ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

ثبت نام اینترنتی سنجش سلامت اول ابتدایی 1403 + {دریافت نوبت} | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۲۸
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۰ خرداد ۱۴۰۳
ثبت نام سامانه سنجش اول ابتدایی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس با مشاوران تحصیلی اول دبستان

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ثبت نام سامانه سنجش اول ابتدایی توسط وزارت آموزش و پرورش کشور به منظور بررسی سلامت جسمانی دانش آموزان،جهت اجرای طرح سنجش سلامت انجام می‌پذیرد. این طرح در هر سال، همزمان با آغاز ثبت نام مدارس ابتدایی و مراکز پیش دبستانی آغاز می‌شود.

والدین دانش‌آموزان جهت انجام ثبت نام سنجش کلاس اول باید به مدارس محل تحصیل فرزندان خود مراجعه نموده و نسبت به دریافت نوبت اقدام کنند. در ادامه این مقاله از ایران تحصیل قصد داریم تا روند انجام این کار و همچنین نکات قابل توجه مربوط به آن را به طور کامل شرح دهیم.

بنر کال تو اکشن

ثبت نام سنجش کلاس اول 1403

در سال‌های قبل تنها مدیران مدارس می‌توانستند ثبت نام دانش آموزان در سنجش سلامت را انجام دهند؛ اما از سال جاری والدین نیز مجاز به انجام فرآیند ثبت‌نام فرزندان خود در سنجش سلامت هستند. البته مدیران مدارس نیز همچنان می‌توانند مانند سال‌های پیش، پس از ثبت‌نام دانش‌آموزان در سامانه سناد، اقدامات لازم را جهت دریافت نوبت به صورت الکترونیکی انجام دهند.

سنجش سلامت را می‌توان شرط اصلی ثبت نام پایه اول ابتدایی پادا دانست. برای انجام این فرایند، دانش‌آموزان باید به پایگاه‌های سنجش نزدیک به محل سکونت خود مراجعه کرده تا موارد مختلف جسمانی و روحی آن‌ها از جمله بینایی، شنوایی، آمادگی تحصیلی و موارد مربوط به آن بررسی و ارزیابی شود.

سایت سنجش کلاس اول

والدین دانش‌آموزان باید ابتدا به سایت my.medu.ir یا sso.my.gov.ir و sirat.csdeo.ir مراجعه کرده و فرم‌های لازم را تکمیل کنند. پس از انجام این فرایند، نوبت‌گیری آزمون سنجش سلامت برای فرزندان آن‌ها صادر می‌شود.

✅ والدین پس از مراجعه به هرکدام از سایت‌هایی که گفته شد، ابتدا به سامانه پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش my.medu.ir می‌روند. آن‌ها لازم است در این مرحله، روی گزینه «سنجش بدو ورود» کلیک کرده و پس از انتخاب فرزند خود، مراحل نوبت‌گیری را انجام دهند.

✅ والدین دانش‌آموزان باید به نزدیک‌ترین پایگاه سنجش سلامت محل سکونت خود مراجعه کرده تا ارزیابی پزشکی روی فرزند آن‌ها انجام گرفته و کارت واکسیناسیون او کنترل شود.

✅ نتایج ارزیابی سنجش سلامت پس از انجام آزمایشات، همان جا به والدین گفته شده و در صورت عدم وجود مشکل در نوآموز، برگه ثبت‌نام قطعی به آن‌ها ارائه می‌شود. والدین با آن برگه می‌توانند نسبت به ثبت‌نام فرزند خود به مدرسه مراجعه کنند.

✅ هزینه ثبت نام سنجش کلاس اول و پیش دبستانی در سال تحصیلی 1403-1404، مبلغ 60 هزار تومان اعلام شده است. این نکته قابل توجه است که در صورت عدم مراجعه والدین جهت سنجش سلامت فرزندان خود در بازه زمانی تعیین شده، هزینه ثبت‌نام سنجش برای آن‌ها دو برابر شده و نوبت‌گیری مجدد کمی مشکل می‌شود.

توجه: در سال‌های گذشته، هزینه ثبت نام سامانه سنجش اول ابتدایی و پیش دبستانی در برخی از مناطق کشور مخصوصا مناطق محروم رایگان بوده است.

✅ طبق گفته سازمان استثنایی کشور، موارد جدید و مختلفی از جمله سنجش شایستگی‌های حرکتی، غربالگری، بیش فعالی، آسیب زبان و گفتار و اختلالات یادگیری به آزمون‌های سنجش سلامت نوآموزان اضافه شده است.

 

ثبت نام سنجش کلاس اول

دریافت نوبت در ثبت نام سامانه سنجش اول ابتدایی

پس از اینکه شرایط و سن ثبت‌نام کلاس اول ابتدایی را بررسی کردید و دارای شرایط ثبت نام بودید باید به دریافت نوبت سنجش نوآموزان اقدام کنید، توجه داشته باشید دریافت نوبت فقط به صورت الکترونیکی و صرفا از طریق سامانه سنجش انجام می‌شود. برخلاف دریافت نوبت، سایر مراحل طرح سنجش سلامت به صورت حضوری می‌باشد.

همانطور که قبل‌تر به این موضوع اشاره کردیم، در سال‌های قبل تنها مدیران مدارس می‌توانستند ثبت‌نام دانش‌آموزان در سنجش سلامت را انجام دهند؛ اما از سال جاری علاوه بر مدیران، والدین نیز مجاز به انجام فرآیند ثبت‌نام فرزندان خود در این سنجش هستند. پس از دریافت نوبت، والدین به همراه نوآموز باید به نزدیک‌ترین پایگاه سنجش سلامت محل سکونت مراجعه نموده و مراحل لازم را انجام دهند.

نحوه نوبت گیری سنجش پایه اول

قبل از بررسی نحوه نوبت گیری سنجش پایه اول مدارک لازم برای انجام سنجش در پایگاه‌‌ها شامل اصل شناسنامه دانش‌آموز و والدین، کارت واکسیناسیون تکمیل شده، یک قطعه عکس ۳ در ۴ و پرداخت هزینه ثبت نام از طریق دستگاه پوز یا درگاه پرداخت الکترونیکی است. نوبت گیری سنجش پایه اول به صورت کاملا اینترنتی و فقط از طریق سامانه my.medu.ir سنجش کلاس اول، قابل انجام میباشد که در ادامه آموزش نوبت گیری سنجش بدو ورود را ملاحظه خواهید کرد.

مراحل دریافت نوبت سامانه سنجش اول ابتدایی

مراحل دریافت نوبت در سایت سنجش سلامت

در این بخش از مقاله قصد داریم تا به مراحل نوبت گیری سنجش سلامت و راهنمای ورود به سامانه نوبت‌دهی پایگاه سنجش سلامت بپردازیم. مراحل فرایند نوبت‌گیری سنجش سلامت را می‌توان به موارد زیر تفکیک کرد:

📌 ابتدا برای دریافت نوبت در سایت سنجش سلامت، لازم است به نشانی h1.iehs.ir مراجعه کنید.
📌 کد ملی دانش‌آموز ثبت‌نام شده در سامانه سناد را در قسمت مربوطه درج کنید.
📌 پس از مشاهده اطلاعات ثبت شده در سامانه سناد بر روی گزینه “تایید” کلیک کنید.
📌 در مرحله بعد اطلاعات بیشتری به نمایش در می‌آید که باید این اطلاعات را تکمیل نمایید.
📌 در آخر گزینه ثبت و نوبت‌گیری را زده تا به یکی از پایگاه‌های فعال منطقه هدایت شود.

📌 شما میتوانید برای مشاهده نتیجه سنجش اول ابتدایی نیز روی این لینک کلیک نمایید.

 

اطلاعیه:

دریافت نوبت سنجش سلامت دانش‌آموزان پیش دبستانی و کلاس اول ابتدایی برای سال تحصیلی 1403-1404، از 17 فروردین 1403 آغاز شده و تا 10 خرداد ماه ادامه دارد.

 

مراحل دریافت نوبت در سایت سنجش سلامت

نحوه سنجش سلامت نوآموزان پیش دبستانی​

🔴 گذراندن دوره پیش دبستانی تاثیر به‌سزایی در رشد فرایندهای هوشی و روان‌شناختی دانش‌آموز دارد. نکته مهمی که وجود دارد این است که با در نظر گرفتن میانگین نمره آمادگی تحصیلی کشور، آن دسته از دانش‌آموزانی که دوره پیش دبستانی خود را گذرانده‌اند، دو نمره بالاتر از سایر دانش‌آموزان هستند.

توجه: خانواده‌هایی که سن فرزند آن‌ها 5 سال تمام است، می‌توانند جهت ثبت نام سنجش کلاس اول اقدام کنند.

🔴 یکی از مزایای موجود در این کار این است که در صورت وجود نیازهای خاص در کودک، اقدامات پزشکی لازم برای وی در نظر گرفته و حتی در صورت لزوم، به کادر درمان ارجاع داده شود. لازم به ذکر است که آن دسته از خانواده‌هایی که فرزند آن‌ها به پیش دبستانی می‌رود، می‌توانند به پایگاه‌های سنجش سلامت مراجعه کرده و دیگر برای ورود به کلاس اول ابتدایی نیاز به سنجش مجدد ندارند.

🔴 یکی از موارد قابل توجه این است که سازمان آموزش و پرورش استثنایی جهت شناسایی کودکانی که دچار اختلال بیش فعالی هستند، اقدام به طرح سنجش بیش فعالی کودکان کرده است. والدین در این طرح می‌توانند به یکی از سایت‌های my.medu.ir و یا sso.my.gov.ir و یا sirat.csdeo.ir مراجعه کرده و پس از تکمیل رم‌های لازم برای ثبت نام، هزینه مورد نیاز را برای شرکت در آزمون پرداخت کنند. با وجود این طرح، دانش‌آموزانی که قصد ورود به پیش دبستانی را ندارند نیز می‌توانند در آزمون سنجش بیش فعالی شرکت کنند.

ثبت نام سنجش پیش دبستانی

دانش‌آموزان برای شروع به تحصیل در مقطع پیش‌دبستانی باید اقدام به ثبت نام سنجش پیش دبستانی کنند تا در این سنجش همانند فرایند ثبت نام سنجش کلاس اول مورد ارزیابی شوند، این ارزیابی دانش آموز را از نظر سلامتی بررسی میکنند تا بالاترین بازدهی را داشته باشند.

مقطع پیش دبستانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که نوآموز را آماده تحصیل در مقطع ابتدایی میکند و باعث افزایش بازدهی بالا دانش آموز شود. جالب است بدانید کودکانی که مقطع پیش دبستانی را گذرانده اند میانگین دو نمره از دانش آموزانی که این مقطع را نگذرانده باشند بیشتر است.

نحوه سنجش پیش دبستانی

سنجش نوآموزان پیش دبستانی فرایندی مشابه ثبت نام سنجش کلاس اول را دارد، شرایط ثبت نام سنجش پیش دبستانی به این صورت میباشد که دانش آموز باید 5 سال تمام سن داشته باشند تا بتوانند وارد این سنجش و مقطع پیش دبستانی باشد.

نکات مهم درباره دانش‌آموزان نیازهای خاص ذهنی

🔵سنجش سلامت برای آن دسته از نوآموزانی که درباره آن‌ها تشخیص مشکوک داده شده، در دو مرحله انجام می‌پذیرد. این دو مرحله به این صورت است که نوآموزان پس از پاسخ به همه سوالات سنجش سلامت، به مرحله ارزیابی تخصصی فرستاده می‌شوند. اگر در برآیند این دو مرحله تشخیص داده شود که نوآموز دارای مشکل بوده و شرایط خاصی دارد، در این صورت به مدارس استثنایی فرستاده خواهد شد.

🔵نکته قابل توجه درباره دانش‌آموزان دیرآموز این است که آن‌ها مشخصات ظاهری خاصی نداشته و صرفا بهره هوشی آن‌ها از سایر افراد 15 نمره پایین‌تر است. این به آن معناست که یادگیری این دسته از دانش‌آموزان، از دیگران کندتر است؛ یعنی اگر در کلاس توجه ویژه معلم خود را نداشته باشند، از بقیه عقب خواهند ماند. به همین دلیل محتوای آموزشی خاصی برای معلمان پایه اول ابتدایی تولید شده که در آن نحوه رفتار با دانش‌آموزان دیرآموز به طور کامل آموزش داده شده است.

🔵لازم به توجه است که زمانی که در پایگاه سنجش سلامت، به والدین اطلاع داده می‌شود که فرزند شما در شرایطی است که باید در مدرسه استثنایی تحصیل کند، ممکن است پذیرش این موضوع برای والدین کمی مشکل باشد؛ بنابراین در آن پایگاه مشاوری حضور دارد که می‌تواند به خانواده از توان فردی فرزند آن‌ها گفته و شرایط را مطلوب کند.

همچنین جهت آشنایی با سامانه ثبت‌نام دانش‌آموزان جدیدالورود روی لینک کلیک کنید تا با آشنایی کامل اقدام به ثبت نام فرزند خود در پایه اول ابتدایی کنید.

توجه: دانش‌آموزان دارای مشکلاتی مانند بینایی، شنوایی، معلولیت جسمی و حرکتی امکان تحصیل در مدارس عادی را دارا هستند.

 

📞 چنانچه پس از خواندن این مقاله، ابهام یا سوالی در رابطه با ثبت نام سامانه سنجش اول ابتدایی و مراحل آن داشتید، می‌توانید از طریق شماره تماس 9099075307، با کارشناسان ما در ایران تحصیل ارتباط بگیرید.

تماس با مشاوران

تماس با مشاوران

برای دانلود فایل PDF مقاله کلیک کنید.

 

3.6/5 - (14 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس با مشاوران تحصیلی اول دبستان

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

دریافت نوبت سنجش سلامت نوآموزان برای سال تحصیلی 1403 در چه زمانی است؟

همانطور که در مقاله به آن اشاره کردیم، دریافت نوبت سنجش سلامت دانش‌آموزان پیش دبستانی و کلاس اول ابتدایی برای سال تحصیلی 1403-1404، از 17 فروردین 1403 آغاز شده و تا 10 خرداد ماه ادامه دارد.

برای مراجعه به پایگاه سنجش سلامت چه مدارکی نیاز است؟

در زمان ورود به پایگاه‌های سنجش سلامت، داشتن اصل شناسنامه والدین و دانش آموز، کارت واکسیناسیون و یک قطعه عکس سه در چهار و پرداخت هزینه ثبت نام از طریق دستگاه پوز یا درگاه پرداخت الکترونیکی ضروری است.

برای نوبت‌گیری از سامانه پایگاه سنجش چه اطلاعاتی لازم است؟

برای دریافت نوبت از سامانه سنجش سلامت، به کد ملی دانش‌آموز که در سامانه سناد ثبت شده و برخی اطلاعات دیگر نیاز است.

نظرات

28 دیدگاه دربارهٔ «ثبت نام اینترنتی سنجش سلامت اول ابتدایی 1403 + {دریافت نوبت} | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo مریم شریف گفت:

  سلام .پسرم مهر امسال باید یره پیش دبستانی آیا حتما الان باید سنجش ثبت نام بشه یا اینکه میشه صبر کرد تا پایان سال برای ورودی اول سنجش انجام داد/

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   میتونید برای ورود به پایه اول هم این سنجش را انجام دهید

 2. Avatar photo مهرداد گفت:

  سلام پسرم متولد ۳مهر ۹۷ هست
  آیا برای سه روز برای ثبت نام کلاس اول گیر میدن ؟
  پیش دبستانی رو طی کرده
  میخاستم سنجش ثبت نام کنم گفتن
  برای ۳روز قبول نمیکنند

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   قانون اموزش پرروش اجازه ثبت نام نمیده

 3. Avatar photo سارا گفت:

  سلام من برای ثبت نام دخترم دیر اقدام کردم و الان میگه ظرفیت ها پرشده دوباره باز میشه؟؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله مجدد باز میشود
   از داخل سایت مرتب چک کنید.

 4. Avatar photo فائزه گفت:

  سلام وقت بخیر اطلاعات کدملی و سریال شناسنامه دخترمو وارد میکنم میگ سریال شناسنامه یافت نشد

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام. سامانه مشکلی ندارد مجدد امتحان کنید.

 5. Avatar photo قنبرزاده گفت:

  سلام.وقت بخیر.برای ثبت نام مثل اینکه شماره تماس از پدر ک بنام خودشون باشه الزامی هست.همسر بنده خارج از کشور هستن.الان باید چه کنم؟با شماره ای ک داخل سایت زدید تماس گرفتم و جالب بود هر دقیقه۱۵هزار تومان و من بیش از ۲دقیقه منتظر جواب دادن مسئول مربوطه بودم

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما این امکان را دارید شماره همراه خودتون هم وارد کنید

 6. Avatar photo غلام رضا گفت:

  سلاام
  الاان سایت بازه؟!

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله

 7. Avatar photo ناهید گفت:

  سلام .وقتتون بخیر . پسرم بهمن ماه سنجش داده و قبول شده . الان دارم پیش ثبت نام انجام میدم همش مینویسه سنجش انجام نشده . یا مینویسه به سنجش تخصصی ارجاع داده شده . در حالی که پسر من سنجش قبول شده . لطفا بفرمایید من چیکار کنن

  1. Avatar photo moradkhani گفت:

   سلام وقت بخیر
   با مرکزی که سنجش را آن جا انجام داده اید تماس بگیرید.

   1. Avatar photo ناهید گفت:

    با مرکز تماس گرفتم .میگن سنجش اش احتمالا ثبت نشده .صبر کنید ساین باز بشه و ما دوباره ثبت کنیم .سایت چه زمانی دوباره باز میشه ؟؟ میشه لطفا بفرمایید چه زمانی ثبت نام سنجش باز میشه

    1. Avatar photo مشاور صادقی گفت:

     سلام
     الان سایت باز است

 8. Avatar photo صدیق گفت:

  سلام بعد از انجام سنجش مدرسه گفته توی همون سایت تکمیل سنجش رو بزنید و برگه نهایی رو پرینت بگیرید ولی من جایی به عنوان تکمیل سنجش پیدا نکردم،لطفا راهنمایی کنید

  1. Avatar photo مشاور اقازاده گفت:

   وقت بخیر
   از سایتmy.medu.ir اقدام کنید

 9. Avatar photo آرتین گفت:

  سلام من در سامانه برای اول خرداد برای پسرم نوبت گرفتم ولی متاسفانه پسرم مریض شد و نتونستیم بریم برای نوبت گیری مجدد به سایت مراجعه کردیم ولی جایی برای این کار نبود چیکار باید بکنیم

  1. Avatar photo مشاور ابراهیمی گفت:

   سلام
   به همان مرکزی که برای سنجش نوبت گرفتید مراجعه بفرمایید

  2. Avatar photo س س گفت:

   سلام من دخترم رو اردیبهشت بردم سنجش ولی متاسفانه به بعضی ازسوالها جواب نداد ارجاع دادن به سنجش تخصصی گفتن باهاتون تماس میگرن که کی ببرم اما هنوز تماس نگرفتن ومن باید چکارکنم؟

   1. Avatar photo tahmasebi گفت:

    دوست عزیز باید از همان پایگاه سنجش بصورت مداوم پیگیری رو انجام بدید.

 10. Avatar photo معصومه گفت:

  سلام وقت بخیر، من میخواستم برادرم رو که کلاس اول هست در سایت سنجش ثبت نام کنم اما از اونجایی که مااتباع افغانستانی هستیم قادر به انجام این کار نبودم ممکنه راهنمایی کنید که به جای کدملی چی استفاده کنم؟

  1. Avatar photo tahmasebi گفت:

   سلام دوست عزیز شما باید کد فراگیر دریافت کنید.

 11. Avatar photo عبدی گفت:

  سلام. من برای ثبت نام سنجش پسرم متاسفانه دیر اقدام کردم ونوبت پر شده الان باید چکار کنم بازم امکان ثبت نام هست؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   مجددا سایت را بررسی نمایید.از طریق مراجعه حضوری به آموزش پرورش پیگیری نمایید.

  2. Avatar photo محسن گفت:

   سلام من پسرمون میخوام توی سنجش بدو ورود ثبت نام کنم ولی توی سایت نوشته تاریخ ثبت نام تموم شده باید چیکار کنم

   1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

    سلام وفت بخیر
    باید به آموزش و پرورش مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • استعلام ثبت نام مدارس 1403 + مشاهده وضعیت دانش آموز

  استعلام ثبت نام مدارس 1403 + مشاهده وضعیت دانش آموز

  سامانه مای مدیو، مسئول ثبت نام دانش‌آموزان در مدارس است و با دریافت مشخصات تحصیلی، شناسنامه‌ای و برخی دیگر از اطلاعات، ثبت نام را انجام می‌دهد. والدین و دانش‌آموزانی که در مدرسه ثبت نام کرده‌اند، در پی استعلام ثبت نام...
 • پیش ثبت نام مدارس اینترنتی + نحوه ثبت نام my.medu.ir

  پیش ثبت نام مدارس اینترنتی + نحوه ثبت نام my.medu.ir

  با راه اندازی سامانه مای مدیو، فرآیند پیش ثبت نام در مدارس اینترنتی شده است. از این پس، دانش‌آموزان می‌توانند با مراجعه به این سامانه، به‌صورت آنلاین و از هر جایی که دسترسی به اینترنت دارند، برای ثبت نام در...
 • ثبت نام پایه اول ابتدایی پادا

  ثبت نام پایه اول ابتدایی پادا ۱۴۰۳ + {راهنما تصویری} | لینک ورود

  سامانه ثبت نام پایه اول ابتدایی پادا جهت صرفه جویی در وقت و انرژی والدین و دانش‌آموزان، در این مقطع راه‌اندازی شده‌است. در این سامانه دانش آموزان اول ابتدایی می توانند پیش ثبت نام خود را انجام دهند. هدف از...
 • هزینه ثبت نام جهش تحصیلی

  هزینه ثبت نام جهش تحصیلی 1403 + سایت و روش پرداخت

  هزینه ثبت نام جهش تحصیلی چقدر است؟ یا سایت پرداخت هزینه جهشی کدام است؟ اغلب این سؤالات برای والدین و دانش‌آموزان ایجاد می‌شود، دانستن پاسخ این سؤالات راه را برای ثبت نام جهش تحصیلی بسیار آسان‌تر می‌کند. جهش تحصیلی یکی...
تماس با مشاور