پخش کتاب های درسی مطلع شویم؟

سامانه ایران تحصیل به این سوال که کتاب های درسی را از کجا تهیه کنیم؟ پاسخ داده و نمایندگی هایی در نظر گرفته شده است که برای هر استان و شهرستان لیست آدرس را می توانید در این مطلب مشاهده نمایید.

آیا امکان خرید کتاب درسی تک جلدی آزاد به صورت الکترونیک وجود دارد؟

بله؛ پس از ورود به سامانه خرید کتاب مدارس می توانید در قسمت تعیین شده و مربوط به خرید کتاب تک جلدی سفارش خود را به ثبت برسانید و کتاب خود را دریافت کنید.

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  بهزاد
  ۷ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۲

  سلام من پشت کنکور موندم و چون کتاب های خودم چاپ قدیم بود
  الان میخواهم واسه کنکور ۱۴۰۲ کتاب درسی تهیه کنم . چه کار کنم.؟

  • Avatar photo
   مشاور جوادی
   ۲۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۹

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی از پایگاه کتاب درسی پی دی اف رو دانلود کنید.

 2. Avatar photo
  ...
  ۲۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۳

  سلام من فارغ التحصیل هستم .میخواستم کتابهای ۳ پایه رو تهیه کنم .کتابهای پایه ۱۰ ام و ۱۱ ام که چاپ سال های گذشته هستند رو چجور تهیه کنم؟

  • Avatar photo
   isaei
   ۲۵ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۲

   سلام برای خرید کتب درسی بصورت آزاد باید به کتابفروشی های مجاز مراجعه کنید

 3. Avatar photo
  دانش آموز
  ۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۰

  سلام وقت بخیر سوالی داشتم به این مضمون که گزینه خرید کتاب درسی تک جلدی در سایت فروش و توزیع مواد آموزشی فعال نیست خواستم بپرسم که کی این گزینه فعال می شود؟
  و اینکه خرید کتاب به صورت تک جلدی آیا حتما قیمت آزاد حساب می شود یا می توان با قیمت مصوب خریداری کرد؟
  خیلی ممنون

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۲

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید دقیق تر بررسی شود برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 4. Avatar photo
  صادق واحدی
  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۲

  سلام روزتون بخیر؛ هزینه خرید کتاب درسی به صورت آزاد چقدر متفاوت از خرید دولتی می باشد؟

 5. Avatar photo
  زهرا
  ۸ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۵

  سلام من کتاب های دهم و یازدهم تجربی میخواستم باید چکار کنم

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۴

   سلام برای خرید کتاب درسی بصورت ازاد باید از طریسایت ir textbook.ir

 6. Avatar photo
  سلام من کتابهای رسته طراحی و دوخت دهم میخوام و شیراز هستم چیکار باید بکنم؟
  ۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۲۶

  سلام من کتابهای رسته طراحی و دوخت دهم میخوام و شیراز هستم چیکار باید بکنم؟

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۳ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۶

   سلام ازکتابفروشی هابخواهید

   • Avatar photo
    مریم
    ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۹

    سلام بنا به دلایلی موفق به ثبت نام دخترم برای کتابهای درسی نشدم .دخترم امسال وارد پایه میشود اگه بخواهم بصورت آزاد اقدام به بخرید کتابها کنم در مورد فروشگهای معتبر ونحوه خرید لطف میفرمایید راهنمایی بفرمایید

    • Avatar photo
     abbasi
     ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۷

     وقتتون بخیر
     برای ثبت نام کتاب درسی با شماره 9099075307 تماس بگیرید .

 7. Avatar photo
  فاطمه
  ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۶

  سلام وقت بخیر میخواستم از طریق سامانه کتاب سفارش بدم اما سامانه در وضعیت آزمایشی است باید چکار کنم ؟

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۳

   با سلام
   باید منتظر بمانید

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۸

   سلام باسابت درارتباط باشید

 8. Avatar photo
  رضا
  ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۵

  سلام وقت شما بخیر من سه دست کتاب انسانی دهم یازدهم و دوازدهم میخوام باید چکار کنم

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۲۸

   سلام اگر ساکن تهران هستید به میدان انقلاب مراجعه کنید

 9. Avatar photo
  Niu
  ۱۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۷

  سلام سفارش ب صورت مجازی ممکن هست؟!

 10. Avatar photo
  مریم
  ۱۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۲

  سلام کتاب های کلاس اول رو از کجا باید تهیه کنم؟ به صورت آزاد
  نمایندگی ایلام رو اگه میدونین کجاس ممنون میشم بگین

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۲۶

   سلام
   از کتابفروشی های موجود در شهر خودتون پیگیری کنین

 11. Avatar photo
  سینا
  ۱۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۲

  سلام کتاب تفکر رسانه ای پایه یازدهم میخوام گیر میاد؟

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۴۹

   سلام از کتاب فروشی های خ انقلاب تهران تهیه کنید.

 12. Avatar photo
  سینا
  ۱۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۰

  کتاب سواد رسانه ای پایه یازدهم فنی حرفه ای رو از کدوم کتاب فروشی در یزد میتوانم تهیه کنم؟

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۹

   سلام
   از نمایندگی های اصلی

 13. Avatar photo
  پ
  ۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۶

  سلام آدرس نمایندگی تهران رو بگید؟داخل لیست نبود

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۴۷

   سلام با مرکز تماس بگیرید

 14. Avatar photo
  محمد
  ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۹

  سلام.من کنکوری نظام قدیم هستم والان میخوام نظام جدید کنکور بدم.چطور میتونم کتب سه سال نظام جدید انسانی رو تهیه کنم؟

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۳

   سلام وقت به خیر از بازار آزاد باید تهیه کنید.معمولا کتاب فروشی های انقلاب ارائه می کنند.

 15. Avatar photo
  Sar
  ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۲

  سلام منم از انسانی به تجربی تغییر رشته دادم کتاباهای یازدهمتون رو دارید؟

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۲

   سلام وقت بخیر.
   میتونید با شماره های سازمان توزیع و انتشار کتاب های درسی تماس بگیرید.

 16. Avatar photo
  رضا
  ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۲

  سلام،بنده پشت کنکوری ام در رشته انسانی.میخام کتاب های که تغییرات عمده داشتند رو تغییر بدم و بصورت تکی بخرم
  از نمایندگی هایی که در جدول بالایی گذاشتین میتونم امکان تهیه هست؟؟؟

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۲

   سلام
   بله.میتوانید از نمایندگی های ذکر شده استفاده فرمایید

 17. Avatar photo
  F
  ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۳

  سلام مدرسه قبلا برای من کتاب تجربی سفارش داده ولی من تغییر رشته انسانی دادم و میخام کتاب های مرتبط با رشته ام رو داشته باشم توی سایت رفتم ولی گزینه ی اصلاح رو که میزنم مینویسه امکان پذیر نیست الان باید چکار کنم

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۶

   سلام معمولا مراکز مجاز فروش کتابهای درسی بصورت آزاد ارئه میشه که باید بصورت حضوری تهیه کنید

   • Avatar photo
    فائزه طیبی
    ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۳

    سلام لیست مراکز مشهد نیست میشه بگید در مشهد از کجا میتونیم تهیه کنیم؟

    • Avatar photo
     کارشناس ارشد
     ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۶

     سلام وقت بخیر.
     میتونید از طریق کتابفروشی ها اقدام کنید در غیر اینصورت از طریق خود آموزش و پرورش اقدام کنید.

  • Avatar photo
   Sar
   ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۶

   سلام میشه کتاب های تجربیتون رو برای من ارسال کنید منم کتاب های انسانی رو براتون پست کنم

 18. Avatar photo
  دبیر
  ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۴۳

  باسلام

  ببخشید بنده قبلا درسایت خرید کتاب درسی ثبت نام کرده ولی اکنون رمزعبورخودرافراموش کرده ام.باتوجه به اینکه شماره تماسم تغییر کرده،استفاده ازگزینه فراموشی رمزفایده ای ندارد.چرا که رمزجدید به شماره قبلیم ارسال می شود که دردسترسم نیست.

  اگرممکنه راهنمایی بفرمایید که برای ورود به سایت باید چکارکنم؟

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۸

   سلام وقت به خیر با شماره های 02188823140 و 02188302026 واحد های پشتیبانی سامانه تماس بگیرید.

  • Avatar photo
   سلام من کتابهای رسته طراحی و دوخت دهم میخوام و شیراز هستم چیکار باید بکنم؟
   ۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۲۴

   سلام من کتابهای رسته طراحی و دوخت دهم میخوام و شیراز هستم چیکار باید بکنم؟

   • Avatar photo
    کارشناس ارشد
    ۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۷

    سلام باید خرید کتاب درسی رو به صورت ازاد انجام بدید.

تماس با مشاور