ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

تست استعدادیابی برای انتخاب رشته

تست استعدادیابی برای انتخاب رشته

تست استعدادیابی برای انتخاب رشته
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا می دانید اهمیت تست استعدادیابی برای انتخاب رشته در چیست و تاثیرات آن چه می تواند باشد؟ به نظر شما چند نوع تست استعدادیابی وجود دارد و کدام یک برای ما یا نزدیکانمان مناسب ترند؟ چگونه و در کجا می توان این تست ها را انجام داد و به تفسیرهای آن ها دست یافت؟ این ها سوالاتی است که در این مقاله قصد داریم به آن ها پاسخ دهیم.

اما اگر می خواهید از تست استعدادیابی برای انتخاب رشته و شغل به صورت آنلاین بهره مند شده و از نتیجه مطلع شوید، می توانید از طریق مشاوران خبره ایران تحصیل از این امر بهره مند شوید. کارشناسان ما جدیدترین و موثق ترین تست های استعدادیابی را متناسب با سن و هدف شما در اختیارتان قرار خواهند داد.

 

 

جهت دریافت تست استعدادیابی برای انتخاب رشته و تحلیل آن از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

از تست استعدادیابی برای انتخاب رشته چه می دانید؟

 

از تست استعدادیابی برای انتخاب رشته چه می دانید؟

 

در زندگی هر فردی مراحل و فرصت هایی وجود دارد که می تواند سرنوشت او را تغییر دهد. حال اگر به خوبی و آگاهانه از این فرصت استفاده شود، آینده آنطوری خواهد بود که فرد را به خواسته ها و اهدافش می رساند. اما اگر تصمیمی اشتباه گرفته شود، ممکن است یک عمر پشیمانی را به بار آورد.

یکی از مهمترین مراحل تحصیلی که امروزه می تواند آینده شغلی، اقتصادی، اجتماعی و شخصی افراد را تغییر دهد، انتخاب رشته می باشد. حساسیت این امر به میزان سازگاری رشته تحصیلی با ویژگی های شخصیتی، قابلیت ها، هدف ها، و … مربوط می شود.

حال، متاسفانه دیده می شود که در برخی از موارد به دلیل عدم شناخت استعدادهای فردی، دانش آموزان و یا کنکوری های عزیز مقاطع مختلف، مسیر اشتباهی را انتخاب می کنند که آن ها را از آنچه می خواهند دور می کند. در اینجا می توان به اهمیت تست استعدادیابی برای انتخاب رشته پی برد. این تست ها باعث می شود که رشته های منطبق با خواسته ها، علایق و توانایی ها انتخاب شده و پشیمانی به بار نیاید. در ادامه به طور مفصل در این مورد صحبت خواهیم کرد.

 

 

به منظور دانلود سوالات استعداد تحصیلی دکتری بر روی لینک قرمز کلیک فرمایید.

 

 

انواع تست استعدادیابی برای انتخاب رشته

در دنیای روانشناسی، تست های مختلفی برای شناخت استعداد ها وجود دارد که هر کدام دارای نقاط ضعف و قوت خود هستند، اما همگی آن ها با تحلیل به کشف جنبه های شخصیتی منجر می شوند. در تیم ایران تحصیل نیز مشاوران در تلاشند تا با استفاده از طریق چند تست استعدادیابی برای انتخاب رشته که جزء معتبرترین ها به شمار می روند، به داوطلبان عزیز کمک کنند تا بهترین انتخاب رشته را داشته باشند.

اگر بخواهیم از این تست ها نام ببریم، می توان به تست هوش چندگانه گاردنر، تست تیپ شخصیتی mbti، تست رغبت سنجی هالند، تست استعداد یابی به شیوه جانسون اوکانر، تست هوش هیجانی، تست های الگو تقویت شغلی ( ارزش حرفه ایی) اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر، در ادامه در مورد هر کدام از این تست ها توضیحاتی تا ارائه می دهیم.

اما چنانچه قصد دارید یک انتخاب درست و قوی برای آینده خود داشته باشید، می توانید تست استعدادیابی برای انتخاب رشته را از کارشناسان ما دریافت کرده و با اطمینان خاطر به سمت آینده ایی روشن گام بردارید.

 

 

جهت دریافت آنلاین تست استعداد شغلی و تحلیل آن بر لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

تست رغبت سنجی هالند چیست؟

 

تست رغبت سنجی هالند چیست؟

 

تست استعدادیابی برای انتخاب رشته هالند که توسط روانشناس معروف جان ال. هالند طراحی شده است، به میزان سازگاری ویژگی ها و قابلیت های اشخاص با رشته ها و شغل های مختلف می پردازد. این تست که در کشور ما نیز بسیار رایج است، در هنگام انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم بسیار به کار می رود.

تست هالند، تیپ های شخصیتی را به 6 دسته تقسیم کرده است. هر فردی به تمامی تست ها پاسخ می دهد، در یکی از این دسته ها قرار گرفته و مشخص می شود که برای کدام رشته ها و شغل ها مناسب تر است. 6 تیپ شخصیتی تست استعدادیابی برای انتخاب رشته هالند به شرح زیر هستند.

واقع گرا و کاری (Realistic): این افراد دارای قدرت جسمانی، تفکر عملی، مهارت های فنی و دید واقع بینانه ایی هستند و در مواجهه با مشکلات راه حل های عملی پیشنهاد می دهند. چنین اشخاصی برای انجام کارهای پیچیده مناسب هستند.

 

جسور و سازنده (Enterprising): دارای توانایی در متقاعد کردن دیگران، رهبر و اهل رقابت می باشند. این افراد وقتی که کاری را شروع می کنند، آن را تا انتها می برند و برای کارآفرینی و تجارت مناسب هستند.

 

تیپ اجتماعی (Social): از ویژگی هایی همچون مسئولیت پذیری، صمیمیت و مهربانی برخوردارند. مهارت بالای روابط عمومی و ایجاد ارتباط کلامی آن ها را برای مشاغل مرتبط با درمان و مراقبت مناسب می سازد.

 

تیپ هنری (Artistic): این تیپ شخصیت با خصوصیاتی همچون آرمان گرا، مبتکر، احساسی  و رویاپرداز شناخته می شوند. با ذهن خلاق برای کارهای دارای الگو، اشکال و تصویرسازی روحیه خوبی دارند.

 

تیپ محقق و جستجوگر: دارای ذهن کنجکاو، با دقت بالا، سازمان یافته و قدرت تحلیل بالایی هستند. از آنجا قدرت خلاقیت و استقلال می باشند، برای فعالیت های پیچیده مناسب خواهند بود.

 

تیپ قاعده مند (Conventional): بسیار وظیفه شناس و منظم بوده و به قوانین اهمیت بسیاری می دهند. خود را به خوبی کنترل می کنند و نسبتا درونگرا می باشند. برتی فعالیت های جسمانی نبوده و چندان اهل فعالیت های جسمانی و اجتماعی نیستند.

 

 

چنانچه می خواهید از مشاوره تلفنی کنکور سراسری و آزاد بهره مند شوید، وارد لینک مربوطه شوید

 

 

تست هوش چندگانه گاردنر

گاردنر یکی از معروفترین روانشناسان در طراحی تست استعدادیابی برای انتخاب رشته به شمار می روند که به خوبی نشان می دهد چه فردی برای چه شغل و فعالیتی مناسب است. تست هوش چند گانه گاردنر، استعدادهای افراد را در هشت دسته جای میدهد.

 

هوش تصویری – فضایی : این اشخاص به خوبی می توانند تصاویر و الگوهای محیط را تفسیر و تصویر کنند. برای تجسم اتفاقات قدرت بالایی دارند، از جهت ها به خوبی استفاده می کنند و با نقشه ها، نمودارها، عکس ها و تصاویر به خوبی آشنایی دارند. به طور کلی برای مشاغل دریانوردی، مجسمه سازی، اختراع، اکتشاف، طراحی داخلی، مکانیک و مهندسی مناسب می شوند.

 

هوش کلامی – زبانی : در ایجاد ارتباط کلامی، بیان احساسات و اندیشه، و نوشتن بسیار خوب هستند و مهارت بالایی در داستانسرای، گوش دادن، قصه گویی، توضیح دادن، قانع کردن دیگران و … دارند. دارندگان هوش کلامی و زبانی ، مطابق با تست استعدادیابی برای انتخاب رشته در شغل های رزونامه نگاری، وکالت، معلمی، سیاستمداری، ترجمه و نویسندگی موفق خواهند بود.

 

هوش منطقی – ریاضی : قابلیت حل مسائل پیچیده ، استنتاج و  الگویابی از جمله خصیصه های این افراد است. با هوش منطقی-ریاضی می توان از تفکر درباره ایده های انتزاعی، مهارت حل مسئله، و محاسبات پیچیده لذت برد. همچنین، مشاغلی همچون برنامه نویسی کامپیوتر، پژوهشگری، حسابداری، ریاضیات برای این دسته از اشخاص مناسب خواهد بود.

 

هوش بدنی – جنبشی : همانطور که از نام آن بر می آید، به فعالیت های جسمی حرکتی علاقه زیادی نشان می دهند.

 

هوش موسیقایی : دارندگان این هوش در تست استعدادیابی برای انتخاب رشته از قدرت بالایی برای درک موسیقی و نوشتن آن برخوردارند. این اشخاص صداهای محیط را به خوبی تشخیص می دهند.

 

هوش درون فردی : چنانچه این قابلیت در کسی باشد، به خوبی می تواند از روحیات خود مطلع شده و با شناخت بالایی که از خود دارد، به سمت آنچه که می خواهد حرکت نماید.

 

هوش بین فردی : از جمله مشخص های بارزی این افراد، فهم دیگران و ارتباط برقرار کردن با آن هاست. همچنین، هوش هیجانی بالای آن ها بسیار بارز می باشد.

 

هوش طبیعت گرا : با طبیعت میانه بسیار خوبی داشته و از طبیعت گردی و کسب اطلاعات در مورد آن علاقه مندند.

 

 

برای دریافت نتایج آزمون رغبت و توانایی نهم وارد لینک مربوطه شوید

 

 

تست استعداد یابی به شیوه جانسون اوکانر

یکی از بهترین روش های برای سنجش افراد جهت هماهنگی با رشته یا شغل آینده، استفاده از تست اوکانر می باشد. کسانی که تست استعدادیابی برای انتخاب رشته انجام می دهند، به خوبی خواهند دانست که برای چه کاری آفریده شده و بهتر است چه رشته ایی را انتخاب نمایند.

بعلاوه، کارایی مهم تست اوکانر در شناخت هوش هیجانی، انعطاف پذیر، چگونگی برقراری ارتباط، نحوه کنترل استرس و خلاقیت بیش از سایرین به چشم می خورد. اما اگر در مجموع بخواهیم بگوییم، که چه نوع استعدادهایی در این تست مورد شناسایی قرار می گیرند، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 

 • استعداد کار با انگشتان و دست
 • استعداد تجسم فضایی و درک ساختارها
 • استعداد تشخیص صدا و موسیقی
 • استعداد ایده پردازی
 • استعداد رنگ شناسی(تشخیص و تفکیک رنگ)
 • استعداد تحلیل و استدلال
 • استعداد محاسباتی(کارکردن با اعداد)
 • استعداد سیلوگرام
 • استعداد حافظه طراحی
 • استعداد استقرایی
 • استعداد آینده نگری
 • استعداد تندخوانی:
 • تست های الگو تقویت شغلی ( ارزش حرفه ایی)

 

 

چنانچه مایل به دریافت تست رغبت سنجی شغلی هالند لینک قرمز انتخاب کنید

 

 

تست تیپ شخصیتی mbti

در این نوع تست، از فرد خواسته می شود تا به 93 سوال پاسخ دهد. نمی توان گفت برای این سوالات پاسخ درست و غلطی وجود دارد و تنها بایستی آزادانه و با صداقت به آن پاسخ داد. در نهایت، در این تست استعدادیابی برای انتخاب رشته ، چهار دسته شخصیت و 16 تیپ شخصیتی از یکدیگر متمایز می شوند که هر کدام نشان می دهد برای چه کاری مفیدترند.

چنانچه این تست را پشت سر گذارید، در یکی از دسته های زیر قرار می گیرید:

 • برون گرا یا درون گرا
 • حسی یا شهودی
 • منطقیا احساسی
 • قضاوت ‌گر یا ادراکی

 

 

برای ورود به سامانه انتخاب رشته مجازی کنکور سراسری وارد لینک مربوطه شوید

 

 

تاثیر نتایج تست استعدادیابی برای انتخاب رشته چیست؟

 

تاثیر نتایج تست استعدادیابی برای انتخاب رشته چیست؟

 

 

شاید اگر بخواهیم از اهمیت استعدادیابی صبحبت کنیم، کار بیهوده ایی باشد. چرا که همه ما می دانیم که قدم گذاشتن در مسیری که در آن توانایی یا علاقه کمی داریم، چقدر کسل کننده و بی حاصل می تواند باشد.

اما خوب است که کمی دقیق تر به تاثیری که تست استعدادیابی برای انتخاب رشته بر روی دانش آموزان و کنکوری های ما می گذارد نگاه کنیم. اینکه قرار است ما بعد از انجام انواع تست های استعدادیابی چه چیزی را به دست آوریم و چگونه از آن بهره مند شویم. در ادامه به طور اجمالی به مهم ترین دست آورده های این امر می پردازیم.

 

 

به منظور دریافت مشاوره کنکور سراسری 1401 توسط تیم رتبه های برتر وارد لینک قرمز شوید

 

 

رسیدن به خودشناسی در تست استعدادیابی

به طور معمول تست استعدادیابی برای انتخاب رشته برای جوانان به کار  برده می شود. یعنی در سنینی که هنوز فرد به خودشناسی کافی نرسیده است و برای تصمیم گیری در مورد یکی از مهم ترین مراحل زندگی خود دچار سردرگمی است. بسیار دیده می شود که دانش آموز یا دانشجو بعد از ورود به رشته یا شغل مورد نظر، دچار پشیمانی شده و این جمله را که ” ای کاش زمان به عقب بر می گشت ” را تکرار می کند.

گرچه والدین شناخت بالایی از فرزندان  خود دارند، اما غالبا بسیاری از استعداد های دانش آموز یا دانشجوی آن ها کشف نشده باقی می ماند و همین امر باعث می شود که در جای مناسب و در خور خود قرار نگیرند.

به همین دلیل با انجام تست استعدادیابی برای انتخاب رشته و آگاهی از نتایج آن می تواند باعث شود که استوارتر به سمت اهداف خود گام برداشته و به آنچه که سزاوار آن هستیم دست یابیم.

 

 

برای اطلاع از روش های مطالعه نفرات برتر کنکور ریاضی و تجربی وارد لینک قرمز شوید

 

 

کسب اطلاعات از رشته ها و مشاغل

از جمله مهم ترین چیزهایی که در تست استعدادیابی برای انتخاب رشته کارشناسان ما در اختیار عزیزان قرار می دهند، این است که آن ها را با رشته ها و مشاغلی که مناسب آن هستند، آشنا نمایند.

ممکن است فرد تا حدودی بداند که کدام خصلت ها در او بارزتر است، اما به دلیل عدم آشنایی با انواع مشاغل یا رشته های تحصیلی از انتخاب گزینه صحیح باز بماند.

این امر به ویژه برای دانش آموزان پایه نهم که در هدایت تحصیلی شرکت می کنند و اولین گام بسوی اهداف بزرگ را بر می دارند، اهمیت دارد. همچنین، متقاضیان کنکورهای مقاطع مختلف نیز در این مورد نیازمند کسب اطلاعات کافی هستند تا کورکورانه وارد رشته ایی نشوند که نمی دانند مواد درسی یا اینده شغلی آن چیست.

 

 

اگر می خواهید بدانید که بهترین ساعات مطالعه کنکور کدام اند؟ وارد لینک شوید

 

 

کسب اعتماد بنفس

زمانی که فرد استعدادهای خود را در می یابد، دیگر کمتر خود را با دیگران مقایسه کرده و یا به دنبال رشته هایی می رود که صرفا از نظر اجتماعی دارای جایگاه محبوبیت می باشند.

ما دانشجویان زیادی را مشاهده کرده ایم که تنها به دلیل خواسته و دیدگاه خانواده، دوستان یا اطرافیان، رشته های پزشکی یا پیراپزشکی را انتخاب کرده اما نتوانسته اند در آن موفق شده یا احساس رضایت کنند.

در صورتی که اگر در رشته دیگری تحصیل کرده یا مشغول به کار می شدند، می توانند یکی از موفق ترین افراد جامعه شوند و از زندگی لذت بیشتری ببرند.

از این رو، وقتی در تست استعدادیابی برای انتخاب رشته مشخص می شود که فرد برای کدام رشته مناسب تر است و احتمال داشتن آینده درخشان در ان بالا تر می باشد، با اعتماد بنفس به آن وارد شده و تلاش می کنند.

 

 

به منظور دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد وارد لینک شوید

 

 

تست استعدادیابی برای انتخاب رشته شامل چه سن های می شود؟

احتمال دارد این سوال برای شما نیز مطرح شود که تست استعدادیابی برای انتخاب رشته در رنج های سنی گرفته می شود؟ حقیقت این است که بسیاری از روانشناسان معتقدند که استعدادها باید در همان کودکی مشخص شوند تا بر اساس آن فعالیت های کودک جهت گیری شود. البته این موضوع مخالفان و موافقان خود را دارد.

اما به طور واضح، بیشترین دامنه افرادی کهدر کشور ما به انجام تست استعدادیابی برای انتخاب رشته توصیه می شوند، نوجوانان و دانش آموزان پایه نهمی است که باید رشته دبیرستانی خود را انتخاب نمایند.

با این حال، موضوع به همین جا ختم نمی شود و در تیم ایران تحصیل از تمامی رنج های سنی، متناسب با مرحله ایی که در آن قرار دارند، از کودک تا نوجوان و جوانان شرکت کننده در کنکور های تمامی مقاطع تست استعدادیابی برای انتخاب رشته گرفته می شود.

 

 

به منظور اطلاع از 20 نکته طلایی برای برنامه ریزی و مشاوره کنکور تجربی وارد لینک مربوطه شوید

 

 

اعتبار تست استعدادیابی انتخاب رشته چقدر است؟

اگر نگران این هستید که آیا تست استعدادیابی برای انتخاب رشته دارای اعتبار است یا خیر؟ باید بگوییم که جای هیچ نگرانی نیست. تست هایی که بدین منظور استفاده می شوند، از معتبرترین و مشهورترین تست هایی هستند که در تمام دنیا شناخته شده می باشند.

این تست ها دارای استانداردهای به روز بوده و نتایج آن درصد درستی بسیاری بالایی دارد. همچنین، در این نوع تست ها شرایط بومی کشور و استاندارهای فرهنگی نیز لحاظ شده است که آن ها را بیش از پیش معتبر می کند.

 

 

جهت بهره مندی از رشته مشاوره خانواده بدون کنکور وارد لینک شوید

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله دیدیم که تست استعدادیابی برای انتخاب رشته به چند دسته تقسیم می شوند و با چند نوع از بهترین تست های استعدادیابی دنیا آشنا شدیم. 

چنانچه شما عزیزان و یا یکی از نزدیکانتان قصد انتخاب رشته و یا شغل را در آینده ایی نزدیک دارد، می توانید با مراجعه به سامانه ایران تحصیل و یا تماس با همکاران ما نه تنها از تست های استعدادیابی آنلاین بهره مند شوید، بلکه مشاوره تحصیلی نیز دریافت کنید. همکاران ما در همه روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب این آمادگی را دارند تا به شما در اتخاذ بهترین تصمیم یاری کرده و در هر مرحله از تحصیل که قرار دارید، راهنمایی های لازم را عرضه دارند. 

 

 

به منظور دریافت تست استعدادیابی و رغبت تحصیلی برای انتخاب رشته پایه نهم و کنکور سراسری از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

مشاوره تحصیلی دانشگاهی

مشاوره تحصیلی ایران تحصیل از ابتدایی تا دکتری

مشاوره تحصیلی تلفنی با موبایل

تست استعدادیابی برای انتخاب رشته

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

چگونه می توان تست استعدادیابی برای انتخاب رشته را دریافت کرد؟

چنانچه مایل به دریافت تست استعدادیابی برای انتخاب رشته هستید، می توانید با مشاوران و کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرید.

تست استعدادیابی انتخاب رشته برای چه رده های سنی است؟

همه رده های سنی می توانند از این تست استفاده کنند، به ویژه دانش آموزان پایه نهم و پشت کنکوری های عزیز.

تست های استعدادیابی تحصیلی و انتخاب رشته کدامند؟

تست هوش چندگانه گاردنر، تست تیپ شخصیتی mbti، تست رغبت سنجی هالند، تست استعداد یابی به شیوه جانسون اوکانر، تست هوش هیجانی، تست های الگو تقویت شغلی ( ارزش حرفه ایی)

تست هوش چندگانه گاردنر چیست؟

برای اطلاع از این مورد می توانید مقاله کنونی را مطالعه فرمایید. 

نظرات

 1. امید
  ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۵۵

  سلام اگه پشت خط باشی در صف انتظار شامل هزینه میشه من 5 دقیقه پشت خط بود اخرش گفتن در ساعاتی دیگر تماس بگیرید ممنون میشم اگه جواب بدید

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۸

   سلام برای انتخاب رشته میتونید با مشاورین مرکز تماس بگیرید

 2. ذوالفقاری
  ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۳

  تست استعدادیابیموچه جوری بزنم

  • moshaverarshad
   ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۸

   سلام در این خصوص باید با مشاوران مرکز تماس بگیرید

  • moshaverarshad
   ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۴

   سلام
   میتونین جهت انجام تست استعداد یابی با مشاوران مرکز ایران تخصیل تماس بگیرید براتون راهنمایی کنند

مطالب مرتبط

تماس با مشاور