ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای + شرایط بخشنامه 1403 | irantahsil

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

در پایان مقطع نهم متوسطه، دانش آموزان باید از میان 5 رشته اصلی یکی را برای مطالعه تخصصی انتخاب کرده و اصطلاحا انتخاب رشته کنند. متاسفانه در این تصمیم گیری معمولا جنبه های مختلف رشته ها در نظر گرفته نمی شود و دانش آموز بدون داشتن اطلاعات کافی انتخاب رشته می کند؛ به همین دلیل هم بعد از گذشت مدت زمانی متوجه می شود که هیچ علاقه ای به آن رشته ندارد و به دنبال راه های تغییر رشته می گردد. در این مقاله به صورت تخصصی قصد داریم تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای را شرح دهیم.

توجه داشته باشید که فرصت اقدام شما برای تغییر رشته از علوم انسانی به رشته فنی و حرفه ای محدود است و باید حداکثر 15 روز قبل از شروع امتحانات پایانی خرداد ماه یا شهریور ماه درخواست کتبی خود را به مدیر مدرسه ارائه کنید. برای اطلاع از مراحل و شرایط تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای می توانید از طریق شماره 9099075307 با کارشناسان ما در ایران تحصیل ارتباط بگیرید.

آیا تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای امکان پذیر است؟

اگر در حین تحصیل مقطع دهم یا یازدهم متوسطه دوم متوجه عدم علاقمندی خود به رشته تحصیلی تان شدید، اصلا نگران نباشید؛ چرا که وزارت آموزش و پرورش راه حلی برای چنین مشکلی در نظر گرفته است و به دانش آموزان طی پذیرش شرایط خاصی اجازه تغییر رشته تحصیلی شان را می دهد. با توجه به اینکه در چه مقطعی مشغول به تحصیل هستید و از چه رشته ای می خواهید به چه رشته دیگری تغییر رشته دهید، قوانین و شروط لازم، متفاوت خواهد بود.

آیا تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای امکان پذیر است؟

اگر دانش آموز رشته علوم انسانی هستید و می خواهید تغییر رشته به یکی از شاخه های فنی حرفه ای دهید، توصیه ما به شما این است که قبل از انجام هر اقدامی، از قطعی بودن تصمیم خود و داشتن شرایط و توان کافی برای تحصیل در رشته های فنی حرفه ای مطمئن شوید. هر تغییر رشته ای پروسه ای زمان بر دارد و علاوه بر گرفتن وقت، لازم است تا در آزمون تغییر رشته نیز شرکت کنید و دروس تخصصی درس مربوطه را بگذرانید. به همین دلیل باید به رشته جدید خود واقعا علاقمند باشید تا بتوانید تمام سختی ها را تحمل کنید.

تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای امکان پذیر است، در صورتی که تا حداکثر 15 روز مانده به امتحانات خرداد ماه یا شهریور ماه درخواست خود را به مدیر مدرسه ارائه کنید و روند تغییر رشته شما مراحل اداری را طی کند و بتوانید در تاریخ مقرر شده در جلسات آزمون حضور پیدا کنید. در ادامه مقاله می توانید شرایط و مراحل تغییر رشته از علوم انسانی را به یکی از شاخه های فنی حرفه ای مشاهده کنید. در صورت داشتن سوال نیز می توانید با شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس گرفته و از راهنمایی های کارشناسان ایران تحصیل بهره مند شوید.

 

برای اطلاع از شرایط تغییر رشته در مدارس تیزهوشان سمپاد روی لینک کلیک کنید.

 

شرایط تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای

شاخه فنی حرفه ای رشته های مختلف بسیاری دارند که هر یک نیازمند داشتن استعدادی ویژه هستند؛ اگر می خواهید رشته خود را به فنی حرفه ای تغییر دهید، لازم است تا با هر یک از رشته های این شاخه، به خوبی آشنا شوید. برخی از پر متقاضی ترین رشته های فنی حرفه ای عبارتند از:

معماری داخلی انیمیشن و پویانمایی گرافیک نوازندگی ساز جهانی
سینما طراحی زبان بصری نقشه کشی معماری طراحی دوخت
نوازندگی ساز ایرانی مرمت آثار فرهنگی پشتیبانی صحنه حسابداری
مکانیک خودرو صنایع چوب و مبلمان شبکه و نرم افزار تولید برنامه تلویزیونی
چاپ دستی صنایع غذایی تاسیسات مکانیکی صنایع نساجی

⏪ مهم ترین شرایط لازم برای تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای عبارتند از:

◀ دانش آموز باید تصمیم قطعی خود را در مورد انتخاب یکی از رشته های فنی حرفه ای پس از پایان امتحانات نیم سال اول (حدودا در بهمن ماه یا اسفند ماه) و تا حداکثر دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد و شهریور ماه بگیرد.

◀ تمامی دانش آموزانی که می خواهند از علوم انسانی به رشته های فنی حرفه ای تغییر رشته دهند باید در آزمون تغییر رشته شرکت کرده و موفق به کسب حداقل نمره 10 در امتحانات دروس تغییر رشته شوند.

◀ علاوه بر دروس تخصصی، علاقمندان به تحصیل در رشته های فنی حرفه ای باید در امتحان دروس پودمانی نیز شرکت کنند. دروس پودمانی دارای ۵ پودمان است و نتیجه هر یک به صورت جدا اعلام می شود. برای تحصیل در شاخه های فنی حرفه ای باید بتوانید شایستگی 2 (معادل نمره 13.5) یا 3 (معادل 20) را در دروس پودمانی کسب کنید.

◀ ممکن است کد درسی برخی از دروسی که در رشته تحصیلی قبلی تان گذرانده اید، با کد درسی دروس رشته جدید یکی باشد؛ در این صورت نیاز نیست مجددا این دروس را امتحان دهید.

شرایط تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای

◀ ممکن است برخی از دروس رشته قدیمی و رشته جدید با اینکه کد درسی یکسانی ندارند اما دارای محتوای درسی مشابه باشند. چنین دروسی نیز قابل تطبیق می باشند و نمره ای که در آن ها کسب کرده اید به عنوان نمره جایگزین در دروس رشته جدید تحصیلی حساب خواهد شد.

◀ چنانچه تعداد واحد هایی که گذرانده اید با تعداد واحد های دروس تطبیقی موضوع جدول تطبیق یکسان نباشد، تعداد واحدهای درسی رشته فنی حرفه ای ملاک محاسبه خواهد بود.

دروس تغییر رشته برخی از شاخه های فنی حرفه ای عبارتند از:

رشته معماری
مبانی هنرهای تجسمی ترسیم فنی و نقشه کشی شناخت مواد مصالح
آشنایی با بناهای تاریخی طراحی الزامات محیط کار

 

رشته کامپیوتر
تولید محتوا و برنامه سازی نصب و راه اندازی سیستم دانش فنی پایه
نقشه کشی فنی الزامات محیط کار

 

 

رشته حسابداری
حسابداری وجوه نقد حسابداری خرید و فروش دانش فنی پایه
ارتباط موثر الزامات محیط کار

برای اطلاع از دروس تغییر رشته سایر شاخه های فنی حرفه ای می توانید با کارشناسان مرکز ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس حاصل کنید.

 

برای اطلاع از شرایط تغییر رشته بعد از دیپلم روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

مراحل تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای 1403

👈 ابتدا لازم است دانش آموز به سامانه سناد دانش آموزی به نشانی اینترنتی snd.medu.ir مراجعه کند و سپس با مراجعه به بخش «مدیریت دانش آموزان – تغییر رشته»، فرم تغییر رشته الف را دریافت کرده و از آن پرینت بگیرد.

👈 این فرم به دقت باید در دو نسخه تکمیل شود. پس از آن که این فرم ها را تکمیل کردید باید والدین تان آن را امضا کرده و اثر انگشت بزنند تا موافقت خود را با تصمیم تغییر رشته شما به صورت کتبی اعلام کنند.

👈 این فرم ها را به مشاور واحد آموزشی مدرسه خود تحویل دهید. اگر مدرسه شما مشاور واحد آموزشی ندارد، آن را مدیر مدرسه تحویل دهید.

جهت اطلاع از تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای وارد لینک شوید.

مراحل تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای

👈 مدیر درخواست شما را بررسی کرده و پس از تایید به اداره آموزش و پرورش منطقه، ناحیه و یا شهرستان محل تحصیل ارسال خواهد کرد.

👈 اگر درخواست شما پذیرفته شود، از طریق نامه ای که برایتان ارسال خواهد شد، اطلاعات آزمون تغییر رشته به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

‼ نکته مهم: چنانچه رشته فنی حرفه ای در مدرسه ای که دانش آموز در حال تحصیل در آن است، وجود نداشته باشد آموزش و پرورش مدرسه ای دیگر را مشخص خواهد کرد که دانش آموز باید برای شرکت در آزمون به آن مدرسه مراجعه کند.

👈 حال که زمان و مکان آزمون مشخص شده است باید تمام تلاش خود را برای اخذ حداقل نمره 10 در دروس این آزمون به کار بگیرید.

👈 برگه آزمون شما تصحیح خواهد شد و نمراتتان در سیستم ثبت خواهد شد. در صورتی که مدرسه های مبدا و مقصد موافقت خود را اعلام کنند، دانش آموز می تواند ثبت نام خود را در مدرسه جدید انجام داده و سال تحصیلی جدید را در مدرسه و رشته ای جدید آغاز کند.

 

برای اطلاع از نحوه تغییر رشته در سامانه سیدا بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

خلاصه مطلب

همانطور که در مقاله بالا گفتیم برای تغییر رشته از هر رشته ای به رشته ی دیگر یکسری شرایط و ضوابط وجود دارد که باید دانش آموز با در نظر گرفتن آن ها درخواست خود را پیش ببرد. در مقاله بالا نیز به بررسی ویژه مراحل و شرایط تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای پرداختیم.

پس از مطالعه دقیق مقاله بالا دانش آموزان گرامی می توانند در صورت داشتن سوال و یا نیاز به راهنمایی بیشتر برای انتخاب رشته ای جدید، با کارشناسان مرکز ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس حاصل کنند. مشاوران ارشد ما همه روزه از ساعت 8 صبح الی 12 شب پاسخ گوی تمامی سوالات شما خواهند بود. علاوه بر تماس تلفنی، می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها نوشته و برای ما ارسال کنید. در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما خواهیم بود.

 

برای دانلود پی دی اف مقاله تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای روی لینک مربوطه کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا می توان از رشته انسانی به فنی حرفه ای تغییر رشته داد؟

بله؛ خوشبختانه وزارت آموزش و پرورش با تغییر رشته‌ از علوم انسانی به یکی از شاخه های فنی حرفه ای در صورت داشتن شرایط مورد نیاز، موافقت می کند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر به مقاله بالا مراجعه کنید.

دروس تغییر رشته‌ از علوم انسانی به فنی حرفه ای شامل چه دروسی می شود؟

فنی حرفه ای متشکل از رشته های مختلفی است و برای اینکه بتوانیم دروس تغییر رشته آن را به طور دقیق مشخص کنیم ابتدا باید رشته مد نظر متقاضی را بدانیم. در مقاله فوق می توانید دروس تغییر رشته سه تا از پر طرفدار ترین رشته های فنی حرفه ای را مشاهده کنید.

زمان درخواست برای تغییر رشته از علوم انسانی به فنی حرفه ای چه تاریخی است؟

دانش آموز باید تصمیم قطعی خود را در مورد انتخاب یکی از رشته های فنی حرفه ای پس از پایان امتحانات نیم سال اول (حدودا در بهمن ماه یا اسفند ماه) و تا حداکثر دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد و شهریور ماه بگیرد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • غیبت در امتحان ترمیم معدل

  گزینش غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل + شرایط و قوانین 1403 | ایران تحصیل

  ممکن است این سوال برای شما پیش آید که غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل چه عواقبی دارد؟  افرادی که مایلند در آزمون سراسری شرکت کنند و معدل آنها از حداقل معدلی که اعلام شده پایین‌تر است، می‌توانند مجدداً در امتحانات...
 • تغییر رشته در سال دهم متوسطه

  تغییر رشته در سال دهم متوسطه 1403 + شرایط و مراحل

  برخی از دانش آموزان با پس از ورود به مقطع دهم نسبت به رشته انتخابی خود دچار شک و تردید می‌شوند و نمی‌توانند دروس را به درستی فراگیرند. وزارت آموزش و پرورش برای این دسته از دانش آموزان امکان تغییر...
 • تغییر رشته از پرستاری به داروسازی

  تغییر رشته از پرستاری به داروسازی + بخشنامه 1403

  آیا تغییر رشته از پرستاری به داروسازی امکان‌پذیر است؟ چگونه می‌توان از رشته پرستاری به رشته‌های دیگر مانند داروسازی تغییر رشته داد؟ برای این تغییر رشته باید چه شرایطی داشت؟ آیا تغییر رشته در این زمینه تصمیم درستی است؟ در...
 • شرایط تغییر رشته دبیرستان

  شرایط تغییر رشته دبیرستان + بخشنامه جدید 1403 | ایران تحصیل

  اطلاع از شرایط تغییر رشته دبیرستان به دانش آموزان متوسطه مقطع دوم فرصت دوباره ای می دهد تا در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند. گاهی پیش می آید برخی از دانش آموزان تصور خاصی از یک رشته تحصیلی داشته...
تماس با مشاور